KIJKEn s KOOPEÜ tij CLOECK De positie der Abessijnen De opmarsch der Italianen Autobus tegen trein gebotst. Ossche serie loopt nog door. ONTPLOFFING OP RUSSISCH TANKSCHIP DOOR TAXI DOODGEREDEN. Hevige vechtpartij te Antwerpen „VOLKSONDERWIJS". Het sloopen van de „Drente". Het gevaarlijke „snijden". Zweedsch schip vermist. DUIM AFGEHAKT VOOR f19000. Wat de zee geeft. Maandag 4 November 1935. 79ste Jaargang. No. 9843 Postrekening No. 23330 SCHAGER 91 I Int. Telef, No. 20 Pit Wad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending 'tof sS morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend, Makalle is het doel Een belangrijk strategisch punt. ASMARA: De oorlogscorrespondent van Eet Duitsche Nieuwsbureau seint: Daar de Ita« liaansche legerleiding zich ten volle bewust is van de moeilijkheden die 't gebied waar door de opmarsch moet plaats vinden, ople vert, zal deze langzaam en methodisch worden [ten uitvoer gelegd. Het is daarom aan te ne men, dat Makalle niet binnen 10 dagen zal worden bezet. De belangrijkste taak is toebedeeld aan het legercorps van generaal Santini, dat langs den ouden karavaanweg, die Adigrat met Ma kalle en Kobbo verbindt, oprukt. De voorhoe de van dat legercorps is aanzienlijk versterkt met afdeelingen zwarthemden; bergsalglieri en gewone infanterie maken een belangrijk deel van deze legergroep uit. De voorhoede beschikt over tanks, vliegtuigen en artillerie. Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog treden ook de ongeregelde Danakil- troepen op, die onder leiding staan van Aska ri's. Zij hebben opdracht vanuit de Danalkil- woestijn naar Makalle op te rukken. De Da- naki-krijgslieden, die naar verluidt verbitterde .vijanden zijn van de Abessijnen, zijn allen be stand tegen het moordend klimaat van het .Oostelijk hooggebergte. Lidj Jassoe naar Addis Abeba? 'Asmara: Naar uit Djiboeti wordt gemeld, zou 'de in 1916 afgezette Negus Lidj Jassoe, die tot nu toe werd gevangen gehouden in de streek van Harrar, opder sterke bewaking naar Addis Abeba zijn over gebracht. Men meent hier ook te weten, dat in het "Keizerlijk Paleis te Addis Abeba éen complot tegen den Negus is ontdekt. De Italiaansche opmarsch aan het Noor delijk front. A s m a r a: (Radiogram van den oorlogscor respondent van het Duitsche Nieuwsbureau): De opmarsch der Italianen aan het Noordelijk front naar het Zuiden omvat thans ook het corps van ge neraal Maravigna, dat bij Adoea was geconcentreerd. De vereeniging van alle op Makallé oprukkende ko- lonnes wordt verwacht bij Agoela, dat dicht bij Ma kallé is gelegen. Bizonder groote moeilijkheden moeten de uit Da- nakil komende kameelruiters overwinnen, aangezien zij den tocht in een gloeiende hitte moeten maken, om nog tijdig te Agoela aan te komen. Men verwacht, dat Makallé midden der volgende week zal kunnen worden bezet. De strategische beteekenis. Over de strategische beteekenis van den nieuwen opmarsch zijn tal van vermoedens in omloop. Van toonaangevende Italiaansche zijde wordt gewezen op het strategisch belang van den driehoek AdoeaMa kalléAdigrat. Daarmede wordt tegelijkertijd de be wering weerlegd, dat de nieuwe opmarsch zou moe ten worden opgevat als een strafexpeditie, welke zou zijn ondernomen op verzoek van de bevolking tegen de razzia's van de troepen van ras Syoem. Nieuwe troepenverschepingen. Rome: De stoomschepen Saturnia, Colombo en Piemonte zijn vandaag met. 10.000 man der zwart- hemdendivisies 3 Januari en 1 Februari van Napels naar Oost-Afrika vertrokken. Vier dooden, drie ernstig gewonden. Lublinitz (Opper-Silezië). Bij de botsing van een trein met een autobus zijn vier personen gedood en drie ernstig gewond. Trambotsing te Toledo. 