De val van Sasabanefi verraste Addis Abeba Protest van Italië KIJKEn is KOOPEfl s>ij CLOECK Naar de stratosfeer Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. De schietpartij bij het Centraalstation. Het verraderlijke politieblad. Tegen de sanctiemaalregelen der Yolkenbondsstaten. NOG GEEN SPOOR VAN KINGSFORD SMITH. „De rest zal komen!" Dorpelingen bedrogen. HET KERKHOF TE MIDWOUD Een hoogte bereikt van 22612 meter? PROPELLER RIJ DUIKVLUCHT GEBROKEN. Dinsdag 12 November 1935. SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9849 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot >s morgens 8 uur, worden Advértentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. .Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Geforceerde opmarsch in verband met de volle maan Aanvankelijk door de Abessijnsche regee ring ontkend om haar verwarring en bezorgdheid te verbergen. £Van onzen specialen correspondent W. F, Deedes.) ADDIS ABEBA, Maandagavond 11 Nov. De ernst van den huidigen toestand aan de beide fronten, vanuit Abessijnsch stand punt beschouwd, begint thans in Addis Abeba door te dringen. Dit geldt in het bij zonder voor de situatie aan het Zuidelijk front. Terwijl de berichten melden, dat de Abes sijnsche troepen tusschen Sasabaneh en Daggabhoor in een wanhopig gevecht lang zaam werden teruggedrongen, tracht de Abessijnsche regeering hier in de hoofdstad den indruk te wekken, alsof haar vertegen woordigers hun koelbloedigheid niet verlie zen, ook al staan zij met den rug tegen den muur. Uit Abessijnsch standpunt bekeken, be leefden de Abessijnsche regeeringsvertegen- woordigers hedenmorgen akeliger oogen- blikken dan zij sedert het uitbreken der vijandelijkheden hebben gekend. Zij hadden een voortdurendestroom van telegrammen te verduren van journalisten, die het laatste nieüws uit Rome meldden. De berichten bestonden louter en alleen uit mededeelin- gen over de vorderingen en veroveringen der Italiaansche troepen. De overweging, dat de Italiaansche opmarsch als zoodanig in het Abessijnsch verdedigingsplan was opgenomen, doch in werkelijkheid door zijn omvang de Abessijnsche berekeningen heeft overschreden, heeft de gemoederen in de hoofdstad niet geheel tot rust gebracht. Uit officieele Europeesche bron werd mij meege deeld, dat Ras Desta een zeer ernstigen nederlaag heeft geleden in het Zuiden, zoodat hij zelf gedwon gen was te vluchten om zijn leven te redden. Vanmiddag om vier uur weigerde de Abessijn sche regeering toe te geven, dat Sasabaneh in han den der Italianen was gevallen en dat Daggabhoor door Italiaansche vliegtuigen was gebombardeerd. Het was echter maar al te duidelijk, dat deze ont kenning moest dienen om de bezorgdheid en de ver warring der reigeering te verbergen. Men hechtte er daarom hier ook slechts weinig waarde aan. Een regeeringsambtenaar verklaarde, dat „de kei zer nadrukkelijk ontkende, dat Sasabaneh door de Italianen was veroverd". Een oogenblik later zeide hij, dat „de keizer niet wist, of Sasabaneh was ge vallen". Tegelijkertijd zeide hij ook, dat het niet mogelijk was, na te gaan of de keizer eenig be richt van het front had ontvangen of niet. Uit berichten, die ik heb ontvangen, valt af te leiden, dat Daggabhoor elk oogenblik in handen der Italianen kan vallen. De toestand in het Noorden schijnt ook critiek te zijn geworden. Ik heb twee berichten ontvangen, die beiden uit betrouwbare bron afkomstig zijn. Het efene bevat de mededeeling dat de keizer den Abessijnsche troepen heeft bevo len, uit het district van Makalle terug te trekken en Onderzoek naar verdachte's geestver mogens. Amsterdam. Naar wij vernemen, is in de strafzaak tegen J. B., die op 30 Septem ber jl. op het Stationsplein alhier den N.S.B.