SPORT. De Langendijker Groentenveilingen. Raad Sint Maarten Vergadering van den Raad op Maandag 11 Novem ber 1935, 's morgens om 'half tien. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester, tevens secretaris. De Voorzitter opent de vergadering en doet mede deel mg van de ongesteldheid van den heer Wit; spr. wenscht. hem herstel toe. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. We vermelden o.a.: Een besluit van Ged. Staten, waarbij het bedrag voorgesteld door de letter u in art. 42 van het Kon. Besluit (financieele verhouding Rijk en Gemeenten) over het jaar 1933, vastgesteld is op f16.9226 per in woner. Het verslag van de Noorderstoomtrammaatschappij C/ver 1934; het dividend is bepaald op 2% De liquidatie van de lijn Warmen huizenSchagen, heeft opgebracht f32.481.36, welk bedrag ponds-ponds ge- wijze zal worden ve-rdeeld over de rentelooze voor schotten. Het voordeel voor deze gemeente zal f50.bedra gen. Het bestuur van den Polder Valkkoog stuurde be richt omtrent de' verontreiniging van de sloot achter Kneijnsberg. De onaangename geur, aldus het schrij ven, vond z'n oorzaak in het aanwezige kroos en in het gooien van vuil door de omwonenden in de sloot. Een en ander was geen aanleiding om den toestand te verbeteren en mochten den polder klachten berei ken, dan zal men een tegemoetkomende houding aan nemen om voor oen goede vaargeul te zorgen. De heer Breed is het met de oorzaak, zooals die door het schrijven wordt aangegeven, niet eens. Toen tertijd was van kroos geen sprake. Het water zag er ••uit als karnemelk door de werking van onder af. Ja, wat het. ondiepe vaarwater betreft, daarover zullen de klachten wel uitblijven. Maar het ging hier alleen om den stank. In Augustus en September, bij den meesten stank dus, is hot onmogelijk om daar in de buurt de ramen en deuren open te zetten. De Voorzitter zegt, dat wanneer in dien tijd kroos tot rotting komt, er ook stank ontstaat. De heer Breed wil de kroos toch niet als oorzaak van den stank aannemen. Voor dat de kroos in de sloot dreef, had het water ook reeds de verdachte Meur. Als je ziet wat er in huist, dan kom je tot de conclusie: dat is de oorzaak van den stank. Bouw land ligt er echter niet, dus wordt er ook niet gemod derd. Mededeeling wordt gedaan van dc herziening van assurantieposten der gemeente. De gemeente-gebou wen zijn nagegaan door den Inspecteur van de As surantie-maatschappij en het totaal verzekerd, bedrag is gedaald van f71.300— tot f39.350.De school te Eenigenburg is er af. Naar de watervoorziening aan den Stroeterdijk is éen onderzoek ingesteld. Een aansluiting door middel van buizen zal de gemeente f140.— per jaar kosten, plus de kosten van onbewoonde perceelen voor hen, die het niet zullen kunnen betalen. De lengte van de huizen zou worden 1250 M.: aanlegkosten f4.425.en opbrengst f 109.20. Belangrijker goedkooper is natuur lijk een tapgelegenheid bij den molen op Groenveld. De heer Gootjes vindt het een financieel bezwaar voor de gemeente het buizennet te laten aanleggen. We moeten maar genoegen nemen met een tapgele genheid. De Voorzitter dacht er ook zoo over. Komen er an dere tijden, dan kunnen'we altijd nog veranderen. De heer Gootjes: Als je in nood zit, kun je tenmin ste bij de tapgelegenheid water krijgen. Besloten wordt dan ook met een tapgelegenheid te volstaan. Bij brief van 4 Oclober wordt aangeboden de ge in eenlebegrooting 1936. Subsidie voor bet I. v. A. B. en W. stellen voor om aan het Instituut voor Arbeidersontwikkeling voor hare winteravondsehool over 19351936 een subsidie te verleenen van f25. Conform wordt besloten. TJit deze gemeente bezoeken 12 leerlingen de school. B. en W. stellen voor, accoord te gaan met het nieuwe straatverlichtingscontract. Aldus besloten. De vergoeding voor de boven- en ondergronds