Oost-Ma De Code van Sinterklaas E NBR G E W O p L V A E N N A E N K 1 POORTER's De wijziging der Warenwet. Prijsvraag Sehager Courant Woensdag 20 November 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9855 DROOGTE IN DE DUINSTREEK. Groot aantal docden. (Van den oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuws Bureau.) A S M A R A. Het luchtgevecht tusschen Italiaansche bommenwer pers en vijandelijke strijdkrachten, dat Maandag Werd geleverd in het gebied tusschen Ambaladsjia en Antalo, wordt van militaire zijde de grootste lucht- operatie genoemd sedert het begin van den oorlog. Twee eskaders, bestaande uit 20 vliegtuigen, merk ten bij Boedzja, ten Zuiden van Makalle sterke Abes sijnsche troepenafdeelingen op. Zij gingen op gerin ger hoogte vliegen, teneinde de troepen beter te kun nen bombardeeren. Het kwam daarbij tot een verbit terd gevecht. De Abessijnen hadden de hellingen bezet en vuur den vandaar op de vliegtuigen. Ongeveer 7000 Abes sijnen namen de Italiaansche toestellen onder vuur. Alle vliegtuigen werden daarbij door een kogelregen min of meer ernstig beschadigd. In totaal zijn de vliegtuigen door meer dan hon derd schoten getroffen. Niettemin zijn alle er in ge slaagd de vuurlinie te verlaten. Een boordmecano werd zeer ernstig gewond door een schot in het been. i j Noodlanding Graaf Ciano. Terwijl het vliegtuig van den Minister van Propa ganda Graaf Ciano, den schoonzoon van Mussolini, bij Makalle een noodlanding moest maken, werd een gnder toestel bij de landing in Housien ernstig be schadigd. Groot aantal dooden. Het aantal bij dit groote luchtbombarde ment gedoode Abessijnen moet zeer aanzien lijk zijn. Volgens een laatst uit particuliere [bron ontvangen bericht, zouden meer dan 5000 Abessijnsche soldaten zijn gedood of ge wond. De sterkte der Abessijnsche troepen, die het vuur op de Italiaansche vliegtuigen hebben geopend, zou, volgens deze bron piet 7000 doch 20.000 man hebben bedragen. Volgens de te Asmara ontvangen berichten schijnt het vast te staan, dat Ras Kassa en Ras Seyoem voor de aankomst van maar schalk Badoglio een groote actie zullen onder* nemen. Incident aan grens van Britsch Somali- land. Eondent Volgens een Reuter-bericht uit Berbera (iBritsch Somaliland) is daar bericht ontv'èfhgen van een grensincident Eenige Italiaansche inheémsche ongeregelde solda ten zouden volgens dit bericht drie dorpen hebben aangevallen van stammen, die in Britsch Somali land leven. Drie leden der stammen zijn gedood. Men gelooft dat men hier te doen heeft met een poging vee te rooven. Het Reuter-bericht voegt er aan toe, dat het incident van weinig belang moet worden ge noemd. Minder belangstelling voor oorlogs- Het omzetcijfer in de Amerika ansche speelgoedindustrie. Waardemeter van de yredesgezindheid. New York. De speelgoedfabrikanten van de Vereenigde Staten, die te New York een tentoonstel ling houden van Kerst-speelgoed, verklaren, dat de tijd van het speelgoedsoldaatje voorbij is. Het paci fisme heeft zijn intrede gedaan in de speelgoedin dustrie en de opvoeding der kinderen is thans zoo danig dat minder belangstelling bestaat voor oor log-speelgoed. Wel zijn eenige nieuwe spelen in den handel gebracht, welke betrekking hebben op den strijd tegen de misdaad. Een leider van de yereeniging van speelgoedfa brikanten heeft verklaard dat de omzet van „mili tair" naar „vredelievend" en wetenschappelijk" speelgoed is verplaatst. Op de laatste tentoonstel ling is dit duidelijk uit de cijfers gebleken en men beschouwt dit als een bewijs voor de vredelievende geest, welke in de Yereeniging Staten heersoht. De overstromingsramp in Zuid-Frankrijk Ernstig ongeluk, waarbij vier kinderen om het leven kwamen. Parijs. In het overstromingsgebied der Ven- dée heeft zich Maandagavond een ernstig ongeluk voorgedaan, dat vier personen het leven heeft ge kost. Een boer uit de buurt van Fontenay-le-Comte wilde Maandagmiddag met zijn vrouw en vier kin deren, van 11 tot 22 jaren oud, met een boot zijn door het water omringde huis verlaten en zich be geven naar veiliger oorden. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de kleine boot plotseling omgeslagen. De uit zes personen be staande familie geraakte met have en goed te water. De boer zelf slaagde erin zijn vrouw te redden. De kinderen zijn evenwel verdronken. Noodweer in boven-Italië. Milaan. Het is nog steeds buitengewoon slecht Weer in boven-Italië. In het Zuidelijke voor-Alpen gebied in de provincie Belluno en in de Dolomieten, is zooveel sneeuw gevallen, dat verschillende ver keerswegen onderbroken werden. Op verschillende plaatsen is de temperatuur tot beneden het vriespunt gedaald. In de plaats Sapada ligt de sneeuw 50 c.M. hoog. In de provincie Brescia werd tengevolge van den regenval der laatste dagen en door den hoogen wa terstand aanzienlijke schade aangericht. Te Cansi- nato zijn drie huizen ingestort. Zes families zijn dakloos geraakt. Executie die niet doorging. Aan de aarzeling van een politieman dankt een Abessinische leeuwin het le ven. Dierenbeschermers in actie. Amsterdam. Doordat een inspecteur van de karabijnbrigade op het laatste oogenblik aarzelde, gebruik te maken van zijn schietwapen, is het leven van een Abessinische leeuwin gespaard gebleven. Deze koningin der dieren is het eigendom van een vroegeren dierentemmer, die verblijf houdt in een wagenkamp aan de Osdorperweg. Opgesloten in een getraliede kooi was het dier ter dood veroordeeld, omdat de eigenaar niet meer in staat was, de kos ten van het onderhoud, begroot op f 1.50 per dag, te betalen. Een andere, uitweg zag men niet, aange zien niemand de leeuwin wilde hebben en ook de dierentuinen in ons land, welker levende have toch reeds genoeg onderhoudszorgen baart, er niet voor voelden, nog een extra „opvreter" zonder ver goeding in den kost te krijgen. De temmer wendde zich ten einde raad tot de po litie en deze droeg de karabijn-brigade op het dier te dooden. Toen echter de inspecteur, die met de executie was belast, het schietwapen reeds aan den schouder had gebracht, haalde hij den trekker niet over, omdat hij vreesde dat hij een der spijlen zou raken en het ricocheteeren van den kogel misschien ongelukken zou veroorzaken. Van één kogel behoefde trouwens geen sprake te zijn geweest; naar wij vernamen verlaten bij het overhalen van den trekker niet minder dan 32 ko gels in den tijd van één minuut den karabijnloop. De executie van de in overdrachtelijken zin on schuldige leeuwin is voorloopig echter uitgesteld en zal wellicht in het geheel niet plaats vinden. De po litie heeft n.1. van verscheidene dierenvrienden en organisaties op het terrein der dierenbescherming het verzoek ontvangen om niet tot het dooden van het dier, op welke wijze dan ook, medewerking te verleenen. Er is een actie op touw gezet o.m. door de Sophia-vereeniging om gelden bijeen te bren gen, teneinde de leeuwin onderdak te kunnen bren gen. In afwachting van het resultaat daarvan heeft thans de politie opdracht ontvangen, dat niet tot executie van het dier mag worden overgegaan. Vanaf f 2.50. Tapyt= en Meubelhandel, LAAGZIJDE B 32 TEL. 87. SCHAGEN. Bezwaren van de Middenstandsbonden. 's-Gravenhage. De drie Nederlandsche Midden standsbonden hebben in een adres aan de Twee de Kamer en aan den Minister van Sociale Zaken medegedeeld, dat zij met bevreemding en ernstige bezorgdheid kennis genomen hebben van het bij de Memorie van Antwoord op Wetsontwerp 88 ingediende gewijzigde ontwerp van een Warenwet. Hun bevreemding is in de hoogste mate gewekt door het" feit, dat de Regeering thans wel heffing van een retributoe van het bedrijfsleven voorstelt, doch tevens het voorstel doet het element van be scherming van de eerlijkheid in den handel geheel uit de Warenwet en de daarop gebasseerde Ko ninklijke Besluiten te