Begrooting van Landbouw aangenomen De onbewaakte dood KlJKEflis KOOPEfl bjCLOECK Voor Visitekaartjes Modellenboek Boekh. TRAPMAN - Schagen vttWliOT f Woensdag 4 December 1S35. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9865 DE SPOORWEGAANSLAG INOLDEBROEK Afdoende beveiliging gevonden voor onbewaakte overwegen? VREEMD AVONTUUR VAN DE HAVIK HEVIGE BRAND TE RAVENSTEIN, Zie ons Nieuwe Bij al onze agenten ligt dit nieuwe modellenboek ter inzage De Bilt seint Tweede Kamer. Regeling van het afbetalings° bedrijf I Na de behandeling van eenige weinig belangrijke wetsontwerpen, die vrijwel zonder debat en overigens ook zonder hoofdelijke stemming verliepen, kwam aan de orde de wetsontwerpen over de wettelijke re geling van de overeenkomst van koop en verkoop op afbetaling, het z.g.n. afbetalingsbedrijf. Er ontspint zich een tam debat tusschen den Mi nister van Justitie, den heer Van Schaik en de hee- ren Goseling en Donker over de vraag of uitsluiting van de verplichting tot vrijwaring al of niet onmoge lijk moet worden gemaakt. Na. re- en duplieg keurt de Kamer de betreffende wetsontwerpen echter z.h.s. goed. Voortgezet wordt daarna de begrooting van Land bouw en Visscherij, afdeeling visscherij. Door den heer Van Zadelhof (s.d.) wordt sterk aan gedrongen op de bevordering van den afzet onzer vis scherij producten, terwijl de heer Van de Bilt (r.k.) een lans breekt voor bevordering van een goede con serveering. Door enkele sprekers wordt de wensch te kennen gegeven dat de Minister zal waken tegen waterver ontreiniging. De heer v. d. Bilt (r.k.) brengt ook nog het groote gevaar van de Chineesche wolhandkrab ter sprake. Verder worden enkele opmerkingen geplaatst over ile oestervisscherij en de verleende contingenten. In zijn antwoord zegt Minister Deckers, dat ver grooting van export niet zoo gemakkelijk is. De meeste landen contingenteeren de invoer. Dit is o.a. het geval met garnalen. Er wordt gestreefd naar bevordering van vischver bruik in ons eigen land, waar het gebruik gelukkig geregeld stijgt. Spr. bespreekt vervolgens de mosselvangst, uitwei dende over de pokmosselen die ondanks den naam oven lekker zijn als gewone mosselen. Het pokje is niets dan een tache de beauté. (Gelach») De heer van Dis heeft de ontstellende mededeeling gedaan, dat een bestuur nopens oestervisscherij geheel in handen fs van anti-revolutionnairen en katholieken. Dit is inderdaad het laatste, dat er noodig is om de oestervangst geheel ten ondergang te brengen. (Vroo- lijkheid). Bij een bezoek aan Ierseke is spr. echter op zakelijke gronden een andere samenstelling van het bestuur wenschelijk gebleken. Het visscherij-proefstation neemt proeven ter be strijding van de wolhandkrab. Inzake waterverontreiniging pleegt spr. overleg met zijn ambtgenoot van sociale zaken. Bestrijding er van komt de zalmvangst ten goede. De conserveering van visch heeft bereids de aan dacht der regeering. Maar zullen wij ooit een con- servenfabrlek kunnen stichten, die kan concurreeren tegen dé Portugeesche sardinevisschers, die zoo so ber leven? De Kamer keurt de begrooting van Landbouw- en Visscherij zonder hoofdelijke stemming goed. BEGROOTING VAN WATERSTAAT. Bij de behandeling van de begrooting van Water staat, protesteert de heer v. d. Waerden (s.d.) tegen opheffing van den geologischen dienst. De heer Bongaerts (r.k.) ziet daarin minder be zwaar, vooral nu de voltooiing van de geologische kaart aan een te vormen stichting zal worden toe vertrouwd. Deze spreker bepleit verbetering van enkele wa terwegen en wil het werkfonds gebruiken om de wa terstaatkundige toestanden in ons land te verbeteren. De heer Ebels (v.d.) vindt het juist dat eerst voor "de wegen gelden uit het werkfonds zullen worden ge bruikt, daar hier nog groote achterstand is. Hij spreekt er, evenals de heer van Kempen (lib.) zijn voldoening over uit dat maatregelen tegen lint bebouwing zullen worden genomen. De heer v. d. Tempel (s.d.) vraagt of de gelden voor de nieuwe „Statendam" ook verkregen zijn uit het werkfonds. Spr. wil een uitbreiding van het aan tal aan het Werkfonds te werk gestelden. Van tal van zijden, zoowel a.r., r.k. en s.d., wordt <le bindendverklaring bepleit van collectieve arbeids contracten in rijks waterstaat-bestekken. In zijn antwoord zegt de Minister, dat hij kan be grijpen dat niet alle bezuinigingen met sympathie zijn begroet. Dit is echter een algemeen verschijnsel. Het aantal arbeiders, door het Werkfonds aan werk geholpen, is zeer moeilijk te bepalen. Het door dit fonds onder contract werkenden is te stellen op 2300. Er zijn maatregelen genomen om de juiste totalen ook van de indirect tewerkgestelden, te verzamelen. Overigens verwacht spr. eenige welwillendheid van de zijde der Staten-Generaal. Een reeks wetsontwer pen zal vandaag of morgen verschijnen ter reorgani satie van het Werkfonds. De quaestie der collectieve contracten ïs er voor Drie militairen voor hun baldadigheid gestraft. De Krijgsraad te 's Hertogenbosch heeft gister ■uitspraak gedaan in de strafzaak tegen de drie militairen, die betrokken waren bij den spoorweg aanslag te Oldebroek. Men zal zich herinneren, dat zij daar op 18 Augustus j.1. het treinverkeer Amers foortZwolle in gevaar hebben gebracht door ijze ren voorwerpen, hamers en schroefsleutels aan de rails te bevestigen. De auditeur-militair had tegen den 20-jarigen H. c. H. uit Eindhoven, soldaat bij het regiment veldartillerie te Breda, zes maanden gevangenisstraf geëischt. De jongeman werd thans veroordeeld tot vijf maanden. Den korporaal H. B. K., een 20-jarigen jongen uit Princenhage, was ten laste gelegd, dat hij als meer dere het misdrijf van zijn mindere had toegelaten. De auditeur eischte daarom drie maanden gevange nisstraf tegen hem en bovendien verlaging in rang. De krijgsraad vereenigde zich in zijn vonnis met dezen eisch. Tenslotte ha de auditeur 14 dagen gevangenis straf geëischt tegen den 20-jarigen soldaat J. A. W. uit Breda, omdat deze ofschoon hij daartoe in de gelegenheid was, had verzuimd, tijdig te bevoegder plaatse mededeeling te doen van het op handen zijnd misdrijf. De krijgsraad legde de gevraagde straf voorwaar delijk op met een proeftijd van 1 jaar. spr. niet gemakkelijker op geworden sinds werkver ruiming en werkverschaffing hun invloed doen gel den. Men moet rekening houden met de wisselende omstandigheden en spr. heeft in de memorie van antwoord reeds verklaard, zooveel mogelijk regelend te willen optreden. Te veel vastleggen mag het rijk zich echter niet. Men bedenke ook, dat b v. niet alle bouwvakarbeiders tevreden zijn met de arbeidersover eenkomsten. Het ontwerp-lintbebouwing is bij Ged. Staten om advies: alle antwoorden zijn nog niet binnen. Spr. vertrouwt dat het ontwerp spoedig de Kamer zal be reiken. Reeds lang is er getracht, via de provinciale besturen invloed te oefenen in verband met de wo ningwet. Te gelegener tijd stelt spr. zich voor. de aanslui ting der kanalen van de Belgische waterwegen nader te overwegen; evenzeer het te berde gebrachte in zake de Terneuzensche havens- de verbinding met Brabant, enz., waaronder ook de afwatering van westelijk Noord-Brabant. Een proefneming bij Steenwijk. - Flikker licht wijst op het gevaar. Dertig dooden eischten de onbewaakte overwegen verleden jaar. Dit jaar, tot 1 November, waren het er „nog maar" 27, doch sindsdien is het cijfer van verleden jaar reeds overtroffen. Gemiddeld komt er een ongeluk voor in de vier, vijf dagen. Jarenlang is er geklaagd over dit euvel. Door het publiek, dat de spoorwegen te ver waren gegaan met hun bezuinigingspolitiek, toen zij dit steeds door menschenlevens eischend gevaar schiepen. Door de spoorwegen, en ook niet geheel ten onrechte, dat zoon belangrijk deel van de ongelukken die voorvie len tenslotte waren te wijten aan onoplettendheid van de betrokken weggebruikers. Van beide zijden echter zijn in al dien tijd vele plannen geopperd en mogelijkheden beproefd om een waarschuwingssein of beveiligingssysteem