Zanguitvoering mppebsm Aan het front Grote HOUTVERXOPIHG De inbraken op bet platteland van Westfriesland Vergadering 4 Notabelen OPENING J. v.d.POLL Krachtiger regeerings= beleid gevraagd De bezüffligïngspolitiek. De verhooging van de omzetbelasting Tegen de auto van zijn vader gebotst Toebereidselen tot een shg in het Noorden? Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Stranding van „Kerkplein" en „Drente" 18de partij remise. D.E.S. UITVOERING „Het Zevende Gebod", en Timmerhout, enz. W. GROES Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Critiek der Eerste Kamer op de economische en financieele politiek. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verlaging van de openbare uitgaven wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden, ten volle erkennende de moeilijk heden, voor welker oplossing de regeering zich ge steld ziet, betreurden niettemin, dat de indiening van dit wetsontwerp zoolang op zich heeft doen wachten. Dit, alsook enkele andere feiten, o.a. de aankondi ging, niet zoo lang geleden, van verlaging van be lasting, gevolgd door de mededeeling in de Troonre de van daaraan tegengestelde voornemens, en de deels reeds genomen, deels in voorbereiding zijnde maatregelen tot vermindering van de zoogenaamde vaste lasten, hadden bij deze leden twijfel doen rij zen, of de Regeering den toestand wel juist inziet. Zij betoogden dat een en ander onrust had gewekt in de kringen dergenen, die zich steeds bereid heb ben getoond en het nog zijn, de Overheid bij een doel bewust en doortastend beleid te steunen. De toestand van de geldmarkt heeft van die stemming van onze kerheid een afspiegeling gegeven. Zij spraken de hoop uit, dat de door het Landsbewind te voeren politiek in de eerste plaats gericht zij op herstel van het ge schokte vertrouwen en wel door een krachtiger be leid dan tot dusverre waarneembaar was. Verscheidene leden waren van oordeel, dat, indien dit ontwerp tot wet zal worden verheven, slechts ge ringe rcëele bezuiniging zal zijn bereikt. Het te be zuinigen bedrag zou ten hoogste twaalf millioen gul dens beloopen en verwezenlijking van de overige voorstellen zou slechts een verschuiving van uitga ven of besparing in ver verschiet beteekenen. Sommige leden beantwoordden de vraag, of het geen in dit wetsontwerp wordt voorgesteld, voor waarde is voor het herstel van s Rijks geldmiddelen ontkennend. Deze leden waren van oordeel, dat de Regeering dat herstel al te zeer ziet als een pro bleem van financieel-technischen aard, terwijl het h.i. meer een vraagstuk van volkshuishoudkundige strekking is. Ware het streven der Regeering uitslui tend gericht op herstel van de volkshuishouding, dan zou herstel van 's Rijks financiën vanzelf vol gen. Wordt daarentegen de huidige politiek gehand haafd, dan zullen er steeds nieuwe tekorten moe ten worden gedekt. Mocht, zoo betoogden deze leden, de Eerste Kamer dit wetsontwerp aanvaarden, dan trekke de Regeering hieruit niet de conclusie, dat dit zou wijzen op algemeene instemming met haar algemeene economische politiek. Ook hadden zij den indruk, dat men in breede kringen des lands, hoewel overtuigd van de nood zakelijkheid van bezuiniging, niettemin de finan cieele politiek der Regeering ten scherpste afkeurt. Zij sloten zich aan bij het standpunt, door den heer Aalberse in een zestal stellingen geformuleerd. Dit sloot in, dat zij eenige verwachtingen koesterden van de in dezen tijd zoozeer aanbevolen industria lisatie, mits deze in een