- colportur D. neerschoot, een onderzoek Haar verdachte's geestvermogens ingesteld. De president van de rechtbank heeft als verdediger van B. aangewezen mr. Joh. K. M. Mathuisen, Bekend inbreker aangehouden. De gemeenteveldwachter te Megen heeft een be kend inbreker gearresteerd. Zondagavond vervoeg de zich te zijnen huize een landlooper, die om nacht verblijf vroeg. Hij gaf op te heeten H. K, 29 jaar en Limburger van geboorte. Vóór hij echter Maandag morgen verder mocht trekken, keek de veldwachter het Alg. Politieblad na, waaruit hem bleek, dat de justitie te Roermond 's mans aanhouding en voorge leiding verzocht. Burgemeester van Vlokhoven stelde zich telefonisch in verbinding met den Officier van Justitie te Roermond en vernam, dat er een zeer goede vangst was gedaan. De zwerver wordt n.1. ver dacht in Roermond en vele andere plaatsen in Lim burg diefstallen en inbraken te hebben gepleegd. Ook vermoedt men, dat hij in. Eindhoven en omgeving «eelt geopereerd» instructies heeft gegeven zich niet te verzetten te gen den opmarsch der Italianen. Volgens het tweede bericht bezetten de Abessijn sche troepen thans posities rondom Makalle. Ras Syoem ligt ten Zuiden van de stad, Dedjasmatsj Kassa ten Oosten en Ras Kassa ten Westen. Ras Kassa's zoon dekt den Noordelijken toegang tot de stad. Als men aanneemt, dat deze Italiaansche berich ten juist zijn, schijnt het eerste bericht de meest waarschijnlijke oplossing te geven. In dat geval kan het tweede bericht alleen maar juist zijn, als Ras Eyoem nog verder is teruggetrokken en den Italia nen de kans geeft gegeven om hun opmarsch voort te zetten zonder verzet te ontmoeten. Een Abessijnsch regeeringspersoon zei vandaag: „Wij zien niets liever, dan dat de Italianen zich in Makalle nederzetten." Men meent, dat deze opmer king geïnspireerd is door het feit, dat Makalle zelf niet als een belangrijke strategische en tactische po sitie wordt beschouwd, zoolang de streken ten Zui den daarvan niet eveneens zijn veroverd. Men gelooft niet zonder reden, dat de Italiaansche opmarsch met opzet met volle maan plaats vindt, omdat dit een ernstige belemmering vormt van de Abessijnsche tactiek van nachtelijke aanvallen. Zoo lang de maan zoo helder schijnt als op het oogenblik hebben de Italianen des nachts weinig te vreezen. Gisternacht verlichtte de maan het landschap zoo helder, dat men mijlenver kon zien. Het is interessant er aan te herinneren, dat toen de eerste Italiaansche aanvallen gemeld werden, waarbij Adoea en Aksoem hun in handen vielen, de operaties eveneens met volle maan plaats vonden. (Auteursrecht Morningpost A.N.P.) NOTA IN DE HOOFDSTEDEN OVERHANDIGD. Het A.N.P. seint uit Rome: De Italiaansche regeering heelt heden een nota doen toekomen aan haar diplomatieke vertegenwoordigers in alle staten, die deel ne men aan de sanctiemaatregelen. In deze nota, die reeds in het bezit der ver schillende regeeringen is, wordt zeer uitvoe rig geprotesteerd tegen de toepassing der sanc ties. De tekst zal Dinsdag te Rome gepubli ceerd worden. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt verklaard, dat de nota in quaestie geenszins gelijkluidend is met het protest, dat dezer dagen tot de Egyptische regeering is gericht. Verder wordt er op gewezen, dat de Italiaansche regeering tot dusver geen onmiddel lijke mededeeling van de coördinatiecommissie of van de daarin vertegenwoordigde staten heeft ontvangen. Op grond van particuliere belichten uit Italië ver wacht men te Londen, dat op den dag van het in werking treden van de sancties, dat de regeering te Rome niet alleen een embargo zal uitvaardigen op de producten uit de „sanctie-landen", doch ook dat de bestaande handelsverdragen met die landen zullen worden opgezegd. Ook te Parijs zijn dergelijke berich ten ontvangen. Het verluidt daar, dat de