De storm DOUWE EGBERTS van Zondag De Langendijker Groentenveilingen. Dinsdag 22 October 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9834 't KWALITEITS - SYMBOOL VOOR NEDERLANDS CEURICSTE ROOKTABAK friesche heeren-baai EN baai-tabak Verscheidene schepen in nood ^GUW^ ANNO 1753 -demonstratie Door de Politie-dressuur Vereeniging Z ij p e en Omstreken Ter gelegenheid van de MICA-week werd Zaterdag middag op het terrein van de V.V. Schagen een de monstratie gegeven van politiehondendressuur door bovengenoemde vereeniging. Toen wij om ongeveer half drie op het terrein kwamen, woei er een gur.e Noord-Wester over het onbeschutte veld. Veel pu bliek kwam er niet, daarvoor was 't weer te slecht. Doch diegenen die gekomen waren hebben kunnen genieten van hetgeen men Zaterdagmiddag bood. Het is reeds even over halfdrie als de heer Homan van Schagerbrug deze demonstratie opent met een harte lijk woord van welkom, in het bijzonder aan den heer Rozencoot, die dezen middag weer opnieuw de toelichting zal houden. De radio-installatie werd ver zorgd door den heer A. Oudendijk uit Wieringer- waard. Door het gure weer viel de juiste weergave in het water. We ontdekten eenige autoriteiten uit omliggende gemeenten, alsmede de E.A. Heer Cor- nelissen, Burgemeester dezer gemeente, e.a. De heer Rozencoot, het woord verkrijgende, licht ons dan zeer duidelijk de bedoeling van den politiehond toe. Het voorstellen der deelnemers geschiedde in keurige orde. Het wa ren slechts vijf politiehonden met hun geleiders, de heeren Homan, Snel, Willemse, Boon en Flapper. Doch wat deze vijf heeren met hun honden hebben te zien gegeven, verdient alle lof. Het geeft blijk van volharding voor dit zeer moeilijke werk. Laten we de helper niet vergeten. Juist het uitstekende werk van een helper kan er toe bijdragen, dat een poli tiehond goed wordt afgericht. In den heer v. d. Brink uit Wieringerwaard heeft de politiehonddressuur club zeer zeker iemand gevonden, die zijn zeer moeilijke taak volkomen begrijpt en een zeer groot deel heeft in hetgeen de honden dezen middag heb ben mogen verrichten. We hebben alle respect voor dezen helper. De oefeningen nemen dan een aanvang met het volgen aan de lijn, volgen vrij en volgen per rijwiel. Hierbij moet de hond altijd rechts van den berijder blijven, daar dan het gevaar van aanrijden van den hond door andere weggebruikers minder te duchten is. De honden van de heeren Snel, Boon en Homan voldeden zeer zeker aan de daarvoor gestelde eischen. Springen. Eerst wordt gesprongen over een haag en daarna over een schutting van 2 M. Alle honden deden het uitstekend. Een enkele maal ging het niet zoo vlot, maar er over kwamen ze allen. Een sprong van 2.50 M. De schutting wordt den eerst op een© -hoogte van 225 M. gebracht. Het is de hond van den heer" Flap per. die zonder slag of stoot finaal over deze schut ting heen gaat. Nog hooger gaat de schutting. Thans is het 2.50 M. Het commando klinkt en ook thans springt de hond er op schitterende wijze overheen. V oe dsel weigeren is de honden geleerd, daar het in de practijk wel voor kan komen, dat men de honden vergiftigd voedsel wil geven en ze daardoor onschadelijk maken. Alle vijf dieren voldeden hieraan op uit stekende wijze. Voorwerpen bewaken. De hond van den heer Flapper bewaakt een rij wiel, die van den heer Boon een actetasch en de andere jassen. De hond van den heer Willemse, ge naamd Bello, hetwelk een Bouvier is, een afstamme ling van een Vlaamsche veedrijvershond, die thans zeer veel wordt gebezigd voor politiehond, verstaal het voorwerp bewaken wel het best. Zonder blaffen wacht hij af dat de dief bij hem komt. Angstvallig volgt het dier elke beweging van dezen denkbeeldi- gen boef, zonder clat hij iets uitricht. Maar