sluitend complex van maat regelen wordt opgenomen. Zij twijfelen niet, of men zou, met medewerking van de Overheid, hier te lande industrieën kunnen vestigen, die levensvatbaar zijn en goede ontwikkelingskansen hebben. Salarisverlaging. Verscheidene leden hadden ernstig bezwaar te- gftn de voornemens der Regeering wat betreft de verlaging van de salarissen der ambtenaren. Zij we zen er op, dat het verzet daartegen in breede krin gen wint. Bedoeld bezwaar klemt te meer, nu in de laatste weken de prijzen van de eerste levensbehoef ten in belangrijke mate zijn gestegen. Minister Oud houdt er niet uitdrukke- kelijk aan vast, evenmin als aan verla ging van den accijns op bier en gedistil leerd. Minister Oud heeft gistermiddag in de Tweetle Kamer bij de algemeene beschouwingen over de begrooting o.m. geantwoord op de opmerkingen van verschillende Kamerleden en in het bijzonder van den heer Schouten, in verband met de voorstellen tot heffing van opcenten op de omzetbelasting. De minister zeide in antwoord op de vraag van den heer Schouten, de verhouding van de omzet belasting achterwege te laten, evenals de verlaging van de accijnzen op bier en gedistilleerd, dat hij persoonlijk aan zijn voorstel de voorkeur geeft, maar hij maakt er geen halszaak van. Als de Kamer er zoo over denkt, kan spr. er wel overheen komen. Het zal hem 5 millioen schelen. De minister verwachtte, dat de aangekondigde reis- belasting misschien wat meer op zal brengen, ter wijl thans ook het benoodigde voor rente van vlot tende schuld minder is dan vroeger. Tragisch .ongeluk te Mierlo—Hout. Toen de heer T. te MierloHout met zijn auto uit reed, was zonder dat hij zulks wist, zijn zoon hem op de fiets gevolgd. Op een gegeven oogenblik stopte de heer T. plotseling voor een kennis, waardoor zijn won tegen de auto opbotste. Men kan zich de ont steltenis voorstellen van den vader, toen hij zijn jon gen met een zware hersenschudding op den weg zag liggen. Per auto werd het slachtoffer naar huis vervoerd. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 12 November. Uitspraken vorige zitting. Petrus L., koopman, Bergen, gedetineerd in de straf ge v. te Haarlem, bedrog, artikel 327-29 Wetb. van Strafrecht, 6 maanden gev. Joh. M., werkman te Venhuizen, valsche opgaaf aan de steunregeling .vrijgesproken. Corn. K., Zijpe, hooger beroep vonnis Kantonger. Alkmaar, overtr. Motor- en Rijwielwet, vonnis be vestigd. B. L. J. M. van B., architect, den Helder, hooger beroep vonnis Kantonger. Den Helder, betreffende overtr. gem. politieverordening Helder, vrijgespr. Fokke B., visscher, Urk, hooger beroep vonnis Visscherijwet, vonnis bevestigd doch opgelegd 2 keer f 1 boete of 2 keer 1 dag. Fokke B., als voren, vonnis bevestigd. Albert de Gr., aannemer, Enkhuizen, delict be treffende de Auteurswet, vrijspraak. Jan M., Anna Paulowna, hooger beroep veroordee ling Kantonger. Den Helder, vonnis bevestigd, doch opgelegd f5 boete of 2 dagen. ASMARA: De toestand aan het Noorder front is op het oogenblik te vergelijken met een stilte voor den storm. Alles wijst er qp, dat de Abessyniërs zich voorbereiden op een slag, die vermoedelijk in de omgeving van Maba-Aladsji zal plaats hebben. Geconstateerd werd, dat daar vele Abessyni- sche legerkampen zijn gevestigd. Wanneer de slag zal plaats hebben, is nog niet bekend, in ieder geval evenwel niet bin nen twee weken, aangezien de Italiaansche legerleiding geen slag zal aanvaarden, zoo lang de verbindingen niet alleen naar achte ren