Fancy-fair Sparta. De Kanaalwerken Plaatselijk Nieuws Volksonderwijs-Collicte IN WORDING Zaterdag 26 October 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9837 - Voorstanders van Openbaar Onderwijs Steunt de Donderdag 31 Oct. a.s. We leven in benarde tijden! De menschheid be leeft moeilijke dagen, allerwegen zien we de in komsten terug loopen, wat niet weg neemt, dat aan den anderen kant de belasting toch nog wor den opgedreven. Aanpassen wil de één, devaluatie een ander Plannen van arbeid worden ontworpen. In koortsachtige haast. Het vereenigin-gsleven moest, het kon niet an ders, den terugslag van den minder goeden tijd on dervinden. Subsidies, in welken vorm ook, vermin derden of werden zelfs geheel geschrapt. De draag kracht van de leden verminderde, bedanken was aan de orde van den dag. Gevolg: kastekorten en schulden. Ook onze plaatselijke vereenigingen bleven niet gespaard, het spreekt vanzelf. Sparta, onze populaire voetbalvereen. kwam ook in moeilijkheden. En als is de financieele toestand niet hopeloos, de staat der geldmiddelen kan toch niet florissant genoemd worden. Men zon op mid delen om de kas te stijven, juist zooals men in het .dagelij ksche leven naar verbetering streeft. Spoedig stond het plan van arbeid van Sparta vast: er moest een fancy-fair gehouden worden. Niet zoo'n aledaagsche maar één die nog lang in de herinnering zou voortleven. Grootsch opgezet dus. Een gecombineerde leden- en donateursverga dering korf niet anders dan dit plan toejuichen en op die vergadering werden de eerste grondslagen gelegd. Vermelding verdient de geste van den heer K. Roggeveen, de met z'n vele ervaringen, opgedaan bij de indertijd door Lycurgus en de Harmonie ge houden fancy-fair, geheel belangeloos Sparta ten dienste stond; van hem bleek een groote stuwkracht uit te agan. Nadien is er nog gepraat en wat meer beteekent, ook gedaan. Onder de leden van Sparta toch zijn alelrlei vakmenschen, die gaarne de aller eerste maatregelen troffen. Toen Donderdagmiddag het oogenblik was aan gebroken dat met den opbouw kon worden begon nen, bleek de belangsteling onverflauwd en des avonds groeide die nog. Zoo zelfs, dat voor allen geen werk was en ijverigen tot werkloosheid waren gedoemd. Wie wil, die kan; dat bleek. Want behal ve de ambachtslui, als timmerlui, electriciens, schil ders en behangers, zagen we ook melkboeren, die er lustig op los timmerden, HABO-chauffeurs, die schotten sloegen en vloerden legden, of ze nooit iets anders gedaan hadden, winkeliers, die zich lie ten kennen als uitstekende versierders. (Hoewel zij het tegen de dames natuurlijk moesten afleggen; die zijn weer een tikje handiger). Kortom er werd gewerkt voor 3. Vroolijk klonk het lied van den ar beid door de garages van Boontjes en tegen een uur of twaalf had men de heele boel in elkaar geflanst. En goed, want we mogen niet vergeten dat alles maar revolutie-bouw is. Vrijdagochtend werd hier én daar nog de laatste hand gelegd en zoo is Spar ta gereed de bezoekers te ontvangen. Langs de stands. Vrijdagmiddag zijn we éven gaan kijken en het moet gezegd, alles zag er keurig uit. De versiering, aangebracht in de Sparta-kleuren (geel-zwart) deed het buitengewoon goed. We zijn langs de stands gewandeld; allereerst links van den ingang, de theetuin van Bernsen, welke echter toen nog niet klaar was. Verder de vroolijke keuken, waar men z'n woede kan koelen op allerlei breekbare artike len (alles wat geloost kon