Wat van het front wordt gemeld KIJKEII is KOOPEn bij CLOECK De bedrijven in Noord-Holland Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. Int. Telef. No. 20 Io de Italiaansche bladen ITALIË WIL ZICH VRIJMAKEN VAN HET BUITENLAND. Benzineprobleem geeft zorg. TEGEN ONTDUIKING DER OMZET. BELASTING. HET PROCES WEGENS KONINGS MOORD. Drie Kroaten in hongerstaking. Katholiek ambtenaar in Duitschland ontslagen. Woensdag 20 November 1935. 79ste Jaargang. No. 9855 SCHAGEB Dit Wad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.li. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De slachting onder de Abessijnsche troepen In de Maimescic-vallei. 15 tot 20.000 soldaten door vliegtuigen bestookt. {Van een specialen correspondent^ ROME Dinsdagavond, 19 Nov. A A f De Ttalïaansche oorlogscorrespondenten, die zich bij de troepen van Erythrea bevinden, melden, dat een slachting is aangericht onder Abessijnsche troe pen, die in de Maimescic-vallei waren ingesloten tus- schen Maiunfa Anda Micael en een gebied ten Zui den van Boeia. Volgens den Giornale d'Italia" „be stookten 20 bombardementsvliegtuigen beladen met zes ton springstoffen van een hoogte van 50 tot 100 M. ,een menschenmassa bestaande uit 15 tot 20.000 soldaten, ingesloten in het diepste der vallei". Een der correspondenten voegt hieraan toe, dat het bombardement door opeenvolgende aanvallen van groepen vliegtuigen werd uitgevoerd en dat het hom- bardeeren en vuren uit machinegeweren twee uur lang duurde. Het eerste bombardement dwong de Abessljnen uit hun schuilplaatsen te voorschijn te komen en de volgende eskaders vonden de vallei eenvoudig vol troepen, die her- en derwaarts vluchtten. Zij doken regelrecht op hen in en namen hen onder vuur, ter wijl de vijand met luchtafweergeschut, machinege weren, en geweren antwoordde. Alle Italiaansche ma chines werden min of meer getroffen, in den loop van de bedoelde slachting, ook die van graaf Ciano, den minister van propaganda en schoonzoon van Mus- solini. De zoons van Mussolini krijgen eveneens lof toegezwaaid voor hun belangrijk aandeel in dit ge vecht. Het officieele rapport uitgebracht door maar schalk de Bono, beperkt zioh tot het volgende: „De luchtmacht heeft sterke vijandelijke troepen ten Zui den van Boeia gebombardeerd." Terwijl de luchtmacht zich elders wijdt aan het ontdekken van Abessijnsche verzamelplaatsen langs de route, waarlangs de Italianen van plan zijn hun aanval op het Abessijnsche bolwerk Aladji te onder nemen, ziet de toestand ten Noorden van Makalle er eenigszins duister uit. Terwijl n.1. de verovering en bezetting van Makalle reeds een week geleden werd gemeld, is het duidelijk, dat de Italianen veel moeilijkheden en tegenstand ondervinden ten Noor den van de veroverde stad. Het inheemsche leger corps vecht nog steeds om bezetting van posities ten Noord-Westen van Makalle, en het tweede legercorps tracht de Abessijnsche posities ten Noord-Westen van Gheralta te veroveren, bijna 40 mijl achter de spits van het Italiaansche front bij Makalle. Het lijkt echter in de Italiaansche tactiek opgenomen te zijn geweest, om eerst Makalle te onderwerpen, en zich eerst later te bekommeren om het ontruimen van afgelegen, door den vijand bezette posten. De be richten in de Italiaansche bladen doen echter geens zins duidelijk uitkomen, of deze vijandelijke posten opzettelijk geisoleerd zijn gedurende den Italiaan- schen opmarsch of dat zij het gevolg zijn van aan vallen en heroveringen der Abessijnen, nadat het Italiaansche leger zijn verbindingslijnen naar het Zuiden tot aan Makalle geheel had doorgetrokken. Maarschalk de Bono's bulletin meldt, dat een in- heemsch legercorps „een actie in Tembien is begon nen" en dat een colonne na naar Gheralta te zijn opgetrokken den pas van Abaro bezet en voortgaat Oost-Tembien te