dan plot seling schiet de hand van den boef uit en grijpt naar de jas Maar dan is het meteen volle actie bij den hond. Met een sprong grijpt de hond den dief zijn arm, die naar de jas grijpt en blijft er aan trek ken, net zoolang totdat de boef stil blijft staan. Blijft de boef staan, dan gaat de hond onmiddellijk weer op het voorwerp liggen. Het rijwiel bewaken en tasch bewaken was bijzonder goed. Beschonken wielrijder. Thans wordt gedemonstreerd het arresteeren van een beschonken wielrijder door middel van den hond. De wielrijder voldoet niet aan het verzoek tot af stappen en rijdt door. De hond wordt het commando stellen gegeven en gaat achter het dronken heer schap aan. Wetende bij instinct dat het een dron ken kerel is, trekt hij hem netjes van het rijwiel. Inmiddels is z'n geleider er bij gekomen en samen, baas en hond, brengt men den arrestant over. On derweg wil de beschonkcne zich nog wel uit de voe ten maken, maar bij elke beweging tot ontvluchten is de hond er bij en voorkomt elke ontvluchtings poging door onmiddellijk de beschonkene vast te grijpen. De heer v. d. Brink, die ook thans als be schonkene dienst deed, zal zich wel niet geheel vei lig gevoeld hebben in het beschermende jasje. Vele blauwe plekken heeft deze op z'n arm gekregen. Een rijwleldlel gepakt. De eigenaar van een rijwiel begeeft zich naar een Park en gaat daar op een bank zitten te lezen, on derwijl laat deze zijn fiets staan tegen een boom. Een onguur type (v. d. Brink) grijpt de fiets en gaat er vandoor. Op het hulpgeroep van den eigenaar komt daar juist langs een surveilleerend agent. Vlak bij hem gaat een particulier met z'n afgerichten hond. De bemiddeling wordt van deze Ingeroepen. Het commando gegeven en spoedig heeft de hond den dief te pakken. Zie verder het beschrevene be schonken wielrijder. Het transport geschiedt op de zelfde wijze. Arrestatie strooper. Hiervoor is do heer v. d. Brink gewapend met een buks, waaruit hij telkens een schot lost. De honden geven daarom geen zier en vallen den strooper, die niet op last van den leider stil bleef staan, aan. En men blijft dan heusch wel stilstaan. Thans is de hel per in een dikke jas gekleed, maar laat zoo'n hond U maar eens in uw arm pakken. Het is gelijk een bankschroef die men dichtdraait. Het overbrengen geschiedt op dezelfde wijze. Berooving banklooper. Een banklooper wordt beroofd van z'n tasch met gold. Loopende langs een denkbeeldigen weg, wordt de banklooper aangesproken door een ongunstig uit ziend persoon, die de banklooper om een beetje vuur vraagt. Als deze hem welwillend het gevraagde geeft, valt de boef hem onverhoeds aan en lost eeni ge schoten, waarbij de banklooper gewond ter aarde stort. De boef verdwijnt en verschuilt zich in een boschje. Inmiddels komt een agent van politie met z'n hond aan en vindt de banklooper. Eenige colle ga's worden geroepen. De geleider (Flapper) zet met z'n hond het onderzoek voort en geeft de hond lucht. De hond er vandoor, en vindt de boef. Luid blaffende blijft hij bij deze staan om de aandacht van zijn baas op den boef te vestigen. Het transport vindt overigens hetzelfde plaats als hiervoor om schreven. Nu is de tasch met geld nog weg. De hond wordt er weer op uit gestuurd en vindt ook de tasch. Het voorwerp wordt bij den geleider gebracht. Het was een uitstekend staaltje van kunnen. De truc. In Bergen is het, aldus de heer Rosencoot, wel eens voorgekomen, dat in een bepaald gedeelte van het bosch steeds dames werden lastig gevallen. In dien men nu eens van een afgerichten hond was voorzien, dan ware dit onguur type er niet best af gekomen. Dit werd op uitstekende wijze door den heer Willemse met Bello gedemonstreerd. Zoeken kleine voorwerpen. De hond van den heer Snel Ckampioen