RAAD WIERINGEN Eukele mededeelingen over een doelmatige veevoeding. Uit onze omgeving. BOERDERIJ. Moet Wieringen een eigen Vleeschkeuringsdienst hebben? En zal dit door Hoogerhand worden goedgevonden Vrijdagmorgen om 11 uur kwam in spoedeischende vergadering bijeen de Raad dezer gemeente. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester; waarn. secretaris de heer K. Maaskant. Afwezig zijn de hoeren Doves en Wigbout. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering en deelt mede dat deze vergadering spoed-eischend is, omdat door de ongesteldheid van don Secretaris geen gewone vergadering kon plaats vinden, terwijl de op de agenda geplaatste punten toch spoed vereischcn. De commissie belast met het nazien der rekeningen 19341935 van de Zeegras-exploitatie en die van de gemeente over 1934, had alles in orde bevonden, zoo dat de Raad besluit tot voorloopige vaststelling. De gemeenterekening sluit op de volgende cijfers.' gewone dienst, ontvangsten f448870.11, uitgaven f 449063.15, nadeelig saldo f 193.04; kapitaalsdienst: ontvangsten f448733.25, uitgaven f429862,46, batig saldo f 18870.79. B. en W. bieden vervolgens aan de begrooting van de Zeegras-exploitatie dienst 1935—1936 en de ge- mccntc-begroofing, dienst 1936, waarbij de Voorzit ter mededeelt, dat den raadsleden een afschrift zal worden toegezonden en het in de bedoeling ligt de be grootingen dan in de volgende 'vergadering te be handelen De rondvraag. De heer Bakker vraagt naar de kwestie: vleesch keuringsdienst. Spr. heeft er niets meer van gehoord en het wordt toch tijd, want 1 Januari a.s. eindigt het contract dat onze gemeente met Den Helder heeft De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. een confe rentie hebben gehad met B. en W. van Den Helder en toen door B. en W. van Den Helder voorstellen zijn gedaan, waarbij onze plaatselijke veearts in den "Vleeschkeuringsdienst zou worden opgenomen. In de eerstvolgende raadsvergadering zullen B. en W. met een definitief voocgtel komen. De heer Bakker vraagt, wanneer de eerstvolgende vergadering zal worden gehouden en op welke ma nier de veearts in den vleeschkeuringsdienst zal wor den opgenomen. De Voorzitter licht toe, dat het de bedoeling is om tijdens de vacantie van den directeur, onzen veearts plaatsvervangend directeur te doen zijn. De directeur te Den Helder heeft recht op 3 weken vacantie en de heer Hoedemaker zal dan zoo lang waarnemend di recteur zijn, Verder zal de heer Hoedemaker optreden als plaatsvervangend hulpkeurmeester, tijdens de vacantie, dat is gedurende 5 weken van den hulp- keurmeester. De heer Bakker vraagt, of dat op deze manier een beetje kan worden. Spr zou liever willen dat Wierin gen zich maar. losmaakte van Den Helder. De Voorzitter geeft den raad in overweging toch te vyachten tot men de voor te stellen regeling kent. D'é'heer 'Bakker; Maar het is zóó Januari, de tijd nadert. De heer Lont merkt op, dat de gemeenteraad het contract toch heeft opgezegd, zoodat wij ons eigen haas zijn. De Voorzitter: Maar het is toch beter eerst te zien hoe de régeling zal worden. De heer Bakker wijst op de noodzakelijkheid voor 1 Januari maatregelen te nemen. Het auto-parkeeren in smalle straten. Mevr. Wit—Slikker wijst er op, dat in de smalle straten, als Hoofdstraat en Nieuwstraat te Hipply- tushoef en Zeestraat te Den Oever, het verkeer be lemmerd wordt door de wijze waarop de auto's in die straten geparkeerd worden. Spreekster acht het zeer gewenscht dat het een-richting-parkeeren wordt ingevoerd en wijst op Den Helder, waar met borden wordt aangegeven waar geparkeerd moet worden, om beurten aan rechter- en linkerkant van de straat. Op deze wijze is één kant van de straat vrij. De Voorzitter raadt aan, niet direct het voorbeeld van Den Helder te volgen, want