aangesloten lantaarns is verlaagd van f413.50 op f272; die van de maximale belasting van 140 op 100. In het geheel zit voor de gemeente een voordeel van f243.26. Het contract gaat in 1 Jan. 1935 voor den duur van 5 jaar en dan gaat het van jaar tot •jaar door. De jaarwedden burgemeester, secretaris en ontvanger. Ingekomen is het bekende schrijven van Ged. Staten, waarin, het oordeel van uen raau worm gevraagd over een verlaging van b van boven genoemde salarissen. B. en \V. vinden net standpunt dat door Ged. Sta ten nu is ingenomen vreemd, aangezien nog dit •voorjaar door gemeld College de salarissen opnieuw zijn geregeld, doch zijn van meening, dat men zien bij deze Korting zal hebben neder te leggen. Do heer De .nee kan niet met loonsvenaguig mee gaan. Waar is het eind? De heer Breed deelt dit standpunt. Spr. ziet in zulke maatregelen geen verbetering van den toe stand. De houding van de regeering tegenover haar ambtenaren kan spr. niet bevredigen. Maar de re- goering heeft de macht om haar wil door te zetten. De heer Gootjes vindt verlaging jammer. Maar de •zienswijze van de regeering is aanpassen, en daar zullen we ons bij hebben neer te leggen. Salarieering ambtenaar van den Bur gerlijken stand. Ook is gevraagd het oordeel van den raad over 'Gen verlaging van de wedde Ambt. van den Burg. Stand. In deze gemeente mag nog f 100 worden be steed ^was f 125). B. en W. geven geen advies. De Voorzitter genoot alléén deze wedde van f125 en dat al gedurende 37 jaar. Onbezoldigde plaats vervangers waren veldwachter Heneweer, en wet houder Wit. Door Wit zijn in 20 jaar 12 huwelij ken voltrokken Heneweer hqpft bedankt en Sloof, ambtenaar ter secretarie, is plaatsvervanger gewor den. Een 3e ambtenaar is overbodig. In de ver gadering van B. en W. had Voorzitter toen voorge steld om sprekers wedde dan te bepalen op f 100; de vrijkomende f 25 wilde spr. dan voor den ambtenaar ter secretarie bestemmen, desnoods wou spr. daar 1 50 van maken. De heer Glas kon zich met dit plan niet ver eenigen. Van de f100 moest, volgens hem f25 af vor den 2en ambtenaar en de andere f25 zou dan komen ten bate van de kas. Spr. vond die regeling zeer onbillijk. Dat men tijdens spr.'s afwezigheid zijn salaris wou inkrimpen kon hij niet goedkeuren. Terug brengen tot f75 noemde spr. vernietiging van z'n wedde. Toen de heer Breed sprak om tot een andere ver .deeling te komen, werd dat door den heer Glas afgekeurd. Dan is het nog erger van Glas dat hii de belooning tot op f75 wil verlagen. Het is grievend voor spr., dat men nog verder gaat dan door Ged. Staten is voorgesteld. ^eer Glas neemt het woord om hetgeen hii .heeft gezegd, kenbaar te maken. Is spr. wel zoo hardvochtig? Het gaat er toch niet om, om iemand ve treffen. Het financieele gedeelte speelt bij spr. de hoofdrol. Al verschilde spr. van meening met voorzitter, dan toch heeft hij het recht z'n oordeel uit te spreken. De Voorzitter stelt 't voor of ik hem persoonlijk tref, aldus spr. en spr. betreurt dat. Het is toch alleszins billijk Sloof een klein loon te doen tcekomen, f 25 en f25 in de gemeentekas te storten. De Voorzitter kan zulks niet anders dan een klein standpunt noemen. Eerst heeft spr. gehad 10 pet. pensioenaftrek, toen verlaging van f 4000 op f 3800 en nu weer is een verlaging van 5 pet. op komst. Spr. kan het standpunt niet anders vinden dan absurd. Het ambt van ambtenaar van den Burg. Stand is feitelijk geheel een afzonderlijke betrek king, al wordt het bij de andere betrekkingen ge voegd. Nu de heer Breed z'n naam is genoemd wil hij ook iets zeggen. Toen Heneweer heeft bedankt, is Sloof benoemd. Spr. dacht, zoo Sloof nu heb je er weer een betrekking bij en je loon is laag. Spr. wou evenwel niet verlagen, maar Sloof ook een vergoeding geven. De Voorzitter zag de billijkheid daarvan in en