Mr* J*E*W*Duijs uit de SJX-Kamerfractie Begrooting van N.-Kollond aangenomen voor llw St. Hicolaas-lnkoopen BESLIST ZEER VlIRDEEUfi Sparta 2 - Texel 2 Zaterdag 30 November 1935. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9862 echter lid van de volksvertegenwoordiging. Geen candidatuur meer voor 1937. Motie Lambooy verworpen. Plaatselijk Nieuws. iiraiiim Alkmaarsche Kaasmarkt. Hengelen in het Amstelmeer. Firma G. de Waard, EBHSHSMBBGBHaEBHBi KSÜl ZONDAG as. Zijn standpunt tegenover de leiders en het partijbestuur van de S.D.A.P. ln een uit voerige en scherpe toelichting uiteengezet. Naar wij vernemen heeft mr. J. E. W. Duys het yolgende schrijven gericht tot de Soc. Dem. Tweede Kamerfractie:; Waarde Partijgenooten, Hierbij heb ik de eer, u mede te deelen, dat ik van heden af geen deel meer der Soc.- Dem. Hamerfractie wensch uit te maken en mij ook niet meer als zoodanig beschouwen zal. In aanmerking nemende alles wat men, mede onder aanvoering van uwen voorzitter, de laatste jaren in de Partij tegen mij heeft ondernomen, begrijp ik, dat het voor uw fractie overbodig mag heeten, de redenen, die mij tot dit besluit hebben geleid, uiteen te zetten. Den voorzitter der Tweede Kamer heb ik insgelijks van dit besluit kennis gegeven, terwijl ik hem tevens heb verzocht een ander in mijn plaats in de commissie voor Privaat- en Strafrecht te benoemen, welke plaats, naar ik aanneem, behoort te worden vervuld door iemand, die daar uw fractie vertegen woordigt Naar aanleiding van dit schrijven verstrekte mr. Duys aan het A.N.P, een uitvoerige mededeeling, .waaraan het volgende is ontleend: „In normale omstandigheden zou de consequentie van zulk een besluit natuurlijk hebben meegebracht tevens het nemen van ontslag als lid der Tweede Kamer. Hun, die mij echter zouden willen oordeelen omdat ik deze consequentie in deze omstandigheden niet trek en ook niet voornemens ben te trekken, verzoek ik hun voorbarig oordeel s.v.p. even te wil ton opschorten, tot zij iets meer van de feiten en omstandigheden, die mij tot dezen stap deden be oluiten, kennen. „Uit overwegingen van partijbelang heb ik tot heden in het openbaar nog gezwegen, ook op her haald aandringen van mijn Noordhollandsche par- tijgênooten vrienden, "die mij de laatste paar jaren tot zulk een krachtigen steun zijn geweest. „De maat is vol." „De maat ïs echter thans meer dan vol. En moge ik voor het moment met eenige korte mededeelingen kunnen volstaan, binnenkort hoop ik ieder die dit wenscht, in de gelegenheid te stellen op uitvoerige gedocumenteerde wijze kennis te nemen niet alleen .van wat mijn grieven tegen de tegenwoordige „lei ding" in de S.D.A.P. zijn, maar ook van wat zich een aantal „leiders", die een overheerschenden in vloed in de „democratische" S.D.A.P. hebben, zich tegenover mij hebben meenen te kunnen en mogen veroorloven. „Toen ik een paar jaar geleden mijn zuiver zake- kelijke brochure het licht deed zien, is onder leiding .van de heeren Albarda en Ankersmit (den hoofdre dacteur der Arbeiderspers) een zóó persoonlijke cam pagne in de partij tegen mij ontketend, als zijn weer ga eenvoudig niet kent. „Volkomen onoprechte berichten, persoonlijke aan tijgingen, zelfs allerlei oncontroleerbare achterklap, voor het meedoen waaraan de „leider" der partij zich zelfs niet schaamde, vormden het arsenaal van een dagelijksche „Hetze", die de partijgenooten in het land tot een summum van woede tegen den onver laat moesten brengen en ook brachten. Op een goe den dag bracht de