Plaatselijk Nieuws. De Code van Sinterklaas A S K R H E W A R S E N E N E N A N G E Prijsvraag Schager Courant Geestmerambacht Vrijspraak in de Onze zuivelproducten en hun voedingswaarde. Schagen-nieuws. St. Nicolaas=actie. Predikbeurten. OPLOSSING DINSDAG 19 NOVEMBER. Het aantal „medewerkers" van Sinterklaas en Zwarte Piet wordt met den dag grooter. Zij zijn daar natuurlijk heel erg dankbaar voor, zooals Zwarte Piet gister reeds meedeelde, en hij voegde daaraan toe, dat hij nog geen enkel jaar zoo gemakkelijk in- koopen gedaan had. Hij hoopt dan ook nog op aller medewerking in de komende 14 dagen. De oplossing van het telegram van Dinsdag 19 No vember was: ESBA (Lintjes Banket) J. Roggeveen ENPF (Een Plaff-naaimachine)J. Otsen RSAR (Ringers-artikelen) S. Klaver. NEKE (kleine keukenklokken) J. Nobel. RTCO (Colbert-costumes) Schmalz. De uitgeloofde prijzen werden gewonnen door: Mej. L. J. Hoep Vatrop, Den Oever, Wieringen f 2 N. Oost, Parkstraat 1416, Julianadorp, f 2. Mevr. B. P. Zeeman, St. Maartensbrug f 1. Jannie v. d. Oord, p.a. L. v. d. Oord, 't Zand (N.H.), f 1.—, die dus 9eze bedragen bij onze adverteerders voor onze rekening mogen besteden. De schriftelijke machtiging daartoe zenden wij hen heden per post toee. Voor vandaag seindo Sinterklaas de volgende co dewoorden: r Ook nu weer twee prijzen van i 2.en twee prijzen van I 1.—. Inzendingen uiterlijk Vrijdagmiddag met duide lijke vermelding van naam en adres en buiten op de enveloppe SINTERKLAASPRIJSVRAAG, 21 NOVEMBER. (De uitslagen van Woensdag 20 en Donderdag 21 November worden in het nummer van Zaterdag be kend gemaakt.) Een kookdemonstratie. In café „De Beurs" van den heer C. Boontjes al hier, was door de Propaganda-commissie voor Melk- en Zuivelproducten, in dit district een bij eenkomst belegd, waarbij in 't licht werden ge steld het groote nut en de voordeelen van meer gebruik van melk en kaas en hare nevenproduc ten, terwijl het propagandistisch woord werd ge volgd door een kookdemonstratie. De heer J. Cornelissen, burgemeester dezer ge meente, heette de vele aanwezige dames en ook de heeren die aanwezig waren, welkom en zette uiteen dat deze bijeenkomst werd gehouden om het ge bruik van melk en zuivelproducten te bevorderen. Bij den langdurigen crisis gaat het vooral den vee houders zeer slecht en op allerhande wijze dient dan ook getracht te worden den boerenstand bete re levensomstandigheden te verschaffen. In ver schillende districten zijn commissies gevormd, om het gebruik van melk- en zuivelproducten te ani- meeren en zoo is ook een commissie samengesteld voor de gemeenten Schagen, Sint Maarten en Zij- pe, van welke commissie spr. voorzitter is, de heer Joh. de Veer secretaris, terwijl eere-voorzitters zijn de heeren Mr. D. Breebaart, burgemeester van Zij- pe en A. Klerk, burgemeester van Sint Maarten. De kookdemonstratie zal U aantoonen, wat van de melk- en zuivelproducten alzoo gemaakt kan wor den, terwijl een vertegenwoordiger van de Kern commissie een en ander zal vertellen, waarvan de aanwezigen leering zullen kunnen trekken. Spr. wekt op de zuivelproducten zooveel mogelijk te ge bruiken, ersatz-middelen ver van U te werpen, melkbrood inplaats van waterbrood eten, enz. Ook wijst spr. op de propagandaplaten die de wanden versieren en die ons doen zien hoe gezond de kin deren worden als ze onze melk- en zuivelproduc ten gebruiken. Na deze inleiding houdt de heer Hoogehuizen na mens het Crisiszuivelbtireau te Den Haag een korte voordracht, waarin hij mededeelt dat de export on zer zuivelproducten tot 50 pet. terug is geloopen, terwijl het gebruik ervan in eigen omgeving zoo gering is, dat het maken van propaganda voor een meer binnenlandsch gebruik zeer verdedigbaar is. Spr. deelt bijv. mede dat ln Nederland per dag en per hoofd 0.3 liter melk wordt gebruikt. In Zwit serland echter 1 liter, ln Amerika 0.8 liter, in Noor wegen 2/3 liter. Een jammerlijk verschil dus in ons nadeel. En spr. wijst