DE s Noodlottig ongeluk bij Hargen. Uit onze omgeving. Een vermiste luxe auto en Albin motor na twee jaren terecht. BERGEN Losse nummers van de De beperking van de zuivel-productie Regeling van beperkten melksteun. DRASTISCHE UITVOER-BEPERKING. DE OSSCHE BENDE. VfclRlilïtUT De Bilt seint De ramp van de „Inebolu". Burgemeester van Avenhorn uitgescholden Inbraak te Ursem. S C R 0 0 RL 85-jarige oude vrouw door een zandtrein overreden en gedood. TRAGISCHE BIJZONDERHEDEN. Maandagmiddag heeft er in de buurtschap Hargen een ernstig ongeluk plaats gehad, met doodelijk gevolg. De zandtrein van de zandmennerij heeft nl. tusschen de beide overwegen in Hargen, een aldaar wonende vrouw, de weduwe R., overreden; afschuwelijk verminkt werd de oude vrouw gevonden. Juist had ze haar 85ste verjaardag gevierd. Hoogstwaarschijnlijk is ze gevallen toen ze de spoorlijn, welke vlak achter hare wo ning ligt, wilde oversteken, Eenige jaren geleden is haar man ook door een spoorwegongeluk om het leven ge komen, terwijl een harer zoons, eveneens vele jaren terug, door een zandinstorting aan bovengenoemde zandmennerij, den dood vond. W IN KEJ Tor gelegenheid van de laatstgehouden wedstrijd van de hengelaarsvereenigïng „Onderling Genoegen", had Maandagavond in het lokaal van den heer U. Bilstra de prijsuitreiking plaats. Met een toepasselijk woord reikte de voorzitter, de heer Van Raalte de prijzen aan de gelukkigen uit. Begonnen werd met het uitreiken van den zilveren beker voor het vangen van de grootste baars in het heele seizoen en welke werd gewonnen door den heet P. Keijzer te Lutjewinkel. Door bemiddeling van den heer Bilstra was deze beker beschikbaar gesteld door een bekende bier brouwerij. Verder waren winnaars; 1. J. Krap, 2. Math. Mooij, 3. F. Becker, 4. G. v.' d. Loo, 5. P. Honingh, 6. M. Louw, 7. .T. Leijen, 8. H. Fijnheer. Voorts de seizoen winnaars: i. J. de Jong, 2. J. van Raalte, 3. K. Kroon, 4. L. v. d. Loo en 5. W. v. d. Loo. Hierna werd het seizoen gesloten verklaard en werden plannen gemaakt voor het volgende jaar, waarbij overwogen wordt om dan ook hengelwedstrij- den voor de jeugd te organiseeren. LANG1ZN7) IJ BROEK OP LANGENDIJK. EEN KEURIG STUKJE RECHERCHE-WERK. Door de gemeente- en rijkspolitie hier ter plaatse is beslag gelegd op de voor twee jaar. gestolen Chevro- let-auto en Albin motor, toebehoorende aan den heer P. de Wit alhier. Onwillekeurig zal men zich nog herinneren hoe in den nacht van 14 op 15 November 1933 bovengenoem de rroederen werden ontvreemd uit het pakhuis van den heer De Wit, staande aan de Prins Hendrikkade en hoe ondanks ijverig speuren der politie men er niet in kon slagen de hand te leggen op de dader(s). Thans echter kreeg men een tip, omdat in Amster dam bij den inspecteur der Albin-motoren, navraag werd gedaan naar enkele onderdeel en welke niet aanwezig waren aan den verdwenen motor. Na eenig speuren kon daarop reeds gauw beslag gelegd wor den, doch het zoeken naar den auto zou meer tijd vorderen. Thans kwam het er op aan om met beleid en tact te werk te gaan om de draden welke men nu in handen had, niet te laten ontglippen. Uren, ja zelfs dagen verden doorgebracht in donker Amsterdam; als resultaat daarvan werd inmiddels overgegaan tot arrestatie van een zekeren N. te Bergen, welke overgebracht werd naar het huis van bewaring te Alkmaar. Hierna werd weer het onderzoek voortgezet te Am sterdam en mocht het genoegen gesmaakt worden, dat na een paar dagen bij ijverig speuren de auto in beslag genomen kon worden, welke door den eigenaar als de zijne werd herkend. Een woord van hulde is hier zeer zeker op zijn plaats aan deze wakkere politie-mannen, welke hun vermoeiend en gevaarvol werk m.' zulk een mooi resultaat zagen bekroond. Verpachting sluis. Voor den tijd van 2 jaar en 3 optie-jaren, is de sluis opnieuw verpacht aan den heer A. ten Brug- gcncate voor f995.