VROUW, W/X\ODR r rf: ta*5.£0Rfi.E®RcH MIDDAG-JAPON. VKK 1756. Zwart satin met een jabot kraag van wit satin, geeft een mooi geheel, evenals zwart en wit cloqué, het meest moderne weef sel, dit zal doen. De hovendeelen zijn een voudig van vorm, doch de groote kraag geeft cachet aan het ge heel. De aansluiten de mouwen hebben kleine kapjes, terwijl de twee baansrok naar onder toe wijder wordt door schuin geknipte naden. De achterbaan heeft een paar heup naadjes, waardoor de rok mooi aansluit, ter wijl de voorbaan in het midden twee smal le opgestikte baantjes heeft. Ceintuur als garneering. Ben. stof 3.25 M. van 100 c.M. breedte en voor de garneering 80 c.M. Patronen verkrijgbaar in de maten 40 en 44 voor 58 cent. DIERLIJKE,. PLANTAARDIGE EN KUNSTMATIGE WEEFSELS. De steeds voortschrijdende weeftechniek maakt bij de verwerking harer weefsels van verschillende grondstoffen gebruikt, dierlijke, plantaardige en kunstmatige. Het dierenrijk verschaft o.a. wollen en zijdon draden (schapen, zijderupsen), het plantenrijk levert weer ander ruw mate riaal, (katoen, jute, vlas, hennep e.d.), ter wijl ook kunstmatige grondstoffen bij hel weven verwerkt worden, o.a. kunstwol, vistra en cellophaan, cellulose. Katoen is het haar, dat groeit aan de zaden van de in warme streken voorkomende katoen boom en dat in de spinnerijen tot draden gesponnen wordt, waarna men er de ka toenen weefsels van fabriceert. Uit Amerika, Egypte, en Indië worden groote balen hiervan naar de verschillende landen geexporteerd. De korte draadjes, welke niet geschikt zijn voor het weven van stoffen, vormen een belangrijke aan vulling voor het fabriceeren van kunstzij de. Vlas is het oudste materiaal, dat ge bruikt werd voor de samenstelling der menschelijke kleeding. Vlas ondergaat na het plukken verschillende bewerkingen, wordt gedroogd, gedorschen en gehekeld, terwijl de afval niet minder dan 80 pet. bedraagt en verwerkt wordt voor grove weefsels. De vlasplant heeft korte, wijd vertakte stengels en vanzelf opensprin gende zaaddoozen. Deze soort dient hoofd zakelijk voor het winnen van lijnzaad, door de vlassoort, welke men noodig heeft voor de bastvezels heeft slechts weinig ver takte stengels en de zaaddoozen openen zich niet vanzelf. Slechts 15 pet. van de gezamenlijke klee dingstukken van de bevolking der geheele wereld bestaat uit zuivere wol, een percen tage, dat inderdaad zeer gering genoemd mag worden, indien men de veelsoortige verwerking van dit product in aanmer king neemt. De bewerking geschiedt machinaal en de soort en samenstelling van het materi aal maakt bet mogelijk, dat vele mooie weefsels gefabriceerd worden. Zuivere, dierlijke wol is licht en warm, een eigen schap, die men toeschrijft aan de dierlijke vetten, die er ingetrokken zijn. Kunstwol is een tweelingzuster van kunstzijde, doch is niet" volkomen, zooals de laatste kunstmatig samengesteld, doch gemaakt van wolafval en stofresten, die een chemische bewerking hebben onder gaan, terwijl men door menging van ruwe producten, ook schapenwol, een zeer goed weefsel verkrijgen kan. Zuivere zijde wordt geweven van het spinsel van de cocons der zijderupsen. De teelt hiervan neemt vooral in Duitsch- land zeer toe, terwijl do rupsen zich bij voorkeur voeden met bladeren der moer beiboom. De draden, die de zijderups spint ONZE ST. NICOLAAS-PREMIE! Een groot succes! De premie, welke wij bij gelegenheid van het a s. St. Nicolaasfeest ter beschikking van onze lezeressen hebben gesteld, blijkt een groot succes te zijn. Het St. Nicolaas- nummer van Het Practisch Modeblad is dan ook een nummer, dat er wezen mag. Het bevat een keur van