Raad Broek op Langendijk Schagen-nieuws. Raad Sint Pancras. Donderdag 28 November 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9861 DE WERKLOOSHEIDSLASTEN DER GEMEENTEN. Het percentage der rijksbijdrage. „Bankierskantoor" verdwenen. Te goedkoope melk. Politie-waarschuwing. DE RADIOREDEVOERING VAN LAVAL. Kerkdieven gearresteerd. Oneenigheid onder Amerikaansche arbeidersleiders. De gestrande „Kerkplein'. DIEP-ZWART REUZEN TUBE VOOR 10 CTS. Ingezonden stukken. MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE TWEEDE KAMER. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer op het voorloopig verslag inzake het Werk- looshcids-subsidiefonds, ligt het inderdaad in de be doeling der Regeering het maximum-percentage van de bijdrage te bepalen op 85, doch dit heeft .slechts betrekking op de gewone bijdrage in de werkloos heidslasten. Daarnaast blijft, evenals voor 1935, de ge legenheid geopend voor de gemeenten om, indien daartoe overigens voldoende termen bestaan, een extra bijdrage te ontvangen tot een zoodanigen om vang, dat wegens gewone en extra bijdrage tezamen ten hoogste 99 pet. van de voor subsidie in aanmer king komende werkloosheidsuitgaven wordt genoten. Het ligt niet in de bedoeling de verlaging, welke bij het maximum der gewone bijdrage van 90 tot 85 pro cent plaats vindt, verder te laten doorwerken in de subsidieschaal. De in overweging zijnde wijziging van den Alg. Maatregel van Bestuur, bedoeld in art. 8, lid 1, der wet van 4 Maart 1935, heeft ten doel de gemeenten in sterker mate dan in 1935 belang te doen hebben bij de besparingen, welke op kosten van de werkloos heidsvoorziening kunnen worden verkregen. Bij die maatregelen tot besparing zal aan de steunnormen niet worden geraakt. Tiet was der regeering reeds bekend, dat er ver schillende herwaren bestaan tegen het denkbeeld, ver vat in het rondschrijven van den minister van Bin- nenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen, d.d. 1 October 1935, om als grondslag voor de berekening van het percentage der gewone bijdrage in de werk loosheidslasten te nemen het bedrag der werkloos heidsuitgaven over het eerste halfjaar 1935, vermenig vuldigd met twee. Bij de voorbereiding der desbetref fende uitvoeringsvoorschriften wordt op het oogen- blik aan deze bezwaren nauwlettend aandacht ge schonken. 'Sedert eenïgen tijd was In perceel Keizersgracht 7-17 te Amsterdam een „bank" gevestigd, die gedreven werd door J. L. K., onder den naam G. A. t. H. en Co., meldt het A.N.P. Deze „bank" is plotseling ontruimd. De geheele kantoorinventaris is in een groote verhuiswagen ge laden en weg gevoerd. Tegen den „bankier" waren bij de politie een legio aantal klachten ingekomen. Het kantoor zou zeer dubieuze zaken drijven. Het animeerde zijn klanten beurszaken te doen en voer de de orders niet uit, zoodat vele personen zijn bena deeld. Ook gaf deze bankier z.g. beurstips in „slapen de fondsen". Van tevoren voorzdg hij zich dan van deze papieren, door de tips rezen de fondsen en de bankier verkocht aan zijn eigen klanten de door hem eerder gekochte waardepapieren, die spoedig daarop weer daalden. Met 1 December was de huur van het perceel op gezegd, doch de bankier vond het, gezien het aan tal klanten, blijkbaar beter eerder op te houden. IC. schijnt nog in Amsterdam te verblijven. Een inbeslagneming te Roermond. Te Roermond is gisteren een der melkwagentjes van de coop. melkinrichting St. Ghristoffel in beslag genomen in verband met het feit, dat de venter de melk verkocht beneden den door de Ned. Zuivelcen- trale vastgestelden prijs. De venter verkocht deze