Raad Winkel. Uit Berg GESPRONGEN HANDEN en LIPPEN Zaterdag 30 November 1935. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 9862 Een nieuw Raadhuis voor de hoofdstad. Timmerfabiiak te Huizum door brand verwoest Arbeidsmarkt in Zuid-Afrika overvoerd VREESELIJK ONGELUK IN TEXAS. Een vrouw over de Duitsche gevangenissen. Nieuwe aardschok in Montana. elk jaar opnieuw had zij KLOOSTER BALSEM OP HET FREDERIKSPLEIN. Voordracht van B. en W aan den Gemeente raad - Regeering nog bereid tien mil- lioen gulden te verstrekken, indien de gemeente afstand doet van het Paleis op den Dam AMSTERDAM. In een uitvoerig toegelichte voordracht van B. en W. aan den Gemeenteraad, wordt uiteengezet, dat het Paleis op den Dam slechts met groote kosten, naar schatting ander half millioen gulden, zou kunnen worden hersteld en ingericht voor Raadhuis. Echter zou dan slechts de kern van het gemeentebestuur gehuisvest kun nen worden, hetgeen een hoogst onbevredigende oplossing zou zijn. B. en W. meenen dan ook geen vrijheid te kunnen vinden, in dieh geest een voor stel te doen, temeer daar gebleken is, dat de re geering thans nog bereid is tien millioen gulden te verstrekken, verdeeld over vijf jaren, voor den bouw van een nieuw raadhuis, waarvoor dan de gemeente afstand doet van het Paleis op den Dam. Als plaats voor dit nieuwe Raadhuis wordt voor gesteld, het terrein aan te wijzen van het voor malig Paleis voor Volksvlijt op het Frederiksplein. Prachtige bestemming voor Amsterdam's meest centraal gelegen plein. Zal de hoofstad afstand doen van haar aan spraken op Van Campen's bouwwerk? Nadat de Paleis-Raadhuis-kwestie geruimen tijd in het middelpunt der belangstelling heeft gestaan, komt de voordracht van B. en W. om afstand te doen van alle rechten op het bouwwerk op den Dam en in ruil daarvoor een bedrag van 10 millioen gulden te aanvaarden voor den bouw van een nieuw Raadhuis op het Frederiksplein, voor de hoofdstedelijke bevolking toch geheel onverwachts. Het meerendeel der Amsterdammers zal dit nieuws echter met instemming begroeten. Sedert den noodlottigen nacht van 18 April 1929, toen het Paleis voor Volksvlijt een prooi der vlammen werd en met den grond werd gelijk gemaakt, biedt een der voornaamste pleinen in het centrum van Am sterdam de aanblik van een ruine, die achter een havelooze schutting ligt verborgen, en als het ter rein in den loop der tijden is opgeruimd, is dit voornamelijk geschied ten behoeve van de meetings en amusementsparken, die er van tijd tot tijd hun tenten opsloegen. Ook de meest geestdriftige mee tingbezoeker, ook de vroolijkste kermisgast moest echter voelen, dat dit toch niet de bestemming kon zijn van een plein, zoo centraal gelegen en van zoodanige ruimteverhoudingen als het# Frederiks plein. Onmiddellijk na den brand van het Paleis voor Volksvlijt stond het vcor iedereen vast, dat op dit punt slechts een representatief bouwwerk van al- gemeene beteekenis voor de geheele bevolking mocht komen. Woonhuizen noch winkels of mode magazijnen konden hier op hun plaats zijn, en als men over bebouwing van het Paleis voor Volks- vlij t-terrein sprak, was er altijd sprake van een theater- en tentoonstellingscomplex, een volksge bouw of.... een Raadhuis. De thans geboden oplossing eischt echter een offer, dat velen Amsterdammers zwaar zal vallen. Het prachtige bouwwerk van Jacob van Campen, het Raadhuis op den Dam, dat getuigt van den bloei en glorie van de aloude koopmansstad, is voor velen een symbool van cultuur en