Italië trekt een divisie uit Libië terug. De Engeland trouw m den KIJKER is KOOPErH.CLOECK Postrekening No. 23330 Int, Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Vraagt Mussolini opschorting der sancties? Aanvaring op de Theems. VERWOESTENDE BOSCHBRANDEN IN ZUID-CALIFORNIE. De zaak-Haupïmann. VROEGE EN HEVIGE NACHTVORST. Twee dooden op onbewaakte overwegen. Schietpartij te Breda. HET TEKORT VAN DE „FLORA". Nieuwe werkgelegenheid voor jongeren. Plan tot bestrijding der werkloosheid onder de jeugd. Donderdag 24 October 1935. 79ste Jaargang. No. 9836 SCHAGER Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent tf>ewiJsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE UITDRUKKING VAN ONTSPANNING TUSSCHEN ROME EN LONDEN, Reuter seint uit Londen: De Italiaansche regeering heeft Laval me degedeeld, dat zij bereid is een harer drie di visies nit Lybië terug te trekken, Suvich heeft den Britschen ambassadeur te Rome eveneens in kennis gesteld van dit voornemen. De Italiaansche regeering, zoo meldt Reuter uit Rome, zal dezen maatregel opvatten als bewijs van den verzoenenden geest dien zij in de huidige om standigheden wil toonen naar aanleiding van de open lijke verklaringen door de Britsche regeering afge legd en als gevolg van besprekingen die te Rome zijn gevoerd in het Palazzo Venezia en het Palazzo Chigi; deze besprekingen hebben tot doel gehad een con crete uitdrukking te vinden voor den wensch naar vrede die de onderscheidene partijen vervult. Londen voldaan. Te Londen wordt het besluit der Italiaansche regee ring eveneens opgevat als een eerste uiting van de ontspanning die in de laatste dagen tusschen Londen en Rome is ingetreden. Het Italiaansche gebaar wordt met bevrediging aanvaard; men acht het dienstig tot het scheppen van een gunstige atmosfeer voor een vriendschappelijke bespreking. In den loop van de kabinetszitting van gisteren heeft de regeering reeds kennis genomen van het onderhoud van gisteravond tusschen Sir Eric Drummond en Suvich, waarbij maatregelen zijn besproken die tot ontspanning in de Middellandsche Zee zouden kunnen leiden: Intusschen verklaart men In diplomatieke kringen, dat de regeering de admiraliteit nog geen toestemming heeft gegeven zekere een heden van de thuisvloot uit de. Middelland sche Zee terug te roepen. VERZOEK VAN MUSSOLINI. Tevens heeft Mussolini naar „United Pres" van goedingelichte zijde te Rome ver neemt tot Frankrijk en Engeland het ver zoek gericht, den datum, waarop de sancties tegen Italië in werking zullen treden, op te schorten, ten einde de thans aan den gang zijnde diplomatieke onderhandelingen te ver gemakkelijken. VAN HET FRONT. Een hevige veldslag aan den gang. Londen. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat volgens in de hoofdstad ontvangen berichten in de naaste toekomst hevige gevechten worden ver wacht. Volgens onbevestigde geruchten zou in het Zui den van Abessinië reeds een groote slag worden geleverd. De Abessijnsche bevelhebber ras Desta staat met ongeveer 300.000 man tegenover een Italiaansche troepenmacht van 140.000 man en wel op een front, dat zich van de Webbe Sjebeli naar het Noorden uitstrekt. De rechtervleugel der Abessynsche troepen, welke een steunpunt te Sjebeli hebben, zijn slaags ge raakt met de Italianen. De linkervleugel van de Italianen, die onder bevel staan van generaal Gra- ziani, beweegt zich in Noordelijke richting. Het Nederlandsche motorschip Alcyon ernstig beschadigd; een lid van de be manning gewond en later overleden. Het Nederlandsche motorschip Alcyon, van Delfzijl naar Londen, is op de Theems nabij Erith met het Engelsche stoomschip Moreton Bay in aanvaring geweest. De Alcyon kreeg belangrijke schade aan