Oorlog of vrede in Europa? Italië staat voor een lissiog. Rijksmiddelen in October. KIJKEfl is KOOPEn üjCLOECK Hevig gevecht aan het Zuidelijk front Versterking van onze weermacht. STAKENDE GEMEENTERAADSLEDEN. Raadsvergadering te Koedijk gaat niet door. Omzetbelasting blijft laag. NAAR DEN BRANDSTAPEL VERWEZEN Fotogr. Atelier ARPAD MQLDOVAN - Nieuwe Niedorp 300 Abessijnen gesneuveld? Euwe verliest de 19de partij. Zaterdag 16 November 1935. Postrekening No. 23330 SGHAGËR CO II HA 79ste Jaargang. No. 9852 Int. Telel No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het -eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 22 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote* letters worden naar plaatsruimte berekend. Waarover de Groote Fascistische Raad hedennacht zal beraadslagen 18 Nov. komt steeds dichter bij. t]Van onzen specialen correspondent) ROME, Vrijdagavond 15 Nov. Italië staat thans gereed voor het nemen van belangrijke besluiten, nu de Engelsche verkiezingen achter den rug zijn. De vraag stukken, waarmede men zich te Rome thans bezig hondt, reiken veel verder dan de di recte Abessijnsche kwestie. De regeering werkt aan den eenen kant vele plannen uit voor een mogelijk conflict met geheel Europa en houdt zich tegelijkertijd bezig met plan nen voor Europeesche samenwerking, om dat men weet, voor geen andere keuzè dan deze twee uitersten te staan. Het meerendeel der uitgewerkte plannen heeft de bedoeling in beide alternatieven te voorzien. Rome weet, dat complicaties in Europa de economische ineenstorting van Italië zullen beteekènen, maar de regeering, de gewapende macht en bet Italiaansche volk worden in gereedheid gebracht en uitgerust om een wanhopigen strijd te voeren als er geen andere uitweg overblijft. De overtuiging heerscht, dat het uitbreken van een catastrophe niet aan Italië, maar aan den onder den druk van een sterke mogendheid werkende Volkenbond te wijten zal zijn. Terwijl dus aan den eenen kant het dreigen der naderende sancties (de achttiende November komt steeds dichter bij) alle weerstandsmaatregelen be spoedigt en het Italiaansche volk in oorlogszuchtige opwinding brengt, hebben anderzijds de diplomatieke onderhandelingen der afgeloopen maanden gediend om de regeering voor te bereiden op de mogelijkheid van een vrede, waarbij eer- en andere gevoelens worden bevredigd, om van een herleving van den Volkenhond, warin ook Duitschland vertegenwoor digd zou zijn, maar niet te spreken. Deze tweeledige positie, die de mogelijkheid van öorlogscomplicatics, evenals een mogelijke vredelie vende samenwerking omvat, zal morgenavond wor den besproken in een speciaal daartoe belegde mid dernachtzitting van den Grooten Fascistischen Raad, onder voorzitterschap van Mussolini. De bijeenkomst zal plaats vinden in het Palazzo Venezia. De banie ren van de fascistische partij zullen het balcon ver sieren. Elke politieke, militaire en economische fi guur, die een belangrijke positie inneemt, is in den raad vertegenwoordigd, waarbij dan nog komen de speciaal aangestelde deskundigen. Grandi, de Italiaansche gezant te Londen, is spe ciaal voor deze bijeenkomst naar Londen overge komen. De raad is slechts een adviseerend lichaam, maar wat de raad vandaag denkt, wordt morgen dooi de regeering uitgevoerd. De raad zal de volgende punten bespreken: Ten opzichte van complicaties in Europa: 1. Maatregelen om weerstand te bieden aan de op Italië toe te passen financieele en .economische sancties. 2. Voorstellen betreffende economische tegenmaat regelen, toe te passen op landen, die de sancties on dersteunen. 