Voor Visitekaartjes Be tarieven van het P.E.N. Modellenboek Boekh. TRAPMAN - Schagen Ingezonden stukken. Het bszuinigingsontwerp aangenomen. Zie ons Nieuwe Bij al ome agenten ligt dit nieuwe modellenboek ter inzage MET GESTOLEN GELD AAN DE ROL. PUZZLEWEDSTRIJDEN. DE MOOISTE FOTO V RE CHTSTREEKSCHE LEVERING IN STRIJD MET VERKLARINGEN? In de voortgezette vergadering van de Staten van Noord-Holland betoogde de heer De Jong Schou wenburg (C.H.), dat er wel zeer bijzondere om standigheden moeten zijn voor de provincie om af te wijken van de gevolgde gedragslijn van het P. E.N. ten aanzien van de gem. bedrijven. Na de op richting van de centrale te IJmuiden kon het oude standpunt ten opzichte van de distributie niet meer gehandhaafd worden De motie-Lambooy vraagt nu op de gevolgde gedragslijn terug te komen; maar indien de^e motie wordt aangenomen, zou de veiligstelling van het bedrijf in gevaar komen, om dat dan, alleen de slecht rendeerende bedrijven aan de provincie zouden overgaan. De hoofdzaak is thans het gevaar voo rde gemeenten van het ver liezen van een winstbron. Zoo beschouwd is er iets in de motie, dat men niet geheel kan ter zijde stel len. Wanneer er nu gemeenten zijn, wier budget in c)e war werd gestuurd doo rde overneming van het bedrijf zou spr. voelen voor een compensatie; maar de motie vraagt dat niet. Zij slaat op alle ge meenten. Als er sprake zou zijn van een overgangs maatregel zou toch zeker een regeling moeten worden getroffen, waarbij het P.E.N. zou uitkomen Spr. voelt wel iets voor de moeilijkheden van som mige. gemeenten. De heer Van Engelen (K.D.P.) verdedigde een motie, Ged. Staten uitnoodigend, een regeling der tarieven te ontwerpen, die rekening houdt met de behoeften en de koopkracht der verbruikers. Deze motie voor electriciteit- en watervoorziening be doeld, beoogt invoering van een progressief tarief. Hij vraagt verder verdeeling van het vastrecht tarief in klassen. Spr. verzocht nu geen stemming, maar prae-advies. De heer Seegers (C.P.) verklaarde vóór de motie- Lambooy te zullen stemmen. De heer Reinalda (S.D.) verklaarde het met den heer Lambooy eens te zijn, als deze zegt, dat de gemeenten het slecht hebben; maar dit hoort niet in de Staten thuis en het heeft met de stroomleve- ring niet te maken. Spr. stelt vast, dat het belang van den verbruiker voorgaat en dat is gediend met concentratie. De heer Heijermans (S.D.) merkte op, dat de motie-Heilker beter kan worden ingetrokken. De heer Sietsma (V.D.) kwam op tegen de uit lating van den heer Van der Waerden over het gemeentebestuur van Alkmaar in de electriciteits- voorziening. Spr. kan met het voorstel-Lambooy niet meegaan. Daarentegen verklaarde de heer Dam (A.R.) veel te voelen voor dat voorstel. De heer Luden (C.H.) vraagt aan Ged. Staten, wat de waarheid en niets dan de waarheid is van de cijfers aan de Statenleden verstrekt door de gemeentebesturen van Hilversum, Alkmaar, Naar- aen, Bussum. De heer Romme (R.K.) besprak in het bijzonder de motie-Van Engelen, om bij de tariefsregeling rekening te houden met de groote gezinnen. Spr. citeert uit de besprekingen van 1923 met Hilversum gevoerd en stelt vast, dat wel degelijk toezeggin gen doör hét P.E.N. zijn gedaan van niet-levering rechtstreeks aan huis. Antwoord van Gedeputeerden. De heer Bruch (A.