De strategische positie der Abessijnen Van het front KljKEI) is KOOPEtl tjj CLOECK Hevige onlusten in Egypte Om het behoud der munitie- toevoerwegen f Wordt er bij Makalle gevochten Noodlottige brand in Noord-Carolina. Geheime manoeuvres op groote schaal Reeds een doode en een groot aantal gewonden. Jean Batten over den Oceaan. Geen Kerstvlucht van de F 36. DE KRACH TE WORMERVEER. FELLE AANVAL OP ENGELAND. Donderdag 14 November 1935. Postrekening No. 23330 SGHAGER 79ste Jaargang. No. 985 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot >s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Waar de hevigste en waarschijnlijk meest critieke veldslag zal worden geleverd {V-an onzen bijzonderen correspondent W. F, Deedes.) ADDIS ABEBA, Woensdagavond 13 Nov. De hevigste en waarschijnlijk meest critie ke veldslag sedert het uitbreken van den oor- log, zal vermoedelijk worden geleverd tus- schen Harrar en Djidjiga en wel veel spoe diger dan men verwachtte. Dit is de gevolg trekking, die men hier uit den verrassend snellen opmarsch der Italianen in het Zui den heeft gemaakt. Berichten over de posities der Italiaan- sche troepen zijn slechts vaag en men ge looft algemeen, dat zij Djidjiga als hun eerst volgende doel hebben gekozen. Deze meening berust op de volgende overwegingen. Ten eer ste is bet moeilijk bun leger balt te doen houden op zoo korten afstand van Djidjiga, en ten tweede is het duidelijk, dat de Italia nen den weg, waarlangs wapenmateriaal voor de Abessijnen wordt ingevoerd uit Ber bera in Britsch Somaliland willen afsnij den. Berichten over de bewegingen van de verdedigende troepen in Ogaden zijn te vaag om betrouwbaar te zijn, Berichten over ihet aantal dooden en gewonden varieeren tusschen getallen van 500 en 2000. Het schijnt wel zeker te zijn, dat Hapte Mi- chaei's leger, dat Gorrahei verdedigde, ern stige verliezen heeft geleden, maar het is evenzeer mogelijk, dat de inheemsche Ita- liaansche troepen hij den aanval verliezen hebben geleden. Buitenstaanders, die de landstreek kennen, mee- nen ,dat alleen een wonder zal kunnen verhinderen, dat een of meer der vier oprukkende Italiaansche colonnes binnen afzienbaren tijd Djidjiga zal be reiken. Zij geven echter tevens te kennen, dat er waarschijnlijk hevig gevochten zal worden, voordat de Italianen inderdaad voor Djidjiga zullen staan. Het is daarom vermoedelijk nuttiger om het moge lijk verloop der vijandelijkheden in de toekomst af te leiden uit de aantallen, posities en bewegingen •der Abessijnsche troepen, welke gegevens ik zoo juist in mijn bezit heb gekregen. Zij zijn echter voor wat het Zuiden betreft aanmerkelijk minder correct dan de gegevens over de gebeurtenissen aan het Noorde lijk front, omdat het terrein der actie daar zooveel grooter is en er onlangs belangrijke bewegingen van de legers hebben plaats gevonden. Ras Nasiboe's leger is nog steeds de sterkste Abessijnsche troepenmacht in het Zuiden. Honderd- vijftig duizend van zijn manschappen liggen tus- schen Harrar en Djidjiga en ten Zuiden van deze twee steden. Deze troepen bezetten ongeveer een rechthoek, waarvan Harra, Djidjiga, Biaworaba en Warroh de hoeken vormen. Ras Nasiboe's troepen zullen grootendeels belast worden met de critieke verdediging van Harrar. Er is verder nog een leger van 60.000 man onder bevel van Ras Gesatsjof, dat achter Djidjiga ligt, in een driehoek gevormd door de spoorlijn en de grens van Britsch Somaliland. Het grootste deel van Dedjasmatsj Ambo's leger van 40.000 man, bevindt zich in het Oosten van Aroesi, waarschijnlijk ongeveer 50 mijl ten Zuiden van Har rar. Misschien hebben zij hun positie kortgeleden «enigszins gewijzigd. De Abessijnsche