doen vervallen. De drie Nederlandsche Middenstandsbonden zijn van oordeel, dat een en ander voor het bedrijfs leven niet is te aanvaarden. Zij achten geen motief aanwezig om regelingen ongedaan te maken op het punt van normalisee ring van kwaliteiten en van bestrijding van on eerlijkheden in den handel, welker totstandbren ging jar enen jaren heeft gekost en welke door het bona fide deel van het bedrijfsleven op den hoog- sten prijs worden gesteld en onmisbaar worden ge acht. En in ieder geval achten de Middenstandsbonden het onjuist aan het bedrijfsleven een retributie op te leggen waarin als gedeeltelijke bijdrage in de kosten der bescherming van de eerlijkheid in den handel in het uiterste geval zou zijn te bewilligen terwijl tegelijkertijd dit element uit de Waren wet geheel zoude worden verwijderd. Met aandrang verzoeken wij dan ook tot dit laat ste niet over te gaan. De drie Nederlandsche Middenstandsbonden ma ken van de gelegenheid gebruik nog op twee an dere punten de aandacht te vestigen. VOOR DE VROUW. Een wintermantel van zwart fluweel met breede bontgarneering. In de eerste plaats vragen zij zich af, of het nu de verplichte indeeling van het geheele land in keuringsrayons in stand zal blijven niet practi- scher ware de bestaande Warenwet zij het dan gewijzigd te laten voortbestaan in plaats van haar door een nieuwe wet te doen vervangen. In de tweede plaats veroorloven zij zich in aan sluiting aan het daaromtrent in het Voorloopig Verslag door de Tweede Kamer reeds gestelde, aan te dringen op opname in het wetsontwerp van de Verbeteringen, welke in het wetsontwerp nr. 366 van de zitting 1930—'31 in de Warenwet werden voorgesteld. De autobotsing onder Woudenberg. Ook het tweede slachtoffer overleden. Woudenberg: In het ziekenhuis „De Lich tenberg" te Amersfoort, waar hij ter verpleging was opgenomen, is gisternacht het tweede slachtoffer van het ernstige auto-ongeval, op den hoek Rijksweg en Provincialen weg onder de gemeente Woudenberg, de heer C. H. v. d. Weerd, overleden. Gevaarlijk spel Jongen, die los op de fiets reed, door een auto overreden en gedood. De 14-jarige A. Boelsma, uit Laren, leerling van de ambachtsschool te Hilversum, is gistermiddag half vier, toen hij van school kwam en naar huis wilde gaan, op den Lage Naar der weg aldaar door een personenauto uit Amsterdam aangereden. De jongen reed met los stuur en toen hij dicht bij de auto was, verloor hij de macht over zijn stuur. Hij vloog naar den anderen kant van den weg tegen de auto aan en werd tegen den grond geslingerd. In bewusteloozen toestand is hij naar de Diaconesseninrichting te Hilversum vervoerd, Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is hij daar een paar uren later overleden. Het verraderlijke lidteeken. Gezocht inbreker zong liedjes langs de straat* De politie te Enschede zocht reeds langen tijd naar den mededader van een inbraak, welke een tijd geleden aldaar werd geplegd en waarvan één verdachte, zekere Van der L., indertijd te Gronin gen is aangehouden. De naam van den tweeden verdachte was niet bekend, doch de politie beschik te over een duidelijk signalement, waarvan een lit- teeken over den neus en een zeer slecht gebit de voornaamste bijzonderheden waren. Gisteren nu bekeurde een agent van politie te Groningen een man, omdat deze zonder vergunnings langs de straat liep te bedelen en liedjes te zingen. De man werd naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar bleek, dat hij onder een valschen naam in een logement daar ter plaatse vertoefde. Boven dien ontdekte de politie dat de man een sprekende gelijkenis moest vertoonen, met den gezochten in breker, wiens signalement men bezat. Hoewel de man ontkende iets met de inbraak te maken te hebben, zocht men verder en daarbij kwam aan het licht, dat hij wel omgang had met den anderen verdachte Van der L. De man is daarom op trans port gesteld naar