In 't gebied benoorden Addis Abeba ....OMDAT Be dood langs den weg Bezoek van Europeesch journalist Gevaarlijke spanningen in China De moeilijkheden voor den Italiaanschen opmarsch De Chineesche regeering voor een moeilijke keus. ONAANGENAME THUISKOMST. Tegen een boom verpletterd. Auto tegen viaduct gekraakt. Dinsdag 19 November 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9854 Int. Telef. Pit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De slechte telefoonverbindingen, de terreingesteldheid en de stemming onder de troepen (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes.) ADDIS ABEBA, Maandagavond 18 Nov. Na tien avontuurlijke, en min of meer wisselval lige dagen in het binnenland van Abessiniè, slaagde ik er in honderd mijl Noordwaarts door te dringen met de eenige journalisten, die tot nu toe Addis Abeba in deze richting hebben verlaten. Ik was de eerste Europeaan, die sinds het uitbreken van den oorlog tot aan Dehra Brehan tongeveer 20 mijl ten .Westen van Ankober) is doorgedrongen. Men had het beloofde journalistenhezoek aan Des sin iederen dag weer opnieuw uitgesteld. Ik trok er daarom, na de nooclige technische toestemming uit Dessie te hebben verkregen, zelf op uit en verliet. Ad dis Abeba om te trachten zoo ver mogelijk Noord waarts door te dringen. Het opperhoofd van Debra Brehan maakte echter een eind aan mijn onderzoekingstocht, door mij een voudigweg gevangen te zetten, bewaakt door een ge wapende macht en door bet bevel uit Addis Abeba op te volgen om den wég naar Dessie te versperren en elke beweging in Noordelijke richting te verhin deren. Ondanks deze bekorting van de reis, kon ik de ge ruchten omtrent de redenen van het uitstel van ons bezoek aan Dessie onderzoeken. Ik kreeg een in druk uit de eerste hand van de voor het Noorden bestemde Abessijnsche troepen, buiten de kunstmati ge atmosfeer van Addis Abeba. Bovendien was ik in de gelegenheid een leerzamen blik te werpen op de critieke 100 mijl, ten Noord-Oosten, van Addis Abeba, die misschien getuige zullen zijn van de laatste étappe in den Italiaanschen veroveringstocht. Ik vernam in Dehra Brehan, dat de vechtpartij, die onder cle soldaten op weg naar Dessie was uit gebroken, tusschen ben, die, in uniform waren en Hen, die het er zonder moesten doen, vrijwel het ka rakter van een muiterij had gedragen, en tot onder ling bloedvergieten had geleid. De moeilijkheden wa ren ontstaan, doordat de in sjamma's gekleede Abes sijnsche soldaten jaloersch waren geworden op de geüniformeerde en gewapende soldaten. Bijzonderhe den over den omvang der wanordelijkheden zijn niet voorhanden, maar de wilde verhalen, die de ronde doen, schijnen de regeering gelijk te geven in haar opvatting, dat de weg intusschen nog maar weinig geschikt is voor Europeanen. Op een afstand van 20 mijl van Addis Abeba en verder zag ik groote kampementen der Abessijnsche troepen, o.a van de troepen van Ras Getatsjo. Bijzon der opmerkelijk was de geraffineerde wijze, waarop men bij de formatie rekening had gehouden met mo gelijke luchtaanvallen. Over het algemeen zagen de kampen er ordelijk uit en vertoonden veel overeen komst met kampementen, die men ook bij Europee- sehe legermanoeuvres ziet. Een nader onderzoek leek echter niet aanbevelenswaardig. Groepjes ge wapende 'soldaten marcheerden tusschen de kam pen op en neer, zonder aanvoerder en met geen an der doel, dan een vaag verlangen naar vijandelijk heden. Het was duidelijk, dat dit district grondig is uit gedund door de mobilisatie. Het vrouwelijk element overweegt stérk in alle dorpen. Het land in de land bouwdistricten ligt verlaten. Het laatste gedeelte van den weg naar het Noorden is vermoedelijk typeerend voor de verdere Noordelijke landstreek en daarom een beschrijving waard, vooral uit een oogpunt van verbindingen. ,De weg naar Dessie is ©en van de meest belang rijke. Het is een ruw pad door velden en dwars door het land, dat door steenen wordt aangegeven. De telefoon, waaraan de Abessijnsche regeering het uit blijven van oorlogsnieuws wijt, bleek een merkwaar dig mengsel van moderne zakelijkheid en