De Sancties die de schuld van alles zijo Wat zal ik geven Jr Het probleem dezer dagen A Fa. Herm. de Raat, Sinterklaasverrassingen te wachten SPORT. Zaterdag 30 November 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9862 Theater Royal de slechte goudpositie van DE BANK VAN ITALIË - OFFER VAARDIGHEID VAN DE BEVOL KING. (Van een specialen correspondent.) ROME. De oproeping der Italiaansche regeering, waarin zij de bevolking uitnoodigt, goud voor de schatkist af te staan, stelt deze bevolking tevens duidelijk voor oogen, hoe groot de kosten der Abessijnsche expeditie zijn, maar men vertelt er niet bij, dat het gat, dat door den oorlog in de Italiaansche financiën is gesla gen, noodzakelijk door particuliere bijdragen moet worden gestopt. Men vertelt de bevolking, dat de sancties de schuld van alles zijn. Deze sancties zijn dan ook in dit opzicht een uitkomst voor de Ita liaansche regeering. Zij worden verantwoordelijk ge steld voor de uitputting der schatkist, die ontstaan is door het uitgeven van honderden millioenen, sinds het eerste oorlogsschip in Februari van het vorige jaar naar Oost-Afrika vertrok. In Mei 1934 trachtte de Italiaansche regeering het goud, dat in stroomen het land uit vloeide, tegen te houden. De internatio nale crisis was toen de uitvlucht. Dit argument is thans vervangen door dat van de sancties. In Maart van dit jaar werd nog een wanhopige poging gedaan om de situatie te redden. Italië dwong toen den internationalen handel, een quota-systeem te aanvaarden. Dientengevolge raakte de Italiaan sche handel in zijn eigen strikken verward. Men had in werkelijkheid een toestand geschapen, waar in eigenlijk door den handel zelf „sancties" werden toegepast. Ondanks dit alles zette Italië het Abessijn sche avontuur door met een begrootingstekort van meer dan 1600 millioen lire, een verlies op de handels balans van 1500 millioen lire, een goudreserve, die tot ongeveer 5000 millioen lire was teruggebracht en een buitenlandschen handel, die door het opgelegde quota-systeem levenloos was geworden. Deze cijfers dateeren uit het voorjaar; ik weet niet, hoe ze thans zijn. De Bank van Italië publiceert haar gewone pe riodieke balansoverzichtcn niet meer. Geen wonder! Men zou daaruit zien, dat de sancties de financieele situatie nauwelijks hebben beïnvloed, die situatie kan trouwens bijna niet sleckter worden gemaakt. De sancties vormen thans het slagwoord, waarme de een groote verscheidenheid van uitgaven wordt gerechtvaardigd en gemotiveerd; en om het goud uit de zakken der bevolking in de schatkist te krijgen, is het noodig, een propaganda te voeren, die werkt op de offervaardigheid van de Italianen. Woorden zoo als „de Volkenbond" en „de landen, die sancties toe passen", zijn tot nu toe voldoende geweest, maar het noemen van den naam „Engeland" bewerkt nog steeds de meeste wonderen. Menschen' uit alle standen in Italië offeren hun liefste bezittingen: erfstukken, medailles, enz., alles in goud. Het is inderdaad een kruistocht vol opoffe ring geworden. Men geeft kostbare zaken niet prijs voor niets, d.w.z. zonder dat de gemoederen diep zijn bewogen. Het is geen geheim, dat deze kruistocht in de eerste plaats gericht is tegen Engeland en ge voerd wordt met een haat, die zorgvuldig van over heidswege wordt aangewakkerd. Geen enkele Italiaan vraagt zich af, wat de wer kelijke reden van het goudtekort is. Intusschen vloeit datgene, wat nog aan goud over is, eveneens naar de fondsen, die bestemd zijn voor den oorlog in Abes- sinië of voor de maatregelen, die getroffen worden met het oog op eventueele complicaties in den in ternationalen toestand. Engeland