SCHAGER COURANT DE HAAN's Boekhandel Uit Bergen. Uit onze omgeving. BERGEN Losse nummers van de Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. EUWE—ALJECHIN. Verschillende onderwerpen in behandeling. FRANKRIJK'S VREES VOOR HET DUITSCHE LEGER. De Bilt seint Een nieuw monster voor het oorlogsveld. Gecompliceerde aanrijding te Groningen Kerkdief op heeterdaad betrapt VEREENIGING „HET WITTE KRUIS". In het Oranjehote) vergaderde gisteravond de plaatselijke afdeeling van de Vereeniging „Het Witte Kruis", onder voorzitterschap van den heer G. Taapken. Aanwezig waren 1? leden. De Voorzitter opende niet een woord van welkom en verzocht daarop den secretaris, den heer dokter Blok, de notulen van de vorige algemeene vergade ring voor te lezen. Deze werden zonder op- of aan merkingen gearresteerd. Hierna volgen de ingekomen stukken. Wij vermel den hiervan: le. Een blief van mevr. Baretta, waarin zij be dankt als lid van het bestuur. De voorzitter stelde voor dit schrijven voor ken nisgeving aan te enmen en mevr. Baretta dank te zeggen voor de diensten welke zij de vereeniging als bestuurslid bewezen had. 2e. Een schrijven van de Commissie voor Mala riabestrijding. met verzoek haar een subsidie te wil len verleenen. Het bestuur stelde voor een subsidie te geven van f25.Conform besloten. Het stichten van een badhuis. Uitgegaan is een adres aan den Raad, met ver zoek over te gaan tot den bouw en de inrichting van een eenvoudig badhuis en dit aan de vereeni ging in exploitatie te geven. De voorzitter zeide, dat er nog geen antwoord op dit adres was binnengekomen, omdat dit waarschijn lijk zal worden behandeld bij de begrooting van het dienstjaar 193G. Bestuursverkiezing. Door het bedanken van mevr. Baretta za1 er een nieuw bestuurslid moeten worden gekozen. Het be stuur zou gaarne wederom een dame in zijn midden gekozen willen zien en zou mevrouw Voüte willen voordragen. De heer Monnier wilde de benoeming aanhouden, omdat den leden dit voorstel zoo plotseling op het lijf valt. De voorzitter had hier niets op tegen de; leden kunnen dan tijdig candidaten stellen. Aldus werd besloten. Afgevaardigden Algemeene Vergadering. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergade ring van de Vereeniging „Het Witte Kruis", op 10 December werd gekozen de heer L. Monnier en tot plaatsvervanger de heer F. Otten. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de alge meene vergadering behandeld. Besloten werd o.m. den afgevaardigde vrij man daat te verleenen inzake de kwestie van de afd. Alk maar van Het Witte Kruis, eenerzijds en het hoofd bestuur met de afd. Alkmaar van het Wit-Gele Kruis anderzijds. Den afgevaardigde werd opgedragen het hoofdbe stuur te verzoeken voort te gaan met de propagan da voor Huisverzorging. De heer Dr. van Gelder zeide, dat hier voor hem een teere snaar werd aangeroerd en wilde erop wij zen, dat er reeds een en ander in deze richting ge daan werd. De voorzitter meende dat de afgevaardigde het best naar omstandigheden handelen kon. Vervolgens werden eenige, door het hoofdbestuur voorgestelde reglementswijzigingen voorgelezen en toegelicht. Ter gelegenheid van het Gö-jarig hesfaan' der" ver eeniging wil het hoofdbestuur in afdeelingen, welke dit mochten wenschen een cursus doen geven in Huiselijke Ziekenverpleging en wil daarvoor een be drag van f 1000 op de begrooting brengen. De voorzitter was van oordeel, dat er niets tegen was, als ook de afd. Bergen van een dergclijken cursus zou kunnen profiteeren. Aldus werd besloten. Het nazien der rekeningen. De lieeren den Das en Brak werden vervolgens belast met het nazien der rekeningen. Rondvraag. De heer van den Berg vroeg, of nu de verplegings- artikelen behoorlijk werden teruggebracht. De voorz. antwoordde, dat er geen klachten van de zuster waren, zoodat de terugbezorging thans ge regelder schijnt te geschieden. De heer Jimmink meende, dat in de avonduren gelegenheid moest, bestaan verplegingsartikelen te krijgen bij het Wijkgebouw. We zijn thans afhanke lijk van de zuster. Spr. vond dit te