Nederlaag der rebellen in Brazilië. KIJKEIl is KOOPEn tj CL0ECK Tegen nieuwe sancties» In afwachting van een embargo op petroleum Addis Abeba viert de overwinningen» President Vargas naar het tooneel van den strijd. ELSWORTH GEEFT SIGNALEN. Nederlandsch stoomschip vastgeloopen. DE TOESTAND IN N00RD-CHINA. A. den Doolaard uit Oostenrijk gewezen Amnestie in Griekenland afgekondigd. Euwe en Aljechin nog gelijk. Donderdag 28 November 1935. Postrekening No. 23330 SGHAGER 79ste Jaargang. No. 9861 COURANT. Int. Telef, No. 20 J)it blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij' inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nóg zooveel mogelijk in het jeerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h". P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per S maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Militair verweer van Italië. Geheime troepenbewegingen; de met verlof uit Oost-Alrika in Italië teruggekeerde manschappen blijven onder de wapenen. Reuter meldt uit Rome: In verband met den toestand, welke is ge schapen door de dreiging van nieuwe sanc ties en de ongerustheid, welke is ontstaan door nieuwe dreiging, zijn militaire voorzorgs maatregelen genomen. Reeds hebben troepenbewegingen plaats, ten einde Italië in onmiddellijken staat van tegenweer te brengen. Verscheiden bijzonder heden hieromtrent doen de ronde, doch geen kan nauwkeurig worden vastgesteld, en des betreffende inlichtingen zijn streng verboden. Wel wordt verklaard, dat preventieve maat regelen officieel zijn uitgevaardigd. De 1000.000 man, die uit Oost-Afrika terug kwamen en drie maanden met landbonw-ver- lof zouden mogen gaan, zullen onder de wa penen moeten blijven. Rome spreekt de berichten over de Ita- liaansche terugtocht tegen. Rome, 27 Nov. '(A.N.P.) r De berichten over Successen der Abessijnsche troepen en de herovering .van Gorahei, Wal-Wal en Makalle worden van offi- icieele Italiaansche zijde verzonnen genoemd. Van bevoegde zijde wordt verder de bewering, als zou de Italiaansche ambassadeur te Londen de Brit- sche regeering hebben doen weten, dat Badoglio een opmarsch naar het Tana-meer overweegt, gedemen teerd. Offensief met Tsanameer als doel. De „Daily Telegraph" meldt, dat de nieuwe Ita liaansche opperbevelhebber in Abessinië, maarschalk Badoglio, definitieve instructies uit Rome ontvangen heeft, om een nieuw offensief te beginnen, dat van den uitersten Westhoek van Eritrea, langs de grens van den Soedan zou leiden, en welks uiteindelijk 'doel de bezetting van het gebied om het Tsanameer •heen zou zijn. In officieels Londensche kringen wordt echter medegedeeld' dat van Italiaansche zijde geen be richt is ontvangen over voornemens in de Britsche belangen-zone rondom het Tsanameer, doch de ver zekeringen, welke de Italiaansche regeering vroeger heeft gegeven, worden als voldoende en bevredigend beschouwd. Te-Rome wordt, het bericht, dat maarschalk Ba- 'doglio vóór zijn vertrek uit Rome de formeele op dracht zou hebben gekregen het Tsana-meer tot doel van het offensief te maken, officieel tegengespro ken. De Abessijnen in herstel? Addis Abeba. De Abessijnen zijn in vreugde stemming wegens het terugtrekken van Italiaansche troepen uit het Zuiden. Gister is bericht ontvangen, dat duizend man Italiaansche troepen uit Makalle tot Adigrat zijn teruggetrokken. Er is evenwel nog geen bevestiging ontvangen of het gebied geheel ont ruimd is. De reden voor den terugtocht der Italianen is ge legen in de succesrijke methode der Abessijnen, die kans hebben gezien de verbindingen tusschen Adi grat en Makalle te verbreken. Tc Addis Abeba gelooft men, dat de Italiaan sche Zwarthemden-divisie Makalle nog steeds bezet houdt. Officieele personen te Addis Abeba zijn be zorgd en vreezen, dat men hier te doen heeft met een tactische manoeuvre, hoewel de Italiaansche legers zich over de geheele linie terugtrekken. De situatie aan de heide fronten ontwikkelt zich thans in het voordeel der Abessijnen. Zij hebben Go rahei en Gerloegobi opnieuw bezet, waardoor de Ita lianen in dezelfde positie zijn gekomen als zij had den bij het begin van der. oorlog. Abessiniërs tusschen Dolo en