modellen niet al leen, doch ook allerlei handwerken, die speciaal met St. Nicolaas zoo zeer in trek zijn. Bovendien kan men er in vinden, hoe men de meest gewilde Sinterklaas-lekker nijen moet maken en hoe men dit huise lijk feest gezellig en... toch goedkoop kan doen slagen. Vraag daarom nog heden dit fraaie modeblad aan, door te schrijven aan de Moderedactrice, Muzenstraat 5 b te Den Haag, onder bijsluiting van twaalf cents aan postzegels. Men kan dit eveneens doen door twaalf cent te storten of over te schrij ven op girorekening 191919, ten name van den Knippatronendienst te 's-Gravenhage. Het blad wordt U dan omgaand toege zonden. U zult er zeer zeker veel genoegen Van beleven. HET STRIJKEN VAN OUDE EN NIEUWE KLEEREN. Bij het naaien van nieuwe kleeren is een strijkijzer even onmisbaar als naald en draad zijn. Steeds moeten plank en ijzer klaar staan om hun diensten te bewijzen en re gelmatig worden naden en zoomen die gereed zijn, geperst. Niets verraadt meer de weinig deskundige hand, dan onvol doende geperste werkstukken. Een japon, die in alle opzichten geslaagd is, wat cou pe en garneering betreft, voldoet geenszins als hij niet goed geperst is. Voor grootere stukken kan men het ge makkelijkst een moltonnen strijkdeken over de keukentafel leggen, terwijl deze niet verschuift, indien hij mot bandjes aan de pooten wordt bevestigd. Voor kleinere stukken worden de strijkplank of de mou wenplank benut. De laatste is trouwens een uiterst practisch hulpmiddel en de aan schaffing is uiterst laag en men kan er in derdaad niet buiten. Bij hel persen van plooien moet men de uoodige kracht bijzetten, steeds over een vochtige doek persen en telkens het ijzer omhoog halen en de doek oplichten om de stoom te laten ontsnappen. Bij het persen heeft men steeds behalve plank en ijzer, een komnietje met water noodig, een witte doek en een stuk spons of nagelborsteltje; het laatste voor de na den. Warm water is prettiger oni de stoffen vochtig te maken, dan koud, omdat het vlugger in de weefsels trekt; vooral als zij dicht geweven zijn. De verschillende weefsels vragen een aparte behandeling. Linnen en katoen worden zonder tusschenlaag gestreken. Wol vereischt zekere voorzorgen, wordt al tijd geperst onder een vochtige doek. Shantung moet volkomen droog worden gestreken. Japansche zijde daarentegen on der een weinig ingevochte doek. Kunstzij de vereischt zorgvuldige behandeling, mag noch te nat, noch te droog gestreken wor den en indien het ijzer te warm is trekt dit weefsel onder het strijken samen. Be paalde voorschriften voor kunstzijde zijn niet te geven, doch het beste is, dat men de proef neemt met kleine lapjes en nim mer op het kleedingstuk zelf. Pers echter altijd op den verkeerden kant De vouw van de stof, waar deze dubbel is, moet altijd vochtig overgestreken wor den, want soms ziet men japonnen dragen, waar de vouw in rug- of rokbaan niet uit gestreken is. De verschillende kleedingstukken, die re gelmatig gedragen worden, vragen de spe ciale aandacht, zoowel die van heeren als dames. Men hangt ze van tijd tot tijd bui ten, om te luchten, klopt ze of maakt ze met de stofzuiger schoon (heerencostu- mes), daarna worden ze afgeborsteld en geperst. Nimmer moet men met het ijzer heen en weer strijken, doch steeds in één richting, terwijl bij het persen (broeken) zware ijzers gebruikt worden. Na het per sen worden de kleeren nog even op een hanger gehangen om volkomen te drogen. Plooien in rokken moeten eerst even in geregen worden, wanneer men althans eerste klas werk wil verkrijgen. Het ver wijderen der rijgdraden moet geschieden door ze op afstanden van 