gek, omdat toch de zuster er voor betaald wordt. Wij hebben rekening te houden met de nooden der leden, zeide spr. De voorz. antwoordde, dat de zuster in dienst was der gemeente. De heer Jimmink: En voor een deel ook in dienst der vereeniging. De heer Monnier wilde iemand anders er mede be lasten, die van 6—7 uur verplegingsartikelen kan afgeven. De heer Jimmink was van oordeel, dat het nu van 12 uur kon vervallen. De voorz. zeide, dat tusschen 1—2 uur de zuster thuis is. We kunnen toch niet vergen dat ze dan ook 's avonds nog thuis blijft. De heer Blok merkte op, dat in Schoorl als proef iemand anders, verplegingsartikelen heeft afgegeven doch deze proef is niet zeer gelukt. De heer de Liefde vroeg, of de vereeniging wel over den tijd van de Zuster mocht beschikken? De heer Jimmink merkt nogmaals op, dat de Zus ter ook in dienst der afdeeling is. Ze wordt er goed voor betaald. De voorzitter: Honderd vijftig gulden voor 600 uren, is dat goed betaald? De heer Otten: En daar moet ze er niet alleen voor aanwezig zijn, maar ze houdt ook de boel schoon. De heer Den Das meende, dat hier soepel moest worden tewerk gegaan. Als de Zuster bereid is, ook 's avonds als ze thuis is, goederen af te geven, verkrijgbaar in Stationsstraat IMMMM Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 19 November. Uitspraken vorige week: Wij brand Jongsma, chauffeur, Alkmaar. In voor arrest. Zedenmisdrijven art. 245 en 247 wetb. v. straf recht (eisch 10 maanden gev.); 9 maanden gev. Corn. Sch., landbouwer, Andijk. Het toebrengen van ernstig lich. letsel door schuld.(Aanrijding te Alkmaar bij het Ned. Bankgebouw te Alkmaar.) Eisch 3 maanden gev. (vonnis dito). Willem Bakker, Hendrik K. manufacturïers en Joh. K., boekdrukker, Warmenhuizen. Hooger beroep ver oordeeling overtreding Loterij wet 1903. Vonnis K. R. vernietigd, en W. B., vrijgesproken, voorts het vonnis bevestigd en goederen terug gege ven. Piet Rustenburg, reiziger, Medemblik, oplichting, vrijgesproken. Lodewijk B„ Alkmaar, voorw. opgelegde straf zal worden ten uitvoer gelegd. Joh. Jonker, slager, Alkmaar, mishandeling ge pleegd te Hoogkarspel, 6 weken gev. (eisch 2 maand en f 60.schadevergoeding. dan vond spr. dit beter, dan het vaststellen van een bepaald uur. De Voorzitter: Hier heeft de Zuster zich alreeds toe bereid verklaard. Zij verleent reeds medeweking Besloten werd de zaak te laten zooals ze thans is. Hierna sluiting. CURSUS IN ESPERANTO. Dat de belangsteling voor de wereldtaal Esperanto ook in deze gemeente groeiende is, moge blijken uit het feit, dat de wintercursus 19351936 thans wordt bezocht door 25 leerlingen. De lessen wor den gehouden iederen Donderdagavond in een der lokalen van de Gemeentelijke U.L.O.-school aan de Beemsterlaan. Docent is de heer A. Pascha. LANGEND IJ K Als we goed zijn ingelicht, zullen voorstellen wor den gedaan om de gemeenten, behoorende tot den Kring van den Vleeschkeuringsdienst, te doen aan sluiten bij Barsingerhorn. Natuurlijk zal men eerst overeenstemming omtrent de voorwaarden moeten verkrijgen. Ongeval. De autobus, welke de Langendijker werkloozen van en naar de werkverschaffing in de Wieringer- meer brengt, had Dinsdagavond op den terugweg een aanrijding met een vrachtwagen in Heerhugo- waard. Door de aanrijding werd de bestuurder van den vrachtwagen van de bok geslingerd en kwam op de straat terecht, waar hij bewusteloos bleef lig gen. De getroffene, de heer J. Bleeker, werd bij om wonenden binnengedragen. Verder was vrij wat ma- terieele schade toegebracht. Het tuig van het paard was voor het grootste deel kapot. Gelukkig sloeg het dier niet op hol, zoodat verdere ongevallen voorko men werden. De bus kon later op eigen kracht weer naar huis rijden. NOORDSCHARWOUDE. Uitslag verkooping. In het lokaal van den heer J. de Bakker werd Dinsdagavond door Notaris Smit van Zuidscharwou- de verkocht een woonhuis met bouwterrein aan de Dorpsstraat alhier, eigendom van de familie De Vet. Kooper werd de heer K. Bruin te Noordscharwou- de voor f4516. Verder werd verkocht 28 snees bouwland