Raad Oudkarspel Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdag 22 October 1935, 's avonds te half acht in het raadhuis. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, burgemeester, tevens secretaris. De Voorzitter opende de veigadering met woorden van welkom, en hoopte, dat de beraadslagingen kort en zakelijk zullen worden gevoerd in het belang van de gemeente. Le notulen van de vergadering van 3 September ■welke ter inzage hebben gelegeu, werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd en vastgesteld. ingekomen stukken. Het 'verslag van het provinciaal Waterleidingbe drijf van N. Holland over 1934. De begroeting van het Burg. Armbestuur voor 1936 zal op voorstel van B. en W. bij de gemeentebegroo- ting 1936 worden behandeld. Aanwezig was voorts een adres van het bestuur van de afd. Langendijk der N. tloll. Vereeniging het "Witte Kruis, houdende verzoek om, evenals vorige jaren voor 1936 subsidie te mogen ontvangen in de kosten van wijkverpleging. Zal bij de gem. begroo ting 1936 worden behandeld. Het curatorium van het r.k. Lyceum te Alkmaar verzocht, een subsidie te mogen ontvangen over jaar 193ü van f 150. Het vorig jaar was oólc een subsidie Ongevraagd maar f/Oen werd teverik een contract^angeboden voor de volgende jaren. Dat verzoek \>erd toen afgewezen. Dit nieuwe verzoek is heel wat bescheidener en wordt alleen voor het l&opende jaar gevraagd. Men is 07,1 verplicht te geveru Het is echter een eigenaardi ge zaak, daar men voor het gem. lyceum wel moet be/talen. De meerderheid van B. en W. is voor de toe kenning op billijkheidsoverwegingen, met de restric tie dat men geen verbinding aangaat voor volgende jaren. De heer Bakker deelde mede. dat de sd. fractie "heeft besloten hier niet voor te stemmen. Men moet niet het eene jaar zeggen van wel en het andere jaar van niet. Dan zou men het contract moeten aanne men. Spr. gelooft dat het Ivath. Lyceum wel blijft be staan, zonder de f150 van deze gemeente. Wij in de gemeente zijn er wel om verlegen. Spr ziet de toe .-stand donker in. Er zullen wel menschen zijn, die de kachel niet zullen kunnen stoken. Bovendien kun nen alleen de gegoede kinderen van dit hooger on derwijs genieten. Tegenwoordig beslist niet meer het verstand, maar de portemonnaie van den vader van het kind. Nu de arbeiderskinderen er niet meer voor in de gelegenheid zijn. is spr ook tegen de Open bare Hoogere Burgerscholen. Den heer De Boer stuitte het tegen de borst dat men voor de gegoe den betalen moet. Als het arme kinderen waren, was het anders. De heer C. Borst Pz. was ook tegen dezen post, on geveer op gronden van de andere sprekers. De heer Kostelijk was eveneens tegen het bijzon der onderwijs. De Voorzitter merkte op, dat men niet betaalt in het schoolgeld, doch dat het is voor de instandhou ding van de onderwijsinrichting. Het heeft met de gegoedheid van de leerlingen niets te maken. Het verzoek werd afgewezen. Voor stemden de hee-, ren Rijper en Bommer. Bezoldigingen Burg. Stand. Rondschrijven van Ged. Staten van Noordholland inzake nieuw ontwerp-regeling bezoldigingen van ambtenaren van den burgerlijken stand. Volgens dit nieuwe ontwerp zal het totaalbedrag der voor deze ambtenaren uit te geven bezoldigin gen in deze gemeente flOO.— mogen bedragen, vol gens de 3e klasse. Op het oogenblik bedr&agt het totaal der bezoldigin gen in deze gemeente f115.—. De burgemeester had ilOO.de heer Bakker f10 en de heer Kostelijk f5 per jaar. Het voorstel van B. en W. Is thans, resp. f85.—, ilO.— en f5.