5 c.M. door te knippen. Nimmer mogen lange rijgdraden uit de stof worden getrokken, waardoor de zooeven keurig geperste plooien weer in elkander getrokken zouden worden. voor hare cocons zijn meermalen 3000 tot 4000.M. lang. De cocons worden in het wa ter gelegd, waardoor de rupsen doodgaan en men de zijde gemakkelijk af kan wik kelen. Ongeveer één vierde van deze draad wordt bij het weven van zuivere zijde ver werkt, de rest doet dienst bij gemengde weefsels. Voor het maken van kunstzijde heeft men cellulose of houtvezels noodig, die door machinale bewerkingen tenslotte tot draden worden gesponnen. Alle weefsels, die wij dragen, zijn een wonderwerk te noemen der natuur èn van het menschelijk vernuft. Dank zij de tech nische wetenschap is men in staat hetgeen de natuur biedt, de ruwe producten op verschillende wijzen te gebruiken cn om te werken in practische zoowel als kostbare weefsels. DAMESVEST. waarvan wij de uitvoerige beschrijving voor onze abonnee's verkrijgbaar stellen. Prijs f 0.20. VKK 1755. Reeds herhaalde lijk bereikte ons het verzoek om beschrijvingen be schikbaar te stel len voor gebreide damesvesien voor oudere en meer gezette dames. Gaarne voldoen wij hieraan en meenen alleszins te zijn geslaagd met dit eenvoudi ge en practische model, dat gebreid wordt van vier- draads wol, waar van 7 steken in de breedte en een hoogte van 8 toeren 2J/2 c.M. in het vier kant bedragen. Maten: Lengte van den schouder tot onderkant plusminus 58 c.M.; wijdt: omtrek rug en buste 105 c.M. (strak gemeten). Lengte mouw (naad) 45 c.M. De uitvoerige beschrijving van dit vest, met een handleiding, hoe het te breien, is verkrijgbaar tegen den prijs van f 0.20. HYACINTEN, NARCISSEN EN ANDERE BOLLEN IN HUIS. Hoe staat het mat de bollen, die in de wintermaanden zoo'n liefelijke bloemen pracht en geur geven in onze woonkamers? Het is hoog tijd, dat men hier thans voor zorgt en tevens bij de aanschaffing vooral goede soorten kiest, waardoor de kans op mooie bloemen aanmerkelijk vergroot wordt. Hoe mooi zijn de witte, rosé, lila en an dere hyacinten, die over enkele maanden in onze vensterbanken prijken en waaraan wij thans de noodige zorgen moeten beste den. We zien naast de overbekende hooge, rechte glazen, thans ook aardige, moder ne lage glazen, die alle met water gevuld worden, hetgeen den onderkant der bollen niet mag raken, deze moeten er zelfs even boven komen, pl.m. 1 cJVf. Men zet de gla zen met bollen nu in een donkere kast. vorstvrij en wel zoolang totdat zich kleine worteltjes vormen. Na vijf of zes weken komen de bollen in de kamer en moeten de wortels steeds in het water zijn. Met crocussen en tulpen moet men even- eens geduld hebben en ze in aarde, die steeds vochtig gehouden moet worden, in een kast bewaard worden. Kleine troshyacintjes worden in glazen schalen gezet met kiezelsteenen aange vuld en water, daarna in een donkere kast gezet, totdat de bladeren ongeveer 10 12 c.M. opgekomen zijn. ONS PREMIE PATROON. P 5000. Uitsluitend voor abonné's f 0.18. Er zijn zoo van allerhande werk jes, waarbij wij onze kleeding gaarne bescher men, zonder nu >epaald een groot, mouwschort aan te trekken. Het model kan van al lerlei waschbaar materiaal ge maakt worden. Gebloemde sati net op cretonne staat altijd aar dig, doch moet vooral in niet te kleurige motie ven gekozen wor den. Het schort is gemakkelijk en vlug te maken, be staat uit drie doe len, zoodat alleen schouder en zijna den worden ver bonden. Onder- en zijkanten zoomen en bovengedeelte tegenbiezen. Sluiting met knoopen. Opgestikte zak. Verkrijgbaar in maat 46. Ten einde eventueele teleurstellingen