Arbeiderspers mij (van niets we tende, noch iets vermoedende) het bericht, dat de Staatslieden van het Partijbestuur mij hadden ge vonnist als hebbende „woordbreuk" gepleegd. En ten einde mij flink aan de publieke en partijgenootelijke verachting prijs te geven, werd van dit vonnis open lijk in de bladen kennis gegeven. Het zijn „democraten". „De rechters, die dit vonnis velden, door publica tie tevens executeerden, hadden (het zijn „demo craten") het niet noodig gevonden den „verdachte" Jelfs maar om inlichtingen te vragen, laat staan kem te hooren of gelegenheid te geven zich te ver dedigen. „Zelfs ethisch-religieuze factoren, die tegenwoordig in dit Partijbestuur beter vertegenwoordigd zijn, ble ken, ondergegaan in persoonlijk-politiek geknoei, geen beletsel voor zulk een „sociaal-democratische" afmaakmethode te zijn. „Afmaken zonder verhoor of verdediging was het parool der naar een betere en nieuwe samenleving strevende idealisten. Geen wonder, dat het moties tegen mij in de partij ging regenen, alle met de strekking: Kruisigt hem! Gooi hem er uit! „De „Partijgenooten" achtten zich voldoende inge licht door de leugenachtige pers-campagne in de Ar beiderspers, in de naieve meening verkeerende, dat deze Arbeiderspers inderdaad vrij was van al het minderwaardige, sensationeele en onoprechte, wat zij op zoo'n hoogen toon aan de burgerlijke bladen tel kens verwijt. In de naieve meening verkeerend, dat m eigen kring één en ander niet tienmaal erger is dan waar ook in onze Nederlandsche pers." Mr. Duys behandelt daarna uitvoerig de bespre kingen over zijn eventueel royement in de afdeeling Den Haag IV, en de instelling van de commissie- ■Bonger. Mr. Duys vervolgt dan: „Nadat het Rapport in een besloten Partijraads vergadering was voorgelezen, bleek de inhoud van dien aard, dat één der Duys niet zoo bijzonder wel willend gezinde aanwezigen, zijn bitteren spijt niet beter meende te kunnen uitdrukken, dan door onder het voorlezen te roepen: „Wel ja, ik zou hem (Duys) er nog bloemen bijgeven ook! „De doofpot in...n „Waren "de „'democratische" leiders tot heden, zoo lang het over het publiceeren van afmaak'-materiaal ging, de grootste voorstanders van democratische pu bliciteit, thans veranderde eensklaps de situatie. Nimmer spanden Albarda—Ankersmit c.s. zich voor eenige zaak van partijleiding", plotseling zóó in, als om den Partijraad te doen besluiten, maar hals over kop zoo gauw mogelijk dat rapport in den doof pot te stoppen. Dit werd ineens één der zaken van het hoogste gewicht voorde Parij. De Partijraad slikte precies wat men decreteerde en, nog sterker, om vooral te voorkomen, dat er ook maar iets van het Rapport naar buiten zou uitlekken, werd tevens besloten, dat de meest betrokkene, Duys zelf, niet eens een afschrift van zijn eigen vonnis mocht ont vangen. „Met een voorlezing moest hij maar genoegen ne men en tot op heden heb ik dan ook nog steeds' het Rapport nog geen enkel oogenblik, zelfs maar ter inzage, in mijn handen gehad. Iets verder lezen wij: „Men heeft in de S.D.A.P. wel eens geschamperd over de Anti-Revolutionaire Deputatenvergaderingen, die eenvoudig alles slikken wat vroeger dr. Kuyper enz. daar opdienden, maar laten wij het erover eens zijn, dat dat nog maar kinderspel is bij wat een Partijraad of Congres der S.D.A.P. van tegenwoordig nog aan „democratie" te zien geeft, als men ten minste niet alleen op den schijn afgaat. „De duizenden partijgenooten in den lande, die men door de pers- en andere campagne jegens