— per jaar. Burgerl. Stand over de maand October 1935. Geboren: Cornelis, zoon van C. Koedijk en van T. van der Molen. Cornelis, zoon van A. de Brec en van S. Kok. Gerrit, zoon van J. Keizer en van M. Koe dijk. Catharina Maria, dochter van N. Jol en van A. M. Bruin. Jan, zoon van W. Biersteker en van A. Glas. Getrouwd: H. G. Ackerstaff, oud 30 jaren en A. Wagenaar, oud 28 jaren. Overleden: Cornelis Oijevaar, oud één jaar, zoon van M. Oijevaar- en A. Wagenaar. Antje Bak, oud 53 jaar, echtgenoote van C. Spaans. ZUIDSCHARWOUDE. Gisteren zijn hier een tweetal stoombuizen gespron gen van den nieuwen oven in de bakkerij van de coöperatie Nieuw Leven. Er hadden gelukkig geen persoonlijke ongelukken plaats. Alleen is er mate- riecle schade veroorzaakt en stagnatie in het bedrijf. LANGENDIJK. Eerste Hulp bij Ongelukken. In hotel Concordia te Noordscharwoude werd Dins dagavond een groote demonstratie gehouden door de verceniging Eerste Hulp bij Ongelukken, afd. Lan- gendijk. De belangstelling voor deze demonstratie was zeer groot. De heer K. Ruiter heette allen hartelijk welkom, en richtte zich in het bijzonder tot den heer Meije- rink, den spreker. Hierna was het woord aan den heer Meijcrink, die de geschiedenis van het zwemmen naging. Spr, zette uitvoerig uiteen, hoe de Haarlemsche Reddings brigade is ontstaan naar aanleiding van een ver- drinkingsgeval. Die brigade had «*nn"dig aller sym pathie. Nu maakt een groot deel vr de politie en de brandweer deel uit van de reddingbrigade. Spr. verheugde zich er over, dat men hier ook wil be ginnen met „zwemmend redden". Het is droevig, dat zooveel menschen den verdrinkingsdood sterven. Voor 25 jaren verdronken er 939 personen per jaar. Nu bedraagt het gemiddelde over de laatste 14 ja ren 75 per jaar. Dat getal omlaag te halen is het doel van de bonden, welke op dit gebied bestaan en welke tezamen 15000 leden tellen. Aan de hand van verschillende lantaarnplaatjes werd het nut van het redden van drenkelingen naar voren gebracht en goede raadgevingen verstrekt. Bij de vraag of men voor de oprichting van een I reddingsbrigade gevoelde, stonden een groot aantal liefhebbers op, zoodat men ook hier tot de oprichting van een dergelijke brigade zal overgaan. Hiern'a werden met een toepasselijke speech diplo ma's uitgereikt aan een tiental leden, die door het examen waren gekomen, n.l. de dames C. Mooi hui zen, Zuidscharwoude, J. Troost, Broek op Langen- dijk en de heeren B. Bruin, J. Kout, A. Scholte en C. Schrieken, Zuidscharwoude, G. de Boer, Noord scharwoude en A. Kieft, J. Peijs en C. van der Ho ven te Oudkarspel. Na een korte pauze werden door de leden van E.H.B.O. verschillende proeven van bekwaamheid afgelegd in het verbanden leggen, kunstmatige adem haling enz., welke verrichtingen met groote belang stelling werden gevolgd. BERGEN ARBEÏDERSTOONEELVEEN. „BERGEN". Het Zevende Gebod, door Herman Heyer- mans, op Zondag 17 November in de Rus tende Jager. Het Bestuur van de Arbeiders-Tooneelvereeniging „Bergen" is we hebben dat al reeds meer ge merkt voor zijn leden om den drommel niet ge makkelijk. Immers, koos het niet in 't vorige speel seizoen Herman Heijermans' spel van de zee „Op hoop van zegen" als slotuitvoering? We hebben