dtr. op de voedingswaar de van melk bijv., zoowel voor volwassenen als voor kinderen, ja als regel onontbeerlijk voor kin deren. Juist de crisistijd, nu vele huismoeders moe ten omspringen met schrale huishoudbeurzen, is bij uitstek geschikt meer zuivel te gebruiken. Want in verhouding met de voedingswaarde zijn de prij zen der melk- en zuivelproducten kleiner dan van andere levensmiddelen. Met verschillende cijfers staaft spr. dit. Spr. wekt dan ook op te helpen 't binnenlandsch gebruik grooter te maken; én de producent, èn de consument èn de volksgezondheid zullen er wel bij varen. Vervolgens is het Mej. Wynia, leerares aan onze Landbouwhuishoudschool, die nog eens uitvoeriger vertelt over de groote voedingswaarde van melk en kaas en hare nevenproducten, producten die goed en goedkoop zijn en die zich meer dan anderen leenen om variatie in het menu te brengen. Spreekster geeft de aanwezige dames verschillen de tips, bijv. eens het vleesch te doen vervangen door gebakken kaas, terwijl diverse soepen zeer smakelijk worden door aanwending van geraspte kaas. En in den zomertijd zijn onze kinderen blij te maken met bessensap met melk. Op deze wijze krijgen de aanwezigen vele nuttige aanwijzingen en met nadruk wordt ons nog eens de verzekering gegeven dat deze propaganda niet uitsluitend wordt gemaakt omdat de zuivelboeren geholpen moeten worden, doch in de eerste plaats omdat in derdaad de voedingswaarde van melk, kaas en ne venproducten zeer groot is, terwijl in verhouding tot die voedingswaarde deze producten niet duur zijn. Na deze inleiding werd met de eigenlijke kook demonstratie begonnen en werd met de daad be wezen van welk een groote beteekenis het gebruik van de melk- en zuivelproducten in onze huishou ding kan zijn. Het was een interessante middag, een middag die ongetwijfeld aan den opzet heeft beantwoord. RIJWIELDIEFSTAL. Naar hier is Dinsdag overgebracht eene Z. van Beverwijk, die verdacht wordt zich schuldig te heb ben gemaakt aan rijwieldiefstal, ten nadeele van den heer Meuleveld in de Hoep. Hoewel de verdachte blijft ontkennen, zal hij naar Alkmaar worden overgebracht. BLINDENBOND. Teneinde meer bekendheid te geven aan de be langen der blinden en het streven van den Ned. Blindenbond, wordt door genoemde organisatie op Woensdag 11 December in Theater Royal een pro- paganda-avond gegeven, met welwillende mede werking van het Schager Symphonie-orkest, ter wijl de heer Van den Berg, Bondspropagandist een toespraak zal houden. De entrée is bepaald op 50 cent. Het comité van voorbereiding bestaat uit de heeren Dr. Nanninga, C. D. Schmalz en Mr. Dr. Buiskool. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. A. D. G. Smit verloskundige, werkzaam in het Wilhelmina Gast huis te Amsterdam, slaagde bij het gehouden exa men aldaar voor het diploma Verpleegster Witte Kruis. TREKKERSBOND. Het Bestuur van de afd. Schagen van den Ne- derlandschen Trekkersbond is als volgt samenge steld: le voorzitter Arie Mosk, Oudkarspel; 2e voorzitter Gré Blaauboer, Waardpolder; secreta resse Trijn Bregman, Schagen; penningmeester Thijs Heerschap, Kolhorn. Programma voor Zondag 24 Nov. 1935. D.T.S. I—Schagen I. Aanvang 2 uur. Vertrek per bus 1 uur. D. Arnoldus. S. Grootes, V. Vlottes. Jb. Molenaar, R. Rus, E. Rus. W. Rus, C. de Moor, G. J. Boontjes, H. Middelbeek, Jb. Dekker. Res.: D. Ruig. Schagen II—Oudeschild I. Aanvang 2 uur. J. Everts. J. Peetoom, A. Slikker. P. Boon, J. Weeland, P. Boontjes. H. Veenstra, D. Schoorl, P. de Vries, W. J. Biersteker, G. Paulusma. Res.: N. N. Schagen III—Nieuwe Niedorp III. Aanvang 12 uur. T. Bij post. J. Broer, J Franzen. H, Naber, T. Moransart, J. v. d. Oord. P. Schoorl, J. Boontjes, N.N., Jb. Boersma, J. Gelder Res.: G. Boontjes. Bij verhindering spoedig afbericht te zenden aan V. Vlottes te Scfcagen, daar het dan nog mogelijk is dat tijdig reserves kunnen worden aangewezen. De leden moeten bedenken, het de E.C. niet moei lijker te maken