Duys in de gewenschte haatstemming had gejaagd, moeten in die mentaliteit blijven door van alles onkundig te worden gehouden. Dat was het doel en behalve in Noord-Holland (Noord) hebben de „Leiders" niet over gebrek aan succes te klagen. „Zoogenaamde rehabilitatie." „Een paar regeltjes, vermeldende dat Duys „ge rehabiliteerd" was, moesten den schijn van democra tie bewaren en Duys, de belasterde, had eenvoudig genoegen te nemen met die hoeveelheid z.g. „rehabi litatie", die de lasteraars zelf voor voldoende hielden. „Het Partijbestuur liet het gewestelijk bestuur van Noord-Holland nog eens extra ter bewerking bij zich komen, toen het de lucht ervan kreeg, dat men in Noord-Holland toch nog op een latere vergadering het er niet bij wilde laten zitten. Toen echter bleek, dat de democratische pressie-methoden toch zouden falen beleefde men het buitengewone feit, dat, Al barda en Koos Vorrink zelf in hoogst eigen persoon op die vergadering in Noord-Holland verschenen. Zij zouden het dien gewonen gedelegeerden wel eens eventjes vertellen Helaas pakte het voor die dicta tors anders uit. Geen enkele stem werd in hun richting uitgebracht ondanks de aanwending van al hun redenaarstalenten. De heeren dropen maar weer naar huis in'een stemming, die zelfs van dien aard was, dat de heer Albarda het nog heden, meer dan een jaar later, nog niet laten kan als hij hem iets onaangenaams wenschte te zeggen Duys toe te voe gen: „Je moet niet denken, in Noord-Holland te zijn." „Voor de staatslieden bleef niet veel anders over, dan voorloopig eieren voor hun geld te kiezen, kwa- sie te doen of de zaak-Duys nu werkelijk „uit" was. Ieder kan zich echter voorstellen wat de werkelijke toestand was en werd. De partij was, bleef en is tot op den huidigen dag onkundig van de feiten en heeft het eveneens ook maar moeten doen met een paar regeltjes. Het leven ondragelijk. „Ondertusschen werd door allerlei groote en klei ne dingen aan Duys het leven ondraaglijk gemaakt. Klaarblijkelijk werd nergens anders op gehoopt, dat op het oogenblik waarop Duys, tot het uiterste ge sard, wellicht een onberaden stap zou doen, naar aanleiding waarvan men dan beter zou kunnen toe slaan dan de eerste maal, toen het, dank zij het Rapport-Bonger, mislukte. „In normale omstandigheden zou ik, zooals in ieder gewoon conflict, dat in een partij kan uitbre ken, het geval is, de partij, haar organen b.v. partij bestuur, partijraad of congres) volkomen competent achten om uitspraak in zulk een conflict te doen. En ook al zou in zulk een geval het oordeel niet te mij nen gunste zijn, ik zou mij en uit een oogpunt van partijdiscipline, maar bovfenal reeds uit een oogpunt van doodgewoon politiek fatsoen daaraan onverbid delijk onderwerpen. „De partij is echter niet meer competent, dank zij de wijze, waarop aan haar door een kleine kliek van z.g. „leiders" werd onthou den iedere mogelijkheid tot het nemen van een objectief, eerlijk oordeel. Een partij, die meer dan 2 jaar is voorgelicht en verleugend op de wijze, waarop dit door de Arbeiders pers enz. te mijnen opzichte is geschied, wraak ik de rechter. Royementen of allerlei andere fraaie mo ties, die ik weet het maar al te best nu na tuurlijk gaan komen, zal ik eenvoudig naast mij neerleggen. Ik heb den heer Albarda reeds twee jaar geleden daarvoor gewaar schuwd, dat ik aan zulk soort dingen niet meer waarde zou hechten dan ze verdie nen, nl. nihil." Slotbetoog. Mr. Duys besluit dan dit „requisitoir". „Ik weet, dat ik mij alles wat nu