— vast te stellen. De 'heer Bakker wilde Ged. Staten maar berichten, dat men niet op dergelijke kinderachtigheden inging. De Min. van Binnenlandsche Zaken is niet goed op de hoogte van de toestandeen op het platteland, Veronderstelde spr. B. en W. zijn mans genoeg om bij de begrooting de salarissen vast te stellen. De heer Borst vond het wel een eigenaardige toe lichting. B. en W. zijn niet voor verlaging van het peil; toch wil men God. Staten maar toegeven. Spr. wilde berichten, dat men er niet mee accoord ging. De heer Kostelijk vroeg of soms in andere gemeen ten het salaris wel eens te hoog is opgevoerd. Dót kan wel eens aanleiding zijn voor de gelijkmaking van het totaal-salaris. Als de burgemeester ziek wordt, verdient de tweede ambtenaar er niets aan. Voorzitter wist dit niet. In gemeenten .van deze grootte zal dit niet voorkomen, geloofde spr. Er wor den klassen gemaakt. Spr. is het wel eenigszins met den heer Borst eens, doch geloofde niet, dat het iets zou geven als er voorgesteld werd om de salarissen ongewijzigd te laten. De heer Bakker stelde voor, er niet aan mee te doen. De heer Borst steunde het voorstel. Spr. motiveer de zijn stem. Het goede salaris van den burgemeester staaf buiten beschouwing. Wij zijn tegen ieders loons verlaging, merkte spr. op. Met de stemmen van de heeren Rijper, Kostelijk en Brommer tegen, werd besloten het voorstel-Bakker aan te nemen. Steunregeling voor noodlijdende tuinders gevraagd. De afdeeling Oudkarspel van den Nederlandschen Tuindersbond verzocht, een steunregeling in het le ven te willen roepen voor noodlijdende tuindersge zinnen in den vorm van een wekelijksche tegemoet- koming.- Voorzitter deelde mede, dat over dit onderwerp een langdurige conferentie is gehouden met de tuinbouw- vereeniging De Eendracht, de Ned. Tuindersbond en de L.T.B. De financieele toestand van de gemeente is niet van dien aard, dat ze noodlijdend is, maar toch kan niet aan den wensch tegemoet worden ge komen. Men heeft zich de vraag gesteld of een der onderteekenaars wel heeft kunnen gelooven, dat door een gemeente met 1800 zielen een dergelijk verzoek kan worden ingewilligd. De bronnen waaruit te put ten, zijn onmogelijk aan te wijzen. De conferentie heeft tot resultaat gehad, dat men overeenstemming heeft verkregen over een drietal punten. Ie. De Rijksinspecteur van de Werkverschaffing te verzoeken, d$t die tuinders, welke door misoogs' geen bewaarkool hebben geteeld, in de baggerrege hng kunnen worden ondergebracht zonder wacht- week, evenals de werkloozen. Verder de uitbreiding te verzoeken van de loonproef en denministerraad een telegram namens den Raad te zenden. Van den Rijksinspecteur is antwoord ingekomen, dat niet de inlichtingenstaten, welke door het ge meentebestuur moeten worden ingeleverd, rekening zal worden gehouden. B. en W. hebben nu besloten, dat de tuinders bij aanmelding voor de bae-gerregc hng dienen op te geven of zij niets geteeld hebben De commissie voor de loonbijslagregeling zal van ad vies dienen in deze kwestie. Men zal dan op de inlich tingen kaart aanteekenen, dat zij door misoogst geen kool. in de schuren hphhen gekregen. Wat betreft de proef gemeente volgens het te Hoogezand toegepaste systeem was Voorz. bang, dat de bestaande regeling hierdoor zou kunnen ko men te vervallen, hetgeen niet wenschelijlc is, daar ho»o mooV voordeel kan geven dan die te F«*ar-- zand. Men heeft dus bereikt, dat de getroffen tuin ders, die willen geholpen worden met eenige ont vangsten, terwijl ze mest op het land krjjg.cn. De heer Borst merkte op, dat er gezegd wordt, dat het moeilijk is te geven omdat de geldmiddelen ont braken. Wij hebben echter tusschen de tuinders en de geldmiddelen te kiezen. De keuze is voor spr. niet moeilijk. Als de gemeente niet aan het verzoek kan voldoen zal op andere wijze worden geholpen. Dan zal het Rijk tenslotte moeten ingrijpen. Spr. denkt echter aan de mensehen, die niet kunnen baggeren, zooals de ouderen, Wat moet met hen gebeuren? Een telegram aan den Minister, geloofde spr., wordt terzijde gelegd. We hebben ai zooveel telegrammen verzonden. Spr. zou het verzoek willen handhaven en een wekelijksche steunuitkeering