dan 't al is. Anders zal de E.C. ge noodzaakt zijn strenge straffen uit te deelen. Nieuwe leden. C. Molenaar, Schagen. De training gaat Maandag weer gewoon door. KIND VERBRAND. Oss. Gistermorgen te omstreeks half tien is door tot dusver onbekende oorzaak brand ontstaan in een schuurtje, gelegen achter de woning van den heer Balgooy aan de Meerveldstraat te Oss, terwijl vier kleine kinderen van het echtpaar in de schuur aan het spelen waren. Toen de huisvrouw van den heer Balgooy toe snelde om de kinderen te redden, bleek een vijf jarig zoontje zoo ernstige brandwonden te hebben bekomen, dat hij vrijwel direct overleed. Het lijkje van de kleine is naar het ziekenhuis te Oss over gebracht. De drie andere kinderen hadden geen brandwonden opgeloopen. Zij konden in veiligheid worden gebracht. Het brandje was spoedig ge- bluscht. HONDSDOLHEID TE ISTANBOEL. Istanboel. Het schijnt, dat korten tijd geleden een wolf, die lijdende was aan hondsdolheid, uit de wouden in de omgeving van de Turksche hoofd stad in een der voorsteden van Istanboel eenige honden heeft gebeten. Het gevolg was, dat deze dieren eveneens hondsdol werden en weer andere honden beten, en verscheidene personen door dolle honden gebeten werden. Verscheidenen moesten in de ziekenhuizen behandeld worden, terwijl twee slachtoffers in levensgevaar verkeeren. (OosterdijK en Molengeerzen). Vergadering van het besturu van den Polder Geest merambacht, Oosterdijk en Molengeerzen, met de commissie uit den Ringpolder, op Woensdag 20 No vember 1935. Allen waren tegenwoordig. De voorzitter, de heer Jb. Kroon, opende de ver gadering met hartelijk welkom. Mededeelingen. De oude machines van het gemaal heeft men kun nen verkoopen voor f550. Dit jaar kan de polder weer op een uitkeering rekenen van f 1300 uit het wegenfonds. De voorzitter merkt op, dat de situatie bij Oudorp, waarover in de vorige vergadering is gesproken, in de beste orde is gebracht. Ten opzichte van de Keekerlanden had men het zelfde gehoopt. Daar is echter eigenlijk niets ge beurd. Het zal misschien voor de banne Warinen- huizen moeilijk zijn uit te voeren. De eigenaren moeten het betalen Men had gedacht dat VVarmen- huizen het in orde zou hebben gemaakt. Daar moet echter een verbetering komen. De heer Groot, Warmenhuizen, deelde mede, dat de kosten f 150 zouden bedragen volgens de be grooting. Het is ter plaatse een onooglijke situatie. Gevaar voor overstrooming is er niet. Eén zak zand voor elke kleine duiker en deze is gestopt. Een op dracht om de groote duiker in orde te maken is reeds afgegeven. Spr. zag zwarigheden voor de te rugontvangst van de gemaakte kosten. Na eenige besprekingen zegde de heer Groot toe, dat de groote duiker in orde zal worden gebracht. De heer C. Kroon, Zuidscharwoude, wilde, als het f 150 kost, alles in orde laten maken. Dan is men geheel verantwoord. De molenmeester, de heer P. Borst, had dezelfde opinie als de heer Groot. Bij de groote duiker is geen gevaar. Evenwel komt er water door de duiker, als er iets gebeuren zou. Spr. adviseerde voorts, eens een schouw te houden over de kade. Door den heer Groot werd nog medegedeeld, dat iemand door middel van een gaspijp door den dijk water in den polder liet loopen. Spr. verzocht het bestuur den opzichter opdracht te geven, eens een oogje in 't zeil te houden. De kanalisatie. Voorzitter herinnerde aan de pogingen om in het nieuwe kanaal een duiker te krijgen hij de Noord- scharwouder slui3 en een te Rustenburg Er zal een duiker komen bij Rustenburg en een paar schuiven in de sluis. Dit beteekent een ver betering van 80 Maar, aangezien wij het dichtst bij het vuur zitten en vermoeden, dat als het water wordt opgejaagd, wij in het gedrang zullen komen, wil het bestuur probeeren een verbetering te ver krijgen en daarnaar een onderzoek te doen instel len door prof. Scheltema. Voorzitter vraagt de goedkeuring voor deze uit gave. De heer Ootjers deed eenige mededeelingen over een