van Ne derland 1933), haalde de kleinste voorwerpen uit het terrein. Indien hij iets gevonden had dan bracht hij het netjes bij den baas. De voorwerpen zijn tusschen het gras nauwelijks met het bloote oog te onder scheiden, b.v. een ring, fluitje, e.a. Achtereenvolgens wordt dan nog gedemonstreerd de stok- en werpvastheid en 't rijwielstellen. Hier bij heeft de helper het zeer zwaar, daar hij hierbij een lederen pak draagt met juttestof omgeven. In dertijd hebben we dit reeds in eenige artikelen in ons blad kunnen beschrijven. Na dit nummer was de middag geëindigd en kon den de aanwezigen zich naar huis begeven. Alle hon den en geleiders hebben hun beste beentje voorgezet en zonder vitzondering hebben alle honden uitste kend gewerkt. Het aanwezige publiek heeft kun nen zien dat een schijnbaar kalme hond, zooals de heer Flapper er een heeft, zeer zeker in de praktij'k goede diensten "kan bewijzen. Men moet het ge duld en de volharding van de leermeesters, geleiders en helper, bewonderen om de dieren adt bij te bren gen. De bezoekers, die er waren hebben niettegen staande de kou genoten. En diegenen die er niet geweest zijn, kunnen er spijt van hebben. Omtrent de ontzettende storm, die Zaterdag op de Noordzee heeft gewoed, ontvingen we nog de vol gende berichten: In Denemarken. Kopenhagen. De zware storm, die bijna drie da gen lang boven Denemarken woedde, heeft thans zijn hoogtepunt achter den rug. De scheepvaart heeft zeer veel hinder van den hevigen wind ondervonden. Het Deensche stoomschip „Odin" is uit Stettin met 6 uur vertraging te Kopenhagen aangekomen; de „Heimdal" ondervond 5 uur vertraging op de reis van Bornholm naar de hoofdstad. Zondagmiddag werden door verschillende Deen sche radiostations S.O.S.-seinen opgevangen, die af- komistg waren van het 4.000 ton groote Engelsche Crisis en natuurrampen drukken hun stempel op het aspect der vei lingen. - Weinig te bewaren. - Slechte vooruitzichten. - Hulp noodig. - Geringe aanvoeren - Prijs aardappels iets beter, echter laag - Verschillende koolsoorten duur. - Roode kool boven 1 6, gele meer dan f 5 en witte boven de f 4. Ook Deensche witte reeds zeer goed in prijs. - Weinig goede bloemkool. - Zeer afwisselende prijzen. - Uien iets beter, maar nog laag. Vrij goede prijs voor peen. Idem voor bieten. Geringe aan voer slaboonen. - Goede waar is duur. Tomaten goedkoop. Eveneens druiven. - Andijvie aan gevoerd. - Prijs niet slecht. De abnormale omstandigheden, waarin de Langen- dijker tuinbouw èn door de crisis, èn door de natuur rampen verkeert, demonstreeren zich ook ten dui delijkste aan onze veilingen. In gewone omstandig heden was het op dezen tijd voor de tuinders zeer druk: het binnenhalen van de winterlcool eischte zooveel werk, dat men daarbij handen tekort kwam. Overal zag men de tuinders druk aan het werk, met schuiten, vletten en motoren werden de verschil lende koolsoorten aangevoerd, die werden opgesta peld in de schuren en als voorloopige stapelplaats het erf ook wel tot haar beschikking kregen. Eerste soort kool werd er dan niet veel aan de veilingen aangevoerd; er kwam dan meest uitschot. Thans echter is er door velen zeer weinig geteeld, dat er schip „Tendennis", welks ondergang wij reeds gis ter hebben gemeld. De kapitein van het schip, dat afkomstig was uit New Castle, verzocht dringend om snelle hulp, daar het schip zinkende was. Een Deensch en een Zweedsch stoomschip zetten koers naar de plaats des onheils, doch voor zij daar waren aangekomen, was het het Noorsche schip „Iris" ge lukt, de 22 koppen der Engelsche bemanning ten Noorden van de Westfriesche eilanden aan boord te nemen. Kort daarna zonk het schip. Een aantal schepen zijn gedurende den storm gestrand. Het vergaan van het Engelsche