Gemeenteraad Bergen. De Bilt seint De Raad besluit een bedrag van i 66.000 te leenen voor het uitvoeren van ver schillende werken. Verhooging subsidie Burgerlijk Armbestuur met f 5000. Ver. mindering van bezoldiging der ambtena ren van den Burgerlijken Stand met 10 procent. Debat over een nieuwe amb- tenarenverordening. Een belooning voor trouwe plichtsbetrachting. Geen vermindering van het aantal vergun ningen. Gistermiddag om twee uur kwam de Raad'dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: Wethouder J. W. Macdonald, loco-bur gemeester. Aanwezig zijn alle leden. i Notulen. 1. Vaststelling der notulen van het verhandelde in de openbare Raadsvergadering van 2 en 3 Sept. jl. Zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen stukken. Het zijn meerendeels beschikkingen van Ged. Sta ten, houdende goedkeuring van eenige Raadsbeslui ten, het jaarverslag 1934-'35 en de begrooting 1935-36 van Bergens Harmonie en afschriften van de re kening over 1934 en der begrooting 1936 van het Plaatselijk Comité der R.K. Ver. tot bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levenskracht". B. en W. stellen voor, deze stukken voor kennis geving aan te nemen. Voorts zijn nog ingekomen: a. Een verzoekschrift van de Afd. Alkmaar en Omstreken van den Nederl. Bond van Koffiehuis- en Restauranthouders en Slijters, houdende verzoek te willen bevorderen, dat door Bergen s Harmonie geen geheel onjuiste en in ieder opzicht immoreele concur rentie wordt aangedaan aan de koffiehuis- en restau ranthouders. B. en W. adviseeren het verzoekschrift voor ken nisgeving aan te nemen. Conform besloten. b. Een verzoekschrift van dezelfde adressant, om het thans bestaande maximum aantal vergun ningen van 16 te willen verminderen tot 14. B. en W. adviseeren ook hierop afwijzend te be schikken. Als voren. Het anngran eener geldleening 2a. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een vaste geldleening groot f63.000.a pari, tegen een rente van 4 5/8 'sjaars. In hun toelichting zeggen B. en W. dat het ter bestrijding der kosten van in den loop van 1935 uit gevoerde en nog uit te voeren buitengewone wer ken, het gewenscht is over te gaan tot het sluiten eener vaste geldleening tot een bedrag van f66.000 ten behoeve van diverse kapitaalsuitgaven. De provisie voor de afsluiting der leening bedraagt 3/8 procent. In ons blad van Maandag deelden wij reeds mede, voor welke werken dit bedrag gebruikt zou worden. De heer Voüte (Middenblok) vraagt, of dit voldoen de is. De Voorzitter antwoordt, dat het niet voldoende is voor de uitvoering der werken, waarvoor B. en W. het wenschen te gebruiken. Spr. merkt op, dat de be dragen natuurlijk ramingen zijn en er meer noo- dig is. In Mei of Juli 1936 zal onder de oogen die nen te worden gezien, of er nog een leening bij moet. Ilct voorstel wordt dan z.h.s. aangenomen. Aanbiedina van Rekeningen. 3. Aanbieding van de Gemeenterekening dienst 1934 met verslag inzake de invordering van diverse belastingen. Rekening van het Gemeentelijk Elec- triciteitsbedrijf, die van het Gemeentelijk Woning bedrijf, alsmede van de rekening van het Burger lijk Armbestuur over 1934. B. en W. stellen voor een commissie tot nazien der rekeningen te benoemen van Raadsleden. De vorige maal hadden in de Commissie zitting de heeren Den Das, Dingerdis en Voüte. De heer Dingerdis (R.K. Arb.) zegt, dat zijn frac tie er prijs op stelt, dat in zijn plaats, de heer Koning wordt aangewezen. Na vrije stemming blijken de heeren Vrije, de Ko ning en Voüte te zijn benoemd, die deze