ouderwet- schen geest te zijn. De hoofdlijnen, die dateeren uit den tijd van Menelilc, loopen dwars over het land, zopder voor heuvelen of bosschen uit den weg te gaan. Langs den weg zijn op een afstand van onge veer 50 mijl telefoons geplaatst, en mijn eigen onder vinding deed mij begrijpen, waarom oorlogsnieuws in Addis Abeba niet altijd juist en actueel is. Het kostte bijv. meer dan een uur een verbinding met Addis Abeba tot stand te brengen. In Debra Brehan heb ik gedurende twintig uur pogingen in het werk gesteld om mij met officieele persoonlijkheden in verbinding te stellen, zonder er in te slagen. Dit was echter hoofdzakelijk te wijten aan den onwil van bet opperhoofd, dat er trotsch op was mij en mijn expeditie in hechtenis te houden. Het bleek onmoge lijk te zijn een vlot gesprek te voeren. De telefonist van ieder toestel is voortdurend door een haag van imenschen omringd en het geroezemoes van al het gepraat maakt het onmogelijk nauwkeurig te spre ken. Als Debra Brehan gebombardeerd zou worden, zou het verslag daarover er werkelijk wonderbaarlijk uitzien tegen den tijd, dat het Addis Abeba bereikt zou hebben. Uit geograpihisch oogpunt zijn de laatste 120 mijl ten Noord-Oosten van Addis Abeba, een bij uitstek makkelijk gebied voor een opmarsch. Het land is één glooiende vlakte, zonder boomen en met zoo wei nig dekking, dat de Abessijnen er weinig kans hebben voor hun guerilla-tactiek. De weinige verdedigings posities kunnen gemakkelijk door bombardementen tot overgave worden gedwongen. Een leger kan door dit gebied even gemakkelijk opmarcheeren als over al elders. De rivieren, die niet erg breed zijn kunnen gemakkelijk gepasseerd worden, omdat de weg niet over bruggen, maar eenvoudig over steenen of aarden dammen loopt. Het groote aantal stroomen zorgt voor een veilige en voldoende watervoorziening. Het eenige, dat een opmarcheerend leger in den Jvcg staat, is de bittere koude. Een ijskoude wind blaast over de uitgestrekte vlakten. Onmiddellijk na bet ondergaan van de zon, wordt de atmosfeer kou der dan ik ooit heb meegemaakt, zoodat een nachte lijk kampement bijna onverdragelijk is. Belangrijke Italiaansche acties vinden plaats tus schen Sasabaneh en Gorrahei, die, op een vertraag den opmarsch wijzen. Onda.-lts het hardnekkige ontkennen uer Abessij nen, die volhouden, dat de Italianen zich nog ver ten Zuiden van Sasabaneh bevinden, heb ik vandaag op nieuw berichten ontvangen, die mij mededeelen, dat de Italianen thans tot op korten afstand van Dag- gahboer zijn doorgedrongen, hetgeen vroegere be richten geheel bevestigt. Daggahboer is opnieuw hevig gebombardeerd. Men verwacht, dat Gorrahei, een nieuwe Italiaan sche basis zal worden, maar hoewel de Italianen een weg tusschen de kust en Gorrahei hebben aangelegd, wordt het transport naar het Noorden steeds moeilij ker. Neutrale militaire personen in Addis Abeba be schouwen de lange Italiaansche verbindingslijn, die zich over minstens 200 mijl uitstrekt, als een slecht teeken, speciaal met het oog op het gevaar van zijde- lingsche aanvallen van Ras Desta's leger. Men wijst er op, dat het noodzakelijk zal zijn om duizenden tonnen benzine langs den weg op te slaan, om het transport mogelijk te maken. De Abessijnen krijgen daardoor gelegenheid aanzienlijke schade aan te richten. Ik verneem, dat tot nu toe slechts Italiaansche in- heemsche troepen in het Zuidèn hebben gevochten. Daar de regen aan de Zuidkust in Januari begint en Harrar ongeveer in Maart bereikt, zien de Ita lianen in, dat zij zich geen oponthoud kunnen ver oorloven en zoo snel mogelijk Djidjiga moeten be reiken, Zij zullen vermoedelijk van uit het Zuiden aanvallen, daar het land ideale mogelijkheden voor mechanisch transport biedt. Men bericht, dat de wa tervoorraad uitgeput raakt. Het is mogelijk, dat een directe aanval op Harrar zal worden ondernomen. De juiste weergeving van den vorigen Dinsdag gegeven Abessijnsche verklaring ten aanzien van den slag in het Zuiden luidt, dat met 700 man aan beide zijden in Tomsa, 40 mijl ten Noord-Oosten van Dag gahboer, werd gevochten en dat na een gevecht