VROUW, W/X\ODL MODEGRILLEN. De details zijn beslissend. Dankbaar maken wij ge bruik van de vele kleinighe den, die de mode ons biedt. De lijn der japonnen is so ber en de kleuren zijn stem mig, passen zich aan najaar en winter aan, zoodat de'ver schillende garneeringen wat leven aan kunnen brengen. In de eerste plaats noemen wij de aardige tresgarneerin- gen, passementeriën en be legsels. Een aansluitende ja pon, die van een blauw man- telcostuum gemaakt is, ziet er zonder meer vrij stemmig uit. Het opnaaien van ge kleurde, b.v. roode brande- bourgs toovert het geheel eensklaps om in een echt ge zellig geheel. De hals wordt afgewerkt met een smal staand boordje van bontstof. Iets nieuws om een bestaan de japon te moderniseeren, bestaat uit een ronde boven- pas van fluweel of ander ma teriaal met klein splitje mid den voor, waardoor een paar bescheiden revers gevormd worden of naar verkiezing met knoop en lus gesloten wordt. Do mouwen van middag- en avond japonnen worden lang en wijd gedragen. Zeer modern is om de mouwen in het mid den te sluiten met metalen knoopen en lusjes en enkele hiervan aan den onder kant open te houden. Tafzijden en andere weefsels hebben gar neeringen in den vorm van touffes, bloe men en strookjes, waarvan één der zijden één c.M. of meer uitgerafeld is. Men kan wat de garneeringen betreft, zijn fantasie den vrijen loop laten, zij mo gen gerust min of meer origineel zijn. Kleine metalen clips houden de gedrapeer de voorstukken van avondjaponnen bij een en worden op de schouders aange bracht. Van geplisseerde tulle worden bloemen op avondjaponnen gedragen. De ceintuurs zijn meermalen breed aan de voorzijde en bestaan uit bont gekleurd borduurwerk. Het laatste wordt veel op de mouwen van effen japonnen toegepast. Een van do laatste modesnufjes, die wij thans zien dragen is een soort hoofddoek, zooals de Britsch Indische vrouwen deze dragen en dio aan een der schouderstukken van gckleede avondjaponnen wordt geknipt. Men slaat deze in corridors over het hoofd, terwijl de lange doek als hij niet gebruikt word over den rug afhangt. Een weinig onwennig naar onzen smaak wellicht, toch flatteert het sommige jeugdige figuurtjes bijzonder en 't is weer eens iets anders, niet waar? Eenvoudige Japonnen Het is een zeer verkeerde meening, dat huisvrouwen of zij, die haar beroep bui tenshuis hebben, er minder goed gekleed uit zouden mogen zien. Wij meenen hiermede niet, dat zij ge- kleede japonnen moeten dragen, doch mo dellen, die zich aanpassen aan de eischen .van het werk, dat verricht moet worden. Zoowel met het materiaal als met de coupe moet rekening worden gehouden. Meermalen krijgt men den indruk als men vrouwen in hare huishouding bezig ziet, dat zij min of meer zorgeloos gekleed zijn of een of andere „afdragen" in haar werk. De vlinder ontpopt zich dan echter, als zij uitgaat en toont zich op haar mooist. Wellicht ligt de oorzaak van het afdra gen van kleeren in een verkeerde zuinig heid. Hoe het ook zij, het is onnoodig, da een vrouw er niet volkomen correct ge kleed uitziet. Voor de huisvrouw is het mogelijk om groote overalls over hare japonnen te dra gen en do werkende vrouw* buitenshuis kan volstaan met, losse manchetten als zij bureauwerk verricht. Ook voor vele vrouwen, die een bureau uitoefenen is het mogelijk, een schort te dragen, indien zulks noodig is. Op welk arbeidsveld de werkende vrouw hare taak ook vindt, het is altijd mogelijk om keurig gekleed voor den dag te komen. De eerste japon (VKK 1771), is een een voudig vlot model, met stiksels als garnee ring aan kraag en ceintuur; driekwart mouwen, waarvan de onderruimte met plooitjes is weggeslikt. De japon hiernaast (V.K.K. 1772) heeft een moderne boordgarneering met nessel- gatcn, waarmede het voorstuk gesloten wordt. De mouw is op zeer aparte wijze ingezet en de rok geeft een aardig Wis se henstuk te zien. Do donkere japon (VKK 1773), die hier weergegeven is, heeft een licht ingezet stuk en driekwart mouwen. Rok bestaande uit één achterbaan en voorbaan met heupstuk en drie smalle deelen. Wij geven rechts een aardig model van een schort weer, (VKK 1774), dat in een of andere pasteltint gemaakt kan worden, passend bij de donkere japon. Er wordt een donkere ceintuur over