-R.) verklaarde de sprekers in volgorde te zullen beantwoorden. Eerst komende tot de opmerkingen over de wateronttrekking aan den bodem, zegt spr., dat over het verband tus- schen de wateronttrekking en den achteruitgang der cultures geen communis opinio bestaat. Overi gens merkt spr. op, dat wanneer blijkt dat water kan worden gewonnen uit het IJsselmeer, het niet noodig zal zijn dat water voor de geheele provin cie wordt onttrokken aan een klein gedeelte der provincie. Den heer Thomassen antwoordt spr., dat het de bedoeling is het duinbezit geleidelijk te ontsluiten. Voor het maken van een lift in den watertoren te Laren zijn volgens spr. geen bepaalde strikte ter men aanwezig. Spr. gaf vervolgens inlichtingen omtrent de wijze van reserveeren door de bedrijven en meende dat van een voorzichtige politiek kan worden gespro ken. De vergadering werd verdaagd tot Vrijdagoch tend half elf. „Algr. Hsbl." Oudesluis, 29 November 1935. Geachte Redactie, Vergun mij als abonnó s.v.p. eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad; bij voorbaat mijn dank. 'Met aandacht heb ik de raadsvergadering van Dinsdag 2ö Nov. gelezen en tot mijn spijt en van alle arbeiders van Zijpe moeten constateeren dat de S.D.A.P.-fractio nog heel weinig inzicht heeft van het gemeenschapsbelang. Ten eerste wat betreft do loonoijslagregeliug zou ik tot den heer Veltman wil len zeggen: als u zich laat leiden door een optimis tische rede door den eersten wethouder in de voor gaande vergadering uitgesproken, is daarmee komen vist te staan, dat u en de heele S.D.A.P.-fractie van den loonbijslag nog heel weinig begrip heeft. En dat moet u nu ook toegeven, daar u nu met 't argu ment naar voren komt, dat u er nog niet in was ge werkt. Maar 't feit is er. dat de S.D.A.P.-fractie er aan heeft medegewerkt om arbeid, die in het parti culiere bedrijf thuisbehoort, over te schakelen naar de werkverschaffingsregeling en dat zal tot gevolg hebben weer loonsverlaging voor de arbeiders. Werk verruiming is heel mooi, maar daar naast moet de arbeider het recht hebben om zelf zijn loon te bepa len en ik had ook mogen verwachten dat de arbei- dersa/gevaardigden daarvoor tot het uiterste toe hadden gestreden. Maar niets van dat is waar, want bij het werkverschaffingsobject van Zijpe en Haze- poldcr voor bagger- en slootwerk, waar een Rijkssub sidie wordt toegekend van 90 op het arbeidsloon, wordt ook weer een uurloon van 25 cent vastgelegd. Vergoeding voor laarzen en gereedschap mag toch zeker niet bij 't uurloon worden gerekend, zooals de voorzitter het toelicht, dat het dan een uurloon van 27 cent wordt. Maar zoo is het niet mijnheer de voor zitter; de toeslag voor laarzen en gereedschap blijft mijns inziens buiten het gezinsinkomen En nu tot wethouder nassis zou ik willen zeggen, u spreekt wel als er geen loonbijslagregeling was, dan was er geen werkgever die f 15 gaf; maar moet dat dan gaan ten koste van de gemeenschap? Nee, nassis, zoo zie ik het niet, want bedenk wel, het is op elk gebied maar vernietiging van productie en zou u nu met de subsidie en lage loonen de produc tie nog willen opvoeren. Neen, Nannis. eerst be hoorlijke loonen voor de arbeiders, dat die de pro ductie kunnen koopen en dan spreken over bijslagen op het loon. Maar niet, zooals u zegt, menschen met gezinsinkomen komen ook niet voor werkverschaf- ling in aanmerking. Maar ik zou u willen verzoeken spreekt u in 't vervolg wat duidelijker uit wat u ge zinsinkomen noemt, opdat alle arbeiders het wat neter kunnen begrijpen. En met verwondering las