van 5 uur 4 Abessijnsche vrachtauto's en 3 Italiaansche tanks werden veroverd. Aan beide zijden werden groote verliezen geleden. Ras Syoem, Ras Kassa en DedjasmatsJ Kassa lig gen thans volgens de hun verstrekte instructies rond om Makalle. Ik verneem, dat de Italianen terugge trokken zijn uit Aussa naar de Moessa Ali. Uit foto's, die ik vandaag heb bekeken, blijkt, dat het den Italianen zwaar zal vallen uit Makalle op te trekken, daar bergen en ravijnen mechanisch transport onmogelijk maken. Men is in Addis Abeba van meening, dat de vete raan maarschalk de Bono werd teruggeroepen op het hoogtepunt van zijn roem, voor 't aanbreken der werkelijke moeilijkheden. (Auteursrecht Morningpost A.N.P.) TSJANG KAI-TSJEK ROEPT 300.000 MAN ONDER DE WAPENEN. Naar Reuter uit Sjanghai meldt, staat de Chinee sche regeering thans voor de moeilijkheid, de politieke afscheiding van de vijf Noord-Ghineesche provincies te erkennen of toe te staan, dat de Japanners weder om een aanzienlijk deel van het Rijk bezetten. Uit Tokio wordt door Reuter gemeld, dat de ver tegenwoordigers van de provincies Hopei, Shantoeng, Sjansi, Tsjahar en Goeï Yoean, die binnenkort de on afhankelijkheid zullen uitroepen, gisteren te Peking een belangrijke conferentie hebben gehouden. Vandaag zouden de leiders van de autonomie met de generaals Tsjang Sjen en Soen Tsje Joean, de commandanten van de garnizoenen van Peking en Tientsin, vergaderen. Vermoedelijk zouden zij een proclamatie opstellen, waarin de verschillende wandaden van de Nanking- regeering worden opgesomd, vooral wat betreft de rationalisatie van het zilver. De vijf provincies zullen haar economische en fi- nancieele onafhankelijkheid afkondigen en zich ont trekken aai. de controle van Nanking. De Japansche generaal Doihara, die momenteel te Peking verblijf houdt waar hij de onderhandelingen heeft geleid tot het vestigen van de autonome regee ring in Noord-Cihina, heeft toegezegd, dat, indien een dergelijke regeering tot stand zou komen, geen Ja- pansch leger Noord-China zou bezetten, noch Japan zich in de binncnlandsche aangelegenheden van dit, dan autonome, gebied zou mengen, terwijl daarenbo ven de nieuwe regeering van Noord-China niet ge heel de banden met de regeering van Nanking zou hoeven te breken. United Press meldt uit Tokio, dat men het in offi cieele kringen wel bijna zeker acht, dat het tot bot singen zal komen tusschen troepen van de Chinee sche centrale regeering en de autonomisten in Noord- China. Gemeld wordt, dat Tsjang Kai Sjek's leger, bestaan de uit ongeveer drie honderd duizend man, in Shang- toeng gemobiliseerd is. Indien de Nankingtroepen ver der naar het noorden oprukken, wordt een ernstig treffen met de troepen van den gouverneur van Shan- de Winkeler Midden» standsver. meent zich te moeten geven voor 't maatschappelijk leven organiseert zij haar 14-DAAGSCHE! De netto baten zullen worden gereserveerd voor het op te richten zwembad. Inwoners van Winkel en Omstreken, doe tijdens deze campagne uw inkoopen alhier, opdat de baten zoo groot mogelijk wordenLETTERSVELE PRIJZEN toeng, Han Foe Tsjoe, bijna voor onvermijdelijk ge houden. In vooraanstaande Japansche kringen ontkent men, dat de Japansche strijdkrachten in Noord-China worden uitgebreid. Reuter meldt nog uit Peking: Volgens te Tientsin ontvangen berichten zou in Mandsjoekwo bevel tot mobilisatie zijn gegeven. Achttien Japansche vliegtuigen en een trein met materiaal zijn vandaag te Skan Hai Kwan aangeko men. De plaatselijke Chineesche leiders vragen den Ja- panschen generaal Doihara de gedemilitairiseerde zone af te schaffen, als Noord-China onafhankelijk wordt. Men vermoedt, dat Doihara gunstig hierin zal be slissen. Bewoner door inbreker met revolver be^ dreigd. Zondagavond werd ingebroken ten huize van den heer S. aan de Wilhelminalaan te Maassluis. Bij thuiskomst van den heer des huizes werd deze met een revolver bedreigd. De inbrekers wisten op de vlucht te slaan. Zij hebben geen gelegenheid gehad iets mede te nemen. De daders later gegrepen. Een goedo vangst van de politie. Nader wordt gemeld, dat de heer S. aan de