geconsolideerd zijn, doch ook zijwaarts tot stand zijn gekomen. Een patrouille askaria's en zwarthemden heeft een colonne van 300 kameelen in het plaatsje Shafas buitgemaakt. De kameelen behoorden aan ras Seyoem en vervoerden materiaal, dat geroofd was uit het verblijf van ras Cuxa te Makale. In den afgeloopen nacht is een groot legerkamp, dat Italiaansche vliegtuigen bij San Michel hadden opgemerkt, verdwenen. De Abessyniërs zijn snel ver trokken, toen zij hadden gemerkt, dat zij door de Ita lianen waren ontdekt. Volgens mededeelingen van Abessijnsche krijgsge vangenen en deserteurs zouden bij een muiterij in de omgeving van Harrar 70 Abessijnsche soldaten zijn gedood. Zeventig anderen zouden zijn terechtgesteld door de Abessijnsche legerleiding. Een verwoed gevecht bij Daggaboer. Do regeering te Addis Abeba deelt mede, dat in de provincie Ogaden hij Annale in de huurt van Daggaboer de Abessiniërs een sterke gemotoriseerde afdeeling der Italianen ontmoet hebben. Slechts ge wapend met een geweer vielen de soldaten op de tanks aan of trachtten hen door de struiken in brand te steken tot stilstand te brengen. Na een ver woed gevecht bemachtigden, zij vier tanks en zes automatische machinegeweren. Aan de zijde der Ita lianen werden zes hoogeren en talrijke Italiaansche en Inlandsche manschappen gedood. De overigen sloegen op de vlucht. Verder hebben de Abessiniërs hij Annale een Ita- liaansch detachement overvallen en hiervan den aanvoerder en talrijke soldaten gedood. Bij deze ge vechten sneuvelden aan de zijde der Abessiniërs slechts twee manschappen. De regeering te Addis Abeba verklaart niets af te weten van het bericht uit Rome, volgens hetwelk de Danakils zich bij de Italianen zouden hebben aange sloten en optrekken naar den Moussali. Men acht de afvalligheid van kleine leiders niet onmogelijk, maar gelooft, dat dezen niet zulk een belangrijke operatie kunnen doorvoeren. Uit Addis Abeba wordt gemeld: Naar verluidt werkt de radio te Daggaboer nog steeds. Uit het Noorden wordt bericht dat de Abes siniërs volhouden, dat zij Makallé nog bezet houden, en een onbekend ambtenaar, Gabre Heyot, meldt, uit een onbekende plaats, dat hij door een veel ster kere macht Italianen werd aangevallen, maajr dat zijn mannen twintig Italianen doodden en de rest op de vlucht joegen. Muiterij onder Abessijnsche troepen? Asmara. Volgens mededeelingen van Abessijn sche krijgsgevangenen en deserteurs zijn bij een muiterij in de omgeving van Harrar 70 Abessijnsche soldaten gedood. 70 anderen zouden zijn terechtge steld door de Abessijnsche legerleiding. Scherpe critiek op den kapitein van de „Kerkplein". Gisteren heeft de Raad voor de Scheepvaart een onderzoek ingesteld naar de rampen overkomen aan de „Kerkplein" en de „Drente." Uit de verhooren, waarbij het geheele verhaal van den strijd tegen de golven en de daarop gevolgde stranding nog eens uitvoerig ter sprake kwam, bleek thans, dat de kapitein van de „Kerkplein" te gen het advies van den sleepbootkapitein in, koers wilde blijven zetten naar zijn plaats van bestem ming Rotterdam. Ook volgens de meening van den voorzitter was het verstandiger geweest naar Den Helder te gaan. De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, vice- admïraal C. Fock, achtte het onverantwoordelijk, dat de kapitein van dé" „Kerkplein" zijn reis was begonnen, zonder de weerberichten behoorlijk te hebben bestudeerd. Ook achtte hij de navigatie op zee niet naar be- hooren geschied. Eenige uren voordat