stoom- schip „Tendennis". De geredden te Rotterdam aangekomen. Hét schip was van Engeland met een lading kolen op weg naar Hamburg. De bemanning werd gered door 't Noorsche stoomschip „Iris" dat gistermor gen in de vroegte te Rotterdam is aangekomen. De geredde bemanning bestaat uit negentien per sonen. Allen zijn er zonder kwetsuren afgekomen. Zij hebben echter weinig van hun bezittingen kun nen meenemen. De kapitein van het Engelsche schip John Lovell House, vertelde het volgende over het hachelijke avontuur: Om half vier Zondagmiddag heeft de schipbreuk plaats gehad op 54 graden 5 minuten N.B. en 5 gra den 23 min. W.L. Het schip had Vrijdag Hartlepool verlaten met goed weer. Vrijdagavond echter werd het weer steeds slechter. De wind nam toe en werd een orkaan. Za terdag begon de lading te werken en maakte het schip slagzij. Zondag werd de positie gevaarlijk. Zware golven kwamen over het schip heen, de slag zij vermeerderend Toen de golven de ruiten hadden ingedrukt, werden S.O.S.-seinen uitgezonden. Van eenige schepen kreeg men antwoord en zoo wist men dat o.a. het s.s. „Iris" niet ver af was. De kapitein gaf last, het schip te verlaten, om dat de slagzij zoo hevig was geworden, dat groot gevaar voor kapseizen bestond. Met zeer veel moeite van opstapelen geen sprake is, en alles wat ze heb ben, eerste kwaliteit en afwijkende soort, maar ter veiling brengen. De prijzen zijn van dien aard, dat er weinig aanleiding is, nog meer te riskeeren, zoodat de heele oogst maar wordt opgeruimd. We hoorden voorbeelden noemen van bouwers, wier ge- heele oogst bestond in één schuit kool van een ak ker van 20 snees of bijna een halve II.A. Roode kool ziet men in het Geestmerambacht bijzonder weinig en wat er is, is voor een groot deel weggedraaid, ge barsten of door de luizen vernietigd. Zoo is het dui delijk, dat de tuinders te hoop loopen om te beraad slagen over middelen, om in dezen noodtoestand te voorzien en te betoogen, dat de verhooging van den tuinbouwsteun van 6 tot 12 millioen voor deze streek niets beteekent. Wel moeten de zorgen van de Lan- gendijker tuinbouwers groot zijn en moeten deze zich met angst afvragen, hoe het toch mogelijk zal zijn, na al de zware slagen die hen reeds hebben ge troffen, nu dezen winter weer door te worstelen. Mo gen de middelen daartoe spoedig gevonden worden! Van geen enkel product waren de aanvoeren in de afgeloopen week groot. Alleen van de verschillen de koolsoorten, uitgezonderd gele, wordt wat van be- teekenis aangevoerd, maar overigens heerschte er niet die drukte, welke men meestal aan de Langen- dijker veilingen aantreft. En het is geen stoute ver onderstelling, als men zegt, dat dit nog wel minder zal worden. Toch kwamen er ook deze week aan beide vei lingen nog verschillende soorten aardappels. De Schotsche muizen zijn zoo goed als opgeruimd. Grove brachten f2.20 op, miadelgroote f 1.50—f 1.70, drie lingen f 1.50f 1.70. Van de latere soorten zijn het in het bijzonder blauwe Eigenheimers, die aan de vei lingen komen. De prijs ervan was wel iets beter, doch hij is nog altijd laag. De hoogste noteering was f3; het grootste deel werd echter voor f2.50f2.70 verkocht. Eigenheimers (blanke) brachten nog 20 30 cent minder op. Voor Duken werd f 1.40—f 1.60 besteed, Friso werd met f 1.80f2.70 betaald, Furore gold f2, Bevelanders f 1.80—f2.30, blauwe f2.40— f 3.40. Roode kool was bijzonder in trek. Daar de aan voer gemiddeld nog geen 2 spoorwagens per dag aan werd de reddingboot neergelaten en stapte de beman ning er in. De „Iris" was toen nog niet in zicht ge komen. Een half uur heeft de bemanning in een open boot op de wilde golven rond gedobberd. Toen vond de „Iris welk schip eenigen tijd had gezocht de reddingboot. Om deze boot langszij het