ik dat de lieer Dignum nu moet erkennen, .dat alle menschen goed zijn, als ze maar goed geplaatst wor den. Daar ligt voor mij de erkenning in, dat de heer jjignum ook uegint te gevoelen, dat wij naar de so cialistische samenleving toe gaan. En wat betreft de salarisverlaging van Burg. en Secr., zou ik dit willen zeggen: u sprak van stand ophouden, maar terecht zegt Muiiatuii; weg met alle rangen en standen. Want u, mijnheer de voorzitter wijst er op, dat u behoorlijk gekleed moet gaan, en lid moet zijn van diverse vereenigingen en met die bewegingen moet meeleven, maar bedenk dan ook eens, dat wij als arbeiders ook graag goed gekleed gaan en wel lid willen zijn van verschillende ver eenigingen en met de geheele menschheid willen me deleven. Maar het wordt ons steeds maar ontnomen als men bedenkt, dat men nu al 25 cent per uur kan verdienen voor het zware werk, als slooten en bag geren. En dan spreekt men nog van succes als men 2 cent per uur wordt toegekend voor gebruik van eigen gereedschap. Maar terecht wordt er door den' heer Doedens op gewezen dat door B. en W. een verzoek van de arbeidersbonden om brandstoffentoe- slag is afgewezen, omdat dat de gemeente te veel zou kosten, maar ik meen dat de arbeiders niet ten onder mogen gaan ter besparing van de gemeente- financiën. Maar niet zooals de heer Veltman zegt: wij hebben maar niets gezegd, omdat B. en W. de toezegging deden dat de menschen in de werkver schaffing zouden worden geplaatst, maar ik vraag u, S.D.A.P.'ers, gij zegt zoo voor georganiseerd over leg te zijn en daarom stemdet. gij allen zeker voor het voorstel van B. en W. Maar heeft u ook wel overleg gepleegd met uw leden en vakvereenigingsmenschen over werkver schaffing of particuliere werkobjecten? Ik zou haast denken van niet, anders had u toch niet Kunnen mee gaan om al die werkgelegenheden in werkverschaf fing te laten uitvoeren en had u zich daar krachtig tegen moeten verzetten. U, Redactie, nogmaals dank voor de plaatsruimte, Met hoogachting, A. SLIKKER, Akker, Oudesluis. Eerste Kamer. MINISTER OUD BECRITISEERT HET PLAN VAN DEN ARBEID. Na Dr. Colijn, voerde Donderdagmiddag de Ministèr van Finantiën, de heer Oud, het woord over het be-^ zuinigingsontwerp. Eerst gaat spreker na den finan- tiëelen toestand, zooals die was in 1933 bij het op treden van het tweede Kabinet-Colijn. Er was toen een begrootingstekort van 190 millioen. Als men er dan rekening mede houdt dat de toe stand sindsdien vrij sterk is verslecht, dan begrijpt men dat de regcering wel met een geringe belasting- verhooging moest komen. Spreker zal zijn uiterste best doen om de belastin gen te drukken, maar zegt reeds van tevoren, dat dit geen gemakkelijke taak zal zijn. Volledig evenwicht zou eerst kunnen worden be-, reikt, wanneer in de wereld de economische toestan den zich zouden hebben hersteld. De grondfout van het Plan van den Ar beid is, dat het geen consequenties trekt uit het verminderde welvaartspeil. Men dient zich in te denken in den toestand van een grooten fabrikant, wiens afzetgebied voor een be langrijk deel is verloren gegaan door het optreden van een concurrent, die met meer efficiente middelen is gaan werken. Wanneer nu eerstgenoemde fabrikant op de oude wijze blijft voortgaan, ook met het beta len van hooge loonen, terwijl de ander met veel lagere loonen werkt, dan komt hij er niet mee. Bovendien zou de door het „Plan van den Arbeid" te scheppen