Uw kinderen OiMoopen en Opruimingen in het Winkelbedrijf. PHILIPS' Werk voor de jongeren* Zaterdag 26 October 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9837 Wat zullen 'n plezier hebben „HET GOED VERLICHTE HUIS" Nuttige werkzaamheden. SANCTIE-ONTWERP AANVAARD. ONTZETTEND NOODWEER IN MACEDONIË. ONGELUK OP EEN OVERWEG. Ongeluk onder Den Helder. DE MOOISTE FOTO Valsche munters in Polen. wanneer U ze laat meedoen aan Philips' Kinderwedstrijd. Een even prettig als opvoedkundig werkje met het spannende vooruitzicht op een der 110 prijzen of 2500 troostprijzen, door Philips voor de winnaars beschik baar gesteld. Prijzen, diey er wezen mogen radio-toestellen, meccano's, auto peds, fietsen, fietslantaarns, foto toestellen, electrische treinen, vliegtuigbouwdoozen, rolschaat sen, enz. enz. N.V. PHILIPS" GLOEILAMPENFABRIEKEN, EINDHOVEN '"YY,v.i''.' Uiteenzetting van het plan der Rijkscom missie van advies voor de jeugd werkloosheid. De regeeringspersdienst meldt: Onder leiding van den minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, voorzitter van de Rijkscommis sie van advies inzake het vraagstuk van de werk loosheid onder de jeugd, heeft gisterenmiddag op het Departement van Sociale Zaken de aangekondigde bespreking met de vertegenwoordigers van de pro vinciale besturen plaats gevonden omtrent de moge lijkheid om een nieuwe actie te ontplooien inzake het opnemen van werklooze jongeren in het bedrijfsleven. Alle elf provinciale besturen hadden een vertegen woordiger afgevaardigd, terwijl in de vergadering tevens aanwezig waren de heer Meyer de Vries, al gemeen secretaris van de hierbovengenoemde Rijks commissie en de heer mr. Diepenhorst, adj. secre taris. Uiteenzetting door den Minister. De minister heeft aan de vergadering uiteengezet, na te hebben herinnerd aan de woorden van de Ko ningin in de Troonrede, dat aan 't vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd meer dan gewone aan dacht zal worden geschonken, hoe de bemoeiingen van de overheid, ten aanzien van de werkloosheid onder de jeugd zich geleidelijk hebben ontwikkeld. In 1931 begon de Regeering daadwerkelijk haar aan dacht te schenken aan dit moeilijke vraagstuk, daar bij terzijde gestaan door de thans opgeheven landelij ke commissie voor het vraagstuk van de jeugdwerk loosheid. Naarmate de moeilijkheden grooter werden, moesten rijk en gemeenten op dit terrein meer doen. Een en ander heeft er toe geleid dat een coördinatie van verschillende bemoeiingen moest komen, hetgeen tot uiting is gebracht in de rijkscommissie van ad vies voor de jeugdwerkloosheid. Die commissie, zoo zeide de minister, heeft een plan voorgelegd, dat beoogt plaatselijk en provinciaal alle krachten te ontwikkelen om jonge menschen geplaatst te krijgen hij werkzaamheden, die door al lerlei omstandigheden thans niet op normale wijze ter hand worden genomen. De minister noemde en kele mogelijkheden, doch vestigde er de aandacht op, dat plaatselijk en streeksgewijze, gelijk voor de hand ligt, allerlei variaties denkbaar zijn. De algemeene gedachte is, dat deze plaatselijke oommissies, daarbij voorgelicht door het provinciaal bestuur en het departement van Sociale Zaken, werk gevers bewegen, arbeid die wel voor het.bedrijf nuttig is, doch tot nu toe bleef liggen, door jongeren te la ten aanpakken. Aan de jongeren zal, waar voor hen voorop staat vakbekwaamheid te verkrijgen en zich weer een plaats in het productie-proces tè verzekeren, geen loon worden uitgekeerd, doch een zekere vergoeding. Het desbetreffende bedrijf dat door den arbeid van den jongeman eenigermate gebaat wordt, vergoedt in elk voorkomend geval wekelijks een vast te stellen be drag aan het plaatselijk comité. De verdere organisatie. Naar aanleiding van deze uiteenzetting werden verschillende inlichtingen gevraagd, waarbij bleek, dat de moeilijkheden, die aan dit algemeen toege juichte plan ongetwijfeld ook kleven, niet worden on derschat. De vergadering was evenwel van den groo- ten nood, waarvoor men staat, zoodanig overtuigd, dat aan den Minister de verzekering werd gegeven, dat van de zijde van de provinciale besturen al het mogelijke zal worden gedaan om het slagen van het