Harrar, stad van wanhoop en verwarring Opmarscii der Italianen Stadsleven oorlog onderschikt gemaakt In Zuid-West Abessinië. De sanctie-wet heden in werking. TOEPASSING DER SANCTIES. OVERSTROOMING IN BELGIE. KljKEn K00PEI1 tijCLOECK STAD IN NICARAGUA DOOR ORKAAN VERWOEST. EEN AARTSBISSCHOP SPREEKT. HET GEVAAR LANGS DEN WEG. Japans oostkust geteisterd. De ijsbreker Malygin uit het Pocbebisd teruggekeerd. Uitbreiding van de luchtmacht der Afrikaansche Unie. Dinsdag 29 October 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9839 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk ln het eerstultkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.K. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 8 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Oefeningen in luchtbescher- mingsmaatregelen (Van onzen speclalen correspondent W. F, DEEDES.) HARRAR, Maandagavond. In het door muren omringde Harrar, eens de mooi ste stad en de trots van Abessinië, heerscht thans wanhoop en verwarring en de bevolking leeft aan de grens van paniek of hysterie. Het laatste deel van de 20.000 man sterke troepenmacht, uit de provincie Harrar en de omliggende districten in de stad bijeen gekomen, is naar het front vertrokken. De bevolking werd van 25.000; tot 10.000 zielen teruggebracht. De massa's Roode Kruisen op alle gebouwen van be lang aangebracht, de gewapende wachten, het ge sluierd licht na het invallen van de duisternis too- nen dat het stadsleven en de stadsbelangen volko men aan den oorlog ondergeschikt zijn gemaakt. Van het hooge stadsgedeelte uit zijn de toppen van de Goreis-bergketen naar het Oosten duidelijk zichtbaar, naar het even belangrijke militaire centrum Dsjidz- jiga. Daarachter strekken zich de verlaten vlakten van Ogaden uit Vijftig mijlen naar het Westen ligt Diredawa, door een ruwen weg met Harrar verbon den. Dat is het centrum van waar nieuws uit de "hoofdstad binnenkomt, evenals geruchten, dat Harrar tlenmalen per dag wordt gebombardeerd. Omdat Harrar dichter bij het gebied der vijandelijkheden ligt en het leven er dus meer in gevaar is dan te Addis Abeba, worden de overgebleven inwoners steeds moedeloozer en meer en meer wanhopig. De enge nabijheid van Italiaansche vliegtuigen, van welke voortdurend wordt bericht, dat zij dorpen in de naas te omgeving 'bombardeeren, hebben de bevolking er van overtuigd, dat Harrar vroeger of later zal val len en dat ten slotte de Italiaansche infanterie bij een opmarsch van het Noord Westen door het om liggende gebied zal trekken. De bevolking van Harrar, die een afkeer heeft van 'de bevelen der Amharas, die thans de stad beheer- schen, trekt zich niets meer van Abessinië's toekomst aan en de stad mist daarom het moedige optimisme en enthousiasme, dat te Addis Abeba heerscht. Nu de troepen de stad verlaten hebben, zijn 't alleen nog maar de onheilspellende Roode Kruisen, die haar be lang inboezemen en die de stemming van de bevol king op peil houden. Uit de hoeveelheid rood en wit, die op de daken en tnuren van de stad is gesmeerd, kan men afleiden, dat Harrar het hospitaalcentrum voor het geheele Zuiden zal worden en dit is tot op zekere hoogte de bedoeling van de Abessijnen. Het is helaas waar, dat er in den werkelijken zin van het woord meer Roode Kruisen dan bedden in de stad zijn. Tot nu toe zijn geen gewonden naar Harrar gebracht, maar wanneer de strijd voortduurt en Dr. Hosman's kamp in de huurt van Dzjidzjiga overvol wordt, zullen zieken en gewonden naar Har rar worden gebracht, waarmede de stad zich geen raad zal weten en waarvoor zij niet in staat zal zijn te zorgen. Het nieuwe paleis is herschapen in een hospitaal. Dit gebouw en het militaire hospitaal buiten de stad, tezamen met de Zweedsche en Fran- sche missies, bieden plaats voor niet meer dan 700 bedden. Men hoopt nog enkele huizen in te richten. Maar zelfs, wanneer de accomodatie voldoende zou zijn, dan nog is er een verschrikkelijk gebrek aan [Personeel. Zelfs een enkel bombardement zou alle zlekenzaal- feccomodatie kunnen uitputten. Men heeft de moge lijkheid overwogen om gewonden en hospitaalsol daten naar Addis Abeba te vervoeren, maar alleen de zeer licht-gewonden zouden een kans hebben om zulk een tocht te overleven. Als ernstige gevechten in het Zuiden plaats