komen gaat, zou hebben kunnen sparen door eenvoudig ontslag te nemen als Kamerlid en met stillen trom te verdwij nen. Dat ware aan de staatslieden van de S.D.A.P. natuurlijk nog wel het allerliefst en was mij per- soolijk ook wellicht het gemakkelijkste. Ik zou dit ook zeker gedaan hebben als de situatie dezer was, dat de partij, met volledige kennis van zaken oordee- lende, toegepast hebbende het hoor en wederhoor tot de conclusie zou zijn gekomen, b.v. dat mijn heen gaan geboden was. Ik zou mij dan geen seconde bedenken. De situatie is echter precies andersom. „Daar waar ik wel gelegenheid had, mij te verde digen, de menschen in te lichten, waar het den de mocraten Albarda c.s. niet gelukte mij die gelegen heid te benemen zooals in congres, partijraad en partijbestuui daar viel terstond het oordeel heel an ders uit. Men zie slechts hoe het verloop was in de afdeeling VI Den Haag der S.D.A.P., in de door het partijbestuur zelf met den partijraad benoemde een zijdig samengestelde commissie-Bonger en in het gewest Noord-Holland Noord. Dit moet den buiten staander toch wel iets zeggen! „Ik had reeds bijna twee maanden geleden aan het bestuur in Noord-Holland (Noord) medegedeeld, in 1937 geen candidatuur voor de S.D.A.P. in de Ka mer meer te willen aanvaarden. „Op verzoek van dit bestuur (men wilde mij niet loslaten en achtte het ook een partijbelang, de zaak -verder met het partijbestuur tot -het bittere einde tiit te .vechten, had ik tot heden nog geen publiciteit daaraan gegeven. Intusschen tot 1937 zal ik mijn taak in de Kamer blijven vervullen. Een vervulling, die de laatste ja ren onder alles wat geschiedde, heel wat geleden heeft, dat zal zeker ieder, die niet van enkel cynis me bezeten is, begrijpen! „De fractie zal natuurlijk komen verklaren dat zij nu ook geen verantwoordelijkheid meer draagt voor wat ik in het parlement mocht zeggen. Welnu, ik kan daarop niet anders antwoorden, dan dit: Dit zal gelukkig voortaan wederkeerig zijn!" Geen drie jaar opschorting van de over neming der gemeentelijke elecirici- teitsbedrijven. In de gister voortgezette vergadering van Provinciale Staten van Noord-Holland (zie voor het begin elders in dit nummer) is de begrooting der provincie voor 1936 met een totaal bedrag van f53.539.580 zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Geheven worden dus 20 opcenten op de bebouwde, 20 opcenten op de ongebouwde ei gendommen, 20 opcenten op de inkomsten belasting en 20 op de vermogensbelasting. Daarvóór had Gedeputeerde Bruch bij de beant woording van de opmerkingen gezegd, dat Gedepu teerde Staten hun aandacht zullen schenken aan de mogelijkheid om een lager stroomtarief in te voeren voor étalage-verlichting na acht uur 's avonds. Hij kwam dan tot het voorstel-Lambooy, die een opschorting van drie jaar wil van de overneming der gemeentelijke electriciteitsbedrijven. Spr. achtte het in strijd met het belang van de provincie en van de bedrijven, wanneer telkens weer onzekerheid wordt gebracht in den gang van zaken. De Staten, die met medewerking van den minister een half millioen hebben gevoteerd voor overneming van 't bedrijf van de „Zaanland" kunnen nu alleen al uit billijkheidsoverweging niet in strijd met het vroe gere besluit uitzonderingen maken voor bepaalde ge meenten, omdat sommige statenleden, die hun func tie niet van een andere weten te onderscheiden, daar voor meenen te moeten pleiten. De heer Lambooy repliceert en verklaart gaarne een commissie van onderzoek te zien, die het