Bestelt uw banketletters en gebak bij fa» K* ROL Het naderend petroleum embargo. Aga-Fornuis M. Klercq Zoon Wieringermeer. Zal Oorlog het gevolg zijn? KIJKEF1 is KOOPEfl ti CLOECK DE V RIES Laval zegeviert. Algemeene mobilisatie in Italië te wachten? Mussolini wanhopig KIND DOOD OP STRAAT GEVONDEN. Autobus-ongeluk bij Maasland. Centrale Verwarming iiffliiiraiiiiffliiffliiiiffliiiiffliitiffliiiiaiiiHiii Zijn financieels politiek bekrachtigd. Alarmeerende stemming in Tircl. St. Nicolaasgeschenken FRANKRIJK STEUNT ENGELAND. Zaterdag 30 November 1935. Postrekening No. 23330 SCHAG 3 E 3 Pit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bjj inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 24 PAGINA'S. 793te Jaargang. No. 9862 Int. vTelef. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden, naar plaatsruimte berekend. De Italiaansche regeering bereidt zich .voor. Tigre reeds beschouwd als Italiaansche overzeesche provincie, £Van een special en correspondent.^ Rome, Vrijdagavond 29 Nov. Italië ver keert nog steeds in opwinding over de drei gend© petroleumboycot. De gemechaniseer de oorlog eischt geweldige hoeveelheden olie en de regeering vraagt zich nu af, waar die ite vinden. Men kan zich een indruk van den omvang van-dit vraagstuk vormen, wan neer men weet, dat meer dan 20.000 motor voertuigen dag en nacht tusschen Massaoea en Makalle en in Somaliland rijden. Boven dien is er het tankcorps, dat voortdurend Ibenzine noodig heeft en een driehonderd vliegtuigen, die alleen reeds 80.000 L. benzine per uur verbruiken. De Italiaansche regee ring beraamt algemeene maatregelen tegen een eventueele poging om den invoer van een der meest vitale producten te boycotten. Deze toestaan uit: le. het tote en minimum terug- torengen van het benzineverbruik; 2. propa ganda tegen sancties en landen, die olie voortbrengen; 3. organisatie van verbindin gen voor een eventueelen smokkelhandel in geval van een olieboycot. Het spreekt van zelf, dat een regeeringsverbod in de landen, die sancties steunen, zooals in de Vereenig- de Staten de leveranties van particuliere on dernemingen, die niet voor speculatie en avontuur terugdeinzen, niet kan verhinderen. Het fiasco van het Amerikaansche drankver bod heeft dat voldoende bewezen. De eenige belemmering voor Italië is in dit geval, dat' men geweldige prijzen en contante betaling zal eischen. Een vierde maatregel der Italiaansche overheid bestaat in de directe voorbereiding van eventueele vijandelijkheden, die naar men hier aanneemt, bij een petroleumblokkade niet kunnen uitblijven. De regeeringsvertegenwoordiger deelde vandaag aan de buitenlandsche pers mede, dat de Italiaansche regee ring en het Italiaansche volk het inwerking treden van een olieboycot als een daad van ernstige en op zettelijke vijandigheid zullen beschouwen. Vanavond meldt de „Giornale militaire" .dat de afdeeling artil lerie der carabinieri en diverse militaire deskundigen uit de lichtingen 1904 tot en met 1912 thans weer onder de wapenen zijn geroepen. Het koninklijke re giment der carabinieri is een vrijwilligerscorps. Het is Italië's uitgelezen gevechtsschare, die vrijwel on der dezelfde regelen valt als het geregelde leger, maar die speciaal gebruikt wordt als een soort staatspolitie om de orde te bewaren en in tijden van oorlog eveneens als militaire politie optreedt. Men kan slechts gissingen maken over de beteekenis van deze nieuwe oproep tot mobilisatie. In ieder geval wijst alles er op, dat het dreigement van oorlog sinds de besprekingen over het embargo op petroleum nader komt. Het Italiaansche oorlogsnieuws beperkt zich tot een ontkenning van de berichten over het omslaan van den oorlogsbalans in Ogaden, en spreekt over het bombardeeren van Abessijnsche bolwerken in dit district. Het behelst verder de verklaring, dat kolonel Clifford (de Engelsche getuige van het Oeal-Oeal-incident), de militaire organisatie van het militaire leger van den Zweedschen generaal Virgin heeft overgenomen. In een bericht, dat uit «jiboeti heet te komen, schrijft