bakboordzijde en is aan den grond gezet. De opvarenden zijn ge red; een lid van de bemanning is gewond. Reuter meldt, dat de bemanning van de Alcyon aan boord van de Moreton Bay is ge nomen, welke verder naar Gravesend is ge varen. De 17-jarige de Vries, die bij de aanvaring werd gewond, is in den loop van den morgen in het ziekenhuis te Gravesend overleden. Reuter seint nader uit Londen: Naar thans wordt vernomen, is het te danken aan de tegenwoordigheid van geest van de officieren van de „Moreton Bay", dat de opvarenden van het Ne derlandsche schip „Alcyon" gered konden worden. Zij lieten de „Moreton Bay" vooruit stoomen, zoodat de voorsteven het gat in de „Alcyone" vulde. Had den zij dit niet gedaan, dan was de „Alcyon" vermoe delijk onmiddellijk gezonken. De botsing had plaats tengevolge van den dichten mist. De naam van den overleden opvarende van de „Alcyon" is Berend de Vries uit Delfzijl. Het is een broer van den kapitein, die zelfs eerst 22 jaar oud is. De kapitein stond zelf op de brug, toen de botsing plaats vond. Verscheïdeneplaatsen verkeeren in ge vaar. Wind wakkert vlammen aan. LOS ANGELES, 23 October (A.N.P.). In verschillende deeïen van Zuid-Californië woeden op het oogenblik verwoestende boschbranden, die zich tengevolge van den krachtigen wind steeds meer uitbreiden. De schade, die reeds nu aan de bosschen is toe gebracht, is ontzaggelijk groot. Verscheide ne woonhuizen en een sanatorium zijn een prooi der vlammen geworden. Bij de brand, die in het sanatorium uitbrak, is een der patiënten om het leven gekomen, terwijl de 60 anderen gered konden worden. Verscheidene plaatsen verkeeren in ernstig ge vaar. Duizenden arbeiders uit de werkverschaffing zijn naar de plaats van de boschbranden gediri geerd om behulpzaam te zijn bij het bestrijden der vlammen. Het boschbeheer in San Francisco heeft het verzoek ontvangen zoo spoedig mogelijk deskundigen te zenden naar het bedreigde gebied. Daarbij werd er op gewezen, dat de deskundigen per vliegtuig moesten komen, daar ieder uitstel uit breiding van het vuur beteekende. In de omgeving van Santa Anna woedt terzelfder- tijd een zware zandstorm, die ieder verkeer over de landwegen onmogelijk maakt, aangezien de door het zand verblinde chauffeurs talrijke botsingen hebben veroorzaakt. In de nabijheid van Hunting- ton zijn 18 oliekranen door een windhoos vernield. De spijkers, die gebruikt waren voor het maken van de ladder* In het Amerikaansche vakblad Iron Age vertelt Stanley Keith hoe de spijkers, die zaten in de lad der, waarlangs het kind van Lindbergh uit de kin derkamer naar beneden was gedragen, waren her kend. Het waren er 44 en ze kwamen precies over een met 275 spijkers, die door Hauptmann waren gebruikt bij den bouw van een garage in zijn tuin. Het verhaal dat Keith doet over de opsporing van de herkomst dezer spijkers, lijkt wel geput uit een detective-roman. In 1931 waren 2.000.000 vaten van dergelijke spijkers vervaardigd in de Ver. St. Maar Keith wist uit al de fabrieken, die aan de productie van de 2.000.000 vhten hadden meege daan de goede te vinden. Het was een fabriek in Pennsylvanië. Daar nu de productievoorwaarden in die fabriek zoo zijn, dat om de acht minuten er iets verandert in den vorm van de geproduceerde spijkers, moes ten de spijkers afkomstig zijn uit één van 16 va ten, die geheel voldeden aan de gestelde voorwaar den en een van die vaten was in het bezit geko men vanHauptmann. Een en ander maakt dan ook de waarschijnlijk heid, dat Hauptmann inderdaad iets te maken heeft gehad met de vervaardiging van de ladder, gebruikt bij de ontvoering van het kind van Lind bergh, bijna tot zekerheid. In het Land van Maas en Waal en In de Betuwe ernstige schade. Sommige akkers geheel zwart geworden. De zware nachtvorsten van de laatste dagen het heeft op sommige plaatsen 5 a 6 graden gevro ren hebben in het Rijk van Nijmegen, het Land van Maas en Waal, en in de Betuwe aan de nog te velde staande gewassen, heel wat schade aangericht, aldus de Nijmeegsche corr. van het „Hsbl.