RAAD Moet Wieringen een eigen Vleeschkeuringsdienst hebben En zal dit door Hoogerhand worden goedgevonden Vrijdagmorgen om 11 uur kwam in spoedeischende vergadering bijeen de Raad dezer gemeente. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester; waarn. secretaris de heer K. Maaskant. Afwezig zijn de heeren Doves en Wigbout. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering en deelt mede dat deze vergadering spoed-eisohend is, omdat door de ongesteldheid van den Secretaris geen gewone vergadering kon plaats vinden, terwijl de op de agenda geplaatste punten toch spoed vereischen. De commissie belast met het nazien der rekeningen 19341935 van de Zeegras-exploitatie en die van de gemeente over 1934, had alles in orde bevonden, zoo dat de Raad besluit tot voorloopige vaststelling. De gemeenterekening sluit op de volgende cijfers: gewone dienst, ontvangsten f 448870.11, uitgaven f 449063.15, nadeelig saldo f 193.04; kapitaalsdienst: ontvangsten f 448733.25, uitgaven f 429862,46, batig saldo f 18870.79. B. en W. bieden vervolgens aan de begrooting van de Zeegras-exploitatie dienst 19351936 en de ge meente-begrooting, dienst 1936, waarbij de Voorzit ter mededeelt, dat den raadsleden een afschrift zal worden toegezonden en het in de bedoeling ligt de be grootingen dan in de volgende vergadering te be handelen. De rondvraag. De heer Bakker vraagt naar de kwestie: vleesch keuringsdienst. Spr. heeft er niets meer van gehoord en het wordt toch tijd, want 1 Januari a.s. eindigt het contract dat onze gemeente met Den Helder heeft De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. een confe rentie hebben gehad met B. en W. van Den Helder en toen door B. en W. van Den Helder vooretellen zijn gedaan, waarbij onze plaatselijke veearts in den Vleeschkeuringsdienst zou worden opgenomen. In de eerstvolgende raadsvergadering zullen B. en W. met een definitief voorstel komen. De heer Bakker vraagt, wanneer de eerstvolgende vergadering zal worden gehouden en op welke ma nier de veearts in den vleeschkeuringsdienst zal wor den opgenomen. De Voorzitter licht toe, dat het de bedoeling is om tijdens de vacantie van den directeur, onzen veearts plaatsvervangend directeur te doen zijn. De directeur te Den Helder heeft recht op 3 weken vacantie en de heer Hoedemaker zal dan zoo lang waarnemend di recteur zijn. Verder zal de heer Hoedemaker optreden als plaatsvervangend hulpkeurmeester, tijdens de vacantie, dat is gedurende 5 weken van den hulp keurmeester. De heer Bakker vraagt, of dat op deze manier een beetje kan worden. Spr zou liever willen dat Wierin gen zich maar losmaakte van Den Helder. De Voorzitter geeft den raad in overweging toch te wachten tot men de voor te stellen regeling kent. De heer Bakker; Maar het is zóó Januari, de tijd nadert. De heer Lont merkt op, dat de gemeenteraad het contract toch heeft opgezegd, zoodat wij ons eigen baas zijn. De Voorzitter: Maar het is toch beter eerst te zien hoe de regeling zal worden. De heer Bakker wijst op de noodzakelijkheid voor 1 Januari maatregelen te nemen. Het auto-parkeeren in smalle straten. Mevr. WitSlikker wijst er op, dat in de smalle straten, als Hoofdstraat en Nieuwstra te Hipply- tushoef en Zeestraat te Den Oever, het verkeer be lemmerd wordt door de wijze waarop de auto's in die straten geparkeerd worden. Spreekster acht het zeer gewenscht dat het een-richting-parkeeren wordt ingevoerd en wijst op Den Helder, waar met borden wordt aangegeven waar geparkeerd moet worden, om beurten aan rechter- en linkerkant van de straat. Op deze wijze is één kant van de straat vrij. De Voorzitter raadt aan, niet direct het voorbeeld van Den Helder te volgen, want de menschen die er bekend zijn, weten waar de bordjes staan, maar de vreemdelingen zien ze niet. Mevr. WitSlikker oordeelt, dat ons gemeentebe stuur dan moet zorgen dat de borden duidelijker ge plaatst worden. De Voorzitter zegt, het met B. en W. te zullen be spreken. Mevr. WitSlikker dringt dan op spoed aan. De Voorzitter wijst dan op de moeilijkheden van een één-richting verkeer, wat met den Mekkenstuinweg is ondervonden. Spr. wijst er voorts op, dat door den nieuwen rijksweg het verkeer door de Hoofdstraat aanmerkelijk is ontlast. Mevr. Wit—Slikker zegt, dat zij niet direct een één richting-verkeer bepleit, doch meer het parkeeren aan één kapt. De heer Boslcer wijst er op, dat de auto's op slor dige wijze worden neergezet. Er is in dat opzicht weinig orde en het zou goed zijn als de politie daar eens op lette. Mevr. WitSlikker zegt, dat de politie dan beter kan optreden wanneer het in een gemeentelijke ver ordening wordt vastgelegd. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. het zullen be spreken. De heer Lont vraagt, of het contact dat met Den Haag zou worden gezocht, over den toestand der ge meente reeds is tot stand gekomen. De Voorzitter zegt, dat een conferentie nog niet heeft plaats gehad, maar zal worden aangevraagd De heer Oden merkt op, dat het licht van een lan taarnpaal te Lage Haukes nog niet is omgedraaid. De Voorzitter deelt mede, dat wel opdracht is ge geven, maar dat nog meerdere veranderingen zullen plaats vinden, o.m. verlichting van de beroemde straat bij de Wielerbaan. Wieringen een eigen Vleeschkeurings dienst? De heer Bosker vraagt aan den Voorzitter of deze er bezwaar tegen heeft dat de kwestie van den Vleeschkeuringsdienst in deze vergadering wordt be handeld, want de volgende vergadering zal pas half December worden gehouden. De Voorzitter zegt, dat het punt niet op de agende voorkomt, maar spr. heeft geen bezwaar tegen di recte behandeling. Hij deelt dan mede, dat de plaat selijke vee-arts bij vervanging van den directeur van den Vleeschkeuringsdienst, gedurende diens va cantie van 3 weken, een vergoeding zal ontvangen van f 50 per week is f 150; voorts gedurende de af wezigheid van den hulpkeurmeester, 5 weken, voor het waarnemen van die functie een vergoeding van f30 per week is 5 X f30 is eveneens f150. Dan is voor hem voor het verleenen van bijzondere diensten uitgetrokken een bedrag van f 50, zoodat ten behoeve van onzen veearts een bedrag van totaal f 350 is uit getrokken. Dit bedrag is dus vast, terwijl in geval van ziekte e.d. deze vaste vergoeding nog vermeer derd zal worden met een bedrag naar verhouding van de te verleenen diensten. Den heer Lont is het bekend, dat de directeur te Den Helder een salaris heeft van f100, terwijl Den Helder onzen veearts wil afschepen met f50. Spr. vindt dat een beetje treurig, evenals dat het geval is met de vergoeding voor het vervangen van den hulpkeurmeester. Daarbij komt dat de heer Hoede maker waarschijnlijk zijn eigen auto zal moeten ge bruiken. Om deze redenen heeft spr. geen bezwaar onze gemeente los te maken an den Vleeschkeurings dienst te Den Helder. Wij zitten hier om de belangen der gemeente te behartigen, en iedere gemeente strijdt er voor binnen de gemeente te houden wat mogelijk is. Het behouden van pen veearts is het be lang van de veeboeren en ook van de gemeente, om dat het is behouden van een belastingbetaler. De heer Bakker kan zich ook niet met de voorge stelde regeling vereenigen, die vergoeding is hem te laag. Het is beter dat de gemeente zich maar los maakt van den Vleeschkeuringsdienst te Den Helder. De heer Oden vraagt, of B. en W. aan Den Helder ook hebben voorgesteld om de keuring te Wieringen door den heer Hoedemaker te doen uitvoeren voor f 1000. Met een dergelijke regeling zijn wij, maar ook Den Helder beter gebaat. De Voorzitter deelt mede, dat B en W getracht hebben het met Den Helder op een accoordje te gooien. Door den Helder was tot nu f 200 uitgetrok ken voor plaatsvervanging van directeur en hulp keurmeester en thans willen zij dien post tot f350 verhoogen. Zij zitten ook met Anna Paulowna en vragen zich af of zij dan moeten meehelpen om 't mogelijk te maken dat hier een veearts blijft Dat de verhooging niet hoog is, zegt Voorzitter, is wel mogelijk, maar spr. meent dat het op onzen weg ligt, dan een beter accoord te krijgen. Spr. is er niet zeker van of niet van Hoogerhand zal worden ingegrepen. Of Wieringen