troepenmacht waarover de meeste twijfel bestaat, is Hapte Mi- chael's leger, dat rondom Gorrahei lag. Het bestond oorspronkelijk uit 20.000 man, thans echter waar schijnlijk uit veel minder. Ras Desta's troepen zijn op het oogenblik van het meeste belang. Ras Desta heeft 20.000 man onder zijn bevel. Zijn hoofdkwartier is in Allata. Hij bevindt zich thans dichter bij het centrum van het Bale district. Achter hem in het Sidamo-district, ligt een reserve van 80.000 man. In het Oostelijk gedeelte van het Zuidelijk gebied zijn de legers kleiner en meer onderverdeeld. Uit dit overzicht kan men een indruk krijgen van de toekomstige bewegingen van de betrouwbare lei ders als Ras Desta, die reeds met zijn troepen in Oostelijke richting trekt.. Een betrouwbaar en onpartijdig persoon gaf mij vanmorgen een uiteenzetting van deze bewegingen en gaf nadrukkelijk als zijn meening te kennen, dat hij veel succes daarvan verwachtte. Minstens de helft van Ras Desta's troepen trekt reeds Oostwaarts, terwijl duidelijke, maar minder betrouwbare berichten eveneens gelijktijdige bewe gingen in Zuidelijke richting melden. Uit onpartijdi ge bron verneem ik, dat een groot deel van Ras Desta's troepen Zuid-Oostwaarts is getrokken in de richting van Dolo, vermoedelijk met de bedoeling om Mogadiscio, de haven van Italiaansch Somali land,te bereiken. Als dit juist is, blijkt, dat de twee grootste elkaar bestrijdende legermachten in volko men tegenovergestelde richting marcheeren, -zonder elkaar te ontmoeten. Aan de Noordzijde van het Zuidelijk! front ziet de toestand er meer critiek voor de Abessijnen uit. Ik Verneem, dat Ras Nasiboe tot een Zuidwaartsche in sluipende manoeuvre is overgegaan om daardoor om de Italianen heen te trekken, in plaats van te genover hen te komen staan. De breedte van den sector, waarover de Italianen opmarcheeren, schijnt dit plan echter te zullen verijdelen. De Abessijnen houden vol, dat hun plannen niet in de war gebracht zijn door de laatste gebeurtenis sen, maar dit lijkt, zooals ik gisteren reeds zeide, twijfelachtig. Intusschen bevinden de Abessijnen zich wat hun wapeninvoer betreft, in een lastige positie, want als de Italianen er in slagen tot aan Djidjiga op te trekken, zullen daardoor de huidige regelingen, waarbij Britsche wapenen en munitie uit Berbera werden aangevoerd, in de war worden gebracht. Van morgen werd een Italiaansche verkenningsvlucht boven Djidjiga gesignaleerd. Vermoedelijk zullen de Abessijnen trachten niet alle invoer via dezelfde plaats te laten loopen. De Abessijnsche regeering heeft het Fransche verzoek de spoorlijn niet voor wapentransport te gebruiken, waarmede men hoopte Italiaansche bombardementen op de lijn te voorko men, van de hand gewezen. Zij is van plan een ge deelte der Britsche ammunitie via Djiboeti en een ander gedeelte der vrachtdienst uit Berbera te ver voeren. Haar laatste toevlucht is Port Soedan, waar vandaan met zware vrachtwagens en muilezels via Koermoek in den Engelsch-Egyptischen Soedan en Nakamti in West-Abessynië de voorraden naar Ad dis Abeba zullen kunnen worden vervoerd. (Auteursrecht Morningpost - A.N.P.) De Italiaansche actie aan het Noordelijk front. ASMARA, 13 Nov. (A.N.P.) (Radiogram van den oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbur.) De voorhoede van het corps Maravigna heeft de rivier-Takazze bereikt. De voortdurende verontrus ting van het aan den linkervleugel staande corps Santini door Abessijnsche troepen heeft zuiverings acties noodig gemaakt, welke worden ten uitvoer gelegd door afdeelingen Askari's van het corps San tini en de kolonne kameel-rijders van kolonel Loren- zini. Op deze wijze hoopt men de omstreken