uit te denken, dat den dood Van den overweg zou doen verdwijnen. Tot dusver echter liep het steeds op niets uit. Met voldoening en hoop zal men dan ook ln de memorie van antwoord betreffende de begrooting van het verkeersfonds de ministerieele mededeeling heb ben gelezen, dat er nu een proef zal worden geno men met „een systeem dat geacht mag worden tech nisch aan de hoogste eischen te voldoen." Ir. Chr. H. J. Driessen, hoofdingenieur der Ned. Spoorwegen en chef van den Dienst van Weg en Werken heeft aan het „Hbld." een en ander daar over medegedeeld. Voorioopig slechts een proef. Voorloöpig zat slechts één proef worden genomen voor rijkskosten en wel bij de kruising van den spoor weg MeppelLeeuwarden met den rijksstraatweg bij Steenwijk. Men heeft, na nauwkeurig onderzoek, dezen overweg het geschikst gevonden om na te gaan, hoe het wegverkeer op de nieuwe signalen zal reageeren. Wat de beveiliging zelf betreft-, vertelde ir. Dries sen, dat zij zuiver electrisch zal zijn en tot stand zal komen door middel van geisoleerde rails, waarin re lais worden aangebracht; bij de nadering van een trein krijgt de automobilist een rood flikkerlicht te zien, dat aangebracht zal worden aan de bekende dubbelgekruiste waarschuwingsborden, die bij eiken onbewaakten overweg staan. Wanneer geen trein op komst is, zal een groen flikkerlicht zichtbaar zijn. Bovendien heeft men rekening gehouden met de mogelijkheid, dat kleurenblinden het roode licht niet van 't groene zouden kunnen onderscheiden, vandaar dat het roode licht een dubbele frequentie krijgt en dus in ieder geval moet opvallen. Deze proefneming, die, als ze volledig voldoet, zal worden gevolgt door het in bedrijf nemen van soort gelijke installaties bij de meest gevaarlijke overwe gen, zal de grootste denkbare zekerheid geven; er is rekening houden met de mogelijkheid van storing, vandaar, dat een afzonderlijke installatie met aparte electrische stroombron wordt- aangebracht, die auto matisch in werking komt, als het gewone sein uit valt. Dit storingssein zal bestaan uit een verlichte schijf, waarschijnlijk ook in de roode kleur, die ech ter niet zal flikkeren. Dit sein wordt aangebracht aan de meergenoemde waarschuwingsborden; boven dien zullen de spoorwegen de seinen zoo laten bou wen, dat tevens de machinist, bij storing van het ge wone beveiligingsapparaat, uit de lichtbron van het storingslicht een groen schijnsel zal waarnemen; hij kan dan normaal doorrijden, maar weet dat hij zoo spoedig mogelijk een storing van het apparaat moet melden; men hoopt aldus de storingen tot een mini mum tijdsduur te beperken. De automobilisten zullen goed doen, bij rood licht in ieder geval te stoppen, ook al zien ze géén trein op de baan. Het kan nl. vóórkomen, dat goederen treinen, die zooveel 'angzamer rijden, het relais zijn gepasseerd, dus door het roode licht worden aan gekondigd, zonder dat ze vooreerst zichtbaar zijn. Met het oog op de sneltreinen evenwel, moet wel een groote afstand op do rails worden bepaald. Om in elk geval gedekt te zijn, met de installatie, krijgt het storingssein een afzonderlijke stroombron; een accumulatorenbatterij móet voor het gewone sein worden gebruikt, een tweede batterij zal worden op gesteld om het storingssein te bedienen. Ook bij het uitvallen van een electrische centrale is 't goed dat men over een andere stroombron beschikt. De kosten voor den wegbeheerder. De kosten van de installatie schatte de heer Dries sen op f3 4000 per stuk. De proef zal waarschijn lijk in de eerste helft van het volgende jaar worden ondernomen. De verdere kosten (alle overwegingen met eenigszins belangrijk verkeer zullen bij slagen worden beveiligd) komen voor rekening van den wegbeheerder. Zulks ligt althans in het voornemen van den mbinister, die echter tevens nog overweegt, een deel der lasten te bestrijden door het Cerkecrs- fonds. Vliegtuig tengevolge van kanonschoten dooreen- geschud. Eigenaardige gewaarwordingen boven Engelsche manoeuvreterrein. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft een Neder- landsch vliegtuig van den K.L.M.-dienst op Londen Maandagmiddag een merkwaardig avontuur beleefd: de piloot n.1. en de passagiers verklaarden bij hun aankomst te Croydon dat zij onderweg tusschen Cha- tham en Sheerness een ontploffing hadden waarge nomen tengevolge waarvan het vliegtuig een schok ondervond. De politie, welke naar aanleiding van deze verkla ringen in de genoemde streek een onderzoek heeft in gesteld, meende uit de resultaten daarvan te moeten vaststellen, dat er hier slechts sprake was van een oefening der artillerie. De piloot verklaarde nog, dat hij op een hoogte van 150 voet vloog, toen de ont ploffing plaats had, tengevolge waarvan het vlieg tuig dooreen werd geschud. De vlammen die een der passagiers verklaarde te hebben gezien, moeten afkomstig zijn geweest van een kanon, op het mo ment, dat dit werd afgeschoten. Tot zoover Reuter. Bij nadere informatie kwam intusschen aan 't licht, dat 't vliegtuig, dat deze uitwerking van ka nonschoten bij militaire manoeuvres „aan den lijve" heeft ondervonden, de „Havik" is geweest. Gezag voerder Kooper, die gistermorgen te half twaalf uit Londen met deze machine is teruggekeerd, rappor teerde, dat de „Havik" Maandagmiddag om 3 uur, toen het toestel in den gewonen lijndienst op weg naar Croydon zijnde, zich boven den Zuidelijken Theems-oever bevond en hevige remoustic kreeg, waardoor de machine heftig heen en weer werd ge schud. Het voorioopig onderzoek heeft uitgewezen, dat ter plaatste militaire manoeuvres werden gehou den, waarbij stukken veldgeschud van verschillend kaliber werden gebruikt. Er werd echter niet met scherp geschoten, zoodat de „Havik" uitsluitend de gevolgen heeft ondervon den van de hevige luchtdrukverplaatsing. Er zaten in het toestel verscheidene passagiers. De K.L.M. heeft over het gebeurde aan het mini sterie van luchtvaart te Londen nadere inlichtingen gevraagd. Landbouwschuur geheel, boerderij ge deeltelijk afgebrand. De omlig'gende boerderijen ternauwernood gered. Door tot nu toe onbekende oorzaak is gisteravond brand uitgebroken.in de groote landbouwschuur, be hoorende bij de kapitale boerderij van den land bouwer M. v. d. Berg te Huiseling, gemeente Ra- venstein. Daar het vuur gTetiig voedsel vond in den grooten vooraad hooi en stroo, stond de schuur spoedig in lichte laaie, terwijl ook de boerderij door den vonkenregen, welke het rieten dak aan tastte, in brand geraakte. De gemeentebrandweer van Ravenstein wist nog een gedeelte van de boerderij te behonden, Intus schen liepen de omliggende boerderijen groot ge vaar, door de geweldige vonkenregen zich naar alle kanten richtte. Door het natspuiten van de daken, waardoor niet geringe waterschade werd opgeloo- pen, konden de omliggende boerderijen echter ge spaard blijven. De landbouwschuur, waarin zich 10.000 Kg. hooi en stroo bevonden, alsmede land bouwmachines, gereedschappen en werktuigen, werden een prooi der vlammen. De boerderij van den landbouwer van den B., brandde gedeeltelijk af en kreeg aanzienlijke, waterschade. Verwachting: meest matige wind uit Westelijke richtingen, afwisselende bewolking met enke le regen- of hagelbuien, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: afnemend buiig. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 744. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 5 gr. C. 40 gr. F. EEN FOTOALBUM is een aardig St.