poli tie kennis had gegeven, dat hij even te voren in zijn woning komende om sigaretten te halen en terwijl de andere familieleden niet thuis waren, in de ach terkamer een man aantrof, die, toen hij de kamer binnentrad, achter een fauteuil te voorschijn kwam. Op de vraag, wat hij daar uitvoerde, kreeg hij een ontwijkend antwoord. Toen hij hem verder onder vroeg, kwam een tweede persoon van de eerste ver dieping naar beneden, die in de deuropening bleef staan. De eerste -onbekende haalde een automatisch pistool te voorschijn en onder bedreiging den heer S. te zullen neerschieten, dekte de tweede, eveneens met een automatisch pistool, waarmee hij voor de tuindeuren was gaan staan, den aftocht van den eerste. De heer S. was geweldig geschrokken. Omstreeks twaalf uur, toen de rechercheurs de buurt afzochten, omdat zij vermoedden dat de ver dachten in de omgeving moesten zijn, kwam een be richt van den stationsbeambte Peute, dat twee perso nen langs de lijn liepen bij den overweg aan den VTaardingerdijk. De rechercheurs hielden hen aan en noodigden hen uit mee naar het bureau te gaan. Daaraan vol deden zij niet, doch toen de rechercheur zijn revol ver trok, gingen zij mee. Eerst wilden zij hun naam niet zeggen, en ook niet opgeven vanwaar zij kwa men, Zij hadden een koffer met kleedingstukken bij zich en nog meer aanwijzingen deden den commis saris van politie besluiten hen in bewaring te nemen. In den loop van den nacht werden zij soepeler bij het verhoor en bekenden ten slotte zich aan twaalf inbraken te Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Vlaardingerambacht, Hillegersberg en Overschie te hebben schuldig gemaakt De inbrekerswerktuigen en revolvers hadden zij begraven. Zij werden later door de rechercheurs Heymans en Kuntkes gevonden. Tal van foto's zijn door hen ge nomen en vanochtend werd de officier van justitie telefonisch van de zaak in kennis gesteld. De inbre kers waren de gebroeders W. uit Rotterdam, resp. 21 en 23 jaar oud. Auto's botsen op elkaar Zeer ernstig ongeluk onder Woudenberg. Een doode en een zwaar gewonde. Geen voorrang verleend* Gistermiddag om 4 uur heeft zich onder de ge meente Woudenberg een zeer ernstige botsing tus schen twee personenauto's voorgedaan, waarbij een doode valt te betreuren, terwijl voorts een tweede persoon er zoo ernstig aan toe is, dat voor zijn le ven weinig hoop meer bestaat. Het ongeluk greep plaats op den hoek van den rijksweg en den provincialen weg, de z.g. Viersprong onder de gemeente Wouden berg. Op genoemd tijdstip naderden twee auto's elkaar met groote snelheid, resp. uit de richting Maarn en Woudenberg. De bot sing ontstond, doordat de bestuurder van den wagen uit de richting Maarn naliet, de andere auto, zooals hij behoorde te doen, voorrang te verleenen. De schok was zóó hevig, dat de aanrijdende wagen, een open auto, tegen een paal vloog, waarna de beide inzittenden op den weg werden geslingerd. Van hen is de 22-jarige Van der Bedum, woonachtig te Soest, zeer kort na het ongeluk ter plaatse over leden. Hij bleek een dubbele schedelbreuk te hebben bekomen. Zijn metgezet, eveneens een jongeman, is met een zeer ernstige hersenschudding in buitenge woon zorgwekkenden toestand, nadat door een ge neesheer de eerste hulp was verleend, naar het zie kenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort- vervoerd. Men vreesde het ergste voor zijn leven. De bestuurder van de andere auto, die alleen in den wagen zat, is er heelhuids afgekomen, hoewel de wagen is omgekanteld. Dit voertuig kwam uit Den Haag en de bestuurder was de heer W. H. B. Sierp. Rijks- en gemeentepolitie waren spoedig na het gebeurde op de plaats van het ongeluk aanwezig. De heide .vernielde wagens zijn in beslag genomen. Gis teravond was de identiteit van het tweede slachtof fer nog niet bekend. Later werd meegedeeld, dat het de 19-jarige C. H. van der Weerd was. Doodelijk auto-ongeluk in de bocht. Beide inzittenden zwaar gewond; één hunner overleden. Gisteravond om 9 uur is in de bei*uchte bocht bij Renswoude een auto uit de richting Renswoude en rijdende in de richting De Klomp in