Moqga- discio? De opmarsch van ras Desta. Reuter verneemt uit Harrar, dat verkenningsafdee- lingen van de Abessijnen, bestaande uit lieden van den stam Fanno, zich bevinden in den omtrek van Iscia Baidoa, een belangrijke plaats in Italiaansch Somaliland, halverwege tusschen Dolo en Mogadis- cio, slechts 150 mijl van laatstgenoemde stad. Een grootere afdeeling, de hoofdmacht van deze troepen, die een inval in Somaliland ondernomen hebben, zou iets me# naar het N.W. staan. Voorafgegaan door zijn voorhoede van Fanno's leidt ras Desta, gezeten op een wit muildier, zijn soldaten uit Lidomo, die honderdduizend man tellen, in het rlal van de Joeba. Ras Desta heeft de hoofden der Somali's, die zich bij de Italianen hadden aangesloten, vergiffenis ge schonken, maar hun de wapens afgenomen en hen naar de achterhoede gezonden. Gedurende den opmarsch zijn verscheidene solda ten van ras Desta's leger omgekomen in gevechten met den vijand of tengevolge van hevige koortsen door het vochtige klimaat, maar destniettemin blij ven alle colonnes van ras Desta's leger als langer, kronkelende slangen vooruitdringen. Deze opmarsch zou de Italianen te Mogadiscio verontrust hebben en Graziani hebben verplicht zijn troepen van de hoog ten in Joebaland terug te roepen om aan de indrin gers het hoofd te bieden. Kazernes der muiters in Rio de Janeiro na bombardement door de regeeringstroepen bezet. Volgens een telefonische mededeeling uit Rio de Janeiro heeft de Braziliaansche regee ring om 17.30 uur (M.E.T.) aangekondigd, dat de communistische opstand in geheel Bra zilië onderdrukt is. Voorts is medegedeeld, dat drie regeerings- trouwe officieren door de rebellen zijn neer geschoten. De correspondent van de „United Press" te Rio de Janeiro meldt, dat de regeeringstroe pen het eerste regiment vliegeniers, dat aan het muiten was geslagen, benevens de leer lingen van de vliegschool, die zich bij de mui ters hadden aangesloten, tot onderwerping hebben gebracht. Hun kazernes werden inge nomen, nadat zij door vliegtuigen en artille rie hevig waren gebombardeerd en in brand geschoten. Bij het binnendringen der kazernes vonden de troe pen twaalf dooden en dertig gewonden. Twee hon derd vijftig Opstandelingen konden gevangen geno men worden, onder wie ook de leider der rebellen, kapitein Barata. Het bombardement vond plaats, nadat de regee ring bevolen had, het betrokken stadsdeel door alle burgers te doen ontruimen. Ondanks het gevaar voor de troepen, welke trouw waren gebleven aan de regeering, werd vervolgens met het bombardement een aanvang gemaakt. President Vargas heeft zich persoonlijk naar het too neel van den strijd begeven, om de resultaten van het bombardement gade te slaan. Met hem keken dui zenden van de kademuren van de Botafogo-baai af naar het vreeselijke schouwspel. Ondanks alle waar schuwingen bleven de menschen op slechts een hal ven kilometer van de gevaar-zone staan. Bijzonderheden omtrent den strijd. Reuter meldt uit New York: Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de rebellen zestig dooden op het terrein van den strijd hebben moeten achterlaten en naar Jaboattao teruggetrok ken zijn. Men acht den opstand in den staat Pernambuco thans bedwongen. De opstandelingen zijn geheel meester van Natal en het grootste gedeelte van Rio Grande do Norte. Drie regimenten regeeringstroepen rukken concen trisch op naar Rio Grande do Norte, terwijl op de reede van Natal twee kruisers moeten aankomen. In dien hun aanwezigheid de opstandelingen niet tot overgave dwingt, zullen zij de stad met medewerking van een escadrille vliegtuigen bombardeeren. De rebellen zijn na nieuwe aanvallen uit Jaboa- tao verdreven, waarbij zij wapens en munitie heb ben achtergelaten. Te Rio de Janeiro Is het rustig. De militaire politie zou een honderdtal invloedrij ke radicalen hebben gearresteerd, waaronder er ook zijn, die tot het leger behooren. Troepen staan gereed om in geval van nood op te treden, en detachementen bewaken de stations en houden strategische punten bezet. De bladen berichten dat de bekende communisten leider Luis Carlos Prestes het commando over de opstandelingen te Villa op zich heeft genomen. Te Villa