gedragen, waardoor liet aanzien wat gekleeder wordt. De meest rechtsche japon (VKK 1775) is van gemêleerde slof, heeft een vierkante halsuitsnijding, waarbij een gekleurde shawl wordt gedragen. Smalle ceintuur met gesp van galalith. Opgeknipte tusschen- baan aan de voorzijde en verkorte zijba- nen. Achterbaan uit één stuk. EEN ST. NICOLAASPREMIE! Vraagt nog heden aanl Wij zijn nu weer in den tijd van St. Ni- colaas-voorbereidingen en als huisvrouwen doen we ons best dit jaarlijks terugkeeren- de familiefeest zoo goed mogelijk te doen slagen. Dit kost vooral in dezen tijd nog wel eens hoofdbrekens, omdat alles zoo goedkoop mogelijk moet zijn en goedkoop, volgens een oude spreekwoord, dikwijls duurkoop is. Maar goedkoop en goed is al les, wat U zelf maakt. Cadeautjes behoe ven niet altijd veel geld te kosten; men kan ze zelf maken en de vreugde is er des te grooter om. Zoo juist is het Novembernummer van Het Practisch Modeblad verschenen. Dit nummer staat in het teeken van het St. Nicolaasfeest, d.w.z. het bevat allerlei aan wijzingen, hoe men het St. Nicolaasfeest gezellig kan maken. Men kan er in vinden, hoe men nuttige en practische geschenken zelf kan maken; het geeft een aantal re cepten van de meest gewilde St. Nicolaas- lekkernijen, in één woord: het is een St. Nicolaasnummer, dat er zijn mag. Dit fraaie nummer stellen wij kosteloos beschikbaar aan onze lezeressen, die er goed aan zullen doen, dit nog vandaag aan te vragen. Men kan dit doen per brief on der bijsluiting van twaalf cents aan post zegels, geadresseerd aan de Moderedactri ce. Muzcnstraat 5b te Den Haag, of door storting of overschrijving op giro-rekening 191919 ten name van den Knippatronen- dienst te 's-Gravenhage. Wij raden U aan, dit nog heden te doen. U zult cr veel genoegen van beleven! BABY KRIJGT EEN EIGEN WILLETJE! I I De geestelijke ontwik keling uit zich bij kin deren van anderhalf, twee jaar steeds ster ker. Met trots consta- teeren de ouders deze snelle vooruitgang, die echter ook in enkele op zichten wel oons kleine zorgjes met zich brengt. De kleine ontwik kelt zich tot een persoonlijkheid, dio een eigen wil kan toonen en zich niet zonder meer altijd even gemakkelijk in alles schikt. Kleine karaktertrekken kenmerken zich af en toe, die niet altijd de volle in stemming hebben der ouders. Laten wij beginnen met het morgenbad, waarin sommige kinderen buitengewoon veel genoegen scheppen. Zij uiten zich op levendige wijze, trappelen met de voeten en slaan met de handen in het water, dat het een lieve lust is en genieten van het drijvende speelgoed. Komt er een einde aan dc pret, dan kondigen zij hun misnoegen, uit het natte element genomen te worden, aan door luidkeels te gaan schreien. Ande re kinderen daarentegen, vinden het reeds iets bijzonder onaangenaams, als zij de toebereidselen voor het bad zien maken... Men moet trachten de oorzaak van deze tegenzin te bestudeeren. Zeer vaak is er aan tegemoet te komen door de tempera tuur van het water te veranderen. Zulke kinderen moeten liefst vlug achter elkan der afgeholpen worden en indien hun ge dachten afgeleid worden, schikken zij zich ten slotte omdat zij zien, dat moeders wil de sterkste is. Vele kinderen hebben voorkeur, voor- of tegenzin in bepaalde spijzen. Anderen moeten op alle mogelijke wijze bezig ge houden worden en met zoete woordjes worden toegesproken voor en aleer het eten naar binnen gaat of loopen telkens van tafel af. Al deze slechte gewoonten moeten met kracht worden tegengegaan als de kinderen nog jong zijn. Zij mogen slechls dan met de ouders aan tafel zit ten, indien zij zich inderdaad als groote kinderen weten te gedragen. Extra gerechten moeten niet klaarge maakt worden, als de kinderen ongeveer twee jaar zijn, moeten zij eten wat de pot schaft; men kweekt hierdoor kinderen, die niets lusten en steeds kieskouwen, zij moe ten stipt op tijd eten en niet zoo laat als het toevallig uitvalt of nu eens hun warme eten in het middaguur, dan weer 's avonds krijgen. In vele gezinnen, vooral met verwende kinderen, is het voor de ouders een gru wel als het warme maal genuttigd wordt onder voortdurend dwingen en huilen. Kinderen die van jongaf in alles toegege ven zijn, weten als zij wat ouder zijn, niet beter