Arrondissements-Reclitbank Jet Plan van den Arbeid", Woensdag 30 October 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9840 te Alkmaar. Fruitoogst door storm vernield. De autobusdienst over den Afsluitdijk. Motorschip op krib geloopen. Auto tegen een boom gereden. Heftige aardschok in Ecuador. Scheepsramp in Brazilië. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting- van Maandag1 28 October. Urk. EEN RUITETIKKER ALS FRONTAANVALLER. De niet verschenen heer Jacob Kr., inwoner van het Zuiderzee-eiland der ballonbroekers, had zich moeten 'verantwoorden omdat hij op 30 Augustus j.1. met zijn gebalde vuist een glasruit had verbrijzeld in een door W. de Boer bewoond perceel. Deze woesteling werd veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen, plus schade-betaling tot een bedrag van zegge 1 gulden. Hoogkarspel. MINNAAR VAN EEN KRUIDENBITTERTJE .De zoo ongeveer 1.90 Meter lange landbouwer Nic. Paulus B. te Hoogkarspel had uit een lolletje uit de tapkast van het café van Jelle Bosma een flesch kruidenbitter ontvreemd. Aanvankelijk ver moedde de reus dat het wijn was, om later tot de „ontnuchterende" wetenschap te komen, dat het kruidenbitter was, die hij feitelijk niet eens lustte. Nu, de Officier en Politierechter lustten ze ook niet, maar wèl den persoon van den grappigen boer, die heden door het opleggen van een voorw. veroordeeling (op voorspraak van de R.K. reclas- seering te Hoorn) van 2 maanden met 3 jaar proef tijd tot meerdere eerlijkheid en geheelonthouding werd aangespoord. Veroordeelde had nog eenige dagen in voorarrest doorgebracht en was over de coulante behandeling- zeer tevreden. Grootebroek. DE VERZEKERDE DIE MET VALSCHE SCHADE- LIJSTEN WERKTE. Een te Grootebroek wonende 40-jarige tuinder Ger. Nic. Gr., verscheen als verdachte voor den Politierechter teneinde zich te verantwoorden be treffende het hem ten laste gelegde zeer ernstige feit, dat hij als verzekerde tegen brandschade op beurspolis bij het kantoor v. Schaik, na een bij hem plaats gehad hebbende brand, verschillende goe deren, die zouden verbrand zijn, zooals eenige bed den, en 88 bakken pootaardappelen a f 1, valsche- lijk zou hebben opgegeven, op de door hem aan den expert van het kantoor ingeleverde specificatie- lijsten. Volgens verdachte had zijn eigen expert hem er in laten loopen. Hij had maar 4 bedden, en geen enkele pootaardappel, maar erkende zijn handteekening te hebben geplaatst op de lijst, die hoogere getallen aangaf. Deze expert was zekere mijnheer Strop van Zaandam, wat de Politierechter een echte „strop" noemde. Verdachte had voor het huis de helft en voor het roerende goed niets uit gekeerd gekregen, tot straf dat hij aan verkeerde raadgevingen het oor had geleend. Behalve de expert voor de Beursverzekering, kwa men nog 3 getuigen, waaronder de baker, die kon getuigen, dat slechts 2 bedden in het perceel aan wezig waren. Voorts de knecht Piet Pancras, die verklaarde, dat zijn baas tijdens den brand geen pootaardappelen aanwezig had. Gevorderd werd tegen verdachte, 3ie den Offi cier erg tegenviel en om de zaak heendraaide, vijf maanden gev. Vonnis 4 maanden gev. voorwaarde lijk met 3 proefjaren (hoofdzakelijk om het gezin, vrouw en 8 kinderen). Hoorn. EEN CHAUFFEUR MET LANGE VINGERS. De 2"3-jarige chauffeur Jan W. te Hoorn, destijds in dienst van de Autobus-Maatschappij W.A.C.O., aldaar, stond terecht ter zake verduistering van f 130.19, althans f 81.82, dat hij gedurende de waar neming van zijn chauffeursbetrekking had verduis terd aan plaats- en abonnementsgelden, welke fei ten door den onbetrouwbaren dienstknecht werden toegegeven. Het scheen, dat de boekhouding wel 'n beetje in de war was, hoewel de verdachte overi gens de justitie geen moeilijkheden in den weg lag. Mej. JaarsmaRijpma