te voorkomen, raden wij onze abonné's aan, het patroon spoedig tc bestellen, aangezien wij slechts een beperkten voorraad hebben en eventueele nabestellingen niet meer als premiepatroon geleverd kunnen worden. De prijs van 18 cent voor een prermepa- troon is alléén geldig voor de maand No vember, zoolang de voorraad strekt. TOILETZORGEN VAN DE TURKSCHE VROUW. De politieke ontwikkeling in Turkije heeft niet alleen de zeden cn gewoonten van dit oostelijke land veranderd, doch is ook van invloed geweest op de kleeding der vrouw. De voorschriften hieromtrent waren se dert eeuwen een uitvloeisel van de reli- gieuse wetten en thans, nu de autoriteiten hun levenswijze en gcdachtensfeer inge steld hebben op het westelijke gebied, is alles in den grond veranderd. De fez van de mannen is verdwenen cn door de Europeesche hoed vervangen en zij, die aan de oude tradities getrouw blij ven, worden zwaar gestraft, zoodat men zich niet meer met een fez op straat waagt. Met veel meer moeite gaat de verande ring in kleeding voor de vrouwen ge paard, daar zij in wezen zeer conservatief zijn. Streng verboden is het thans om de sluier te dragen, die sedert onheugelijke tijden haar gelaat aan het oog der wereld heeft onttrokken. De vrouwen in de ste den, in het bijzonder de jongere generatie heeft zich spoedig weten aan te passen en scheppen er zelfs behagen in zich op Euro peesche wijze te kleeden. Op het platte land, waar de vrouwen nóg vasthoudender zijn, kan men zich volstrekt niet vereeni gen met deze nieuwe wetten om zich onge sluierd te verloonen. Zelfs de vrouwen, die liet gebod niet durfden trotseeren vermij den het angstvallig haar gelaat aan vreem den te doen zien. Indien mogelijk verber gen zij zich indien er anderen dan de ge zinsleden in hun huis komen óf zij slaan gemoedelijk hun rok over het hoofd. De Oostersche gebruiken schreven tot voor korten tijd voor, dat niet alleen het gelaat, doch ook het hoofd bedekt moest zijn en nu hebben weliswaar vele elegante kuische vrouwen de sluier achterwege ge laten, doch zijn overgegaan tot het draeren van een hoofddoek, die zij bij wijze van een sjaal om het hoofd winden. Kemal Pascha heeft op galante wijze de aandacht weten te vestigen op het mooie haar der Turksche schoonon, dat inder daad een sieraad te noemen is, om zoo doende deze vrouwelijke tegenzin in on bedekte hoofden te overwinnen. Langzamerhand heeft men er haar toe gekregen afstand te doen van den hoofd doek, ziet men de dames met kortgeknipt haar en... gepermanente kapsel, waardoor haar uiterlijk aanzien nog moderner is geworden. ,Wat is thans echter gebeurd? De burgemeester van Istanboel heeft alle apparaten om de haren een blijvende golf te verleenen, categorisch verboden! Waarom, vraagt gij? Wel, lezeressen, hij is van meening, dat de lokkenpracht, die deze apparaten ge ven, nog een soort van ongeoorloofd om hulsel is, althans, zoo heet het, vreest hij wellicht dat een zoo modern handelen de kiem in zich kan dragen eener reactie? De Turksche vrouwen zijn radeloos, want, vragen zij zich af, waar blijft nu onze schoonheid, nu wij noch gekapte hoofdeli, noch doeken mogen dragen? Waar blijft ten slotte de schilderachtige romantiek van het morgenland bij deze ra dicale ontsluiering? EEN ONGEKENDE VERSCHEIDENHEID VAN HOEDEN. Lang heeft men zich, nog niet zoo heel veel jaren terug, tevreden moeten stellen met een enkel gangbaar model hoed, dat met kleine variaties gedragen werd. Thans kan men zich zoo'n dictatuur der Mode nauwelijks meer voorstellen, want men heeft zoo'n overgroote verscheidenheid in modellen, dat de keus hoe langer hoe moei lijker wordt. Vroeger