of dit behoort zoo. Een zachte, doch strenge hand is noodig om de kinderen te doen aanvoelen wat de ouders goed en noodig vinden. Tusschen de maaltijden in moeten kin deren niet te veel eten, het vermindert de trek, hoogstens een enkele biscuit of vrucht, vooral geen snoeperijen. Het is even verkeerd om de kinderen de „lekke re" hapjes van het bord der ouders te ge ven. Ieder kind krijgt zijn eigen portie en moet niet denken, dat het eten van vader of moeder anders of smakelijker is. Bedtijd geeft veelal scènes, en de kinde ren worden als het ware door overbezorg- de moeders opgevoed tot kleine tyrannen, indien men aan alle grillen toegeeft. Er zijn moeders, die geduldig bij het bed van hun kind blijven zitten, totdat het slaapt, of die hun zelfs in slaap zingen, wat natuurlijk een buitengewoon slecht aanwendsel is. Slechts in geval van ziekte kan van en kele dingen worden afgeweken, doch kin deren behooren stipt op tijd naar bed te gaan, zonder dat volwassenen zich aan hen moeten opofferen. Ook dit is een quaestic van gewoonte en als het kind be grijpt, dat hij alléén moet gaan slapen, zelfs al huilt hij zich dan eens een paar MODEGRILLEN. Warme nachtkleeding. De nachten worden aan merkelijk kouder en flanel len nachtkleeding komt ons goed te pas. Buitengewoon mooie, wasch- bare flanellen weefsels zien wij thans voor dit doel gefa briceerd. Nachthemden zoowel air pyama's zien wij van dit ma teriaal verwerkt, doch ook aardig, driekwart lange jak jes, die wij 's morgens en 's avonds over de nachtklee ding op de slaapkamer dra gen. Zij zijn van warme ge watteerde stof gemaakt in alle kleuren voorradig, prac tisch en warm. Revers en mouwopslagen kunnen van afstekende kleur gemaakt worden. De nachthemden worden van gebloemd flanel geko zen met donkerder kraag. Lange mouwen en in het midden wordt de ruimte ve le malen ingehaald. Andere dames prefereeren de meer aan gesloten modellen, waarvan de ruimte in het middel met kleine plooitjes wordt ver werkt, zoóals de rechter afbeelding te zien geeft. Wijde pofmouwen en halsgarnee- ring van gebloemde flanel. De pyama links is eenvoudig van snit, sluit met enkele knoopen en heeft een smal staand boordje. avonden in slaap, dan zal hij hierin weten te berusten. Jonge moeders kunnen er niet genoeg tegen waken hun kinderen te verwennen. Het kind moet eenvoudig en natuurlijk worden opgevoed en een gezonde leefwijze volgen. Indien de moeders er toe mede wer ken om de zuigeling reeds stipt aan tijd en orde te gewennen en hem niet te ver wennen, dan komt dit de kinderen op la- teren leeftijd slechts ton goede. Verwende kinderen zijn zichzelf en anderen tot last en kunnen zich tevens slecht aan andere kinderen aanpassen als zij op school gaan. Geduld en tact zullen noodig zijn om kinderen den juisten weg te wijzen. HET PRACTISCHE HUIS. Het geeft de vrouw des huizes steeds ergernis, in dien van een overigens gave theepot de tuit wordt afge- stooten. Reparecrcn is heel goed mogelijk met een of an dere tube kleefstof, doch daar de breuk dan toch ge voelig blijft, brengt men een stukje gummislang over een deel van de tuit. Sla blijft na het wasschen te nat om aangemaakt te worden; uitknijpen kneust de teere blaadjes en uitlekken in de vergiet is niet afdoende, daarom zijn slamandjes zoo uiterst practisch, welke men heen en weer schudt, zoodat het overtollige water weg kan druppelen. Schoenen vragen regelma tig en zorgvuldig onderhoud. Het binnenwerk wordt schoongemaakt met 'n flink stuk watten, gedrenkt in ammoniak. Is het binnen werk stuk, dan beplakt men dit met stukjes glacé-leer (oude handschoenen), ook weer met kleefstof en strijkt den bovenkant glad met een warm ijzer, waarna men ze een paar dagen laat staan. Wil men lichte schoenen zwart verven, dan maakt men ze eerst grondig schoon, wrijft ze af met plakjes rauwe aardappel, laat ze volkomen droog worden en verft ze daarna zwart met een of andere vloei bare kleurstof, die men bij drogisten kan koopen. HEBT U AL KEUS GEMAAKT? Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d blad. Mu zcnstraat 5b, Den Haag. (Girorek. 