Italiaansche waarschuwing Het bezoek ven Haile Selassie aan Harrar. Vreeselijk auto-ongeluk te Gfoninpn Alkmaar protesteert tegen de bedrijfspolitiek van het P.E.N. Abessijnsche aanvallen op alle fronten Politie doet inval KIJKEn i; KOOPEn t.CLOECK Geen propaganda in Den Haag? Tot heden 24 tanks buitgemaakt bij den Katholieken Bis schop te Berlijn Wordt Dr. Benesj president van Tsjecho Slowakije? Auto met vier personen in het Boterdiep. bij Provinciale Staten van Noord-Holland Bisschop van Meissen tot een hooge geldboete veroordeeld. Ernstig auto-ongeval Hengelo voor het Plan van den Arbeid Verbod der Radio-controlecommissie Euwe—Aljechin. Maandag 25 November 1935. Postrekening No. 23330 SCIAGEI 79ste Jaargang. No. 9858 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit Wad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Uit Addis Abeba wordt gemeld dat volgens de laatste berichten de Abessijnen, zoowel in het Noor den als in het Zuiden tot nachtaanvallen met groo te afdeelingen op Italiaansche linies zijn overgegaan teneinde daardoor do Italiaansche verbindingen af te snijden, om een einde te maken aan den Italiaan- schen opmarsch, die nog slechts op enkele punten voortduurt. Systematisch worden de Italiaansche mu nitie-, levensmiddelen en wapencolonnes voor de voorste linies opgevangen. Tot heden hebben de Abes sijnen 24 tanks buit gemaakt. Voor zoover de bodem gesteldheid dit toelaat maken de Abessijnen daarbij gebruik van olifantenvallen, en waar dat niet kan, melden zich altijd vrijwilligers, die met gevaar voor eigen leven zich in de richting van de tanks bege ven en deze met dynamiet in de lucht laten sprin gen. Aan het Somalifront heeft men ook eenige tanks gevonden, die door de manschappen verlaten waren. Waarschijnlijk was de temperatuur in de tanks tengevolge van de voortdurende zonnestraling op de ijzeren wanden zoodanig gestegen, dat de sol daten het er niet langer in konden uithouden. De Negus verklaarde in een persgesprek, dat de Italiaansche legerberichten bijna voortdurend in strijd met de waarheid waren, doch dat de Abessijn sche regeering het niet noodig achtte, daar steeds stelling tegen te nemen, omdat slechts geringe ken nis van de militaire politiek voldoende was om de onjuistheid der Italiaansche communiqué's te kun nen inzien. Italiaansche opmarsch aan het front van Dankali voorbereid? Radiogram van den oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau). Het legercorps van generaal Santini bereidt, naar in Asmara verluidt, een zuiveringsactie voor in de uitloopers van het gebergte langs het front van Dan kali, waar Abessijnsche troepen zijn opgemerkt. In de buurt van Sjelicot (ten Zuiden van Makallé) hebben Italiaansche patrouilles geen tegenstand ent- moet. De divisie Gavinana zou Zaterdag het gebied tus- schen Enda-Mikael en Songoei (ten Zuid-Oosten van Adoea) hebben bezet. De Italiaansche troepen hebben posten opgesteld langs de rivier Takazze. Bij verkenningsvluchten in de buurt van Katsjamo zouden, naar van Italiaan sche zijde wordt medegedeeld, vliegtuigen, welke door Abessijnsche troepen werden beschoten, het vuur hebben beantwoord. De verliezen van den vijand worden aanzienlijk genoemd. Het verluidt, dat een Abessijnsche militaire kara- Gisteren heeft de politie plotseling een inval ge daan bij den katholieken bisschop van Berlijn, graaf Preysing. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, staat deze actie in verband met een verdenking van on geoorloofde propaganda gericht tegen den Staat en heeft zij niets te maken met beweerde overtreding van de deviezenbepalingen. Groote hoeveelheden documenten werden door de politie medegenomen, terwijl de administratief-ad- viseur van den bisschop in „Schutzhaft" werd ge nomen. Toch levenstceken van Kingsford Smith Uit Singapore wordt gemeld, dat men opnieuw hoopt den sedert tien dagen vermisten vlieger Kingsford Smith te zullen vinden. De Australische kapitein-vlieger Hussey heeft een onderzoek ingesteld in het gebied van de Sayer- eilanden ,waar Donderdag lichtseinen waren waar waargenomen. Bij zijn aankomst te Singapore meldde hij dat hij op een der zes eilanden voetspo ren in het zand had gezien. De Staits Shipping Compnay heeft daarna het stoomschip „Matang" opdracht gegeven van zijn reis te moeten afwijken en de rimboe der Sayer- eilanden te laten doorzoeken. Ernstige botsing tusschen handwagen en autobus Zaterdagavond omstreeks zeven uur reed op den Kanaalweg onder Overschie een uit de richting Rotterdam komende R.E.T.