historie van Amsterdam, en bij de behandeling van de Paleis-Raadhuis-kwestie is wel gebleken, hoe diep dat gevoel bij deze Amsterdammers zit. Anderen zijn echter van meening, dat indien men weer de beschikking over het tegenwoordige Koninklijke Pa leis krijgt, de hoofdstad voor de Koningin een waardig verblijf dient te bouwen, wat eveneens fi- nancieele offers eischt. Ook als Paleis blijft Van Campen's meesterwerk een sieraad voor de hoofd stad, terwijl als meest centrale punt van Amster dam het Frederiksplein volgens dezen de natuur lijke plaats voor het Amsterdamsche Raadhuis is, waar alle mogelijkheden bestaan, er een renresen- tatief, monumentaal bouwwerk van te maken. Leeuwarden: Gisternacht, omstreeks twaalf uur brak brand uit in de timmer fabriek van den heer Kalsbeek, staande aan den Tijnjedijk te Huizum. De huisgezinnen Kalsbeek, Hoekstra en Lebbing, welke dit pand bewoonden, moesten in allerijl, met achterlating van al hun be zittingen, de slaapkamers verlaten. Toen de Huizumer motorspuit. arriveerde, stond de timerfabriek, waarin zich o.m. vierhonderd huishoud- trappen en vele tafels bevonden, reeds in lichter laaie en viel aan blusschen niet te denken. Het vuur woekerde ook door naar het woonhuis. Toen-het zoo ver gevorderd was werd de hulp van de Leeuwarder brandweer ingeroepen ook omdat de aangrenzen de perceelcn, waaronder een haardenfabriek gevaar liep, Aan het gezamenlijke werken van de Huizumer en Leeuwarder brandweer was het ten slotte te danken, dat het vuur tot staan kwam. Het geheele pand was zoo goed als geheel uitgebrand, alleen in een gedeelte van het voorhuis had het vuur zijn vernielende werking niet kunnen volbrengen. De waterschade is hier echter enorm. Voor timmerlieden en metselaars. Amsterdam: De Nederlandsch Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging heeft van haar vertegenwoordiger uit Johannesburg bericht ontvangen, dat de arbeids markt in Zuid-Afrika overvoerd dreigt te worden met timmerlieden en metselaars. In verband hiermede heeft de Vereeniging besloten om voorloopig geen nieuwe aanvragen inzake bemiddeling tot vertrek van deze vaklieden, in behandeling te nemen. VIJF DWANGARBEIDERS UIT BAGNO ONTSNAPT. Pa rij s: Uit La Rochelle wordt gemeld, dat daar bericht is ontvangen, dat vijf dwangarbeiders in den jongsten tijd uit Guyana zijn ontsnapt. Zes dooden en 11 gewonden. New Y ork: Uit Fort Worth (Texas) wordt gemeld, dat bij een ontzettende brand bijna alle bewoners van een huis van twee étages slachtoffer zijn geworden. Op het eerste bovenhuis was een ontploffing ontstaan, waardoor de geheele woning spoedig in lichter laaie kwam te staan. Zes personen, onder wie drie vrouwen, die te bed lagen, kwamen om het leven. Elf an dere bewoners van het huis werden gewond, vooral omdat zij in angst voor de aankomst van de brandweer uit de ramen en van het dak waren gesprongen. Een vrouw kwam daarbij op een ijzeren hek terecht, waarbij zij zoodanig werd gewond, dat zij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. De „Daily Telegraph" meldt, dat een vrouw van een Engdlgch schoolhoofd, die gisteren uit Duitsch- land te Londen is teruggekeerd, mededeelingen heeft gedaan over „third degree'' methoden der nationaal- socialisten. De vrouw, een Duitsche van geboorte, was aange houden als verdacht van het smokkelen van devie zen en gedurende bijna 4 dagen aan een stuk onder vraagd en vervolgens 3*4 maand ,in een gevangenis opgesloten. Mevrouw Barbara Bernstein was te Aken