54 gewonden Toledo. Zaterdagavond is een botsing ontstaan tusschen een electrische tram, die den dienst onder houdt tusschen Toledo en verschillende plaatsen in de omgeving en een personenauto, op een kruising van wegen. De tram slipte over een afstand van 150 voet, na gekanteld te .zijn. Alle 54 inzittenden werden gewond. Twee nieuwe arrestaties. Os s: Op verzoek van de gemeentepolitie te Oss is te Eindhoven aangehouden een zekere F. de B., vrouw van T. de B., als verdacht van brandstichting in haar woning, gepleegd op 6 Maart 1930. Zij is naar het politiebureau te Oss overgebracht. Voorts is door de gemeentepolitie alhier aangehou den P. v. B., als verdacht van medeplichtigheid aan een roofmoord te Oyen, door het verstrekken van inlichtingen. Alle opvarenden vermoedelijk omgekomen. Moskou: Te Krasnovodsk aan de Kas pische Zee heeft zich een ontploffing voorge daan aan boord van een tankschip, dat juist met petroleum werd geladen. De ontploffing was zoo hevig, dat het schip na enkele minu ten zonk. Het staat nog niet vast, hoeveel leden der bemanning hiérbij om het leven zijn gekomen. 19-jarig meisje het slachtoffer, taxi beschadigd, bus met operette-gezelschap aangereden, transformatorhuisje beschadigd, Hille- gom in het donker, operette een half uur later begonnen. Zaterdagavond omstreeks zeven uur heeft op den grooten verkeersweg Den HaagHaarlem onder de gemeente Hillegom een ongeval plaats gehad, waar bij de 19-jarige dienstbode M. Broekhof uit Hille gom werd gedood, terwijl het incident nog meerde re minder ernstige gevolgen heeft gehad. Op dat tijdstip ging een taxi, die in de richting Leiden reed, de tram passeeren, die van tegenover gestelde richting kwam, toen mej. M. B. den weg achter de tram om wilde oversteken. De taxichauffeur, die het meisje blijkbaar te laat opmerkte trachtte haar nog te ontwijken, doch vergeefs. Het meisje werd aangereden en vrijwel op slag gedood. Door deze manoeuvres was de bestuurder het stuur kwijt geraakt en reed tegen een autobus aan welke artisten van het Fritz Hirsch gezelschap naar Amsterdam vervoerde. De bus werd eerst van voren, daarna van achte ren geraakt en was daardoor volkomen onbestuur baar geworden. Het gevaarte reed eerst door een heg heen in 'n voortuintje van de aan den weg gelegen villa en botste daarna tegen een transformator kast je. Hier door trad een lichtstoring op tengevolge waarvan een gedeelte van de gemeente Hillegom eenigen tijd in het donker werd gezet. Van het operettegezelschap werd gelukkig nie mand gewond. De artisten gingen in taxi's verder naar Amsterdam waar de voorstelling in het Cen- traal-theater, zij het dan ook met eenige vertra ging doorgang kon vinden. Tegen de taxi-chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. Het voertuig is voor- loopig in beslag genomen. Tusschen Vlaamsch-nationalisten en communisten. ANTWERPEN, 3 Nov. (A.N.P.) De Vlaamsch- nationalisten hadden vanmiddag te Antwerpen in een zaal van de Mechelsche Steenweg een meeting belegd. De Socialisten en Communisten hadden be loofd zich van iedere tegenbetooging te zullen ont houden. Niettemin was een sterke politiemacht op de been. .Na de bijeenkomst begaven de Vlaamsch- nationalisten zich in optocht in de richting van Berghem. Aan de grens dezer gemeente zagen de Antwerpsche politiebeambten zich genood zaakt de Socialisten en Communisten, die den stoet tot hiertoe hadden gevolgd tegen te houden en een scherpe afzetting in te voeren. Op deze wijze konden alleen Vlaamsch-nationalisten hun tocht voort zetten. Een veertigtal Communisten was er niettemin in geslaagd door de afzettingen heen te glippen en jouwend zetten zij hun begeleiding voort. Op een gegeven oogenblik kwam het tot een bijzonder hevig gevecht, waarbij met ploertendooders en met riemen, waaraan looden knoopen waren bevestigd, werd ge slagen. De politie machteloos. De politie van Berghem was onmachtig om de vechtenden te verspreiden. Zij moest de hulp in roepen van de rijkswacht, die de betoogers uiteen dreef en later overging tot e enonderzoek in het in de buurt gelegen lokaal der Vlaamsch-nationalisten Bij de botsing waren 15 personen gekwetst, van wie een bijzonder ernstige hoofdwonden had opge- loopen. Deze persoon moest in het ziekenhuis worden opgenomen, terwijl de anderen, na verbon den te zijn, naar huis konden terugkeeren. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Bij de „Drente", de op het strand te Egmoncl ver ongelukte zeesleepboot, zijn vanwege den Rijkswa terstaat borden geplaatst, waarop meegedeeld staat, dat het verboden is om zonder toestemming van den Waterstaats-hoofdingenieur te Haarlem, eenige goede ren van het wrak af te halen. Dit verbod wijst op moeilijkheden die ontstaan zijn tusschen rijkswaterstaat en den slooper van de „Drente". Waarschijnlijk wil het rijk voorkomen, dat de slooper de voor hem waardevolle onderdeelen van de „Drente" van het wrak haalt en de onbruikbare stukken laat liggen, waarvoor dan de waterstaat zou opdraaien. Plannen tot vorming van een reserve-leger Belangrijke bewegingen in de richting van Makalle. - Italianen rukken nog steeds op. DE OORLOG THANS EEN MAAND AAN DEN GANG. (Van onzen specialen correspondent W* F, Deedes). ADDIS ABEBA, Zondagavond. De Abessijnsche regeering overweegt een groot re- serveleger van een millioen man te organiseeren. Men is er zich van bewust, dat men ruimschoots in staat zal zijn een leger, tweemaal zoo groot, als dat, wat thans in het veld gebracht is op de been te bren gen. als men maar de beschikking had over de noo- dige wapens en munitie. De leeftijd van de thans in het leger optrekkende soldaten varieert van 13 tot 60 jaar, maar het land beschikt nog over uitgebreide reserves aan manschappen tusschen de twintig en veertig jaren, die voor het grootste gedeelte zonder werk zijn. Zoodra groote zendingen munitie en gewe ren zullen zijn aangekomen, zal men aan het orga niseeren gaan van reserve troepen. Een deel van dit leger zal vermoedelijk niet in den strijd worden ge zonden, maar misschien belast worden met de uit eindelijke verdediging van Addis Abeba. De keizer zelf zal hen dan aanvoeren, bereid zijn leven op te offeren in den laatsten veldslag tegen zijn vijanden. In verband met de verdediging van Makalle, waar heen, naar bericht wordt, de Italianen nog steeds op rukken, vinden belangrijke bewegingen plaats van het leger in het Noorden. Een groot gedeelte van Ras Kassa's leger, dat zooals reeds is gemeld, een week geleden de rivier Tacaze is overgestoken, links van Ras Seyoems leger, neemt thans een positie rechts van Ras Syoem i de richting van Makallé. Ras Kassa's leger is in drie deelen verdeeld. Ze ventigduizend man bevinden zich tusschen de le gers van Dedjasmatsj Ayeloe in het verre Noord- Westen en de legers van Ras Seyoem ten Zuiden van Adoe. Veertienduizend man nemen een positie in ter linkerzijde van Ras Seyoem, waarschijnlijk onder be vel van een zoon van Ras Kassa. Zestigduizend man andere troepen rukken oostwaarts op. Intusschen trekt een vierde corps, een deel van Ras Imroe's troe pen uit Goj jam op om Dejasmatsj Ayeloe te steunen, die naar men meldt, de grens van Erythrea oost waarts in de richting van den Soedan is overschre den. Wat aangaat de geruchten over hevige gevechten in het Zuiden, is men van meening, dat de gebeur tenissen aldaar zich tot schermutselingen rond de watervallen in de buurt van Wal Wal, Gerlogoebi en Gorahei beperken. Na een uitvoerig onderzoek, kan ik met stellig heid verklaren, dat de berichten, volgens welke het den Italianen .even gemakkelijk zou vallen, om Ras Seyoem naar hun zijde over te halen, als dat het ge val is geweest met Ras Koeksa, Op louter fantasie be rusten. Hoewel hij een ijverzuchtig en onafhankelijk man is, is Ras Syoem de meest-bekwame en buiten gewoon betrouwbare militaire leider, waarover Abes- sinië beschikt. Tegen de Italianen te vechten is het centrale doel van zijn leven, aldus vertelde mij een verantwoordelijk regeeringsambtenaar." Als Ras Seyoem naar den vijand overloopt," zoo voegde deze zegsman hieraan toe, „kan Abessinië alle hoop laten varen." De oorlog heeft thans precies een maand geduurd en de Abessijnsche regeering kan thans de situatie overzien. Aan het Noordelijk front is sinds 3 Octo- ber niets van belang voorgevallen. Het ziet er even min naar uit, alsof in de naaste toekomst dingen zullen gebeuren, die het vertrouwen der Abessijnen, dat