bij den kring Barsinger horn kan komen spr. weet het niet. Wel is bijv. mo gelijk dat door het geven .van een gemeentelijke sub sidie gezorgd wordt dat de heer Hoedemaker een vergoeding krijgt van totaal f 600 bijv. Dus wanneer hij van den dienst te Den Helder bijv. ontving f 500, dan een gemeentelijke subsidie van f 100. De heer Bosker wijst er op dat er 3 mogelijkheden zijn, n.1. bij Den Helder blijven, een eigen dienst in het leven te roepen of aansluiting bij Barsingerhorn. Door Den Helder wordt de vleeschkeuringsdienst zoo zuinig mogelijk beheerd, de directeur is 3 weken met vacantie en in dien tijd wordt hij wel vervangen door den heer De Boer van Schagen, maar dat ge beurt zeer sporadisch, immers, alleen wanneer Bak ker, de hulpkeurmeester dat verlangt. Krijgt de heer De Boer dat verzoek niet, dan heeft hij geen recht op te treden. Spr. wijst er op hoe deze regeling be vreemding heeft opgewekt, want het kan b.v. voorko men dat er op Wieringen een overtreding van de vleeschkeuringswet plaats vindt, dat de heer De Boer op dat oogenblik op Wieringen is, maar dat hij niet het recht heeft in te grijpen, omdat de heer Bakker, die dan hoofd van den dienst is, geen opdracht daartoe geeft. Spr. heeft dan ook te Den Helder ge zegd, dat het vervangen van den directeur dient te geschieden door een deskundige, door een veearts. De wet schrijft voor dat de vleeschkeuring behoorlijk gewaarborgd moet zijn, en zooals het nu geregeld is, is dat niet het geval, alleen opdat Den Helder er een voordeeltje uit kan slaan. Spr, wijst er verder op dat dit voordeeltje niet ten bate van Anna Paulowna en Wieringen is. Door wethouder Smit is nu wel ge zegd, dat. Wieringen er op uit is zich een douceurtje te verschaffen, maar spr. heeft gewezen op het feit, dat slechts 2 menschen een vleeschkeuringsdienst, waarbij 50.000 menschen zijn betrokken, hebben te regelen. Voor algeheele vervanging wil Den Helder nu f 350 geven, waarbij dan nog komt dat de plaats vervanger zelf de kosten van zijn vervoer zal moe ten betalen. Spr. noemt dat een onbillijke regeling. Spr. behandelt dan het geval waarbij de gemeente Wieringen een eigen Vleeschkeuringsdienst ki 't, leven roept, en deelt mede, dat de kosten van een bacteriologische inrichting ad f 400, een uitgaaf is, die eenmaal komt. De totale kosten zullen voor de gemeente zijn een paar duizend gulden, terwijl de gemeente nu aan Den Helder moet betalen f 2100. Ged. .Staten kunnen eischen, dat een behoorlijke vleeschkeuringsdienst bestaat, ook Heerliugowaard staat op zichzelf, terwijl de heer Wester, Oudkarspel en Harcnkarspel bedient. Spr. meent dat de gemeen te dus gerust een eigen dienst in 't leven kan roe pen. Daarbij komt dat in den kring Barsingerhorn rekening is gehouden met den wensch van Nieuwe Niedorp, om een gedeelte van de werkzaamheden op te dragen aan den plaatselijken veearts, Rempt, en daar floreert de zaak. Spr. zegt, dat hij vernomen heeft, dat er bij den kring Barsingerhorn geen be zwaar bestaat Wieringen in de combinatie op te ne men en dan in den vorm van een eigen dienst. Het idee subsidie van gemeentewege acht spr. niet ge wenscht en ook niet noodig, omdat Wieringen zon der kosten een eigen dienst kan instellen. Spr. ver wacht dat Den Helder straks wel uit een ander vaatje zal tappen. Wel zegt Den Helder dat Wierin gen geld kost, maar spr. heeft gevraagd de reke ning dan maar eens over te leggen. Spr. verwacht niet dat de veearts de door Den Helder aangeboden regeling zal aanvaarden, want het is onmogelijk voor genoemd bedrag te doen. Spr. eindigt zijn betoog dus met den raad niet op de door Den Helder aangeboden regeling in te gaan. De heer Oden vraagt of met den veearts overleg is gepleegd over het salaris dat deze verlangt. De heer Bakker blijkt in het bezit te zijn van een door den heer Hoedemaker opgemaakte begrooting. Deze wijst aan dat de jaarlijksche kosten van een eigen dienst zullen bedragen f 2050, waaronder een salaris voor den veearts van f 1600. De heer Oden gelooft dat de gemeente best zelf een dienst in 't leven kan