De Code van Sinterklaas ESB A ENPF R SAR EKE R T CO AKKERTJES Prijsvraag Schaper Courant Dinsdag 19 November 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9854 Achtergebleven groepen Abessijnen voeren een Guerilla De bevolking in het bezette gebied houdt zich rustig Steekpartij met doodelijken afloop. Het noodweer in Frankrijk. Jongen tot tuchtschool veroordeeld. 1000 gulden uit een schuurtje gestolen. Tegen prijsstijging eerste levensbehoeften. Ladelichter in worsteling met winkelierster. Orerstroomingen in Engeland. GROENTEN VOOR DUITSCHLAND. Overval op kassier te Bazel. Ventilator voor ondergrondsche luchtverversching .Telegrafisch yia Asmara)t Aan het front, 18 Nov, 1935, In mijn laatste mededeelingen maakte ik melding van afzonderlijke aanvallen achter het Italiaansche front, dus in onzen rug. Dit waren inderdaad tot yoor enkele dagen niet meer dan tamelijk onbedui dende schermutselingen, waaraan men dan ook geen bijzondere beteekenis toekende. Alleen vroeg men zich af, wie de aanvallers waren, d.wz. of het kleine groepen van de Abessijnsche legermacht wa ren, wien liet gelukt was, door de linies te sluipen, dan wel of deze aanvallen uitgingen van de bevol king zelf in de bezette streken: dit laatste zou na tuurlijk het ergste zijn geweest, want tot dusverre had men er van Italiaansche zijde vrijwel op ver trouwd, dat deze bevolking, die goed wordt behan deld, en over het algemeen geen reden tot klagen heeft, zich rustig zou houden. Dit blijkt dan ook inderdaad het geval te zijn. Het zijn zoiider eenigen twijfel Abessijnsche troepen, die er in geslaagd zijn, zich te verbergen toen de Itali aansche kolonnes het gebied binnenrukten. Dit moet hun niet al te lastig zijn gevallen, want een terrein van die uitgestrektheid kan men niet in alle hoe ken en gaten doorvorschen. De tallooze bergkloven en grotten bieden schuilplaatsen, die alleen voor in gewijden te vinden zijn. Deze achterblijvers moeten een middel hebben ge had, om in verbinding te blijven met wat men in een Europeeschen oorlog hun „hoofdkwartier" zou noemen. Vandaar uit hebben zij vermoedelijk in structies gekregen, om zich rustig te houden tot het gewenschte oogenblik zou zijn aangebroken. Dit oogenblik acht men thans waarschijnlijk gekomen, zoodat de zwarte krijgers hun schuilplaatsen hebben verlaten, Guerilla achter het front. Dit heeft' aanleiding gegeven tot een guerilla ach ter het front. Wel is waar een guerilla op kleine schaal en waaraan men van Italiaansche zijde zonder daarom de beteekenis ervan te verkleinen niet veel waarde hecht, maar dan toch een min of meer onvoorziene omstandigheid. Men meende im mers met den vijand achter het front voorgoed te hebben afgerekend! Dit is intusschen een misrekening gebleken. Het is wel uitsluitend te danken aan de maan heldere nachten, dat de aanvallen nog slechts in beperkte mate hebben plaats gevonden. In de heldere nachten, die wij'thans hebben, waagt ook de Abessijn het niet, zich zonder noodzaak bloot te geven, want in het maanlicht levert hij een even goed mikpunt op als 1 overdag. De mogelijkheid is echter volstrekt niet uitgesloten, dat zijn activiteit zal verdubbelen, zoo dra de stand van de maan in zijn voordeel is veran derd. Het spreekt vanzelf, dat men daarmede aan Italiaansche zijde bij voorbaat rekening houdt. Het ernstigste geval heeft zich voorgedaan op 40 kilometer achter het front, in de onmiddellijke nabij heid van de hoofdverbindingslinie tusschen twee ko lonnes. Dit treffen had overigens niet plaats bij nacht, doch bij het krieken van den dag. De kolonne Belli was opgerukt tot aan het Asby-Dera-plateau, toen de Askari's plotseling begroet werden met ma chinegeweervuur. Het bleek, dat Abessijnsche troepen met machinegeweren hadden post gevat op de mu ren van de stad Asby. Overste Belli viel als een van de eerste slachtoffers; gelukkig bleek hij slechts te zijn gewond. Het gevecht hield den geheelen dag aan, doch 'te gen den avond bestormden de Askari's met de bajo net op het geweer de wallen van de plaats, waarop de Abessijnen het hazenpad kozen, met achterlating