de menschen die er bekend zijn, weten waar de bordjes staan, maar de vreemdelingen zien ze niet. Mevr WitSlikker oordeelt, dat ons gemeentebe stuur dan moet zorgen dat de borden duidelijker ge plaatst worden. De Voorzitter zegt. het met B. en W. te zullen be spreken. Mevr. WitSlikker dringt dan op spoed aan. De Voorzitter wijst dan op de moeilijkheden van een één-richting verkeer, wat met den Mekkenstuinweg is ondervonden. Spr. wijst er voorts op, dat door den nieuwen rijksweg het verkeer door de Hoofdstraat aanmerkelijk is ontlast. Mevr. Wit-Slikker zegt, dat zij niet direct een één- richting verkeer bepleit, doch meer het parkeeren aan één kant. De heer Bosker wijst er op, dat de auto's op slor dige wijze worden neergezet. Er is in dat opzicht weinig orde en het zou goed zijn als de politie daar eens op lette. Mevr. WM—Slikker zegt. dat de politie dan beter kan ontreden wanneer het in een gemeentelijke ver ordening wordt vastgelegd. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. het zullen be spreken. Do heer Lont vraagt, of het contact dat met Den TTaag zou worden gezocht, over den toestand der ge meente reedc is tot stand gekomen. De Voorzitter zegt. dat een conferentie nog niet he°ft nlaats gehad, maar zal worden aangevraagd De heer Oden mekt op. dat het licht van een lan ta^rnnnal te T.age Haukes nog niet is omgedraaid. De Voorzitter deelt mede. dat wel opdracht is cc geven, maar dat nog meerdere veranderingen zullen plaats vinden, o.m. verlichting van de beroemde straat bij de Wielerbaan. Wieringen een eigen Vleeschkeurings dienst? De hoer Bosker vraagt aan den Voorzitter of deze er bezwaar tegen heeft dat de kwpstie van den Vleeschkeuringsdienst in deze vergadering wordt be handeld, want de volgende vergadering zal pas half December worden gehouden. Do Voorzitter zegt, dat het punt niet op de agende voorkomt, maar spr heeft geen bezwaar tegen di recle behandeling. Hij deelt dan mede. dat de plaat selijke vee arts hij vervanging van den directeur van den Vleeschkeuringsdienst, epdurende diens va canti" van 3 weken, een vergoeding zal ontvangen van f nO Der week is f 150: voorts gedurende de af wezieheid van den hulpkeurmeester, 5 weken, voor het waarnemen van die functie een vereopding van f30 ner week is 5 X f30 is eveneens f150. Dan is voor hem voor hef verleenen van bijzondere diensten uitgetrokken een bedrag van f50. zoodat ten behoeve van nn/en een bedrag van totaal is uit getrokken. Dit bedrag is dus vast. terwiil in geval van ziekte e.d. deze vaste vergoeding nog vermeer derd zal worden met. een bedrag naar verhouding van de te verleenen diensten. Den heer Lont is het bekend, dat de directeur te Den Helder een salaris heeft van f 100. terwijl Den Helder onzen veearts wil afschepen met f 50. Spr. vindt dat een beetje treurig, evenals dat het geval is met de vergoeding voor het vervangen van deri hulpkeurmeester. Dgarbij komt dat de heer Iloede makcr waarschijnlijk zijn eigen auto zal moeten ge bruiken. Urn deze redenen heeft spr. geen bezwaar onze gemeente los te maken an den Vleeschkeurings dienst te Den Helder. Wij zitten hier om de belangen der gemeente te behartigen, en iedere gemeente strijdt er voor binnen de gemeente te houden wat mogelijk is. Het behou\en van een veearts is het be lang van de veeboeren en ook van de gemeente, om dat het is behouden van een belastingbetaler. De heer Bakker kan zich ook niet met de voorge stelde regeling verecnigen, die vergoeding is hem te laag. Het is beter dat de gemeente zich maar los maakt van den Vleeschkeuringsdienst te Den Helder. De heer Oden vraagt, of B en W. aan Den Helder ook hebben voorgesteld om de keuring te Wieringen door den heer Hoedemaker te doen uitvoeren voor "f 1000. Met een dergelijke regeling zijn wij, maar ook Den