melk voor 9 cent per liter; de door de Zuivelcentrale bepaalde minimumprijs bedraagt 10 ets. Vermoedelijk is deze inbeslagneming geschied om een uitspraak uit te lokken in hoeverre deze prijs stelling dwingend van kracht is. Tegen de „Queen Dutch New Silver Works. De politie te Alphen a. d. Rijn waarschuwt tegen het optreden van de Queen Dutch New Silver Works, vertegenwoordiger W. van Bruinschot te Rotterdam, die onlangs hier ter plaatse circulaires heeft laten verspreiden, waarin men werd opgewekt een zeer gemakkelijke prijsvraag, welke daarin voorkwam, op te lossen. Goede oplossingen zouden worden beloond met een cassette tafelzilver, ter waarde van f 15.75. Verschillende ingezetenen hebben aan deze prijs vraag deelgenomen, met het gevolg, dat zij nog maals een circulaire ontvingen, waarin hun werd meegedeeld, dat hun oplossing „bekroond" was en dat hun, na betaling van een bedrag van f 3.95 voor „de meest noodzakelijke kosten van invoer rechten, omzetbelasting, verpakking, administratie- en reclamekosten" de cassette zou worden toege zonden. Een aantal goedgeloovigen heeft aan dit verzoek voldaan, doch tot dusverre wachten zij tevergeefs op de cassette. Brieven en aanmaningen hebben tot eenig re sultaat, dat deze als onbestelbaar terugkomen, want de firma bestaat in 't geheel niet en de „verte genwoordiger" schijnt telkens van adres te veran deren. zoodat de politie hem tot dusverre nog niet heeft kunnen achterhalen. Kcrkrade. Do gemeentepolitie te Kcrkrade heeft gistermiddag gearresteerd zekere J. F. en W. G. uit ICerkrade, die zich aan een twintigtal diefstallen in kerken in Zuid-Limburg hebben schuldig gemaakt. Zij hebben bekend offerblokken te hebben opengebro ken en gelicht. Verder hebben de diefjes de jon gelui zijn 16 jaar oud uit auto's groote hoeveelhe den goederen van allerlei aard gestolen. Tot hun buit behoorde verder een tiental rijwielplaatjes, wel ke zij zeer goedkoop hebben verkocht. Eenige perso nen. die deze rijwielmerken gekocht hebben, zijn inmiddels aangehouden. De jeugdige dieven maakten deel uit van een die- Venbende. Van deze bende konden eenige leden reeds eerder gearresteerd worden. Daar vermoed wordt, dat de knapen nog meer diefstallen hebben gepleegd wordt het onderzoek nog voortgezet. Aan het einde van deze weck zullen de jongens ter beschikking van de justitie te Maastricht gesteld worden, Persstemmen. Parijs. - De radioredevoering van Laval doet de Parijsclie pers van de rechterzijde concludeeren, dat Laval op duidelijke en ondubbelzinnige wijze den werkelijken toestand heeft geschetst en volko men onbaatzuchtig het welzijn van het land heeft verdedigd. De pers van oppositie is een andere meening toe gedaan en verklaart, dat wanneer de minister-pre sident een zeer droef beeld heeft gegeven van den financieelen politieken toestand, zooals hij dien heeft aangetroffen bij het aanvaarden der regeering, hij vergeten heeft daar den tegenwoordigen toestand te genover te stellen, welke geenszins beter is. Laval, aldus schrijft de „Quotidien", heeft in ver band met den toestand bij de overneming der regee ring gesproken over ruine, ellende, goudafvloeiing en moeilijkheden der belastingontvangst. Thans is het beeld evenwel hetzelfde. De verontrusting neemt van dag tot dag toe en de goudafvloeiing eveneens. Leon Blum, schrijft in de Populaire, dat, wanneer Laval Donderdag, heden, in de Kamer ten val zal worden gebracht, hij Frankrijk in denzelfden slech ten toestand zal achterlaten als hij heeft aangetrof fen toen hij aan het bewind kwam, mogelijk in een nog slechter toestand, aangezien hij alle