onderhoud, dat hij gehad heeft met een der WARMENHUIZEN Gedeeltelijke De pryzen zullen worden teruggegeven Dinsdag J.l. heeft de Rechtbank uitspraak gedaan betreffende bovengenoemde attractie, wat door de Justitie beschouwd werd in strijd te zijn met de loterijwet. Geeischt was tegen W. B. f 80 boete, subs. 40 dagen hechtenis, tegen den boekdrukker K. en tegen den manufacturier ieder f 5 boete, subs. 5 da gen hechtenis. De rechtbank heeft thans uitspraak gedaa*\ waar bij B. is vrijgesproken en het vonnis voor de beide andere beklaagden is bevestigd. Bepaald werd tevens, dat de prijzen zullen worden teruggegeven. Zou dit voor enkelen nog een mee vallertje kunnen worden? Als het nu maar niet is vergeten, wie den eersten prijs had, dan kan hij toch misschien nog op de fiets raken. We zullen het ho pen. De kerkdiefstallen in Noord-Brabant. Goede vangst der politie. Lage Zwaluwe. 20 Nov. Het blijkt, dat de po litie met de arrestatie van den persoon, die alhier in de R.K. Kerk een offerblok lichtte en den in houd daaruit ontvreemdde, een goede vangst heeft gedaan. De verdachte bekende reeds niet minder dan elf diefstallen in verschillende R.K. kerken in Noordbrabant en Noord- en Zuid-Holland te heb ben gepleegd, o.a. in Amstelveen, Noordwijkerhout, Hilversum, Velsen en Nieuwveen. Maandag heeft hij nabij het dorp Klundert de plaats aangewezen, waar hij een uit de R.K. Kerk van Klundert mede genomen offerblok in het water had geworpen. Het gelukte de politie het vermiste voorwerp uit het water op te visschen. Vervolgens werd verdachte medegenomen naar de R.K. kerken van Standdaar- buiten, Oudenbosch en Zegge, waar door hem ook de offerblokken waren gelicht. Ook verklaarde hij in de omgeving van 's Hertogenbosch te hebben geopereerd - en uit een R.K. Kerk in de omgeving van Oosterhout een offerblok uit de kerk te hebben medegenomen en na van den inhoud te hebben ontdaan, te hebben weggeworpen. Ook dit offerblok is op zijn aanwijzing teruggevonden. DUTCH SCHULTZ DOOR LIJFWACHT GEDOOD. Newark. Volgens onderzoekingen van ballisti sche experts is de kogel, die een eind maakte aan het leven van Arthur Flegenheimer, beter bekend als Dutch Schultz, gekomen uit de revolver van een lid van zijn eigen lijfwacht, welke hij tegen een salaris van 750 dollar per week in zijn dienst had. De kogel is niet afkomstig van de aanvallers, die in den avond van 23 October in een herberg een overval op hem deden. ingenieurs van de Prof. Waterstaat, wiens woorden nogal geruststellend waren. Spr. vroeg zich af, of het wel noodig was dat er nog een spuigelegenheid hij kwam. j Voorzitter deelde mede, dat bij peil niet werd ge schut. Men zal beter van het water afkomen als er een duiker is. Tot stemming overgegaan besloot men met 5 tegen 8 stemmen, geen onderzoek te laten instellen. Voor stemden cle héeren C. Kroon, Lammerschaag, Van Wonderen, Slotemalcer en Jb. Kroon Jbz. Aan de orde was daarna de benoeming van een molenmeester, wegens bedanken van den heer C. Kroon Jbz. Gekozen werd de heer P. Vlam. Afscheid hoofdingelanden hoven 70 jaar. Bij de rondvraag werd door den Voorzitter opge merkt, dat dit waarschijnlijk de laatste groote verga dering zal zijn, welke de heer C. Kroon Jbz. zal bij wonen. De heer Kroon heeft gedurende 36 jaren de banne Zuidscharwoude in dit college vertegenwoor digd, wel een teeken, dat zijn werken op prijs werd gesteld. Twee en twintig jaren heeft de heer Kroon over het water gegaan, tot groote tevredenheid van het dagelijksch bestuur en hoofdingelanden. Vijftig jaren had de heer Kroon zitting in de banne Zuid scharwoude. Voorzitter feliciteerde den heer Kroon met de hem door H. M. de Koningin uitgereikte on derscheiding. Spr. dankte den heer Kroon hartelijk voor hetgeen hij in het belang van den polder had gedaan. De heer Kroon dankte voor deze woorden. Spr. herinnerde er aan, hoe hij als elfjarige jongen mot zijn vader, die toen Voorzitter was van het Geestmer ambacht naar het