\ De late boonen zijn hier en daar geheel afgevroren, terwijl akkers met kool en selderij geheel zwart geworden zijn, zoodat de producten waardeloos werden. Ook het late fruit heeft het geducht moeten ontgelden. Waar men verzuimd had de broeikassen te verwar men, is hij de kweekers eveneens belangrijke schade aangericht. Nu de nachtvorsten dit jaar zoo vroeg en zoo hevig optreden is men direct aan den arbeid getogen om de nog te velde staande gewassen bin nen te halen. EEN VRACHTAUTO TUSSCHEN SCHIEDAM EN KETHEL DOOR DEN TREIN GEGREPEN. DE CHAUFFEUR ERNSTIG GEWOND, ZIJN ZOONTJE GEDOOD. Gistermiddag is op den onbewaakten over weg tusschen Kethel en Schiedam, op den Oudendijk een auto door trein 1104, van Rot terdam naar Amsterdam, gegrepen. Het voer tuig werd totaal vernield. Een der inzitten den van den wagen werd gedood; de tweede inzittende kreeg ernstige verwondingen. Het treinverkeer ondervond tengevolge van dit ongeval ongeveer een half uur vertraging. De auto behoorde toe aan de destillateursfirma Van der Valk te Schiedam. In de auto zaten de heer Klaassen en zijn achtjarig zoontje. De auto werd na de aanrijding ongeveer 200 M. meegesleurd. Het lijk van het jongetje werd 150 M. van den overweg tus schen de rails gevonden. De vader is met een been breuk overgebracht naar het Gemeentelijk Zieken huis te Schiedam. Omtrent de toedracht van het ongeluk worden nog de volgende bijzonderheden meegedeeld: De auto is waarschijnlijk in de flank gegrepen, de houten zijstukken van den wagen zijn naar links en rechts gevlogen en zij hebben de ruiten van het bij den overweg staande blokhuis verbrijzeld. De geheele carosserie werd door den trein meegesleurd en brak een eind verder in tweeën; het achterste ge deelte kwam aan den rechterkant van den spoordijk terecht. Het voorste gedeelte, met de cabine en de inzittenden bleef aan den trein haken. 100 M. verder werd de knaap eruit geslingerd. Nog weer ongeveer 100 meter verder smakte de chauffeur op de rails, waarna het voorstuk van de auto klem geraakte on der den electrischen trein, die daardoor tot stilstand kwam. Het wrak is met een ketting aan de locomotief van een juist aankomenden goederentrein bevestigd die de stukken wegsleepte en de baan vrij maakte. Vier dokters uit Schiedam en Kethel waren spoedig ter plaatse om geneeskundige hulp te verleenen. Positieve verklaring van Baldwin Tijdens het voortgezette debat over de buitenland- sche politiek der Engelsche regeering deelde de pre mier mede, dat Engeland absoluut truuvv blijft aan den Volkerenbond. Er is geen sprake van dat Brit- tannië, achter den rug van Genève om zal handelen en het einddoel van de regeering moet blijven een rechtvaardige 'regeling, zoowel voor de beide strij dende partijen als voor den Volkerenbond. Spreker zeide het zeer te betreuren, dat de Volke renbond niet kan handelen met de kracht, die de stichters hem hadden toegedacht, daar drie groote mogendheden den Bond hebben verlaten en men niet ten volle zal kunnen rekenen op alle leden. Wij hebben echter, zeide spreker, te ageeren met den Bond, zooals die op het oogenblik is. Uitdrukkelijk stelde Baldwin vast, dat Engelands geest niet bezield is met oorlogsgedachten, ja, zelfs achtte hij het gebruik van dit woord gevaarlijk, voor al in niet-democratische landen, waar slechts wordt gelezen wat de regeering kwijt wil. De oorlogstoebereidselen. Spreker