Helder heter gebaat. De Voorzitter deelt mede. dat B en W getracht hebben het met Den Helder op oen arcoördje te gooien. Door den Helder was tot nu f 200 uitgetrok ken voor plaatsvervanging van directeur en hulp- keurmeester en thans willen zij dien nost. tot f350 verhoogen. Zij zitten ook met Anna Paulowna en vragen zich af of zij dan moeten meehelpen om 't mogelijk te maken dat hier een veearts blijft. Dat de verhooging niet hoog is, zegt Voorzitter, is wel mogelijk, maar spr. meent dat het op onzen weg ligt, dan een beter accoord te krijgen. Spr. is er niet zeker van of niet van Hoogerhand zal worden ingegrepen. Of Wieringen bij den kring Barsinger- horn kan komen spr. weet het niet. Wel is bijv. mo gelijk dat door het geven van een gemeentelijke sub sidie gezorgd wordt dat de heer Hoedemaker een vergoeding krijgt van totaal f 600 bijv. Dus wanneer hij vart den dienst te Den Helder bijv. ontving f 500, dan een gemeentelijke subsidie van f 100. De heer Bosker wijst er op dat er 3 mogelijkheden zijn, n.1. bij Den Helder blijven, een eigen dienst in het leven te roepen of aansluiting bij Barsingerhorn. Door Den Helder wordt de vleeschkeuringsdienst zoo zuinig mogelijk beheerd, de directeur is 3 weken met vacantie en in dien tijd wordt hij wel vervangen door den heer De Boer van Schagen, maar dat ge beurt zeer sporadisch, immers, alleen wanneer Bak ker, de hulpkeurmeester dat verlangt. Krijgt de heer De Boer dat verzoek niet, dan heeft hij geen recht op te treden. Spr. wijst er op hoe deze regeling be vreemding heeft opgewekt, want het kftn b.v. voorko men dat er op Wieringen een overtreding van de vleeschkeuringswet plaats vindt, dat de heer De Boer op dat oogenblik op Wieringen is, maar dat hij niet het recht heeft in te grijpen, omdat de heer Bakker, die dan hoofd van den dienst is, geen Opdracht daartoe geeft. Spr. heeft dan ook te Den Helder ge zegd, dat het vervangen van den directeur dient te geschieden door een deskundige, door een veearts. De wet schrijft voor dat de vleeschkeuring behoorlijk gewaarborgd moet zijn, en zooals het nu geregeld is, is dat niet het geval, alleen opdat Den Helder er een voordeeltje uit kan slaan. Spr. wijst er verder op dat dit voordeeltje niet ten bate van Anna Paulowna en Wieringen is. Door wethouder Smit is nu wel ge zegd, dat Wieringen er op uit is zich een douceurtje te verschaffen, maar spr. heeft gewezen op het feit, dat slechts 2 menschen een vleeschkeuringsdienst, waarbij 50.000 menschen zijn betrokken, hebben te regelen. Voor algeheele vervanging wil Den Helder nu f 350 geven, waarbij dan nog komt dat de plaats vervanger zelf de kosten van zijn vervoer zal moe ten betalen. Spr. noemt dat een onbillijke regeling. Spr. behandelt dan het geval waarbij de gemeente Wieringen een eigen Vleeschkeuringsdienst in 't leven roept, en deelt mede, dat de kosten van een bacteriologische inrichting ad f 400, een uitgaaf is, die eenmaal komt. De totale kosten zullen voor de gemeente zijn een paar duizend gulden, terwijl de gemeente nu aan Den Helder moet betalen f 2100. Ged. Staten kunnen eischen, dat een behoorlijke vleeschkeuringsdienst bestaat, ook Heerhugowaard staat op zichzelf, terwijl de heer Wester, Oudkarspel en Haren karspel bedient. Spr. meent dat de gemeen te dus gerust een eigen dienst in 't leven kan roe pen. Daarbij komt dat in den kring Barsingerhorn rekening is gehouden met den wensch van Nieuwe Niedorp, om een gedeelte van de werkzaamheden op te dragen aan den plaatselijken veearts, Rempt, en daar floreert de zaak. Spr. zegt, dat hij vernomen heeft, dat er bij den kring Barsingerhorn geen be zwaar bestaat Wieringen in de combinatie op te ne men en dan in den vorm van een eigen dienst. Het idee subsidie van gemeentewege acht spr. niet ge wenscht en ook niet