toestand van grootere werkzaamheid gesteld, dat de 600 millioen daarvoor konden worden verkregen slechts voor den tijd van drie jaren gel den. Wie kan garandeeren, dat dan de crisis voorbij zal zijn? Snreker verwacht van het „Plan van den Arbeid", dat het er mee zal gaan als met het socialisatierapport, n.1. dat er over eenigen tijd niet meer over gepraat wordt. Spreker is geen bewonderaar van het fondsenstelsel ten bate van de uit te betalen pensioenen. Handhaving van het staatscrediet is alleen mogelijk wanneer men vertrouwen heeft, dat de reqeering al het mogelijke doet om het bud get sluitend te verkrijgen. Wanneer men alle maatregelen in hnn on derling verband beschouwt, dan is er geen en kele redenom het crediet op te zeggen. De weg, dien de regeering volgt, is naar sprekers meening de eenige, die tot oplossing van het vraag stuk der staatsfinanciën kan leiden. Daartoe is het noodig, rustig te blijven. Verlaten we dien weg, dan komen we er, meent spreker, zeker niet. De Minister van Justitie, de heer Van Schaik, ant woordt daarna zeer kort op enkele opmerkingen van het beteekenen van dagvaardingen, waarna de Mi nister van Binnenlandsche Zaken, de heer De Wilde, komt te spreken over de gemeentelijke indeeling. Er zijn ruim duizend gemeenten, waarin ons land niet is „ingedeeld", maar waaruit het is opgebouwd. W'aar noodig heeft spreker niet geaarzeld, samenvoeging van gemeenten voor te stellen. Het is hem echter niet bekend, dat de volksverte genwoordiging op een nieuwe gemeentelijke indee ling zou hebben aangedrongen, gelijk de heer Kolff meende. Dit berust wellicht op een staatrechtelijke dwaling bij den heer Kolff. Er is n.1. wel een door bepaalde Kamerleden op een reorganisatie van de gemeentelijke indeeling aange drongen, maar er is nimmer een motie van dien aard aanvaard. Men moet rekening houden met het historisch ge groeide, zonder zich vast te houden aan de historie. Noodlijdend zijn over het algemeen niet de kleine gemeenten, doch juist de groote. De combinatie van het burgemeesterschap en het gemeentelijk secretarisambt in een kleine gemeente is een maatregel in het belang van het gemeente lijk beheer, omdat de burgemeester, die anders geen volledige dagtaak zou hebben, zich dan geheel aan de belangen van zijn gemeente kan wijden. Bij de repulieken deelt de heer De la Bella (s.d.) namens den heer De Zeeuw mede, dat deze bij de be grooting zal terugkomen op de kwestie van het plan van den arbeid. Wat de fondsen aangaat, de rechten van de ver zekerden zouden niet anders magen worden behan deld dan die van de obligatiehouders. Spr. ziet niet in dat de opzet en de outillage voor dë 60 miJlioen van het werkfonds zooveel anders zou moeten zijn dan voor de 200 millioen per jaar voor het Plan van den arbeid gedurende drie jaren. Van een gedachte aan sabotage is geen sprake. Tot slot antwoordt Minister Colijn nog dat een ge dwongen leening voor het Plan van den Arbeid het Staatscrediet in gevaar zou brengen. De voorberei ding van het werk ingevolge het werkfonds omvat ook het onderzoek naar het oeconomisch nut van de uit te voeren objecten. Indien bijv. morgen de gelden gereed lagen voor den bouw van een tunnel onder de Maas bij Rotter dam, dan nog zou de technische voorbereiding van het werk ten minste een jaar vorderen. Deze spreker wijst nog eens nadrukkelijk deva luatie van de hand en herhaalt, dat de finantieele 'basis voor het Plan van den Arbeid