van 50 dooden, een aantal machinegeweren en een aanzienlijke hoeveelheid munitie. Het begin van den georganiseerden te genstand? Sommigen zijn de meening toegedaan, dat dit het begin zou beteekenen van den georganiseerden te genstand; anderen spreken dit vermoeden tegen en wijzen er op, dat de vijand toch moeilijk veel suc ces kan verwachten van in elk geval slechts kleine, In het Brabantsche dorp Beugen. Zondagavond te omstreeks zes uur heeft te Beu gen (N.B.) een mishandeling met doodelijken afloop plaats gehad. De 20-jarige fabrieksarbeider J. S., wonende te Haard, gemeente Beugen, geraakte op den weg tus schen Beugen en Boxmeer in een woordenwisseling met den ongeveer 27-jarigen P. A. Arts uit Beugen, die in gezelschap was van zekeren P. S. trok een mes en stak A .in het hoofd. De steek kwam zoo aan, dat een slagader werd doorgesneden en A. spoedig daarop overleed. De dader, die gunstig bekend staat, is gearresteerd fcn heeft toegegeven A. gestoken te hebben. Heden zal het parket uit Den Bosch een onder zoek ter plaatse instellen. De toedracht van het geval is echter gisterenavond onjuist weergegeven. Het slachtoffer is niet A., doch de 20-jarige Siebers uit Beugen. Deze had des mid dags te Boxmeer een onbeduidende woordenwisseling gehad met een tweetal personen. Tegen het vallen «an den avond hebben die hem langs den weg op gewacht en vielen hem onverhoeds aan. Hierbij is van een mes gebruik gemaakt. De aangevallene werd in den hals gestoken en bekwam een lange en breede wonde, terwijl de halsslagader werd doorgesneden. Badend in zijn bloed is het slachtoffer nog naar een dichtbij staande woning gekropen en is daar op den stoep doodgebloed. Geestelijke en geneeskundige hulp kwamen te laat. Het lijk werd in beslag geno men en naar het ziekenhuis te Boxmeer overge bracht, waar Maandag door het parket uit Den Bosch sectie is verricht. r De vermoedelijke daders, zekere P. uit Boxmeer, en A. uit Beugen, werden onmiddellijk opgespoord en in de marechausseekazerne te Boxmeer ingesloten. Hier heeft A. bekend den doodelijken steek te hebben toe gebracht. Hij stond niet ongunstig bekend, tenvijl het slachtoffer een zeer oppassende jongeman was. geisoleerde groepen gewapenden, die achter het front opereeren en tusschen welke geen, of slechts zeer beperkte samenwerking kan bestaan. Veel hulp en steun kunnen zij niet verwachten van de inheemsche bevolking, die al heel spoedig heeft leeren inzien, dat zij niets van de Italianen te vreezen heeft, zoolang zij zich rustig houdt, ter wijl haar eigenbelang haar buitendien voorschrijft om op goeden voet te blijven met de blanken, met wie zij lang geen onvoordeelige zaken drijft. Een groote factor ten gunste van de Italianen is, dat zij inboorlingen niet behandelen „du haut de leur grandeur", in tegenstelling met vele andere koloniseerende volken. Er bestaat tusschen de Ita liaansche soldaten en de Abessijnen in het bezette gebied een verhouding, die men zou kunnen ka- rakteriseeren als: vrijheid, gelijkheid en broeder schap. En het Abessijnsche ras is in doorsnee in telligent genoeg, om dit in te zien en er zijn voor deel mee te doen. De kooplieden geneeren zich dan ook niet om flink te overvragen. Voor een ei werd op de markt te Adrigat een lira gevraagd, terwijl men in Erythrea voor een lira., twee dozijn eieren kon krijgen! Ik voer dit hier aan, om het begrijpelijk te maken, dat de bevolking in 't bezette gebied naar alle waar schijnlijkheid geen anderen dan zijdelingschen steun zal verleenen aan de Abessijnsche troepen, die er zijn achtergebleven. Het vertrek van Generaal de Bono. Het bericht van de terugroeping van generaal de Bono is hier met leedwezen ontvangen. Men is van oordeel, dat het aan zijn krachtige en kundige lei ding te danken is, dat de veldtocht het gunstige verloop heeft gehad, waardoor hij zich tot op dit oogenblik heetf gekenmerkt. Men vertrouwt overi gens dat de nieuwe opperbevelhebber den ingeslagen koers zal blijven volgen. Het heeft voldoening ge wekt, dat de Bono is uitgeroepen tot maarschalk. (Auteursrecht V.P.B. Nadruk verboden.) Pijn in rug en lendenen? Dat las tige gevolg van 'n zittend leven behoeft Uw dag niet te beder ven of U beletten uit te gaan. Neem daarvoor 'n "AKKERTJE" en Ge zijt geholpen. Neem Nederlandsch AKKER-CACHETS in huis, se Product komen telkens van pas bij Hoofdpijn,Kiespijn, Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, enz., enz. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept von Apotheker Dumont Spoorwegtrajecten staan geheel blank, tengevolge van geweldige wolkbreuken. Parijs. Tengevolge van de wolkbreuken staat het spoorwegtraject nabij het station Voix tusschen Marseille en Grenoble onder water, zoodat de dienst hier gestaakt moest worden. Het water van de Rhöne heeft nabij Avignon een hoogte van 6.80 M. bereikt doordat het in den loop van den nacht 30 c.M. was, toonde. Sedert 84 jaar heeft de hooge waterstand niet meer zoolang ge duurd. Te Avignon en omgeving heeft de politie on geveer 100 dieven gearresteerd; die hun slag sloegen in de door de bewoners verlaten huizen. Te Le Havre was gisterochtend de Noordwester- storm zoo hevig geworden, dat het Cunard-schip „,Ausonia" niet kon binnenloopen. Een sleepboot werd'tegen een der pieren geworpen, waarbij schoor steen, mast en commando-brug overboord gingen. Wegens mishandeling van N.S.B.'ers. Amsterdam, 18-Nov. De Kinderrichter mr. W. P. C. Knuttel veroordeelde een 16-jarigen jongen wegens mishandeling, gepleegd tijdens een colportagerelle tje in de omgeving van het Waterlooplein, tot een tuchtschoolstraf van een maand; het vonnis werd ge wezen conform den eisch van den officier van Justi tie mr. B. Kist. Toen een viertal fascisten colporteerde in die buurt, raakten zij slaags met een groote groep opge schoten jongens. Een der fascisten werd bloedend gewond bij dit conflict. De verdachte, die ontkende, had ter zitting eenige getuigen decharge meege bracht; na de verklaringen van een hunner schorste de Kinderrechter de behandeling, daar hij vermoed de, dat deze déchargegetuige meineed pleegde. Hij werd tijdelijk ingesloten, 's middags kreeg hij gele genheid zijn houding te herzien. De jongen koos eieren voor zijn geld en gaf toe een onware verkla ring te hebben afgelegd. Met een reprimande werd hij naar huis gestuurd. Ben primitieve safe. Door een ingezetene der gemeente Roelofarends- veen werd, naar de „Leidsche Crt." meldt, bij de po litie aangifte gedaan van diefstal van ruim f1000.— Deze verduistering wierp een eigenaardig licht over de wijze, waarop de gedupeerde zijn spaarcenten be waarde. Hij had deze n.1. verstopt op zijn land in een open schuur. De gemeente-politie in samenwerking met den rijksveldwachter-brigadier toog op onderzoek uit, en een drietal verdachten werd gearresteerd. Na een langdurig verhoor vielen zij door de mand en bekenden den diefstal te hebben gepleegd. Z'j vertel den, hoe zij, na gevischt te hebben, een bezoek had den gebracht aan deze schuur en daar het geld in een mand hadden gevonden. Nadat zij eerst een ge deelte hadden meegenomen, keerden later twee van de drie terug om alsnog het restant buit te maken. Voor den gedupeerde zal een en ander een goede les zijn, om zijn spaarduiten beter te bewaren, ter wijl het drietal zijn gerechte straf niet zal ontloopen. Broodprijs heeft de voortdurende aan dacht der ministers. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Schalker betreffende den invloed der van regeerings- wege genomen maatregelen tot verhooging van de mo nopolieheffingen op granen en vleesch ten aanzien van een prijsverhooging van brood en vleesch en be treffende het ongedaan maken dier maatregelen, heeft de heer Gelissen, minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, mede namens den heer Deckers, minister van Landbouw en Visscherij, het volgende geantwoord: Het is den ministers gebleken, dat de verhooging van de monopolieheffing op granen op zich zelf niet heeft geleid tot aanzienlijke prijsverhooging van het brood. Een belangrijker factor was hier de verhoo ging der tarweprijzen op de wereldmarkt. Deze prij zen zijn thans weder dalend. De verhooging van de monopolieheffing