in de Diepsmeer, eigendom van den heer L. Schrijver. Koo per de heer J. Commandeur te Zuidscharwoude voor f 20— per snees. NIEUWE N 1 E DORP Zondagavond j.1, gaf de Gymnastiekvereniging Hercules-Hebe een uitvoering in de Prins Maurits. De zaal was flink bezet. Te ongeveer half acht traden de dames van Hebe aan, gevolgd door de adspiranten om de opmarsoh te maken, welke een zeer ordelijk verloop had en nadat zij allen op het tooneel stonden werd de ge bruikelijke vaandelgroet gebracht en het Bondslied uit volle borst gezongen. Dit was inderdaad een goed begin. Daarna werd begonnen met een ning door de meisjes van de 4e afdeeling, e?n dansje in costuum, dat zeer correct en netjes werd uitgevoerd. De negen nummers van het programma welke hierop volgden, werden allen ordelijk en op zeer vlotte wijze uitgevoerd. Hierna de gebruikelije pauze, waarin tot ver sterking der kas een verloting werd gehouden. Na de pauze traden op vier leden van Hercules, die vrije en orde-oefeningen uitvoerden, o.a. de Bondsoefening 1936, waarna volgde een dansje door de meisjes van de 5e afdeeling. Beide nummers werden keurig uitgevoerd. Het deed ons genoegen, dat Hercules, zij het dan nog met weinig werkende leden toch wederom teekenen van opleving geeft. De daarop volgende nummers van het rijk voor zien programma voldeden het publiek eveneens uit stekend. De nummers 16 en 20, zijnde de Bondsoefening 1936 voor dames en de Boerendans eveneens uit gevoerd door de dames van Hebe werden op schit terende wijze uitgevoerd. Over 't algemeen kunnen we zeggen, dat er voor deze uitvoering goed is ge oefend, zoowel door de dames en heeren als door de adspiranten, waarvoor de leidster en leider, Mej. Sepers en de heer Loots een woord van hulde toe komt. Voor de vlotte wijze, waarop het geheel is afgewerkt, alle respect. Er is vooruitgang te con- stateeren in alle afdeelingen. Met een toepasselijk woord, gesproken door den eere-voorzitter, den heer J. B. Wilken, die de ouders dank bracht voor hunne tegenwoordigheid en be langstelling, wordt het officieele gedeelte van den avond gesloten en wordt overgegaan tot het tradi- tioneele bal, wat de aanwezigen nog gezellig bij eenhield. ANNA PAULOWNA De Directeur van het Post-, Telegraaf en Telefoon kantoor Den Ilelder, brengt ter kennis, dat met in gang van 25 November a.s. het hulpkantoor te Anna Paulowna wordt opengesteld voor den post- en tele graafdienst van: 912, 1415, IS19; in plaats van: 9—11.30, 14—15.30, 18—19. SCHOORL St Nicolaasfeest der schoolkinderen. In samenwerking met Volksondenvijs heeft het bestuur van de V.A.R.A. wederom besloten, om een St. Nicolaasfeest te organiseeren. De lijsten zullen weer bij de ingezetenen circuleeren voor de bijdra gen om dit mooie kinderfeest te doen slagen. De gehouden Bazar ten bate van Ons Huis, ln Huize Spannenburg, heeft een bedrag van ruim f 300 opgebracht. Een mooi succes. SINT MAARTEN POLITIE. Gevonden: een paar zwarte broekspij pen. Inl. ter secr. HARENKARSPEL POLITIE. Alhier verloren een heerenportcmonnaie met onge veer 7 gulden en een ceintuur van een kinderman- tel. SCHAKEN. 21STE PARTIJ AFGEBROKEN IN VOOR EUWE GUNSTIGEN STAND. In het Veluwsche dorp Ermelo, dat tal van schaak-enthousiasten telt, wordt de 21ste par tij tusschen Euwe en Aljechin om het kam pioenschap gespeeld. Euwe wist ditmaal door krachtig spel alle moeilijkheden te overwinnen en allengs wist hij in het voordeel te komen. Hij stond bij het afbreken na den 40sten zet twee pionnen voor er het gunstigst voor. Hedenavond wordt de partij voortgezet. Tweede Kamer. Goedgekeurd de wetten inzake pensioenen der spoor wegambtenaren en vreemdelingenarbeid. Allereerst komt in stemming het amendement-van Braamheek, strekkende om de pensioenkorting tot 10 pet. te beperken en om 't weduwe- en wezenpen sioen niet bij de korting te betrekken. Zooals men weet wenscht de regeering een korting van 15 pet. toe te passen. Het amendement wordt met 48 tegen 33 stemmen goedgekeurd. Het wetsontwerp wordt daarna goedgekeurd met 49 tegen 32 stemmen. Na