de toestand uiterst kritiek begon te worden, had de Kerkplein de steven dienen te wenden naar het Noorden, naar Texel, Nu zijn kostbare uren, waarin gehandeld had kunnen wor den, verknoeid, door het wachten op de sleepboot „Drente". Tenslotte vraag ik mij af, aldus de inspecteur- generaal. of de firma Wijsmuller er niet goed aan zou hebben gedaan, wanneer zij in IJmuiden een sleepboot onder stoom gereed had liggen, toen reeds uitgewezen was, dat de weersomstandigheden steeds ongunstiger werden. Vroeger was dat altijd het ge val. tegenwoordig, zoo zeide de inspecteur ingelicht te zijn. is dat niet meer zoo. De Raad zal later uitspraak doen. SPELENDE IN DEN DOOD. Kind bij onverwacht oversteken door auto gegrepen. Gisterenmiddag is het 3-jarig zoontje van den heer Rijs te Belfeld spelende onverwacht den Rijksweg al daar overgestoken.!Het kind werd door een luxe autp, bestuurd door den peer F. uit. Maastricht, gegrepen en op slag gedood. Den autobestuurder treft geen schuld. SCHAKEN. Na 16 zetten. Gisteravond is in de Militiezaal te Amsterdam de 18de partij tusschen Euwe en Aljechin gespeeld. De belangstelling voor deze partij was bijzonder groot. Alle beschikbare plaatsjes waren bezet en er waren er velen, die van ver gekomen waren om de ze partij te zien. De partij had een zeer snel verloop, nog vóór acht uur was alles afgeloopen! Remise op voorstel van Dr. Euwe. De stand is dus thans Aljechin 9V£, Euwe 8%. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon JAN DIRK. I. P. SCHERMER, j. SCHERMER—Glas. Petten, 11 Nov. 1935. Hiermede geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon PIETER G. BAKEN. M. A. BAKEN—Gutker, Callantsoog, 12 Nov. 1935. Zondag 17 November a s. van Directeur Vlam, met medewerking van The Funny Boy's van Schagerbrug. Bespreekt tijdig Uw plaatsen. BAL NA bij K. ZEEMAN. Tel. 16. Lutjewinkel NED. HERV. KERK BARSINGERHORN, op VRIJDAG 15 NOVEMBER a.s., nam. 7 uur, in de Consistorie kamer. Verkiezing van; Het Bestuur, Jb. BAKKER Az., Pres. Kerkv. A. WIEDIJK, Secretaris. 4 p. P. lappen f 1.04 2X p. Biefstuk f 1.04 3 p. Ossenlappen fl.04 Varkensvleesch, p.p 40, 45 ct Schapenvleescn, p. p. 25, 30, 35 ct. Prima dik Schapenvet, p. p. 25 ct. Bel. aanb., S. HOUTKOOPER. BERGEN (N.H.) ZONDAG 17 NOVEMBER, 's avonds 8 uur, In de „Rustende Jager", door de A. T. V. „BERGEN". Opgevoerd wordt: Burgerlijke Zeden Komedie in 4 bedrijven van HERM. HEIJERMANS. Entrée vooiwerkoop 60 cent, 's avonds a. d. Zaal 75 cent. Wieringerwaard Morgen, Donderdagmiddag 2 uur Gelegenheid voor Knippen, Schee- ren en Dames Kappen. Geopend van 8/4—12 cn van 2—8 u Beleefd aanbevelend, SCHAGEN te Schagerwaard bij de Wiphrug, op op Vrijdag 15 November, 10 uur, van Zegt het voort! Schager Roosjes. Thans alhier gevestigd als Be- eedigd Makelaar, lcantoorhoudende Spoorlaan 171, die zich belast met: het ho.uden van publieke verkoo- pingen; het behandelen van boedels en nalatenschappen; het opmaken van akten van ver koop en koop, alsmede huur en erf pachtscontracten, enz., enz. HUWELIJK. Weduwn., vermogend, P.G., wenscht kennismaking met dito Wed. of Juffr. Leeftijd ongeveer 50 jaar. Br. onder lett. K, Hulpkantoor Barsingerhorn. MOOI SCHOORL. Te huur. een solide gebouwde WONING, met stroomend water, electr. licht en kookgas, op een der mooiste punten van Schoorl; (met of zonder zomerwoning, veéstal- ling en A H A. weiland). Dadelijk te aanvaarden. Br. fr. Woningbureau en Assu rantiekantoor SCHERMER én. LAURMAN, Schoorl. Te koop: Een nieuw overjarig PHILIPS RADIOTOESTEL ^wisselstroom), wordt 5 maanden gegarandeerd. Prijs.f 68.50. Kan ook geplaatst worden. Br. no. 82 Bur, van dit blad. Te koop: MAH. LINNENKAST, eiken bladen, 2.50 bij 2 M., zeer ge schikt voor groot gezin. Prijs f 15, Br. o. 1. AF Bur. van dit blad. Te koop: CAFE-VERLOF met inventaris, hypotheek be schikbaar. Br. onder lett. S.H. B'ur, van dit blad. Te koop: 34 H.A. goede ROODE BEWAARKOOL, Jb. GEERLIGS, Grasweg 10, Anna Paulowna. Na het hekend worden van de arrestatie der in brekers te Barneveld, die mede ook de inbraak te 't Zand gepleegd hadden (zie ook elders in dit num mer) is gister nog naar Barneveld geweest de bur gemeester uit Kwadijk voor een inbraak, die in de coöperatieve zuivelfabriek Ons Belang te Middelie werd gepleegd. Verder verschenen nog in het ge nieentehuis de stationschef uit Wognum, de gemeen teveldwachter Vonk en de rijksveldwachter De Vries uit deze gemeente, waar kort geleden een inbraak werd gepleegd in het station en in de zuivelfabriek De Verwachting. In de zuivelfabriek konden de in brekers weinig verwachten, aangezien de directeur zoo verstandig is nimmer geld in de fabriek achter te laten. De daders hebben hier, bij gebrek aan geld, niet minder dan 30 kazen gestolen. Vervolgens brach ten zij een bezoek aan het station, waar zij een geld kistje met 20 gulden buit maakten. Uit de stille getuigen bleek ditmaal weinig van het wettig en overtuigend bewijs. Blijkbaar heeft een van de inbrekers weinig van den gezamenlijken buit ont vangen. Men vond in zijn zak althans nog een aanmaning van de belasting. Vandaag wordt het vier tal naar Utrecht overgebracht. Daar zullen zij zich thans voor den officier van Justitie hebben te ver antwoorden. W I ERIN GEUMEEP Heimwee van een poes. Eenigen tijd geleden gaf een onzer zakenmenschen aan een op ruim 2 K.M. verwijderd wonend land bouwer, een poes cadeau, die in blijde verwachting verkeerde. Al spoedig werd de nieuwe eigenaar ver blijd met een allersnoezigst kattenland. Alles ging goed, totdat... moeder poes plotseling heimwee scheen te krijgen en met haar kind in de bek bij den vroegeren baas aankwam. Vanwaar deze drang naar de vroegere woning? Herhaaldelijk herhaalt het dier de'moeizame reis. Jammer dat hierdoor moeder en kind tot zwervers worden gedegradeerd. Naar de propagandavergadering van het Chr. N.V. De j.1. Maandagavond te Opperdoes gehouden pro pagandavergadering van het C. Nat. Vakverbond, werd vanuit de Wieringermeer door ruim een 50-tal bezoekers, leden der afd. Slootdorp v. d. Ned. Chr. Landarbeidersbond, v. d. Chr. Ambtenaren en Tech nici bezocht, die met 2 autobussen van Wieringen vertrokken. Ook de Chr. Muziek Vereen. Soli Deo Gloria, uit de Wieringermeer ging medo en deed zich verdien stelijk hooren. De goedgeslaagde vergadering werd geopend door Ds. Dijkstra, Ned. Herv. Pred. te Opperdoes, waarna de leiding van dezen avond kwam in handen van den voorz. van den Chr. Bestuurdersbond te Medem blik. Een tweetal sprekers van het C.N.V. spraken een kernachtig propagandawoord, resp. „In bewogen tij den" en „Met vasten koers". Een kerkkwartet uit Medemblik gaf op voortreffelijke wijze eenige schoo- ne nummers ten beste. Het was 'n goed geslaagde avond en de vele aanwezigen keerden zeer laat, vol daan per autobus huiswaarts. ANNA PATJLOWNA AUTOBOTSING. Langen tijd is het goed gegaan op den hoek bij Veerburg, dank zij zeker het veel verbeterde uit zicht aldaar. Maar Dinsdag, in den vooravond, was het