beloofde met voorstellen te komen. Op een volgende vergadering stelde men voor het salaris van Sloof bij de begrooting te behandelen. Spr. vroeg toen of er nog andere motieven waren om de behandeling uit te stellen, maar die bleken niet aanwezig. Spr. wil niet het salaris verlagen, maar is er tegen, dat iemand, diq werk doet, daar niet voor betaald wordt. Er volgen nog uitgebreide discussies. De heer De Pes informeert naar het aantal hu welijken door voorzitter gesloten. Dit getal blijkt te zijn gemiddeld 14 per jaar. De Voorzitter licht uitvoerig het vele werk toe van de betrekking. Spr. noemt de behandeling uiterst pijnlijk. De heer Brak zegt, dat de wedde in de meeste gemeenten verdeeld is. De Voorzitter antwoordt, dat daar meer bezol digde ambtenaren zijn. In N. Niedorp heeft men ook de jaarwedde van de ambtenaresse ter secretarie met de vrijkomende f 50 verhoogd. De heer Brak oordeelt, dat wanneer Sloof er werk van heeft hem een belöoning toe komt. In stemming wordt dan gebracht het voorstel van den Voorzitter (le ambtenaar f 100). De stem men blijken te staken (tegen de heeren Glas, Brak en Gootjes). Ook bij het voorstel-Glas (le ambt. f75, 2e f25), staken de stemmen (tegen de heeren De Pee, Breed en Blom). Deze uitslag zal aan Ged. Staten worden meegedeeld. Begrooting 1936. De jaarwedde ambte naar ter secretarie. De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 59.044.52; onvoorzien f 903.44. De extra-subsidie voor de werkverschaffing be draagt f 1630.69. De heer Breed wil het salaris van den ambtenaar (f 675) meer in overeenstemming met de werk zaamheden brengen. Men hoort niets anders dan lof voor z'n werk, maar die lof moet ook financieel tot uitdrukking komen. Dat is de hoofdzaak. Spr. stelt voor een verhooging van f 800 en dan een jaarlïjksche verhooging van f 50 ingaande 1 Jan. a.s. tot een maximum van f 1000. De heer Gootjes gaat, gezien de omstandigheden met de verhooging tot f 800 accoord; met de ver- hoogingen kan spr. evenwel niet mede gaan. De heer Glas heeft veel achting voor Sloof's werkzaamheden. En dat kan men niet met woor den waardeeren; zooiets is onaanvechtbaar. De Voorziter kon niet gemakkelijk de werkzaamheden af; de Voorzitter gaf Sloof een vergoeding en de post is in B. en W. onbesproken gebleven. De Voorzitter zegt, dat dat er niets mee te ma ken heeft. Wanneer ik niet naar behooren m'n werkzaamheden kon vervullen en gaf Sloof daar voor een vergoeding, dan mag dat geen reden zijn om het salaris te drukken. Spr. heeft Sloof tijdens z'n ziekte een. 'behoorlijke vergoeding gegeven, wat evenwel geen pas geeft een domper op het loon te leggen. De heer Glas zegt, dat wanneer Voorz. zoo door drongen was van de noodzaak, dat die post ver hoogd had moeten worden, hij z'n oordeel naar voren had moeten brengen. Misschien deed ik niet goed aldus de Voorzitter, maar spr. kent de opvatting van den heer Glas: andere menschen hebben niet veel, dus dan moet ook het secretarie-personeel maar niet veel hebben. De heer Blom is het eens met den heer Gootjes (verhocgrng tot f 800) De heer Breed ziet,, dat hij de jaarlijksche ver- hoogingen er toch niet door kan halen en neemt genoegen met een verhooging tot f 800, waartoe wordt besloten. De heer Brak, vraagt hoe men de f 200 honden belasting bij elkaar denkt te krijgen. De Voorzitter zegt, dat we een belasting op de honden moeten leggen en wel voor een luxe hond f 6 en een waak- of trekhond f 3. Bij stipte toe passing zou men dan aan de f 500 toe komen. Men zal de verordening echter soepel toepassen. Voor een hond, die niet van het erf komt, zal f3 verschuldigd zijn. Dat van een hond, die op straat loopt f 6 wordt gelieven, vindt, de heer De Pee niets erg. Je hebt maar last van die bellen, zegt spr. De subsidie aan het Burg. Armbestuur zal f4250 bedragen, dat