-bus, bestuurd door den 40-jarigen T. H. uit Rotterdam door onbekende oorzaak, den 34-jarigen koopman M. Jansens, die met een handkar in dezelfde richting reed, aan. J. werd een eindweegs meegesleurd en bleef bewus teloos liggen. Nadat dr. Donkersloot de eerste hulp verleend had is het slachtoffer in hopeloozen toe stand naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. De bus die ernstig beschadigd was, en de totaal ver nielde handkar zijn door de politie in beslag ge nomen. vaan in het gebied van Aoessa, "ten Zuiden van Ma- kalle, slaags is geraakt het krijgers van den sul tan van Aoessa, waarbij de Abessijnen geheel ver nietigd zouden zijn. Van Italiaansche zijde ziet men hierin een be vestiging van de vijandige houding van den sultan van Aoessa jegens Abessinië. Daden van terreur? Een telegram uit Addit Abeba meldt: In een gisteren gepubliceerd communiqué wordt melding gemaakt van de ontzettende terreur, waar aan duizenden Abessijnen vanwege de Italianen staan bloot gesteld. Uitgehongerde Abessijnen, o.w. oude mannen, vrouwen en kinderen trekken dwars door de woestijn van Noord-Abessinië. Zij vertellen, dat de bevolking te lijden heeft van de wreedheid der Ita lianen. Olie-embargo zal als een vijandelijke daad worden beschouwd. Zitting van het Sanctie-comité zou plot seling zijn uitgesteld. Volgens berichten nit Genève is de zitting van de Sanctiecommissie plotseling uitge steld. Uit zeer betrouwbare mededeelingen kan worden afgeleid, dat Frankrijk be vreesd is dat een petrolenmembargo tot vijandelijke daden door Italië zal leiden. De „Echo de Paris" wijst er op, dat Italië zich de maatregelen, die tot dusver zijn ge nomen, heeft laten welgevallen, doch een olie-embargo als een vijandige handeling zal beschouwen. De Italiaansche gezanten te Londen, Washington, Moscou, Boekarest en Den Haag zonden van deze opvatting aan de betreffende regeeringen hebben kennis gegeven. De verdediging der stad. (Van onzen special en correspondent W. F. Deedes). HARRAR, 24 Nov. Een paar uur nadat de keizer uit Harrar was vertrokken om terug te keeren naar de hoofdstad, verschenen Italiaansche vliegtuigen boven de stad. Zij kwamen uit de richting van Djidjiga en zij cirkelden minstens een kwartier op ëen hoogte van naar schatting 100 M. boven de stad. Zij doken tweemaal snel naar beneden, alsof zij el kaar signalen gaven en verdwenen daarop in de richting waaruit zij gekomen waren, na hun verken ningsvlucht voltooid te hebben. Hoewel de bevolking van de stad klaar stond om afweergeschut te gebrui ken, is er niet gevuurd. De keizer heeft, naar ik verneem, tijdens zijn ver blijf een zeer bevredigende conferentie gehad met Dedjasmasj Nasiboe die het bevel voert over de zone van Harrar en Wehib Pasja, den leider van de Abessijnsche legers in het Zuiden. Het verloop van den oorlog werd tot in onderdeelen nagegaan en men deelt mede, dat zekere Engelsche voorstellen werden besproken en dat men zich met de veiligheid van de Somaligrens heeft bezig gehouden. Honderden inwoners van Harrar zijn de bergen ingetrokken, maar ondanks de dreigende mogelijk heid van Italiaansche luchtaanvallen blijven de meeste bewoners kalm. Verdere plannen voor de verdediging van de stad worden besproken. Op het oogenblik zijn bijv. de mi litaire kampen zonder eenige dekking en daardoor een gemakkelijk doelwit voor de vijandelijke lucht macht. Men is van plan deze kampen naar meer beschutte plaatsen over te brengen. De posten op de omliggende heuvelen zullen eveneens gereorgani seerd en versterkt worden. Troepen marcheeren den geheelen dag in de omgeving van de stad. De Engelsche consul in Harrar is op de