191919. t.n.v. den KnippatronendieP-st), voor slechts 58 cent Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen 3 dagen worden afgehandeld. ZUINIG STOKEN! Reeds in het vroege najaar kan men ge» rust wat kachelwarmte gebruiken, vooral als men 's avonds stil zit te lezen of wer ken. Zuinig zijn is thans het parool, dus al te veel verstoken moet voorkomen wor den. Wanneer de kachel alleen pas tegen den avond aangemaakt wordt, gaat hij gauwer doorbranden, indien de pijp wat voorge- warmd wordt. Men doet los gevouwen cou ranten In de kachel, steekt deze aan en laat er eenige met flinko vlammen ver branden, waardoor het aanmaakmateriaal vlug aantrekt. Wil het vuur trots deze voor zorgen nog niet goed aantrekken, dan strooit men er een paar lepeltjes suiker over. Nimmer spiritus of petroleum! Brandt de kachel flink door, dan gooit men er een laagje aardappelschillen op, die evenals afval van bananen en andere vruchten uitstekend afdekken. Wil men den kachel aanhouden, terwijl men uit is, dan wordt deze in de eerste plaats getemperd en verder wordt het vuur bedekt met in natte couranten gewikkelde briketten, die daarna nog eens in droge couranten worden gewikkeld. Anthraciet kan men vlug en goedkoop aanmaken, indien men eerst wat luchtige WENKEN VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. Melkpannen hebben na het koken van melk dikwijls een witten aanslag, die men moeilijk kan verwijderen, hetgeen echter noodzakelijk is om later aanbranden te voorkomen. De aanslag is echter veel min der, indien men na het koken de melk overgiet in een kan en de pan met gesloten deksel of gevuld met water wegzet. Wijde pantalon. De onderkleeding, welke bij avondjapon nen wordt gedragen is meestal dun. Waar om niet van dun flanel een combination gemaakt met diepe ruguitsnijding, welke gemaakt wordt volgens hetdécolletó van de japon? propj'es papier op de bovenlaag legt en hiei-tusschen een schepje houtskool. Pa pier aansteken, waarna de houtskool in minder dan geen tijd rood gloeiend is en de anthraciet aan het branden brengt Van groot belang is tevens om de juistf grootte van anthraciet te branden, hetgeeJI bij verschillende soorten kachels en haar- den weer anders is en verband houdt met de constructie. Kleine stukjes anthraciet 2/3 zijn meestal voor haarden geschikt doch sommige kan men zelfs stoken met z g. parelanthracieh SMAKELIJKE GERECHTEN VOOR KOUDE DAGEN. Gevulde kool. Een pond vleesch, 125 gr. spek, één ei, anderhalf kg. kool, één dikke snede brood, peterselie, kruiden, wat bloem en zout. De kool wordt van de leelijke bladeren ontdaan daarna wordt langs de stronk een diepe insnijding gegeven en de buitenste groote bladen voorzichtig verwijderd, ver volgens welt men deze 10 min. in kokend water en zout op. Vleesch en spek malen en aanmaken met het geweekte brood, ei, kruiden en zout. Op de aanrecht wordt 'n servet gelegd, dat men flink bestrooit met bloem, hierop legt men een laag koolbla den, bestrijkt deze met het vleeschmeng- sel, laag om laag, daarna wordt de doek dichtgeknoopt of gebonden en in kokend water gedurende anderhalf uur gekookt. „Heete bliksem." Op één Kg. zoete en eventueel zure ap pelen, en één pond varkensvleesch, water en zout. In een pan wordt een laag geschilde, aan schijyen gesneden aardappelen gelegd, in het midden het vleesch, dat gezouten wordt, en er omheen de partjes appelen, bovenste laag aardappelen. Het geheel wordt met zooveel water bedekt, dat het juist even over het vleesch komt. Alles aan de keek brengen en zachtjes laten sudderen, totdat aardappelen gaar zijn, vóór het opdoen vleesch op een scho tel leggen en de rest fijn stampen. Inplaats van vleesch: „Eierkaas". Vier eieren worden geklopt met één kwart liter melk, zout en noot, totdat wit en geel goed vermengd is, daarna doet men de massa in een vorm, plaatst deze in de oven of in een pan water, dat zachtjes moet blij ven koken en stort de gestolde eieren op een schotel, snijdt de massa in nette stuk ken, die in ei en paneermeel gewenteld en in ruim vet gebakken worden. MEDISCHE WENKEN. Indien men last heeft van de gal voelt men pijn rechts van de maagstreek. Het beste is om licht voedsel te gebruiken, geen vet, en warme dranken, b.v. vlierthee te drinken. Bedrust is het meest aan te beve len, terwijl men een warmwaterzak op d© pijnlijke plaats moet leggen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 22