hulpmidde len zonder resultaat heeft verbruikt. De leider der socialisten verklaart dat do houding van zijn partij zal zijn: een strijd tegen de regeering tot het uiterste. De „Echo de Paris" en bijna alle andere rechts- staande bladen zijn van meening, dat Laval zich nog nimmer zoo duidelijk en energiek heeft uitge sproken als gisteren. De Fransche minister-presi dent, aldus schrijft de „Victoire", wil minder den val van zijn regeering verhinderen, dan die van den franc. Op buitenlandsch politiek gebied heeft Laval de eerzucht zijn diplomatieke werkzaamheid, welke niet slecht is geweest, voort te zetten. Washington. Verschillende officieele personen gaven uiting aan hun ongerustheid over de wending, die het conflict in den boezem van de Amerikaan sche federatie van vakvereenigingen heeft aangeno men, daar hierdoor de pogingen van president Roo- sevelt ter bevordering van den industrieelen vrede in gevaar worden gebracht. Het is gisteren tusschen twee der voornaamste leiders der arbeidersbeweging tot een openlijke breuk gekomen, doordat de mijn werkersleider J. L. Lewis zich voorstander verklaar de van een meer radicale strijdmethode en zich daardoor afwendde van den voorzitter der federatie, die hiertegen had gewaarschuwd. DE VERMISSING VAN VIJF PERSONEN IN OKLAHAMA. New York. Meer dan duizend politieagenten zoeken sedert gisteren onaf-gebroken in alle uithoe ken van Oklahama naar de vijf vermisten, terwijl de dokters probeeren Chester Corner door bloed transfusies tot het bewustzijn terug te brengen, teneinde de in de ziekenkamer verblijvende politie agenten in staat te stellen Corner te ondervragen en gegevens te verkrijgen omtrent het lot der vijf vermisten alsmede van vier andere toeristen. Het schip reeds twaalf meter verder uit de kust gebracht. De bergingswerkzaamheden aan het bij Egmond ge strande stoomschip Kerkplein, die, zooals bekend, door L. Smit en Co's Int. Sleepdient in combinatie met W. A. van der Tak's Bergingsbedrijf uitgevoerd worden, maken bevredigenden voortgang. De positie van het schip is gisteren belangrijk gun stiger geworden. Door de groote centrifugaalzand- pompen, die de bergers aan de wanden van het schip hebben laten bouwen, is thans zooveel zand wegge zogen, dat de Kerkplein mede met behulp van de uitgezette ankers met het achterschip naar zee gezwaaid en circa twaalf meter verder uit de kust gebracht is. DE OVERSTROOMINGEN VAN DE RHÖNE. Parijs. In het departement Dróme (hoofdstad Valence) is tengevolge van de recente overstroo mingen van de Rhöne en haar zijrivieren het ge heele dorp Mourzines onbewoonbaar geworden. De huizen zijn voor een belangrijk deel ingestort. TURKSCH SCHIP IN DARDANELLEN GEZONKEN. Istanboel. Een Turksch schip is bij Bozkada in de Dardanellen gezonken. SPAANSCHE ROOVERS BRANDSCHATTEN BOEREN. Madrid. Uit Segovia wordt gemeld, dat in het dorpje Aguila Fauntes vier individuen, die zich hadden gekleed in officiers-uniformen 33 muilezels en 18 paarden hebben gerequireerd. Twee hunner zijn inmiddels gearresteerd. GOUD EN ZILVER VOOR DEN STAAT. Palermo. De bisschop van Monreale heeft be paald, dat alle kostbare voorwerpen, welke door de geloovigen zijn geschonken aan de kerken, moeten worden geïnventariseerd en vervolgens gesmolten tot staven goud en zilver, welke aan het vaderland zullen moeten worden aangeboden. Programma voor Zondag a.s. Schagen 2Texel 2. Aanvang 2 uur. J. Everts J. Peetoom A. Slikker P. Boon J. Weeland P. Boontjes H. Veenstra D. Ruig P. de Vries D. Schoorl, W. J. Biersteker. Res. G. Paulusma. Oudesluis 2Schagen 3, 12 uur. Vertrek per bus 11 uur. T. Bij post