benoeming aanvaarden. Suppletoire begrootingen 4. Vaststelling van de le suppl. begrooting. Vaststelling van de le suppletoire gemeentebegroo- ting 1935, welke vaststelling in de Raadsvergadering van 2 September jl. werd aangehouden. (In verband met de afwijzende houding, welke Ged. Staten blijven innemen ten opzichte van het toekennen van een gratificatie aan het personeel dor gemeente, zullen de aan dit personeel uitge keerde bedragen in de gemeentekas moeten worden teruggestort). De heer Dingerdis (R.K. Arb.) vraagt, of de bestu ren der organisaties met dit besluit van Ged. Staten zijn in kennis gesteld. De Voorzitter: Nog niet, doch het kan alsnog ge beuren. Daar is geen bezwaar tegen. Conform wordt dan besloten. Verhooging subsidie Armbestuur. 5. Voorstel van B. en W. tot verhooging van het aan het Burgerlijk Armbestuur verleende subsidie van f2600 over 1935 met f5000 en tot goedkeuring dor le suppl. begrooting 1935 van genoemd bestuur. Als voren. Hulp aan oude werkloozen. 6. Voorstel van B. en W. om aan de bij de gemeen te tewerkgestelde oude werkloozen evenals het vo rig jaar, eenige kleeding of schoeisel in natura te verstrekken en hiervoor een crediet te verleenen van f30. B. en W. zeggen in de toelichting, dat ca. 7 perso nen hiervoor in aanmerking komen, voor wie zij f 4. per persoon willen beschikbaar stellen. Huurvermindering perceeltje grond. 7. Voorstel van B. en W. om aan P. J. Smit over 1935 op de door hem aan de gemeente verschuldigde huur voor een perceeltje grond, gelegen tusschen de Karei de Grootelaan en de Spoorbaan 50 pet. re ductie te verleenen. Aldus besloten. Rioolbelasting. 8. Vaststelling van het Primitief kohier der Ri oolbelasting over 1935 tot een totaal bedrag van f12173.—. Als voren. Bezoldiging ambtenaren Burgerlijken Stand. 9. Schrijven van Ged. Staten houdende verzoek het oordeel van den Gemeenteraad te mogen vernemen omtrent een nieuwe regeling der bezoldiging van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand, volgens wel ke aan die ambtenaren in de gemeente Bergen ge zamenlijk ten hoogste aan bezoldiging zal worden uit gekeerd f250, zijnde 50 pet. van het bedrag, hetwelk thans als totale bezoldiging voor de drie ambtenaren is vastgesteld. B. en W. zijn van oordeel dat een verlaging van sa laris van 50 pet. als door Ged. Staten voorgesteld, on gemotiveerd is. De bezoldiging van den ambtenaar van den Burger lijken Stand, belast met alle werkzaamheden behou dens de voltrekking van huwelijken, indien dit ge schiedt door den Burgemeester of Secretaris, be draagt thans f 400. Indien Burgemeester en Secretaris afstand zouden willen doen van hun vergoeding van f 50 als ambte naren van den Burgerlijken Stand, zou de bezoldi ging van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand belast met alle werkzaamheden, indien de nieuwe regeling van Ged. Staten zou worden vastgesteld, verlaagd moeten worden met f 150 en gebracht op f 250. Deze ambtenaar heeft een geheel onafhankelijke positie en bekleedt, een belangrijk en verantwoorde lijk ambt. Vooral terzake huwelijken doen zich in deze gemeente meermalen ingewikkelde kwestie's voor, en dient er rekening mede te worden gehouden dat bij het geringste verzuim de ambtenaar straf rechtelijk kan worden vervolgd en behalve hechtenis, hem een boete kan worden opgelegd grooter dan de voorgestelde maximum vergoeding. Een voorname factor is voorts dat de bezoldiging van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand een deel uitmaakt van de totale bezoldiging van den betrokken