worden, kan men hier vinden); de voetbaltent, speciaal voor voetballers, maar ook toegestaan voor anderen; de geliefde bus senwerptent gooien maar, evenals in de volgende stand, de ringgooitent. Ook de sjoelers kunnen hun hart ophalen, terwijl de kunstliefhebbers zeker wat van hun gading zullen vinden in de schilderijen-ex positie. Naar men ons meedeelde, zijn hier verschil lende meesterwerken tentoongesteld: In het mid den kan men kegelen, de lange kegelbaan is onge twijfeld een attractie-stand. Teruggaande aan den rechterkant zien we het rad van avontuur. Daar naast zal men de hengelaars en timmerlui kunnen aantreffen ovor de visch- en spijkertent. Maar ook voor den romantischen bezoeker is ge zorgd. De waarzegster zal hem gaarne zijn toe komst voorspellen. Voor de handwerktent stondt 't nu reeds vol vrouwen, gelukkig bracht de touwtrek kerstand wat opluchting en nuchterden we weer op bij de haring- en zuurkraam. In het kort hebben we de voornaamste stands genoemd. Maar er is nog meer. lederen avond kan men dansen op de ruime dansvloer. Jo Stip zorgt voor de muziek, en hij heeft zoo langzamerhand 'n sporen wel verdiend. In het laatste gedeelte van de garage zal men rus tig kunnen zitten; ook daar muziek. Bovendien is er de versterkingsinstallatie van den heer Willemse die gramofoonplaten draait. Het al dus niet aan lawaai ontbreken, een factor die zeker noodig is voor de vroolijke stemming. Het gemaskerde bal, dat Maandagavond gehouden Wordt, zal zeker het toppunt worden van de fancy- fair. De deelname is buitengewoon groot. Vier dagen zal er kermispret zijn in de garage van Boontjes en U zult er zeker getuige van willen zijn Want het is U niet onverschillig, of het Sparta goed gaat. Sparta rekent op U! Veel succes, Sparta! Om ongeveer half negen vond de officieele ope ning plaats. De lieer Van Geelen, penningm. van Spar ta, sprak het openingswoord uit en zeide daarbij on geveer het volgende:. Dames en Heeren, Door het bestuur van Sparta is mij de aangename taak opgedragen deze fancy-fair te openen. Ik heet U hier allen hartelijk welkom en in het bijzonder onzen burgemeester, het bestuur der harddraverij- vereeniging, dat der ren- en tourvereen, van de Han ze, van de Harmonie, het Mica-comite, den heer Mr. Dr. Buiskool, den heer Jb. Rus en den afgevaardigde .van het Kerkkoor. De reden dat een fancy-fair wordt gehouden is meestal dat de bodem der kas leeg is. Dit is bij ons nu eens niet het geval. Helaas, verheug U niet te snel, zij is bedekt met een dikke laag on onbetaal de rekeningen. Een leek zei mij eens: Maar waar blijft jullie geld toch? Jullie ontvangen toch nog ta melijk veel. Ja, inderdaad, is het veel, n.1. gemid deld f 2200 per jaar. Doch even snel als het binnen komt, stuift het er ook weer uit. Dit jaar betaalde ilc b.v. aan reiskosten f 572. Huur en onderhoud van onze terreininrichting f 440, contributie's en inkom stenbelasting bonden f 293, loon f 383, belasting f 90, onkosten wedstrijden f 137; diverse uitgaven f 275; materiaal f 42, secretariaat f 90. Nu zou dit nog wel gaan, maar Juist de vele extra uitgaven houden onze kas beneden peil. Er is een tribune gebouwd, wat f 325 kostte; dit jaar is ons terrein geheel vlak gemaakt, wat f 150 kostte. Ter verbetering van ons spelpeil hebben wij eén trainer gehad, wat f 300 kostte. Om nu aan deze schuldenlast een eind te majken besloten wij tot het organiseeren van een fancy-fair Ik wil eerlijk bekennen dat het ons lang