Enschedé, waar de politie de zaak nu verder zal uitpluizen. De aangehoudene is de 23-jarige H. J. v. d. S., afkomstig uit Arnhem. De voorbereidingen voor de het volgend jaar te honden Olympische Spelen in Duitschland vorderen dag na dag. Hierboven zien we een der idyllische plekjes bij Berlijn, waar de Finnen - hun intrek zullen nemen. Zwarte Piet deelde ons mee, dat hij buitengewoon ingenomen was met de hulp die hem uit den lezers kring van de Sehager Courant te beurt valt. En nauwelijks zijn de laatste oplossingen binnen en heeft Zwarte Piet zijn inkoopen gedaan, of het volgende telegram van St. Nicolaas is al weer binnen. Die heden de volgende codewoorden: Ditmaal twee prijzen van f 2.- en twee prijzen van t 1.-. Inzendingen uiterlijk Donderdagavond met duide lijke vermelding van naam en adres en buiten op de enveloppe SINTERKLAASPRIJSVRAAG 20 NOVEMBER. TE WIJTEN AAN KLIMATOLOGISCHE OMSTAN DIGHEDEN EN NIET AAN DE WATER LEIDING? Antwoord van Ged. Staten. Zooals reeds meerdere malen door ons mee gedeeld, wordt door de tuinders in de duin streek van Velsen, Heemskerk, Wijk en Zee en Duin en Castricum, voortdurend geklaagd over de wateronttrekking aan de duinen door het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Hieraan schrijven zij de droogte toe van hun terreinen en in verband hiermede achtten zij de schrale oogsten der laatste jaren verklaard. Zij hebben zelfs een comité gevormd om zich ten dezen recht te verschaffen. Gedeputeerde Staten van Nbord'hollancLhebben thans op aanmerkingen van Statenleden het volgende geantwoord: Het is aan Ged. Staten bekend, dat als gevolg van de zeer abnormale klimatologische verhoudingen der laatste jaren, waarin eerst in de laatste maanden eene kentering schijnt te komen, niet alleen cultures der aan de duinen grenzende terreinen, doch ook die op de andere hooger gelegen terreinen hier te lande waar men den grondwaterstand niet beheerscht, schade hebben ondervonden van de aanmerkelijke daling van het grondwater. Dit verschijnsel heeft zich niet slechts voorgedaan in gebieden, welke zich in de omgeving van kunstwerken, als kanalen en water\vinplaatsen, bevinden, doch evenzeer in stre ken, waar geenerlei kunstmatige wateronttrekking plaats heeft. Ten aanzien van het duingebied kan voorts vermeld worden, dat, naar uit de literatuur blijkt, ten tijde, waarin van eenige wateronttrekking in de duinen geen sprake was, zich eveneens perio den van „nog nooit eerder voorgekomen" water- schaarschte in het duingebied voordeden, waarvoor men geen verklaring wist te geven. Het is aan Ged. Staten voorts bekend, dat de door een groot aantal zich benadeeld achtende belangheb benden in het leven geroepen „Commissie vaor het verkrijgen van een goeden waterstand in de Gemeen ten Wijk aan Zee en Duin, Heemskerk en Castricum- Bakkum" zich tot den Minister van Economische Za ken heeft gewend met het verzoek om het vraagstuk op welke wijze de (naar haar meening) schadelijke gevolgen van de wateronttrekking aan den bodem te voorkomen zal zijn, in onderzoek te nemen en dat genoemde bewindsman daaromtrent het advies heeft ingewonnen van de „Commissie inzake wateronttrek king aan den bodem". Nu dit onderzoek van Regee- ringswege is ingesteld, komt het aan Ged. Staten niet gewenscht voor, in dezen zijn oordeel kenbaar te maken in meer gedetailleerden zin, dan hierboven is geschied. Het ligt overigens in de bedoeling van Ged. Sta ten de leden der Provinciale Staten in het voorjaar van 1936 uit te noodigen tot het deelnemen aan de reeds eerder in uitzicht gestelde excursie naar enke le werken van het P.W.N., bij welke gelegenheid dan tevens een bezoek zal worden gebracht aan de Pro vinciale duingebieden. Ter verheldering van het in zicht in de zich hier voordoende geohydrologische vraagstukken, hoopt de directeur dan een nadere uiteenzetting; te geven.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5