plan te verzekeren. Het ligt nu in de bedoeling, dat zeer binnenkort de Gedeputeerde Staten zich tot de provinciale be sturen zullen wenden om deze op te wekken plaatse lijk de zaak ter hand te nemen. Het is niet buitengesloten, dat de provinciale be sturen de colleges van burgemeester en wethouders tot een bespreking zullen uitnoodigen, teneinde ook op deze wijze de doorvoering van het plan te steu nen. Worden dergelijke besprekingen gehouden, dan zal aldaar van de zijde van het departement van So ciale Zaken voor de noodige voorlichtingen worden gezorgd. De plaatselijke comité's. Er wordt nog onze aandacht op gevestigd, dat het geenszins in de bedoeling ligt, dat door de instelling van de nieuwe plaatselijke commissies ook maar op eenigerlei wijze het vele werk, dat in tal van plaat sen op zoo uitnemende wijze door allerlei commis sies ten behoeve van de jonge werkloozen geschiedt gedacht is hierbij aan het cursorisch- en vakonder wijs, de centrale werkplaatsen, de plaatselijke werk-' verschaffingen, enz. ten ongunste zal worden be ïnvloed. Integendeel, het is de bedoeling van den Minister van Sociale Zaken, dat deze arbeid, die niet te mis sen is, met groote voortvarendheid wordt voortgezet. Wel zal er nauwe samenwerking tot stand moeten komen tusschen de nieuwe plaatselijke comité's en het bestaande werk voor jonge werkloozen. Deze nieuwe comité's zullen, hetzij onder leiding van den burgemeester, hetzij onder leiding van een wethou der dienen te staan, terwijl er verder zitting in die nen te hebben eenige plaatselijk op den voorgrond tredende vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, waaronder begrepen die van arbeidersorganisaties. Het ligt verder in de bedoeling van den Minister van Sociale Zaken, binnenkort een aanschrijving te richten tot alle organisaties van werkgevers en werk nemers, middenstandsorganisaties, vereenigingen op het gebied van den landbouw, coöperaties, enz., ten einde de medewerking van al deze organen te ver krijgen voor het welslagen van het plan. Met 68 tegen 3 stemmen. Maatregelen in overleg met België? Bij de verdediging van het sanctie-ontwerp dat Donderdag in de Tweede Kamer met 68 tegen 3 stem men is goedgekeurd deelde minister De Graeff me de, dat de Belgische regeering aan de Nederlandsche gevraagd heeft, of deze bereid is haar sanctiemaatrege len te nemen in overleg met de Belgische, opdat geen maatregelen elkaar zullen kruisen. VELE SLACHTOFFERS. SOFIA: Een gedeelte van Bulgaarsch Macedonië is Woensdagavond en in den daar- opvolgenden nacht geteisterd door eware wolkbreuken, die groote schade hebben aan gericht. In het plaatsje Simitli zijn alle straten overstroomd door twee in de Struma uitmondende bergbeken, die in korten tijd tot bruisende stroomen werden. Talrijke bruggen, huizen, schuren en stallen wer den door het water vernield. De spoorweg naar Pe- trisj is over een grooten afstand verzakt, zoodat het verkeer op deze lijn moest worden gestaakt. Alle tele foonverbindingen zijn verbroken. Het nachtelijk nood weer heeft ook vele menschenlevens geëischt, doch het juiste aantal is nog niet bekend. Veertig bij den wegenaanleg te werk gestelde werk loozen, die waren ondergebracht in een kamp bij Simitli, werden door den storm verrast. Slechts tien arbeiders konden aan den ramp ontkomen. Tot dusverre zijn hier vier lijken gevonden, terwijl men omtrent het lot der overige 26 nog in het onzekere verkeert. Men vreest echter, dat de meesten hunner zijn omgekomen. Militairen en hulp-expedities zijn naar het geteister de gëbied gedirigeerd. De omvang der verwoestingen kan men nog niet nauwkeurig vaststellen, hoewel het zeker is, dat de materieele schade enorm is. Tal rijke gezinnen zijn dakloos geworden. Het aantal dooden reeds tot 17 gestegen. Nadere berichten uit het overstroomingsgebied be vestigen, dat hier inderdaad van een ontzettende ramp sprake is, die vooral het plaatsje Simitli heeft getroffen. De inwoners van het dorpje, alsmede van het ar beidskamp werden in hun slaap door de ramp ver rast, hetgeen het hooge aantal slachtoffers verklaart. Tot dusver zijn 17 lijken geborgen. Men vreest, dat dit aantal nog aanzienlijk hooger zal