gemaal ging. Toen stond in den herfst de Kerkewei bijna heelemaal onder water. Men moest op z'n teenen loopen. Welk een verschil en wat een vooruitgang is dat geweest. Spr. wenschte allen een goede gezondheid toe en hoopte, dat de aangename samenwerking, welke steeds in deze vergaderingen aanwezig was, mocht blijven bestaan in het belang van het Geestmeram bacht. Voorzitter richtte ook eenige vriendelijke woorden tot den heer J. Ootjers, vertegenwoordiger van de banne Noordscharwoude, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd moet bedanken. De heer Ootjers zeide, dat het hem speet, te moeten heengaan, maar de belangen zijn bij de overblijvende heeren in zeer goede handen. De heer Slot, Broek op Langendijk. herinnerde aan de proefneming met de verhooging van het water peil met drie centimeter gedurende de zomermaan den. Dat is heel goed bevallen. Verder bracht spr. hulde aan den opzichter van den polder, den heer Tauber, voor de zoo 'spoedig tot stand gekomen verbetering van de nieuwe brug in de Dorpsstraat te Broek op Langendijk. Spr. had alle lof over de uitvoering. De heer P. Borst huldigde eveneens den opzichter. De heer Swart sprak de scheidende heeren nog even toe namens den Ringpolder. Spr. hoopte, dat bei der levensavond licht mag zijn. De Voorzitter deelde mede, dat ook het dagelijkscli bestuur tevreden was over het verhoogde peil in den zomer. Dank bracht spr. aan den opzichter voor de vlugge wijze, waarop het werk is uitgevoerd aan de nieuwe brug te Broek. Sluiting. Auto door locomotief van tramtrein gegrepen. Bestuurder ernstig gewond. Soest: Gistermorgen even vóór elf uur heeft alhier op den onbewaakten overweg in den Veldweg, een ernstig ongeluk plaats gehad. De 48-jarige heer H. Hofman, wonende te Soest, kwam met zijn auto den Veldweg oprijden. Hij schijnt geen aandacht te hebben geschonken aan den naderenden tramtrein, die uit de richting Utrecht aan den linkerkant van den heer Hofman naderde, hoewel de tramtrein door loopend een belsignaal laat hooren. De auto werd door de locomotief gegrepen en onge veer vijftig meter medegesleurd. De heer Hofman, die alleen in den wagen zat werd ernstig gewond. Hij bekwam o.m. een zeer diepe hoofdwonde, terwijl ver moedelijk beide polsen gebroken zijn. Na verbonden te zijn is de heer Hofman per ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de locomotief eveneens eenige schade bekwam. ZONDAG 24 NOVEMBER. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. van de Poel. Barsingerhorn, geen dienst. St. Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Petten, geen dienst. Schagerbrug, zie Oudesluis. Dirkshorn, geen samenkomst. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Winkel, nam. 7 uur, Ds. Boeke. Schoorl, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Groet, zie Schoorl. Warmenhuizen, geen dienst. Heerhugowaard, geen dienst. Den Helder (Westerkerk), voorm. 10.30 uur, Ds. Van Wichen. Julianadorp, nam. 7.30 uur, Ds. Van Wichen. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. de Leeuw. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Wieringerwaard, voorm 10 uur, Ds. Van Beek. Na afloop stemming. Hoogwoud, geen dienst Aartswoud, geen dienst. DOOPSGEZINDE GE1MEENTE. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Vertoeving. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Meihuizen. GEREF. KERK. Kolhorn, voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur, de heer D. Visch. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur, Ds. Gravemeijer van Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur en nam. 3.30 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, vojrm. 10 uur en nam. 7 uur, de heet L. Schut, van Winschoten. VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Alkmaar, Geesterweg xa, voorm. 10.15 uur en nam. 7.Zn uur, Ds. Ruijs. 12 uur Zondagsschool. Dinsdagavond 8 uur, Zangvereeniging.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2