van As- bi Dera van Abessijnsche troepen te bevrijden. t De troepen van Ras Syoem zouden zich bevinden in het gebied van Cheralta in de buurt van den berg Gundi. Bij Togora, in de buurt van Amba Aladsji, zijn ver scheidene Abessijnsche legerafdeelingen opgemerkt. Het schijnt dat de Abessijnen in deze streek een krachtigen tegenstand voorbereiden. Wordt er bij Makalle gevochten? ADDIS ABEBA. Volgens Abessijnsche mededee- lingen zou zich ten westen van Makalle een slag ontwikkelen. Voornamelijk zou worden gevochten bij de Cheva, een zijrivier der Takazze tusschen Ma kalle en Antalo. De aanvallende Abessijnsche troe pen behooren tot het leger van Ras Syoem én zou den goede vorderingen gemaakt hebben. Van het Zuidelijk front wordt gemeld, dat de Ita liaansche troepen ten noorden van Gorahei lang zaam blijven oprukken. De opmarsch wordt bijna uitsluitend uitgevoerd door tanks en gemotoriseerde troepen. Belangrijke gevechten zouden hier niet ge voerd worden. Gistermorgen hebben Italiaansche vliegtuigen ver kenningsvluchten gemaakt boven Daggabhoer en Djidjiga, alsmede boven Teferiber. Zij hebben geen bommen laten vallen. Aan het Noordelijk front hebben de vliegtuigen tot in de nabijheid van Amba Alejo, ongeveer 50 K.M. ten zuiden van Antalo, gevlogen. Gorahai zou nog in bezit der Ethiopiërs zijn. Reuter seint uit Harrar. Een officieel communi qué bevestigt het succes der Abessyniërs te Annale, nabij Gorahai, en het buitmaken van zes Italiaansche tanks. Twaalf Italianen werden gedood en ca. duizend Italiaansche Somali's gevangen genomen. Men verklaart coorts, dat Gorahai en Daggaboer nog steeds in handen der Abessyniërs zijn. Stamhoofd uit Eritrea overgeloopen? ADDIS ABEBA. Men deelt mede, dat onlangs uit de Italiaansche kolonie, Eritrea, een stamhoofd met 1457 man, die allen gewapend waren en de be schikking hadden over 26 mitrailleurs, naar Abessijn sche zijde is overgeloopen. De Negus heeft deze houding van het stamhoofd ten zeerste gewaardeerd. Deze was in Abessynië ter dood veroordeeld, doch uitgeweken naar Eritrea, waar hij dienst nam bij het Italiaansche leger. Bij de krijgsoperaties is hij gedeserteerd en naar Abes- sinië teruggekeerd. Hij is te Addis Abeba aangeko men, waar hij heeft verklaard, dat het. Italiaansche legerernstig te lijden heeft van ziekten, in hoofd zaak van dysenterie. Voorts deelt men mede, dat onlangs des nachts een verborgen schat, waartoe behoorde de beroemde schat van Menelik, naar een niet nader genoemde plaats is overgebracht. BIJ EEN FARM-BRAND 8 KINDEREN VAN DEN EIGENAAR OM HET LEVEN GEKOMEN. Reuter seint uit New-York: Nabij Alexis in Noord-Carolina is gisteroch tend een farm in vlammen opgegaan. De acht kinderen van den eigenaar, in den leeftijd van 1 maand tot 22 jaar, kwamen allen in de vlammen om. De vader werd zwaar gewond bij een poging zijn kinderen te redden. De vrouw bleef ongedeerd. De lijken werden la ter geborgen. Zij waren volkomen onherken baar. Van 100 Amerikaansche oorlogsschepen en 400 vliegtuigen. New York: Uit San Pedro in Cali- fornië wordt gemeld, dat gisteren 100 oorlogs schepen met 400 vliegtuigen zijn vertrokken voor groote manoeuvres. Het doel van de oefening wordt streng ge heim gehouden. HEFTIGE TOONEELEN SPELEN ZICH AF IN DE STRATEN VAN CAIRO. Ca i r o: Zooals reeds gemeld heeft de opwinding onder de bevolking, die veroorzaakt is door de hou ding der Wafd-partij ten opzichte van de regeering, tot botsingen geleid. Een troep van ongeveer 100 stu denten werd door de politie aangemaand uiteen te gaan. Toen een der studenten een slag met een gum mistok ontving, werd de politie door de menigte aan gevallen en ontwapend. Verscheidene agenten wer