bevrijden van vijandelijke troepen. In samenwerking met deze actie heeft een detache ment van het tweede legercorps het Nadir-gebied ten Noord-Westen van Gheralta bezet en een fascistisch legioen verovert Tzahama. Wat den politieken toestand betreft, wordt door maarschalk de Bono medegedeeld, dat de aanvoer ders en gewapende manschappen van het sultanaat Beru zich aan de militaire autoriteiten van het Da- nakil-distriot hebben overgegeven. Volgens dit be richt zouden de Abessijnen verzocht hebben om met hun volgelingen deel te mogen nemen aan acties te gen de regeering in Addis Abeba. Men hecht zeer veel waarde aan dit bericht, om dat het sultanaat Beru zich langs het geheele Noord westen van de Danakil-wostijn uitstrekt, vanaf het Tigre-plateau tot bijna aan de grenzen van Fransch- Somaliland. Na de zitting van den Groeten Fasoisti- schen Raad. Uit liet feit, dat de Groote Fascistische Raad beslo ten heeft op 18 December weer bijeen te komen, in plaats van, zooals gebruikelijk zou zijn geweest in het •begin van het nieuwe jaar, kan worden afgeleid, dat Mussolini van plan is de dingen economisch, mili tair en diplomatiek een maand lang aan te zien, voor dat hij er toe zal overgaan zijn land te binden aan de critieke beslissingen, die hij noodig zal achten. Diplomatiek contact tusschen de Italianen en de Duitsche diplomatieke vertegenwoordiging te Rome is sedert de Engelsche verkiezingen nog niet weer gezocht. Men schijnt te wachten op de ontdekking van de formule, die zoowel Italië, den Volkenhond als Addis Abeba tevreden zal stellen. Intusschen neemt de spanning tusscben Italië en Engeland toe, in ieder geval van Italiaansche zijde, hoewel open lijke demonstraties volstrekt worden onderdrukt. In Fransche kringen gelooft men, dat de gezochte formule gevonden kan worden, in de herleving van het dóórgebaren viermogendhedenpact van 1932. Vandaag zijn weer verdere maatregelen genomen om den buitenlandschen handel in nieuwe banen te leiden door de landen, die sancties ondersteunen, zooveel mogelijk te boycotten en alle financieele en handels transacties met hen tot een minimum te beperken. Alle Italiaansche producten, die 4 voor den uitvoer bestemd zijn naar landen, die sancties ondersteunen, hebben een spe ciale vergunning noodig, zelfs wanneer de landen, waarvoor de goederen bestand zijn, ,met Italië clearingovereenkomst hebben aan gegaan. Onder leiding van den fascistischen bond van handelaren hebben 130.000 kruide niersfirma's besloten de producten van sanc- tielanden te boycotten. Al deze maatrege len worden behandeld als permanente wijzi gingen van den Italiaanschen handelsbalans. (Auteursrecht Momingpost - A.N.P.) GRAAN- EN STEENKOOLVRAAGSTUK VOLGENS ROME OPGELOST. Havas selnï uit Rome: Italië voert een strijd om zich vrij te maken van het buitenland ten aanzien van granen, steenkool en benzine. Wat de granen betreft, is de strijd gewonnen; Italië kan thans zich zelf van graan voorzien. Wat betreft de steenkool heeft de regeering een uitgebreid program voltooid voor het gebruik van witte steenkool en de exploitatie van de steenkoolmij nen in Italië. Over de benzine kan het volgende gezegd worden: In 1934 importeerde Italië voor ongeveer 300 millioen lires van deze brandstof. De voornaamste leveranciers in volgorde van hun belangrijkheid waren: Roemenië, Sowjet-Rusland, Iran (Perzië), de Vereenigde Staten, Columbia, Venezuela, de Antillen en Nederlandsch- Indië. De belasting op auto-benzine is aanzienlijk ver hoogd. Een liter benzine, die nog geen twee lires kostte, kost thans lire 3.66, en de prijs wordt binnen kort 5 lires. De aankoop en de distributie van vloei bare brandstoffen is een staatsmonopolie geworden. Tevens is studie gemaakt van de productie van syn thetische benzine. Deze maand zijn te Milaan metho dische proefnemingen