ambtenaar ter gemeente-secretarie. Bij de vaststelling van diens salaris is destijds rekening gehouden met de bezoldiging verbonden aan zijn ambt van ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Aanleiding tot verlaging van de salarissen yan de ambtenaren ter gemeente-secretarie bestaat geenszins; de salarissen gaan niet uit boven die verbonden aan gelijkwaardige functies bij de Departementen van Algemeen Bestuur.' Bij de nieuwe salarisregeling voor de ambtenaren ter Secretarie is hiermede ook reke ning gehouden. Nochtans zou, indien den betrokken ambtenaar ter secretarie als ambtenaar van den Bur gerlijken Stand een salaris wordt toegekend van f 250,zijn totale bezoldiging met f 50 worden ver minderd B. en W. stellen nu den Raad voor aan Ged. Sta ten te berichten dat een totale bezoldiging van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand van f250. op bovenstaande gronden onvoldoende wordt geacht voor de gemeente Bergen en een verlaging van de thans geldende totale bezoldiging van 10 geen over wegende bezwaren ontmoet. De verdeeling van het totaal bedrag van f 450.zou dan kunnen zijn: f 100.voor den ambtenaar belast met alle werkzaamheden en f25.voor elk der beide andere ambtenaren van den Burgerlijken Stand. De bezoldiging van den commies ter secretarie volgens de nieuw ontworpen regeling, zou dan gesteld moe ten worden op f2100.met 6 één-jaarlijksche verhoo gingen van f 50. De heer Voüte zegt, dat hem de bijlage van B. en W. niet heeft kunnen bevredigen, het werk van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand is onzinnig opgeblazen. Dat een ambtenaar zelfstandig zijn her sens moet gebruiken, kan spr. niet als iets bijzonders beschouwen. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Blijkbaar wel! De heer Voüte: Voor mij niet! Spr. is er natuurlijk niet tegen, dat er aan het salaris van den ambtenaar wordt getornd, doch dat komt bij het volgende punt ter sprake. De Voorzitter: Dat kan dus straks behandeld wor den. De heer Hemelrijk meent, dat de argumentatie niet gelukkig is. Er wordt gesproken over de verantwoor delijkheid bij de huwelijksinzegeningen. Daar zijn de gehuwden alleen verantwoordelijk voor. (Gelach). Spr. gelooft niet, dat Ged. Staten zich veel van deze argu mentatie zullen aantrekken. Het is het, streven rler Regeering een uniformiteit tot stand te brengen, We kunnen er dus weinig aan doen, we kunnen alleen ons gevoelen kenbaar maken. Maar laten we dat op sobere wijze doen; laten we erop aandringen, dat een salarisverlaging, zoo deze noodig is, zoo gering moge lijk zal zijn. De Voorzitter antwoordt, dat zelfs een verhooging van P/2 procent van de salarissen tegen het gevoelen van den Raad inging. En nu gaat het om een ver hooging van De heer Voüte: Van 50 gulden. De Voorzitter: Veel meer! De verhooging van den betrokken ambtenaar wordt veel meer. Dan zou het aanvangssalaris met f250.worden verhoogd en of daar Ged. Staten mee accoord zullen gaan, meent spr. te mogen betwijfelen. De heer Hemelrijk: Zeer zeker niet! Wethouder den Das (S.D.A.P.) meent, dat dit ad vies aan Ged. Staten moet worden gegeven. Wij voe len do richting welke Ged. Staten uit willen, doch willen toch niet verder gaan dan 10 procent. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) zegt, dat de Raad niet anders kan doen. dan een salarisregeling vaststellen welke billijk wordt geacht en wil dan het voorstel van B. en W. in stemming brengen, om 10 te kor ten op het salaris van den ambtenaar van den Bur gerlijken stand. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt met al- gemeene stemmen aangenomen. Nieuwe ambtenaren-verordening. - Re gelende rang en bezoldiging der secre tarie-ambtenaren. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe verordening tot regeling van den rang en de bezoldiging van de ambtenaren ter gemeente secretarie. Wij vermelden uit deze verordening alleen die ar tikelen waarover de meeningen verschilden en wel: Artikel 1. Onder den Gemeente-secretaris zijn ter Gemeente secretarie werkzaam: vijf ambtenaren, te weten één hoofd-commies; één commies; één ad- junct-commies-redacteur; één ambtenaar en éen klerk. Ingeval aan het personeel ter secretaris uitbreiding moet worden gegeven, en de Gemeenteraad hiertoe zijn goedkeuring heeft gehecht, geldt de salaris schaal, genoemd in het volgend artikel. Artikel 2. 1. De jaarwedden van de in het vorige artikel bedoelde ambtenaren worden bepaald als volgt: a. voor een hoofd-commies op f2525.met 6 één- jaarlijksche verhoogingen van f 100, alzoo maximum f3125; b. voor een commies op f2200 met 6 éénjaarlijk- sche verhoogingen van f50.alzoo maximum f2500; c. voor en adjunct-commies-redacteur op f1500 met 6 éénjaarlijksche verhoogingen van f50.alzoo maximum f 1800; d. voor een ambtenaar op f 1150 met 8 éénjaarlijk sche verhoogingen van f50, alzoo maximum f1550; e. voor een klerk op f600, met 8 éénjaarlijksche verhoogingen van f50., alzoo maximum f 1000. 2. Aan de ambtenaren kan voor 't bezit van die akten en/of diploma's, welke voor de gemeente van belang worden geacht en als zoodanig door B. cn W. worden aangewezen, een jaarlijksche toelage worden verstrekt, waarvan het bedrag door B. en W. wordt vastgesteld, met dien verstande, dat het gezamen lijk bedrag dier toelagen voor denzelfden persoon de som van f 150 niet mag overschrijden. 3. De ambtenaar, die als waarn. secretaris is aan gesteld en geen aanspraak kan doen gelden op de ingevolge artikel 112 der Gemeentewet aan de be trekking van secretaris verbonden geheele of gedeel telijke jaarwedde, geniet een jaarlijksche toelage van f75.—. De heer Hemelrijk (SDAP) vraagt, of de meeste ambtenaren niet op hun maximum staan? De Voorzitter: Allemaal! De heer Hemelrijk: Juist, dus dan gaat het hier om nieuw aan te stellen ambtenaren. Spr. zou dan willen 3 twee jaarlijksche en 3 éénjarige ver hoogingen van f 100. Die promotie is, vergeleken bij de andere ambtenarenvrij snel. De heer Dingerdis kan zich vereenigen met het voorstel van B. en W. en zegt 6 éénjaarlijksche ver hoogingen goed te vinden. De heer Voüte vindt het vreemd, dat voor 5 man secretariepersoneel, vier verschillende titulaturen moeten worden ingevoerd. Waar is dat noodig voor? vraag spr. Tegen de salarisregeling als zoo danig heeft spr. geen bezwaar. Spr. vindt, dat iemand die een diploma heeft, geen toelage moet hebben. Ieder, die aangesteld wordt, moet een diploma hebben. De Voorzitter ziet niets geen kwaad in de titula tuur. Tal van gemeenten hebben een hoofdcom mies; gemeenten die kleiner zijn dan Bergen, ook wel. De heer Voüte: Straks krijgen we nog iemand met den persoonlijken titel van Excellentie! (Gelach). Waar zijn die titulaturen goed voor, laten de amb tenaren betaald worden naar het werk dat ze pres- teeren, meent spr. De heer Dingerdis is wel voor vergoeding voor diploma's, dat zal de ijver van een ambtenaar aan wakkeren. De Voorzitter: Dat is ook het motief van B. en W. geweest. De heer Hemelrijk heeft geen bezwaar tegen titu laturen. Daar zijn ook practische voordeelen aan verbonden, doch voor een bepaalde