De standplaats-aftrek in iri-l Wijziging van de Drankwet Voorstel van Ged. Staten verworpen. DE PLEK, WAAR KONINGIN ASTRID DEN DOOD VOND. De oorlog in den Shaco offideel geëindigd. Ds muiterij op „De Zeven Provinciën" Nederlandsche ambulance gaat naar Abessinië. DE GESTRANDE LOGGER BIJ KATWIJK Tegemoetkomingen aan vergunnings- en verlofhouders. WIJZIGING GRONDSLAG VERGUNNINGSRECHT. Het noodweer in Midden-Amerika. Auto rijdt op onverlichten vrachtwagen. Botsing tusschen vee-auto en personenauto. Onafhankelijkheid van Binnen-Mongolië uitgeroepen. NIEUWS UIT 0SS. Beleedigend caricatuur van Hitier. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Dc Provinciale Staten van Noord Holland zijn gistermorgen te Haarlem bijeengekomen in de tweede gewone zitting van 1935, ter be handeling van de wijziging van het salaris reglement 1920 ten aanzien van de invoering van de standplaatsaftrek voor provinciale ambtenaren. Ged. Staten hadden op aan drang van den minister van binnenlandsche zaken een voorstel tot invoering van den standplaatsaftrek ingediend. De commissie van onderzoek had aan de Staten geadviseerd dit voorstel niet aan te nemen. Na uitvoerige discussie is het voor stel van Ged. Staten verworpen met 49 te gen 22 stemmen. Aan het gehouden debat is het volgende ontleend: Dc heer Pothuis (S.D.) schetste de dwangpositie der Staten, nu de minister dreigementen uit, door n.1. een ongunstiger regeling van hoogerhand in het vooruitzicht te stellen, als de voorstellen van Ged. Staten niet worden aanvaard. Dan moet de minis ter de regeling maar opleggen, concludeerde spr. De heer Vulik (R.K.) verklaarde zich ook voor ver werping van de voordracht. Een dergelijk vraagstuk eischt een groote studie, een pijnlijke nauwgezetheid en een absolute kennis der toestanden. De minister heeft een voorstel gedaan, dat niet behoorlijk over wogen is en dat onnoodig leed brengt. Het is geen wonder, dat het verzet fan overheidslichamen tegen opgelegde maatregelen uit den Haag groote vormen gaat aannemen. De grens der rechtvaardigheid en billijkheid is overschreden. De heer de Jong Schouwenburg (C.H.) achtte het billijk, dat rijks- en provinciale salarissen gelijk zijn De standplaatsaftrek is daar een ander deel van. Men dicne de voordracht dan ook aan te nemen, ook al om „oplegging" te voorkomen. Daarbij sloot de heer Boissevain (V.B.) zich aan. De heer Romme (R.K.) stelde voorop, dat hij zijn steun niet aan de voordracht zal onthouden. Hoe wel spr. den loop van zaken in hooge mate onjuist acht, stelt hij zich op het standpunt van de wet. Men loopt op de wettelijke procedure vooruit. De Kroon heeft krachtens art. 126 der ambtenarenwet ongetwij feld gelijk als zij den standplaatsaftrek ook wil doen toepassen op de salarissen van het provinciaal per soneel. Het gaat hier niet om de principieele kwes tie, maar over de vraag of de Kroon het recht heeft toepassing van standplaats-aftrek te eischen. De Kroon heeft dat recht onomstootelijk. Door het ver werpen der eischen van den minister bevordert men een wettelijke regeling, die zeker niet bevorderlijk zal zijn voor het personeel, Nemen de Staten de voor dracht aan dan wordt slechts een deel van het per soneel (Blocmendaal maakt een uitzondering) ge troffen. Nadat nog eenige andere spr.ckers tegen de voor dracht hadden gesproken, was het woord aan 't lid van Ged. Staten, den heer Witteman (R.K.) die eeni ge technische rechtzettingen gaf. Het college is van meening, dat alleen de vaste loonen en dus niet kindertoeslag onder den standplaatsaftrek vallen. Het finantieel resultaat zal ongeveer f 50.000 winst zijn, waarvan de helft van Duin en Bosch komt. Mis schien kan daaruit een