willen doen. De heer De Boer bedoelde de ouderen in verband met de proef te Hoogezand: Als de tuinders niet meer kunnen baggeren zou die proef doorgaan. Het is jammer dat daardoor de proef die we nu hebben verloren zou gaan. Er zijn heel wat menschen, die niet gepoeg kunnpn baggeren. De Voorzitter vroeg zich af, waarom do gemeente besturen achter moesten blijven als de tuindersorga nisaties al hup best doen om iets voor hun lede'"1 te verkrijgen. De gemeenteraad is het colle""1 wagfón beroep wordt gedaan om brood. P; töln^rgfcni- saties hebben nog nooit een ^Ht het laadj£ ïtnnr gemeenteraad heeft te zorgen voor Het griefde Voorz. zeer, dat B. en w. worden uitgenöodigd, als er iets voor den Omhouw moet worden gedaan. Dan kon men te zamen werken. Het moet tenslotte van den gemeente raad komen. We moeten hand in hand gaan. Waar om doen wij dit? Omdat wij het andere niet kun nen doen. De heer Borst herinnerde er den burgemeester aan, dat toen de organisatie werd opgericht, her haaldelijk uitnoodigingen aan hem waren gericht. De burgemeester schitterde echter steeds door afwe zigheid. Als er geen misoogst was geweest, had de conferentie evengoed plaats gevonden, zeide spr., want dan had men er voor gestaan, dat de prijzen te laag waren. Tengevolge van de geringe bemesting etc. hebben de tuinders onvoldoende productie en krijgen daardoor geen steun. Spr. heeft niet gezegd dat men geen telegram moet zenden, maar heeft in twijfel getrokken of het wel behandeld zal worden. Als de gemeente niet meer kan helpen, dan moet het Rijk bijspringen. Dan voelt men het wel. De heer De Boer was voor een telegram. Het moest eigenlijk telegrammen regenen in Den Haag. Het zijn geen looze klachten. We moeten wel op staan. De Voorzitter deelde naar aanleiding van het ge sprokene mede, dat de tuinders ook in de vorstrege- ling vallen. Wat betreft de uitnoodigingen, was de reden van voorz. niet verschijnen bekend. De heer Bakker was het in principe wel met den heer Borst eens. Spr. zou niets liever dan voldoen aan de wenschen der organisaties om de menschen van de honger te vrijwaren. Borst twijfelt aan het telegram, maar spr. twijfelde aan de goedkeuring van de regeering. Hoewel de ministers stuk voor stuk persoonlijk wel zouden willen steunen, zal hel niet opgaan. In het kapitalisme is een volledigcn steun aan den tuinbouw onbereikbaar. De heer Kostelijk huldigde B. en W. voor het toe gestane onderhoud. De telegrammen hebben toch wel wat gegeven, merkte spr. op. Er is wel wat afgeko men. Het is moeilijk te zeggen of de menschen niet baggeren kunnen. Er zijn er wel, die liever f 5 ont vangen dan f 9. Voor de anderen is er nog een an der lichaam waar zé hulp kunnen krijgen. Het blijft wel moeilijk, naar het B. Armbestuur te gaan, maar het is ook moeilijk om op andere wijze f 5 aan te pakken. Na nog eenige besprekingen in tweede instantie werd besloten, het voorstel van B. en W. aan te ne men. Het volgende telegram zal aan den minister raad worden gezonden; Aan den Ministerraad 's Gravenhage. De gemeenteraad van Oudkarspel in openbare zitting bijeen, overtuigd van den zeer ongunst igen toestand, waarin vele tuinbouwers in zijn gemeente door misoogst van bewaarkool (luizenplaag) verkee- ren, doet een zeer dringend beroep op de Regeering om extra-steun voor de slachtoffers van deze mis oogst en betuigt voorts volle instemming met al die maatregelen, waartoe de samenwerkende organisa ties op tuinbouwgebied in het economische en soci aal belang van de tuinbouwers uwe Regeering ad- viseeren. De Voorz. A. J. Wijnveldt De ijsclub „Volharding" alhier verzocht, gedurende den winter twee avonden per week de beschikking te mogen hebben over het gymnastieklokaal voor training van schaatsenx-ijders. Toegestaan. Geen bijdrage in rentebetaling van poter bewaarplaats van Be Eendracht? Be slissing