droeg men óf het eene óf het an dere model, thans draagt men a 11 e s. Men ziet zoowel groote als kleine modellen, ge garneerde en eenvoudige sportieve hoe den, togues, mutsen, alle soorten veeren, lint, koord, fluweel en vilt, terwijl men zeker wel een dozijn verschillende stijlen heeft. Men kan zich modern zoowel als histo risch, of op welke wijze ook, „behoeden 's Morgens kan men verschijnen als do moderne zelfbewuste vrouw van thans, cenigo uren later het preutsche dametje van 1880 voorstellen en 's avonds een on genaakbare Renaissance schoone uitbeel den en dit alles door de hoed! Tot de meest verrassende kleine model len behoort de togue, die veel afwisseling cn mogelijkheden biedt voor ieder type. Men kan kleine toefjes bloemen of lint op zij aanbrengen of wel op een bruin fluwee- len togue een toef viooltjes. Ook de tulband ziet men in warme tinten, waarbij de weef sels deels gevlochten, deels om de bol ge wikkeld zijn en nu eens doen denken aan de hoofddoeken der Oostersche volken, dan weer aan die van een Maharadja, met veeren versiering of wel aan een Perzische, hoofdbedekking met sterk verhoogd mid denstuk. Of deze modellen flatteeren hangt af van liet gelaat en de persoonlijkheid en natuur lijk ook van de smaak. Nog steeds worden gedrapeerde baretten gedragen, soms zijn zij van glad vilt met siernaden en zijn vooral practisch bij wind en regen, omdat ze het hoofd stevig om sluiten. Zeer jeugdige gezichtjes met strenge klassieke trekken dragen met succes de zeer moderne hoeden, die het voorhoofd vrij laten en gladde naar achter geslagen randen hebben, de z.g. Auréool modellen, zoo genoemd omdat ze als het ware een halve krans vormen. De soepele Boticel- li's laten eveneens het voorhoofd vrij en worden in zachte tinten gezien. De kleine hoedjes en ook die met een te ruggeslagen rand ziet men veel met voiles dragen, die de helft van het gelaat bedek ken. Coquet en flatteus, daarbij practisch, omdat ze de lokken bijeen houden. Men draagt... alles! Alleen komt het er op aan te toonen, dat men zichzelf en zijn tvnen genoeg kent door het juiste te kie zen! GEBREID PAKJE VOOR JONGENS VAN 2—4 JAAR. WK 1770. Van dit aardige pak je, dat zeer zeker bij een ieder in den smaak zal vallen, stellen wij beschrijvingen beschik baar voor den prijs van f 0.25. Men kan zich voor den kleinen jon gen geen beter en nutti ger Sint Nicolaasge- schenk indenken dan dit vlotte pakje. De be schrijving is zeer duide lijk, zoodat niemand bij het breien moeilijkhe den zal ondervinden, indien de aanwijzingen worden opgevolgd. HEBT U AL KEUS GEMAAKT? Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad. Mu zenstraat 5b, Den Haag. (Girorek. 191919 t n v den Knippatronendienst), voor slechts 58 cent Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen 3 dagen worden afgehandeld. FLUWEELEN JASJE. VKK 1758. Koude herfstda gen doen ons naar een warm jasje grijpen, toch zien wij cr tevens gaarne goed mee uit. Fluweel vol doet voor dit doel altijd buitenge woon en bijgaand mode! is zeker ge slaagd. Het jasje beeft een aangezette, even klokkende volant, terwijl do naad door een smalle ceintuur aan het oog wordt onttrokken. Aan te bevelen is het jasje met effen kunstzijde tc voeren. De mouwen zijn naar onderen toe iets ruimer. Patronen verkijgbaar in de maten 46 en IS voor 45 cent. v*< n$B DE MODE IS FLATTEUS EN VROUWELIJK. Het is inderdaad een verblijdend ver schijnsel te noemen, dat alle uitingen der Mode zoo buitengewoon vrouwelijk zijn. Na verloop van tijden volgt steeds op te groote vrijheid en willekeur in de kleeding een reactie, welke thans te constateeren