verlaging der verpleeggel- den volgen. Maar de electriciteitstarieven zullen geen verandering ondergaan, omdat slechts f 6000 van het P.E.N. zal komen. Spr. schetste het verloop van het overleg, het uiter ste is met de concessie voor Bloemendaal bereikt. Van twee kwaden hebben Ged. Staten daarna het boste genomen en daarom voorgesteld aan het ver zoek van den minister te voldoen. Oprichting van een steenen kruis en een kapel. I.uzern. Na overleg tusschen den consul van België en twee grondeigenaren te Kussnacht, is een strook gronds van 7 meter breedte en 10 meter leng te, zich uitstrekkende van den weg tot het meer, eigendom geworden van het Belgisch koninklijk huis, dat er een steenen kruis zal doen plaats, omringd door een muur en een ketting. Aan den anderen kant van den weg zal een kapel gebouwd worden. Herhaaldelijk laat koning Leopold door hof-dames van wijlen koningin Astrid, bloemen naar de crypte van Lacken brengen, om deze op het graf van de koningin neer te leggen, aldus de Brusselsche corr. van de „Msb". De koning begeeft zich eveneens dikwijls naar de crypte, om daar voor de zielerust van zijn op zoo tragische wijze om het leven gekomen gemalin te bidden. Dit gebeurt doorgaans vroeg in den morgen. Nie mand vergezelt dan den koning op zijn droeven tocht naar de crypte, welke slechts op enkele minuten af stand van de koninklijke paleizen van Laeken en Stuyvenberg is gelegen. De geschillen zijn echter nog niet opgelost Buenos Aires, 29 October. De vredescon ferentie, die hier bijeen is, heeft in plechti- gen vorm een officieele mededeeling uitge vaardigd, volgens welke de oorlogstoestand tusschen Bolivia en Paraguay als geëindigd moet worden beschouwd. Deze verklaring is onderteekend door alle verte genwoordigers der bemiddelende mogendheden en door de beide onmiddellijk betrokken staten. De ver tegenwoordiger var» Chili, Nieto del Rio, deelde dc pers mede, dat de afkondiging van den vrede geens zins als een zuivere formaliteit moet worden be schouwd, maar dat daarmede de geheele wereld be kend wordt gemaakt, dat do Chaco-oorlog geëindigd is. Dc vredesconferentie heeft verder verklaard, dat, nu het militaire conflict is bijgelegd, de conferentie zal voortduren om de eigenlijke geschilpunten tus schen Bolivia en Paraguay te onderzoeken. Zij is er van overtuigd, dat de omstandigheden gunstig zijn voor een definitieve oplossing van alle hangende kwesties. Luitenant van Boven dient gratie-re- quest in. Amsterdam. Naar wij vernemen heeft luitenant H. L. van Boven door bemiddeling vaqfzijn raads man mr. J. de Vrieze een gratie-request ingediend bij H.M. de Konigin. In dit request wordt er op ge wezen, dat luitenant van Boven de orders van dc regeering en de militaire autoriteiten, om geen ge weld te gebruiken, heeft opgevolgd en dat het mili tair wetboek van Strafrecht door den Krijgsraad en liet Hoog Militair Gerechtshof anders cn strenger is uitgelegd dan zulks geschiedde door de militaire au toriteiten vóór de muiterij. Daarnaast worden verschillende feiten opgesomd, die requestrant sterkten in het denkbeeld, dat de au toriteiten geen gewelddadig optreden tegen de be manning wenschfen. Er wordt aan H. M. de Koningin verzocht om de opgelegde gevangenisstraf en do ont zetting uit den'militairen dienst ongedaan te maken of een straf op te leggen, gelijk aan de ondergane preventieve hechtenis, eveneens zonder ontzetting uit don militairen dienst. Bij informatie op het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis werd aan de N. R. Ct. mede gedeeld, dat het thans vrijwel zeker is, dat van Ne derlandsche zijde een eigen ambulance zal worden uitgezonden naar het oorlogsterrein in