Geweldige vlammenzee MICA 1935 in Den Helder Rome dreigt De kerkstrijd in Duitschland met tegensancties Deel van het Personeel met groote moeite gered Een ramp van catastrophale omvang Aardverschuiving in Ecuador Vijftig dooden. De uitslag van den puzzle wedstrijd Een spannende partij. Vliegtuigbotsing in Japan. Woensdag 4 December 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGEB Pit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. 79ste Jaargang.. No. 9865 Int. Telet. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. tfVan onzen eigen correspondent). To.en wij gistermorgen melding maakten van een schoorsteenbrandje, waarbij eenig gevaar voor uit breiding niet was uitgesloten, hadden wij niet kun nen vermoeden, dat 's middags een brand van enor- men omvang zou plaats vinden. Wat zich voor onze oogen afspeelde. En wanneer wij dan willen pogen om onder woor den te brengen wat zich voor onze oogen afspeelde, dan is dit een schier onmogelijke, maar even droe ve taak. Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat het groote magazijn van de Firma Van Willigen er niet meer is. Nauwelijks is het 14 dagen geleden, dat de groote en mooie nieuwe meubelafdeeling werd ge opend, nu is niets meer over van wat door doortas tende energieke, heldere zakenkennis en noeste ijver eerst door den vader en daarna door den zoon werd tot stand gebracht. In enkele uren tijds is vernield wat in 60 jaren werd opgebouwd., in een oogwenk is weggevaagd een werk, een monument van ijzeren wilskracht. Het jaar 1935 heeft den heer Van Willi gen wel heel erg veel leed gebracht, zoowel persoon lijk als in zaken; in Juli verloor hij zijn echtgenoote, nu ziet hij zijn levenswerk als weggevaagd. Hoe de brand ontdekt werd. Hedenmiddag omstreeks kwart voor drie bespeur de één der bediendes eenige rookontwikkeling in een hok van de meubelafdeeling der Firma Van Willi gen. Terstond waarschuwde hij zijn chef, doch toen deze zich van één en ander op de hoogte wilde stel- len, kwamen hem de vlammen reeds tegemoet. Zij vonden hun uitweg door het hooge trapgat van de nieuwp afdeeling en sloegen hoog boven het dak uit. In een oogwenk vulde zich het geheele gebouw met een verstikkende rook. In verhand met het a.s. St. Nicolaasfeest bevonden zich bijzonder vele klanten in de zaak. Aan het rustig en bezadigd optreden van het personeel is het te danken, dat deze in alle kalmte het gebouw konden verlaten. Toen moesten de employés aan zichzelf gaan denken, want inmid dels was de rook verstikkender geworden en waren de vlammen reeds gaan loeien. Het personeel, dat zich in de parterre bevond, zag kans het gebouw op normale wijze te ontvluchten. Ook enkelen, die op de verdiepingen werkzaam waren hadden kans gezien zich een weg te banen door de benauwende at mosfeer. Maar toch bevonden zich nog eenigen bo ven. Hun positie was inmiddels een niet benijdens waardige geworden. De brandweer ter plaatse. Inmiddels was het brandalarm doorgegeven naar het Hoofdbureau van Politie, die terstond met het bekende slangen wagentje verscheen, dat oogenblilc- kelijk water gaf. In verband met de plaats, waar het onheil plaats vond, nl. In één der grootste magazijnen der stad, en met het oog op de brandbare voorraad werd oogenblikkelijk de hulp der Marine ingeroepen. Enkele minuten na dit s.o.s. verscheen reeds de mo torbrandspuit van de Marine, die op het Vliegkamp „De Kooij" is gestationneerd, voor het brandende perceel. Ook was opdracht gegeven, dat de drijven de spuit derwaarts werd gedirrigeerd. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat al het beschikbare politie personeel werd opgeroepen. Terstond werden de noo- dige veiligheidsmaatregelen genomen en werden af zettingen aangebracht. Sensationeele redding. Door intusschen toegeschoten hulp werden tou wen gespannen vanaf de verdieping, waar zich de ingeslotenen bevonden en op deze wijze konden zij uit hun inmiddels uiterst benard geworden positie worden bevrijd. Een enkele deed dit met veel aar zeling. Onderwijl had zich het vuur van het geheele ge bouw meester gemaakt en was het één groote, hooge en angstwekkende vuurzuil geworden. Met moed en onverschrokkenheid werd het blusschingswerk ter hand genomen. Groot gevaar voor de omgeving Voor gevel met donderend geweld Ingestort. En het was noodig ook, dat alle krachten werden ingespannen, want er was geen gevaar voor de omge ving uitgesloten. De vurige vonken sloegen over het Kanaal, dat de Rijkswerf van de Gemeente scheidt, heen en vielen op het dak van de zich daar bevin dende werkplaatsen. Derhalve werden aldaar de noo- dige veiligheidsmaatregelen genomen en de daken zorgvuldig nat gehouden. Om half vier was het zoover dat er duchtig gevaar voor het instorten der muren bestond en men verwijderde de duizenden en duizen den toeschouwers naar veiliger afstand. Terstond na aankomst was ook de drijvende spuit gaan werken en het waterkanon daarvan wierp ontzagwekkende hoeveelheden in de laaiende vuurzee. Plotseling be gon de voorgevel te wankelen, ieder die in de nabij heid stond maakte zich uit de voeten en toen den derde met donderend en oorverdoovend lawaai de steenen massa naar beneden. De vuurklompen, die op de straat vielen, deelden zich aa,n het asphalt mede en toen begon ook dit te branden. Energiek wierpen de Jantjes der Marine zich met hun water geweren hierop en bezwoeren ook dit gevaar. Even la ter zeeg de achterzijde ineen, althans een deel ervan en kwam op' de vuurhaard terecht, die daardoor eenigszins doofde. Maar hardnekkig smeulde alles, wat eens een mooie, moderne zaak was, voort en bracht een enorme rookontwikkeling teweeg. En op het moment dat wij dit schrijven woekert het vuur voort in stille woede, als wil het niets, maar dan ook niets sparen. Wij hebben gepoogd u te beschrijven wat wij zagen, maar wij weten dat deze poging heeft gefaald; daar voor was alles te ontzagwekkend, te afschrikwekkend. Met heldenmoed hebben de burgers en de Marine- menschen onder leiding van den Opperbrandmeester en de Officieren den strijd tegen het vernietigende vuur aanvaard om de verwoesting zoo gering moge lijk te doen zijn, om het te beperken tot het pand waarin de brand was entstaan. Ten deele is men daarin geslaagd, al heeft men niet kunnen voorko men, dat een huisje aan de achterzijde ook een prooi der vlammen werd. Zeer veel brandschade en water schade bekwam de behangerswinkel van den heer De Boer aan de Weststraat. Maar dat alles zoo is afgeloopen, daarvoor mogen wij dankbaar zijn: wij mogen ons gelukkig achten in onze stad aanwezig te hebben de Marine met haar uitstekende uitrusting, waardoor zij de Gemeente een onschatbaren dienst heeft bewezen. En weer is op ondubbelzinnige wijze tot uiting gekomen, hoe zeer onze stad behoefte heeft aan een eigen Brandweer, die niet behoeft te steunen op één der Marine. Maar vol moed en plichtsbesef streden de Jantjes vanaf duizelingwekkende hoogte tegen het vuur. Vol energie weerstonden zij de bedwelmende rookkolom men, die om hen heen opstegen. En dat wil heel wat zeggen, als men weet, dat slechts enkele voorzien waren van rookmaskers. Plat ligt nu het trotsche gebouw, als haarspelden verwrongen ligt er ongeveer 80 ton ijzer, waarvan er bij de laatste verbouwing ongeveer 50 ton was aangebracht. Voor de Fa. Van Willingen is het mo ment van de ramp wel zoo ongunstig als het maar zijn kan. Twee dagen voor Sint Nicolaas met een huis vol voorraad en ontzaggelijk veel bestellingen. Naar wij terloops vernamen is het gebouw verze kerd bij de N.V. Nederlandsche Maatschappij van Brandverzekering te Tiel. De voorraden zijn daar eveneens ondergebracht op beurspolis. In hoeverre men tegen bedrijfsschade is verzekerd, is ons nog niet bekend. Bij de Firma Van Willigen waren ongeveer 60 man nen en vrouwen werkzaam. In hoeverre deze thans van hun