aangehouden. Zooals bekend, werd in de vorige vergadering door de tuinbouwvereeniging De Eendracht een verzoek ingediend een bijdrage te moge*1 ontvangen in de rentebetaling van de poterbewaarplaats dier vereeni ging, tot een bedrag van f308.25. In de betreffende vergadering werd het verzoek aan B. en W. gerenvoyeerd om prae-adyies. Thans bracht de Voorzitter namens B. en W. het pi'ae-advies uit. Voorzitter herinnert er aan, dat in 1932 ook al een dergelijk verzoek is gedaan. Dat werd toen na am pele besprekingen afgewezen. De Eendracht is een particuliere vereeniging. De financieele aansprake lijkheid is voor de leden. B. en W. meenen dat het niet op den weg van de gemeente ligt, geheel of ge deeltelijk de schulden eener vereeniging voor reke ning der gemeente te nemen. Het is waar, men heeft zich steeds bezig te houden met steun aan den tuin bouw. Dat maakt het 't bestuur gemakkelijker, het verzoek te doen De ver. moet echter een regeling zien te treffen met de geldschieters. Het spijt B. en W voor de ver. maar zij zijn van oordeel dat ook andere zaken met moeilijkheden te kampen hebben. Den heer De Boer viel dit prae-advies niet mee. De toestand is steeds slechter geworden. Spr. heeft er geen „precedent scheppen" in gezien. Er is al overleg gepleegd met de Boerenleenbank. De aflos sing mag achterwege blijven. De rente zal er moeten zijn. Als de leden werden aangepakt, zou het er voor enkele menschen in de gemeente leelijk uitzien. Het zal moeilijk gaan, de contributie binnen te krijgen. De heer Borst was er tegen als de halve rente aan de boerenleenbank werd betaald. Wanneer 't geld aan de tuinbouwvereeniging werd uitgekeerd ter betaling van het aandeel van hen, die hiertoe niet in staat zijn, is spr. er voor. De heer Bakker wilde geen gelden beschikbaar stellen voor rentebetaling. Het moet zijn voor de gezinnen. Het spijt spr. voor de vereeniging. Hij acht het beter de f 330 te bewaren in de gemeente kas om de menschen er mee te helpen. De heer Kostelijk verwonderde er zich over, dat de heer Bakker geen rente wil betalen. Hij was toch wel voor de rentebetaling der Prov. credie- ten? Het is niet voor 200 menschen een daalder, zooals Bakker beweert, maar er zijn er nog wel on der de leden, die veel meer moeten betalen en die het ook moeilijk, misschien moeilijker hebben dan die welke f 1.50 moeten betalen. Er is indertijd gesteund per hoofd. Men betaalt echter per bunder. Het meeste wordt door men schen betaald, die geen aardappelen verbouwen. De Voorzitter zeide, dat de prov. credieten iets heel anders is, terwijl de heer Bakker er aan toe voegde, dat de rente winst is. Het bezit wordt be houden. Het is niet zoo erg, als eens geen rente wordt ontvangen. w* r»«cr besprekingen zonder eenig tast baar resultaat vond .de heer Bommer de oplossing door voor te stellen, deze zaak nog eens aan te houden. Allen waren het hiermee eens. Op voorstel van B. en W. zal een cursus vervolg onderwijs worden gegeven met 12 leerlingen. Als leider werd aangewezen de heer Van den Abeele en tot onderwijzeres benoemd mej. E. G. Bossen. Aan het Burg. Armbestuur werd een extra-sub sidie verleend van f i8Ö0, Waardóór het totaal be drag van het Subsidie gestegen is tot f 9100. Aangeboden werd dè gemeentebegrooting. Deze moet eerst nog haar Ged. Staten. Als deze terug ontvangen is, zullen de raadsleden in de gelegen heid Worden gesteld een en ander te bestudeeren. Aan den Prov. Waterstaat werd een gedeelte van het Waardje verkocht voor de söm Van f 100. Voor de Ijsbanen zal dit geen last Veroorzaken. Ook de visscherij zal er geen hinder van ondervinden. De pachtsom van het Waardje werd teruggebracht van f12.50 op f8,50. Bij de rondvraag vroeg de heer Borst hoe het stond met de functie van voorzitter van het B. A. Spr. dacht dat een arbeidersvertegenwooTdiger als <1& fleer Bakker deze benoeming