zal Mussolini niet kunnen afbrengen van zijn besluit om het geheele kapitaal van het Italiaansche volk te beleggen in de expeditie, die op zoek is naar de verborgen schatten in Abessinië. Intusschen blijft het wachtwoord: „Uit den weg, verraderlijk Albion!" Als de potten met goud tenslotte een politiek fata morgana blijken te zijn, kan Engeland weer als zwart schaap dienst doen. Badoglio neemt het bevel in Oost-Afrika over. Maarschalk Badoglio heeft vandaag het bevel in Oost-Afrika overgenomen. De nieuwe bevelhebber kwam gisteren in Massaoea aan en werd aan boord van zijn schip door maarschalk De Bono begroet. Nadat de eerewacht was geinspecteerd, vond de offi- cieele overdracht plaats. Daarna begaf maarschalk De Bono zich aan boord van de „Vienna", om te rug te keeren naar Italië, en maarschalk Badoglio vertrok per auto naar het hoofdkwartier te Asmara. Mussolini heeft het Italiaansche kabinet bijeenge roepen tegen Zaterdag 30 November. De geheimzinnige troepenbewegingen. De Italiaansche pers en het ministerie van propa ganda geven geen verdere inlichtingen over de gis teren gemelde troepenbewegingen in Italië. Deze be wegingen worden niet ontkend, maar mededeelingen over de reden en de bedoeling zijn niet te verkrijgen. Het is zelfs mogelijk, dat het staande leger in Italië er niet bij betrokken is, maar dat opnieuw de troe pen naar L;bve worden gezonden, die tijdelijk wa ren teruggetrokken. Dit is echter slechts mijn eigen onderstelling, daar men, zooals .gezegd, in officieele kringen zwijgt. Ziet onze étalages en Het probleem is opgelost! Zoo'n paar van die heerlijk warme pantofiels Is 'n welkom cadean voor ledereen. en dan die ,euke avondschoentjesi Ze verrukken ieders oog. Wij hebben de grootste sorteering en De laagste prijzen. Langestraat 80, Alkmaar. TELEFOON 3383 Zichtzendingen gaarne op aanvraag. UITGEBREID EN AANTREKKELIJK PROGRAMMA. Hun, die door de onvoorzienbaarheid van de voet baluitslagen wat bijgeloovig zijn geworden, wordt er op gewezen dat we a.s. Zondag den traditioneelen voetbaldag hebben, waarbij we behalve de gewone wisselvalligheden ook nog te maken hebben met de Sinterklaassurprises. Men begrijpt dat wij ons dan ook ditmaal op zeld zaam glad ijs begeven, waarom we bij voorbaat de inschikkelijkheid van onze lezers afsmeeken, als ons orakel de plank eens erg mis blijkt te slaan. Sinterklaas is aan den anderen kant ook een goede zondebok voor een voorspeller, die er nogal naast is. Zoo n instelling is deze keer, meer dan ooit noodig. Want er gaat Zondag een programma met zooveel geweldige ontmoetingen tusschcn nage noeg gelijk geplaatste ploegen, dat de mogelijkheden tot mistasting talloos zijn. 2 A. Het begint al in de tweede klasse, waar onze Alk- maarsclie tweede klassers maar eventjes visite krij gen van Vriendenschaar. Hoe groot iemand's ver trouwen in Alcmaria zooals dat de laatste maand gemiddeld speelt ook is, een overwinning op de Culemborgsche elf zal hij niet verwachten. Hoogstens kan hij het hopen, waarmee we wel voldoende heb ben duidelijk gemaakt dat wij een Alcmaria-over- winning tot een verrassing zouden rekenen. Een ge lijk spel lijkt ons bereikbaar, als er zeer goed ge speeld wordt. Maar mogen we daarop rekenen na wat we den laat sten tijd zien? E.D.O. zal het tegen U.V.V. wel weten te redden, terwijl Zeeburgia, zij het met eenige inspanning, van Bloemendaal zal winnen. Voorts zijn er A.F.C.'t Gooi en KinheimD.O.S. 2 B. We zijn heel goed te spreken over West-Frisia. Eigenlijk gezegd hadden we in het geheel niet op dergelijke prestaties gerekend als zulke, welke de Enkhuizers ons wekelijks in duidelijke cijfertaal voorzetten. Zoo men weet gaat Velox aan den kop (waarvan W.F. in Utrecht overtuigend verloor), en de Enkhuizers nemen op fraaie wijze de tweede plaats in. Niettemin achten we hen kansloos, indien Velox niet om do een of andere reden achteruit gaat. Dat weerhoudt ons echter niet te hopen dat W.F. zich als gevaarlijke tweede zal blijven laten gelden. Daarom rekenen we er ook op dat er Zondag van W.F.C. gewonnen wordt. Velox krijgt O.S.V. thuis. 