ontbreekt. Uitvoering van Werken op groote schaal met het vooruitzicht dat wij over drie jaren in nog grooter misère zouden zitten, zou ons staatscrediet nog er ger schaden. Het wetsontwerp wordt daarna met 25 tegen 10 stemmen aangenomen. In tien dagen 1900 galden stukgeslagen. Vermoe delijke daders van inbraak te Tilburg in arrest. Door de Heldersche politie aangehouden. In den avond van Zondag 17 November ƒ.1. is in Tilburg uit de woning van den heer R. in de Bloem fonteinstraat een geldkistje met een bedrag van f 2500 gestolen. Al dadelijk, zoo meldt het „Nwsbl. v. h. Zuiden" vatte de politie verdenking op tegen zekeren S. en zekeren G.? twee smokkelaars, wien het verblijf in het bewakingsgebied was ontzegd. Deze twee man nen waren namelijk dien avond in de voor hen ver boden buurt gezien en sindsdien waren ze spoorloos verdwenen. De aandacht van de politieautoriteiten in den lan de werd op hen gevestigd. Dit had tot gevolg, dat Maandag te Alkmaar twee personen werden gesignaleerd, die groote verteringen maakten. De Alkmaarsche politie besloot deze lieden eens aan den tand te voelen, doch inmiddels bleek, dat zij per taxi vertrokken waren naar Den Helder. De politie te Den Helder slaagde er evenwel Dinsdag avond in de hand op hen te leggen. Het bleken in derdaad de gezochte S. en G. te zijn. Bij fouilleering werd op hen nog een bedrag van ongeveer f 600 ge vonden. Uit het voorloopig onderzoek kwam vast te staan, dat S. en G. vooral te Arasterdam groote verteringen hadden gemaakt. Zij, alsmede een in hun gezelschap aangetroffen vrouw, werden op transport gesteld naar Tilburg. S. en G. zijn daar in arrest gesteld, terwijl de Am- sterdamsche vrouw is heengezonden. De beide verdachten hebben tot heden geen beken tenis afgelegd. De aangehoudenen zijn geen Tilburgers. G., is af komstig uit Limmen (bij Alkmaar), S. uit Deijl (bij Geldermalsen) en alleen met het doel om te smok kelen waren zij naar Tilburg gekomen. Beide mannen zullen ter beschikking van de ju stitie worden gesteld. De Zoontjes van den -klok-kemafcer fcetoben bet goed.-. HERHAALDELIJK ERNSTIGE OVERTREDINGEN DER LOTERIJWET. Minister van Justitie dringt op scherp toezicht aan. Het Algemeen Politieblad bevat het volgende schrijven van den Minister van Justitie aan de heeren procureurs-generaal bij de Gerechtshoven: „Ter bevordering van een juiste handhaving der Loterijwet 1905 wordt onder Uw aandacht gebracht, dat de zoogenaamde puzzlewedstrijden, zooals die worden aangekondigd in dagbladen, periodieken, re clamebiljetten enz. in den vorm van kruiswoord- puzzles, prijsvragen en dergelijke, den laatsten tijd hand over hand toenemen. Aanvankelijk beperkt in aantal en in vorm hoewel veelal steeds formeel, echter in het alge meen niet op ernstige wijze, overtreding der Lo terijwet 1905 opleverende is dit reclamemiddel steeds meer van karakter veranderd en vormt her haaldelijk een ernstige overtreding der Loterijwet. Men tracht met de hier bedoelde middelen de pu blieke aandacht te trekken en te vestigen op eigen onderneming dan wel op bepaalde door haar in den handel gebrachte artikelen, om zoodoende den afzet te bevorderen. De waarde der uitgeloofde prijzen neemt toe. De fabrikant of winkelier, die door middel van zijn puzle zooveel mogelijk belangstelling zal trachten te trekken voor zijn zaak, zal er veelal toe over gaan puzzles zonder ernstige moeilijkheden op te geven, met als gevolg, dat