wel zou aanvaar den. Voorzitter antwoordde, dat nog geen be slissing is genomen. De heer Bakker zegde deze week een beslissing toe. De heer De Boer stelde zich nog eens ter be schikking om zoolang de functie te vervullen. Het duurde hem echter wel wat lang. Daarna volgde sluiting. Z IJ P E SCHAGERBRUG. Aan den oproep, die de vorige week in ons blad werd geannonceerd om te komen tot de op richting van een gymnastiekvereeniging te Scha- gerbrug was Maandagavond door een twaalftal be langstellenden gevolg gegeven. De heer Jaring hield een korte inleiding en stelde aan de aanwezigen voor, den heer Met, leider der gymnastiekvereeni- gingen te Sint Maartensbrug en te Barsingerhora, De heer Met kreeg nu gelegenheid tot het ge ven van de noodige inlichtingen, waarna een voorloopig bestuur kon worden samengesteld, be staande uit mej. A. Thomasz en de heeren P. Vries en A. Pool te Schagerbrug en den heer A. Bakker te Keinsmerbrug en den heer A. Noot te Stolpen. Getracht zal worden een voldoend aantal leden te verkrijgen. Liefhebbers daartoe kunnen zich bij bovengenoemde leden aanmelden en tevens bij den heer Kuiper in „Het Wapen van Zijpe". Op Woens dag 30 October wordt aldaar nog eenmaal een vergadering gehouden, waarop meerdere belangstel lenden van harte welkom zijn. ST. MAARTENSVLOTBRUG. PAARD OP HOL GESLAGEN. Dinsdagmiddag om 1 uur stond de knecht van .Tb. de Graaf, S. W. met een driewie lde kar voor den winkel van den heer Keuris op het brugje te wachten, tot de overtocht over de vlotbrug weer vrij was, welke voor doorlating van een schip geopend was. Het ging daarna van het brugje met losse strengen en geen blokje tusschen het voorwiel direct zeer snel en op de brug slingerde de kar alle kanten heen en even verder voor het huis van den heer Kooi viel de berijder dan ook van het voertuig af. Het rechter achterwiel ging hem. daarbij even -bóven de ooreu over het fioofd; hevig bloedend stond W. op, doch het inmiddels toegeschoten publiek óoxxïeeldé het be ter eerst medische hulp in te roepen. Na bij den heer Delver den dokter te hebben afge wacht, is W. verbonden; er zal wel een poosje mee heengaan eer hij zijn werkzaamheden weer kan her vatten. Paard en kar zijn zonder noemenswaardige schade er afgekomen. PETTEN. Een nachtelijke tocht. Eenige Egmondsche stroopers, Maandagnacht per auto op weg naar hun jachtterrein, onderbraken hun tocht om zich een wijle te verpoozen op de Pet- tensche kermis. Na een kort maar hevig en zeker niet gewaardeerd vei-blijf aldaar zouden zij hun nachtelijke excursie vervolgen, doch ter hoogte van het koloniehuis raak te de wagen bij een verkeerde manoeuvre in de weg sloot. Bij het verlaten der auto gleed één hunner te water; deze kwam als gevolg van overmatig drank gebruik in ernstige moeilijkheden; zoo zelfs dat een omwonende familie, die ook nog op andere wijze as sistentie verleende, het later raadzaam oordeelde een geneesheer te waarschuwen. Deze behoefde ech ter niet meer handelend öp te treden en vroeg in den ochtend kon 't gezelschap per andere gelegen heid de reis naar 't „derp" aanvaarden. KERMIS. Kermis-Maandag bracht de tooneelvereeniging „Jong Leven" voor het voetlicht Jaap van der Poli's genoegelijk spel „De Doofpot". Een echt gezellig ker- misstuk, dat door genoemde vereeniging op uitste kende wijze is vertolkt; het publiek leefde dan ook ten volle mee met de vernikkelingen in plankenland en herhaaldelijk klaterde een gulle lach door de zaal. Daartoe droeg in een niet geringe mate bij het sublieme spel van den heer Slikker, die met be- hcerschte gebaren en juiste zegging een gave Jozef creëerde. In één adem noemen we zijn tegenspelers Oom Jaap en in meer dan één zin zijn „beminne lijke" huis waardin Cornelia. Niet tot edze hoogte, maar toch ruim voldoende, reikte het spel van de andere hoofdpersonen: Marietje, Job en