titulatuur is een bepaald diploma noodig; dat behoeft dan niet extra betaald te worden Echter zou spr. niet altijd de vergoeding voor een diploma willen schrappen. Er kan een jurist op de secretarie zijn, wiens advie zen van veel nut kunnen zijn, en ook wel extra betaald mogen worden. Bovendien staat er in de verordening, dat elke vergoeding voor een diploma door den Raad moet worden vastgesteld. Met de salarisregeling, als door B. en W. vastgesteld, gaat spr. accoord, omdat deze vrijwel gelijk is gebleven en B. en W. alleen op formeele gronden deze veror dening wenschen vast te stellen. De heer Vrije (Middenbl.) is ook tegen de titulatu ren. Het lijkt wel of de Raad bestaat uit Sinterkla zen die het verlanglijstje van het secretarieperso neel moeten inlossen. Daar voelt spr. niets voor. Wethouder den Das zegt, dat elke verlaging op een billijke basis dient te worden toegepast. Wil men een goede vergelijkende schaal maken voor het ge- meentepersoneel. dan moeten we een titulatuur hebben in overeenstemming met die van het Rijks personeel. Dan kunnen wij nagaan, of een salaris verlaging van 5 procent voor Bergen noodzakelijk is De heer Voüte: Dus dit is gedaan, om de 5 pet. salarisverlaging te ontduiken. Wethouder den Das: Niet ontduiken, maar ont- gaan, zoo dit mogelijk is. De heer Hemelrijk: Het sop is de kool niet waard. Bij vergelijking van de salarissenschalen zullen ze op het Departement zich geen rad voor oogen la ten draaien door een titulatuur. Practisch verandert er niets en daarom wil spr. niet tegen tiulauur zijn, als het secretarie-personeel die wenscht. Moe ten de heeren elkander ook bij den titel aanspre ken? (Gelach). Art. 1, handelende over de titulaturen wordt in stemming gebracht en aangenomen met 7 stemmen voor en 4 tegen. Tegen stemden de hh. de Koning, (R.K.), Voüte, Vrije en Swaag (allen Middenblok). Daarna wordt gestemd over een toe te kennen toelage aan een ambtenaar met diploma. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 stemmen voor en 3 tegen. Tegen stemden de heeren: Voute, Vrije en Swaag. De Voorzitter merkt op, dat deze verordening dus is vastgesteld als Ged. Staten de salarisverminde ring met 10 pet. voor den ambtenaar van den Bur gerlijken Stand aanvaarden. De heer Hemelrijk is het daarmede niet eens, de ze salarisregeling is zonder eenige restrictie vast gesteld De Voorzitter; Dus dan wordt het salaris van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand automa tisch met f 100 verhoogd, als Ged. Staten treden in de 10 pet. verlaging van dezen ambtenaar, door den Raad aangenomen. Er is 90 pet. kans, dat Ged. Staten deze 10 pet. verlaging niet goedkeuren. De heer Hemelrijk: Dan moeten we deze veror dening aanhouden, tot we de beslissing van Ged. Staten kennen. Op deze wijze kunnen we niet bij Ged. Staten aankomen. ..De geheele verordening wordt dan in stemming gebracht en aangenomen met 8 stemmen voor en 3 tegen. Tegen stemden de heeren: Voüte Swaag en Vrije (allen Middenblok). De heer Hemelrijk: Ik heb vóór gestemd, doch laat de verantwoording aan B. en W. De Voorzitter deelt daarop mede, dat de de Sala rissen van burgemeester, secretaris en ontvanger met 5 pet. zullen moeten worden verlaagd. De raad gaat daarmede accoord. Belooning voor trouwe plichtsbetrachting. 