op vleesch is na verloop van 12 dagen ongedaan gemaakt. De ministers zijn inderdaad van meening dat niet alleen tegen groote prijsstijging van eerste levensbe hoeften moet worden opgetreden, doch dat tevens zoo veel mogelijk moet worden nagelaten hetgeen een dergelijke prijsstijging zou kunnen veroorzaken. De broodprijs heeft hun voortdurende aandacht. Zijn jasje, dat hij moest achterlaten, werd hem noodlottig. In een winkel op den Boulevard te Roosendaal werd vorige week door een onbekende de inhoud van do lade gestolen. De dief kon niet gevonden worden; al te groote brutaliteit heeft dezen echter er toch in doen loapen. De dief is n.1., blijkbaar aangemoedigd door zijn succes, nogmaals teruggekeerd, maar werd daar bij door de vrouw des huizes gesnapt. Toen er ge beld werd en laatstgenoemde zich aanstonds naar den winkel begaf, trof zij daar niemand aan. Bij nader onderzoek ontdekte zij echter achter de toonbank een jongeman, die zich had verborgen. Er ontstond een worsteling, waarbij de dief er in slaagde zich los te rukken en, met achterlating van zijn jas, te ontko men. De politie, die een vermoeden had, arresteerde en kele uren later een jongeman, den 17-jarigen R., in wien zij bleek den dief te hebben aangehouden. Deze was pas de vorige week uit de gevangenis te Breda ontslagen wegens een soortgelijk vergrijp. Voor een zelfde geval had hij ook reeds een voorwaardelijke veroordeeling achter den rug. Hij is ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te Breda. Spoorlijn onderspoeld, veel vee omgekomen. Reuter meldt uit Londen. Sedert twee dagen vallen in Zuid-Engeland zware regenbuien, waardoor reeds groote uitgestrektheden land onder water worden gezet. Het Cherwall-dal o.a. staat over een lengte van vele mijlen blank, terwijl te Robertsbridge, in het Graafschap Sus- sex, het water het peil van den hoogsten stand van 1908 reeds heef bereikt. Vele families werden hierdoor gedwongen zich in de hooger gelegen verdiepingen in hunne woningen in veiligheid te stellen. Het hooge water kwam zoo plotseling opzetten, dat in vele streken het vee niet meer tijdig gered kon worden en verdronk. Doordat het water de spoorlijn had ondergraven ontspoorde op de lijn naar Southampton een goe derentrein, waardoor enkele enkele wagens geheel werden vernield. De voorzitter van het waterschap van de Theems heeft gister medegedeeld, dat de laatste dagen 5.500 miljoen gallon water door de sluis bij Ted- dingtom waren gestroomd tegen 1500 miljoen nor maal in een tijdvak van 24 uur. Te Wimbourne in Sussex zag een inspecteur van de dierenbescherming, die daar toevallig langs reed dat 9 paarden op een laag weiland tot de borst in het water stonden en gevaar liepen te verdrinken. Met behulp van eenige boerenzoons heeft de inspec teur, die de dieren al niet meer anders dan zwem mende kon bereiken, de dieren een voor een gered en naar een hooger gelegen weide vervoerd waar ze niet kunnen verdrinken. TUINDERIJ. De Tuinderij meldt: Het betalingscontingent voor groenten voor Duitsch- land over het vierde kwartaal van dit jaar is nog met een aanmerkelijk bedrag verhoogd, dat afkom stig is van groentengenehmigungen, die in vorige maanden geheel of gedeeltelijk ongebruikt zijn geble ven. Een deel hiervan is in het bijzonder voor uien bestemd, terwijl men bovendien van Duitsche zijde, in verband met de groote behoefte aan uien op de Duitsche markten, een extra- betalingscontingent voor uien wenscht overeen te komen. Het Centraal bureau van de veilingen in Neder land heeft zich in verband hiermee tot den minister van landbouw gericht met het verzoek te bevorde ren, dat ook de sluitkool en de spruitkool thans on der het algemeen groentencontingent worden ge bracht, opdat ook voor deze producten uitvoer naar Duitschland met betaling ovér de clearing kan plaats hebben. DE ZWARTE ANDIJVIE AAN DEN LANGENDIJK. Zaterdag meldden wij, dat op verschillende per- ceelen andijvie z.g. „zwarte andijvie" werd gecon stateerd. Wij lezen thans in de Tuinderij van de afgeloopen week een vraag, waarvan het antwoord ook op deze andijvie van