Rantsoeneering Opgewondenheid te Addis Abeba Uitverkoop! HOED DE VOS=Roep Onzekerheid KIJKEII is KOOPEN (LOECK Begroofing van Buiten- landsche Zaken Van hei front De nieuwe verkeersweg naar de kust Nederlands houding te Genève. Nieuwe voorstellen aan Italië. omtrent MILITAIRE OPERATIES. Liefdesdrama in de hoofdstad. CHURCHILL OVER DUITSCHLAND. Geweigerd eed af te leggen. Woensdag 30 October 1935. Postrekening No. 23330 SCBACE 79ste Jaargang. No. 9840 COURANT. Int. =Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewUsno, Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ontlasting van Dzjiboetï-spoorweg. - Ople ving van den handel te Addis Abeba. Koersstijging van den daalder (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes.) ADDIS ABEBA, Dinsdagavond. De aanleg van een nieuwen weg van de kust naar Addis Abeba veroorzaakt hier veel opgewondenheid. Tot nu toe is de hoofdstad steeds afhankelijk geweest van een enkelen spoorweg, de Dzjiboeti-lijn. Slechts een succesrijken aanslag op de lijn is noodig om de hoofdstad van Abessinië van de buitenwereld af te snijden. De regeering heeft zich daarover natuurlijk zeer bezorgd gemaakt, maar zoodra de nieuwe weg vol tooid is, zal dit probleem vermoedelijk eindelijk zijn opgelost. Vandaag heeft men te paleize medegedeeld, dat inderdaad binnen een maand alle verkeersverbin dingen tusschen de hoofdstad en het Noord Oosten van Abessinië grootendeels onafhankelijk van de spoorlijn zullen zijn. Deze toestand zal zeer vermoe delijk tot het a.s. voorjaar gehandhaafd worden, d.w.z. gedurende de meest critieke periode van den oorlog. De voortgang van het werk is natuurlijk van buiten gewone beteekenis en vandaag werkten alleen reeds honderden arbeiders aan de korte sectie aan dit einddeel van den weg, dat nog steeds niet voor hel gebruik gereed is. Ik verneem, dat niet alleen een versterking van de brug over de rivier Awasj zal worden aangebracht. De weg is natuurlijk ruw en waarschijnlijk onbe gaanbaar gedurend de zware Abessijnsche regens. Zware vrachtauto's zullen er echter over kunnen rij den en de beteekenis er van is voor de Abessijnsche troepen onmetelijk. Deze nieuwe mogelijkheid om goederen per vracht auto te vervoeren, bevrijdt de hoofdstad van haar voortdurende angst voor de eventueele verwoesting van den spoorweg, wat tot nu toe de isolatie van de stad zou hebben beteekend. Op het oogenblik wordt de spoorlijn tot het uiterste benut, wat ernstige op stoppingen veroorzaakt. Troepentransporten, geregel de passagierstreinen en boottreinen rijden steeds met vertraging ten gevolge van de zware belasting van de wagons en goederentreinen, die meestal hun maxi mum gewicht vervoeren. De ontwrichting van den dienst wordt steeds ernstiger. De situatie wordt nog verergerd door de plotselinge opleving van den handel. De regeering, die de op brengst uit in- en uitvoerrechten dringend noodig heeft, heeft bevolen, dat alle huiden, koffiezendingen en diverse andere voorraden onmiddellijk uit het bin nenland moeten worden opgezonden. Dank zij de stijging der wereldprijzen maken de verkoopers van deze artikelen goede zaken. De han delaars, die Addis Abeba niet hebben verlaten, onder vinden nu dientengevolge, dat zij voorspoedige tij den beleven, die nog wel eenigen tijd kunnen voort duren. De vraag naar sterling van de zijde van de expor teurs heeft de waarde van den daalder versterkt, die thans schommelt tusschen 12 en 13 in het pond. (Copyright MorningpostA.N.P.) Onze betrekkingen met België. Hoe staan wij tegenover Rusland? Aan het zoo juist verschenen voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van bui- tenlandsche zaken ontleenen wij het volgende: Algemeen juichte men de houding onzer regeering ten opzichte van de Volkerenbondsactie toe. Sommige leden waren er niet gerust op, dat Neder land niet zou behoeven deel te nemen aan militaire sancties, als de economische en politieke eventueel geen succes mochten hebben. Andere leden meenden, dat er dringende behoefte bestaat aan een juiste en nauwkeurige omschrijving van het ..gebruik der sancties. Zij achtten het een groote teleurstelling dat een week na het begin van wapengeweld nog uitgemaakt moest worden wie nu eigenlijk aanvaller was. Vele leden vroegen naar onze verhouding tegen