De Sancties DE CODE VAN SINTERKLAAS Zaterdag begint de Nieuwe Prijsvraag van de Voor Lezers en Adverteerders Donderdag 14 November 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9851 ENGELAND GRENDELT DE DEUR. De overlevenden van de „SilverhazeP De terugkeer van den Griekschen koning. VERAART „SPEELT' GEEN MOOI WEER. VIERBtKltiT Di Dill seint JAPAN DREIGT. Wat Madame Fraya voor 1936 voorspelt. Mussolini over het hoogtepunt van zijn macht heen. De overstroomingen in Zuid-Frankrijk. Geen prettige ontvangst. Autoverkeer met België. Moord in Tientsin. Geen invoer zonder certificaat nit staten, die geen lid zijn van den Volkenbond. Naar de Berlijnsche corr. van het Alg. Hsbl. van Beer betrouwbare zijde verneemt, is elk oogenblik een besluit van de Engelsche regeering te verwach ten, dat reeds Vrijdag a.s. van kracht zal worden, waarbij bepaald wordt, dat uit staten, welke geen lid van den Volkenbond zijn, niets meer in Enge land mag ingevoerd worden zonder een certificaat, af te geven door de Britsche officieels vertegenwoor digingen in die landen, waaruit blijkt, dat de naar Engeland uit te voeren waren uit een land dat ze uit voert, afkomstig zijn. Het is duidelijk, dat daardoor de invoer van Italiaansche producten via deze sta ten verhinderd moet worden, Londen zal overleg met de andere sanc- tielanden plegen, Gemeenschappelijk antwoord op Italiaansche nota overwo gen. Reuter seint uit Londen: De Engelsche regeering is van meening, dat de regeeringen, die sancties toepassen, langs diploma- tieken weg met elkaar overleg dienen te plegen om trent het antwoord op de Italiaansche protestnota. Welingelichte kringen achten een collectief ant woord gewenscht, opdat de pogingen van Italië, om het gesloten front der Volkenbondsleden te verbre ken, geen succes zullen hebben. Het is mogelijk, dat het antwoord ook via den Volkenbond zal worden gegeven. Gedurende het ge heels Italiaansch-Abessinisch conflict heeft Enge land het standpunt bepleit dat de te Genève verte genwoordigde landen niet als afzonderlijke staten, maar gemeenschappelijk optreden. Daarom is men dan ook van oordeel dat een collectief antwoord in de lijn der dingen ligt. Wat de Italiaansche tegenmaatregelen betreft, de ze onderschat men niet, doch men voegt eraan toe, dat de Britsche regeering bereid is aan deze tegen maatregelen in elk opzicht het hoofd te bieden. Gemeld wordt voorts, dat de Britsche ambassadeur 'te Rome, Drummond, naar Londen een rapport heeft gezonden van het onderhoud, dat hij gisteravond met Mussolini heeft gehad. komt, zal hij deze taak schitterend vervullen. Oostenrijk zal het tooneel vormen van de meeste onlusten en misdaden, alsmede van aanslagen. Waarschijnlijk keeren de Habsburgers in den loop van het volgende jaar terug; hun nieuwe regee ring zal evenwel slechts van korten duur zijn. Ook den Vereenigde Staten wacht, evenals En geland, een voorspoedig jaar. Algemeen zal men neiging aan den dag leggen om de economische methoden in conservatieven zin te hervormen. In dien Roosevelt deze lijn niet wenscht te volgen, zal hij misschien niet worden herkozen. Ex-Presi dent Hoover heeft niet de minste kans, in het Witte Huis terug te keeren. In algemeenen zin kan gezegd worden, dat in het komende jaar talrijke ongelukken, aanslagen, schandalen e.d. zullen plaats hebben endat ln de wintermaanden de armoede nog zal toenemen. De angst voor een Europeeschen oorlog zal het ge- heele jaar de gemoederen blijven verontrusten; ik zie echter geen oorlog. Wel zullen er in het Oosten ernstige onlusten uitbreken, vooral in Indië en misschien ook aan de grenzen tusschen Rusland en Mandsjoekwo. Op medisch en ander wetenschap pelijk gebied staan ons groote ontdekkingen te wachten, zoo zal