met nationale vloeibare brand stoffen verricht, n.1. met stëenkoolgas en methaan en met een nieuwe brandstof, genaamd „robur", zijnde een mengsel van twee soorten alcohol en benzine. Ook wordt gesproken over een nieuwe brandstof, ge maakt van asfaltstof en alcohol. Naar men weet, be vinden zich in Italië aanzienlijke asfalt-voorraden. Te Rome zetelt een permanent comité, dat de po gingen om een industrie-product te maken van na tionale brandstoffen onderzoekt en coördineert. Krachtens Italiaansche ministerieel besluit van 16 November 1935 is, naar A.N.P. meldt, aan houders in het buitenland van Italiaansche bankbiljetten van 1000 en 500 lire de mogelijkheid geboden, om deze naar Italië terug te zenden, mits de zending geschiedt vóór 26 November a.s. als postzending met aangege ven waarde, voor rekening van het Instituto Nazi- onale per i Cambi con 1'Estero, naar een van de vol gende bankinstellingen: Banca d'Italia, Banco di Sicilia, Banco di Napoli, Banca Nazionale Lavoro, Institute San Paolo, Banco di Roma, Banca Commer- ciale Italiana, Credito Italiane. Ook kunnen de bank biljetten gedeponeerd worden bij de Italiaansche le gatie te 's-Gravenhage of bij de Italiaansche consula ten te Amsterdam en Rotterdam. De op deze wijze naar Italië teruggezonden bank biljetten zuilen gecrediteerd worden op bijzondere geblokkeerde, geen rente dragende rekeningen, welke met toestemming der betrokken Italiaansche autori teiten gebruikt kunnen worden voor het vereffenen van inkoopen van roerende of onroerende bezittingen in Italië of ter betaling van nader te bepalen inkoo pen van goederen. Na het verstrijken van den termijn tot 26 Novem ber bestaat geen mogelijkheid meer om voornoemde bankbiljetten, op welke wijze dan ook, naar Italië te zenden of bij de Italiaansche autoriteiten hier te lande te deponeeren. De na 26 November per post naar Italië gezonden of door reizigers medegebrachte be doelde bankbiljetten zullen bij het binnenkomen in het Koninkrijk verbeurd verklaard worden. DIT JAAR GEEN NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE OSLO. Het Nobel-comité van het Stor ting heeft besloteif dit jaar niet den Nobel prijs voor den vrede uit te reiken. WRAK VAN ENGELSCHV VLIEGTUIG OPGEVISCHT. Parijs. In de haven van Boulogne is binnen gebracht het wrak van een blauw geschilderd vlieg tuig, dat op 15 K.M. ten Zuidwesten van Vergoyer was opgevischt. Het is een Engelsch toestel, het geen op te maken is uit den naam, welke op een van de banden der wielen te lezen stond. DAK VAN SCHOUWBURG AFGEWAAID. GEEN VERLAGING VAN WATER EN ELECTRICITEITSTARIEVEN. DE TOEGANG TOT DE DUINGE-< BIEDEN. OVERNEMING VAN GEMEENTELIJKE ELECTRICI- TEITSBEDRIJVEN. In de memorie van antwoord op het af- deelingsverslag over de begrooting der pro vinciale bedrijven in Noord-Holland deelen Gedeputeerde Staten mede, dat de eenheids prijs van het water bij levering per meter- abonnement, welke met ingang van 1 Ja nuari 1935 met 20 is verlaagd, thans f 0.20 per M3. bedraagt bij een minimum afneming van 30 M3. per jaar. Ook voor de boerenbe drijven wordt het water volgens dit tarief beschikbaar gesteld. Van verdere verlaging kan in de eerste tijden geen sprake zijn, nu eerst zoo kort geleden een bedrag van rond f400.000 per jaar aan de inkomsten van het bedrijf is onttrokken voor een algemeene tariefsverlaging. De mogelijkheid om kleine plooien te effenen blijft intuschen bestaan. Het ligt in de bedoeling om, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, de verzorging van het in de nabijheid van het Amsterdamsche pompstation te Weesperkarspel gelegen bevolkingscentrum, dat tot het voorzieningsgebiéd van het P.W.N. behoort, uit den watertoren te Laren te doen geschieden, zoodra de werken tot verbreeding van het Merwe dek anaal gereed zullen zijn. In verband met hetgeen