mochten vinden, zouden de flospitaaltoestanden te verschrikkelijk zijn om aan te denken. Gedurende de laatste weken hebben de bewoners befeningen in luchtbeschermingsmaatregelen gehad, wat zij roerend onbeholpen en plichtsgetrouw deden. Dit heeft in hooge mate tot de paniek in de stad bij gedragen. Militairen uit het Westen zijn langs den groenen heuvelrug, die Harrar omgeeft, geplaatst met de op dracht naderende vliegmachines te rapporteeren. Tot nu toe hebben zij slechts twee malen groot alarm ge- gegeven, waarop de geheele bevolking haastig in alle richtingen verspreidde. Sinds men dag en nacht schoten van onbekenden oorsprong en geluid hoort, is het moeilijk uit te maken wat de bevolking als een alarmsignaal beschouwt. De voorzorgsmaatregelen iri 'de 'stad '"''herinneren LONDEN, 29 October (A.N.P.) De cor respondent van Daily Telegraph te Dzjiboeti meldt, dat de Italiaansche opmarsch in Zuid westelijk Abessinië langzaam geschiedt in de richting van Harrar. Er wordt geen ernstige tegenstand geboden en de AbessSjnsche troe- penafdeelingen, welke niet talrijk zijn, trek ken zich steeds terug, zoodra het op een slag aankomt. Het Italiaansche front strekt zich nit over een breedte van 400 mijlen, welke door drie kolonnes bezet zijn. Een hiervan trekt op naar Gorgoroe, een andere naar Geledi, terwijl de verstgevorderde afdeeling zich in Noord Oga den bevindt. Harradigrat is door vliegtuigen verwoest, terwijl Sasehbaneh en Dagga Boer dagelijks aan bombardementen bloot staan. Het leger van Nassiboe is na de militaire evacuatie van Harrar in de streek van Dzjidzjiga geconcentreerd. Het blad verneemt van zijn correspondent te Adoea, dat in het Noorden de opmarsch op overeenkomstige wijze is georganiseerd. Vliegtuigen wijzen den weg naar Adinefas. De Italianen zijn van meening, dat ras Seyoem ernstiger tegenstand zal bieden op ongeveer 50 mijlen ten Zuiden van Makkalé. Volgens berichten uit Addis Abeba zal Mak kalé niet worden verdedigd. De burgerbevol king wordt geëvacueerd. aan Londen gedurende den oorlog. Geen lichten, gordijnen en blinden voor ramen en deuren. Het electriciteitsnet is afgesneden en de bewoners mogen na donker geen lantarens opsteken. Deze voorzorgs maatregelen schijnen, voor zoover ik van een nabij- zijden heuvel kon nagaan, volkomen te worden opge volgd. Harrar is 's nachts zoo volkomen donker, als geen enkele groote stad ooit zal kunnen zijn. Na donker te Harrar te loopen is even onpleizierig als gevaarlijk. Toen ik, dwaas genoeg, probeerde 's nachts een wandeling van het Centrum naar de stadswallen te maken, werd ik op een afstand van 500 meter ze ker 17 malen door een wacht met geweer aangehou den. De wachten zijn er srtenger dan de overtreder zelf en velen hebben volgeladen geweren en bezitten niet den moed om af te vuren. Toch is het veiliger on middellijk stil te blijven staan, zoodra „halt!" wordt geroepen, want een angstig Abessijn kan een geweer afschieten voor hij het weet. Men gelooft nog steeds algemeen, dat ieder die blank is een Italiaan is. waardoor het noodig is de nationaliteit af te roepen, zoodra men wordt aange roepen. Bovendien lbopt men kans in de donkere straten een in slaap gevallen schildwacht wakker te schrikken, wat vrijwel dezelfde gevaren oplevert. Tegelijkertijd leidt de afwezigheid van gewapende autoriteiten tot roof en plundering op groote schaal. De handel te Harrar is nog meer onder druk ge raakt dan die te Addis Abeba, sinds meer dan de helft der bevolking zich in naburige koffieplantages heeft verstopt. Omdat de natuur ook voor signor Mussolini niet stilstaat en de koffie voortgaat te groeien, wordt nog steeds op kleine schaal in koffie en andere voedingswaren gehandeld, maar in ande re richting is het oeconomisch leven ernstig ont wricht. De thaler, een geldstuk, is hier dichter bij de kust, gestegen tot elf in het pond en is een voorwerp van smokkelhandel. De prijzen zijn tegelijkertijd gewel dig gestegen. Benzine is honderd procent duurder geworden, voedsel van 30 tot 50 pet. Nu de kooplie den iederen nacht verdwijnen, is het onmogelijk za ken normaal voort te zetten. Kort geleden vluchtte de Grieksche eigenaar van het eenige hotel hier in een groote paniek na eerst zijn voedingswaren met groote winst aan Europeanen te hebben