gearresteerd, terwijl zij bij een bevriende familie op bezoek was. Mevr. Bernstein zeide geen beschrijving te kunnen geven van het voedsel dat men haar in de gevangenis had verstrekt. Eenigen tijd lang heeft zij zich niet in verbinding kunnen stellen met haar man. Later mocht zij brieven sturen waarin de cen suur herhaaldelijk passages schrapte, welke als ge heime codes werden beschouwd. Butte. Een vrij sterke aardbeving, welke onge veer een minuut duurde, doch geen schade veroor zaakte, werd gistermorgen in de omgeving gevoeld. BERGER SPORTVEREENIGING. Het programma voor morgen. B.S.V. 1—W.F.C. 5. 2 uur. Alcm. Victrix cB.S.V. a, 10.30 uur. Vertrek per fiets om kwart vóór tien van de Breelaan (sta tion). B.S.V. bKoedijk a, 12.30 uur. Hoe zullen de uitslagen zijn? Het eerste elftal der Berger club begint morgen aan de tweede helft van het programma en wel met een thuiswedstrijd tegen W.F.C. 5. In Wormerveer wonnen de Bergenaren indertijd op hun slofjes met 41; of de overwinning nu weer zoo gemakkelijk zal worden behaald, zijn we zoo vrij te betwijfelen. W.F.C. toch heeft in den laatsten tijd vele goede dingen gedaan, bestond het zelfs C.S.V. in eigen om geving gevoelig te kloppen. Inplaats van een zacht eitje zal naar wij mogen aannemen de tegen partij morgen veeleer een stevige omelet blijken te zijn. Met welke beeldspraak we maar zeggen willen, dat B.S.V. duchtig oppassen moet, om morgen in den strijd niet het onderspit te delven, en daarmee haar kans op de eerste plaats voorgoed te verliezen. Als dit door alle spelers goed wordt begrepen en er dus voor de overwinning wordt gevochten, kunnen de twee puntjes aan den Kerkedijk blijven. In de opstelling is voor de zooveelste maal, een verandering gekomen. Huug Fillet, die in St. Pan- cras op de spilplaats debuteerde en daar, vooral na de rust naar onze meening een zeer goede partij speelde, is weer in de voorhoede opgenomen. Of de elftalcommissie met deze nieuwe omzetting goed heeft gedaan, moet worden afgewacht. Jaap Tuin bezet nu de spilplaats en Wim Dames is als midden voor gehandhaafd. Dat laatste vooral lijkt ons juist gezien. Dames heeft tegen Vrone getoond, dat hij weet door te zetten en van de gelegenheid weet te profiteeren, zoo deze zich onverwachts aan hem voordoet. Daarbij beschikt de blonde B.S.V.'er over een hard en goed gericht schot. Wat Tuin op de spilplaats doen zal is althans voor ons, een nog open vraag. Het kan mee- en het kan tegenvallen. Laten we het eerste hopen. Tuin is stevig genoeg en staat z'n mannetje best. Ook kan Jaap behoorlijk voetballen, mits hij niet vervalt in individueel spel. Dat zou trouwens op de spilplaats funest zijn. Aan Tuin om te toonen, dat het vertrouwen het welk de E.C. in hem stelt, ook inderdaad gerecht vaardigd is. Als het weer nu eindelijk eens een beetje wilde OMk XU ken kXOQSTERMLSEH heeft zi| die nu nooit meer! B'tWas een gruwelijke last en het ieed geweldig zeer. Het bloed stond er al tijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik er op. het beet geweldig, maar tel kens kwamen de kloven terug. Gewone huid-crêmes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Hu wrijf ik eiken ochtend en avond Klooster- balsem er op. Dat doet géén zeer en de huid is en blijft prachtig glad èn gezond, ook al kom ik met mijn han den vaak in het water. Het was een AKKED'S et.ami.1 Tfi. INZAO. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand- en sn^j wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijniyke spieren Schroefdoos 35 ct Potten 62^ cL en f 1.04 immifcnm r>m.Mn,ri_funirT j" medewerken, kan het vol worden aan den Kerkedijk. Laten wij hopen op een fraaien, eerlijken strijd met de Bergenaren als de winaanrs. De a adspiranten die in K. Niedorp hun kansje op de eerste plaats zoo leelijk vergokten, vertelden me, dat ze dan toch in elk geval als nummer 2 ein digen wilden. Prachtig, maur dan moeten ze mor gen in het Alkmaarsche Sportpark winnen van Alcm. Victrix c. En dat zit nog! We kunnen er eigen lijk weinig van zeggen, omdat de elftal-commissie he blijkbaar noodig heeft gevonden, het elftal zoo grondig te wijzigen, dat het voor een deel niet meer op B.S.V. a gelijkt. Een heele nieuwe achterhoede liefst! Aanvoerder Kuipers is van de spilplaats naar de rechts achter-plaats verhuisd en heeft als partner Dirk Zwakman gekregen, die zich opnieuw een plaatsje in de a-ploeg heeft veroverd. Laat hij too nen, die waard te zijn! Als spil is de jeuclige, maar stoere Jan v. d. Plas gekozen. Die jongen bezit ongetwijfeld alle antece denten om een goed voetballer te worden. Als hij ze maar weet te ontwikkelen en uit te buiten. Vlugger reageeren; op z'n plaats blijven en kijken waarheen hij de ballen plaatst; dat zijn drie dingen, waarop hij allereerst te letten heeft. De fijne puntjes komen dan later vanzelf wel. Hans Busselman wordt nog eens op de linksbuiten plaats geprobeerd en Piet Wijers debuteert als rechts binnen. Er moet nu maar worden afgewacht, wat de voorhoede in haar nieuwe samenstelling doet. De b-adspiranten tenslotte krijgen, zonder Zwak man en v. d. Plas spelend, een harden noot te kra ken op eigen terrein, waar Koedijk a om half één den strijd tegen B.S.V. b komt aanbinden. Toch heb ben we zoo'n idee, dat het niet weer een 4—1 neder laag wordt, zooals in Koedijk De beide backs Fokke en Kees Jansen zijn ongetwijfeld van een goed ge halte en ook de middenlinie met aanvoerder Mays als spil, is lang niet slecht, terwijl de voorhoede uit vijf uiterst handige spelertjes bestaat, die alleen te gen hebben, dat zo wat klein van stuk zijn. Als Dik Bakker in het doel nu maar een beetje op dreef is, dan behoeft er nog lang niet te worden verloren. Moed houden, jongens! En succes! INTERNATIONALE VEREENIGING „BELLAMY" Het Hoofdbestuurslid, de heer Ouderkerk uit Haarlem over „De vrije mensch". In de voorzaal van de Rustende Jager hield Don derdagavond de Groep Bergen van de Internationale Vereeniging „Bellamy" een openbare vergadering, waarop het Hoofdbestuurslid, de heer Ouderkerk, uit Haarlem een voordracht hield met als onderwerp: ..De vrije mensch". De bijeenkomst, welke slechts matig was bezócht, werd door den voorzitter, de heer Kleumer, met een hartelijk woord van welkom geopend. Spr. betreurde, de slechte opkomst eu meende, dat het minder mooie weer daarvan wel de oorzaak was. De voorzitter gaf daarna het woord aan den heer Ouderkerk, voor het uitspreken zijner rede. Deze begon met te zeggen, dat de I.V B. een beweging was, die zyiver academisch is. Wij kunnen nooit een anderen toestand schep pen, nooit een andere economische regeling invoeren, vóór dat die regeling is gegrift in het hart van den mensch. Spr. droeg voor het vers van Dirk Witte, „Mensch durf te leven" en meende, dat uit dit lied voor een ieder zeer veel viel te leeren, ook voor den BeOamist. Dirk Witte heeft geschreven over den grooten sleur waarin wij leven en dat is juistl Wij liggen iederen dag opnieuw aan banden: men durft zich tegen dien sleur niet te verzetten. Wij