noodig, omdat Wieringen zon der kosten een eigen dienst kan instellen. Spr. ver wacht dat Den Helder straks wel uit een ander vaatje zal tappen. Wel zegt Den Helder dat Wierin gen geld kost, maar spr. heeft gevraagd de reke ning dan maar eens over te leggen. Spr. verwacht piet dat de veearts de door Den Helder aangeboden regeling zal aanvaarden, want het is onmogelijk voor genoemd bedrag te doen. Spr. eindigt zijn betoog dus met den raad niet op de door Den Helder aangeboden regeling in te gaan. De heer Oden vraagt of met den veearts overleg is gepleegd over het salaris dat deze verlangt. De heer Bakker blijkt in het bezit te zijn van een door den heer Hoedemaker opgemaakte begrooting. Deze wijst aan dat de jaarlijksche kosten van een eigen dienst zullen bedragen f 2050, waaronder een salaris voor den veearts van f 1600. De heer Oden gelooft dat de gemeente best zelf een dienst in 't leven kan roepen, de opbrengst aan- keurloonen valt misschien wel mee. Ook spr. staat de door Den Helder voorgestelde vergoeding niet aan. Do heer Lont begrijpt niet dat Den Helder nog tracht Wieringen bij den dienst te houden, als Wie ringen Den Helder geld kost. De Voorzitter wijst nog eens op de mogelijkheid, dat Den Helder een hoogere vergoeding wil geven. Laten wij dat eerst nog eens probeeren en wil Den Helder niet verder gaan, welnu dan zullen wij de zaak als afgedaan beschouwen. De heer Tijsen wijst er op dat de tijd dringt en daarom wil spr. aan den heer Hoedemaker vragen voor welke vergoeding hij op de regeling van Den Helder wil ingaan. De Voorzitter: Als de heer Hoedemaker dan maar iels vraagt, waar B. en W. mee accoord kunnen gaan, Mevr. WilSlikker vraagt of het zeker is dat de heer Hoedemaker hier blijft. De Voorzitter zegt dat hij om deze reden meer gevoelt voor blijven bij Den Helder. Er is niet ver velender voor een gemeentebestuur, dan met han gende pootjes terug te moeten komen. Daarom raadt spr aan: tracht een accoord aan te gaan met Den Helder. Spr. kan zich indenken dat men heer wil zijn in zijn eigen huis, maar hij is bang dat van hoogerhand niet zal worden goedgekeurd een eigen dienst in 't leven te roepen, ook al wordt het niet duurder. Mevr. WitSlikker zegt.'dat er alles voor is te zeg gen dat hier een veearts blijft, maar men heeft niet de zekerheid dat de veearts hier blijft. De heer Bakker meent dal als de veearts hoofd van een vleeschkeuringsdienst is en daarnaast zijn practiik, hij dan een behoorlijk bestaan heeft. De heer Lont denkt dat als de heer Hoedemaker ziet, wat Wieringen voor hem doet, hij Wieringen Prijsvergelijking der voornaamste krachtvoeder- middele-n. Teneinde in kort bestek zooveel mogelijk nuttige wenken te geven zullen wij ons hierbij ont houden van eene berekening, en zonder meer rnee- deelen wat bij de huidige prijzen de goedkoopste lcrachtvoedermiddelen per groep zijn. Groep der eiwitrijke krachtvoedermiddelen, soja meel en -schroot en grondnotenmeel leveren het eiwit het goedkoopst, deze ontloopen elkaar zeer wei nig, lijnmeel is thans veel te duur. Wel schrijft de praktijk over het algemeen een vrij groote bijzondere gunstige waarde toe aan lijnmeel, een waarde welke proefondervindelijk nog niet is aangetoond, wat nog niet bewijst dat deze bijzondere waarde 'er in het geheel niet is, maar dan toch in veel mindere mate dan men veelal meent. Het prijsverschil is zoo groot dat men bij de huidige stand der prijzen wel mag bedenken, dat een eenheid eiwit in lijnmeel p.m. 1% maal zoo duur kost dan in soja-en grondnootmeel. bedrij fsvoedermiddelen enkel volop goed hooi óf best hooi en weinig nig haver- en of boonen- óf erwtenstroo 100 100 100 niet in den steek zal laten. De Voorzitter herinnert aan het bekende spreek woord: het hemd is nader dan de rok, en het is niet zeker of een