verkocht. Het Britsch consulaat was genoodzaakt zijn deuren open te zetten voor Engelsche journalisten en ande ren, die in den tuin kampeerden. Na de zaak nog eens te hebben overwogen, keerde de Griek ten slotte onder aandrang terug en als men hem wil gelooven bestaat er in geheel Abessinië geen dapperder man. De Oostzijde van de stad is streng bewaakt om iedereen den pas naar Dzjidzjigi af te snijden. Na den afmarsch van Dedzjasmadsj Nassiboe, die vorige week met zijn troepen de stad heeft verlaten, komt er te Harrar geen authentiek nieuws meer uit Addis Abeba binnen. Dzjidzjigi is blijkbaar verlaten en de troepen zijn naar het front vertrokken, maar 200 Amerikaansche motorlorries zijn nog steeds in werking tusschen Dzjidzjigi en het Zuiden. Zij zullen eveneens het wapentransport van Britsch Somali- land naar het front verzorgen. De telegraafverbin ding tusschen Sasabanaoe-Dzjidzjiga-Gorahai en Dog- gah Boer wordt bij de afwezigheid van Nassiboe niet gebruikt. Daar diredawa het meest belangrijke spoor wcgcentrum- aan den. spoorweg- is.zijn-daar evenals te Harrar militaire veiligheidsmaatregelen genomen. Uitgebreide militaire voorzorgsmaatregelen zijn ge troffen op een ander belangrijk punt van den spoor weg naar de Awash-brug, een 200 voet breed rivier- bedje. Militaire posten zijn bij de brug opgesteld, af gescheiden door prikkeldraadversperringen en af weergeschut staat gereed. (Copyright Morningpost A.N.P.) 's-GRAVENHAGE. De Sanctie-wet is af gekondigd en treedt heden in werking. Reeds 39 landen zetten wapenuitvoer naar Italië stop. Gisteravond waren te Genève de volgende toezeggingen nopens toepassing der sancties binnengekomen: 39 staten zullen het em bargo op wapens en munitie toepassen; 20 zullen de financieele sancties toepassen; 11 zullen den invoer van goederen uit Italië ver bieden; 8 zullen den uitvoer van bepaalde goederen naar Italië verbieden en 4 hebben een voorloopige overeenkomst van wederzijd- sche hulp gesloten voor nadeel dat uit de sanctie kan voortvloeien. De Vesdre buiten haar oevers getreden. Antwerpen. Tengevolge van den grooten regen val der laatste dagen is de Vesdre op verschillende plaatsen buiten haar oevers getreden. Te Dolhain ,is een wolspinnerij onder water geloo- pen. Zoolang deze toestand voortduurt, zullen de 130 arbeiders der fabriek hun werk niet kunnen hervat ten. Te Verviers en te Pepinster zijn de kelders van verscheidene huizen ondergeloopen. De Hogne is te Theux buiten haar overs getreden. Gisterochtend is te Amblème het terrein bij de electrische centrale overstroomd. Men vreest, dat ook de putten der hier gevestig de leerlooierijen onder water zullen loopen. Groot aantal dooden en gewonden Reuter seint uit Managua: De stad Cape Gracias Adios aan de kust van Nicaragua is volkomen door een or kaan verwoest. Volgens den Amerikaanschen vlieger Kingsley, die over het geteisterde gebied heeft gekruist, zijn het douanekantoor en het hoofdkwartier van het leger de eenige gebouwen, die zijn blijven staan. Hij zag toen hij laag over de rivier de Co- co vloog talrijke dooden en gewonden. „Nu de Italiaansche vlag in Abessinië in triomf het kruis van Christus brengt Kardinaal-aartsbisschop Schuster heeft te Mi laan ter gelegenheid van een mis, die opgedragen werd voor de dooden, die voor de fascistische re volutie en de eer der Italiaansche wapenen zijn gevallen, een toespraak gehouden, die door een groot aantal autoriteiten der „Zwarthemden" en een groote menigte belangstellenden werd aange hoord. De kardinaal-aartsbisschop gaf eerst een uiteenzetting van wat het fascisme gedaan had voor de katholieke kerk in Italië, waarna hij een toespeling maakte op het demographische pro bleem, waarvoor Italië zich gesteld ziet en de voor zieningen van het regiem voor huwelijk en gezin. Spr. wekt de aanwezigen op met God samen te werken in de nationale en katholieke missie, voor- al op dit oogenblik, nu de Italiaansche vlag in Abessinië in triomph het kruis van Christus brengt de ketenen der slaven verbreekt en den weg opent voor de missionarissen van het evangelie. De belooning voor dezen goeden wil, die God zal geven, zal zijn de roemrijke vrede voor hen, die gevallen zijn voor vaderland en vrede en bescher ming voor het dappere leger, dat, gehoorzamend aan het koene