menschen wilLen allen liever meer schijnen dan wij zijn; wij zijn niet eerlijk tegenover ons zeiven en ook niet tegenover anderen. Wij zijn niet vrij! Spr. toonde dit met tal van voorbeelden op humoristische wijzQ aan. Dirk Witte heeft gezegd: „Mensch durf te le ven", maar hij houdt er geen rekening mee, dat wij wel durven; maar in tal van gevallen niet kunnen. Immers, wanneer men leven wil, zooals men dat wil, dan botst men onophoudelijk. Tal van idealen ver stikken in economische verhoudingen. De mensch toch hangt af van de economische omstandigheden en is dat niet treurig? vroeg spr. Wij zijn niet vrij in onze ontwikkeling en de knapste koppen zullen straks de minste betrekkingen bekleeden. De economie dringt binnen in het diepst der ziel van den mensch. Ileel wat levensgeluk gaat hierdoor verloren. Wij Bellamisten hebben een heel ander ideaal en dat dragen we uit. Hij alleen is vrij, wiens levens onderhoud niet afhankelijk is van een ander. In de Bellamy-Maatschappij verdienen we alle maal niets; het salaris is weg. Ieder zal een taak hebben tegenover de gemeenschap. Economische ver schillen zullen niet meer bestaan, van het ophouden van stand behoeft geen sprake meer te zijn. Economisch onafhankelijk, volmaakt onafhanke lijk van de buren en van de buurt. Ieders aandeel is vastgezet van de wieg tot aan het graf. Geen ge smoorde idealen worden meer begraven, doch komen naar buiten in den Ballemy-staat. In onzen staat dus de vrije mensch, die doen en laten kan, wat hij wil. De mensch zal in den Bellamy-staat éérlijk zijn, omdat er geen enkele aanleiding bestaat, of er geen enkel voordeel uit te behalen valt, oneerlijk te zijn. Er zal zijn orde en regelmaat. Spr. hoopte, dat hij een klein tipje had opgelicht, van den Bellamy-staat waar ieders aandeel gelijk zal zijn en er van armoede of rijkdom niet meer wordt gesproken. De vraag is nu: Zullen wij dat geestelijk ideaal van den Bellamy-staat bereiken? Spr. was ervan overtuigd dat dit het geval zal zijn, uit geestelijke overwegingen. Proheer de Bellamy-gedachten uit te dragen, opdat de menschen de fouten zullen zien, welke de tegenwoordige maatschappij aankleven en welke 'niet meer zullen voorkomen in den staat van Bcllhmy; aldus eindigde, spr. Nadat de voorzitter, de heer Ouderkerk van harte dank had gezegd voor zijn interessant betoog, be stond er gelegenheid tot het stellen van vragen. Gratis brochure over het zieke en gezonde menschelijk lichaam. 50.000 exemplaren „Een geïllustreerd boek over het zieke en gezonde menschelijk lichaam" worden door de Firma L. Heumann Co. te Amsterdam C., Staalkade 4, GEHEEL GRATIS aan alle lezers toege zonden, die door invullen van de in deze courant afzonderlijk bijliggende circulaire hun nauwkeurig adres opgeven. Gemakshalve bevat dit geïllustreerde hijvoegsel een aangehechte BRIEFKAART voor GRATIS-BE STELLING van bovengenoemd boek. Vergadering van den raad op Vrijdag 29 Novem ber 1935, 's middags om kwart voor twee. Voorzitter de heer J. H. Zwart, burgemeester, waarn. secretaris de heer Korvor. Allen aanwezig. Ingekomen stakken. Hiervan zij vermeld: Ged. Staten keurden eenige raadsbesluiten goed; Een dankbetuiging van mevr. de wed. A. de Rid der voor de betoonde deelneming bij de begrafenis van haar man. Tot leden van de comm. der Buitengemeenten over het Centraal Ziekenhuis zijn benoemd dc heeren A. J. Wijnveldt en H. F. W. Kolb, resp. burgemeesters van Oudkarspel en Zd. en Nrd. Schermer. Verschillende verslagen liggen ter inzage voor