is f 750 extra om den achterstand in te loopen. De heer Breed zou er in één jaar wel een eind aan willen maken, anders staan we volgende jaren weer voor hetzelfde. De verpleging-opbrengst zal verinoedelijk f 800 meer opbrengen, dus ongeveer f 1200. Den heer Breed valt de verlaging van vergade- ringskosten op (van f 100 op f 10). De Voorzitter antwoordt, dat de sigaren achter wege zullen moeten blijven; het kopje koffis. blijft behouden. De heer Breed: Dus we hoeven nog geen thermds- flesch mee te brengen. Ds heer De Pee informeert naar de kosten as sistentie politie. De rijks veld wachter ontvangt voor balpartij en kermis f 4 per avond. De heer De Pee vindt zoo'n politiemacht altijd niet noodig. Soms is er nog meer politie dan pu bliek. De Voorzttter zegt, dat voorheen bij de bal partijen ncgal eens ruzie voorkwam, ook al door meer drankgebruik, en dan is het moeilijk voor één agent. De lieer Breed vraagt een nadere toelichting van de verlaging van den post t.b.c.-bestrijding van f 1000 op f 250. De Voorzitter licht toe, dat Ged. Staten bezwaren maakten. De heer Breed bepleit de post te verlioogen met f 250 en het bedrag onvoorzien te verlagen. De Voorzitter: We kunnen het probecren. De heer Glas betreurt het, dat wc 200 opcenten op de personeele belasting moesten heffen. Spr. hoont, dat het niet van langen duur is en noemt hst niet onmogelijk, volgend jaar met een verlaging te ko men. De heer Breed is van het tegendeel overtuigd. De regeering drijft de gemeente in een positie, dat* de belastingen tot het uiterste worden opgevoerd. Het is makkelijk tc zeggen: leg je er maar bij neer, maar spr. werkt niet aan de belastingverhooging mee. De gemeentelijke autonomie krijgt een geduchte knoei en het heeft nu niet veel zin meer, dat een gemeente bestuur zich met de bcgrooting bemoeid. De regee ring moet dan maar verantwoordelijk worden ge steld voor die lasten, maar niet wij, wat we 'toch eenigszins doen, wanneer wc de verhoogingen goed keuren. De post bestrijding t.b.c. wordt dan verhoogd met f 250, de post onvoorzien met. dat bedrag verlaagd. De begrooting wordt dan goedgekeurd. Vastgesteld wordt een verordening heffing en in vordering schoolgeld. Belastbare inkomens van 700 800 betalen 75 cent per kwartaal, f 8001000 f 1, enz. alles voor het 1ste kind. Vroeger hel aaide men eerst bij een inkomen van f 1000—1300 f 0.65 voor het eer ste kind. Tegen deze verordening stemden de heeren Dc Pee en Breed. Vastgesteld werd de verordening hondenbelasting (Allen voor) en de verordening tot heffing van 200 opcenten personeele en 75 opcenten gemeentefonds belasting tegen de heeren De Pee en Breed.) Benoeming Armvoogd. Herbenoemd t.ot armvoogd wordt met algemeene stemmen de heer Jb. Strooper. Benoeming plaatsvervangend wethouder. Wegens ongesteldheid van den heer Wit stelt Voor zitter voor' een plaatsvervangend wethouder tc be noemen. Na schorsching wordt benoemd de heer Gootjes (4 stemmen), die z'n benoeming aannam. De heer Breed verwierf 2 stemmen. Rondvraag. De heer Breed informeert naar de werking van de commissie tot tewerkstelling van tuinders in eigen bedrijf en die voor de hulp aan tuinders. Geldt die hulp alleen den Langendijk, St. Pancras en Koedijk. Laten B. en W. eens informeeren. De Voorzitter weet alleen, wat hem uit de kran ten beleend is. De heer Blom sluit zich aan bij den heer Breed. De heer Glas heeft van bevoegde zijde vernomen, dat ook St,. Maarten onder den steun valt. De heer Breed zegt dat het goéd is, wanneer we zekerheid hebben en daarom zal men zich bij de commissie aansluiten. De heer Blom vraagt of 1ste Kerstdag, 's morgens van 4.15 tot 6.30 de lampen kunnen branden. De Voorzitter zal er voor zorgen. Hierna sluiting. HOOGWOUD. ADSPIRANTEN VCL—ADSP. HAUWERT, 0—1. Eindelijk kwamen de adspiranten weer in het veld om