toen, eerlijk gezegd, gehuiverd, maar we hebben toen ook misgedacht. Want, we hebben genoten van een voor dilettanten mooie, gave opvoering en we hebben bij die gelegenheid de zekerheid gekre gen, dat de Arbeiders Tooneelvereeniging onder de alleszins bekwame leiding van haar regisseur, den heer Loevens, tot iets zeer goeds in staat is, omdat ze bechikken kan over een kern van talentvolle speelsters en spelers. Ware dit alles niet het geval, welnu: we zouden weer huiveren. Want de opgave van thans is haast nog moeilij ker dan die van het vorige speelseizoen. Immers: deze zeden-komedie eischt meer dan een opper vlakkige studie, zij eischt den vollen mensch in de figuur, zooals Heijermans dien ge teekend heeft. Bovendien een spel.dat af moet zijn tot in de punt jes. Vooral in de fel-dramatische tafereelen! De naam van den regisseur waarborgt ongetwij feld een mooie uitvoering. Moge de Arbeiders Too neelvereeniging „Bergen' er in slagen ons die a.s. Zondagavond in de tooneelzaal van de Rustende Jager te geven. De A.B C.-Boys zorgen voor muziek in de entre- actes en bij het traditioneele bal na. verkrijgbaar in Stationsstraat HEERHUGOWAARD Vergadering plattelandsvrouwen en boa- linnen. De buitengewoon talrijke opkomst in lokaal Man tel, waarbij het opviel, dat vooral de van verre ko menden, zeer talrijk vertegenwoordigd waren, vond mede zijn oorzaak wel in het onderwerp van den avond, nl. een handwerkdemonstratie. Mevr. Bommezij-Schaak opende met de mededee- ling van de gevoerde correspondentie met het co mité tot het organiseeren van een crisis-kookcursus. Het getal dergenen, die zich konden opgeven, nl. 25, werd bereikt, zoodat de voorbereidingen als geslaagd konden worden beschouwd. De leiding zal berusten bij Mej. v. d. Weide uit Alkmaar, al waren eerst daaraan eenige bezwaren verbonden, welke echter met wederzijdschen goeden wil niet onoverkomelijk bleken. Hierna volgde de demonstratie der handwerken, die in rijken overvloed de tafels versierden en de aanwezigen dikwijls zoo enthousiast maakten, dat het eenigszins moeilijk was de dame, die met den heer Lenghaus uit Winkel, bij wien de organisatie berustte, mede aanwezig was, in haar verklarende causerie te volgen. Medegedeeld werd nog, dat degenen, die nadere inlichtingen wenschten, zich konden vervoegen bij Mej. Beets-Schoen. Na voorlezing der notulen, hetwelk na de pauze plaats vond, werd dé voormalige secretaresse der vereeniging Mevr. Reine-van Slooten, vereerd met het insignespeldje der vereeniging, waarna onder een woord van dank sluiting volgde. ZIJ PE De Ouderavond, Maandag vanwege "het bijzonder karakter in café Vriesman gehouden, mocht zich in een behoorlijke belangstelling verheugen. Het hoofd der school, die dezen avond de leiding had, sprak hierover zijn volle tevredenheid uit en uitte de wensch, dat ook meer gewone avonden zoo zouden worden bezocht. Hierna werd aan de orde gesteld het Sinterklaas feest. Algemeen ging men accoord met het voorstel deze zaak aan het onderwijzend personeel over te laten. Inmiddels waren de heeren Dr. v. Slooten en Bol gearriveerd en kon het tweede punt, „Tandverzor- ging op de scholen" afgehandeld worden. Na de col lectie duidelijke lichtbeelden en de daarop ver strekte toelichtingen, was men algemeen doordron gen van de noodzakelijkheid van systematische tandverzorging op de scholen. Toen dan ook de voorzitter er op wees. met hoe weinig kosten de bijdrage per gezin, onafhankelijk dus van het aan tal kinderen wordt geraamd op 3 cent 't ontwor pen plan werkelijkheid zou kunnen