blijken te zijn, daar nog 13 personen, allen bewoners van het ar beidskamp, vermist worden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam vestigt de aandacht van belanghebben den erop, dat de wettelijke regeling inzake het uit- verkoopen en opruimen in het winkelbedrijf met ingang van 15 dezer in werking is getreden. Krach tens deze wet is het verboden in het winkelbedrijf een verkoop onder de aanduiding „uitverkoop" of „opruiming" of daarmede gelijk te stelien uitdruk king, aan te kondigen, op welke wijze zulks ook moge geschieden, tenzij daarvoor door de Kamer van Koophandel vergunning is verleend. Aanvragen voor het verkrijgen van een vergunning moeten minstens twee weken voor den aanvang van derge lijke verkoopen uitsluitend schriftelijk ten kantore der Kamer van Koophandel worden ingediend; zij moeten bevatten een nauwkeurige opgave van de reden en het tijdstip van aanvang van den verkoop, alsmede van de lokaliteit, waar deze zal worden gehouden. De aanvrage dient tevens in te houden een nauwkeurige opgave van de soort van goederen, welke bij den verkoop betrokken zullen zijn en be reidverklaring aan de Kamer van Koophandel te allen tijde een onderzoek inzake de verstrekte gege vens en naar de boekhouding voor zoover deze op den verkoop betrekking hebben, toe te staan. Een dergelijke vergunning wordt niet vereischt voor opruimingen in verband met jaars- of seizoens wisseling, welke uitsluitend mogen worden gehou den gedurende de maand Januari en tusschen 15 Juli en 15 Augustus; de aankondiging daarvan mag slechts geschieden onder een der navolgende aanduidingen: jaarlijksche-, halfjaarlijksche-, sei zoens-, balans- of inventaris-opruiming. Ook zij, die op 15 October reeds met een uit verkoop of opruiming waren aangevangen, moeten onverwijld een aanvraag tot het verkrijgen van een vergunning als bovenbedoeld bij de Kamer van Koophandel indienen. Niet-naleving van een en an der is bij de wet strafbaar gesteld. En wat nu kleine man TRACTOR DOOR TREIN GEGREPEN. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. DEN HELDER. Donderdagavond is een tractor met aanhangwagen, komende uit de richting Alkmaar, door den trein, die om 18.59 uur te Den Helder aankomt, ter hoogte van de spoorbrug te Koegras gegrepen. De overweg daar ter plaatse is bewaakt. De chauffeur, A. B. Veenstra uit Sneek, die met zijn vader en een veekoopman in de cabine van de auto zaten, was met den weg daar ter plaatse niet bekend. Hij zag wel twee lichten van rechts komen, maar dacht dat deze van een auto waren. Vlak voor de spoorboomen bemerkte hij zijn vergissing en wist toen nog met groote tegenwoordigheid van geest het stuur naar links te wenden, waardoor hij dwars door een hek juist tusschen het spoor weghuisje en de rails terecht kwam. De trein greep de tractor aan den zijkant en wierp haar op zij. De tractor werd geheel vernield, terwijl van de locomotief een koplamp werd afgerukt. Wonder boven wonder werd geen enkele van de inzittenden van de auto gekwetst. De aanhangwagen bleef in tact. De trein, die oogenblikkelijk stopte, kwam met 20 minuten vertraging te Den Helder aan. De inzittenden der tractor hebben met een personenauto hun weg vervolgd. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER Voor bijna 1 millioen francs aan bankbil jetten gefabriceerd. In de woning van een zekeren Noakowski te Sos- nowitz (Polen) heeft de politie een valsche munters werkplaats ontdekt, waarin Fransche biljetten van 50 en 500 francs werden nagemaakt. De politie heeft ongeveer 100 biljetten en al het gereedschap in beslag genomen. Het is gebleken, dat de valschmunters reeds verscheidene maanden bezig waren en voor bijna 1 millioen francs aan biljetten hadden gefabriceerd. De helft daarvan werd per post naar adressen in Frankrijk gezonden, waar voor de verdere versprei ding werd gezorgd. Reeds vier maanden geleden is de politie er van op de hoogte gekomen, dat. er biljetten werden nage maakt, doch de handigheid der daders is oorzaak ge weest., dat eerst thans met succes is ingegrepen. De drie gebroeders Noakowski en talrijke handlangers uit Lemberg zijn gearresteerd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5