den over een muur in den ongeveer 6 meter lager lie genden tuin der Engelsche kazerne geworpen. De po- litie-officier, die de leiding had en ernstig gewond werd, riep Engelsche soldaten toe, hem te helpen. De soldaten grepen evenwel niet in. Vóór er politiever- sterking arriveerde, gingen de studenten uiteen. In verband met het feit, dat Nahas Pasja, le leider der Wafd-partij, voor gistermiddag een massa-demon stratie had georganiseerd, had de politie uitgebreide afzettingsmaatregelen genomen. De onrust in de stra ten duurt voort. Nader wordt gemeld, dat 19 gewonde politie-agenten en 18 demonstranten in het gemeentelijk ziekenhuis zijn opgenomen. Negen der politiemannen zijn ernstig gekwetst. De gezantschapsgebouwen worden bewaakt, deels door politie, deels door militairen. Bij een demonstra tie voor het Britsche consulaat werden de étalage vensters van de grootste delicatessenwinkel ingewor pen. Een doode, groot aantal gewonden. Nader uit Caïro: De opwinding tegen Engeland, die de Wafd-partij onder de bevolking heeft gewekt, is buitengewoon groot. Na het einde van de massa vergadering is het, toen Nahas Pasja zich naar het Volkshuis, het hoofdkwartier van de Wafd-partij had begeven, wederom tot botsingen gekomen. Toen Nahas Pasja het Volkshuis binnentrad, barst te de menigte, die hem had begeleid in gejuich uit. Kreten als. „Weg met de Engelsohen" en „Leve de re volutie" werden uitgeschreeuwd. De politie trad daar op met de wapenen tegen de menigte op en bestorm de, toen het gejoel niet wilde ophouden, het Volks huis. Talrijke personen werden gearresteerd, terwijl ongeveer 30 personen door schoten gewond werden. Een der demonstranten is gedood. Ook verscheidene agenten van politie bekwamen verwondingen. Het totaal aantal gekwetsten aan beide kanten bedroeg Woensdagavond in Caïro 100 en in Tantah 70. Op het oogenblik, d.w.z. Woensdag laat in den avond, heerscht overal rust. De regeering vreest ech ter, dat de onlusten Donderdag voortgezet zullen wor den en op de provincie zullen overslaan. Alle gouvér- neurs en commandanten van politie hebben de streng ste instructies ontvangen. De staking aan alle Egyp tische hoogesoholen, die Woensdag begonnen is, zal Donderdag worden voortgezet. Na de scherpe, anti-Engelsche redevoering van Na has Pasja en na de resolutie, die in de massaverga dering is aangenomen, neemt men hier algemeen aan, dat de regeering zal aftreden. Het is volkomen on zeker, hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. Men verwacht echter niet, dat hieruit reacties zullen voortvloeien voor het conflict in de Middellandsche Zee, ,De onlusten in Kairo. Reeds 47 poli tie-agenten en 50 burgers gewond. Volgens de laatste berichten duren de onlusten nog steeds voort. Tot dusverre zijn 47 agenten van politie en ongeveer 50 burgers gewond. Onder de ge wonde agenten bevindt zich een Engelsch inspec teur van politie. Ook de voorzitter van den Hoogen Arbeidersraad, Hamdi Bey Sefelnasr, lid van de Wafd-partij, heeft verwondingen opgeloopen. Reuter seint uit Dakar: Jean Batten, het Nieuw-Zeelandsche meisje, dat een vlucht van Engeland naar Brazilië onderneemt, heeft gister het ge vaarlijkste deel van haar tocht, namelijk 't traject van Afrika naar Zuid-Amerika vol bracht. Om 16.45 uur plaatselijke tijd is zij te Port Natal in Brazilië geland. Zij heeft den sprong over den Oceaan in 13 uur en 15 minuten volbracht, en dus een nieuw record gevestigd (het vorige was 16 1/2 uur.) Den afstand van Engeland naar de Westkust van Afrika heeft zij in étappes afgelegd. Gistermorgen vroeg kwam zij te Thies in Fransch Senegal aan, na een voorspoedige vlucht van Vila Cisneros in Noord West-Afrika. Na enkele