worden, ver klaarde zich hier niemand tegen. Nadat pog enkele vragen waren gesteld en beant woord. sloot de voorzitter met woorden van dank voor de opkomst en de aangename besprekingen dezen zeer goed geslaagden ouderavond. Cverstroomingen Zuid=F rankrijk. in In het Rhöne-gebied. Parijs. De waterstand van de Rhóne is zeer hoog en te Point St. Esprit is het laag gelegen stadsgedeelte geheel overstroomd, waardoor de ver binding tusschen deze plaats en Bollené verbroken is. De omgeving van Hyeres werd door een wolk breuk geteisterd. Een autobus bleef in den door weekten weg steken. Soldaten en gendarmes moes ten de passagiers uit hun netelige positie bevrij den. Het ontworpen stelsel door den minister niet gehandhaafd. Andere maatregelen in overweging. De Regeeringspersdienst meldt: De maatregelen van de regeering om te komen tot. de noodige vermindering der zuivelproductie, zijn van drieerlei aard. Vooreerst geldt reeds eenige jaren een beperking in den aanfok van rundvee door een beperking van de teelt van kalveren. Bovendien is tweemaal op groote schaal tot afslachting overge gaan, om ook onder het oudere ruhdvee de beperking cler melkproductie te bevorderen. Als laatste maat regel is daar het vorige jaar bijgekomen het besluit om slechts een deel van de melk te steunen, teneinde den boeren een sterken prikkel tot inkrimping van de melkproductie te geven. De uitvoering van de regeling van den beperkten melksteun is thans tot in de détails voorbereid. Gelijk bekend, was aanvankelijk het voornemen om 1 Juni 1.1. tot invoering over te gaan. Het toekennen van een individueel contingent gesteunde melk bleek meer tijd te kosten dan aanvankelijk kon worden voorzien. Vandaar, dat de minister van landbouw en visscherij bij de behandeling van de begrooting van het Land bouw-crisisfonds in de Eerste Kamer onlangs mede deelde, dat de uitvoering naar 1 Januari wordt ver schoven, maar dan ook zal worden uitgevoerd. Intusschen is een nieuwe ernstige complicatie ingetreden, doordat de minister van landbouw en visscherij van de drie Centrale Landbouworganisa ties en den Alg Nederl. Zuivelbond een brief heeft ontvangen, waarin zij mededeelen, dat zij, zich op het oogenblik niet uitsprekende over de al dan niet juistheid van de beslissing der regeering om. de melkproductie te beperken, ter kennis van den mi nister meenen te moeten brengen, dat de genomen maatregel om tot melksteunbeperking te komen on uitvoerbaar moet worden geacht en in ieder geval niet tot het beoogde doel zal leiden. De minister heeft met teleurstelling van dit be richt kennis genomen, omdat de minister, evenals het college van regeeringscommissarissen, de voor gestelde regeling wenschelijk en uitvoerbaar acht. Door de mededeeling van de drie landbouworgani saties en van den Alg. Nederl. Zuivelbond wordt de geheele melksteunregeling op losse schroeven ge zet; in ieder geval wordt het. gevaar, dat het doel niet zal worden bereikt, zeer sterk vergroot. De kans is immers niet gering, dat een voldoende werkelijke beperking van de melkproductie niet tot stand zal komen, wanneer bij de landbouwers door de boven genoemde mededeeling de gedachte, dat de maatre gel niet kan worden doorgezet en in geen geval den gewenschten uitslag kan opleveren, zoozeer is versterkt. Daar de melkproductie in ieder geval beperkt moet worden, wil de minister, in overeenstemming met het college van regeeringscommissarissen niet hét risico aanvaarden, dat zij niet of niet spoedig ge noeg zal worden bereikt met handhaving van het ontworpen stelsel, aan welks