te Beemster had een abon nement aan verdachte betaald ad f 37.90, ten be hoeve van haar zoontje, waarvan f 35.20 toekwa men aan de W.A.C.O. Mej. PrinsEggers, eveneens te Beemster, had een busabonnement genomen ten behoeve van haar zoontje a f 15.85, dat ook niet verantwoord was. Verdachte was al eens voorw. en definitief we gens vermogensdelicten veroordeeld, welke feiten natuurlijk ook op zijn debetzijde werden geno teerd. Hij wierp de schuld voornamelijk op de slechte controle en het lage loon, ofschoon de di recteur wist en hem verweet, dat hij een voorw. veroordeelde was. De boekhouder Peters verklaarde desgevraagd nog nader dat er wel eens klachten waren ingekomen en verdachte alstoen op een andere lijn was ge plaatst. De Officier requireerde 4 maanden, minder kon het al niet. Waarop de Politierechter de knoop doorhakte en de dagvaarding kortweg nietig ver klaarde. Alkmaar. aangename qualificatie. De niet verschenen heer Dirk de Gr. had zich op 30 Augustus in kermisstemming de vrijheid geper mitteerd den veldwachter een oud wijf te noemen, tijdens zijn overbrenging naar het bureau als ver dacht van een strafbaar feit. Ter zake eenv. belee- diging werd deze heer thans veroordeeld tot f 20 boete of 10 dagen. Een andere zwierbol, Gerrit H., tuinder uit Koe dijk, 'n groote, grove mijnheer, had zich met boven gemelde arrestatie bemoeid en het den agent niet zoo'n beetje lastig gemaakt met gevolg dat hij ook een veeg uit de pan kreeg in den vorm van f 25 boete of 10 dagen. Castricum. EEN ONBELEEFDE PIKEUR. De 59-jarige heer Joh. v. L. uit Amsterdam, die te Castricum een renstal heeft, kreeg op 30 Aug. tramalant met den blokwachter T. Tienstra en voegde hem de woorden „hond" en „schoft" toe. Mijnheer de pikeur was uit zijn humeur omdat Tienstra de spoorboomen niet naar zijn genoegen bediende. Thans werd hij echter vermoedelijk nog minder prettig bediend met een vonnis, houdende zijn veroordeeling tot f 15 boete of 10 dagen hecht. De heer v. L. was meermalen voor diverse straf bare feiten te Amsterdam veroordeeld en nog meer verdacht. Hoorn. WERKVERSCHAFSTER VOOR GLAZENMAKERS. Mej. Boukje v. d. B., niet verschenen, had zich in den nacht van 30 Augustus op 1 September ge amuseerd met in het door mej. W. v. Dijk, wed. Wittebol, die zich heeft geoccupeerd met zekeren heer v. d. Kooy, bewoonde perceel eenige ruiten te vernielen. Gezegde mej. v. d. B. is de echtgenoote van genoemden heer v. d. Kooij. De goede versta- ner heeft hier aan een half woord genoeg. Ook een ruit in het door get. van Dam bewoonde huis moest het bij die gelegenheid ontgelden. Vonnis f 10 boete of 5 dagen. Den Helder. EEN FURIEUZE SLAGERSKNECHT. .ALS KIN DEREN TROUWEN! De 20-jarige slagersknecht Ëmanuel Leon B. uit Den Helder zou op 3 September te Anna Paulowna zijn schoonzusje hebben gestompt en voorts in de woning van zijn schoonvader Bakker 2 glasruiten hebben vernield. De heer Emanuel was ten huize van zijn schoonouders verschenen omzijn vrouwen kind op te eischen. De moeder scheen echter geen lust te hebben op grond van ondergane mishan delingen. Hij had een glas in de buitendeur ver nield en aldus het huis binnengedrongen. In het huis vernielde hij ook nog 'n deur en aan den achterkant van het perceel nog een glasruit. Zijn 16-jarige schoonzusje Martientje Bakker werd door verdachte mishandeld. Het kind dat het meisje op den arm droeg, werd door Emanuel afgenomen. Voor al die buitensporigheden werd verdachte ver oordeeld tot f8 boete of 4 dagen hechtenis. Den Helder. DE STOMPENDE CAFéHOUDER. (OVERTREDING VAN DE VOGELWET!) De 40-jarige heer Pieter B., caféhouder te Den Helder, stoffeerde de zondaarsbank, omdat hij op 11 September de niet verschenen mej. Lenie Nag- tegaal in haar rug zou hebben gestompt. Dit onga lante feit was geconstateerd door mej. Jager, de andere dienstbode. Volgens deze dame was mijnheer zoo kwaad, om dat hem ter kennis was gebracht, dat zijn dochter tje kruimels in de zaal strooide. Het scheen, dat de heer Pieter B. 