toch weer eens raak. De heer Telleman, met z'n vrachtwagen komend van de Molenvaart, keerde bij de wipbrug, doch kwam bij die manoeuvre in botsing met een trailer van Frico-zuivelproducten te Leeuwarden, die van den Lagedijk kwam. De wagens raakten elkaar aan de zijkanten, zonder wederzijds groote schade aan te brengen. Het bleef bij een paar gedeukte spatschermen, een kleine be schadiging aan de carosserie en een versplinterde treeplank. Veldwachter Teutelink was er spoedig bij om de noodige metingen te verrichten, die van be lang zijn bij de behandeling van de schuldvraag en de remmen enz. te controleeren. DONDERDAG 14 NOVEMBER. V. C. J. B. Anna Paulowna, 's avonds Bijeenkomst. WIERINGERWAARD De Wieringerwaarder dames, die tot dusver steeds naar elders moesten om zich te laten kappen, kun nen dit voortaan hier in de gemeente redden. De heer Van der Poll gaat zich in het huis van de erven van wijlen Mevr. Wed. R. Kaan vestigen als kapper, alwaar dan tevens gelegenheid zal zijn voor dames. Zie advertentie in dit nummer. NATIONAAL SOCIALISTISCHE BEWEGING. Op Dinsdag 19. November a.s. zal de N.S.B. ieen groote openbare vergadering houden in Hotel Igesz alhier. Zie bijzonderheden in de adverentie in het nummer van Zaterdag 16 Nov. a.s. BROEK OP LANGENDIJK, 13 November 1935. Blauwe eigenheimers f 2.90—3, uien f 22.20, drie linen f 1.20, grove f 2.50—2.60, gelene p f 2.70- peen f 1.20, kroten f 2.20—3.40, roode kool f 2---» 4.80, gele kool f 24.50, Deensche witte kool f 3.50, andijvie 60—90 cent. NOORDSCHARWOUDE. 13 November 1935. Blauwe eigenheimers f 2.60, uien f 2, grove 2.30, gele nep f 2.60, drielingen f 1.10—1.20, roode kool f 2.605.90, gele kool f 3.70, andijvie 50 ct. PURMEREND, 12 November 1935. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 18 partijen, wegende 31.000 Kg. Handel goed. Hoogste prijs f 18.50. Aangevoerd: 9 partijen kleine boerenkaas per 50 Kg. met rijksmerk f 19, volvette kaas per 50 Kg. met rijksmerk f 21.50, 956 ponden boter f 1.45—1.55 per Kg., Runderen, totaal 563 stuks: 420 vette koeien 3848 ct. per Kg., handel stug; 118 geldekoeien f 80135 per stuk, handel stug; 38 melkkoeien f 110175 per stuk, handel stug; 25 stieren 3238 ct. per Kg., handel stug; 4 paarden f 60130 per stuk, handel stug; 109 vette kalveren 3045 ct. per Kg. handel matig; 299 nuchtere kal veren voor de slacht f 511, voor de fok f 813 p. stuk, handel stug. 165 vette varkens: voor de slacht 4042 ct. per Kg., 23 magere varkens f 18—32 per stuk, 305 biggen f 7—15 per stuk, 1075 schapen f10 —19 per stuk, 39 bokken f 3—11 per stuk, handel matig; Kipeieren f 5, eendeieren f 2 per 100 stuks; piepkuikens 50—60 ct. per Kg., oude kippen en ha nen 20—40 ct. per Kg., konijnen f 0.50—1.50 per stuk; eenden 2060 ct. per stuk; duiven 40 cent p. paar; 566 ganzen f 1.752.75 per stuk, handel stug; 20 zwanen f 4 per stuk; 350 eendeieren f 1.85—2.30, 45.000 kineieren: 70—80 Kg. f 5.80—6, 65—66 Kg. f 5.40—5.60, 63—64 Kg. f 5.40—5.50, 60-^-62 Kg. f 5.10 —5.40, 58—59 Kg. f 5—5.20, 56—57 Kg. f 4.90—5.00, 53—55 Kg. f 4—4.50, 50—52 Kg. f 3.40—3.80, 45—49 Kg. f 2.80—3.40. WARMENHUIZEN, 12 November 1935. Roode kool, le kw. f 5.20, 2e kw. f 4.905.10, kale f2.504.80, gele kool, le kw. f 4.20—4.60, kale f2,40 —3, witte kool, le kw f3—3.20, Deensche witte kool f3.30, Eigenheimers f 2.20. Aanvoer: 15300 Kg roof de kool, 1900 Kg. gele kool, 6000 Kg. witte kool, 3200 Kg. D. witte, 1000 Kg. aardappelen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3