Oost-Afrika. Hoewel de middelen nog niet geheel bijeen zijn, is er toch voldoende uitzicht om met de verdere voorbe reidingen voort te gaan. Wel zal de ambulance van kleiner omvang worden dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. Door nadere inlichtingen is men ook tot de overtui ging gekomen, dat het om allerlei redenen gewenscht is, zich in Abessinië de medewerking van aldaar wo nende personen te verschaffen. Het spreekt vanzelf, dat dit ook op de kostenrekening van invloed is. Het Roode Kruis hoopt, dat de ambulance ongeveer over drie weken zal kunnen worden uitgezonden. Het bergingswerk. Over de te Katwijk gestrande logger valt betrekke lijk weinig nieuws te vermelden. Maandag heeft men getracht om van de lading te redden wat mogelijk was, doch de zee was te ruw en het water te hoog om veel te kunnen bereiken. Gisterochtend was de zee echter veel kalmer. Het water was uiterst laag, waardoor men gemakkelijk bij den logger kon komen. Met kracht is men begon nen om nog zooveel mogelijk te redden. Met dit ber gingswerk zijn 40 man uit Scheveningen en 10 uit Katwijk bezig. Onder hen bevinden zich ook eenige scheepsbouwers, die willen trachten het dek dicht te maken. Eenige tonnen haring, alsmede de reep heeft men in veiligheid weten te brengen. Het werk wordt uitermate bemoeilijkt, doordat de vleet (de netten) over het geheele dek verspreid lig gen. Het valt op het oogenblik nog niet uit te maken of de logger zelf al of niet nog vlot te krijgen zal zijn. Deskundigen achten dit vrijwel onmogelijk. Het ge strande schip trekt nog voortdurend honderden be langstellenden uit den verren omtrek. De inspecteur van dc scheepvaart uit IJmuiden was gisteren eveneens ter plaatse. Ingezonden stukken. Aan de Redactie van de Schager Courant, Bij deze verzoek ik U beleefd dit ingezonden stukje te willen plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. PRESENTIEGELD VOOR DE EERSTE- KAMERLEDEN. Zaterdag 26 October j:l. kwam toevalligerwijze De Courant in mijn handen En daar werd ik getroffen door een stukje waarboven stond: Absente-isme als sijsteem. Volk en Vaderland vestigde er onlangs de aandacht op, dat dr. Henri Polak, de socialisti sche afgevaardigde in de Eerste Kamer, twintig minuten voordat de zitting begon, zijn naam op de presentielijst zette, blijkbaar uitsluitend met het doel om zich het preseniegeld van f 20 te verze keren, want hij was verdwenen lang voor het begin van de vergadering. Het blad beschouwde dit geval als zeer typeerend. Verder werd er geen aandacht aan geschonken. Maar uit een commentaar in het katholieke dagblad Het Noorden blijkt, dat hetgeen dr. Henri Polak misdeed, veelvuldig voorkomt, ook bij andere Kamerleden. Ik wil nu als arbeider mijn meening hier tegenover plaatsen. Is het juist hetgeen Volk en Vaderland schrijft, zoo ja, dan vraag ik mij af hoe of een dr. Henri Polak zooiets kan doen. Een man die zooveel schrijft in het Volksblad over de N.S.B. Het fascisme wordt door hem van alle kanten aangevallen, hetgeen ik vol kom met hem eens ben. Maar, wanneer men zooiets leest, dan zeg ik zooals het spreekwoord luidt: Doe wel naar mijn woorden, maar niet naar mijn daden. Ik vind het zoo vreemd, dat juist dr. Polak hier genoemd wordt, terwijl er ook. nog ande re Kamerleden zijn, die er zoo'n handigheidje op na houden, om deze f 20 in te palmen, zonder dat ze daarvoor hun zitting meemaken. Het is toch wel 'n gemoedelijke beweging daarin de Eerste Kamer. Er schijnt daar weinig controle te zijn op den goe den gang van zaken. Maar o wee, laat eens een arbeider één cent belasting ontduiken, dan kan ik u de verzekering geven dat hij de nor ingaat. Ik hoor het al zeggen, f20 