'n driftig heerschap is. Volgens den caféhouder had mej. Nagtegaal hem geirriteerd, door allerlei critiek op het 4-jarig kind uit te oefenen. Gevorderd werd f 15 boete of 10 dagen. Uitspraak conform. Wieringen. NOG 'N RUITENVERNIELER De 18-jarige heer Jan de J., melkventer te Den Oever op Wieringen, compareerde omdat hij in be schonken toestand in den nacht van 8 op 9 Sep tember een aan den heer Jan Kat toebehoorende winkelruit met de vuist had ingeslagen. De heer Kat, die den slaap des rechtvaardigen sliep, merkte niets van deze vernieling en werd la ter op het feit attent gemaakt. Jan krabbelde nu handig terug en werd vrijgesproken. Warmenhuizen. EEN RECALCITRANTE WARMENHUIZEN AAR VAN 68 JAAR. - Een ingezetene van Warmenhuizen, genaamd Jan van D., had zich al zeer onhebbelijk aange steld tegen den rijksveldwachter Leegwater, toen deze hem bij sluitingstijd gelastte het café te ver laten. Hij beleedigde den veldwachter, ruide het volk op, toonde zich wederspannig en dit alles door een ouden man van 68 jaar. Thans was deze op standige grijsaard niet verschenen en vorderde de Officier 1 maand gevangenisstraf. Vonnis f35 boe te of 15 dagen. Spanbroek. LANDELIJKE RIJWIELDIEVEN. Een 19-jarige arbeider uit Winkel, Andries T., was zoo vrij geweest om te Spanbroek in den avond van 8 Sept. het rijwiel van zekeren heer J. Jonker weg te nemen. Hij wenschte nog tijdig huiswaarts te keeren en had zich van een andersmans karre tje bediend. Daarna deed hij echter niet de minste moeite om de fiets aan den rechtmatigen eigenaar De schrijver van de Economische Kroniek meent de verschijning van het door N.V.V. en S.D.A.P. sa mengestelde ,Plan van den Arbeid" van voldoende belang te achten om de lezers van de Schager Courant over dit werk in te lichten. Dat het „Plan van den Arbeid" deze belangstelling verdient is niet ten onrechte. Moet thans niet elke serieuze po ging, de menschheid in het algemeen en ons land in het bijzonder, uit het moeras te helpen, met voorkomendheid worden tegemoet getreden? Indien de schrijver van de Economische Kroniek het met dit laatste eens is, had men echter van hem mogen verwachten, dat hij zelf de noodige ob jectiviteit had getoond, welke hij bij de samen stellers van het Plan al bij voorbaat meent te moe ten ontkennen. Zijn beschouwing toch kan niet als een ernstige poging worden beschouwd om het Plan tebeoordeelen, doch is slechts een aaneen schakeling van twijfelachtige stellingen, welke de indruk willen vestigen wetenschappelijk te zijn, doch voor de aandachtige lezers juist het tegendeel bewijzen. Verwacht had mogen worden, dat een wetenschappelijk werk als het „Plan van den Ar beid" op dezelfdé ernstige wijze wetenschappelijk was beoordeeld, doch niet op een wijze, zöoals de schrijver de lezers van de Schager Courant meent te moeten inlichten. Ten onrechte doet de schrijver het voorkomen of het Plan zoo haastig in elkaar is geflanst, dat het geworden is tot een nietszeggende en onvolledige aaneenschakeling van uitdrukkingen. Hier mist de schrijver den moed van den eerlijken tegenstander, die niet na zal laten zajn bewondering te uiten voor het tot stand gebrachte werk. In dit verband dient medegedeeld te worden, dat het Plan tot stand gekomen is na een studie van anderhalf jaar van wetenschappelijk onderlegde menschen, n.1. van de heeren Mr. Dr. v. d. Bergh, Prof. Dr. Tinber gen, Dr. Ir. van der Waerden, Ir. Vos, A. W IJzer man en Prof. Dr. van Gelderen. Dat het Plan inderdaad niet en bagatelle behan deld behoeft te worden, bewijzen de beoordeelingen