terugreis naar 3e stad na een bezoek te hebben gebracht aan Daggaboer. (Auteursrecht Morningpost - A.N.P.) De geruchten houden aan, dat President Masarijk wegens zijn hoogen leeftijd wil aftreden en dan zal worden opgevolgd door Dr. Benesj, Naar verluidt, zijn de mededeelingen over een minder goede gezondheidstoestand van den presi dent uit de lucht gegrepen, maar acht rm-n het juist thans, nu Masarijk nog invloed kan uitoefenen, ge- wenscht om de opvolging onder de oogen te zien. MAN TUSSCHEN TREIN EN PERRON. Zondagavond omstreeks zes uur is op het perron van het station Velsen-IJmuiden-Oost een ^ekere Spits, wonende te IJmuiden-Oost, toen hij irf een reeds in beweging zijnden trein wilde springen, doordat hij mis greep, tusschen het perroh en den trein gevallen. De man werd een eind meegesleurd. Toen men hem bevrijd had bleek, dat hij een zeer ernstige hoofdwonde had bekomen. In zorgwek- kenden toestand is het slachtoffer naar het Anto- nius-ziekenhuis vervoerd. De stations-assistent Lin deblad, die den man nog trachtte te grijpen, werd niet ernstig aan het hoofd gewond. VROUW EN TWEE MEISJES VERDRONKEN. DE BESTUURDER GERED. Zondagmiddag te half drie is onder de gemeente Bedum een auto, waarin zich vier personen bevon den, door tot nu toe niet vast te stellen oorzaak, van den berm van den weg afgegleden en in het Boterdiep terecht gekomen. Alleen de jonge man, die achter het stuur zat, de ongeveer 25-jarige H. J. Ou- sema, heeft het' leven eraf gebracht. De overigen, de 49-jarige mevrouw Annechien Ousemageb. Bruins, de 12-jarige Martje Ousema, haar dochtertje, en een vriendinnetje van de laatste, de 11-jarige Mientje Sanders, allen uit Zuidwolde (Gr.), zijn jammerlijk omgekomen. Omtrent dit ontzettende auto-ongeluk vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: In de auto, die van Groningen kwam, zaten aan vankelijk de heer Ousema en diens moeder, die in laatstgenoemde stad een bezoek hadden afgelegd en huiswaarts keerden. Toen zij de steenfabriek „Eu reka" passeerden, liep daar 't jongste dochtertje der familie, met haar vriendinnetje. De kinderen zijn daar in de auto gestapt om mee naar huis te rij den. Enkele honderden meters verder is toen het ongeluk gebeurd, Plotseling zag men de auto aan den rechterkant van den weg den berm afrijden, om kantelen en met een zware plons in het Boterdiep ver dwijnen. Twee wielen en een der treeplanken bleven boven water uit steken, aangezien het in dit deel van het kanaal niet zeer diep is. Op het oogenblik, dat het ongeluk gebeurde, was de straatweg nagenoeg verlaten. Er zaten aan den overkant van het diep drie hengelaars, die onmiddellijk in een bootje zijn gestapt en naar de auto zijn geroeid. Van den weg kwam eveneens hulp opdagen. Het eerst was de chauffeur Ausma, wonende te Ellerhuizen, gem. Be dum, die met zijn wagen juist passeerde, ter plaat se. Hij hoorde, dat de bestuurder, toen de auto in het water reed, roepen: „Help, help, ik lig in het water!" De heer Ausma slaagde er in den man vast te grijpen en hem op het droge te trekken. De dren keling verkeerde toén reeds in bewusteloozen toe stand. Tezamen met een wielrijder J. de Blécourt, uit Zuidwolde, die inmiddels ook bij de noodlotsplek was gekomen, heeft de heer Ausma toen nog mevrouw Ousema en Martje Ousema uit den wagen gehaald, waarna beiden onmiddellijk begonnen met het toe passen van kunstmatige ademhaling op de drie per sonen. Bij den her Ousema hadden zij spoedig succes, maar toen deze bij kennis was gekomen, bemerkte hij tot zijn ontzetting, dat de vierde inzittende, Mientje Sanders, zich nog in de auto bevond. Met vereende krachten heeft men toen het lichaam van het kind, dat de redders niet hadden gezien, op den wal gebracht. Inmiddels waren de verkeerspolitie uit Groningen en de politiedokter Nathans op de plek des onheils verschenen. Men mocht er echter niet meer in slagen de levensgeesten van de dren kelingen op te wekken, zoodat niets anders dan de dood kon worden vastgesteld. Later kwamen nog dokter J. Frik uit Bedum en de burgemeester van die plaats, de heer M. Joustra op