wordt opgemerkt omtrent den toegang tot de provinciale duingebieden, wordt de juistheid van de opmerking, dat de belangen der re creatie bij het aankoopen der duingebieden mede eene belangrijke rol hebben gespeeld, voor wat al thans de terreinen te Bakkum en laatstelijk de ter reinen Egmond en Castricum betreft, gaarne erkend Met kracht moeten Ged. Staten echter opkomen te gen de meening, dat dit doel door hen opzettelijk naar den achtergrond zou worden gedrongen. Van stonde af aan is er toe overgegaan alle daarvoor in aanmerking komende terreinen voor het publiek open te stellen. In 1933 bedroeg de oppervlakte van het recreatie gebied rond 1526 ha. en in 1935 rond 3275 ha. Hoewel inderdaad de openstelling der verschillen de duingebieden niet op geheel uniforme wijze ge regeld is, zijn Ged. Staten, de meening toegedaan, dat voor die afwijkingen, somtijds in de praktijk ge groeid, gegronde reden bestaat en dat daarvan tot dusver geen overwegende bezwaren zijn ondervon den. De wenschelijkheid van één kaart voor alle ter reinen is tot heden niet gebleken. Aan den w: :isch, om den watertoren te Laren ten gerieve van liet publiek van eene lift te voorzien kan geen gevolg worden gegeven, al ware het alleen reeds omdat de constructie van dien toren zich voor het aanbrengen van zulk een vervoermiddel niet leent. Het ligt in de bedoeling van Ged. Staten de leden der Prov. Staten in het voorjaar van 1936 uit te noo- digen tot het deelnemen aan de reeds eerder in uit zicht gestelde excursie naar eenige werken van het P.W.N., bij welke gelegenheid dan tevens een be zoek zal worden gebracht aan de provinciale duin gebieden. Ten aanzien van het provinciaal Electriciteltsbe- drijf wordt het volgende opgemerkt: Voor de gebruikers die over 1934 den maximum prijs hebben moeten betalen, is een crisis-betalings regeling ingevoerd. Deze houdt in, dat deze verbrui kers in de gelegenheid worden gesteld, een verbruik gelijk aan dat over 1934 af te nemen tegen den prijs van 30 ct. per K.W.U. Wat meer wordt afgenomen wordt met 5 ct. per K.W.U. betaald. Het invoeren van 't vol-automatisch metersysteem is bij het bedrijf steeds afgestuit op de aan het ge bruik van deze meters verbonden hooge exploitatie kosten. Ged. Staten moeten met klem ontkennen dat het P.E.N. door het overnemen van gemeentelijke bedrij ven topzwaar zou worden. Rekening houdende met de practijk, die op dit ge bied is ontstaan, hebben Ged. Staten zich bereid verklaard, aan de gemeenten die haar netten aan de provincie overdragen, naar gelang der omstandighe den een zoodanige tegemoetkoming te verleenen, dat die overgang zonder schokken voor de gemeentefi- nantien kan geschieden. De vraag of niet eerder tot tariefsverlaging zou kunnen worden overgegaan, indien minder kapitaal in overnemingen zou zijn gestoken, wordt ontkennend beantwoord. De hevige storm van de laatste dagen in Spanje heeft ook te Santander groote schade aangericht. De krachtige wind heeft het dak van de schouw burg afgerukt tijdens de voorstelling. Recht tot navordering werkt naar het oordeel van den minister als krachtig voorbehoedmiddel. De minister van Financiën deelt in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende de begrooting van financien voor 1936 inzake de Omzetbelasting het volgende mede: De minister deelt niet in de meening, dat de te leurstellende opbrengst van de omzetbelasting een gevolg is van aanzienlijke ontduiking, welke door 't stelsel van de wet in de hand zou worden gewerkt. Hij blijft vooralsnog van oordeel, dat in het aan gehaalde onderdeel van de Millioenennota de juiste oorzaken van de bij de raming ten achter gebleven opbrengst zijn aangegeven. Tegen ontduiking op belangrijke schaal werkt het recht tot navordering overeenkomstig art. 28 der wet als een krachtig voorbehoedmiddel. Het