vrijwel uitgesloten is te achten, dat onder de goede oplossers niet zou be hoeven te worden geloot ter aanwijzing van "de prijswinnaars. Als men voorts nog in 'aanmerking neemt, dat het straffeloos doen plaats vinden van deze puzzle wedstrijden door den een, diens concurrent en an deren er allicht toe brengt hetzelfde te doen, dan zal het duidelijk zijn, dat het gewenscht is, dat de justitie en politie haar bijzondere aandacht hieraan geven. Een door mij gewaardeerd plaatselijk optreden, somtijds beperkt tot waarschuwingen, vindt hier en daar plaats; een gelijktijdig optreden over het geheele land komt thans echter noodzakelijk voor. Ik verzoek u te bevorderen, dat aan het boven staande door de parketten en de politie de noodige aandacht zal worden gegeven door het houden van scherp toezicht, c.q. gevolgd door strafrechte lijk optreden." Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER BLOEMBOLLENVEILING VEREENINGING FRIESLAND TE BOVENKARSPEL. Een groote veiling van gladiolen werd weer gehou den, waarvan de aanvoer de verwachting wel over trof. Ook de kwaliteit was niet zoo goed als de vo rige weken. Kooplust was wel iets minder, waardoor de prijzen nog weer verder inzonken. De mindere soorten zijn bespottelijk goedkoop. De betere soorten handhaafden zich nog vrij goed. Noteering was: America 23—58; Mr. Alkemade 29; Anmutt 13—28; Albatros 130—135; Apricot 43—52; Anna Pfitzer 105; Anny Wigman 37; Ave Maria 145—165: Afterglow 08—60; Dr. Bernett 305; Joh. S. Bach 1490; Bar. Jules Hulot 42—68; Baron van Wijnbergen 16—35; Boule de Neige 2449; Belinde 3262; Brinstone 3050; Blauwe Vogel 95—135; Bleriot 38—69; Brillant 35—42; Catharina 90—115; Crimson Glow 18—48; Chris 56 —70, Charles Dickens 80—110; Captain Bovton 80— 140; Captain Fryat 25—35; Earlv Sunrise" 24—45; Early Surprise 41; Energie 36—5i; Emprcss of India 3468; Emma 150175; Edith Cavel 25; Flaming Sword 16—36; Flora 100; Golden -West 24—49; Glory of Holland 50; Golden Dream 140; Hallev 6—18; Hcrmione 4864; lTmniaculec 3250; Jac. van Beieren 3662.; 1'Innoncence 26; Impresieve 65; Lie- besfeuer 55—80; Lady Boreel 19—37; Lilac Wonder 3464; Leviathan 3255; Lovelines 58; Master Wiet- se 50; Mac. Laren 70—80; Maagd van Orleans 125— 180; Marocco 395; Mar. Foch 5—19; Mevr. van konij nenburg 160—205; Mount Everest 42—76; Maiden blush 9—24; Mont Cenis 32—52; Mr. Mark 100—105; Meilust 2234; van der Neer 3865; Nancy Hanks 52—72; Non plus Ultra 50; Odin 17—42; Orange Queen 18—38; Orange Blossom 115—160; Oranje Princes 210240; Paul Pfitzer 280—295; Princes .Tuliana 110; Paece 38—71; Prins van Oostenrijk 72; Picardy 4.40; Poolijs 1012 235; Philips 230; Prineeps 21—51; Perlé Brillant 85160; Panama 4164; Pink Pcrfection 20 —61; Pfitzers Triumph 155—240; Princes Astrid 22 —39; Pendleton 60—70; van Ravenstein 55: Red Em- peror 30—55; Rose precose 43—61; Rubini 26—48; Roi Soleil 2043; Red Canna 3671;. Rose Luisante 48— 55; Souvernir 12—48; Schwaben 24—65; Salmonea 85; Scarlet cardinal 20; Trudel Grotz 165; Unique 24—32, Venus 25—48; Virginia 110—145; Vanressa 23; White Giant 78—110; Wilbrink 39; War 42—68; Willv Wig* P?an 3Q—54; Wolfgang van Goethe 22—41; Yvonne 3o43; Yellow Standaard 64—87; Yellow Hammer 75 96; Alles voor de maat 12 op in centen per 100 st. De maat 10—12 in gewone soorten 518 pet Lilium Regale 24 op 3.00—4.20; 20 op 2.20—2 80: 18—20 1.10—1.40; 16—IS 0.60—0.85.

Schager Courant | 1935 | | pagina 23