over België. Vooral met het oog op de tractaten van 1839 hangen nog eenige geschillen en hoewel de on derlinge waardeering steeds verbetert, is toch een al- geheele regeling der kwesties zeer gewenscht. Verschillende leden drongen opnieuw sterk aan op erkenning de jure van Rusland, teneinde tot een in tensief handelsverkeer te kunnen komen. Officieus steunen der handelsdelegaties, zooals thans geschiedt, achten zij minder effectvol. Slechts Nederland en Zwitserland hebben Rusland nog niet erkend. Andere leden daarentegen maakten daartegen be zwaar. Voordeelen zou het niet brengen, terwijl het slechts zou dienen om de communistische propa ganda te bevorderen. Enkele leden drongen aan op bevordering van het vrije handelsverkeer tusrehen de staten van het goud blok. Verdedigings maatregelen tegen de sancties Beperking van vleeschgebruik en verlaging van algemeene onkosten. - Geen bon nensysteem. ROME, 29 October. (A.N.P.) Ter afweer van de voor de deur staande internationale sanctiemaatregelen heeft de Italiaansche re geering allereerst twee maatregelen geno men, die ten doel hebben 't vleeschverbruik te beperken en de algemeene onkosten in de staatsbedrijven, met inbegrip van de scholen, zoo laag mogelijk te houden. De gedachte aan een rantsoeneering van de con sumptie door middel van een bonnensyff steem wordt door Mussolini verworpen, aan gezien hij van meening is, dat op de be proefde zelftucht van het geheele Italiaan sche volk gerekend kan worden. In het bij zonder zalgeen wijziging worden aange bracht in den verkoop van brood en meel, aangezien de graanoogst van dit jaar met 77 mill. quintalen het hinnenlandsche ver bruik volkomen dekt. De bovengenoemde maatregelen, die gistermiddag afgekondigd zijn, bepalen met betrekking tot het mogen wij van de regeering niet houden vóór 1 Januari, maar toch kunt U voor een heel lagen prijs, iedere gewenschte koopen. Vanaf f 1.75, f 2.25, f 2.75. VERVORMEN 1 gulden, HOOGZIJDE 102, SCHAGEN. vleeschverbruik, dat van 5 Nov. af voor den tijd van zes maanden de slagerswinkels iedere week des Dinsdags gesloten moeten blijven en Woensdag al leen andere soorten dan rund-, schaaps- en var- kensvleesch mogen verkoopen. De slagerswinkels, die sinds eenige weken des Zondags gesloten moesten zijn. kunnen nu op dien dag tot des mor gens 11 uur open blijven. De corporaties zullen de visscherij en de jacht intensiever organiseeren. In denzelfden tijd zal in de hotels en andere eetgelegenheden, evenals in de restauratiewagens op de Italiaansche spoorwegen, slechts één vleesch- of vischschotel per maaltijd geleverd worden. De uitvoering van deze tijdelijke maatregelen is opgedragen aan de betrokken beroeps- en vakorga nisaties. Er wordt van speciale wetten afgezien. Daarentegen zal voor de bezuinigingen in de staatsbedrijven aan het Italiaansche parlement een speciale machtigingswet worden voorgelegd, op grond waarvan de Italiaansche regeeringschef op dit gebied regelend kan optreden bij besluit. Door een eerste dergelijk besluit worden ter be sparing op de papiervoorraden alle staatspublicaties tot een minimum beperkt. Verder moeten bij nieu we inrichting van bureaux alle aankoopen van meu beien en bureauvoorwerpen zoo veel mogelijk be perkt worden. Alle staatstelegrammen en voor re kening van den staat gevoerde telefoongesprekken moeten bekort worden. Ten slotte zal ter besparing van steenkolen het bureaubedrijf beperkt worden van acht uur des morgens tot zes uur des middags, teneinde tijdens den winter zoo zuinig mogelijk te kunnen omspringen met de verwarming, resp. het gebruik van electrischen stroom. Engeland en Frankrijk zouden daarom trent tot overeenstemming zijn gekomen. Reuter meldt uit Parijs: In de „Paris-Soir" herinnert Jules Sauerwein aan de tegenwoordigheid van Laval en Samuel Hoare Vrijdag a.s. te Genève en zegt, dat Engeland en Frankrijk het eens zijn geworden over nieuwe voor stellen, die aan Italië zullen worden voorgelegd. Hij Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, blijven officieele berichten met nauwkeurige aandui dingen over de militaire operaties uit. De troepen van Ras Syoem trekken zich klaarblijkelijk op het bevel van hoogerhand nog steeds verder terug. De Abessijnsche troe penconcentraties bij Dessié nemen