Britsche antwoord aan Italië. Wordt het Vrijdag overhandigd? Londen. In welingelichte kringen verluidt, dat het Britsche antwoord op de Italiaansche protest nota Vrijdag aan de Italiaansche regeering zal worden overhandigd, hetzij te Rome, hetzij te Lon den. Teven verluidt, dat het Fransche antwoord, dat eveneens Vrijdag zou worden overhandigd, naar vorm en inhoud gelijk aan het Engelsche zal zijn. Beide nota's zouden Zaterdag worden gepu bliceerd. Intusschen, aldus verklaart men, zal de ontwerp-nota der Britsche regeering worden toe gezonden aan de leden der coördinatiecommissie, opdat de staten op de hoogte zijn van den inhoud. Aan de uitwerking der Britsche en Fransche no ta's is een gedachtenwisseling tusschen de beide re geeringen vooraf gegaan. Aanvaring op de Schelde Antwerpen. Op de Schelde ter hoogte van de Perel, heeft een aanvaring plaats gehad tusschen den Nederlandschen zeelichter Thames IV, die van Antwerpen vertrokken was met een lading stegn en het Rijnschip Wilant, dat uit Duitschland kwam geladen met kolen voor Antwerpen. De Wilant sloeg lek en is ter hoogte van het fort Philippe gezonken. De bemanning werd door de sleepboot gered. De Thames IV keerde naar Antwerpen terug, aangezien het schip een lek in het voorgedeelte had opgeloopen. De Wilant, waarvan de tonnenmaat 817 bedroeg, was in 1916 te Raamsdonkveer gebouwd. BEGRAFENIS VAN EEN ZIGEUNERIN. Londen. Het stoffelijk overschot van Rebecca Powel, een zigeunerin bloemenverkoopster is op de begraafplaats van Mitcham geschied in aan wezigheid van honderden artisten en personen uit de hoogste kringen. De lijkkoets werd getrokken door 12 paarden. De nakomelingen van Rebecca tot in de vijfde generatie waren aanwezig. ADVOCAAT BESBONS VOORGOED VAN DE BALIE UITGESLOTEN. AIX-EN-PROVINCE: Desbons, de verdedi ger van de Oestadsji's, werd, in verband met het ontstane incident, uit de gerechtszaal ver wijderd. De deken van de balie werd belast met de verdediging van de Oestadsji's, doch dezen weigeren te spreken, als Desbons niet aanwezig is. Zij dreigen in hongerstaking te gaan. De zitting werd verdaagd, opdat de deken maatregelen kan nemen. Een later bericht meldt, dat Desbons, de verdediger der Oestadsji's, geroyeerd is als lid van de balie. De verdediger van de Oestadsji's, Desbons werd uit de zittingszaal verwijderd en van de balie uitgeslo ten, omdat hij op ironisch-twijfelenden toon had uit geroepen: „Is dat de republikeinsche rechtspleging?" Desbons mag de gevangenis niet in. Nadat hij het Paleis van Justitie had verlaten, be gaf Desbons zich naar de gevangenis om een bezoek te brengen aan zijn drie voormalige cliënten. De toe gang werd hem echter geweigerd, omdat het Hof hem al zijn rechten als lid van de balie had ontno men. Aan vertegenwoordigers van de pers zeide Des bons, zijn royement te beschouwen als de meest eer volle gebeurtenis van zijn geheele loopbaan. Hij heeft thans vijf dagen den tijd om tegen de be slissing van het Hof in hooger beroep te gaan. Hij wilde zijn kinderen geen lid der Hitier-jeugd laten worden. Naar de Berlijnsche correspondent van de „Times" meldt, werd onlangs te Kettwig een gemeente-amb tenaar door den burgemeester ontslagen, omdat hij geweigerd had zijn kinderen lid van de „Hitier Ju- gend" te laten worden. De ambtenaar diende een protest in, dat dezer dagen voor de rechtbank van Arbeidszaken van Essen is behandeld. De ontslagene grondde zijn verweer op het feit, dat hij katholiek was. en daarom zijn kinderen in de Roomsche jeugdbeweging wilde zien opgenomen. De rechtbank stelde hem in het ongelijk en ver klaarde, dat van den burgemeester van zijn gemeen te niet geëischt kon w.>rdpn samen te werken met iemand, wiens meening zoozeer afweek van de na- tionaal-socialistische beginselen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1