11. Voorstel van B. en W. om den heer W. Ren- sink met ingang van den dag waarop hem eervol ontslag is verleend als ambtenaar ter gemeentese cretarie, zijnde 1 December a.s., tot den dag van overlijden, een jaarlijksche toelage te verleenen van een bedrag, gelijk aan het verschil tusschen f 780 (weekloon van f 15) en het hem toekomende pensioen. Deze toelage zeggen B. en W., zal ver moedelijk niet meer dan f 156 per jaar bedragen. De heer Voüte meent, dat hier een pensioenrege ling wordt buiten werking gesteld. Kunnen B. en W. de zekerheid geven, dat de heer Rensink deze beloo ning pertinent noodig heeft? De Voorzitter: Die zekerheid kunnen wij niet ge ven, wij doen hier, wat altijd vroeger is gedaan, ten opzichte van gepensionneerden. De heer Voüte: Er moet rekening mee worden ge houden, met den ernst der tijden; kunnen we dit be drag voteeren. De heer Vrije wil den persoon van den heer Ren sink uitschakelen, doch vergeten mag niet worden, dat hier gemarchandeerd wordt. De man heeft recht op 19 jaar pensioen en daarmede uit. Wethouder den Das antwoordt, dat de Raad hier met een oud heer zit. Besloten is reeds, dat we geen oude mcnschen meer in dienst der gemeente zouden nemen. Waar we nu zitten met een oud gediende, mogen we dien niet lukraak aan z'n lot overlaten. De heer Dingerdis verklaart zich accoord met het voorstel van B. en W. De heer Hemelrijk meent, dat de schuld van deze situatie niet op den Raad rust en wil dus dezelfde geste volgen, welke steeds gevolgd is. De Raad gaat dan unaniem met het voorstel van B. en W. accoord. Het georganiseerd overleg. 12. Voorstel van B. en W. tot opnieuw aanwijzing van 2 vertegenwoordigers van het Gemeentebe stuur in de Commissie van Georganiseerd overleg. In bedoelde commissie hadden zitting de Burge meester en de heeren L. den Das en J. E. Milten burg, laatstgenoemde door den Raad uit zijn mid den aangewezen. Benoemd worden de heeren Dingerdis en Brak. Afkoop van polderlasten. 13. Voorstel van B. en W. om aan Ged. Staten van Noordholland te verzoeken te willen bevorde ren, dat het Bijzonder Reglement van Bestuur van de Bergermeer en dat van den Sluispolder onder Bergen, in dien zin wordt gewijzigd, dat verschil lende perccelen, eigendom dei; gemeente, uit het Verwachting: Meest krachtige Noordwestelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt, later op-, klarend, waarschijnlijk nog regenbuien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig verande» ring. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 758. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR 10 gr. C. 50 gr. F. SUBLIMAATPASTILLES!! voor het ontsmetten van aardappelen tegen zeet» lagen prijs, verkrijgbaar in TERLEP'S DROGIS TERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen. waterschapsverband van de Bergermeer worden ontslagen en in dat van den Sluispolder worden opgenomen en voorts om te besluiten aan de Bei* germeer tot afkoop van lasten een bedrag uit tq keeren van f 140.—. De heer de Koning (rk.) vraagt waarom de gemeen te hier f140.moet betalen voor een klein stukje grond? Spr. wil daarom dit voorstel nog even aan houden, om de zaak nog eens te onderzoeken. De Voorzitter antwoordt, dat de Bergermeer recht heeft op die f 140.anders was de toestemming niet verleend. De heer Koning heeft gehoord, dat de Bergermeefl er geen recht op heeft. De heer Swaag (Middenbl.): Al hadden ze f 400.-- willen vragen, dan hadden ze er nog recht op. Wej hadden anders de Bergervaart niet kunnen omleggen* De Voorzitter: Principieel is dit absoluut juist! De ruil is toegestaan onder deze condities. De heer de Koning: Dat verandert de zaak. De heer Dingerdis (R.K. Arb.): Wisten B. en W, al bij de overdracht, dat f 140.moest worden be taald? De Voorzitter: Zeer zeker! De heer Dingerdis: Dan is er ook niets aan te doen* Het voorstel wordt dan aangenomen. Verbetering van den Heerenweg1. 