o.a. de kanker eindelijk met suc ces kunnen worden bestreden." Verscheidenen ernstig ziek aan boord van de „Peary". Naar ©en vertegenwoordiger der „United Press" van boord van den Amerikaansohen torpedojager „Peary" seint, bestaat de mogelijkheid, dat het aan tal dooden bij het ongeluk met het stoomschip „Sil- verhazel" nog zal stijgen, daar een aantal passagiers van laatstgenoemd schip, die meer dan zestig uren op een rots hebben doorgebracht en tenslotte zijn ge red, zoodanig aan weer en wind zijn blootgesteld ge weest, dat zij een ernstige longontsteking hebben op- geloop en. Een machinist en een matroos van de „Silver- hazel" liggen reeds ernstig ziek aan boord van de „Peary" en de scheepsarts is zeer bevreesd, dat ook bij verschillende passagiers de toestand zal vererge ren. Op zijn verzoek is radiotelegrafisch verzocht 'n auto met ambulancepersoneel naar de eerstvolgende haven te zenden,, welke het oorlogsschip zal aandoen. Geen prettige intrée te wachten. Er zijn te Athene hier met het oog op de kroning van k< ning George op 24 November a.s. buitengewone veilieheidsmaatregelen getroffen. Het werpen van bloemruikers is verboden en de bewoners der huizen, welke liggen langs de route van den kroningsoptocht, zijn gewaarschuwd, dat "zij geen plaats mogen ver strekken aan vreemdelingen. Waarom de Abessynische regentijd zoo lang duurde. - De meest vreedzame sanctie maatregel. De bekende „regenmaker" de heer Veraart, heeft Dinsdagmiddag op een terrein van openbare werken te Haarlem geëxperimenteerd Dank zij de bereidwil ligheid van het gemeentebestuur had de heer Veraart beschikking over een motorspuit, die twee stralen van 1500 liter per minuut de lucht inzond. Het weer was den geheelen voormiddag al drei gend; van het standpunt van den heer Veraart be zien natuurlijk „gunstig", aldus de „Msb." Dat de heer Veraart ditmaal zijn „Rijswijksche" proeven ook tot Haarlem uitbreidde, geschiedde o.m. naar aanleiding van de thans zoo actueele kwestie over de verzakking van het grondwaterpeil in Ken- nemerland. De heer Veraart, die dit een gevolg acht van de abnormaal droge seizoenen, die we achter den rug hebben, hoopt het euvel te kunnen bestrijden door den regenval te bevorderen. Zooals algemeen bekend mag worden veronder steld, denkt de heer Veraart dezen regenval te kun nen beinvloeden door groote watermassa's in de be nedenlucht te verspreiden. Dit doet hij dan door met een brandspuit eenige flinke stralen recht omhoog te spuiten. Bij voorkeur moet dit geschieden in de nabijheid van een hoog gebouw of andere verheven heid. In Rijswijk is dit de kerktoren; in Haarlem kwam de onmiddellijke nabijheid van den spoordijk en den gashouder goed te pas. Doordat de benedenwind zich bij dergelijke onef fenheden omhoogdringt, komt de oververzadigde lucht vanzelf in de wolkenlagen terecht. Hier is, vol gens de theorie van den heer Veraart, slechts een klein „stootje" noodig om een zeer labiel evenwicht te verstoren en aldus een regenbui te ontketenen. Zoo'n plaatselijke bui op haar beurt, moet dan weer den regenval van een geheel district, zelfs van heele werelddeelen veroorzaken. Op deze wijze denkt de heer Veraart zelfs het Abessynische conflict te kun nen beinvloeden, omdat de weersgesteldheid van West-Europa in het nauwste verband staat met het verloop van den Zuid-Oost passaat en deze weer de beslissende factor is voor het wel of niet regenen in Oost-Afrika. De heer Veraart is ervan overtuigd, dat zijn proe ven stellig van invloed zijn geweest op de weersge steldheid van West-Europa. In Rijswijk en het West- land is in de afgeloopen maanden meer regen ge vallen, en in verband daarmee was ook de tempera tuur milder, dan sedert onheugelijke tijden het ge val is geweest. Deze plaatselijke afwijking, die tot in details is opgemeten, moet volgens hem het even wicht in de weersgesteldheid van heel West-Europa verbroken hebben; vandaar het abnormaal zachte najaar. Door het bovenvermelde nauwe verband met Oost-Afrika zou ook de langdurige regenperiode in Abessynië verklaard zijn. De heer Veraart beweert daarom het krachtigste Verwachting: Meest matige Zuidelijke tot Zuid westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, wei nig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 764! Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 8 gr. C. 48 gr. F. SUBLIMAATPASTILLES!! voor het ontsmetten van aardappelen tegen zeer lagen prijs, verkrijgbaar in TERLEP'S DROGIS TERIJ, Apothekers-assistenten, Hoogzijde 103, Schagen. Tokio voorziet verscherping van de spanning. Zoekt China bondgenootschap met de Sowjets? Op het Japansche ministerie van huitenlandsche zaken werd gister medegedeeld, dat toeneming van de spanning in betrekking met China niet onmogelijk is, indien de anti-Japansche actie achter de schermen niet wordt gestaakt, aldus bericht Reuter uit Tokio. In r SchagerCourant GEEN ALGEMEENE OORLOG IN EUROPA. De bekende Parijsche waarzegster Ma dame Fraya begeeft zich met haar voorspellingen ook vaak op politiek terrein. De United Press heeft zich tot haar gewend om profetieën over de toekomst met betrekking tot den te- genwoordigen toestand. PARIJS, 13 Nov. 1935. (United Press). De Fransche helderziende, Madame Fraya, die, naar het heet, ook het uitbreken van den wereldoorlog heeft voorspeld, schetste voor de United Press het Volgende toekomstbeeld: „Het conflict tusschen Italië en Abessynië," begon zij, „zal slechts van korten duur zijn, aangezien Mussolini zal trachten een oorlog met Engeland te vermijden. Mussolini heeft het hoogtepunt van zijn loopbaan reeds overschreden. Voor Duitschland zal het volgende jaar weinig Verandering brengen. Hitier wenscht den oorlog niet. In Frankrijk zal de regeering-Laval zich niet lang meer staande kunnen houden. Waarschijnlijk zal Laval worden opgevolgd door een kabinet van de linkerzijde. De betrekkingen met Engeland zul len gedurende korten tijd eenigszins verkoelen, doch de Entente Cordiale zal blijven bestaan. Groot-Brittannië heeft een goed jaar vóór zich. De gunstige ontwikkeling der laatste jaren zal in 1936 blijven voortduren. Koning George zal waar schijnlijk het heele jaar nog in leven blijven. Al? de Prins van Wales naderhand aan de regeering Hachelijke toestand in overstroomde ge bieden. Nieuwe was van Rhöne ver wacht. AVIGNON. De Rhone, die te midernacht tot het sedert 1856 niet meer voorgekomen peil van 7.30 meter was gestegen, is tusschen 2 uur en 14. uur een centimeter per uur gezakt, doch de nieuwe was van de Durance zal het peil van de Rhóne op nieuw doen stijgen. De spoorweg AvignonCavaillon is verzakt ten gevolge van het feit, dat de Durance bij de samen vloeiing met de Rhöne niet meer haar water kon loozen en buiten haar oevers is getreden. Ook de was van de Loire, Ain en Saone veroor zaakt steeds ernstiger overstroomingen, waardoor de oogst wordt vernield. Men vreest dat de dijk langs de Rhóne tusschen Beaucaire en Fourques het niet lang meer zal houden. De bewoners van de vlakte van Beaucaire nemen maatregelen hun woonplaatsen te verlaten. Het plaatsje Villebreugnes Is geheel geïsoleerd, terwijl ook in de omgeving van Toulon de toestand ernstiger wordt. Winston Churchill nen bekogeld. i zijn zoon met stee- Londen: Winston Churchill en zijn zoon Randolph zijn gisterenavond te Liverpool door de me nigte aangevallen. De auto, waarmee de beide Chur- chill's zich naar 'n verkiezingsvergadering begaven, werd met zware steenen geworpen. Een steen ging rakelings