3 A. H.R.C.Helder is d e wedstrijd van Holland's Noor derkwartier. Toch is aan de belangrijkheid we merkten het Maandag al op veel afbreuk gedaan door de plotselinge ongunstige wending die er in de verrichtingen van de Heldersche clubs is ingetre den, zoodat de inzet van den strijd niet meer is: de bezetting van de eerste plaats, maar slechts de be De Duitsche vliegster Luise Hoffman, die op den terugweg van haarBalkanvlucht, den 2den van de zen maand, in de omgeving van Weenen tengevolge van een dichten nevel naar beneden stortte en met zware verwondingen naar het ziekenhuis moest (Auteursrecht Morningpost-A.N.P.) i WOrden gebracht, is daar dezer dagen overleden. slechting van de vraag wie van beide verder nog eenigszins kan meezingen in het koor der kampioens pretendenten. We gelooven echter niet dat de publieke belangstel ling gelijkelijk zal verminderd zijn als de belang rijkheid inmiddels is afgenomen. Want ook de opper heerschappij van den Helder staat op het spel en al mag met blijdschap worden opgemerkt dat de onder linge verhouding tegenwoordig uitstekend is, de sportieve eer vormt in deze een buitengewone prik kel, die alle ontnomen luister dubbel en dwars ver goed. Wie zal het winnen? Dat valt moeilijk te voorspel len. Maar met hem die een gokje heeft gewaagd op Racing zouden we toch maar het liefst portie staan, De prestaties van Helder vinden we de laatste we ken te weinig bemoedigend om er op te bouwen. Als Purmersteijn niet beter speelt dan op Wierin- gen, zal Zaandijk de punten gemakkelijk meekrij gen. Maar... in zulk gras ligt heel vaak een addertje! De Volewijckers plaatsten ons al dikwijls voor raadsels. Toch lijkt het ons waarschijnlijk dat ze Hollandia er op eigen terrein onder houden. In Krom menie gaat Alkm. Boys een lastigen wedstrijd tege moet tegen K.V.V., waarbij een gelijk speUons wel voor de hand schijnt te liggen. Wat tenslotte Succes in Beverwijk zal klaarspelen, beslist voorloopig de situatie onder aan de ranglijst. We hopen dat de Wieringers zich daarvan goed zul len doordringen. We zullen Succes niet „lekker" ma ken door een overwinning te voorspellen, dat achten we niet zonder meer verantwoord, omdat Beverwijk een te goede ploeg is. Maar wel durven we te vér- klaren dat als Succes ,er op zit zooveel zij kan, van het begin tot het einde, er niet verloren behoeft te worden. Open spel zal er absoluut gespeeld moeten worden; de vleugels dienen gebruikt te worden. Welaan, Succes, dan hebben jullie de kans geheel in eigen hand. Doet jullie best, Wieringers, het gaat er nu om. 1 A. Aangezien een gewaarschuwd man voor 2 en dus een gewaarschuwd elftal voor 22 moet gelden, geloo ven we niet dat Andijk de illusies van Texel op een zelfde wijze zal verstoren als die van de club uit Anna Paulowna. De belangrijkste wedstrijd, met een tamelijk on voorzienbare uitslag is B.K.C.