roepen, de opbrengst aan keurloonen valt misschien wel mee. Ook spr. staat de door Den Helder voorgestelde vergoeding niet aan. De heer Lont begrijpt niet dat Den Helder nog tracht Wieringen bij den dienst te houden, als Wie- ringen Den Helder geld kost. De Voorzitter wijst nog eens op de mogelijkheid, dat Den Helder een hoogere vergoeding wil geven. Laten wij dat eerst nog eens probeeren en wil Den Helder niet verder gaan, welnu dan zullen wij de zaak als afgedaan beschouwen. De heer Tijsen wijst er op dat de tijd dringt en daarom wil spr. aan den heer Hoedemaker vragen voor welke vergoeding hij op de regeling van Den Helder wil ingaan. De Voorzitter: Als de heer Hoedemaker dan maar iets vraagt, waar B. en W. mee accoord kunnen gaan, Mevr. WitSlikker vraagt of het zeker is dat de heer Hoedemaker hier blijft. De Voorzitter zegt dat hij om deze reden meer gevoelt voor blijven bij Den Helder. Er is niet ver velender voor een gemeentebestuur, dan met han- 1 gende pootjes terug te moeten komen. Daarom raadt spr aan: tracht een accoord aan te gaan met Den Helder. Spr. kan zich indenken dat men heer wil zijn in zijn eigen huis, maar hij is bang dat van hoogerhand niet zal worden goedgekeurd een eigen dienst in 't leven te roepen, ook al wordt het niet duurder. Mevr. WitSlikker zegt, dat er alles voor is te zeg gen dat hier een veearts blijft, maar men heeft niet de zekerheid dat de veearts hier blijft. De heer Bakker meent dat als de veearts hoofd van een vleeschkeuringsdienst is en daarnaast zijn practijk, hij dan een behoorlijk bestaan heeft. De heer Lont denkt dat als de heer Hoedemaker ziet, wat Wieringen voor hem doet, hij Wieringen niet in den steek zal laten. De Voorzitter herinnert aan het bekende spreek woord: het hemd is nader dan de rok, en h.et is niet zeker of een eventueel opvolger mte de door den heer Hoedemaker opgezette regeling accoord gaat. Maar voor alles komt bij spr. de vraag naar voren: zal de regeling van een eigen dienst door de over heid gesanctionneerd worden. Reeds eerder toen 'n keuringsdienst WieringenWieringermeér werd be pleit, is er in Den Haag geantwoord, dat liever niet getornd werd aan bestaande kringen. De heer Bosker merkt op dat we hier niet te doen hebben met een kring, Anna Paulowna en Wierin gen laten zich slechts bedienen door den Helder. Spr. herinnert er aan hoe de slagers tot tweemaal toe ver zocht hebben Wieringen door den hier gevestigden veearts te doen keuren. De slagers hier worden ge dupeerd, zij zijn afhankelijk van Den Helder en uit voerig doet spr. uitkomen hoe lastig het voor de betrokkenen kan zijn, dat vanaf Vrijdagavond tot Maandagmorgen geen vleesch gekeurd wordt. Spr. wil geen critiek op den keuringsdienst uitoefenen, maar de dienst móet in de buitengemeenten te hooi en te gras gaan. De heer M. Kooij vraagt hoe de heeren denken over het salaris van f 1600. Kan de veearts met dat salaris toe? De Voorzitter: Waarschijnlijk wel, want het is de begrooting van den heer Hoedemaker zelf. De heer M. Kooij zegt dat hij het heeft meege maakt dat het salaris eerst f 1000 moest zijn, terwijl toen we een jaar verder waren door dit gezelschap het salaris tot f 2000 werd verhoogd. Is een salaris van f 30 per week, met inbegrip van gebruik van eigen auto voldoende? Ik heb onlangs iemand hoo- ren zeggen dat het gebruik van een auto voor hem op f 1200 kwam. De heer Bosker: Hij heeft zijn practijk ook. „De heer M. Kooij: Als de voorstellers kunnen ga randeeren, dat het salaris op f 1600 blijft is het mij goed. Maar als we later een voorstel krijgen om het salaris met f 1000 te verhoogen, moet ik er tegen stemmen. Het is slechts voor één groep van belang. De Voorziter: Ja en als de veearts dan om ver hooging vraagt en de raad wijst dat af en de veearts bedankt, wat dan? Spr. raadt nogmaals aan bij Den Helder te pogen een behoorlijke vergoeding voor den veearts te krijgen en dan in de eerstvolgende verga dering een definitief besluit te nemen. Aldus wordt besloten. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1935 | | pagina 21