3. Permanente bezuiniging binnenslands om even tueel tot economisch herstel in staat te zijn. 4. Het overbrengen van opdrachten naar landen, die de sancties niet ondersteunen, ten behoeve van den invoer van voor den oorlog in Oost-Afrika nood zakelijke producten. 5. De ontwikkeling van de binnen- en buiten- landsche propaganda voor de ondersteuning der Ita liaansche actie. 6. Discussie over de grenzen van economische sancties en behandeling van een voorstel betreffen de blokkade, wanneer deze grens wordt geacht te zijn overschreden. 7. Beslissing over het al of niet zitting blijven ne lhen in den Volkenbond na 18 November, indien sancties zonder eenige verdere voorwaarde worden toegepast. Ten opzichte van de vredelievende samenwerking gullen in den Raad de volgende punten in behande ling worden genomen: 1. Verslag van een bespreking over de diploma tieke onderhandelingen die in de afgeloopen maand in Rome, Parijs en Londen hebben plaats gevonden over vredesvoorwaarden in het Italiaansch—Abes- sijnsche geschil. 2. Een herhaald vredesvoorstel in overeenstemming met de Italiaansche politieke en militaire successen in Abessinie. Deze kwestie zal echter open gelaten worden en beschouwd worden in hét licht van een mogelijk herstel eener Europeesche samenwerking. Het karakter van deze samenwerking is reeds uitge stippeld in de volgende drie punten: Herstel van 't Stresafront, grondige hervorming van den Volken bond, terugkeer van Duitschland tot den Volken bond. Dit beteekent in werkelijkheid een terugkeer tot de methodes en den geest van het viermogendheden- pact. Dit grootsche plan, dat echter veel kans heeft te struikelen over de woorden „grondige hervor ming" spreekt eveneens over de samenwerking met Amerika en Japan. De Middellandsche Zeekwestie wordt .beschouwd als een consequentie van het alternatief: conflict of samenwerking. Discussies in dit verband zullen loo- pen over kwesties, naar voren gebracht in Mussoli ni's besprekingen met Sir Eric Drummond over de Britsche vloot in de Middellandsche Zee en de Ita liaansche troepen in Libye. De vraag welke houding op de komende vlootcon- ferentie zal worden- aangenomen, ten opzichte van de Italiaansche verbindingen over zee met haar ko lonies aan de Middellandsche en Roode Zee, ligt hier in opgesloten. Behalve korte communiqué's, die resolu ties in algemeene bewoordingen waargeven, worden het werk en de besprekingen van den Raad streng geheim gehouden. Maar niemand kan toch ontkennen, dat de bo- genoemde onderwerpen de ernstige aan dacht van Mussolini en zijn medewerkers zullen opeischen op dit beslissende oogen- blik in de geschiedenis van Italië en Europa, Ook al mag Engeland niet van meening zijn, dat de kansen van vrede in Europa op den achttienden November ernstig zul len worden belemerd, indien al niet in ge vaar gebracht, Italië denkt daarover an ders. Vandaar deze bijeenkomst van den Grooten Fascistischen Raad. Het Danakil-leger, dat in verbinding staat met de troepen van het eerste legercorps, heeft de Abes- sijnsche troepen onder leiding van Dedjasmatsj Kassa Sebbat ontmoet in de nabijheid van Azbi, op de hoogvlakte van Tigre: Generaal de Bono bericht, dat de Abessijnen na een hevig gevecht teruggedreven werden. Zij lieten 5 dooden en verscheidene honderden gewonden op het slagveld achter, terwijl de Italiaansche verlie zen bestonden uit vier gewonde officieren, twintig gedoode Inheemsche soldaten en 50 gewonden. Azbi is veroverd. Generaal de Bono meldt even eens, dat verscheidene Abessijnsche nederzettingen zijn gebombardeerd in het Amba Aladji-district. (Auteursrecht Morning Post - A.N.P.) Een fonds ten bedraae