eventueel opvolger mte de door den heer Hoedemaker opgezette regeling accoord gaat. Maar voor alles komt bij spr. de vraag naar voren: zal de regeling van een eigen dienst door de over heid gesanctionneerd worden. Reeds eerder toen 'n keuringsdienst WieringenWieringermeer werd be pleit, is er in Den Haag geantwoord, dat liever niet getornd werd aan bestaande kringen. De heer Bosker merkt op dat we hier niet te doen hebben met een kring, Anna Paulowna en Wierin gen laten zich slechts bedienen door den Helder. Spr. herinnert er aan hoe de slagers tot tweemaal toe ver zocht hebben Wieringen door den hier gevestigden veearts te doen keuren. De slagers hier worden ge dupeerd, zij zijn afhankelijk van Den Helder en uit voerig doet spr. uitkomen hoe lastig het voor de betrokkenen kan zijn, dat vanaf Vrijdagavond tot Maandagmorgen geen vleesch gekeurd wordt. Spr. wil geen critiek op den keuringsdienst uitoefenen, maar de dienst móet in de buitengemeenten te hooi en te gras gaan. De heer M. Kooij vraagt hoe de heeren denken over het salaris van f 1600. Kan de veearts met dat salaris toe? De Voorzitter: Waarschijnlijk wel, want het is de •begrooting van den heer Hoedemaker zelf. De heer M. Kooij zegt dat hij het heeft meege maakt dat het salaris eerst f 1000 moest zijn, terwijl toen we een jaar verder waren door dit gezelschap 'het salaris tot f 2000 werd verhoogd. Is een salaris van f 30 per week, met inbegrip van gebruik van .eigen auto voldoende? Ik heb onlangs iemand hoo- 'ren zeggen dat het gebruik van een auto voor hem 'op f 1200 kwam. De heer Bosker: Hij heeft zijn practijk ook. „De heer M. Kooij: Als de voorstellers kunnen ga randeeren, dat het salaris op f 1600 blijft is het mij goed. Maar als we later een voorstel krijgen om het salaris met f 1000 te verhoogen, moet ik er tegen stemmen. Het is slechts voor één groep van belang. De Voorziter: Ja en als de veearts dan om ver hooging vraagt en de raad wijst dat af en de veearts bedankt, wat dan? Spr. raadt nogmaals aan bij Den Helder te pogen een behoorlijke vergoeding voor den veeai'ts te krijgen en dan in de eerstvolgende verga dering een definitief besluit te nemen. Aldus wordt besloten. Hierna sluiting. (Reeds Zaterdag aan onze abonné's te Wieringen verzonden). HARENKARSPEJ Onder leiding van den heer D. Groenhart werd in café IJff een vergadering van de vereeniging „Nut en Genoegen" alhier gehouden. Bij de opening maakte de voorzitter de opmer king, dat het vorige jaar niet vergaderd is en we dus een verslag benevens rekening krijgen over 2 jaren. De heer R. van der Laan brengt na het lezen der notulen ook verslag uit over het gebruik der biblio theek. Was in het boekjaar 1933-34 het aantal uit gegeven nummers gedaald tot 701, in 1934-'35 is het weer gestegen .tot 764 nummers, en dat trots con currentie. o.a. van de radio. De catalogus kan weder worden aangevuld met verscheidene nummers, thans loopende tot no. 614. Daarna legde de penningmeester, derheer L. Reu vers, de rekeningen over, welke, nagezien door de heeren S. van der Oord en Th. IJff. sluiten met een batig saldo van f86.02. waarvan f50 op een spaar boekje van de Boerenleenbank. Het aantal leden bedraagt thans 26. De voorzitter dankt secretaris-bibliothecaris en penningmeester voor hun bemoeiingen. Een gezellige bespreking over het afdanken van oude en het aanschaffen van nieuwe boeken volg de nu. Ook het, zoo mogeliik, weder aanschaffen van mooie, stukgelezen werken. Onder de oudere vindt men dergeliike exemplaren. Of de nieuwere uitgaven het eenmaal ook zoo ver zullen brengen, staat te bezien. Hierna sluiting. B EER Ti TT GO WAAR T) „METSELAARS GEVRAAGD." De advertentie werd in de krant gelezen en vier metselaars, allen werkloos, togen er al vroeg vol goeden moed op uit. Een opperman, die in