hun tweede wedstrijd tespelen, en trokken hiervoor naar Hauwert. De adspiranten van Hauwert hebben al eenlge wedstrijden achter den rug en daarom waren de VCL-ers wel eenigszins bezorgd om niet met een geweldige nederlaag naar huis te worden gezonden Dit is evenwel niet gebeurd en de adspiranten van VCL hebben bewezen er te kunnen zijn. Het was werkelijk een aardig gespeelde wedstrijd. Of de V CL-adspiranten zooveel beter in vorm waren dan met hun eerste wedstrijd, valt moeilijk te zeggen. Vast staat dat de beide partijen elkander niets toe gaven. Voor de rust was Hauwert het meest in aen aanval en kon pas kort voor de rust de leiding nemen. Hier kon weer eens van een geluk-bal ge sproken worden. De doel verdediger van VCL., Coe- vert, stopt een bal, deze rolt van zijn knie op den grond en trapt hem te licht weg. Hauwert onder schept de bal en dost met een goeds kopbal todïi hst leer in het net van Coevert belanden, t Na de rust bs»gint VCL een sterke druk op het doel van Hauwert uit ts oefenen en weten dit tot het einde uitstekend vol te houden. Maar het re sultaat bleef hslaas uit. Coevert hseft zich in deze wedstrijd uitstekend gehouden en over het alge- msen genomen alle adspiranten. Van een paar za gen we nog te veel onzekerheid, zocals b.v. terug'- SDelen als dit heelemaal niet noodig is. De zenu wen van deze enkelen spreken mogelijk cok nog een woord je mee. Toch hopen we meerdere zulke wedstrijden te zien. Van VCL. 1 valt niets te nm'den, deze hebben niet gespeeld. Aanvankelijk zouden de adspiranten en VCL. 1 tegen Hauwert spelen op ei-gen terrein, doch dit is gewijzigd zooals uit het bovenvermelde blijkt. AARTSWOUD. Het eerste elftal had rust en het tweede moest naar Hoogkarspel II. De rust ging in met 20 voor Hoogkarspel, doch na de rust wisten onze jongens toch nog de eer te redden en een doelpunt te mar ken. De voorspelling was verliezen en dit kwam ook uit. De eindstand was 2—1, DIRK3H0RN. k 1 D.F.C. I—SCHAGEN 3, 7—3. Zoo rolt dan Zondag toch nog de voetbal op het D.F.C.-terrein en was dus het dreigende gevaar van niet meer op dit terrein tc mogen spelen wegens te kleine afmeting voorloopig afgewend, zij het tot het volgend seizoen. Maar komt tijd, komt raad, luidt het oude gezegde. Ondcrtusschen vragen wc ons af, wie van de lei dende personen in den N.H.V.B. dit terrein plotse ling afkeurt, nadat het vóór het seizoen gekeurd en in orde bevonden was! De wedstrijd tegen Sparta 3 was een zeer eigen aardige, vooral door de wisseling van momenten van slapte met dito van grootc spanning. Het begin was zeer matig, van beide zijden, met Schagcn met het beste spel in handen, waarbij wel opviel dat I). zeer op moest passen. Een doelpunt hing in de lucht en het kwam, al was liet op niet verwachte wijze, n.1. door een aan Schagen toege kende penalty, wegens een overtreding in het be ruchte gcbieci. Onhoudbaar ingeschoten, had Slik slechts den bal voor 't nakijken! 1—0 voor S. Deze tegenspoed, alhoewel voor S.-zijde bezien niet onverdiend, want Schagen was tot nu in de meer derheid, spoorde aan tot grootcr activiteit. En het, resultaat kwam al gauw, want spoedig wist D. nu de gelijkmaker tc forceeren. Alles sloot nu beter, de D.-backs speelden zoo langzamerhand een prima partij en de voorhoede kon meer aan het werk; er kwam meer stuwkracht en herhaaldelijk werden er gevaarlijke aanvallen op hel Schagemloel gedaan. Nog 3 maal wist voor de rust de D.-voorhoede het S.net op de goede plaats te vinden. Alle goals bespre ken is doelloos; één willen we echter niet passeoren, omdat deze door v. Tculingen op prachtige wijze werd ingeschoten, nadat Manneveld op oven prach tige, handige wijze een uitstekende voorzet voor hem had laten loopen. Dat was goed bekeken en snel gehandeld! Regelmatig wist na rust de D.