van viiftia milloen. Naar „de Standaard" verneemt zal het fonds waar uit de, naar het woord van Minister Oud urgente, voorzieningen van onze Nederlandsche weermacht ge financierd zullen worden, in totaal circa 50 milliobn gulden bedragen. De versterking van de afweermacht van ons leger zal voornamelijk door drieërlei maatregelen worden bevorderd, n.1. door uitbreiding van de artillerie, ver meerdering van de luchtafweermiddelen en verster king en uitbreiding van onze luchtvloot. BURGEMEESTER WEIGERDE HET VERZOEK IN TE WILLIGEN OM DE VERGADERING EEN PAAR UUR TE VERSTELLEN. De tegen gisterenmiddag uitgeschreven raadsvergadering te Koedijk, is niet doorge gaan. Wethouder Hart had aan Burgemeester Ninaber verzocht om de bijeenkomst eenige uren te willen uitstellen, teneinde in staat te zijn de begrafenis van zijn partijgenoot Zee man te Zuidscharwoude te kunnen bijwonen. Toen de burgervader weigerde, verklaarde de partijgenoote van den heer Hart, alsmede de r.k. wethouder en nog een ander raadslid zich solidair, zoodat de vroede vaderen van Koedijk gisteren niet konden vergaderen. Opbrengst ruim iy2 millioen gulden beneden het vorig jaar en de raming. In October bedroegen de ontvangsten der schatkist uit de middelen f 31.404.327 of bijna f 1.6 millioen minder dan in October 1934 en hieven mitsdien ruim f 1.7 millioen beneden één twaalfde der raming. Voor de directe belastingen was op 31 Oc tober in totaal f 90.088.506 aan aanslagen op de kohieren gebracht tegen f 83.789.797 op 31 October 1934. De Inkomstenbelasting heeft volgens den jongsten staat van de Rijksmiddelen thans rond vijf millioen meer opgebracht dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. October leverde 5.5 millioen op. September bracht het tot zes millioen. Augustus tot acht. Er is dus wel-een daling merkbaar naar het einde van het jaar toe. De belasting van de doode hand steeg in de vorige maand slechts met een ton. Men is hier nog zeer ver van de raming van f 3.000.000 af. De inkomsten van de Omzetbelasting zijn thans 18.5 millioen onder de raming voor tien maanden. Totaal werd gedacht f 81.500.000 binnen te krijgen Hiervan is pas opgebracht ruim f 49.000.000. Er is tot dusver 7 millioen meer ontvangen dan in de eerste tien maanden van 1934. Ook de accijnzen op gedistilleerd en bier blijven weer ver onder de verwachting. De opbrengst van beide is ten opzichte van verleden jaar met om en de bij 1.5 millioen gedaald, evenals de opbrengst van de dividend- en tantièmebelasting. Alle .overige middelen" samen zijn gestegen met 12 millioen. Tot nu toe is ontvangen f 305.024.800; dat is ruim 26 millioen onder de raming. Door het natte heristgetij is de Luzerne kla- veraogst in de Wieringermeer van dit jaar verschimmeld en totaal waardeloos gewor den. Door verbranding worden thans dui zenden en nog eens duizenden kilo's ver nietigd, Hierboven zien we hoe op een dei boerderijen de oogst aan de vlammen wordt prijsgegeven. De brandspuit van de Wierin- germeer staat gereed om bij eventueel om- keeren van den wind onmiddellijk te kun nen ingrijpen, wanneer de boerderij gevaar mocht loopen. Kinderportretten - Familiegroepen, Busten - Studie-opnamen, enz. enz. in de meest artistieke uitvoering. Door de groote drukte gelieve U uw bestellingen voor St. Nicolaas zoo vroegtijdig mogelijk aan ons op te geven Alléén door deze medewerking kun nen wij U verzekeren van een prompte levering. Geopend dage lijks, ook Zondags, tot 's avonds 8 u. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, Bergen. ASMARA, 15 Nov. (A.N.P.): De oorlogs correspondent van het D.N.B. meldt, dat de Italiaansche opmarsoh in het Zuiden wordt voortgezet in de richting van Harrar en Djidjiga. De colonne van Maletti stiet Dom derdag in het Fafan-dal op een sterke afdee- ling Abessijnen, die na harden strijd werden verslagen. De Abessijnen zouden meer clen 300 dooden hebben moeten achterlaten, terwijl velen zouden zijn gewond. Ook een Europeaan, die aan Abessijnsche zijde streed, zou gesneu veld zijn. Talrijke machinegeweren, veel mu nitie en een pantserwagen zouden in handen der Italianen zijn gevallen. Aan Italiaansche zijde, aldus wordt verklaard, zijn een officier en een onder-officier gevallen. Een officier, twee Askari-onderofficieren en 60 Askari's werden gewond. Volgons de laatste beerichten lijkt het, of de ge vechten aan alle fronten herleven. Aan het Noorde lijk front wordt de Italiaansche opmarsch systema tisch voortgezet. Overal achter de liniën van de corp sen van Santini en Birolo wordt het gebied gezuiverd. Ten Zuiden van Makalle hebben vliegers sterke Abessijnsche troepen-concentraties waargenomen, vooral tussohen Antalo en Ama Alatsji. In een kamp werd een groote tent gezien, die, naar men vermoedt, aan den Abessijnschen troonopvolger zou kunnen toebehooren. Er zijn teekenen, die zouden kunnen wij zen op de aanwezigheid van Ras Seyoem en andere andere aanvoerders in deze streek. De bevolking heeft het gebied verlaten, blijkbaar omdat zij ernstige dingen verwacht. De Italiaansche vliegtuigen hebben bommen en brandbommen op de Abessijnsche con centraties geworpen, clie, naar het schijnt, veel uit werking hebben gehad. Het corps van Maravigna staat niet ver van de Takaze, terwijl aan het Setit-front alle afdeelingen inlanders de rivier hebben overschreden en eenige kilometers in Abessijnsch gebied zijn opgerukt. Te Asmara gelooft men algemeen, dat belangrijke krijgsbedrijven verwacht kunnen worden. Het 46ste Italiaansche legerbericht, Rome. Generaal de Bono seint in zijn 46ste le gercommuniqué, dat de afdeeling Dankali's in ver binding met manschappen van het 1ste legercorps op de grens van de hoogvlakte bij Azbi in strijd zijn gewikkeld met een troepenafdeeling van dedzjasj Kassa Sebhat. Na een verwoed gevecht werd de vijand verslagen. Hij liet 55 dooden en eenige honderden gewonden achter. Aan Italiaansche zijde werden vier officieren ge wond, terwijl 20 Askari's werden gedood en 15 ge wond. Uit de andere sectoren wordt niets nieuws gemeld. De luchtmacht voert verkenningsvluchten uit in het gebied van Ambalagi en heeft met succes groepen tegenstanders gebombardeerd. Auto rijdt twee fietsers aan En slaat daarna over den kop Diemen, 15 Nov. Gister omstreeks tien uur wilden twee wielrijders ter hoogte van de Hart- veldschebrug te Diemen den weg oversteken, toen een auto, die uit richting Diemen de Weesperzijde wilde inslaan, hem aanreed. Een der wielrijders werd levensgevaarlijk gewond, de ander kwam er nog vrij goed af. Beiden zijn naar Amsterdam ver voerd. De autobestuurder, die nog trachtte de fiet sers te ontwijken, haalde naar links uit, waardoor hij tegen een verkeerspaaltje terecht kwam. Hier door verloor hij de macht over zijn stuur, de auto slipte en kwam op zijn kant te liggen. De politie van Amsterdam stelt een onderzoek in. De twee inzittenden van de auto kwamen met den schrik vrij. De negentiende partij van den wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken tusschen Euwe en Aljechin is gisteren te Zeist na 57 zetten door den Nederlander opgegeven. De positie na het afbreken gaf geen ander resul taat te wachten. De stand is thans: Aljeohin 10j)nt„ Euwe 8y2 .pnt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1