dezelfde positie verkeerde was mede van de partij, denkende: waar vier metselaars werk kunnen vinden, is allicht voor een opperman ook wat te doen. Aanneming van alle vijf volgde en men kon te gelijkertijd al beginnen ook. Daar van geen loon werd gesproken, was de meening, dat in het nieuw aan de zee ontworstelde land ook volgens het gelden de contract zou worden gewerkt, doch tegen of na den middag kwam een dér collega's te weten, dat men in tarief arbeidde. Dit tarief was wel zeer laag, doch als tegemoetkoming, offerde de aannemer zijn winst op, waarin een ieder dan „deel" had, doch men als tegenprestatie verplicht was zelf de kosten der diverse sociale verzekeringen te voldoen. Hierop werd niet ingegaan en onder betuiging van tevredenheid van den baas, dien het speet, dat hij de overigens geschikte werkkrachten kwijt raakte, en tevens verzocht om Zaterdagavond het geld te Groep der matig eiwitrijke (cocos, palmpit, erwten, boonen,1 maisglutenvoermeel, terwegrint en -gries). Een eenheid melkwaardc of één voedereenheid krijgt men 't voordceligst in maisglutcn, palmpit en cocos, daarop volgt erwten- vervolgens boonenmeel. Het duurst is een eenheid melkwaarde in tarwegrint, ge volgd door -gries, in beide* ruim V/% maal zoo duur dan in de drie eerst genoemde voedcrmiddelen. Groep der eiwitarme (mais, gerst, rogge, tarwe, ha ver, suikerpulp). Hiervan is per eenheid zetmeel- waarde het allergoedkoopst roggemeel direct ge volgd door maismeel, daarna gerstemecl en tarwe meel, terwijl in havermeel een eenheid z.w. 2 maal zoo duur is dan in rogge- en maismeel. Behalve de prijs (per Kg. v.w.e. óf per m.w. óf per eenheid z.w.) werpen ook de meer of minder gunsti ge eigenschappen hun gewicht in de schaal bij het doen van een keus, eigenschappen welke weer be oordeeld moeten worden in verband met het doel, waarvoor de voedermiddelen bestemd zijn (melkkoe- industriemelkbedrijf of cons. melkbedrijf)jongvee, mestvee, varkens enz. Rantsoenen voor melkvee. Kwaliteit en kwantiteit en soort der bedrijfsvoedermiddelen bepalen de hoe veelheid krachtvoer alsmede welke samenstelling daarenboven nog noodig is. Wij zullen een en ander hieronder schematisch voorstellen. komen halen, daar hij op het oogenblik niets bij zich had, werd afscheid genomen en de Hugowaard weer opgezocht. Zaterdagavonds, nadat de fietstocht was ge maakt, kwam men bij den baas niet veel verder, doch deze verwees de arbeiders naar een aannemer, die hen betalen moest. Deze vertelde hen waar ze het geld konden gaan halen, hetwelk toevallig net bleek bij den baas,, die hen even tevoren had weg gezonden. Veel verder kwam men niet en ten tweede male werd de Heerhugowaard weer opgezocht. Woensdagsmorgens 11 uur zitting in het kantonge rechtgebouw te Allernaar voor burgerlijke zaken. Nadat alles was verteld en uitgelegd, deelde men daar mee, dat een en ander niet ressorteerde onder Alkmaar, doch men de volgende week Woensdag in Hoorn terecht kon, waar de zaak zeker zijn beloop zou krijgen. Ten derde male werd de Hugowaard weer opge zocht. Maar in het verschiet ligt Hoorn, als een tweede Kaap de Goede Hoop. En volgende week zal de zaak opnieuw worden voorgedragen... en za^ men ten vierde male Hugo- waard-waarts keeren. CALLANTSOOG Ouderavond O.L.S. Vrijdagavond vond in de O.L.S. een ouderavond plaats, welke door een 26-tal ouders werd bezocht. Om 7 uur opent het hoofd der school, de heer A. v. Meerten, de bijeenkomst, roept allen een woord vaji welkom toe, in het bijzonder de voorzitster der Com missie van Toezicht op het L. O. en den wethouder den heer S. Kooger. Allereerst wordt de vraag behan deld of dit jaar ook weer den goeden Sint een pret tige middag zal worden gewijd. Allo ouders zijn hier vóór, en zoo zal dus St.'Nicolaas t.z.t. ook de Cal- lantsooger jeugd