inmiddels zoo grooten vorm aan, dat het waarschijnlijk lijkt, dat hier binnenkort tot een actie zal wor de overgegaan. De Abessiniërs zouden de Ita lianen dan verder laten trekken, tot zij, in samenwerking met het woeste gebergte in staat zouden zijn den verderen opmarsch te stuiten en de Italianen zoodanig te verzwak ken dat zij tot 'n tegenoffensief zouden kun nen overgaan. Het langzaam terugtrekken van de bezetting van de stad Makallé, die bij een Italiaansche bezetting van de hooge punten om die stad zoo goed als onverdedigbaar is, zou in die richting wijzen. Wel hebben er gisteren eenige schermutse lingen plaats gehad, doch deze schijnen er op gericht te zijn om den Italiaanschen opmarsch die uiterst behoedzaam voorwaarts gaat, zooveel mogelijk te hinderen. De Keizer wordt nu spoedig te Dessié ver wacht en na zijn aankomst aldaar, zullen de daar verzamelde troepen in Noordelijke rich ting optrekken. Van het Zuidelijk front komen alleen be richten van verkenningsvluchten en eenige luchtaanvallen op afdeelingen Abessijnsche troepen. De troepen die thans te Addis Abeba aan komen worden voor het grootste gedeelte naar het Zuidelijk front gedirigeerd. Hulptroepen naar Danakil. Addis Abeba. Ras Getatsjo, gouverneur van de provincie Kaffa en de vroegere gezant te Parijs Mag gi, die kort geleden aan het hoofd van 40.000 man uit de westelijke provincies zijn aangekomen in de hoofdstad, zullen Maandag naar Dessié gaan. Vandaar zullen zij naar de Moessa Ali gaan om zich bij de troepen daar te voegen, welke worden gecommandeerd door lagere hoofden. Het is moge lijk, dat zij aan het hoofd van deze vereenigde le germacht een aanval zullen doen op de Italianen, die zich sedert het begin van de maand in deze gebie den hebben genesteld. Ras Getatsjoe heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de Abessiniërs in November tot den aanval gereed zullen zijn. Hij schat het aantal der genen, die onder de wapenen zijn, op meer dan een millioen. Hij heeft veel vertrouwen in den Abessini- sche soldaten. Zijn eerste vraag aan vreemdelingen is: Wat vindt u van onze soldaten? Hij stelt zich op het standpunt, dat vier man één geweer kunnen bedienen. „Indien" zoo zegt hij, „de eerste gedood wordt, moet de tweede hem vervangen en zoo vervolgens. Onze mannen vreezen den dood niet, wanneer het om het lot van het land gaat." Wat betreft een eventueele regeling verklaarde Ras Getatsjoe met nadruk: „Wij zullen geen duim breed van ons grondgebied afstaan en den vijand tot over de grenzen terugdringen. Binnen twee maanden zal er geen enkele Italiaan meer in het land zijn." Schenkingen voor de regeering van Abes sinië. Addis Abeba. De handelslieden te Addis Abeba zoowel grooten als kleinen, speciaal de Mohameda- nen, blijven hun trouw betuigen. Zij hebben de re geering een bedrag van 600.000 francs in zilverstuk ken geschonken, alsmede paarden, muilezels en al lerlei handelsartikelen. Sommigen hebben de regee ring ook grond geschonken. De officieele schenking hiervan zal morgen met groote plechtigheid geschie den. Te Diredaoea zijn twee speciale treinen aangeko men, met 1500 man, die op weg zijn naar Ogaden. Over het algemeen trekken er meer troepen naar Ogaden dan naar het Noordelijk front. Aan het front van Tigré bereidt Ras Sejoem met hulp van Dedjaz Kassasebhat een offensief ten Noorden van Makalé voor. Het gerucht gaat, dat de kroonprins, die op het oogenblik te Dessié verblijft, weigert naar de hoofd stad terug te keeren en er de voorkeur aan geeft de operaties aan het front te leiden. De Egyptische prins Ismael Daoed heeft met den Negus gedineerd. De medewerking van den prins bij het organiseeren van den Roode Kruisdienst doet van dag tot dag sterker haar invloed gevoelen. De Zweedsche missie van het Roode Kruis voor Abessinië is heden Belfort gepasseerd op weg naar Marseille. De colonne bestaat uit tien ambulance auto's. Van Marseille zal de reis per schip worden voort gezet. zegt, dat zich iets nieuws zal voordoen en dat Frank rijk en Engeland hebben samengewerkt in een actie om het terrein voor een verzoening voor te bereiden. Engelsche deskundigen hebben enkele dagen te Pa rijs vertoefd en zijn Zondagavond met hun Fransche collega's tot overeenstemming gekomen ten aanzien, van een reeks