de „Tevere" de lolgende woorden in een onderkop: „Abessijnsch bevel in handen der Engelschen". Het bericht luidt: Buitenlandsche correspondenten in Addis Abeba spreken hun afkeuring uit over den toenemenden Invloed van Sir Sydney Barton, den Engelschen vertegenwoordiger. Door zijn toedoen zijn agenten van de Engelsche regeering langzaam in posten geschoven, die tot nu toe door Europeanen waren bezet, die uit angst voor incidenten de stad hebben verlaten. De posten der Belgische en Zweedsche militaire instructeurs, die naar hun land zijn te ruggeroepen, worden thans bekleed door Engelsche officieren en generaal Virgin zal worden vervangen door kolonel Clifford, den organisator en provoca teur van eal Oeal. Op deze wijze heeft Engeland zich kalmweg van de leidende posities verzekerd". Nieuwsberichten van buitenlandsche persbureaux, die Abessijnsche overwinningen bij Makalle en Gor- rahei melden, worden hier als ,even fantastisch als baron von Munchausen" verworpen. Radiografische berichten uit Mogadisco melden, dat de opmarsch der Italianen in Ogaden de Abessijnen heeft ge dwongen Daggahboer voor verdediging In gereed heid te brengen. Een officieel bulletin bericht, dat Italiaansche aviatuers Daggahboer hebben gebom bardeerd en verscheidene ammunitievoorarden heb ben vernietigd. Hetzelfde bulletin verklaart, dat inheemsche troepen in Erythrea de Abessijnen heb ben teruggedrongen in de buurt van den pas Abare en dat verder troepen op de vlucht zijn gejaagd door het tweede legercorps in de Maciannetta-zone. Gevangenen werden door de Italianen buit ge maakt. Luchtverkenningen worden voortgezet rondom het Asjangi-meer. Italiaansche publicaties vermelden thans Tigre als een Italiaansche provincie, blijkbaar volgens de oude opvatting, dat bezit alle verdere wetten breekt. Een der publicaties der regeering, getiteld „De nieuwe overzeesche provincies" heet „Tigre" en geeft een kaart van een gebied, dat zich uitstrekt Zuidwaarts tot aan het meer Asjangi, Oostwaarts tot aan de grens van de Danakilwoestijn en Westwaarts tot de Oeoghera-zone. Het boek geeft een buitengewoon interassante opsomming van het menschlievende werk, dat de Italiaansche over heid daar sinds de bezetting van dat gebied heeft uitgevoerd. Het pamflet is uitgegeven onder de auspiciën van het fascistisch koloniaal instituut. (Auteursrecht Morning Post - A.N.P.). Tragisch ongeluk te Hilversum. Vermoe delijk door vrachtauto overreden. Een tragisch ongeluk vond gistermiddag om vier uur in de Kastanjelaan te Hilversum plaats De arbeiders van in die laan in aan bouw zijnde huizen werden door een jongetje geroepen om eens te komen zien, wat er met zijn kameraadje was gebeurd. Zij zagen toen een kind bewusteloos op den weg liggen en alarmeerden onmiddellijk den G.G.D. en de politie. Toen deze arriveerde kon een arts slechts den dood door inwendige verbloeding con- stateeren. Het ventje bleek te zijn de 6-jarige H. L'. D., woon achtig aan den Hilvertsweg te Hilversum. De politie kon van het vriendje van het slachtoffer nog geen inlichtingen verkrijgen, daar de jongen zeer over stuur was Andere personen hebben het ongeluk niet gezien. Men vermoedt, dat de beide jongens op een uit Bus- sum afkomstige vrachtauto zijn geklommen, waarna het slachtoffer is gevallen en door een der wielen is overreden zonder dat de bestuurder daarvan iets heeft gemerkt. Het stoffelijk overschot is naar het Diaconessen- huis te Hilversum vervoerd. Goed afgeloopen. Gisteravond omstreeks half acht is op den Maas- sluischen weg onder Maasland, een autobusongeluk gebeurd, dat vrij goed is afgeloopen. Op dezen smal- lenweg wilde de chauffeur de R., van de Vlaarding- sche Autobus Maatschappij van den dienst* Maasland- Maassluis-Vlaardingcn, een vrachtauto van De Neef uit Maassluis passeeren. De bus zakte daarbij in den zachten berm van den weg, kantelde, en kwam on dersteboven in een sloot terecht. Met groote moeite zijn de chauffeur en drie passa giers gered. Behoudens een nat pak en eenige kleine kwetsuren zijn zij er goed afgekomen. Met