J. Broer J. Franzen M. Slikker T. Moransart J. v. d. Oord P. Schoorl J. Boontjes N.N. Jb. Broersma Res. H. Nabe'r. J. Gelder. Afberichten spoedig zenden aan V. Vlottes te Scha gen. voor haarden en kachels De raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmid- drie uur, ten raadhuize onder voorzitterschap van burgemeester J. Kroonenburg, tevens secretaris. De heeren Wagenaar en Spaans waren afwezig we gens ziekte. Ingekomen stukken. Ged. Staten berichtten dat een bedrag van f 806.42 is beschikbaar gesteld als subsidie over 1934 in kos ten van werkverschaffing. Medegedeeld werd dat de radiocentrale concessie van wijlen P. Volkers is overgegaan op diens klein zoon, den heer P. Volkers Az. Tot plaatselijk deurwaarder is aangesteld de ge meenteveldwachter, de heer De Boer. Afgewezen werd een verzoek van de vereen. „IJs- strijd" om lid te worden. Aangehouden werd een schrijven van Ged. Staten omtrent het instellen van een comité voor de te werkstelling van werklooze jongeren. Van den heer Aukes was een verzoek ingekomen om een kleine verhooging van salaris voor de zorner- schoonmaak. Werd afgewezen, voor stemde de heer Lek. Gevraagd werd een kolentoeslag voor de bouwvak arbeiders, die uit de vakvereenigingskas trekken. B. en W. zullen dat aan den Minister vragen. Baggeren voor elkaar gaat niet. Van de afd. St. Pancras van den C.B.T.B. en N.T.B. was een verzoek ingekomen te willen bevor deren, dat de bouwers voor elkaar mochten bagge ren. B. en W. wilden de bouwers in de gelegenheid stellen zich evenals de arbeiders op te geven voor de werkverschaffing. Dan worden deze verzoeken in be handeling genomen. B. en W. wilden echter geen speciale regeling maken dat de tuinders voor elkaar mogen baggeren. Aldus werd besloten. De voetbalvereeniging „Vrone" verzocht pachtver- laging van het voetbalveld van f 75 op f 50. B. en W. stelden voor, met 20 pet. te verlagen in verband met de verhoogde vermakelijkheidsbelasting. Dit voorstel werd aangenomen. De vergadering voorloopig niet met ge bed geopend. Het raadslid, de heer K. Timmer, verzocht na mens de Chr. Hist. en Ant. Rev. raadsleden, de ver gaderingen van den gemeenteraad met gebed te openen. B. en W. stellen voor, aan dit verzoek te voldoen en een gebed vast te stellen. De heer Jb. Kloosterboer was tegen dit voorstel, Het gebed hoort alleen thuis in de huiskamer. Wan neer de S.D.A.P. of N.S.B. de overhand zouden hebben, zouden deze met evenveel recht de Inter nationale en het „Hou Zee" kunnen invoeren. De heer Timmer merkte op, dat men als raads lid ook voor God de eed aflegde. Bovendien erken de men God toch op alle gebieden des levens. Hoe zou men dan niet Gods hulp inroepen voor de be raadslagingen in den Raad In stemming gebracht werd met 3 tegen 2 stem men het voorstel verworpen. Voor stemden de heeren Duif en Timmer. Na ampele besprekingen verklaarde de raad zich voor de voorgenomen salarisverlaging van Burge meester, secretaris en ontvanger. De heeren Van Kampen en Lek stemden tegen. Verzoeken om subsidie van het Witte Kruis, Ma lariabestrijding en Bond voor onvolwaardige ar beidskrachten werden afgewezen. De begrootingen 1936. Bij de behandeling van de gem.