in verschillende bladen, zooals: Het R.K. dagblad „De Tijd": „Een ernstige poging om verlichting te brengen in de crisisnood en het lot der hondderdduizenden werkloozen te verbeteren". De R.K. Volkskrant: „Het is ernstig bestudeerd en verdienstelijk werk. Het kan mogelijkheden tot werkverruiming aanwij zen." De Chr. Hist. .Nederlander': „Een objectieve beoordeeling van het Plan is reeds hierom geboden, omdat de nood van ons volk de plicht oplegt om elk serieus denkbeeld, dat tot herstel van de verloren welvaart wordt aanbe volen, in ernstige overweging te nemen. En dat men hier te doen heeft met een serieuze poging om 'n oplossing aan te geven, kan niemand ontkennen. Het boekwerk waarin het Plan wordt ontwikkeld en terug te bezorgen. Deze heer had het rijwiel dien avond gezet bij het café van den heer Bijman. Ook. de broeder van dezen snaak had een rijwiel gegapt en moest daar voor terecht staan. Eisch 3 maanden gev. Vonnis f 2*5 boete of 10 dagen plus 2 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren. Zijn niet verschenen broeder Bouke, die niet was gedagvaard, werd op deze zitting met rust gelaten. Op regeeringsmaatregelen aangedrongen De Nieuwe Zuidvruchten Bond te Utrecht heeft den minister van economische zaken een schrijven ge zonden, waarin Zijne Excellentie in verhand met het feit dat een groot gedeelte van den Nederlandschen fruitoogst door den storm vernietigd is, wordt ver zocht, de crisisheffing op appelen en peren geheel te doen vervallen of indien zulks niet mog-elijk mocht zijn, deze te doen verlagen tot 2 cent per kg. De Bond verwijst daarbij naar het adres der Geza menlijke Importeurs te Rotterdam, d.d. 25 September 1.1. en verzoekt den minister mede in verband met de heerschende economische omstandigheden, in de be drijven van hare leden die maatregelen te willen ne men als in bovengenoemd adres bedoeld. Wat anderen er van denken. toegelicht is kennelijk de vrucht van nauwgezette studie." De Avondpost (onder redactie van D. Hans) „Een woord van respect voor dezen opbouwenden arbeid is zeer zeker op zijn plaats. Men moge er mee instemmen of niet: hier is, van socalistisch standpunt bezien, néén, óók bezien uit anderer ge zichtshoek, groot en belangrijk werk gedaan, dat door ernstige menschen niet mag worden verwaar loosd of met zekere ironie of kleineering1 behan deld." „Maar het is een belangrijk stuk werk, dat hier werd verricht; het is een arbeid van gedegen stu die, die heel ons sociaal-economisch leven omvat en een welsprekende getuigenis vormt van de ernst, waarmee de sociaal-democratische beweging haar taak verricht en van de voortreffelijke krachten, waarover zij beschikt. Bovenstaande aanhalingen zijn~voor den schrij ver van de Economische Kroniek niet vleiend. Ik waardeer het in de Directie van de Schager Cou rant ten volle, dat zij haar lezers iets meer wil ge ven als verwacht mag worden van een Provinciaal Streekblad, doch laat zij er zich voor hoeden haar lezers minderwaardige kritiek op te dringen. De Economische Kroniek onderkent meermalen de ern stige wil in maatschappelijke inzichten van een groot deel van het volk! Haar waardeering over de jeugdbeweging in één van de laatste artikelen, is daarvan een sprekend bewijs. De beoordeeling van de Kroniek over het Plan zal ik verder achterwege laten, alhoewel verschil lende alinea's daartoe aanleiding geven. Ik wil den schrijver er alleen op wijzen, dat in het Plan bij het onderwerp „leenen" uitgegaan wordt van de gedachte, dat een werk van één mil- lioen in „goede" jaren 70 duizend gulden lasten voor latere geslachten beteekent, doch "dat thans hetzelfde werk drie kwart in uitvoering kost en dus bij de tegenwoordige lagere rentestandaard voor latere geslachten 40 a 50 duizend gulden las ten vordert. Waar