door Italië beoogde represailles zeer scherp zullen zijn. Washington, 11 Nov. (Reuter): De Italiaansche ambassadeur overhandigde Phillips, den onder-mi nister van buitenlandsche zaken, ter informatie een afschrift van de door Italië aan de landen, die deel nemen aan de sancties, gerichte protest-nota. Reuter seint uit Singapore: De watervliegtuigen, die naar Kingsford Smith zijn gaan zoeken, hebben gemeld, dat zij geen enkel spoor van den vlieger hebben ontdekt. Italië niet ter vlootconferentie? Offi cieel antwoord blijft uit. Londen: Het uitblijven van een officieel ant woord van de Italiaansche regeering op de uitnoodi- ging deel te nemen aan de aanstaande vlootconferen tie, wekt te Londen bevreemding. Hoewel men zich beijvert te doen uitkomen dat er geen verband moet worden gelegd tusschen de diplo matieke situatie, de gevolgen van het Etiopisch con flict en het bijeenkomen eener conferentie ter be spreking van technische vraagstukken, houdt men toch rekening met de mogelijkheid, dat Italië geen de legatie zendt. In dit geval acht men het gewenscht de conferentie nochtans te laten doorgaan; zij zal dan haar beslissingen onder voorbehoud moeten nemen als gevolg van den onzekeren factor der Italiaansche vlootbouwplannen. Een korte toespraak van den Duce. Rome: Mussolini heeft gister in zijn hoedanig heid van minister van oorlog een groote parade af genomen van het garnizoen van Rome, zulks ter ge legenheid van den 66sten verjaardag van Koning Victor Emanuel III. Alle wapens waren vertegen woordigd en in het geheel waren ongeveer 20.000 man op de been. Na de parade hield Mussolini van het balcon van het Palazzo Venezia af de volgende korte toespraak: „Gij hebt zoo juist slechts een klein ge deelte gezien van de militaire strijdmacht, welke Italië in het begin van het 14e fascis tische jaar ter beschikking heeft. Deze macht met al haar wapensoorten en in het bijzonder met haar geest is bereid de belangen en waar digheid van Italië te verdedigen in Europa en in Afrika en overal waar het noodig mocht zijn. In den korten tijd van eenige maanden hebben wij reeds twee oude rekeningen ver effend. De rest zal nog komen!" Bekende truc van den linnenkoopman. In de buurt van Blerik heeft een onbekend linnen koopman met een bekende truc verscheidene ingeze tenen opgelicht. Hij hing een heel verhaal op dat zijn knecht met paard en wagen, waarop een lading linnen in een sloot was geraakt. Het linnen was be schadigd en hij was nu in staat een goedkoope aan bieding te doen. Door een loupe liet hij de eenvoudi ge dorpsmenschen de stof zien en verscheidene van hen zijn erin gevlogen. Achteraf bleek dat de stof van inferieux-e kwaliteit was en doordat de koopman bij het afmeten een bekende truc toepaste, kregen zij bovendien minder dan zij besteld hadden. De po litie stelde een onderzoek in. De koopman, die daar van klaaihlijkelijk de lucht heeft gekregen, is spoor loos verdwenen. Zijn opsporing woi-dt verzocht. Onze foto toont, door zwarte lijnen aangegeven, de plek op den doodenakker van het vredige dorpje Midwoud, waar verleden week de drie lijken zijn opgegraven, die na der tig jaar onder den grond te hebben gelegen, nog zoo gaaf waren, dat het scheen alsof ze berst den vorïgen dag aan de aarde waren toevertrouwd: NIEUWE POGING VAN DEN AMERIKAAN, KAPITEIN STEVENS. Naar Reuter uit New York seint is gistermorgen te Rapid City een ballon naar de stratosfeer op gestegen. Hij wordt bemand door de Amerikaansche kapiteins Albert W. S. Stevens en Orville Anderson. De weersomstandigheden waren buitengewoon gunstig. De ballon, „Explorer 55" genaamd, bevond zich 14 minuten na den start op een hoogte van 3510 meter en naar de ballonvaarders draadloos melden, ging alles goed. De onderneming wordt georganiseerd door de