zeide, dat het door Engeland gegeven voorbeeld tot beperking der bewapening door de an dere landen niet was gevolgd. Er blijft dus niets anders over dan eveneens de oorlogsmachinerie te verbeteren en op een peil te brengen, die de nationale veiligheid verzekert. Zonder een sterk Engeland komt er niets terecht van de vredelievende Volkerenbondspolitiek en spre ker siddert bij de gedachte aan de beteekenis van een half weerloos Engeland. Ons eenig doel, riep spreker uit, is het sterk ma ken van den Volkerenbond, om daardoor de collec tieve veiligheid te verzekeren. Lloyd George tegen de regeering. Scherp hekelde Lloyd George de buitenlandsche po litiek der regeering. Het was bespottelijk om thans te spreken van een luwte in de spanning tusschen de mogendheden. Wat was er dan gebeurd, om zoo optimistisch te zijn? Heeft onze regeering soms ongewenschte waarbor gen aan Italië gegeven? Sir Hoare schudt het hoofd. Als er dan geen concessies zijn gedaan, waarop grondt de regeering dan haar gunstige kijk op de internationale verhouding? Frankrijk heeft in 1935 aan Italië belangrijke hoe veelheden grondstoffen voor explosiemiddelen gele verd. De toestand tusschen Italië en Abessynië is dan ook allerminst verbeterd, wel die tusschen Italië en sommige andere groote mogendheden. Het antwoord der regeering.' Minister Eden ontkende ten sterkste dat de regee ring niet energiek genoeg optrad. Om den vrede te handhaven is helaas een zeer sterke bewapening van de goedwillenden noodzakelijk. Spreker achtte wel degelijk een zekere ontspan ning in de verhoudingen merkbaar, maar ontkende, 'lat deze verbetering is bereikt door geheime bespre kingen of afspraakjes op kosten van derden. Ook Eden verzekerde nog eens nadrukkelijk dat de Britsche regeering pal blijft staan achter den Vol kerenbond. f De verklaring van Baldwin is blijkbaar bedoeld om de gisteren gehouden ietwat slappe rede van Sir Hoare. nog wat kracht bij te zetten. In het algemeen was Baldwin iets krachtiger in zijn verzekeringen over steun aan Genève dan zijn minister van buitenlandsche zaken. Dp aangekondigde versterking van bewapening heeft zeer duidelijk ten doel om eventuecle tegen standers te waarschuwen. Overigens behelsde ook zijn rede weinig nieuws Hij maakte van de gelegenheid handig gebruik om r.egeeringspropaganda te maken voor de a.s. verkie zingen, die medio November a.s reeds zullen worden gehouden. Resumeerende kunnen wij ook na de rede van Baldwin geen verscherping van Engelands houding in het Ahessijnsch geschil zien» Het uitzicht van de zijde, waar de auto vandaan kwam, is goed, zoodat het ongeval waarschijnlijk aan onoplettendheid moet worden geweten. Man door trein gegrepen en gedood. Wychen. Gistermiddag te omstreeks 2 uur heeft op den onbewaakten overweg in den Teersdijk onder Wychen een ernstig ongeluk plaats gehad. De boterhandelaar de heer Wikenhagen uit Nijmegen, die met zijn fiets den overweg passeerde, is door den trein uit de richting Nijmegen overreden en vrijwel öp slag ge dood. De trein ondervond ecnige vertraging. Een tweetal gewonden. De Bredasche kermis heeft reeds op den derden dag aanleiding gegeven tot een ernstige schietpartij waarbij twee personen niet ernstig werden getroffen Dinsdagavond ontmoette zekere v. d. L., op weg naar huis, in de Leuvenaarstraat zijn vrouw, in ge zelschap van den lossen arbeider S., uit Oosterhout, waarmede zij zich naar het kermisterrein wilde be geven. v. d. L. ontstak hierover zoo in woede, dat hij een revolver trok en daarmee twee schoten op S. loste. Het eerste schampte langs het hoofd af, zoodat S. een diepe vleeschwond kreeg. Het tweede schot miste eveneens, doch trof den arbeider S. H. uit Etten, die per