14. Voorstel van B. en W. tot aankoop van eeni ge perceejen grond ten behoeve van de verbetering van den Heerenweg. Conform besloten. RONDVRAAG. Losloopende honden* De heer de Koning vraagt, welke maatregelen zijn genomen tegen losloopende honden. De Voorzitter: Honden, die een schofthoogte hebj ben van meer dan 13 c.M. mogen niet los loopen. De heer de Koning: Toch gebeurt het; een dezec dagen is er weer een schaap verscheurd. Spr. hoopt dat er meer toezicht zal worden gehouden. De brug bij de Melkfabriek. De heer Hemelrijk wil inlichtingen hebben over de brug bij de Melkfabriek, die stuk ging en weer gemaakt moest worden. Wie is daarvoor verant woordelijk en wie draagt de kosten? vraagt spr. De Voorzitter antwoordt, dat de aannemer en ook de opzichter daar schuld aan hebben. Het we der herstellen der verzakking is in werkverschaffing geschied; de overige kosten waren voor rekening van den aannemer. Het gezin van den ontslagen chef-veldi-t wachter. De heer Hemelrijk vraagt, of de gemeente iets heeft gedaan voor het gezin van den ontslagen chef-veldwachter Vermeulen. De Voorzitter wil gaarne in comité hieromtrent mededeelingen doen welke den heer Hemelrijk ze-» ker zullen bevredigen. De heer Hemelrijk gaat daarmede gaarne accoord. Briefport naar Bergen aan Zee. De heer Voüte heeft gemerkt, dat voor brieven naar Bergen aan Zee 6 cent porto moet worden betaald. Is dat wel juist, vraagt spr. De Voorzitter antwoordt, dat het inderdaad gek is, doch spr. meent dat het een afzonderlijken be-« stelling is. De heer Vrije zegt, dat inlichtingen kunnen wor den gevraagd .aan den Directeur-Generaal den Posterijen. De Voorzitter wil dit gaarne doen. j Over de loonen in de werkverschaffing, De heer Brak (SDAP) zegt, dat elke arbeider diei in de werkverschaffing wordt geplaatst, tot een loon van 30 cent moet komen. De Heidemaatschap pij laat nu wel mensch enwerken, die een tekort aan loon ontvangen. Dat gebeurt voornamelijk bi| grondwerk. De prijzen zijn op schandalige wijze door de Heidemaatschappij bepaald; dat lijkt spr, voor Bergen funest. De Voorzitter antwoordt, dat op een kleine uitzon-deriv - de werkverschaffin de 30 cent halen. Menschen, die minder kregen, werkten met jas en rookende pijp; zonder jas en pijp kwa-« men ze op 30 cent. De heer Hemelrijk: Dat zat dus in de jas en da pijy. (Gelach). De Voorzitter: Dat beweer ik niet, maar wel wil ik beweren, dat ik over den opzichter stukje niet on tevreden ben. De heer Brak heeft juist gehoord* dat de jas uit was. Wel weet spr. dat bij de Heide- Maatschappij de loonen worden gedruk.t De Voorzitter: De loonstaten komen iedere week bij B. en W. en als er abnormaliteiten zijn, dan wijdt het college er de noodige aandacht aan. Wethouder den Das zegt, dat zoolang dit nieuwe college zitting heeft er nog maar één klacht is g&* weest en deze werd grondig onderzocht. Als er klach ten zijn, dan moeten die op behoorlijke wijze worden geuit en zeker niet door een ingezonden stuk in da courant. Want dat is niet de juiste manier. Behoor lijke klachten worden behoorlijk onderzocht en ze- ker zullen B. en W. aan gemotiveerde klachten een willig oor leenen. De heer Voüte is van oordeel, dat de werkwijza welke door den heer den Das wordt gevolgd, goed is en dat de Raad zich daaraan houden kan. De heer Dingerdis: Die is zeker goed. De openbare vergadering wordt dan gcslotei|i waarna de Raad in comité gaat.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8