voorstellen, die aan Italië zullen wor den gedaan. Het is hoogstwaarschijnlijk dat morgen na de definitieve goedkeuring, de regeering van Groot-Brittannië aan Rome de voorstellen der beide landen zal doen toekomen. Deze voorstellen zijn ver zoeningsgezind en bieden Italië de definitieve con trole over verscheidene provincies van Abessinië aan Het is niet mogelijk in détails te treden, daar het hier slechts een grondslag voor onderhandelingen betreft.' Volgens een Reutertelegram uit Londen verneemt men dat de besprekingen tusschen Britsche en Fransche deskundigen tot geen enkele overeenstem ming hebben geleid om Italië of den Volkenbond vredesvoorstellen te doen. Men is het echter volko men eens geworden wat betreft de erkenning, dat de jongste voorstellen uit Italiaansche bron geen practische waarde hebben. De sondeeringen ten be hoeve van den vrede van Italiaansche zijde en de besprekingen kunnen in Frankrijk worden voortge zet, maar er zal geen sprake van zijn dat Frank rijk of Groot-Brittannië maatregelen zullen nemen zonder de volledige sanctie van den Volkenbond. Evenmin is het waarschijnlijk dat besprekigen tusschen de drie mogendheden zullen plaats heb ben. Volgens een Reuterbericht uit Rome had Mussolini gisteravond met den Britschen ge zant e enonderhoud, dat meer dan een uur heeft geduurd. Moordaanslag op een dienstbode. Da der onmiddellijk aangehouden. Amsterdam, 29 October: Gisteravond te omstreeks half zes speelde zich in een perceel aan de Minervalaan te Amsterdam, op de vierde verdieping, een liefdesdrama af, dat nog tamelijk goed is afgeloopen, doch waar-, bij een meisje, de 24-jarige dienstbode A. N., een snee over de linkerwang kreeg. Op genoemd uur werd gebeld en vroeg een 40-jarige arbeider, waarmee het meisje omgang had, haar te spreken. Zij liet hem boven komen en na een korte woordenwisseling, trok hij een scheermes uit zijn zak, waarmee hij haar een diepe snee over de linkerwang toebracht. Het meisje riep om hulp en onmiddellijk schoten de bewoners toe, zoodat erger kon worden voorkomen. De politie werd gewaarschuwd en de man, die geen poging tot ontvluchten deed, ging gewillig mee naar het bureau Leidscheplein, waar hij na aan een kort verhoor te zijn onderworpen, is ingesloten. Het meisje is door den Geneeskundigen Dienst naar het Tesselschadezieltenhuis overgebracht. Haar verwondingen zijn niet van ernstigen aard. Göring's jongste verklaring opnieuw een gevaarlijk symptoon. Reuter meldt uit Londen: Te Woodford in Sussex het woord voerende ten gunste van versterking van de Britsche bewapenin gen, bracht Winston Churchill in het bijzonder de zwakheid naar voren van het tegenwoordige luchtwa- pen. Hij zette zijn standpunt tegenover Duitschland nader uiteen. „Ik beschouw", aldus zeide hij, „Duitsch land niet. noodzakelijkerwijs als vijand van Groot- Brittannië Integendeel wensch ik, dat de beide volken nooit meer als doodsvijanden tegenover elkaar zullen staan. Maar wanneer ik de verklaring lees, die Gö- ring nog maar een paar dagen geleden zou hebben afgelegd en volgens welke hij gezegd heeft dat de Duitsche munitiefabrieken dag en nacht doorwerken onder een drieploegenstelsel, dat de wielen draaien en de hamers slaan, dan constateer ik dat dit ongeveer de woorden zijn, waarop ik herhaaldelijk gevvezA heb om het. Lagerhuis te waarschuwen voor wat aan de andere zijde van de Noordzee aan den gang was." Landbouwer vier weken in gijseling. Incident voor de Almelosche rechtbank. Almelo. Tijdens de zitting van de Almelosche rechtbank heeft zich gistermiddag een incident voor gedaan. Er is nl. een persoon, die als getuige moest optre den, voorloopig vier weken in gijseling gezet, omdat hij weigerde den eed af te leggen, zelfs na herhaal de aanmaningen en waarschuwingen van den presi dent. De getuige, zekere G. H., landbouwer aldaar, werd gehoord in een zaak tegen een knecht, welke in zijn dienst loon zou hebben ontvangen, terwijl hij volgens de ten laste legging deze verdienste niet had opge geven bij het stempelen voor den steun. De zaak wordt aangehouden tot 26 November, hoe wel H., nadat de president hem het besluit van de rechtbank om hem in gijseling te houden had me degedeeld, bereid was den eed af te leggen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1