fiets op weg was naar zijn werk, in de zijde. De kogel drong het lichaam aan de achterzijde bin nen en verliet het aan de voorzijde. Opnieuw wilde v. d. L. op S. losbranden, doch het pistool weigerde. Inmiddels waren eenige burgers toegesneld, die v. d. L. ontwapenden en hem aan de politie overlever den. Gistermorgen is hij ter beschiking van de ju stitie gesteld en in het huis van bewaring te Breda opgesloten. De beide gewonden zijn, na verbonden te zijn ,naar hun woning vervoerd. Ver beneden de f 40.000. Het hoofdbestuur van de algemeene vereeniging voor bloembollencultuur maakt bekend, dat alle mededeelingen over den stand van de rekening der in het voorjaar te Heemstede gehouden bloemen tentoonstelling „Flora" op dit oogenblik voorbarig zijn. Deze rekening is nog niet afgeloopen en nog niet voorgelegd aan de instanties in de vereeniging zelf. De inschrijvers in het waarborgfonds hebben dus nog geenerlei mededeeling kunnen ontvangen omtrent eventueele voor hen uit de rekening voort vloeiende gevolgen. Wel kan met de meeste beslist heid worden verklaard, da-t het eventueel tekort verre beneden het in de pers vermelde cijfers van f 40.000 zal zijn. ZONDER DAT OUDERE ARBEIDERS UIT HET BEDRIJFSLEVEN GESTOOTEN WORDEN. Door de rijkscommissie tot bestrijding der jeugdwerkloosheid is een plan ontworpen, dat beoogt nieuwe, tot nu toe onbenutte werk gelegenheid voor jongeren open te stellen, zonder dat oudere werklieden uit het be drijfsleven worden gestooten. De minister van Sociale Zaken heeft aan Gedepu teerde Staten der onderscheidene provinciën geschre ven dat gelijk dezen colleges bekend is de werk loosheid in ons land ook voor de jeugd een grooten omvang heeft aangenomen. Reeds eenige jaren houdt de overheid zich met dit vraagstuk bezig en nog in de jongste Troonrede is medegedeeld, dat aan deze aangelegenheid meer dan gewone aandacht zal worden geschonken. Onderscheidene vereenigingen, gemeentebesturen en ook het Rijk hebben in den loop der laatste ja ren gedaan wat mogelijk is, om de gevolgen, welke uit deze jeugd-werkloosheid voortvloeien, zooveel mogelijk te lenigen. Bij de regeering bestaat dan ook groote waardee ring voor hetgeen tot nu toe ten aanzien van de jon ge werkloozen is gedaan. Dit neemt evenwel niet weg dat het vraagstuk steeds moeilijker wordt. Daardoor wordt de noodza kelijkheid om naar nieuwe wegen om te zien, welke kunnen worden ingeslagen om den nood te lenigen, grooter. Nu is, zoo gaat de minister van Sociale Zaken in zijn schrijven verder, eenige maanden geleden een Rijkscommissie in het leven geroepen, welke zich meer in het bijzonder met het vraagstuk van de werk loosheid onder de jeugd bezig houdt. Deze commis sie, waarvan de minister van Sociale Zaken als voor zitter optreedt, heeft thans een plan ingediend, het welk naar alle waarschijnlijkheid voor de jonge werk loozen belangrijke nieuwe mogelijkheden biedt. Het plan beoogt n.1., zonder dat oudere werklieden uit het bedrijfsleven worden gestooten, nieuwe tot nu toe on gebruikte werkgelegenheid voor jongeren open te stellen. Voor de verwezenlijking van dit plan is het echter noodig, dat niet alleen het bedrijfsleven, doch ook de geheele overheid medewerkt. Zoowel krach tige medewerking van de provinciale besturen als van de gemeentebesturen, is, wil het plan slagen, onontbeerlijk. Ten einde een uiteenzetting te kunnen geven van hetgeen de regeering beoogt, heeft de mi nister aan Ged. Staten verzocht een lid uit hun mid den te willen aanwijzen tot het bijwonen van een conferentie over de hiervoren bedoelde aangelegen heid. Deze vergadering wordt gehouden op Don derdag 24 October in het departement van Sociale Zaken,

Schager Courant | 1935 | | pagina 1