—Alkmaar. De voor naamste voorwaarde tot het slagen van dezen wed strijd is de goede wil van B.K.C. Voelt deze zich terneergeslagen, na de teleurstelling in Andijk, dan kan een flink en doortastend begin Alkmaar reeds de beslissende goals opleveren. Is B.K.C. echter van meening dat ze nog lang niet is uitgeschakeld vooral ook omdat Texel de 22 December naar den Polder komt, gelooven we hierop te mogen vertrou wen dan zal Alkmaar het heel zwaar te verant woorden krijgen. We zien Alkmaar minstens een punt te Anna Paulowna achterlaten. Achteraf be schouwd zal Texel daarmede in de kaart gespeeld worden. D.T.S. gaat de verre reis naar Strandvogels aan vaarden. Andere ploegen laten zich vaak overspelen door het forsche en overrompelende spel van de Vogels, maar bij D.T.S. lijkt ons dat weinig succes te hebben om de. doodeenvoudige reden dat D.T.S. dezelfde speelwijze toepast. Wat tenslotte naar onze meening deze match zal beslissen is de meerdere techniek van de Oudkarspelieren en de schotvaardig heid waarover haar voorhoede, rustende op twee uitstekende vleugelspelers, beschikken kan. Als D.T.S. even op haar tellen past, hoeft Strandvogels geen moeilijkheden te geven. N.H.V.B. In 1 A wordt met eenige spanning uitgezien naar Alkmaarsche Boys 2—C.S.V. 1. De Castricummers zijn wel iets achterop geraakt, maar niets lijkt ons gevaarlijker voor de Boys dan te meenen dat ze daarom uitgeschakeld zijn. Bergen moet kunnen winnen van W.F.C. 5. Trou wens, puntenverlies is een weelde, die men zich in Bergen in het geheel niet meer mag veroorloven, indien men prijs stelt de kans die bestaat, te be houden. In 1 D lette men goed op de programmawijzigingen, die hier afzonderlijk volgen en trouwens ook uit dit overzicht kunnen blijken. Succes 2 zal Schoorl ont vangen. Bewegen zich de prestaties van Schoorl niet aanmerkelijk in opgaande lijn sinds de ondergang te Julianadorp, dan moeten we Succes 2 een kans toekennen hier een van haar schaarsche slachtoffers te vinden. Een aardige wedstrijd kan Atlas—Petten worden, waarbij we uiteraard eischen dat Petten niet plotse ling de goede wending afbreekt en terugvalt in de troostelooze sfeer waarin ze zich al te lang be wogen heeft.; Een gelijk spel zouden we van Geensen c.s. een goed resultaat vinden. We geven Wieringerwaard een kans tegen Racing 4. Heldersche Boys zal het Helder 3 lastig genoeg kunnen maken. Als Watervogels Zondagmorgen komt kijken en de Boys aanmoedigt is dat geen on begonnen werk. Ook in de vorige ontmoeting hield de kranige Bovs-verdediging, met keeper Looij aan het hoofd, met groote taaiheid stand. 2 F. ZeemachtOudeschild voorspelt voor de Texelaars niet veel goeds. Z. zal zich hierdoor bij de leiders voegen. M.L.D. wint van Helder 4 en Sparta 2 zal „Zal me benieuwen, wat de Goede Sint er vannacht in zal doen." probeeren ook Texel 2 onder de voet te loopen. Of 't lukken zal durven we niet te voorspellen. Dosko en H.R.C.5 kijken toe. In de vierde klasse is Dirkshorn 1Callantsoog 1 de wedstrijd van den dag. Wij houden het op de thuisclub. PROGRAMMA-WIJZIGING. 1 December. N.H.V.B. 1 A: VroneK.F.C. 4 vervalt. 1 D: Succes 2—H.R.C. 4 en Wieringerwaard—J.V.C. vervallen; Succes 2Schoorl en H.R.C. 4Wieringer waard ingelascht. 3 D: Berkhout 2M.F.C. 3 vervalt. 3 F: H.R.C. 6—J.V.C. 2 vervalt. 4 F: D.T.S. 3—Alkm. Boys.5 en Oudorp 2—Ursem 2 vervallen. Adsp. L: C.S.V. aSchoorl a vervalt. InlasschenJ C.S.V. aAkersloot a. Adsp. R: Helder aHelder b ingelascht Adsp. T: H.R.C. e—Helder e en Helder c—Succes b vervallen. Inlasschen: H.R.C. eSucces b. K.N.V.B. Onveranderd. De vermaarde komiek Joe Brown (bekend uit; „De Zesdaagsche") speelt de titelrol in „Circus clown", de film, die deze week in Theater Royal draait. In zijn klein hotel, dat de voormalige acrobaat Chuckles Howard (Joe E. Brown) exploiteerde na dat zijn vrouw er van door was gegaan met zijn compagnon, meldt zich op zekeren dag een der circusklanten', met wien hij vroeger samenwerkte. Een circusgezelschap