aanneming zonder hoofdelijke stemming van eenige onbelangrijke wetsontwerpen, o.a. een wijzi ging van het Indisch tarief met betrekking tot siga rettenpapier komt aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 16 Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen. Naar aanleiding van geopperde wenschen en be zwaren zegt de Minister van Sociale Zaken, de heer Slingenberg, dat de wet op de vreemdelingen stren ger zal worden toegepast. De Duitsche dienstboden. In den loop der komende maanden zal zij worden uitgebreid tot de dienstboden, terwijl ook een wet tegen vestiging van bedrijven door vreemdelingen binnenkort zal worden ingediend. Met Duitschland is een regeling getroffen, waar van kan worden verwacht, dat het met de tewerk stelling van in Duitschland wonende Nederlanders beter zal gaan. De begrooting der P.T.T. gaf weinig reden tot op merkingen. De Minister had eenige complimentjes te incasseeren over de goede bedrijfsvoering. Aan den anderen kant werd geklaagd over den langen diensttijd van het personeel. Geklaagd werd over de behandeling van het plat teland. De vergadering werd te half zes tot acht uur ge- schorscht. Bij heropening werd aan de orde gesteld de be grooting van buitenlandsche zaken. Aangedrongen werd op een beteren diplomatieken dienst en economische voorlichting in het buitenland Van de gelegenheid werd door enkele heeren nog dankbaar gebruik gemaakt om hun houding te be lichten ten aanzien van Volkerenbond en sancties. Op den regeeringspersdienst werd vrij scherpe crl- tiek uitgebracht, terwijl van communistische zijde nogmaals werd aangedrongen op de rekening van Sovjet Rusland. De heer v. d. Poll (r.k.) bepleit nog georganiseerde emigratie vooral naar Brazilië. Archambaud is van meening, dat de regeering een .milliard meer voor de nationale verdediging had kunnen vragen. Reuter meldt uit Parijs: Tijdens het uitbrengen van zijn rapport over de begrooting van oorlog, in de commissie van finan ciën der kamer verklaarde de rapporteur, de ra dicaal-socialistische afgevaardigde Archambaud „Daar ik overtuigd pacifist ben en den Europee- schen vrede wil, ben ik van meening, dat, gezien de bewapening van Duitschland. de regeering nog een milliard meer voor de nationale verdediging had kunnen vragen. Indien dit milliard door een leening zou zijn gedekt, zou men op de jaarlijksche begrooting een bedrag van vijftig millioen hebben moeten uittrekken. Wat beteekenen echter vijftig millioen. wanneer het er om gaat. de definitieve veiligheid van het volk te verzekeren?" Archambaud voegde hier nog aan toe, dat hij, met zoo te spreken, slechts het door Sovjet-Rusland gegeven voorbeeld volgde, dat, zich bewust van het Duitsche gevaar, bezig is, van zijn leger het tweede van Europa te maken en dat trouwens aan Frank rijk, in geval van een conflict, aanbiedt. Na een opsomming van de diverse Duitsche for maties. kwam Archambaud tot de conclusie, dat Duitschland op het oogenblik de volgende krachten ter beschikking heeft: een leger van 350.000 man, 30.000 man hulppolitie, 40.000 man gekazerneerde troepen, 200.000 man arbeidsdienst, totaal 800.000 man. Over eenige maanden, verondersteld, dat er versnelling plaats vindt, zou men de permanente krachten van Duitschland reeds kunnen schatten op totaal 900.000 a een millioen man. Archambaud verklaarde verder, dat op datzelfde tijdstip de Fansche krachten zouden tellen: 368.000 man troepen ter verdediging van de hoofdstad, waaronder 30.000 reservisten, 73.000 man mobiele troepen, 213.000 man crverzeesche troepen in totaal 654.000 man. Aldus, zoo besloot Archambaud, zouden slechts de Fransche troepen ter verdediging van de hoofdstad zijnde 368.000 man, verminderd met 30.000 reser visten, onmiddellijk tegenover de Duitsche troepen massa's kunnen worden gesteld. DE STORMSCHADE AAN DE OOSTKUST VAN AMERIKA. New York. De schade welke de Noordoostelijke storm heeft aangericht aan de Atlantische kust van de staten tusschen Maine en Florida, ten ge volge waarvan he scheepvaartverkeer werd stil gelegd, verschillende huizen werden vernield en eenige vaartuigen werd enverwoest, wordt geschat op meer dan 15 millioen dollar. Verwachting: Meest matige, tijdelijk wellicht toenemende Oostelijke tot Zuidelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, tijdelijk regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 758. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 6 gr. C. 42.5 gr. F. EEN FOTOALBUM is een aardig St.-Nicolaasgoschenk. Een ruime keuze ervan reeds vanaf 25 cïs. vindt U in TERLEPS DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL, Hoogzijde 103 Schagen. Londen. Een Hongaar, genaturaliseerd Engelsch man, heeft een nieuwen pantserwagen uitgevon den, die zoowel voor- als achteruit rijdt en een snelheid kan bereiken van 95 K.M. per uur. De uitvinder beweert, dat zijn tank in staat is, om met deze snelheid op de vijandelijke stellingen af te stormen, zijn stukken af te vuren en met de zelfde snelheid, zonder om te keeren, terug te snellen. Deze bliksemsnelle aanvallen kunnen dan telkens worden herhaald. Bovendien moet de tank even geruischloos loopen als een luxe-auto, wat den wagen dus bij uitstek geschikt maakt voor het ondernemen van nachtelijke aanvallen en achter een rookgordijn. Het voornaamste is nog, dat hij van zoodanige veeren is voorzien, dat de inzittenden niet van den eenen hoek naar den anderen wor den geslingerd. Dit maakt het ook mogelijk, on effenheden in den bodem tot een hoogte van een meter te overwinnen. De wagen heeft zes versnel lingen; op de laagste versnelling rijdende moet hij een bijna loodrechten wand kunnen beklimmen. Drie gewonden, waarvan een vrij ernstig. Gistermiddag om half zes is op de Wilhelmina- kade te Groningen een gecompliceerd ongeluk ge beurd. Een bestelauto van de firma Remmers uit Groningen, bestuurd door den 21 jarigen M. v. W., is met vrij goote snelheid tegen een handkar ge botst, waarachter de monteurs van het Electric it ei ts- bedrijf liepen. Het waren de 46-jarige L. de J. en zekere R. T. D« handkar schoof na de aanrijding ongeveer 20 meter vooruit en botste tegen den 37-jarigen wiel rijder S. M. aan. Deze, alsmede de twee monteurs weden door de kar geraakt en njin of meer ernstig gewond. De beide monteurs zijn in het Diaconessenhuis te Groningen opgenomen. Daar bleek dat de J. er het ergst aan toe was, hij had o.a. een hersenschudding opgeloo- pen. De auto is in beslag genomen. Had reeds in verschillende kerken offer blokken gelicht. In de Roomsch-Kath. Kerk te Bocholtz werd gis termiddag op heeterdaad betrapt bij het openbreken van een offerblok W. II. uit Kerkrade. Aan de poli tie, die hem arresteerde, heeft H. bekend, zich aan soortgelijke diefstallen te hebben schuldig gemaakt in Kerkrade. Heerlen, I-auradorp en andere plaat sen. H., die 21 jaar oud is, is naar de gevangenis te Maastricht overgebracht. Sensationeele jacht. Nader meldt men aan de „Msbl.": Maandagmorgen bemerkte pastoor Vondenhoff in de kerk te Bocholtz een vreemdeling, dien hij niet kende. Toen de pastoor goed toekeek, zag hij dat het slot van een offerblok verdwenen was Meteen sprong de vreemdeling op en vluchtte weg. Buiten sprong de dief op een fiets, waarop een sensationeele jacht volgde, waaraan door verschillende personen op fiets en motor werd deelgenomen. De man was spoe dig gepakt. FABRIEKSBRAND TE ENSCHEDE. Duizenden guldens schade. Gistermorgen vroeg werd brand ontdekt in een aan den Losscherweg te Enschede gelegen fabriekje van de firma Robers en Hulshof, voor het vervaardi gen en met celluloid overtrekken van rij wiel sturen. De brand werd ontdekt door een stoker van de vlakbij zijnde steenfabriek van de firma Hulshof. Toen de Vandweer, die de slangen over grooten afstand moest uitleggen, ter plaatse kwam, viel er aan blusschen eeds niet meer te denken. Het gebouw, een vroegere deenoven, is totaal vernield. Van den inventaris, waaronder eenige machines, kon niets worden gered. De schade, die in de duizenden loopt, 'wordt door verzekering op beurspolis gedekt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2