geschil over afspraken en beloften kan onderzoeken. Ook spreker weet, dat een besluit niet voor eeuwig kan gelden, maar er heeft bij beide partijen nooit de ge dachte bestaan, dat, wanneer het den gemeentebe drijven goed zou gaan, het contract eenzijdig zou wor den verbroken. De heer Lambooy betoogde verder, dat Ged. Sta ten zelf de continuïteit in hun beleid verbreken. Hij verklaarde zich ten slotte bereid, zijn motie aldus te wijzigen, dat in plaats van „voorloopig de overne ming van gemeentelijke distributie-bedrijven stop te zetten", wordt gelezen „gedurende drie jaar stop te zetten." Ook de gewijzigde motie-Lambooy wees de heer Bruch af. Gedeputeerde Staten nemen de gewijzigde motie-Van Engelen over (de mogelijkheid te onder zoeken van tariefswijzigingen, rekening houdende met koopkracht en gezinsbehoefte der verbruikers.) Motie-Lambooy verworpen. In de eerste plaats kwam nu in stemming de ge wijzigde motie-Lambooy. Zij werd verworpen met 44 tegen 20 stemmen. De motie-I-Ieilker (een commissie in te stellen, om te onderzoeken de gevolgen van de wateronttrekking aan den bodem) werd verworpen met 44 tegen 20 stemmen. Ged. Staten nemen over het tweede gedeelte der motie-Seegcrs (een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van invoering van automatische vast recht-muntmeters). Nadat de begrooting in haar geheel was goedge keurd, werd tenslotte ook goedgekeurd het aangaan van geldleeningen tot een totaal-bedrag van f 3.628.500. De vergadering werd hierna verdaagd tot 3 De cember, te half twaalf. HET 1000-JARIG RIJK. Donderdagavond hield de heer H. Heeresma uit Amsterdam over bovengenoemd onderwerp in lo kaal Bethel een lezing. Na opening door den Voorzitter en lezing van Openbaringen 20 begon de spr. te zeggen dat er om trent het 1000-jarig Rijk veel misverstand bestaat en men noemt dan Johannes' Openbaring wel eens een duister boek. Dit is echter niet Gods bedoe ling, het moest Openbaring zijn. Israël is uitver koren om het middel te zijn, ten einde de heele wereld tot een zegen te wezen en Gods heerlijkheid aan de heidenen te toonen. De Messias zou uit Israël woftfen geboren en omtrent zijn komst zijn op te merken 2 lijnen en wel dat hij komt als lij dende knecht des Heeren en dat hij komt als Ko ning, door God zelf uit den hemel gezonden. Israël zag Christus bij zijn komst alleen als Ko ning en men herkende in de lijdende knecht niet de Messias. Toen Jezus op aarde kwam, kwam hij uitsluitend en alleen als de vorst Israels, als de geboren Koning der Joden. Toen Israël nu Jezus verwierp, kwam er in het Godsplan een nieuwe faze, Israël werd ter zijde gesteld, maar het blijft Gods, uitverkoren volk. Nu kwam de Gemeente, waarvan ieder geloovige deel uitmaakt, dat is het lichaam van Christus; is dit lichaam voltooid, dan verdwijnt het met Christus van de aarde en komen de Joden weer terug naar Palestina, dan komt de antichrist en de groote ver drukking en dan pas vangt het 1000-jarig vrederijk aan. In dit 1000-jarig vrederijk zal het zijn dat de levende menschheid nog eenmaal de kans krijgt daar Satan dan gebonden is. Na die 1000 jaar wordt Satan weer een korten tijd losgelaten en het zal hem gelukken de volke- ONZE ZAKEN ZIJN De hoogste markt was f 19, maar het was heel stug. Met moeite werd de kleine aan voer verkocht, de middelmarkt voor goede kaas was echter niet meer dan f 17. Af wijkende kaas ging voor ongeveer f 16 ad f 16.50. Natuurlijk zitten we in de periode van de minder goede kwaliteit, terwijl bovendien de tijd