uren te hebben gerust en haar benzinevooraad te hebben aangevuld, is zij daarop weer vertrokken met bestemming naar Na- tal. Jean Batten is de eerste vrouw die een der gelijke vlucht over het Zuidelijk deel van den At- lantischen Oceaan heeft ondernomen. Wel zal mettertijd een normale heen- en weervlucht met dit toestel op de In- dië-route plaats vinden. AMSTERDAM. Naar aanleiding van een artikel over een Kerstvlucht van de F 36 stelt de K.L.M. er prijs op, mede te deelen, dat het houden van een Kerstvlucht niet in het voornemen ligt, hoewel het plan hiertoe wèl in overweging is geweest. Wel bestaat het voornemen mettertijd de F 36 een normale heen- en weervlucht op de Indië-route te laten volbrengen, doch omtrent den datum is nog niets bekend. Accoord aangeboden door raadslieden der firma Schaap. Ongeveer 20 pet. uitkeering verwacht. De firma J. Schaap Lzn. te Wormerveer heeft aan haar schuldeischers een accoord aangeboden. De raadslieden der firma, de accountant, J. H. M. H. de Rhode en mr. J. de Vrieze te Amsterdam hebben aan de schuldeischers een ontwerp-accoord toe gezonden en het ter griffie van de recht bank te Haarlem gedeponeerd. Volgens het aangeboden accoord zullen de hui dige bewindvoerders, de heeren mr. L. V. Hoog en de accountant J. van der Kreeken te Haarlem - de zaak liquideeren alsof het een faillissement ware De schoonvader van den heer Schaap doet afstand van de hem toekomende uitkeering ter zake van zijn vordering op f 123.000 en stelt bovendien een bedrag van f 150.000 beschikbaar voor de crediteu ren, dit alles onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat van alle crediteuren volledige kwijting en de charge wordt verkregen. De rechtbank zalnu een dag vaststellen, waar op de stemming over dit accoord plaats vindt. Als twee-derde van het aantal schuldeischers, verte genwoordigende drie-vierde van de totaalschuld, vóór het aangeboden accoord stemt, is het aange nomen en zijn alle crediteuren er aan gebonden. Men vermoedt dat de uitkeering ongeveer 20 pet. zal bedragen. Het aan crediteuren toegezonden ontwerp is ver gezeld van een brief, onderteekend door de heeren J. de Roode en mr. J. de Vrieze. Daarin wordt het ontwerp-accoord toegelicht. Er wordt op gewezen, dat de familie niet verplicht is om financieel bij te springen, en dat de crediteuren in hun eigen be lang handelen door vóór het accoord te stemmen, aangezien de toegezegde hulp niet wordt verleend als het accoord wordt afgewezen en omdat de Ne- derlandsche wet ovorschriften bevat ten bate van de echtgenoote van de firmant, welke het mogelijk maken om gelden, die later aan genoemde echtge noote als erfenis mochten ten deel vallen, aan de crediteuren van de fa. Schaap te onthouden. Men zal zich herinneren, dat aan de fa. J. Schaap Lzn., surséance van betaling is verleend. Door Egyptische nationalistischen leider. Het D.N.B. seint uit Cairo. Gister heeft de leider der Wafd-partij, Nahas Pasja, voor ongeveer 20.000 aanhangers zijn aangekondigde protestrede tegen Engeland gehouden. De rede vond haar hoogtepunt in een resolutie, samengevat in de volgende vier punten: le. Het Egyptische volk moet worden uitgenoo- digt! elke samenwerking met de Engelschen op te ge ven. 2e. De regeering moet aftreden als protest tegen de Engelsche inmenging in de binnenlandsche Egyp tische aangelegenheden. 3e. De regeering zal niet gesteund worden ingeval zij niet aftreedt. 4e. Elke regeering, die met de Engelschen samen werkt, wordt als tegenstandster van het volk be schouwd. In kringen, die niet tot de Wafd-partij behooren beschouwt men deze rede als een oproep tot revolutie.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1