stoomschip te krijgen, moesten er moeilijke manoeuvres worden uitgevoerd en werd er ook oïie op de golven gestort, Het gelukte daarna de schipbreukelingen aan boord van de „Iris" te krijgen. Het Engelsche kolenschip dreef nog rond. mar moest als verloren worden be schouwd. De geredden verkeerden in uitgeputten toestand. Zij hadden in de paar dagen storm voort durend moeten werken óm het schip zeewaardig te houden en bijna geen tijd tot slapen of eten gehad. Aan boord van de ..Iris", waarop de heer Zacharias- sen kapitein is, zijn zij zeer goed verzorgd, STORM OP DE WITTE ZEE. Tien dooden. Moskou. Volgens berichten uit Archangel woedt boven het Westelijk deel der Witte Zee een orkaan, die een scheepsramp tenge volge heeft gehad. Twee ijsbrekers, van wel ke één een zwaar beschadigden lichter op sleeptouw had, werden door den storm over vallen. De lichter werd losgeslagen en de ijs- breker zelf zoo ernstig beschadigd, dat hij met slagzij in de haven van Archangel moest binnenloopen. De lichter werd eerst later weer door den anderen ijsbreker ontdekt. Hij was door het geweld der golven door midden gebroken. Van de uit 15 koppen be staande bemanning konden vijf opvarenden door den ijsbreker worden gered; de andere waren reeds door de golven overboord gesla gen en verdronken. beide veilingen beliep, overtrof de vraag het aanbod en werden er prijzen voor betaald, die aanmerkelijk hooger waren dan de laatste jaren op dezen tijd. Voor eerste kwaliteit werd van f5.20f6.70 besteed, tweede soort bracht f 3.20f 4 op. Van gele kool was de aanvoer nog geringer; de meeste werd nog aan de Broeker veiling verhan deld. Ook voor deze was goede belangstelling. De prijzen lagen tusschen f2 en f5.20. Voor de mooiste van de sorteering van 3 a 4 pond werd f4 tot ruim f5 betaald, voor zwaarder gewicht f3.20f3.80. Af kijkende kwaliteit bracht f 1 minder op. De vroege witte kool bracht beste prijzen op. Voor eerste kwaliteit werd f3.10—f3.50 betaald, verschil lende partijen gingen daar nog boven, zoodat zelfs nog f 4 is besteed. Het geheim van deze hooge prij zen zit in de geringe voorraden. De zuurkoolfabri kanten zitten er dus om verlegen. Het staat dan ook te voorzien, dat al gauw zal worden overgegaan tot het inmaken van Deensche witte kool, als zuur kool. In geringe mate geschiedt het al. Ook voor Denen is al veel vraag en de prijzen, welke ervoor besteed worden, zijn goed, nl. f3.10—f3.60, sommige partijen loopen zelfs tot boven de f4! Bloemkool wordt ook maar mondjesmaat aange voerd. daar de teelt tegenvalt. Bovendien is er maar weinig eerste kwaliteit en veel tweede soort. De beste brengt f 6f 10 op, al naar hoedanigheid en grootte; voor tweede soort wordt fl.50f3 betaald. Tamelijk wat uien werden er aangevoerd; de prij zen waren laag, ofschoon iets beter dan voorheen. Voor grove werd op het laatst der week tot f2.G0 betaald, wat een stijging van 50 cent beteekent. Drie lingen brachten 60 cent tot fl op, nep f2.10—f2.40, middelgroote f 1.60—f2.20. Betrekkelijk kwamen er heel wat wortelen ter markt. Voor mooie, groote werd f 1.40—f 1.60 betaald, kleine fl.10-fl.30. De aanvoer van bieten nam toe. Ook voor dit pro duct stegen de prijzen. Kleine werden verkocht voor f2.80f3.40, groote voor fl.40f180. Er kwamen maar weinig slaboonen aan. Door het ongunstige weer mankeert er veel aan de kwaliteit. Mooi goed is duur: van f 15f 18, tweede kwaliteit f5—f9. Tomaten blijven maar laag in prijs: voor A be taalde men f3.70. voor B f4.70, CC f3, C f2. Ook druiven waren goedkoop. Alicante werd voor f 12f 15.60 verkocht en Frankenthalers voor ruim f 18. Aan beide veilingen werd andijvie gepresenteerd, d© prijzen waren niet slecht, nl. van f 1—41.80.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5