rond St. Nicolaas en Kerstmis zich altijd kenmerkt door betrekkelijk moeilij ke verkoop van zuivelproducten. Maar dat kan ons inziens toch niet geheel verklaren hoe een zóó geringe aanvoer als we heden hadden, zpo moeilijk van de hand ging. Volgens de berichten uit Friesland, zou daar intusschen geen verdere prijsverlaging te wachten zijn, aangezien de gevolgen van de zeer belangrijke productiebeperking zich bemerkbaar beginnen te maken door ge ringe aanvoeren. In ieder geval zou dit een flinke stimu lans beteeken en, ook voor onze Noord-Hol - landsche markten, zoodat ieder optimisme niet buitengesloten is. REGELING IN UITZICHT. In de Memorie van Antwoord van zijn de partement zegt Minister Deckers, dat sedert eenigen tijd overleg plaats vindt met het De partement van Finantiën over het nemen van maatregelen in verband met het hengel- verbod in het Amstelmeer en dat hett zich laat aanzien dat dit overleg tot een regeling zal leiden. Veilig mag men dus aannemen, dat de hengelsport, zij het misschien onder zekere beperkingen, straks weer in het Amstelmeer zal worden toegestaan. en de collectie overweldigend. FANTASIE OVERHEMDEN met 2 Boorden, vanaf fl.75. Smaakvolle, onkreukbare ZELFSTRIKKERS. BRETELS ZAKDOEKEN SOKKEN PULLOVERS, SLÏPOVERS en vele artikelen meer. U koopt deze tenslotte toch bij: IJMUIDEN SCHAGEN. ren te doen oprukken naar Jeruzalem, waar Chris tus echter de overwinning zal behalen. Dan zal er een witte troon staan en dan na een poos komt de nieuwe hemel en de nieuwe aarde. Dit is echter nog niet het allerlaatste. De laatste vijand die te niet gedaan wordt is de dood. Dan zal het worden God in alles en in allen. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een ruim gebruik gemaakt, en de Voorzitter kon dan ook constateeren, dat de lezing met belang stelling was gevolgd. SPARTA-NIEUWS. Wederom is voor Sparta 2 een thuiswedstrijd vastgesteld en is het thans Texel 2 wat op bezoek komt. Indien Sparta 2 weer speelt als de laatste 2 wedstrijden, maken zij een zeer groote kans, ook thans weer te winnen en zal de overigens altijd hard-werkende Texel-ploeg door het technisch zeer goed spel, wat Sparta 2 den laatsten tijd demon streerde, niet veel kans krijgen. Wij zullen echter vooral hopen, dat ook Texel 2 even sportief speelt als verleden week Oudeschild 1. De vele voetbal liefhebbers zijn er dan van verzekerd, dat ook dit, ongeacht den uitslag, weer een fraaie wedstrijd zal worden. De aanvang is 2 uur. MARKTOVERZICHT. Het was jammer dat het nagenoeg den geheelen dag regende met zoo'n extra markt. De handel in vette koeien was Donderdag j.1. heel goed, hoog ste noteering f 190, plm. 24 ets. per pond. Over het geheel waren er beste koeien aangevoerd. De handel in kalfkoeien was goed, hoogste notcering f 190; gel de koeien handel matig. In vaarzen had het ook be ter kunnen zijn. Graskalveren vlug en duur, totf 60. Nuchtere kalveren heele goede handel; prijshoudend. Weinig vette kalveren aangevoerd, maar kan nog vermeld worden een klein beestje; het bracht nog 75 gulden op; werd gekocht door Gebr. Kweldam alhier.. Het was wel iets bijzonders, buitengewoon rijp. De handel in paarden was redelijk. In de schapenhandel was het aan den stuggen kant. Bokken en geiten weinig aangevoerd, handel ging. Vette varkens handel trekkend; deze golden niet boven de 20 ct. Biggen zeer matigen handel. Schram men geen aanvoer. Op de kippenmarkt geen verandering in prijzen. Aanvang 2 uur.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9