wordt fel gestreden tusschen opstandelingen en regeeringstroepen. De regeering verklaart, dat zij den toestand meester is en nog in den loop van den dag de opstandelingen denkt te verslaan. Graf Zeppelin te Pernambuco geland. Naar de Deutsche Lufthansa meldt, Is de Graf Zep pelin gistermiddag vlot te Pernambuco geland, na op onvrijwillige wijze een nieuw wereldrecord voor duurvluchten van luchtschepen te hebben gevestigd, doordat het luchtschip ononderbroken 119 uren in de lucht is geweest. Het A.N.P. verneemt nog, dat de Graf Zeppelin op dezen 500sten tocht een nieuw duurrecord voor lucht schepen heeft gevestigd. Daarmee is het record, dat gevestigd werd op den eersten tocht, in October 1928 toen het luchtschip 111 uur en 44 minuten in de lucht bleef, met ongeveer 7 uren verbeterd. MILITAIRE VERLOVEN INGE HOUDEN. TROEPENBEWEGIN GEN IN NOORD-ITALIë. VER BOD VAN VLIEGEN BOVEN GROOTE STEDEN. (Van een specialen correspondent). ROME, 27 November. De spanning, die ontstaan is door het dreigement der verscherpte sancties heeft in Italië militaire reacties gewekt De gedeeltelijke demobilisatie van 10.000 man, die Donderdag j.1. werd aangekondigd, is thans definitief afgelascht. Deze onverwachte af wijking van het regeeringsbesluit, om drie maan den verlof te geven aan landbouwers en anderen, die deel uitmaken van het geweldige staande leger in Italië, wordt veroorzaakt, door de mogelijkheid, dat de sancties zullen worden uitgebreid, en dat ook de invoer van olie, katoen en metaal verboden zal worden. Niet alleen is het in het vooruitzicht gestelde verlof afgelascht, en blijft het staande le ger in zijn huldigen omvang gehandhaafd, men geeft eveneens toe, dat militaire bewegingen in Italië zelf plaats vinden. De regeeringsvertegenwoordiger verklaarde van morgen aan de pers, dat de regeering „practisch het verlof aan de 100.000 man had ingehouden", tengevolge van de door den huidigen toestand ge schapen .onzekerheid". Het uitstel van de bijeen komst der Volkenbondscommissie wordt in Italië toegejuicht, maar de hernieuwde opmerkingen uit Londen over het vaster aandraaien van den schroef hebben Mussolini aanleiding gegeven tot het nemen van deze nieuwe militaire voorzorgsmaatregelen. De ondervinding van de afgeloopen negen maanden toont voldoende aan, dat dergelijke maatregelen niet op blufpolitiek berusten. Op een vraag betreffende den aard van de hui dige militaire bewegingen, antwoordde de regee ringsvertegenwoordiger, dat het militaire bevel tot geheimhouding geen inlichtingen hierover toeliet. De gezindheid jegens Frankrijk blijft vriendelijk, maar Italië ziet tegelijkertijd de bewijzen van La- vals vriendschapsverzekeringen tegemoet. Men be schouwt de verklaring van den Franschen premier als een goed voorteeken, maar officieel wordt me degedeeld, dat men weinig verwachtingen koestert en niet gelooft, dat een oplossing spoedig bereikt zal worden. Men zal zich herinneren, dat de Fransche en Italiaansche regeeringen in Januari overeen kwamen, de troepen ,die beide landen tot op dat oogenblik aan de Italiaansch-Fransche grens in stelling hadden, terug te trekken. Het is mogelijk, dat de huidige troepenbewegingen bestaan in een nieuwe Italiaansche troepenversterking in het Nd.- Westen. Dat de Vereen. Staten besloten zouden hebben hun plan om olieleveranties aan Italië stop te zetten, op te geven, is hier niet officieel beves tigd, maar Italië blijft toch nog hoop koesteren, 't Is in ieder geval duidelijk, dat Mussolini overweegt een verbod van petroleumlevering als verscher ping van de sancties te beschouwen als gelijk te staan met een blokkade. Het ligt voor de hand dat een dergelijke positie gemakkelijk tot incidenten kan leiden, of het ka rakter van een vijandelijke daad kan aannemen. De aangeduide militaire bevelen zijn daar het be wijs van. Sinds Zaterdag jl. hebben er geen verdere bespre kingen tusschen Mussolini en den Engelschen am bassadeur plaats gevonden over de Middellandsche Zee of_ eenig andere onderwerp en ik verneem, dat sindsdien de diplomatieke relaties nog niet weer her vat zijn. Waarschijnlijk wacht Sir Eric Drummond instructies af van de Engelsche regeering. Er