zij in staat zullen zijn de Italianen op een rede lijken afstand te houden totdat onder den druk van Europa aan den oorlog een einde is gemaakt, zou den kunnen schokken. De aanvallen der Italianen zijn langzamer, maar niet minder hevig gebleken dan men verwachten kon. Ras Koeksa's desertie beteekende een tijdelijke in zinking, maar ten slotte geloof ik toch, dat de Abes sijnen gelijk hebben, als zij zich gelukkig prijzen met zijn vertrek. Hij was de eenige zwakke schakel in den keten der verdedigingen. Zijn manschappen blijken ten zeerste te zijn'ingenomen met hun tegen woordige leiding. Het lijdt geen twijfel, dat het aan tal Abessijnsche slachtoffers veel grooter is dan men verwachtte. De troepen van Ras Syoem en die van Dejasmatsj Ayeloe hebben zeer belangrijke verliezen geleden. Het totaal aantal Abessijnsche slachtoffers moet ongeveer 30.000 bedragen. In allen eenvoud hebben de keizer en keizerin van Abessinië met groote waardigheid den dag herdacht waarop zij vijf jaar geleden den troon bestegen. De Abessijnen verstaan de kunst groote feestelijkheden op de juiste wijze te vieren. De plechtigheden van vandaag hadden echter een karakter, dat afweek van de gebruikelijke sfeer van feestelijke gebeurtenissen. Voordat de dageraad goed en wel was aangebro ken en de stad nog in een grijs duister gehuld was, reden de Keizer en zijn 'echtgenoote door de stille straten naar de St. Joriskerk, waar gedurende vier uren een Koptische godsdienstoefening, een soort mis, werd gecelebreerd. Duizenden belangstellenden waren in stilte bijeengekomen, terwijl zij af en toe een koor mee inzetten, dat plechtig door de open kerkdeuren naar buiten klonk. Als overgegeven in gebed stond de stille menigte. Soldaten met de bajo net op het geweer hielden de wacht buiten de kerk. Hun heele houding was een uitdrukking van stille eerbied en hun lippen schenen zachte gebeden te prevelen. Toen eindelijk de keizer en keizerin met een hun ner zonen terugreden, in een prachtigen koets, ver gezeld van in het blauw gekleede leiders, postiljons, werd er niet gejuicht of luid gejubeld. Het keizerlijk paar, eenvoudig gkleed in een geheel wit gewaad, dat een treffend contrast vormde met de schitterende uniformen van het escorte, stond eenige oogenblik- ken stil op de treden voor de kerk, waar zij een zwijgende hulde in ontvangst namen. Terwijl zij weg reden, verbrak alleen het luiden van de klok ken in de verte de stilte. .(Copyright Morningposf - A.N.P.) In een Zondag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van „Volksonderwijs", is het rapport van de „Volksonderwijs"-Bevredigings-Commissie bespro ken. De taak der Commissie was zoo goed als onbeperkt en bestreek vrijwel het geheele terrein der L. O. wet geving. Aan de hand van tal van overwegingen, op beknop te wijze in het desondanks nog uitvoerige rapport weergegeven, is de Bevrei^igings-Commissie gekomen tot de volgende algemeene conclusies, die zij aan het Hoofdbestuur en de algemeene vergadering voorlegt: 1. Met alle kracht moet gepoogd worden de Open bare School (Algemeene Volksschool) te behouden en haar positie te versterken. 2. Dit pogen kan gepaard gaan met het mogelijk maken van een behoorlijke verzorging van niet open baar onderwijs. 3. Handhavende het beginsel van de financieele gelijkstelling en de grondwettelijke gewaarborgde vrijheid van het onderwijs, moet aangedrongen wor den op wijziging in de organieke wet, waardoor: a. de voorwaarden, waaronder de stichting van bijzondere scholen mogelijk is, verzwaard worden, b. een werkelijke gelijkstelling, en daardoor een ware schoolvrede wordt verkregen. 