valt. Merkwaardig is het echter te noemen, dat thans vrijwel nlle dames datgene mij den in hare kleeding, wat ook maar eenigs- zins neigt tot het heerengenre, iets, wat vroeger niet het geval was, toen zelfs de smoking zoo natuurgetrouw als slechts mogelijk was, werd nagebootst. Thans worden de eenvoudige modelion opgevroolijkt door ruches, strookjes, plis- só's, volants, gespen, clips, in buitenge woon rijke verscheidenheid. De vele sieraden, die men ziet dragen zijn inderdaad met smaak gekozen, hier aan zijn trouwens de ontwikkelingsgraad en het kunstgevoel der draagster te her kennen. Het is niet slechts schijn, die in het ui(9r- lijk aanzien der goed gekleede vrouw tot uitdrukking, wordt gebrr.cht, doch veel meer persoonlijke cultuur. In vroeger tijden gold liet steeds als een voorrecht der beter gesitueerde vrouwen zich door voorname eenvoud tc onderschei den, daar zij liet beneden hare waardig heid vonden door bonte kleeding op te val len, of door schminken wellicht onder een twijfelachtige categorie vrouwen gerang schikt te worden. In do naoorlogs ja ren is er veel veran derd in de vrouwelijke Mode, waarin vaak geen eenheid tc vinden was. Het is echter een gewoon verschijnsel, dat op ieeïeren oorlog volgt en waaraan een algemeene verandering in denken en veelal ook aau moraal is toe le schrijven. Zelfs in landen, die niet direct bij den oor log betrokken zijn geweest is deze invloecf duidelijk merkbaar geweest cn jaren moe ten verloopen, eer en aleer men weer tot het meer normale terug keert. De mode herneemt hare plaats van weleer, zij het dan ook in gewijzigde» vorm Er heeft een groole versobering plaats ge had en alhoewel allerminst de totaal in druk verwaarloosd mag worden, zijn het juist de kleinigheden, die een japon of an der kleedingstuk charme verleenen, als jabots, garnituren, bloemen, clips e.d. Do mode past zich inderdaad aan de eischen des tijds aan en waar veel som berheid zich doet gevoelen en velen onder een druk leven, is het noodig, dat de vrou wen zorgen, het tekort aan levensvreugde aan te vullen door hare uiterlijke verschij ning, hetgeen zelfs met beperkte beurzen mogelijk is. Zeker is, dat wij ons niet meer zouden aanpassen aan de buitensporige eischen van het Barok tijdperk met zijn overdaad,, welke geenszins in het kader van dezen tijd past. Het is dan ook een gelukkig ver schijnsel te noemen, dat een oplossing is gevonden, die in overeenstemming is met de eischen, welke wij thans moeten stel len en die daarbij zoo uiterst flatteus eia vrouwelijk is. VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. In groote gezinnen bestelt de huisvrouw zuchtend steeds weer opnieuw boter* waardoor de huishoudrekening aanmerke- 'ijk verhoogd wordt. Met zuivere en goed- koope hulpmiddelen kan men veel langer uitkomen, terwijl de smaak uitstekend blijft. Men maakt een papje van 2 d.L. melk en 2V2 ons maizena of sago, voegt hierbij 3 d.L. kokende melk en 20 gr. zout. krengt alles roerende aan de kook, neemt de pan van het vuur, roert een geklopt ei door de massa en klopt er daarna lepels- gewijze een half nond boter door het papje. Wild heeft dikwijls een sterke smaak,, waaraan tegemoet gekomen kan worden, in dien men het in zijn geheel of in stukken gesneden 24 uur in roode of witte wijn met water laat staan of wel in half water, hall azijn, gesnipperde uien en laurierbladen; ook kan men karnemelk gebruiken. Van Mjd lot tijd wordt het vleesch gekeerd, daarna gedroogd en gebraden. Niet alleen 'al de smaak zeer veel verbeterd zijn, doch het vleesch is zeer veel malscher geworden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 19