-voorhoede het net te vinden, zij het eenmaal geholpen door een S.-back, die zelf in een benauwd oogenblik den bal inzette. Schagen was zelfs zoo ongelukkig een penalty te missen, zoodat liet ook daar niet moeliep. Toch was het spel van S. niet slecht te noemen, vooral indivi dueel niet, maar de samen- en afwerking voor het doel ontbrak, terwijl dc S.-backs niet al te safe waren. In het veld werd er soms aardig gecombineerd, zoo zelfs dat de D.-achterhoede het benauwd en zéér benauwd kreeg en dan moest Slik in laatste instan tie alle zeilen bijzetten otn onheil te voorkomen. Bij een aanval op het S.-doel werd een der spelers op unfaire wijze ten val gebracht dooi* v. Teulingcn en zonder pardon verwees scheidsrechter Groen die de touwtjes krap aanhaalde en ons een prima scheidsrechter leek „Dirk" naar de kleedkamer. Een zware straf, want, v. T. had tot dan toe zeer correct hoewel stevig gespeeld, maar het was verdiend, nu helaas! Laat het een leer wezen voor een volgend maal: blijf ondanks alles correct, niet tegenpruttelen en. vooral blijf eerlijk in uw spel. De scheidsrechter bedierf zijn uitstekende leiding door de toekenning van het zevende doelpunt: maakt nadat er gefloten was voor een hands!' f\ leek ons deze beslissing aanvechtbaar, maar: de scheidsrechter beslist! CALLANTSOOG. CaManisoog IIDirkshorn IL (11) Zoo heeft dan Zondag het 2e elftal dc cer9te schre de op den weg der winstpunten gezet, zij het dan ook met dc laagst denkbare hoeveelheid. Do wed strijd ging aardig. C. II had de eerste helft noodig om een doelpunt te maken en D. II de tweede helft, zoo dat beide clubs tevreden kunnen zijn. Opvallend goed werk deed de C. keeper, zooals we reeds meer op merkten: I-lier schulit de kracht van liet tweede elftal, of liever zijn uithoudingsvermogen. Voortdurende actie zeer noodzakelijk. Langendijk en onmiddellijke omgeving het zwaarst getroffen geen gebrek aan bergruimte wel leege boeten. Geringe aanvoer consumptieaardappels stationnaire prijzen ook goedgekeur de pootaardappelen zoo goed als geruimd geringe aanvoeren van verschillende koolsoorten veel tweede kwaliteit de prijzen zijn niet slecht geen hooge prijs voor bloemkool geringe aanvoer uien prijs ncAj iets slechter kroten en peen ongeveer dezelfde prijzen af wisselende prijzen voor andijvie laag voor druiven. De verschillende tuindersorganisaties houden zich nog maar voortdurend bezig, en terecht, met het voeren van actie ter verkrijging van een aanvullen de steunregeling voor de door natuur- en andere rampen getroffen tuinders aan Langendijk en om streken. Vastgesteld is* dat de onmiddellijke omge ving van Langendijk het ergst door de luizenplaag s geteisterd, dat ook in de gemeente Koedijk groote schade is aangericht, dat Hugowaard en Warmen- 'uiizen mede, al is het in mindere mate is bezocht m dat in het overige gedeelte, beboerende tot de veï- ingcenlra van Noordscharwoude, Noordermarktbond m Broek op Langendijk, de Langendijker Groenten- ■entrale, door de luizen minder ernstig is huisgehou- 'en, ofschoon ook daar aanzienlijke schade is aan ©richt. Verwacht wordt, dat op liet verzoek van ge- neen tebesturen en fuindersorganisaties aan dén Mi nster van Sociale Zaken spoedig antwoord zal wor den gekregen, wat wel niet geval za' zijn met de actie van de standsorganisaties en de Provinciale Commissie uit de Veilingen ter zake van een bij- zonderen steun voor Noord-Holland. Aangezien de hoegrootheid van den gevraagden steun voor ieder individueel geval eerst op het eind van de winter- carnpagne kan worden vastgesteld, is daarmee ook niet zoo'n haast te maken. Als het principe van steunverleening maar eerst is aanvaard, dan kan de uitwerking met kennis van zaken later worden verricht. Hoofdzaak is thans, dat de vele gedupeer de tuinders aan de meest noodzakelijke contanten worden geholpen, oira