niet mee viel, doch dank zij den goeden raad van den heer Roggeveen en fam. Boontjes, zijn wij toch zoo ver gekomen. Er werden verschillende commissies be noemd, o.a. financieele commissie, bestaande uit de heeren A. Vader, C. Bestevaar, S. Breebaart, C.. Mo lenaar, R. Rus. De personeele commissie de heeren J. Holtz, K. Roggeveen, Koch, Tuinman, J. Molenaar De commissie van ophaaldienst, de dames mevr. Roo- bol, Keizer, Vlott.es en de heeren van Haren, Anne- veldt en Middelbeek. De commissie van idneeling en timmerwerk de heeren Gebr. Paulusma, C. Prins, V. Vlottes, D. Ruig Heemsbergen, Kos, Weeland, Peetoom en Arnoldus, De balcommissie: Mevr. v. Ketel, Mej. de Nijs, en de heeren Anderson, W. Rus en J. v. Ketel. Ook dank ik den heer Roobol voor het beschik baar stellen van etalageruimte voor onze prijzen. Den heer Boontjes voor de royale wijze, waarop hij de zalen verhuurde; den heer Willemse voor instal latie radioomroep; den heer Kip voor het beschik baarstellen van het rad van avontuur en de firma Bernsen, welke den fraaien theetuin installeerde. Ook alle anderen, welke aan de voorbereidende werkzaamheden deelnamen en de dames en heeren standhouders welke hun vrijen tijd ter onze beschik king stellen. Door familieomstandigheden was het onzen voor zitter, den heer Leguit onmogelijk zich langer be schikbaar te stellen. Voor het vele wat hij echter heeft gedaan en de vele goede raad waarmede hij ons verder nog bijstond, onzen dank. Dan tot slot het beste paard van stal, de heer Holtz. Spontaan stelde deze zich beschikbaar om den heer Leguit te vervangen als m'n mededirecteur en ik kan U de verzekering geven dat hij dit op waardige wijze heeft gedaan. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat was hij in de weer en ook 's nachts droomde hij er zelfs nog van. Dames en heeren standhouders, het slagen van de ze fancy-fair hangt voor een groot deel van u af. Zorg dat de aanwezigen hier veel plezier hebben, zoodat ze nog eens terugkomen, doch denk er tevens aan dat voor u niet alleen het spreekwoord geldt: Hoe meer zielen hoe meer vreugd, doch ook: Hoe meer geld, hoe meer vreugd en hiermede verklaar ik deze fancy-fair voor geopend en wensch u allen veel genoegen en succes. Nauwelijks waren de laatste woorden gesproken of daar begon het drukke rumoer, dat iedere fancy- fair kenmerkt en tot laat in den avond duurde dat voort. De eerste dag van de fancy-fair is al weer voor bij en de organisatie is uitstekend gebleken. Dat belooft wat voor de komende dagen! MICA-WIELERWESTRIJDEN AFGELAST. Wegens de slechte terreinomstandigheden kunnen de wielerwedstrijden op het Schagen-terrein geen doorgang vinden. op De Kanaalwerken, die Schagen straks ook langs het water een schitterenden toegangsweg zullen ver schaffen, vorderen zienderoogen. Reeds eenigen tijd is een der machtige graafmachi nes den Lagendijker weg overgetrokken en in een onafgebroken tempo daalt en reist de schijnbaar onverzadigbare ijzeren bak, die eiken keer weer een deel van de plek wegneemt, waar straks onze haven kom zal verschijnen. Het aspect op de plaats waar kanaal- en havenwerken zich voltooien, is reeds ge heel veranderd en ternauwernood kennen we nog den toestand terug, zooals die aanvankelijk was. Puf fend verdwijnen de locomotieven met lange rijen vol geladen kipkarren achter zich en bewegen zich als speelgoedtreintjes over het uitgestrekte terrein. Leeg en haastig keeren ze terug, als vreesden ze niet op tijd