-begrooting 1936 merkte de heer Kloosterboer op,'dat wanneer de presentiegelden van de raadslden verlaagd moeten worden, ook de wethouders en gemeenteambtena ren moeten verlagen. Over de presentiegelden der raadsleden werd ge stemd. Voor f 3 stemden de heeren Van Kampen en Lek. De verlaging op f 2 werd met 3 tegen 2 stemmen aangenomen. Het salaris van de wethou ders werd met f 50 verlaagd op f 100. Tegen stem de de heer Lek. Het salars van den gemeenteopzichter werd ver laagd van f 200 op f 150. Tegen stemden de heeren Lek en Van Kampen. Verder moest volgens den heer Kloosterboer het salaris van den ambtenaar ter secretarie verlaagd worden. Deze jongeman verdient f 200 als ambte naar ter secretarie en f 50 voor werkzaamheden aan werkloozenzorg. De Voorzitter ried deze verlaging ten sterkste af, terwijl de heer Van Kampen erop wees dat deze ambtenaar noodig is en e enverhooging van f 100 voorstelde. Spr. merkte in zijn algemeene beschou wing op dat de uitgaven dezer begrooting f 7400 hooger zijn dan de vorige, zoodat het vorige col lege de gelden blijkbaar niet weggooide. Na bespreking en stemmingen bleef het salaris van den ambtenaar ter secretarie onveranderd. De begrootingen werden vervolgens voorloopig vastgesteld. Daarna sluiting. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdag ten raadhuize, onder voorzitterschap van den heer P. Slot, burgemeester. Allen waren aanwezig. Wethouder Oijevaar sprak den burgemeester toe, die thans weer hersteld is, hem gelukwenschende met zijn spoedig herstel. Voorzitter dankte voor de tot hem gesproken woorden. Medegedeeld werd o.m. dat kasopname was ge daan bij den gemeente-ontvanger. Kas en boeken waren in de beste orde bevonden. Voor de benoeming van twee regenten voor het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar stellen B. en W. voor, de aftredenden, de heeren Haringhuizen en Baron Van Fridagh wederom te kiezen. Goedgevonden. De heer Sj. Maakal berichtte den raad afstand te doen van zijn vergunning tot den verkoop van sterken drank. f 10 zal worden gerestitueerd aan vergunnings recht. B. en W. stelden voor, een verordening vast te stellen op de heffing van 75 opcenten op de ge meentefondsbelasting. De raad ging hiermede ac- coord. Aan de orde was hierna een voorstel tot het doen van eenige af- en overschrijvingen. De begrootingen 1936. Vervolgens werd overgegaan tot de behandeling van de begrootingen 1936. Hierop waren door de commissie van onderzoek verschillende schriftelijke opmerkingen gemaakt. Ten eerste over de begrooting van de gem. licht- bedrijven. Bij den post jaarwedden werd door den directeur van de lichtbedrijven die bij de behande ling aanwezig was, medegedeeld, dat deze post waarschijnlijk een wijziging zal ondergaan en wel een verlaging, tengevolge van een nieuwe salaris regeling. De commissie constateerde, dat de bedrij ven op een gezonde financieele basis staan. Men was er niet voor, dat de winst werd uitgekeerd aan de gemeenten, maar in verband met de slechte tijdsomstandigheden ging men hiermee accoord. B. en W. zeiden naar aanleiding hiervan dat de salarissen wellicht zullen worden verlaagd, zooais ook reeds door Ged. Staten is voorgesteld. Met de andere opmerkingen ging men geheel mee. Ten aanzien van de begrooting van het burg. armbestuur had de commissie opgemerkt, dat zij zich met deze begrooting kon vereenigen, maar drong er op aan, dat als in verband met den tegen woordigen slechten toestand het gemeentesubsidie van f 3500 niet voldoende mocht zijn, zoo spoedig mogelijk hierin werd voorzien. B. en W. antwoordden, dat men in dat geval niet zou aarzelen middelen te beramen om de armenver zorging te doen doorgaan. Bij de opmerkingen over de gemeentebegrooting werd medegedeeld, dat de heer Van der Molen zich tegen subsidieering van burgerwacht en landstorm had uitgesproken. Gewezen werd verder op het sa laris van den gemeente-geneesheer, belast met vaccinatie en doodschouw. Verder werd er op aan gedrongen, dat zoodra het mogelijk was, de sub sidies aan de