kunnen begroeten en met hen op de bekende manier den middag passeeren. Na de pauze, waarin voor de ouders de gelegenheid was openge steld de vorderingen van hun kinderen met het on derwijzend personeel te bespreken, zulks mede aan de hand van het schriftelijk werk, werd het voor naamste punt in behandeling genomen, n.1.. de aan sluiting bij een gemconschappelijken schooltand artsendienst. Het hoofd der school zet duidelijk uit een, dat de verzorging der tanden en kiezen van eminent belang is. Ook de financieele regeling ver loopt tot aller bevrediging. Nadat deze kant van de zaak voldoende behandeld is, gaan allen accoord met de regeling f0.03 per week per gezin, hetgeen voor groote gezinnen een belangrijke tegemoetkoming is. Nadat nog enkele vragen worden behandeld, die eerst ten volle beantwoord kunnen worden, als de eerste vergaderingen van het Hoofdbestuur hebben plaats gehad, sluit de voorzitter te half elf dezen goed ge slaagden ouder-avond. ZIJ PE SCHAGERBRUG. Zat, rdagavond werd in „Het Wapen van dë Zijpe" alhier een voordracht gehouden over bemesting, spe ciaal kalibemesting in den landbouw. Een flink aan tal personen was tegenwoordig, toen de voorzitter der afd. Zijpe e. o. der Hollandsche Mij. van Land bouw, de heer H. Rezelman, het openingswoord sprak. In het bijzonder werden welkom geheeten de heer .T. Leeuwen, hoofd van den landbouwcursus te St. Maartensbrug, die met zijn cursis'en tegenwoor dig was, en de heer Balk, die voor het Landbouw kundig Bureau van de N.V. Vereenigde Kalimaat schappij te Amsterdam, dezen avond het kalibe- mestingsvraagstuk zou bespreken. De heer Balk zette hierna in een uitvoerig betoog uiteen de beteekenis van kalibemesling voor land" bouw, tuinbouw en veeteelt, waarbij er op werd ge wezen, welk soort bemesting aan de grondsoorten moet worden toegediend, de hoeveelheden daarvan en welke resultaten men daarmee verkrijgt blijkens de met proefvelden opgedane ervaringen. Speciaal werd hierbij de aandacht gevestigd op het reageeren der landbouwproducten op kali-gehrek. Spreker eindigde met de conclusie, dat in ons land nog veel te weinig kali wordt gebruikt, daaraan de opwekking verbin dende doelmatige kalibemesting toe te passen. Vervolgens werd ons een film vertoond „De kali- industrie in woord en beeld", waarin werd te zien ge geven, hoo de kali wordt gewonnen en vervolgens bereid, voordat het als meststof bruikbaar is. Hierna werden nog een tweetal komische propaganda-films voor het gebruik van kali gegeven, getiteld: „Wie bouwt de beste piepers" en „De magere en de vette koeien." Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt, waarna de vraagstellers door den heer Balk werden beantwoord. De voorzitter dankte den heer Balk voor den mooien en leerzamen avond, daarbij de hoop uitsprekende, dat een ieder tevreden was over hetgeen hij dezen avond had gezien en gehoord. Voorts maakte spreker van de gelegenheid gebruik om de landbouwers en veehouders te wijzen op de gelegenheid, die thans bestaat om arbeidskrachten te betrekken met subsi die van de overheid. Een ieder die arbeidskrachten noodig heeft, zou spreker willen aanraden van deze gelegenheid gebruik te maken, omdat de regeling werkt in het belang van den werkgever, den werk nemer en de overheid. Hierna sluiting onder dank zegging voor de opkomst. bijpassende krachtvoer- orientcenngsgetallen omtrent be- samenstelling noodigde hoeveelheden krachtvoer voor melkkoeien 500 600 K.G. 18 a 20 vert. werk. ei- 5 Kg. of wit bijv. droog 0 a 1 Kg. 30 40 50 eiwitrijke voe- 10 Kg. V/2 a 2 Kg. dermidd. grond- 15 Kg. 2 a 4 Kg. noot, soja, lijn- 20 Kg. 3 a 5 Kg. meel 25 Kg. 4 a 6 Kg. 30 20 matig eiwitrijke maisgluten, cocos, palmpit. 40 40 50 eiwitarme mais, rogge, gerst.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2