te zullen komen voor den hoog in de lucht ge heven kraan-arm, die maar rusteloos heen en weer zwaait en met onfeilbare zekerheid de groote kluiten aarde in de aanrukkende karren laat neervallen. En elke „hap" die uit het steeds dieper wordende gat omhoog wordt gehaald, beteekent een stap nader tot de voltooiing van het werk, dat naar we hopen en verwachten, zal bijdragen in de toekomstige ont wikkeling van deze streek in het algemeen en in die van Schagen in het bijzonder. Op de foto hieronder zien we Schagen's haven in wording. Een klein hoekje slechts, doch dat reeds ongetwijfeld een indrukwekkend beeld geeft van het werk, dat zich hier staat te voltrekken. De foto hierboven is genomen bij het Wad. Hier zien wij dus, dat het Kanaal, dat van Kolhorn naar de Stolpen loopt, al bijna gereed is. Staande op de brug (rechts op de foto, maar niet zichtbaar, omdat vanaf deze brug de foto werd ge nomen) volgen wij het Kanaal in de richting van de Stolpen. Op den achtergrond rechts van het Ka naal zien we zich aan den horizon Barsingerhorn afteekenen. Links ligt Wieringerwaardr ,dat we thans vanuit Schagen via de hierboven genoemde brug be reiken. De oude weg liep langs het gemaal en dan over den dam, dien we nu nog in het Kanaal zien liggen, maar straks zal worden weggegraven. En zoo is het nog maar een kwestie van tijd en dan zien we de schepen door het landschap varen waar nog het vorige jaar de koeien liepen te grazen. THEATER ROYAL. Een charmante film, bruisend van vroolijkheid; een echt grootsch opgezet amusementswerk: „Bal in Savoy", dat deze week in theater Royal draait. Gitta Alpar, RoseBarsony en Felix Bressart, drie alge meen bekende en beminde filmsterren vervullen de hoofdrollen. Een elegante bont-cape valt naast André von Wollheim neer, die op het terras van het Grand Ho tel zit te dineeren. Hij snelt ermee naar boven en overhandigt hem aan de eigenares, die hem dankt met een geldstuk en de woorden: „Alsjeblieft, ober". Eerst dan ziet André dat hij in de haast zijn servet heeft meegenomen. Eensklaps komt hij op de gedachte, de rol van kellner te spelen en inderdaad serveert hij een diner voor de mooie Anita Helling, de beroemde zangeres die dien avond op het bal in de Savoy zal optreden. Voor Jean, den werkelijken kellner, die met An dré van kleeding heeft verwisseld en in diens kamer op hem wacht, .verschijnt plotseling André's nicht, Mary von Wollheim. Zij is componiste en Jean, die op alles ingaat, belooft haar aan den uitgever Haller voor te stellen. Anita heeft intusschen gemerkt, dat André geen kellner is; hij stelt zich voor als baron von Woll heim en wil haar naar het bal begeleiden. Als hij evenwel zijn rok-costuum van Jean wil terughalen, is deze verdween. Hij trekt een rok aan, dien een gast hem geeft om af te borstelen en snelt naar Anita, die echter reeds weg is. Zij miste haar hals ketting en daar André zoo lang weg bleef, verdacht zij hem er van den ketting te hebben gestolen. Zij geeft haar secretaris opdracht, de politie te waar schuwen. Als André haar op het bal onbevangen tegemoet komt, eischt zij den ketting van hem terug. Hij be weert evenwel hem niet te hebben en moet daarom bij haar blijven tot de politie komt. Birowitsch, haar secretaris, heeft echter verstrooid als hij is niet getelefoneerd, daar hij intusschen de aardige Mary von Wollheim heeft leeren kennen, Anila' moet zich verkleeden en terwijl André achter een

Schager Courant | 1935 | | pagina 9