bevel van het vaderland, ten koste van zijn bloed de poorten van Abessinië opent voor het katholieke geloof en de Romeinsche beschaving Vrede in waarachtigheid, christelijke liefde en rechtvaardigheid, volgens het vereerde woord van den hoogsten pontifex des vredes, dat Rome sedert twintig eeuwen verkondigt aan de wereld, vrede door afschaffing van de slavernij, verlichting van de barbarij, en door het brengen van God aan de volkeren, aldus de wereld overstroomende met een zeer waarachtige godsdienstige beschaving. De eeuwige missie van het katholieke Italië, aldus be sloot de kardinaal, is die van het Rome van Dante, door hetwelk Christus Roomsch is. Auto met vijf personen op onbewaak-, ten overweg door trein gegrepen. Op den onbewaakten overweg nabij het station te Mariënberg, in de provincie Over ijssel, is een auto, waarin zich 5 personen bevonden, door den trein uit Almelo gegre pen. De auto werd op zij geslingerd en totaal vernield. Van de inzittenden werd slechts mej. Afink uit Almelo gewond. Zij is met een hersenschudding opgenomen. De locomitief is bij de botsing beschadigd. De passagiers van de aangereden auto zijn per trein naar Almelo gebracht. Twee personen door een autobus aange reden. Op den weg langs het Hoendiep bij Groningen lie pen gisteravond drie personen van Hoogkerk naar Groningen. Zij liepen geheel rechts van den weg. Ter. hoogte van de beetwortelsuikerfabriek reed een autobus, bestuurd door den autobusondernemer H. K. van Uithuizen, op hen in, waardoor twee van de wandelaars werden getroffen. De 23-jarige losse arbeider T. H., van Hoogkerk, werd aan het hoofd gewond en kreeg een kneuzing aan het linkerbeen. Hij is per politiebrancard naar zijn woning overgebracht. De 46-jarige mej. S. D.-H., eveneens uit Hoogkerk, die een lichte hersenschudding kreeg en over pijn in borst en rug klaagde, is naar het academisch zieken huis te Groningen gebracht. De bestuurder gaf voor, dat hij door de lichten van een tegemoetkomenden auto was verblind, maar getuigen verklaren, dat er geen auto in de buurt was. Botsing tusschen auto en motorfiets. Motorrijder gewond. Gistermiddag is in de Bornschestraat te Hengelo de heer v. d. V. uit Enschedé met zijn motorfiets, rijdende in de richting Borne, aangereden door een uit de richting Hengelo komende auto. De motorrij der werd van zijn motorfiets geslingerd. Hij liep een zware schedelfractuur en een verbrijzelden voet op. Dr. Borst, die de eerste hulp verleende, liet het slacht offer naar het r.k. algemeen ziekenhuis vervoeren. Zeventien visschersbooten met gezamen lijke bemanning van 100 koppen vergaan? Reuter seint uit Tokio: Tokio, Naar de bladen melden, hebben de zware stormen, die Zaterdag en Zondag In Japan woedden, ook aan -de Oostkust van Korea groote schade aangericht. De scheepvaart werd geheel stil gelegd. Zeventien visschersschepen met een gezamenlij ke bemanning van meer dan 100 koppen werden door den storm verrast. Men neemt aan, dat alle schepen met de geheele bemanning vergaan zijn. Tot nu toe zijn zeven lijken aangespoeld. Na 115 dagen, 7000 mijlen afgelegd. Archangel. De ijsbreker Malygin, welke dit jaar een zeer belangrijken tocht door het Poolgebied heeft gemaakt is te Archangel teruggekeerd. In 115 dagen heeft de Malygin 7000 mijlen afgelegd. De tocht gold in het bijzonder een onderzoek naar den Noordelij ken Zeeweg. In de Karische Zee werd een eilanden groep ontdekt., terwijl geconstateerd werd, dat het eiland Kirov een zeer goede kwaliteit steenkolen kan opleveren. LONDEN, 29 Oct. (A.N,P.) Daily Telegraph meldt uit Johannesburg, dat de regeering van de Unie van Zuid-Afrika over zal gaan tot een uitbreiding van de luchtmacht, welke volgens een vijfjarenplan zal moeten bestaan uit 250 nieuwe machines, 3000 werk tuigkundigen en 1000 vliegers. OVERSTROOMINGEN IN DEN HARZ. Ilalberstadt. Tengevolge van het smelten dei- sneeuwmassa's en den hevigen regenval zijn ver schillende riviertjes in den Harz overstroomd. Hier en daar zijn spoordijken ernstig beschadigd. HET SNEEUWT NOG STEEDS IN ZUID-DUITSCH- LAND. Munchen. In de Beicrsche Alpen sneeuwt hef nog steeds. Bij het Nebelhornhaus in den Allgaeu lag gistermorgen een sneeuwlaag van 60 c.M. Do sneeuw blijft .vallen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1