presentiegeld voor een zit ting die soms maar 5 minuten duurt. Er zijn tien duizenden arbeiders die er naar zitten te snakken, dat zij dit bedrag verdienen konden. En wanneer men weet dat er velen zijn die voor f 12 (zegge twaalf gulden) en nog minder naar de Wieringer- meer moeten en van deze f 12 zij met vrouw en kinderen de geheele week moeten leven, wordt 't dan geen tijd dat aan Jfeeze wantoestanden, zooals die bestaan in de Ee^ftë Kamer, eens eeneinde wordt gemaakt? Deden de Kamerleden hun plicht daar nog voor, dan kon ik het billijken, maar nu verafschuw ik deze methoden, vooral ook van een dr Polak, die nog wel een vooraanstaand socialist is. Op deze wijze werkt dr. Polak juist de ontevre denheid onder de arbeiders in de hand. en werkt hij er aan mee dat de arbeiders naar het fascisme worden gedreven. Dit is naar mijn meening een verkeerde strijdwijze. Wanneer het bovenomschre- vene niet juist is. dan hoop ik dat dr. Henri Polak terdege van zich af zal bijten, en daar is hij mans genoeg voor. Maar ik betwijfel het. Ik vermoed dat hij het stukje wel gelezen zal hebben, ^us we zullen het maar geduldig afwachten. Er worden verder nog meer feiten aangehaald, maar daar wil ik hier niet op ingaan. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals mijn dank. Oudkarspel. V A. JONKERS. Overbracht van uitoefening van het recht van verkoop van alcoholhoudende dranken aan een derde. VERLAGING VAN DE GRENS VOOR DEN KLEINHANDEL VAN 10 OP 5 Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsont werp tot wijziging van de Drankwet. Blijkens de me morie van toelichting is de strekking van dit wets ontwerp, in de Drankwet eenige wijzigingen aan te brengen, die zonder schade voor de werking van de wet eenigermate tegemoet komen aan de moeilijk heden, welke de vergunnings- en verlofsbedrijven in dezen tijd ondervinden. Principieele punten van de wet, die in 1931 zijn vastgesteld, blijven onaangeroerd met uitzondering van één punt, nl. de eisch, dat het bedrijf moet worden uitge oefend op naam en voor rekening van den vergunning, of den verlofhouder. De praktijk heeft tot dusver geleerd, dat die bepa ling veelvuldig wordt ontdoken met behulp van schijncontracten. In veel gevallen leiden de omstan digheden daartoe en er zijn veel vergunning- en ver lofhouders, die niet in staat zijn, zelf het bedrijf uit te oefenen en ook niet de uitoefening voor hun re kening kunnen controleeren. Bovendien worden voor de z.g. verpachting dikwijls prijzen bedongen, die als woeker moeten worden gebrandmerkt, wat tot ern stige misstanden en moeilijkheden aanleiding geeft Dit alles veroorzaakt voor houders en vervangers moeilijkheden en risico, waaraan tegemoet kan wor den gekomen door het in dit wetsontwerp opgenomen nieuwe artikel 27a, dat, wet geworden, zal mogelijk maken de uitoefening van het recht van verkoop van alcoholhoudende dranken aan een derde over te dra gen met toestemming van B. en W., die zullen moe ten nagaan of de vervanger behoort tot personen, die ingevolge de wet buiten het bedrijf moeten blij- ven. Uit de wijziging van art. 27 volgt, dat deze o ver- dracht beperkt blijft tot den in de wet beperkten duur van de vergunning. Hierdoor wordt voorkomen, dat de vergunning of het verlof A een vermogens bestanddeel wordt; zij blijven gebonden aan den pe.r- soon an den houder. Voor de werking van de wet levert dit in geen enkel opzicht schade op; aan moeilijkheden in het bedrijf wordt er door tegemoet gekomen en een bepaling, die practisch vrijwel niet te handhaven is, kan uit de wet worden geschrapt Andere verbeteringen. Naast deze tegemoetkoming zijn in dit wetsont werp opgenomen: verlaging van de grens voor