instellingen ter bevordering van de Vo^sgezondheid werden verhoogd. B. en W. hadden ten opzichte van het door den heer Van der Molen naar voren gebrachte nog het zelfde standpunt als verleden jaar. Het salaris van den gemeente-arts zal nader onder de loupe wor den genomen. Met de rest van de opmerkingen kon het college zich vereenigen. De begrooting werd hierna vastgesteld op de vol gende cijfers: Gem. lichtbedrijven: gasbedrijf, gewone dienst ont vangsten en uitg. f 87.908.35; kapitaaldienst f 85.450.29 Electriciteitsbedrijf, gewone dienst f 81.931.95, kapi taaldienst f 41.674.14. De begrooting van het Burg. Armbestuur sloot met een totaal bedrag van f 4572.54 waarin een gemeen tesubsidie is inbegrepen van f 3500. De gemeenterekening gaf voor den gewonen dienst een totaal van ink. en uitg. van f 121.0S4.71, kapi taaldienst f 25.198.50. De extra-bijdragen welke door de gemeente zullen worden ontvangen uit het Werkloosheidssubsidie- fonds werden niet bekend gemaakt. De heer Van der Molen vroeg bij de rondvraag, hoe de commissie voor de loonbijslagregeling werk te. Gaat dit naar genoegen van de verschillende in stanties? Voorzitter antwoordde, dat deze commissie nog maar heel korten tijd werkt. Eerst was hier geen commissie Deze is eerst dezen zomer ingesteld. Daar in hebben zitting de heer Oijevaar voor B. en W„ de heer H. Glas voor de werkgevers en de heer A. Bak ker voor de werknemers. Van de werking is dus niets te zeggen. Hierna sluiting. Breezand, 26 Nov. 1935. Hooggeachte Redactie, Ondergeteekende verzoekt beleefd een weinig plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Dwaasheid der menschen op haar hoogtepunt? Of moeten wij nog verder in den afgrond dalen, daar ze nu de onschuldige kinderen er nog bij gaan halen om de werelddwaasheid te voltooien. Dit bovenstaande doelt op een fotc in een groot nieuwsblad, dat blijkbaar winst behaald bij het monsterproces wat zich op het oogenblik voltrekt in Oost-Afrika. Abessinië, waar volgens Europeanen de slavernij en barbaarschheid nog heerscht. Maar nu zijn erin het land der beschaving foto's gemaakt waarop afgebeeld staan kinderen die hun speelgoed inleveren, met de hoop in het hart dat het ijzer en rubber dat er aan zit, voor oorlogstuig gebruikt kan worden. Is het nu niet hoog tijd, dat de beschaafde mensch eens in eigen land rond kijkt naar bar baarschheid? Laat het in Abessinië dan barbaarsch heeten, daar zijn tenminste nog verzachtende om standigheden voor, daar volgens hoogstaande auto riteiten het negervolk achterlijk is Maar hier in Europa is het geen barbaarschheid meer, het wordt hier monsterachtig. Is het niet allervreeselijkst om kinderen vann hun speelgoed te berooven! Is het niet vreeselijk als eigen ouders hun onschuldige harten ompraten om afstand van hun speelgoed te doen, daar de volwassenen het noodig hebben om de massa moord te voltooien. Is het niet diep treurig dat deze stakkerds willoos staan in dienst van het beest „den Oorlog". Burgers, gij die dit leest, gij die kinderen bezit, ik vraag u en speciaal de moeders, toont thans dat in Nederland tenminste nog beschaving is door te protesteeren tegen dit waanzinnig gedoe. Protesteer door uw kinderen het vreeselijke van een oorlog voor te houden en maak er groote tegenstanders van. Laten wij de Italianen niet navolgen door hun beschaving te willen brengen met dood en verderf te gaan zaaien bij een slecht gewapenden tegen stander. Maak geen helden van het slagveld van uw kinderen! Nogmaals mijn dank voor de,verleende ruimte. A. KRANENBURG te Breezand.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5