Na tional Geopraphic Society in samenwerking met de luchtschipafdeeling van het leger. Het is de derde poging van Stevens om tot de stratosfeer door te dringen. Bij de eerste poging in Juli 1934 scheurde het omhulsel, toen de ballon in de hoogere luchtlagen kwam, en moest de be manning met de parachute dalen. Ook thans deed zich bij de opstijging een inci dent voor. Toen de ballon gevuld werd met helium- gas scheurde het omhulsel over een lengte van 7 meter open, doch dit werd door personeel van de Good Year-Zeppelinfabriek, die den ballon vervaar digd heeft, snel verholpen,. De „Explorer II" is de grootste vrije ballon, die ooit gemaakt is. Hij heeft een inhoud van 3.700.000 kub. voet. De gondel heeft een middellijn van 3 M. Kapitein Stevens hoopt met dezen ballon een hoogtevan 28.0000 meter te bereiken. De vlucht is met steun van de' industrie en we tenschap langen tijd voorbereid. Een nieuw wereldrecord. Nader wordt uit Chicago gemeld: De „Explorer" bereikte om 18.2*8 (M.E.T.) een hoogte van 18.300 meter; om 19.21 be vond hij zich op 22.570 meter. Daarme de is een nieuw wereldrecord tot stand ge bracht. Een nog nader bericht maakt melding van een bereikte hoogte van 22.612 meter. Een D.N.B.-bericht meldt nog, dat de inzittenden telegrafisch mededeelden, dat de ballon zeer snel steeg en dat er een temperatuur heerschte van 60) graden onder nul. Als standplaats werd Gordon (Nebraska) aangegeven. De tocht ging in Oostelijke richting. Kapitein Stevens deelde nog mede, dat de be manning na twee uren in de lucht te zijn geweest is gebruik gaan maken van de meegenomen zuur stof. Een ernstig incident deed zich voor, toen men een lek in den wand van de gondel constateerde, waardoor de zuurstof dreigde te ontsnappen. Door middel van een speciaal soort lijm, die men op den tocht had meegevoerd, slaagde men erin het gat te stoppen. Eenmaal gebeurde het, dat het de bemanning niet meer mogelijk was, te constatee- ren, waar ze zich bevond. Spoedig daarna kon Ste vens echter mededeelen, dat het hem gelukt was, zich weder te oriënteeren. De record-hoogte werd na vier uur bereikt. Veilig geland. White Lake (Zuid-Dakota). De stratosfeer- ballon maakte alhier, op 370 kilometer ten Oosten van Rapid City, een goede landing. Poging van kapitein van Lent om plante rend Schiphol te bereiken. - Noodlan ding militair vliegtuig. Amsterdam. Een nieuw militair vlieg- t">, dat bestemd is voor de Indische luchtmacht een Fokker C. X heeft he- uenmiddag te ongeveer een uur een nood landing gemaakt in den Sloterdijkpolder. Het toestel werd bestuurd door de kapi tein-vlieger Van Lent van de Indische luchtvaart-afdeeling, die voor het maken van 'en pi-oefvlucht van Schiphol was opgeste gen. Kapitein Van Lent, die de eenige in zittende was, is niet gewond. Het toestel werd licht beschadigd. Omtrent het ongeval met den nieuwen militairen Fokker C. X. welke gistermiddag in den Sloterdijk polder nabij Schiphol een noodlanding heeft ge maakt, vei-nemen wij nader, dat deze niet het ge volg is geweest van een motorstoring, doch van het breken van de propeller, welk euvel optrad toen de kapitein-vlieger Van Lent van 5000 meter hoogte een duikvlucht uitvoerde. Kapitein Van Lent slaagde erin, het toestel op 1500 meter weer horizontaal te krijgen, waarna hij planeerende Schiphol trachtte te bereiken, hetgeen echter door het slechte zicht niet is gelukt. De machine zal vermoedelijk ter plaatse gedemonteerd en naar Schiphol vervoerd worden. De N.V. Nederlandsche vliegtuigenfabriek aan den Papaverweg zou het zeer op prijs stellen om stuk ken van de vernielde propeller, wanneer deze moch ten worden gevonden, in haar bezit te krijgen. De directie van de fabriek stelt daarvoor een belooning 'beschikbaar^

Schager Courant | 1935 | | pagina 1