den winter door te komen. Men kan zich in de Langendijker tuinbouwstreek moei lijk voorstellen, dat aan de verlangens, die zeer so ber zijn gesteld, niet zal worden voldaan. Dat die hulp Onontbeerlijk zal zijn, beseft ieder, die tegenwoordig aan de veilingen een kijkje neemt en daar constateert, hoe gering, in vergelijking met andere jaren, de aanvoeren zijn. Nog duidelijker wordt dat als men de hooischuren binnengaat. Op 't oogenblik toch is de meeste rood© en witte kool ge borgen, zoodat men. nu ongeveer wel zijn conclusie kan trekken omtrent dé voorraden. Het is er bedroe vend mee fcesteld. Vroeger kwam men vaak ruimte te kort, zoodat alles voor koolberging werd gebruikt. Nu blijven tal van boeten en schuren, geheel of gedeelte lijk leeg en wat er nog inkomt, is vaak nog van infe rieure kwaliteit... Al worden de prijzen buitengewoon hoog, dan nog is er voor honderden tuinders geen gunstig financiëcl resuitaat te' verwachten. De aanvoer van consumptieaardappelen, wordt al kleiner. Veel wordt uit de hand verkocht. Voor blau we aardappels word £2.80—f3.— betaald, voor enkele prima partijen iets meer. Blauwe eigenheimers brach ten f2.80—f3:36 op, Eigenheimers f2.10—f2.90. Voor grove Schotten besteedde men f2.30, voor middel grootc f2.40; Revelanders golden van f2.20—f2.40 ronde Duiten, ft.50.. Ook met den. afzet van. goedge keurde pootaardappelen is het. vrijwel gedaan. Er is anders nog al wat vraag, zoodat er door hen, die nog wat te verkoo.pen haddon, nog goede prijzen zijn ge maakt. Sommige bouwers hadden niets anders te verkoopen. Dc prijzen van de verschillende koolsoorten waren over 't geheel goed. Do aanvoeren zijn echter gering en een belangrijk deel van het aangebodene behoort tot. de tweede kwaliteit. De puikste roode kool van de meest gewilde sorteering bracht f 4.205.20 op, enkele partijen brachten zelfs, in bet laatst der week ffi tof f 6.50 op. Voor grootere kool werd f2.40—f3.50 helaald. Tweede kwaliteit bracht, uit den aard der zaak lagere prijzen op. Ook van gele kool kwam weinig aan de markt.-Zelden bracht een partijtje het tot hoven f5.—. Fersle kwaliteit van ongeveer 3 pond werd voor f3—f4 verkocht, grootere bracht iets min der op. Gewone witte kool is zoo goed als geruimd. Er werd voor de beste kwaliteit, ongeveer f'3 besteed, voor mindere hoedanigheid hetaa'de men f 1.66—f2. Enkele partijen bleven daar zelfs nog beneden. Voor Decnscbe witte, eerste soort, werd f 3—f 3.70 bc'aaTd, afwijkende kwaliteit werd voor 70 cent tot f2.50 ver kocht, al naar den aard van de afwijking. Veel van de aangevoerde Deensche witte kool was voor zuur kool bestemd. Slechts aan de Broekcr veiling werd bloemkool aangevoerd. Voor eerste soort, werd van f 5.10—8.40 helaald. Tweede soort, bracht f 1.50f2.80 op, al naar gelang van grootte en kwaliteit. De aanvoer van uien was deze week geringer dan voorgaande weken. Ondanks dezen geringen aanvoer wilde hot met de prijzen nog niet best vlotten. Voor grove men trad zelfs een verlaging in: ze brachten f2.40£2.70 op. Middelgroote, gele uien werden voor £2.10f2.50 verkocht, drielingen voor 90 cent tot f 1.20, nep bracht £2.30f2.50 op. Zelden was de prijs iets hooger. Kroten werden er ook maar sehaarsch aangevoerd. Niettemin, bleven de prijzen constant. Kleine brach ten van £2.80—f3.30 op, grove f 1.30—£1.50: De aan voer van wortelen liet ook te wenprlien over. Vn<v <'e grove sorteering werd f VifE-f t.60'h"'c'l vo-r klei ne ftf 1.20. Met den aanvoer ojv dh speciaal inge stelde markt voor ar ?'ivie ipopt) bet ook nog niet vliur. Voor -med werd déze week f 1.20f 1.70 betaald; Er is ook voor 50 cent. verkocht. Re nriis van de (huiven bleek ook deze week laag. Voor Alieantc werd van f 17 tot ruim f 19 betaald. De aenv r was gering.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7