klem- handel van 10 op 5 liter; verlaging van vergunning» en verlofsrecht; wijziging van den grondslag vergunningsrecht. Voorts zijn de bepalingen ietwat gemakkelijker voor de praktijk en zijn enkele mis- SVo "rts"vordT o.m! opgemerkt, dat het meer en meer voorkomt, dat in hotels aan gasten van het hotel of van een daaraan verbonden restaurant gelegen heid wordt geboden, zich te laten behandelen door een^kapper of barbier, die in een locahteit van het hotel zijn bedrijf uitoefent. Het schaadt de wet in geen enkel opzicht, wanneer dit wordt toegelaten. Verder wordt bij deze wijziging tegemoet gekomen aan een bij herhaling geuiten wensch dat de be staande grondslag voor het vergunningsrecht zou worden gewijzigd. De bestaande grondslag, de huurwaarde van het perceel, is inderdaad niet juist, omdat hij zeer vaag is en ruimte laat voor phanta- sieën, die leiden tot een te hooge bepaling van het vergunningsrecht. De omzet van sterken drank is een grondslag, die meer feitelijk is en dus meer be- vrodiging zal geven. Ook het minimum van het recht wordt iets ver*- laagd om aan de lasten van de bedrijven in dezen tijd eenigermate tegemoet te komen. Stopzetting gedurende enkele dagen als strafmaatregel. De Drankwet mist tot dusverre een bepaling, krachtens welke als strafmaatregel het bedrijf enke le dagen kan worden stopgezet, indien dat bedrijf met het algemeen belang wordt uitgeoefend. Vele gemeentebesturen aarzelen dikwijls een ver gunning in te trekken, omdat door intrekking het gezin van den vergunninghouder vaak broodeloos wordt gemaakt. Wordt de mogelijkheid geopend, om als eerste maatregel het bedrijf gedurende eenige da gen stop te zetten, dan zullen gemeentebesturen ge makkelijker medewerken, voor een goede naleving van de wet. Een mogelijkheid als wordt voorgesteld is inderdaad gewenscht; in volkskroegen wordt jene- verkocht in deciliterglazen; deze wijze van ver koop is voor de arbeiders gevaarlijk en kan met de voorgestelde bevoegdheid worden tegen gegaan. Ant om a at verkoop. Het wetsontwerp beoogt voorts een modern euvel aan banden te leggen. Automaatverkoop van sterken of zwak-alcoholischen drank komt voor; hij is ge vaarlijk, hij komt voor in en buiten localiteiten. Voor dezen verkoop is toestemming van den minister ver- eischt. Uit te Londen ontvangen berichten blijkt, dat het noodweer, dat zooveel slachtoffers heeft geëischt op Haiti, ook heftig heeft huisgehouden aan -de kust van Nicaragua, vooral bij Gracias a Dios. De Ame- rikaansche vlieger Kingsley, die over het gebied ge vlogen heeft, meldt, dat nog slechts het douanege bouw en het gebouw van het generale commando behouden zijn gebleven. Er zijn talrijke dooden en gewonden. De broer van den president van Nica ragua, kolonel Sacasa, heeft gister met een vlieg tuig medicamenten en levensmiddelen naar de plaats des onheils gebracht om in den ergsten nood te voorzien. Aan de Noordoostkust van Honduras, is de Mo- tagua door een wolkbreuk buiten haar oevers getre den, zoodat het omliggende gebied overstroomd is. De steden Teia en Lima en uitgebreide bananen plantages staan onder water. In Progreso staat het water bijna 4 meter hoog. Verschillende verbindin gen zijn verbroken. Stormschade aan de kust van den Stil len Oceaan. Mexico City. Uit Tegucigalja komen berichten over zware stormschade aan de kust van den Stil len Oceaan. Vooral Porto Carezas en het bananen- district hebben veel geleden. Can Pedro Sula is van de buitenwereld afgesloten, doordat het omliggen de gebied overstroomd is. Inzittende der auto ernstig gewond. Op den nieuwen rijksweg tusschen Overschie en Delft onder Pijnacker is gisteravond omstreeks zeven uur een personenauto