-Nicolaasgeschenk. Een ruime keuze ervan reeds vanaf 25 ets. vindt U in TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL, Hoogzijde 103 Schagen. WITTE KRUIS. Op 3 Dec. hield bovengenoemde vereeniging een: algemeene vergadering in café P. Huibers te Groet. De voorzitter, baron van Fridagh opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de secretaris -"oh. Tromp de notulen leest, welke onver anderd werden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat de te houden cursus in begin 1936 zal aanvangen. Ingekomen is een schrijven van den heer A. Gutker inzake het op te richten zwembad. Dit wordt bij het- betreffende agendapunt behandeld. Voorzitter doet mededeeling over de opening van het consultatiebureau voor zuigelingen, waarbij 6 moeders met kinderen tegenwoordig waren. Spr. hoopt dat dit in het belang van het kind zal zijn. Tevens acht spr. controle op het gebit zeer gewenscht Aan de orde is nu de agenda der algemeene veiv gadering op 11 Dec. in Amsterdam te houden. Tot afgevaardigden worden benoemd de heeren K. P. Zuurbier en P. Kos. De vergadering zal een feeste lijk karakter dragen, wegens het 60-jarig bestaan van den hond. Tot candidaat voor een opengevallen plaats in V hoofdbestuur wordt E. G. L. T. Baron van Fridagh door de afdeeling Schoorl gesteld. Men is van oordeel dat het wenschelijk is dat de candidaat ook naar die vergadering gaat, wat door^ hem wordt toegezegd. De secretaris leest een schrijven van de afd. Vel- zen voor over kinderhygiëne, bepleitende dit alleen door het Witte Kruis te doen plaats vinden en niet. in samenwerking met Wit-Gele Kruis. De voorzitter zegt het hiermede niet eens te zijn,:, omdat door samenwerking veel meer is te bereiken. De afgevaardigden zullen tegen voorstel Velzen stem-: men De bond stelt zich voor bij loting aan een 20- tal afdeelingen tegemoet te komen in een cursus voor huisverpleging. Voorzitter hoopt dat ook afd. Schoorl hierbij zal. zijn. De heer Zuurbier wil als Schoorl er bij is een toe lage uit de plaatselijke kas geven, om dit plan nog beter te doen slagen. Dit zal nog nader worden be sproken. De aftredende bestuursleden K. P. Zuurbier en N. Kaag werden met resp. 13 en 8 stemmen herkozen. Bespreking op te richten zwembassin. Het schrijven van den heer Gutker werd nu voor gelezen, waarin wordt voorgesteld een zwembad in het centrum van Schoorl te doen maken. Dit zou misschien in werkverschaffing met steun van Rijk en Provincie kunnen worden uitgevoerd. De voorzitter zegt vreemd te staan tegenover dit voorstel, omdat het een nieuw gezichtspunt is. De heer K. P. Zuurbier heeft zich bereid ver klaard een teekening en plan te maken van de plan nen, welke reeds waren besproken in vorige verga deringen. Den heer Kos overvalt dit nieuwe plan ook. Hoofd zaak is eerst den grond te krijgen. Dan zijn we een heel stuk op den goeden weg en kunnen daarna ver der over water en andere plannen praten. De heer Zuurbier had verwacht dat het Witte Kruis, de kustbrigade en het polderbestuur eerst hadden vergaderd. Als het polderbestuur geen wa ter kan geven, dan kunnen we het natuurlijk uit den grond halen. De voorz. betoogt dat deskundigen van oordeel zijn dat het hooge land geen tekort aan water zal krijgen door een zwembassin. De heer Kos brengt neg het rattengevaar ter sprake bij plaatsing van een bad aan de Jaag- kade, waarop wordt geantwoord, dat dit gevaar absoluut niet bestaat. Ten slotte krijgt het bestuur machiging om met het polderbestuur spreken en eventueel met om lijnde plannen te komen. Ook zal dan de heer Meijerink worden uitgenoodigd. Bij de rondvraag drukt de heer Kos zijn verwon dering uit over het gelijk doen vergaderen met een cursus E.H.B.O. De voorz. zegt in 't vervolg hier mee rekening te zullen houden. De heer J. Hoogland merkt nog op, dat sommige menschen geen lid zijn. Wordt hieraan wel eens gewerkt? De voorzitter zegt dat de bode bij Ieder rond gaat en dat dit jaar 42 leden zijn toegetreden Kr zijnhelaas menschen die wachten tot ze om ar tikelen van het Wite Kruis verlegen zijn. De voorz. sluit vervolgens de vergadering de hoop uitsprekend dat het Witte Kruis mag groeien ten bate der zieken en gebrekkigen. In het verslag van V.V.V. Groet ln ons blad van Zaterdag staat dat de subsidie voor reddings doeleinden van de V.V.V. Schoorl ad f 250 is inge trokken. Dit moet zijn f 5.—. Voorts staat er dat Schoorl samenwerking inzake uitgave van de gids had gevraagd. Dit moet zijn: geen samenwerking wenschte.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5