deugdelijkheid door zoovelen wordt getwijfeld. Daarom worden thans an dere maatregelen overwogen, welke zoo spoedig mo gelijk zullen worden bekend gemaakt. Duïtschland verbiedt den uitvoer van be langrijkste stoffen. - Gevolg van den economischen toestand des lands? Bij-na gelijktijdig met de inwerking treding van de volkenbondssancties tegen Italië heeft Duitschland en uitvoerverbod uitgevaardigd, voor de belang rijkste grondstoffen, aldus een bericht van United Press uit Berlijn. Officieel wordt medegedeeld, dat deze maatregel het gevolg is van den economischen toestand in het land en geenszins tegen een bepaald land is gericht. Onder het verbod vallen o.a. levensmiddelen, indu- strieele grondstoffen, vetten en oliën voor de con sumptie, aardappelen, grondstoffen voor de tex tiel-, ijzer- en rubber-industrie. Kolen en koper worden niet genoemd, omdat deze bereids vroeger onder uitvoer-controle stonden. Tn het economisch tijdschrift „National Wirt- schaft" schrijft Mocnckemeyer: „De Duitsche econo mie moet gereed zijn, om, zoo noodig, onmiddellijk het hoofd te bieden aan een economische blokkade. De economie moet in vredestijd dezelfde zijn als in oorlogstijd, indien men voorkomen wil, dat het Duitsche volk in zijn bestaan wordt bedreigd. De operaties te Eindhoven en omstreken. Thans is aan het licht gekomen hoeveel diefstallen en inbraken de Ossche bende op haar geweten heeft voor wat Eindhoven en omstreken betreft. De Eindhovensche re cherche heeft n.l. W. J. M. van H., bijge naamd de Mulder, die thans in de strafge vangenis te 's-Hertogenbosch is opgesloten aan een langdurig verhoor onderworpen, zulks in verband met de diefstallen die te Eindhoven werden gepleegd. Van H. heeft daarbij zijn hart gelucht en de volgende be kentenissen afgelegd. Hij bekende, aldus de Eindhovensche corr. van de N.R.Ct. dat hij in vereeniging met andere per sonen, die thans allen te 's-Hertogenbosch zijn gedetineerd en bekend z'in H--o-rPnhende van Oss öp de volgende plaatsen had gestolen en inge broken: in 1924 brachten zij een bezoek aan een woning in de Catherinestraat te Eindhoven en stalen daar uit een bureau f 300. Bij een bezoek aan de twee schoenfabrieken te Veldhoven stalen zij resp. f 100 en f 23 alsmede eenige paren schoe nen. Dienzelfden nacht bezochten zij een woning aan den Da Costaweg te Eindhoven, waar f 25 en eenige sieraden werden gestolen. In 1926 was de buit veel grooter. Toen braken zij in in het pakhuis van den heer v. d. Putten aan den Woenselschen watermolen, forceerden de brand kast en maakten f 2400 buit. Even later bezocht het gilde Geldrop, waar zij op het kantoor van de stroohulzenfabriek f 100 buitmaakten. In dien zelfden nacht stalen zij uit een brandkast van een linnenfabriek, eveneens te Geldrop, f 500. Verwachting: matige wellicht tijdelijke toene mende Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog eenïgen regen, weinig verandering in tempera tuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 760. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 6 gr. C. 42 gr. F. SUBLIMAATPASTILLES!! voor het ontsmetten van aardappelen tegen zeer lagen prijs, verkrijgbaar in TERLEP'S DROGIS TERIJ, Apothekersassistenten, Hoogzijde 103, Schagen. Eenigen tijd later bezochten zij de sigarenfabriek van de firma Hoppenbrouwer, waar f 40 werd ge stolen, terwijl zij uit een winkel te Oss op hun terugtocht f 100 stalen. Zij maakten tevens van de gelegenheid gebruik om een passeerenden auto aan te houden en daaruit een partij sigaretten te stelen. Dat zelfde jaar