Beukers. De aard van de rollen is hiervan zeker wel de ooi-zaak; 't is altijd gemakkelijker een wat geprononceerder type uit te beelden dan die gewone alledaagsche menschen. Van de bijrollen moeten we in 't bijzon der Frau Kranz een complimentje maken, luchtig en charmant bracht zij sfeer in vele tooneeltjes; ook mevr. van Dorst-Nieman gaf van tante Chrisje een juiste typeering. Al met al dilettantisme in den goeden zin van het woord en gaarne roepen we den eminenten leider Slikker met zijn gezelschap een „tot weerziens" toe. LANGEND UK KOELEN VAN DRUIVEN. GROOTERE PRO- DUCTIE EN CONSUMPTIE IN HET BINNENLAND. Bij de gebleken noodzakelijkheid tot andere cultu res zijn toevlucht te nemen, is in den loop der jaren naast de tomatenteelt, ook met de cultuur van drui ven aangevangen. Er zijn reeds verschillende drui- venkweekers, die vóór den tijd, waarop zij konden worden verkocht, besloten hun druiven weer aan de Broeker markt te presenteeren. Dit jaar loopt het al heel slecht voor onze drui- venkweekers: de priis der druiven is abnormaal laag. Vooral moet dit worden toegeschreven aan de omstan digheid, dat groote aanvoeren, in het bijzonder in het Westland, plaats vinden gedurende een korten consumptietijd. Daar komt dan nog de algemeene ex portbelcmmerlng bij. Om te trachten de nadeelige gevolgen van de eer ste oorzaak van gedrukte prijzen te ontgaan, is moix zich dit jaar meer en meer gaan toeleggen op het koe len der druiven. Verschillende tuinders wagen het ewi deel van hun oogst op eigen gelegenheid te koe- MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 22 October. Uitspraken in vorige zaken Dirk W., Castricum, hooger beroep overtreding Vogel wet, vrijgesproken. Herm. M., Alkmaar, hooger beroep overtr. Mo tor- en Rij wiel wet, f7.50 boete of 7 dagen. Gêr. E. Den Helder, als voren, f 20 boete of 10 d. Frans R., Nieuwer-Amstel, als voren. Jan L. en Anth. S., visschers te Hoorn, strooperij van paling, ieder f 30 boete of 15 dagen. K. L. Sch., taxi-chauffeur, schuldmisdrijf, toe^ brengen van zwaar lich. letsel, gepl. te Heerliugo- waard, 1 maand hecht, voorw. met 2 proefjaren. len. Dat dit op den duur wel niet de meest juiste wijze zal blijken, om de druiven gedurende zekeren tijd in versclien toestand te houden, is wel duidelijk. Men is de laatste jaren al begonnen om hier en daar koelhuizen voor fruit te stichten, ook voor druiven zal men, wil men althans voortgaan in de richting, om overvoerde markten in de korte con sumptieperiode te voorkomen, zal men meer stel- selmatigf te werk behooren te gaan bij het koel systeem en zal men het niet mogen overlaten aan de eigen gelegenheid van de druivenkweekers. Uit de statistische cijfers is ons gebleken, dat het verbruik van druiven in het binnenland de laatste jaren buitengewoon is toegenomen en begint alzoo de verkeerde meening te wijken, als zouden drui ven luxe zijn. Dit is maar gelukkig Ook, want, blij-» kens verkregen gegevens, is de productie thans reeds het dubbele van wat zij vijf jaar geleder; was. Contingenteeringsmaatregelen hebben boven-» dien den import sedert 1931 tot een tiende terug gebracht, terwijl het verbruik driemaal zoo groot is geworden. Ondanks deze gunstige factoren is de gemiddelde prijs, in 5 jaar tijds tot op minder dan de helft gedaald. Bollen-uitvoer naar Amerika, In de kringen van bollenkweekers houdt men zich bezig met de mogelijkheid van de verruiming van den uitvoer «van bloembollen naar Amerika. Eerlang zullen namelijk de onderhandelingen worden voortgezet over een nieuw handelsaccoord tusschen dat Rijk en ons land. Behalve dat men hoopvol is gestemd ten aanzien van de verlaging van invoerrechten, welke allicht ook voor den ex port van groenten nut zou kunnen opleve ren, hoopt men ook, dat ten aanzien van de mo gelijkheid van den afzet onzer bloembollen, groo- ter faciliteiten