personen auto's werden zij naar hun woningen gebracht. Van daag zou de autobus gelicht worden. lllllICTllllimilCTIlllKilllll Uitvinding van den Zweedschen Nobelprijs Winnaar Dr. Dalén. Het Ideale Keukenfornuis voor etenkoken - bakken en bra den keukenverwarming - warm- watervoorziening. Verbruik per maand aan cokes slechts 11.75. Alleenverkoop Noord-Holl. Noor derkwartier TTECHN. BUR. ALKMAAR - TEL. 2197-3897. Opnieuw een meerderheid in de Kamer. Motie van vertrouwen aangenomen met 324 tegen 247 stemmen. Aan het einde van de Fransche kamerzit ting van heden, welke met enkele onderbre kingen den geheelen dag duurde en welke gewijd was aan de debatten over de finan- cieele politiek der regeering, heeft de kamer haar vertrouwen in het kabinet-Laval met 324 tegen 247 stemmen uitgesproken. Na twee dagen van zware en vaak belang wekkende debatten, waarin voortdurend de adem der devaluatie door de Fransche Ka mer ging, doch tevens bleek, dat geen enkele politieke partij de muntmanipulatie aan durft, laat staan het er met andere partijen over eens kan worden, heeft de regeering- Laval dus met betrekking tot haar financi- eele politiek gezegevierd. Omtrent het verloop van de zitting seinde Reuter gisteravond het volgende uit Parijs: Hedenmorgen om half tien zijn de kamerdebatten over de financieele politiek der regeering hervat. Na den eersten spreker, een communist, die poog de aan te toonen, dat de decreten geen economisch herstel brengen, kreeg de radicaal-socialist Henri Clerc het. woord, die een uitvoerig pleidooi hield voor devaluatie. Marcel Deat (socialistische unie) becritiseerde de financieele politiek der regeering en beschuldigde haar ervan, de oorzaak te zijn van de campagne te gen het parlementaire en republikeinsche regiem. Vervolgens hield de socialistische leider, Blum, 'n redevoering, welke herhaaldelijk door interrupties werd onderbroken. Spr. eischte het recht op, te her inneren aan den strijd, welken de socialisten het laatste jaar hebben gevoerd tegen de deflatei-politiek en verklaarde, dat, indien eens de devaluatie onver mijdelijk zou worden, de kamermeerderheid daarvoor verantwoordelijk zou zijn. Toen een stem van rechts riep: „Neemt de macht in handen", antwoordde Blum: „We zijn gereed haar in handen te nemen." Hierop werden de algemeene debatten gesloten en de zitting wederom verdaagd. Na de hervatting van de zitting werd overgegaan tot de stemming over een door eenige radicaal-socia listen ingediende motie van vertrouwen in de regee ring van welke stemming wij den uitslag boven me dedeelden. „Beter negen gezonde francs, dan tien die niets waard zijn". Vóór de stemming had Laval zelf nog het woord genomen en een verklaring afgelegd, waarin hij herinnerd eaan den toestand, waarin de kamer de volmachtenwet had goedgekeurd. „Het is,' aldus Laval, thans vijf maanden gele den, dat ik op dit spreekgestoelte stond, om u te verzoeken, een motie aan te nemen, waarin de re geering volmacht werd gegeven, de devaluatie te voorkomen en de noodzakelijke decreet-wetten uit te vaardigen, ten einde de situatie het hoofd te bieden. De regeeringen-Flandin en -Bouisson wa ren pas ten val gebracht. Yvon Delbos had de op dracht tot kabinetsformatie van de hand gewezen. Ik wist, welk een verantwoordelijkheid ik op mij nam. Wij hebben niemand misleid. Er was een deficit van ongeveer tien milliard; het goud vloeide uit het land. Wij hebben de maatregelen getroffen, waartoe wij opdracht hadden. Blum heeft er zijn TROEPENVERPLAATSINGEN NAAR DE FRANSCH- ITALIAANSCHE GRENS. Reuter seint uit Innsbruck: Volgens berichten uit Zuid-Tirol blijven slechts 3 van de 7 divisies in Noord-Italië voor de verdediging van den Brenner. In de laatste 48 uur zijn, naar men zegt, 3 divisies naar de Riviera gedirigeerd, om aan de FranschItaliaansche grens te dienen. Een ge mechaniseerde divisie is op het punt naar Zuid-Italië te vertrekken, waar haar een speciale taak zal wor den toegewezen voor de kustverdediging. Groote hoeveelheden munitie zijn van Zuid-Tirol naar Zuid-Italië