volle vaart tegen een boom gereden De $lag was ontzettend. De twee passagiers werden zwaar gewond uit den auto gehaald. Omtrent de toedracht van dit ongeval wordt na der gemeld: Een auto, komende uit de richting Renswoude en rijdende in de richting De Klomp, is in genoemde bocht, waarschijnlijk doordat het voertuig te groote snelheid had, met groote vaart tegen een boom ge reden. Zwaar gewond werden de beide inzittenden uit den wagen gehaald. Een van hen, dr. W. H. uit Den Haag, was vrijwel op slag dood. De bestuurder, de heer W. S., waarschijnlijk van Duitsche afkomst, is in zorgwekkenden toestand naar het op eenige tientallen meters afstand gelegen gemeentehuis van Renswoude vervoerd. Zijn toestand was zóó ernstig, dat van vervoer naar een ziekenhuis voorloopig geen sprake kon zijn. De auto werd totaal vernield. Twee gewonden. Zondagmorgen omstreeks half tien had aan het viaduct nabij de Roermondschepoort te Venlo een ernstige autobotsing plaats, meldt- de „Msb.". Vanaf de Maasbrug naderde een autobus van de fa. M. uit Eindhoven, terwijl uit de Spoorstraat een luxe-auto kwam, bestuurd door den heer Z. uit Nij megen. Beide voertuigen de automatische verlceerssig- nalen zijn des Zondags buiten werking naderden gelijktijdig het viaduct, De bestuurder van de luxe auto probeerde nog juist voor de autobus onder het viaduct door te rijden. De bestuurder der autobus, die van rechts komende eigenlijk den voorrang had, trachtte nog door remmen een botsing te voorko men. De bus reed echter tegen de auto op en kraak te deze tusschen den muur van het viaduct. Van de vier inzittenden van de auto werden de heer en mevr. Z. bloedig verwond, zoodat zij naar het R.K. Ziekenhuis moesten worden overgebracht. Mevr. Z, kon, nadat haar .verwondingen waren gehecht het ziekenhuis weder verlaten. De heer Z. werd ter ver pleging opgenomen. De auto werd zoodanig vernield, dat het verwondering wekt, dat van de vier inzit tenden slechts twee personen, en dan nog niet ern stig gewond werden. De marechaussee leidt het on derzoek naar de schuldvraag. DRIE KINDEREN DOOR EEN VRACHTAUTO AANGEREDEN. Twee gewonden Gistermiddag zijn op den Leeuwarderweg te Gro ningen drie jongetjes, die plotseling achter een wa gen vandaan kwamen door een vrachtauto, bestuurd door den 41-jarigen J. D., die langzaam reed, aange reden. De 5-jarige T. IC. kreeg zware inwendige kneu zingen en is in het Academisch ziekenhuis opgeno men, de 4-jarige C. K. kreeg kneuzingen aan een voet en een 3-jarig kind kwam er goed af. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL IN DE HOOFDSTAD. Meisje doodgereden. Tegen middernacht gisteravond heeft een ernstig ongeluk plaats gehad met doodelijken afloop op de Stadhouderskade voor de Van Woustraat. Een meisje van 19 jaar zou daar van den vlucht heuvel den rijweg in de richting van de Van Wou straat oversteken. Zij heeft daarbij niet goed uit gekeken of de weg vrij was. Nauwelijks had ze een paar passen gedaan of ze werd gegrepen door een auto. In stervenden toestand werd zij vervoerd naar het Wilhelminagasthuis, waar zij kort na aankomst overleed. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN VOETGANGER. Motorrijder zwaar gewond te water. Aan deg ©volgen overleden. Zaterdagavond liep de 14-jarige C. M. op den Kanaalweg by den spoorweg te Leiden met zijn rij wiel aan de hand, toen hij werd aangereden door den achter hem aankomenden, op een motorrijwiel gezeten, bakker C. Stafleu uit Leiderdorp. Deze kwam in de vaart terecht, het rijwiel met zich medesleepende. Een in buurt surveilleerende agent van politie, die zich daartoe gekleed te water be gaf, mocht, daarbij geholpen door een burger, erin slagen S. op het droge te brengen. Deze is met een ernstige hersenschudding en verschillende andere zware verwondingen naar het academische zieken huis te Leiden overgebracht, waar hij des nachts aan de bekomen verwondingen is overleden. M. heeft een lichte hersenschudding opgeloopen en het rechter-onderdijbeen gebroken. Hij is eveneens naar het academisch ziekenhuis overgebracht.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1