had zijn tenten opgeslagen in de stad en zijn vriend noodigde Chuckles uit een voorstelling bij te wonen. Verbitterd door het voor val met zijn vrouw, wenschte Chuckles nimmer meer een circus te betreden en ook zijn zoon Happy (Joe E. Brown) verbood hij er heen te gaan. Zijn zoon had zich gedurende langeji tijd heimelijk op een eigengemaakt trainingstoestel geoefend en zoo kon het gebeuren, dat zijn vader hem bij zijn trai ning eens betrapte. Bij een voorstelling zien wij vader en zoon naast elkaar zitten in het circus. Happy, die nooit eerder een circusvoorstelling had bijgewoond is opgetogen en kijkt zich de oogen uit. Op een gegeven oogenblik holt een kleine jongen de arena binnen. Happy snelt hem achterna en kan nog juist voorkomen, dat hij onder de paarden te recht komt. Alice (Patricia Ellis) een trapeze-werk ster neemt den jongen, Dicky genaamd (Ronny Cosby) in haar armen, daardoor denkt Happy, dat zij de moeder is. Inmiddels wordt hij verliefd op Mlle. La Tour, die voorgeeft paardrijdster te zijn, doch die in werkelijkheid een man is. Hij loopt van huis weg en krijgt bij het circus een baantje als verzorger van olifanten^ en kameelen. Hij blijft Mlle. LaTour het hof makën, tot hij op zekeren dag door het afluisteren van een gesprek te weten komt dat LaTour een man is. Hij doet alsof hij niets gehoord heeft en begeeft zich naar LaTour's kamer om hem eens flink onder handen te nemen. Steeds wacht Happy op de kans eens te laten zien wat hij wel kan, doch niemand wil naar hem luis teren. Op zekeren dag vertelt Alice hem, dat zij met den directeur zal gaan spreken en hem vragen of hij een baantje heeft voor een goed acrobaat. Happy, die denkt, dat zij dit voor hem doet, koopt een groote bos bloemen voor haar. Bebe, een leeuwentemster (Dorothy Burgess) ziet hem aan komen en neemt hem de bloemen af, werpt zich in zijn armen met de bedoeling tweedracht te zaaien tusschen LaTour, haar minnaar, en Happy. Haa£ echtgenoot betrapt haar en geeft Happy een pak slaag. Happy gaat naar Alice en vindt haar in de armen van een ander. Hij maakt haar een ver wijt, doch toen zij de man aan Happy voorstelde blijkt deze haar broer Frank te zijn (Gordon West- cott), die wegens drankmisbruik zijn betrekking verloor en voor wien zij moeite deed een baantje te krijgen als trapeze-werker, hetgeen haar gelukt Juist voordat Frank zijn nummer moet maken ziet Happy, dat hij alcohol drinkt. Hij tracht hem de flesch afhandig te maken, doch dit lukt hem niet. Terwijl Alice binnenkomt laat Frank de flesch los en Happy.drinkt het restant op, teneinde Alice in de waan te brengen dat- Frank nuchter is. Happy wordt dronken en krijgt hierdoor zijn ontslag. Dieo teleurgesteld keert hij naar zijn vader terug. Hij voelt zich echter zoo ongelukkig, dat zijn vader hem den raad geeft naar Alice te gaan en haar de ware toedracht te vertellen. Hij keert naar het circus terug teneinde Frank te bewegen de waar heid te zeggen. Bij zijn aankomst aldaar bemerkt hij, dat Frank weer dronken is. Binnen enkele mi nuten moet hij aan de trapeze werken. Hij meent goed te doen Frank voorloopig onschadelijk te maken, door hem een slag toe te brengen en trekt snel Frank's uniform aan. Hij snelt het circus bin nen en maakt Frank's nummer. Nadat Alice be merkt heeft dat Happy het werk van haar broer heeft overgenomen, vertelt hij haar. dat Frank niet in staat was om op te treden wegens dronkenschap Happy oogst enorm succes en Alice vraagt hem thans voorgoed zich bij het circus aan te sluiten. Dat Happy eerst thans recht gelukkig is behoeft geen nadere vermelding.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5