langs het hoofd van Winston Churchill. Toen na de vergadering Randolph met zijn zuster Sarah naar huis terugkeerde, werd de auto wederom door een vijandige menigte omringd. Een demonstrant wierp een grooten steen, welke bijna de carosserie vernielde en Miss Churchill verwondde. Randolph is van meening, dat de demonstratie is georganiseerd door tegenstanders, behoorende tot de labour-partij. en vredelievendste sanctiewapen in handen te heb ben: n.1. het verlengen van de regenperiode. Wij vreezen dat op deze wijze de heer Veraart niet alleen het wel-en-wee van dit kleine wereldje bestieren zal, maar ook nog opwinding teweeg zal brengen onder de onsterfelijke goden. Mars zal Pluvius verzoeken zich met zijn eigen zaken te bemoeien. O dii immor- tales! De demonstratie van den heer Veraart werd, behal ve door een aantal journalisten ook bijgewoond door den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat ir. B. F. van Nievelt, die kennis wilde nemen van de door den heer Veraart beoogde oplossing van het grondwatervraagstuk in Kennemeriand. Nog tijdens het spuiten kreeg Haarlem inderdaad regen. Faciliteiten blijven tot einde 1936 ge handhaafd. De A. N. W. B. meldt: In tegenspraak met in de pers verschenen be richten kunnen wij mededeelen, uit Brussel offici eel bericht te hebben ontvangen, dat de faciliteiten, welke België voor automobilisten had ingevoerd en welke 15 November 1935 zouden eindigen, zullen worden gehandhaafd tot einde 1936. Nederlandsche automobilisten en motorrijders, die als toerist België bezoeken, hebben dus ook in het vervolg, althans ook gedurende het volgende jaar, geen internationaal rijbewijs of bewijs voor het motorrijtuig noodig. OUDEWATER'S ETALAGES IN 'T DONKER. Protesteerende winkeliers. Gisteravond hebben bijna alle winkeliers in de gemeente Oudewater uit protest tegen de huns in ziens te hooge electriciteitstarieven hun etalages in het donker gezet. Hier en daar zag men een petro leumlamp of kaars in de etalage staan. Het on gewone schouwspel maakte, dat zeer veel publiek op de been was, de Japansche pers vindt deze opmerking veel belang stelling. Naar verder verluidt, hebben de diplomatieke ver tegenwoordigers van Japan in China opdracht, Nan king opnieuw te waarschuwen tegen de anti-Japan sche actie. Ook bericht de Japansche pers, dat de Chineesche gezant te Moskou een geheime overeen komst met Sowjet-Rusland en de Vereenigde Staten tracht af te sluiten. Dit geheim verdrag heeft ten doel, den Japanschen invloed in het geheele Verre Oosten te bestrijden. Een militair verdrag met Rusland zou reeds gereed zijn. Ook Engeland wordt aangevallen en er van be schuldigd, de anti-Japansche actie in China te 6teun- nën. De Japansche regeering moet, wordt betoogd, door haar vastberaden houding tegenover Nanking en Noord-China de bedreiging van den vrede in het Verre Oosten tegengaan. Chineesch maarschalk door vrouw neer geschoten. Maarschalk Soen Sjoeng Fang is, volgens een be richt van United Press, het slachtoffer geworden van een moordaanslag. Tijdens een Boedistische godsdienstoefening is hij door een vrouw neerge schoten. De moordenares heeft zich onmiddellijk na het plegen van den moord bij de politie gemeld. Daar vertelde zij, dat zij de dochter is van een Chinee- schen generaal, die op last van maarschalk Soen Sjoeng Fang indertijd was gefusilleerd. Soen Sjoeng Fang is oud-gouverneur van de Bo ven Jangtse-provincie. De vrouw zou hem reeds honderden mijlen achter volgd hebben, om den dood van haar vader te wre ken. Inmiddels is gebleken, dat zij de dochter is van generaal Sji Hsien T'sjau. Zij heeft drie scho ten gelost, tengevolge waarvan de maarschalk op slag is gedood.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5