toepassing zal zijn. De deskundige me dewerker van de Tuinderij zegt, dat dergelijke an dijvie, welke zwarte spikkels vertoont, is aangetast door de andijvie-roest, veroorzaakt door de zwam Puccinia Endiviae. De spikkels worden gevormd door sporenhoopjes. Helaas kan voor deze ziekte geen bestrijdingsmiddel aan de hand worden gedaan. Be smetting van naastgelegen perceelen is mogelijk, door overstuiving. Er moet worden gezorgd, dat geen sporen van de ziekte in den grond achterblijven, want die_ tasten het volgend jaar weer de planten aan. Het is dus zaak, alle zieke plantendeelen te ver wijderen en deze diep in den grond te begraven. In de kuil een weinig kalk gooien. Verder het volgend jaar geen andijvie in de buurt der besmette akkers telen. Bespuitingen of bestuivingen hebben in den regel tegen deze ziekte weinig baat. Onze lezers schijnen de smaak van prijs vragen beet te krijgen. Wat ons nu tenminste overkomen Is tart elke beschrijving. Als de stroom oplossingen zoo blijft vloeien zullen wij speciale maatregelen moeten ne men. Dat gaat echter wel goed zoo! Eerlijk gezegd valt het ons geweldig mede dat zoovelen de goede oplossing hebben gevon den en hebben bemerkt dat Zwarte Piet moet lcoopen Zijden sjaals, bij fa. Lind; Poppen speculaas bij de Enkabé, afdeeling Anna Paulowna; Zilmeta pannen bij N. J. C. van Geelen; Wollen artikelen bij L. Bolte; Pracht stofzuigers bij H. van Weelde. Het vraagstuk was werkelijk erg lastig en zal veel hoofdbreken hebben gekost. Het doet ons echter genoegen, dat wij zoovelen een plezierkonden verschaffen en niet min der dat de advertenties door duizenden zoo grondig bestudeerd zijn. Dit komt onzen ad verteerders zeker ten goede. De uitgeloofde prijzen werden gewonnen door P. de Jong, Magnusstr. 130, Schagen, f 2.50; G. W. Philipsen, Nieuweweg 41, Anna Pau lowna, f 2.50; P. Beers Pzn., Rustenburgerweg H17, Heer- hugowaard Zuid, f 1. Agnus Huyberts, Zandvenne, Schagen, f 1. C. Rentenaar, Spoorlaan 176, Schagen, f 1.j die dus deze bedragen bij onze adverteerders voor onze rekening mogen besteden. De schriftelijke machtiging daartoe zenden wij hen heden per post toe. Het telegram van Sinterklaas kwam gister morgen te laat, zoodat voor vandaag twee prijzen a f 2.en twee f 1.beschikbaar zijn. Een beste dag vandaag! Sinterklaas seinde de volgende codewoorden. Inzendingen uiterlijk Woensdagavond met duidelijke vermelding van naam en adres .en buiten op de enveloppe: Sinterklaasprijsvraag. Wij vertrouwen dat onze lezers ook ditmaal het vertrouwen van Sinterklaas niet zullen beschamen. De Directie. Vlucht van den dader mislukt. Reuter meldt uit Bazel: Gistermiddag is op den kassier van de Basler Bank te Bazel een overval gepleegd. Toen de kas voor de middagrust zou worden gesloten, trad een onbekende binnen, die een Fransch bankbiljet wil de inwisselen. Direct daarop loste hij 3 schoten op den kassier, die zwaar getroffen ineenzeeg. Daarna sprong de bandiet op de brandkast toe, greep een bundel bankbiljetten, ter waarde van 2500 gulden, en vluchtte. Voetgangers, die de schoten gehoord hadden, zetten direct de achtervolging in. Toen de dader in een zijstraat werd ingehaald, doodde hij zich door zich voor het hoofd te schieten. Het bleek een zekere Gaston Heyman te zijn, 35 a 4|) jaar oud, die des morgens uit Straatsburg was aangekomen. Men vermoedt, dat hij het ook is, die eenige jaren geleden onder soortgelijke omstandig heden een overval heeft gepleegd in het Centraal station te Bazel, waarbij de kassier het leven liet. Deze overval heeft men tot dusver niet kunnen op lossen. in staatsmijn „Hendrik" defect geraakt. Heerlen, 18 Nov. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de groote ventilator voor de ondergrond- sche luchtverversching van de staatsmijn „Hendrik" te Brunssum defect geraakt, doordat de motor er van was doorgeslagen. Men is direct met de reparatie be gonnen. Het gevolg van dit defect was, dat de mijnwerkers gistermorgen niet konden afdalen en ook de middag en nachtploeg gister nog niet kon werken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5