broodwinning zijn beroefd, is ons nog niet ter oore gekomen. Hoe de brand is ontstaan, daarover tast men thans nog volkomen in het duister. De meeningen loopen darover zeer uiteen, doch men spreekt over het sprin gen van een ketel der centrale verwarming. Vermelden wij nog; dat het Marine-personeel on der leiding stond van Overste Lagaay, Commandant van het Wachtschip, terwijl het politiepersoneel zich onder comando bevond van den waarnemend-com missaris van politie Inspecteur E. Helder. Vele auto riteiten waren op het terrein van den brand aanwe- 1 zig, ook de burgemeester W, F. G. L. Driessen« Guayaquil (Ecuador). Het dorp Verde- cocha In de Andes is door een reusachtige aardverschuiving bedolven. Alle inwoners, vijftig in getal, zijn om het leven gekomen. De aardverschuiving die plaats had over *n breedte van twee mijl, ging vergezeld van een enorm lawaai. MINISTER KERRL GETROTSEERD. VIJF STUDENTEN TOT PREDIKANTEN GEWIJD. Reuter meldt uit Berlijn: De oppositioneele predikanten hebben gis ter in een kerk in een der voorsteden van Berlijn vijf studenten in de theologie tot predikant gewijd, waarmede zij dus het besluit van minister Kerrl, die dit had verboden, hebben getrotseerd. De eed werd afgenomen door ds. Sibelius, bijgestaan door dr. Niemöller. Beiden riskeerden met deze daad een onmiddellijke arrestatie, maar tot dusver zijn geen maatregelen te gen hen genomen. ALLE NIET-ITALIAANSCHE BE RICHTEN UIT ABESSINIë „BE- LACHELJK EN ONJUIST". (Van een bijzonderen correspondent). ROME, 6 December. In oficieele kringen te Rome wordt ontkend, dat Italië een nieuw voorstel van den Franschen mi nister van buitenlandsche zaken Laval zou hebben ontvangen inzake de bijlegging van het Abessijn- sche conflictt Diplomatieke verbindingen worden echter voortdurend onderhouden. De Fransche am bassadeurs te Rome, De Chambrun had gisteren een bespreking met den onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken, Suvich, en De Chambrun had later op den dag een bespreking met den Britschen ambassadeur Sir Eric Drummond. Het Italiaansche kabinet kwam hedenmorgen on der voorzitterschap van Mussolini bijeen. Er werd een aantal wetsontwerpen betreffende binnenland- sche aangelegenheden aangenomen. Een dezer wets ontwerpen behelst de toepassing van sancties tegen diegenen, die de Italiaansche goederen- en geld markt ontwrichten, terwijl Italië den strijd tegen de door Genève opgelegde sancties voert. In regeeringskringen houdt men zich nog steeds druk bezig met de kwestie van den petroleumboycot, vooral in verband met de dementie der Canadeesche regeering ten aanzien van de uitlatingen harer ver tegenwoordiger te Genève. Een regeeringsvertegen- woordiger deelde de pers vandaag mede, dat Italië ten zeerste verbaasd was, doch tevens buitengewoon ver heugd was door de houding van Canada. Het was verbaasd, omdat het niet kon gelooven, dat een ver tegenwoordiger van een belangrijke mogendheid als Canada met een dergelijk initiatief-voorstel kon ko men in Genève, zonder tevoren met zijn regeering overleg te hebben gepleegd. „De vertegenwoordiger in Genève was blijkbaar aangestoken door de daar heerschende sanctiekoorts en op hol geslagen", meenden de regeeringsvertegenwoordigers. Maarschalk Badoglio bericht, dat 200 Abessijnen een Italiaansche colonne ten Zuiden van Ababo heb ben aangevallen. Zij werden echter verslagen en vluchtten met achterlating van verscheidene dooden: De verliezen aan Italiaansche zijde bedroegen één officier en vijf inheemsche soldaten. Detachementen van het inlandsche legercorps hebben het gebied van Melfa bereikt. Alle Abessijnsche berichten over Ita liaansche tegenslagen van welken aard en omvang ook worden vandaag volledig tegengesproken door de Italiaansche pers. Het Italiaansche pers- en propagandami- nisterie deelt mede, dat alle nieuws, over den stand van zaken in Abessinië, dat uit andere dan Italiaansche bron