4. De houding van „Volksonderwijs' ten aanzien van het principe der financieele gelijkstelling dient voorloopig niet geweigerd te worden. Auto na aanrijding over den kop gesla gen. De vier inzittenden gewond* Gisteravond omstreeks tien uur wilde een automo bilist, die in de richting Naarden op den rijksweg AmsterdamAmersfoort reed een voor hem rijden de wagen passeeren, toen uit tegenovergestelde rich ting eveneens een auto naderde. Er volgde een botsing, waarbij de auto, die uit de richting Naarden kwam over den kop sloeg en aan den linkerkant.van den weg terecht kwam, waar zij op zij viel en met den kop in de richting Naarden bleef staan. De inzittenden de heer en mevr. Nihot uit Amsterdam alsmede hun dochter en haar verloof de werden allen gewond, hoewel niet ernstig. Zij kon den na verbonden te zijn per taxi naar Amsterdam terugkeeren. De automobilist, die de aanrijding veroorzaakt heeft is doorgereden. De bestuurder van den wagen, die ingehaald werd heeft echter zijn nummer gezien. De politie van Naarden verzoekt den automobilist die doorgereden is en wiens wieldop in haar bezit is in zijn eigen belang zich tot haar te wenden. Men verkeert in ongerustheid omtrent het lot van het Zweedsche s.s. „Gerd", waarvan de bemanning uit 21 man bestaat. Men acht het waarschijnlijk dat het schip met een andere boot in botsing is gekomen. Vliegtuigen hebben naar het vermiste schip ge zocht, doch tot dusver zonder resultaat. Een inwoner van Eolsward, de ruim 50-jarige M. B., heeft zich door oplichting van twee verzekerings maatschappijen in het bezit weten te stellen van een bedrag van niet minder dan f 19.000. Bij de Verzeke ringsmaatschappij „Ocean" te Zurich in Zwitserland had hij zich verzekerd voor een bedrag van f 100.000, terwijl bij een tweede verzekering had aangegaan bij de Algemeene Verzekering Maatschappij „De Philan- troop" te Bolsward. In 1931 heeft B. zich een duim laten afhakken. Hoewel er onmiddellijk reeds verdachte omstandig heden waren, heeft men toen niet kunnen bewijzen, dat het lichamelijk letsel opzettelijk was toegebracht. De Zwitsersche Verzekeringsmaatschappij heeft den heer B. toen een bedrag van f 18000 moeten uitbe talen en de Verzekeringsmaatschappij „De Philan- troop' betaalde bovendien nog f 1000. Gedurende den laatsten tijd waren de politie te Bolsward geruchten ter oore gekomen, die een be vestiging inhielden van de reeds in 1931 geuite ver moedens dat hier oplichting in het spel was. Thans is de politie tot arrestatie van den heer B. overge gaan, die daarna een volledige bekentenis aflegde. Zaterdagochtend is B. naar Leeuwarden overge bracht en ter beschikking van de justitie aldaar ge steld. Intusschen zoekt de politie nog naar een tweeden persoon, die bij deze zaak betrokken schijnt te zijn. Zandvoort: De politie heeft Vrijdagavond gear resteerd den directeur van de bekende Zee- en Zonne bad-inrichting „Noorderbad", de heer R. J. v. D. Hij wordt er van verdacht een veertigtal baddings, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag op zijn terrein zijn aangespoeld, en welke afkomstig waren van de deklast van een houtschip, op zijn terrein ver borgen te hebben. Voorts is gebleken, dat reeds ver scheidene baddings voor een schutting gebruikt wa ren. Het hout is in beslag genomen, terwijl v. D. Za terdagochtend ter beschikking van den Officier v. Justitie te Haarlem is gesteld. Hij zou aan zijn personeel opdracht hebben gegeven deze balken op zijn terrein te verbergen, teneinde zich daardoor in het bezit daarvan te stellen. Bij verscheidene inwo ners in de gemeente Zandvoort zijn gistermorgen nog balken, die tijdens den laatsten storm zijn aan gespoeld, in beslag genomen. NOORDSCHARWOUDE, 5 Nov. 100 Kg. aardappelen: Schotsche muizen grooten f 2.30, egienh. f 2.20, bl. dito f 2.50, Bevel, f 2, 2000 Kg. uien f 2.20—2.40, driel. f 1.10, grove f 2.60, gele nep f 2.50, 300 Kg. roode kool f 1.50—4, 5200 Kg witte kool f 2.50—3.10, 1700 Kg. gele kool f 2.90—4.10, 4000 Kg. D. witte kool f 3.40. BROEK OP LANGENDIJK, 4 November 1935. Blauwe eigenheimers f 2.90—3.10, uien f 2.20—2.50, drielingen f 1—1.20, grove f 2.60—2.70, peen f 1.30— 1.60, kroten f 0.50—2.80, roode kool f 2.40—5.60, gele kool f 1,703.90, Deensche witte kool 0.703.60. Aanvoer: 1700 Kg aardappelen, 7200 Kg. uien, 7000 Kg. peen, 4000 Kg. kroten, 13000 Kg. roode. kool, 350o Kg. gele kool, 11000 Kg. D. witte.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1