de leden. Behandeld worden een 9-tal verzoeken om onthef fing van schoolgeld, waarbij overeenkomstig de voor stellen van B. en W. wordt besloten. Jaarwedden burgemeester, secretaris en ontvanger, Ged. Staten noodigen den raad uit advies te ge ven over een verlaging van 5 pet. met ingang van 1 Januari 1936, van de jaarwedden van den burge meester, secretaris en ontvanger. De meerderheid van het college van B. en W. vond het uit een tactisch oogpunt gezien wcnschelijk dat er een offer gebracht werd, terwijl de minder heid geen aanleiding aanwezig achtte, de salarissen te verlagen. Het college van B. en W. in zijn geheel vond het echter onbillijk, dat in andere Provinciën, in soort gelijke gemeenten als deze, dc salarissen aanzienlijk hooger vastgesteld zijn. De heer Dekker verklaart zich tegen verlaging, er is al reeds 10 afgegaan voor pensioenstorting en nu van de to lage salarissen weer 5 is spr. te erg. Spr. wijst op andere provincies, die hoogere salarissen hebben dan Noordholland. De heer Engel is principieel tegen verlaging, maar als ie 5 voor het rijkspersoneel wordt ingevoerd, wil spr. gelijke monniken, gelijke kappen. De heer Kamp oordeelt dat er niet is aan te ont komen en wil meegaan met hét advies van de meer derheid van B. en W., ofschoon spr. oordeelt dat Ged. Staten zich niet veel zullen aantrekken van het ad vies van den Raad en van hoogerhand de zaak wel zal worden beslist. De heer Engel vraagt naar de reden der groote ver schillen in de salarissen in Noordholland en andere provincies. De heer Van Zoonen wil eerst protesteeren dat, hoe wel er een regeling bestaat tusschen rijk en gemeen ten over de financiële verhouding, de regeering de gemeenten regeert per circulaire. Spr. wijst er op hoe bij de salarissen der ambtena ren der gasfabriek is gewezen op het bestaande rap port-Schouten. Nu het gaat over de salarissen van B., S. en O., bestaat dat rapport blijkbaar niet. In Drenthe, Zuidholland en andere provincies is het sa laris der Burgemeesters f 400 f 500 hooger. Elke be hoorlijke lijn is zoek en spr. meent dat dc regecring als ze voorschriften geeft, hiermee rekening heeft te houden. Voorzitter zegt met de verlaging mee tc gaan, om dat het z.i. moet, de regeering kan niet anders. Accep teert men dit niet, steunt men do regeering niet, dan zal het nog erger worden. Maar dat neemt niet weg, dat spr. het onbillijk vindt dat in Noordholland, waar de salarissen aanmerkelijk lager zijn, ook 5 wordt gekort, zooals in andere provincies. Snr. geeft met tal van voorbeelden aan, hoe laae in Xoordholland de salarissen zijn. Er zijn veldwachters die meer heb ben als een burgemeester. Die scheeve verhoudingen kan spr. niet goedkeuren. Dat er verschillen zelfs groote in dc salarissen zijn in de verschillende pro vincies, komt doordat het provinciale regelingen zijn. Dat de raden gehoord worden, schrijft de. wet voor. Spr. zal, zooals gezegd, zich neerleggen bij wat de regeering wil, maar men moet het ook een burge meester mogelijk maken fatsoenlijk te leven. De heer Dekker herinnert er aan, hoe B. en de S. hier op het aanvangssalaris beginnen. Dat is voor B. f 1900.—, daarvan 10 voor pensioen, is f 1700 en daar moet nu weer 5 af. Dat is spr. te sterk. Geen WAAR HET REEDS WINTERT. In Oost-Pr uischen heeft Koning Winter reeds zijn intrede gedaan, en te Koningsbergen moesten bereids de sneeuwploegen aan het werk worden ge steld om het verkeer voortgang te doen vinden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 13