braken zij in in een winkel van de Philips Coöperatie en ontvreemdden er f 200. Tevens braken zij op verschillende tijdstippen in in de sigarenfabriek van de firma Altink en Burgers aan de te Eindhoven, waar resp. f 160 en f 100 werd buitgemaakt. De serie.inbraken en diefstallen eindigde in 1931, toen werd v. H. in het voorjaar in gezelschap van K. de B. en K. V. op heeterdaad betrapt bij e§n inbraak bij den kolenhandelaar Beerens te Eindno- ven. De Eindhovensche recherche had er n.l. de lucht van gekregen dat ook daar de brandkast ge- forceerd zou worden en had zich verdekt opgesteld. Toen de drie mannen binnenkwamen liepen zij in den val. Nadien, zoo bekende v. H., hebben wij Eindhoven zooveel mogelijk vermeden, aangezien de politie ons daar te glad af was. Behalve de reeds vermitde diefstallen heeft v. H. nog tal van in braken bekend, waarbij geen buit kon worden be haald. De brandkasten werden deels opengebroken, deels met valsche sleutels geopend. Thans is de recherche te Eindhoven bezig met het verhoor van de andere daders van deze dief stallen, die alle in de Bossche gevangenis zijn op gesloten. 77 opvarenden verdronken of vermist. De laatste berichten omtrent het vergaan van het Turksche stoomschip „Inebolu" (zie ook elders in dit nummer) luiden als volgt: Zeven-en-zeventig opvarenden van de „Inebolu" zijn verdronken, of worden vermist. Het Turksche schip ,Istikbal" en de Engelsche vrachtboot „Polo" hebben, zooals gemeld, 110 opvarenden gered. De schipbreuk wordt toegeschreven aan slechte stuwing van de scheepslading. Men vreest, dat ver scheidene opvarenden, die ter verpleging in een ziekenhuis zijn opgenomen, het leven er niet zullen afbrengen. RECHTBANK. Voor het Gerechtshof te Amsterdam heeft zich te verantwoorden gehad de werklooze boerenarbeider D. S., die door de rechtbank te Alkmaar wegens be- leediging was veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf. Verdachte had op 21 Februari 1935 den burge meester van Avenhorn uitgescholden, toen deze hem meedeelde, dat hij nog moest wachten voor hij in de werkverschaffing kon worden geplaatst. Verdachte had zich driftig gemaakt, toen de bun- gemeester hem dit gezegd had, ,,'t Is hier 'n rotzooi" had hij uitgeroepen. De burgemeester verklaarde hierop, dat hij ven- dachte nu onmiddellijk uitsloot van de werkverschaf fing en zou zijn vrouw gevraagd hebben om een gummistok om verdachte weg te jaren. De burgemeester, als getuige gehoord, ontkende dit laatste. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank. De verdediger, mr. v. d. Velde, concludeerde tot vrijspraak, subs. clementie. Vonnis 26 November. Op 16 Juni j.1. ontdekte een inwoonster van Ur sem, nabij Alkmaar, bij haar thuiskomst, dat onge- wenschte gasten een bezoek aan haar woning had den gebracht. De linnenkast was opengebroken en hieruit was ontvreemd een geldkistje, inhoudende eenige sieraden, hypotheekactcs en een spaarbank boekje. Al spoedig waren de inbrekers gearresteerd; dit waren J. K. en H. T., die dien ochtend voor de wo ning hadden gevischt. Het geldkistje hadden zij in het water geworpen: op een der verdachten werd stuk van den sleutel gevonden, waarmede de ach terdeur van de woning was geopend. Het tweetal, dat ontkende iets met den diefstal uitstaande te hebben gehad, werd door de rechtbank te Alkmaar op 28 Augustus veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. In hoogcr beroep eischte de procureur-generaal, mr. Versteeg, twee jaar gevangenisstraf. Arrest 26 dezer.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2