van den heer D. uit Breda te gen een vrachtauto gereden, welke onverlicht op den weg stond. De auto van den heer D. werd zwaar be schadigd, terwijl de heer D. een gebroken arm en een hoofdwonde bekwam. Hij is naar liet gasthuis ver voerd. De chauffeur kreeg geen letsel. Een gewonde. Op den Edenschen weg bij de Doesburgerstraat is gisteravond een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een personenauto, bestuurd door F. van R. uit Wekerom reed- met groote snelheid tegen een op denden weg staande veeauto, waardoor het rechter deel van den personenauto vernield werd. De heer van R. kreeg een hoofdwonde en kon na verbonden te zijn .huiswaarts keeren. Zijn passagier, de heer de Z., uit Doesburg, liep een verbrijzelde rechter heup op. Nadat geneeskundige hulp was verleend is hij in zeer ernstigen toestand naar het diaco- nessenhuis te Arnhem gebracht. Tokio: Naar het agentschap Rengo meldt, hebbe; le voorzitter van den politieken raad van Binnen- Mongolië, Vorst Joen, en dc secretaris-generaal van den Raad, Vorst Dé, dc onafhankelijkheid van Bin nen-Mongolië geproclameerd. De vader van Piet en Wimke de B. ge arresteerd. De gemeentepolitie te Oss heeft gistermiddag ge arresteerd den 46-jarigen M. de Bie, de vader van Piet en Wimke, die beiden reeds tot zware gevan genisstraffen zijn veroordeeld. Tegen den ouden de B. zijn ernstige verdenkingen gerezen, dat hij de plannen voo rde rooftochten, waaraan zijn zoons zich hebben schuldig gemaakt, heeft ontworpen. Hij wordt verdacht, den aanval met roof te Oyen, waarbij de oude Verhoeven werd gedood, in scène te hebben gezet. De man zou zijn 16-jarigen zoon W„ alvorens de tocht naar Oyen werd ondernomen, een revolyer hebben meegegeven. Ook zou hij het plan heboen ontworpen voor een overval te Lit hoyen. Van de misdrijven, waartoe hij zijn twee zoons heeft aangezet, zou hij geldelijk voordeel hebben gehad. De B. Sr., die een allesbehalve gun stige reputatie geniet, is tot nu toe weinig met de justitie" in aanraking geweest daar hij persoonlijk niet direct bij de verschillende misdrijven was be trokken. Hij is in het politiebureau opgesloten. Hij is aan een streng verhoor onderworpen, maar tot nu toe blijft hij alles ontkennen. Hoofdredacteur van „Polonia" gearresteerd. Kattowitz: De hoofdredacteur van het blad „Po lonia" is tot een maand gevangenisstraf veroordeeld wegens het publiceeren van een caricatuur van Hitier, welke beleedigend werd geacht. De editie, waarin de caricatuur stond gepubliceerd is in beslag genomen. De „Polonia" is het eigendom van den vroegeren senator Korfanty, die voor den oor log lid was van den Duitschen Rijksdag. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting Dinsdag 29 Oct, Uitspraken 15 October Albertus Sn., Bovenkarspel, diefstal van een rij wiel (eisch 4 maanden gev.), vonnis conform. Th. G. A., Egmond Binnen. Hooger beroep vonnis kantongerecht, t.z. overtreding aardappelbcsluit. Vonnis bevestigd. Joz. K., los werkman, Alkmaar, thans gedetineerd te Amsterdam, hooger beroep vonnis overtr. motor cn rijwielwet. Als voren. Petr. Th. de Vr., Andijk, als voren, f 10 boete of 5 dagen. Joh. D., boerenknecht te Venhuizen, meineed ge pleegd voor het kantongerecht Hoorn op aanstoken van zijn patroon; eisch 6 maanden gev. Instructie gelast. P. J. van N., Helder, hooger beroep overtreding Motor- en Rijwielwet, art. 22 B. Het besturen van een motorrijtuig onder den invloed van gebruikte alco hol. Vonnis f 40 boete sub. 20 dagen en ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd van 6 maanden. Vonnis bevestigd. Corn. v. O., Helder, beschadiging, f 5 boete of 5 d.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2