zullen worden verkregen. Dat men het verloop van een en ander in de bollenkweekers kringen met meer dan gewone belangstelling' volgt, is duidelijk. BROEK OPLANGENDIJK. De heer Rietsema tuïnbouwconsuient voof Langendijk en O. In verband met het heengaan van den heer Ha ze- loop is, zooals reeds hekend, de heer Rietsema Rijks- tuinbouwconsulent te Hoorn, ook als zoodanig aan gesteld voor deze streek. Hoewel betreurd wordt dat de pogingen, om weel een eigen consulent te krijgen, met standplaats Alk maar, hebben gefaald, is het tocli vermeldenswaard dat de heer R. zich in alle opzichten verdienstelijk wenscht te maken, voor wat er op tuinbouwgebied leeft in deze streek. In bijzijn van den veilingleider S. de Boer werd Dinsdagmorgen een tocht gemaakt door het Geèstmei- Ambacht en met intense belang stelling kennis genomen van de cultures, welke ver bouwd wordën, waarbij tevens een overzicht verkre gen werd van dé plagen, welke dit jaar het ambacht in 200 hevige mate hebben geteisterd. Om zich zoo spoedig mogelijk in de belangen de zer streek ia te werken, bestaat het vooi-nemen dat twee dagen per week uitsluitend daarvoor bestemd zijn, terwijl daarnaast des Zaterdags enkele uren zitting gehouden zal worden te Alkmaar, alwaar de heer R. een vraagbaak wenscht te zijn voor een ieder, die met moeilijkheden heeft te kampen op tuinbouwgebied. ZUIDSCHARWOUDE. Enkele leden van den raad zullen een voorstel indienen om het Burgerlijk Armbestuur om te zet ten in een instelling voor Maatschappelijk Hulp betoon. BERGEN PADDENSTOELEN-TENTOONSTELLING. Op Zaterdag 26 en Zondag 27 October in de Gemeentelijke U.L.O. Zaterdagmiddag wordt in de Gemeentelijke U.L.O- school aan de Beemst.eriaan de jaarlijksche Padden stoelen-tentoonstelling geopend en zal behalve Za terdagavond ook Zondag in de middaguren gratis te bezichtigen zijn. Een aanbeveling lijkt ons onnoodig. Wie eenmaal gezien heeft, wat de leerlingen onder de beproefde leiding van den heer Schuil bijeen brach ten, gaat vast en zeker weel' kijken. Het zal ongetwij feld ook dit jaar weer de moeite waard zijn. Vergadering Volksonderwijs. De afd. Bergen van de Vereeniging voor Volkson derwijs zal haar eerste vergadering van het winter seizoen houden op Dinsdagavond 29 October om 8 nut;, in een der zalen van het Oranje-hotel. HOOGWOUD Bij het ln café Schermer alhier gehouden Prijs- biljarten was de uitslag als volgt: le prijs de heer P. Zee; 2e prijs de heer P. de Boer; 3e prijs de heer C. Hoek. HARENKARS PEL DIRKSHORN. De heer J. Dam alhier mocht bij de herdenking van zijn 40-jarig jubilé als secretaris-penningmeester van de banne Harenkarspel op 21 dezer vele blijken van belangstelling ondervinden. Naast persoonlijke kwamen vele schriftelijke felicitaties binnen. Het bestuur van bovengenoemde banne vereerde den accuraten ambtenaar een fraaïen verrekijker.. Moge hij hiermede door den verruimden horizon eerder het begin van een beteren tijd kunnen ont waren, Want een goede administratie vergt de laat ste^ jaren zeer veel van den penningmeester. Den juisten middenweg in deze moeilijke omstan digheden. is tegenwoordig bezwaarlijk te vinden. W 1 E R r N G E N Een ongewone tmanier van binnenkom men. Dinsdagmiddag ƒ.1. ongeveer half vier, werden eenige schapen van den heer G. Poppen alhier door de hoofdstraat naar de slagerij gebracht. Doch ongeveer ter hoogte vah Teun 'fakes, waar ram dezer dagen net de nieuwe groote spiegelruiten in de etalages gezet' had, kreeg één der schapen het m zijn hoofd deze eens beter te bezichtigen, hetgeen echter op een nogal hardhandige wijze geschiedde, het sprong pamelijk door een ruit heen en stond in de éialage. Het was gelukkig niet een dei- groote ruiten, het was een zijruit. Men beeft de ongewone bezoeker echter spoedig weer naar -buitel geloodst.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3