overgebracht. Minder dan 30.000 soldaten zullen aan de Noord grens blijven, tegen 500.000 dezen zomer. Volgens dezelfde berichten is onder de bevolking van Zuid-Tirol groote ontsteltenis gewekt door de hard nekkige geruchten, dat Mussolini binnenkort een al gemeene mobilisatie zal gelasten. Alle verloven der soldaten en zwarthemden zijn in getrokken en veroeken om verlof worden niet inge willigd. PlCTIiliraMICTIllICTIIlllCT Waar zal ik die koopen? Natuurlijk bij. SPOORSTRAAT 8—10. TEL. 206. DEN HELDER Daar heeft men een geweldige keus tegen den laagsten prijs. Nergens goedkooper. - verbazing over uitgesproken, dat wij zeiden, dat deze maatregelen een uitzonderlijk en tijdelijk ka rakter dragen. Ik voor mij ben en blijf van een andere meening. De tot nog toe door de regeering getroffen maat regelen moeten voltooid worden. Nog is niets in gevaar ,als de kamer verstandig en moedig is. On getwijfeld hebben wij kortingen moeten invoeren op salarissen en pensioenen, maar dat was te ver kiezen boven een faillissement. Het is beter, negen gezonde francs te hebben dan tien, die niets waard zijn. Laten de aanhangers van devaluatie en de genen, die ons becritiseeren, mijn moed hebben, in plaats van iedere verantwoordelijkheid te weigeren. Lavals rede werd herhaalde malen door leven-, dige toejuichingen onderbroken. Hij ontvangt niemand meer, De Manchester Guardian meldt, dat de econo mische toestand in Italië met den dag slechteer wordt. Het schijnt dat Mussolini geheel ontgoochelt is, er slecht uitziet en bijna niemand meer wenscht te spre ken. Het _volk verkeert in een wanhoopsstemming. Zelfs schijnen ongeregeldheden te zijn uitgebroken, we gens het niet-dooigaan van de toegezegde demo bilisatie van 100.000 soldaten. Laval stelt er de Duce van in kennis, Gisteravond werd te Londen het bericht bevestigd, dat als gevolg van de algemeene bespreking, die de Engelssche ambassadeur te Pariis met Laval heeft gevoerd, men het wenschelijk achtte, dat Laval op duidelijke wijze aan de Italiaansche regeering zou uiteenzetten, dat Frankrijk volgens het volkenbonds pact Groot-Brittannië te hulp moet komen, oo er in de Middellandsche Zee of elders, een aanval op de Engelsche strijdkrachten zou worden ondernomen. Reuter verneemt, dat Laval niet alleen den Itali- aanschen ambassadeur van bovengenoemde Fran sche verplichting in kennis stelde, doch tevens ver klaarde, dat Frankrijk en Engeland zij aan zij blij ven met betrekking tot het voorstel van een embargo op petroleum. Sport. Zondagmddag a.s. 2 uur komt Flevo 1 uit op eigen terrein tegen Hem 1. Een slag van een paard. De landbouwer J. O. aan den Koggerrandweg kreeg onverwachts een slag van een zijner paarden. Hij liep eenige zware verwondingen op aan z'n hanct Medische hulp was noodig. Drainage stopgezet De drainage van onzen polder, uitgevoerd in werk verschaffing, zal worden stopgezet, vanaf heden tot 1 Febr. a.s. Een koud bad. Op weg naar het werk en bij 't oversteken van een pontje kwam de werkman R. v. d. W. Donderdag morgen op ongewenschte wijze in het vrij diepe kar naai terecht. Gelukkig mag het heeten dat dit vroe ge ochtendbad kort duurde, daar de drenkeling kans zag spoedig op het droge te komen. Het pontjes- overvaren blijft gevaarlijk werk en... oppasscnl Stagnatie hooiexport. Door de ingetreden stagnatie in de hooiafzet, is momenteel het persen afgeloopen. De dorschcampag- ne daarentegen zal spoedig weer aanvangen. Er zal naar verluid met een 9-tal dorschmachines worden gedraaid, ZONDAG 1 DECEMBER. NED. HERV. GEMEENTE. Middenmeer, voorm. 10 uur, Ds. B. Nijholt. Slootdorp, 's avonds 7 uur, Ds. Nijholt. HERV. EVANGELISATIE. Slootdorp, voorm. 9 uur, de heer Kiewiet. Middenmeer, nam. 2 uur, de heer Kiewiet. In beide diensten extra collecte. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Slootdorp, voorm. 9 uur Leesdienst. Slootdorp, nam. 2.30 uur, Cand. Kreuzen, van Enk huizen. Middenmeer, voorm. 9.30 uur, Cand. Kreuzen. Middenmeer, nam. 3 uur, Leesdienst.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1