het terrein van het droevige ongeluk. Dit lag op 4 K.M. afstand van Bedum en op 1 K.M. van Zuidwolde, terwijl aan den weg hier en daar een huis staat. Aan de ze omstandigheden is het toe te schrijven, dat met de hulpverleening geruim en tijd gemoeid ging. De lijken van de omgekomenen zijn per Groene- Kruis-auto uit Groningen naar de beide woningen vervoerd. De auto is later door middel van een kraanwagen opgehaald. Het behoeft geen betoog, dat dit vreeselijke auto ongeluk alom in de streek groote verslagenheid heeft teweeg gebracht. De besturen der gemeenten Hilversum, Bussum en Alkmaar hebben aan de Provinciale Staten van Noord-Holland een nota verzonden, waarin zij pro testeeren tegen de bedrijfspolitiek van het Pi*ovin- ciaal Electriciteitsbedrijf. Zooals men weet levert het P.E.N. hij afloopende contracten met de gemeenten geen verdere elec- trische stroom meer en dwingt daardoor de gemeen ten om afstand te doen van do eigen distributiebe drijven. Bovengenoemde Gemeentebesturen verklaren in hun nota deze wijze van handelen in strijd te ach ten met do gemeentelijke autonomie, terwijl zij daar enboven zoo ernstig de gemeentefinantiön schaadt dat de gemeenten gedwongen zullen worden, elke tot dusver nog gehandhaafde, sodale voorziening te staken. Op technische gronden achten zij een provin ciale electriciteitsvoorziening daarenboven geen dwingende eisch. Zijn broeder Dr.'Theodor Legge krijgt 5 jaar en de vicaris-generaal Dr. Soppa drie jaar tnchthnisstraf. In het geruchtmakende proces tegen den Bisschop van Meissen, diens broer en de vicaris generaal Dr. Soppa is Zaterdagmiddag vonnis gewezen. Zooals men weet waren de drie hooge geestelijken aangeklaagd wegens ontduiking van de deviezen- verordenihgen van het Duitsche Rijk. Het was een groote verassing dat de bisschop slechts tot 100.000 mark veroordeeld werd, daar de -eisch naast een hooge bpete was een tuchthuisstraf van vijf jaar en het er tijdens het proces niet naar uitzag dat voldoende verzachtende omstandigheden werden aangevoerd. De bisschop werd echter slechts voor zijn verre gaande achteloosheid gestraft, terwijl de rechtbank zijn broer Dr. Theodor Legger, als den aanstichter en dr. Soppa als medeplichtige beschouwde. De vierde beklaagde, de secretaresse mejuffrouw Klein, kreeg slechts een zoo geringe straf, dat zij die reeds in voorarrest heeft uitgezeten. Kindje van drie maanden gedood, ver- scheidene personen personen Gistermorgen is op den Rijksweg HengeloBorne ter hoogte van het café Welberg een ernstig ver keersongeval gebeurd. Een auto, bestuurd door den heer A. J. uit Almelo kwam uit de richting Borne en en moest een autobus van de garage Nijhuis uit Hen gelo passeeren. Waarschijnlijk heeft de heer J. zijn auto te gauw naar rechts gestuurd, waarbij hij de autobus heeft geraakt. Deze laatste botste hierdoor tegen een boom. De passagiers van de bus werden door elkaar gesmeten, waarbij verscheidene ernstig werden gewond. Een kindje van drie maanden, dat bij de moeder op schoot zat, werd dood naast de zitplaats van den chauffeur gevonden. De moeder, mevr. van der Velde uit Borne, werd zeer ernstig gewond. De jonge vrouw is naar het ziekenhuis te Hengelo overgebracht. Ook werden de heer en mevr. Annink uit Borne vrij ernstig gewond. Zij zijn eveneens naar het zie kenhuis overgebracht. Vooral de vrouw was er erg aan toe. De inzittenden van de andere auto kwamen er goed af. Den chauffeur van de bus treft geen schuld. De bus werd gedeeltelijk vernield. De radiorede van den. voorzitter der Sociaal-De mocratische Kamerfractie, ir. J. W. Albarda is Za terdagavond niet doorgegaan, omdat de Radiocon trolecommissie bezwaar heeft gemaakt tegen den inhoud der rede. Hiermede staat dus wel vast, dat men geen pro paganda voor het Plan van den Arbeid door middel van de radio wil toestaan. SCHAKEN. De 22e partij na slechts zeventien zetten remise. Stand thans 11—11. De twee-en-twintigste partij van de match om het vvereldkampioenschap 'schaken, is na siechts zeven tien, zetten in remise geëindigd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1