afkomstig is, als „be lachelijk en onjuist" moet worden beschouwd. Naar wij vernemen is het Uitvoerend Co mité van de Mica-1935 thans in zooverre met zijn arbeid gereed, dat een dezer dagen de volledige prijswinnerslijsten zullen worden gedistribueerd en o.a. zullen worden gezon den aan alle middenstanders, die hebben deelgenomen aan de Mica. Direct daarna zul len de verschillende plaatselijke Mica-Comi- té's aan de prijswinners de gewonnen prijzen ter hand stellen. Reeds thans kan worden gemeld, dat de uitgeloofde hoofdprijs (weekend-huis met f 1000 grond) in APELDOORN is toegewezen; de luxe-auto alsmede ds salonvleugel naar ZAANDAM zullen verhuizen. Diverse ameu blementen vielen in DRIEBERGEN, HOORN, MEPPEL, VALKENBURG (bij Leiden) en VARSSEVELD. Een aantal fietsen zal wor den uitgereikt in ALMELO, ALPHEN a. d. RIJN, 's-HERTOGENBOSCH, VENLO, ZWOL LE, HENGELO (O.) ROERMOND, EINDHO VEN, GINNIKEN, WAGENINGEN en in tien tallen andere plaatsen. Het Philips-radiotoe- stel gaat naar KATWIJK AAN ZEE, het mo torrijwiel naar UTRECHT, geldprijzen van f 100 naar MEPPEL, VEENDAM, WOERDEN, ZEVENAAR enz., een keukenuitrusting incl. gasfornuis naar BILTHOVEN. Zooals gezegd, de overige prijzen als stofzuiger, kano, hon derdtallen waardebonnen van f 50, f 25, f 10, f 5, f 2.50 en f 1, alsmede een aantal extra- prijzen, zullen vermeld staan op de eerst daags verschijnende prijswinnerslijsten. Geen der hoofdprijzen komt dus in onze omgeving terecht. SCHAKEN. Nu onze landgenoot Euwe de 25ste partij van Aljechin gewonnen heeft en daarmee met 13 tegen 12 de leiding heeft genomen, in den strijd om het wereldkampioenschap schaken, valt het te begrijpen dat er gisteravond in Monopole te Zandvoort zeer groote belangstelling bestond voor de 2'6e partij. De zaal was eenigszins feestelijk uitgedost met guirlandes van gekleurde lampions. Dr. Euwe was het eerst van de beide meesters in de zaal aanwezig. Toen hij zijn tegenpartij zag binnenkomen was hij de eerste om het applaus voor Aljechin in te leiden. De partij werd zonder ceremonieel begonnen. Deze partij is zeker een der boeiendste van den wedstrijd geweest. Aljechin mocht haar, om zijn kansen op behoud van het wereldkampioenschap niet nog meer te zien dalen, niet verliezen. Aljechin verdedigde zich fijn en nam de leiding door een tegenaanval. Hij veroverde zelfs een kasteel tegen een raadsheer. Doch kwam nu op nieuw in moeilijkheden. 51 minuten dacht Aljechin over zijn 34sten zet. Deze leidde tot een eindspel waarin Euwe een paard en twee verbonden, vrije pionnen tegen een kasteel bezit. Na den 40sten zet is de partij afgebroken. Zij wordt hedenavond voortgezet in de Militiezaal te Amsterdam, waarschijnlijk om half zeven. 27 e en 28e partij Naar het Hbld. verneemt wordt de 27e part: van de match EuweAljechin om het wereldkarr pioenschap schaken Vrijdag 6 December des avonc in Hotel ,De Witte Brug" te Den Haag gespeelc eventueele voortzetting eveneens te Den Haag oy Zaterdag 7 December. De 28e partij vangt Zondag 8 December a.s. in d' Militiezaal te Amsterdam aan met eventiv T voortzetting op Maandag 9 December. Drie door* Tokio. Gistermorgen zijn boven het vliegvr' Tokorozawa nabij Tokio twee militaire oefenvlie- tuigen in de luchtm et elkaar in botsing gekomen e neergestort. Drie officieren werden gedood. Het ontkent o.a. dat er een enkel geval van d sertie zou zijn voorgekomen onder de Italianen onder de aan de zijde der Italianen vechtende ir heemsche troepen. Het bericht, dat 80 Italianen zor den zijn gedood in de provincie Aoessa wordt even eens tegengesproken, aangezien zich geen Italiaan sche troepen in dat gebied zouden hebben bevonden Eveneens wordt ontkend, dat twee Italiaansc.b vliegtuigen bij Dagaboer zouden zijn buitgemaak en dat de Italiaansche troepen hun posities te Gora hei en Gerlogoebi zouden hebben opgegven. (Copyright Morning Post - A.N.P.)

Schager Courant | 1935 | | pagina 1