hier de schrijver z'n verbazing uit over deze calculatie neem ik aan, dat dit geen gevolg is van gebrek aan de elementaire kennis der rekenkunde, doch wel van slechte en onvoldoen de bestudeering van het Plan, hetgeen nog eens nadrukkelijk bewijst, dat de schrijver van de Kro niek de waarde van het Plan onderschat en zeer zeker <je kennis en ernst van de samenstellers. Geaèhte Redactie, zoudt gij niet in overweging kunnen nemen het voor en tegen in Uw blad door erkend wetenschappelijk bevoegden te doen behan delen? Ik verwacht, dat een dergelijke actueele polemiek allerwege instemming zal vinden. Voor Uw bereidwilligheid tot opname van dit in gezonden stuk mijn hartelij ken dank. Schagen, 26 October 1935. 'N SCHAGER ABONNé. Alle verdachten vrijgesproken. Voor heet Kantongerecht te Sneek ston den op 15 October terecht de heeren S. de V. te Harlingen, H. W. te Leeuwarden, D. en W. de J. te St. Anna Parochie en W. de J. te Huizum, wegens het zonder vergunning in werking houden van een autobusdienst van Leeuwarden over den Afsluitdijk naar Amsterdam, Rotterdam en Den Haag v.v. De dienst werd gevoerd onder den naam Friesch- Hollandsehe Reisvereeniging .Samenwerking". De eisch was D. en W. de J. te St. Anna Parochie vrijspra.ak en tegen de drie anderen, die be stuursleden der Vereeniging waren, f 25 boete, sub sidiair vijftien dagen hechtenis. De kantonrechter, heden uitspraak doende, sprak alle verdachten vrij. Als verdediger trad op mr. N. J. Polak uit Gro ningen. Schip, dat te hulp kwam, gezonken. Maasland. Maandagavond is het motor schip „Vertrouwen", groot 44 ton, geladen met zand schipper P. Oosterlee, uit Maasland, nabij Dor drecht op een krib geloopen. Het motorschip „Ener gie", schipper Keijzer, eveneens uit Maasland, met zand geladen en groot 44 ton, is bij het verleenen van hulp aan de „Vertrouwen" gezonken. De op varenden van de „Energie" konden bijtijds aan boord van de „Vertrouwen" komen, waarna allen gisteravond aan wal zijn gebracht. Beide schepen zullen gelicht moeten worden. Twee dames gewond. Gistermorgen te omstreeks negen uur is een per sonenauto, toebehoorende aan den garagehouder W. de Koning te Rilland Bath, bij het nemen van een bocht, in den weg Rilland Bath-Bergen op Zoom, te gen een boom gebotst. De auto werd aan de voorzijde geheel ingedrukt. Van de inzittenden, den heer de Jager met vrouw en dochtertje, en mevrouw de Koning, werden de beide dames gewond. Dr. van der Kar uit Hoogerhei- de verleende de eerste hulp. Mevrouw de Jager klaagde over hevige inwendige pijnen; mevrouw De Koning werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat haar toestand zorg baart. Beide dames zijn naar het Algemeen Burgerlijk Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. VLEESCHVERGIFTIGENG IN TURKIJE. 28 personen in een dorp ziek geworden. Reeds 4 dooden. Istanboel. Na het gebruik van vleesch van een zieken kameel, zijn in een dorp in het Oosten des tands in de nabijheid van de stad Gasisyntaf 28 per sonen ziek geworden. Vier hunner zijn reeds ten ge volge van vleeschvergiftiging overleden. Tulcan. Een heftige aardschok is gevoeld in de steden langs de grens tusschen Ecuador en Columbia. Hier en daar stortten muren in, terwijl onder de bevolking een paniek uitbrak. MASSAVLUCHT BOVEN DEN STILLEN OCEAAN. Hon.oloeloe. Negen November a.s. zal een eskader van 48 watervliegtuigen starten voor een massavlucht van Honoloeloe naar de Midway Is- lands, een afstand van 1380 mijl. De vlucht zal on der leiding staan van Kenneth Withing. 16 dooden. Para (Brazilië). De veerboot .Alegria" is tij dens een hevigen storm in de Majajo-baai omge slagen. Van de 22 opvarenden zijn er 16 om het le ven gekomen. De anderen konden gered worden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5