valt vanavond weinig oorlogsnieuws te berich ten. Italiaansche troepen hebben een aantal dorpjes aan den Oostkant van het Tigreplateau bezet. Ope raties in het Tembien-district duren voort, lucht verkenningen worden ondernomen in de streek rond om het Asjanghi-meer. Berichten uit Asmara melden, dat maarschalk Badoglio morgen het bevel over de Italiaansche troe pen op zich zal nemen. Beperkingen voor het vliegen hoven Bome en an dere plaatsen in Italië en Noord-Afrika zijn vandaag in den vorm van een ministerieel bevel bekend ge maakt. Dit nieuwe hevel verbiedt piloten om over de stad Rome te vliegen, behalve in de buurt van de Litorio-vlieghaven en niet verder dan starten en lan den noodig maken. De bestaande regelingen voor 't vliegen over de straat van Messina en over kust plaatsen op Sicilië tusschen Augusta en Syracuse en over Venetië zijn gewijzigd. In Noord-Afrika is het thans verboden te vliegen over een gebied met een as van zes mijl, waarvan Tobruk aan de Noord Afrikaansche kust het middelpunt vormt. (Auteursrecht Morningpost A.N.P.) Opgevangen door Britsch oorlogsschip. Reuter seint ui^ Wellington: Het oorlogsschip »,Dunedin" deelt mede, dat het t§ 12 uur 20 signa len van het vlieg tuig van Elsworth heeft opgevangen, ELSWORTH. Gister zijn aan boord van het expeditieschip Wyatt Earp voorbereidingen getroffen voor het uit zenden van een reddingsexpeditio om te zoeken naar Ellsworth en Herhert Hollick Kenyon, die op hun Zuidpooltocht verdwenen zijn, toen zij onder weg waren naar een vroegere basis van admiraal Byrd. Kort daarna weer vlot gekomen. Amsterdam. Het ongeveer 1200 bruto reg. ton metende vrachtschip „Irene" van de Kon. Nederl, Stoomboot Maatschappij is gistermorgen, op weg naar Gdynia, door nog niet volledig opgehelderde oorzaak nabij deze Poolsche havenstad aan den grond geloopen.' Er werd sleepboothulp gerequireerd en kort daarna is de „Irene" vlot gekomen. Het schip heeft de reis naar Gdynia voortgezet. Het onderzoek van experts zal moeten utmaken, of de „Irene" schade heeft opgeloopen. Zoo dit het geval mocht zijn, gelooft men niet, dat deze groot is. Spoorlijn door de Japanners bezet. P e i p i n g, 27 Nov. (A.N.P.)Naar men thans ook hier verneemt, hebben de Japansche troepen de geheele spoorlijn Sjanhaikwan TientsinPeiping bezet. Het treinverkeer op het traject Tientsin—Pookau is geheel onderbroken. Op de trajecten Tientsin Tsinanfoe en PeipingSjanghai wordt door de Ja panners slechts een gedeeltelijk verkeer toegelaten. De gouverneur der provincie Hopei, Sjang-Tsjon, heeft Yin-joe-kong van zijn functie ontheven en be vel tot zijn arrestatie gegeven. Het 29ste regiment, dat tot dusverre te Toeng—- Tsjau lag, is vandaag teruggetrokken, Een begin is gemaakt met de ontbinding van den militairen raad te Peiping. „Het Volk" meldt, dat de redacteur van dit blad, A. den Doolaard, doo rde Weensche gemeentepolitie in het hotel „Mariahil" van zijn bed is gelicht en aan de politieke staatspolitie is Qvergegeven. De staatspolitie heeft hem bij het verhoor een artikel voorgelegd, dat tijdens de maand Augustus j.1. in de bladen van de Arbeiderspers is verschenen en dat den titel draagt: „Het fascisme is niet enkel moord", met de conclusie: „Het is ook diefstal", In dit artikel viel hij den standenstaat Oostenrijk scherp aan. Op grond van dit artikel werd hij als steatsgevaalijk vreemdeling voorgoed uit Oosten rijk gewezen. Om zes uur 's avonds werd hem zijn uitwijzing medegedeeld. Is ook Venizelos begenadigd? Athene. De koning heeft een decreet ondertee kend, waarin algemeene amnestie wordt afgekondigd voor personen, die in politieke processen zijn veroor deeld. Een tweede decreet verleent amnestie aan mi litairen In beslag genomen vermogen worden niet gerestitueerd. Volgens de bepalingen van het eerste decreet zou het ook Venizelos vrijstaan, naar Griekenland terug te keeren. SCHAKEN. De 23ste partij remise. De 23ste partij, welke gisteren in de Effectenbeurs (e Amsterdam tusschen Euwe en Aljechin is voort gezet, werd na 58 zetten remise. De stand is nu IIV2HV2 geworden. De 24e partij wordt heden te Delft gespeeld.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1