Vijf dagen op de bodem der zee toMèrtfkfrK Plantenziektekundipe dienst. WIERINGERMEE Sinterklaas komt ook naar onze dorpen. Naar ons werd medegedeeld, denkt Z. tt. dé Bis- schop op zijn tournée door Nederland ook onze dorpen met een bezoek te vereeren. Vergezeld van zijn onafscheidelijke knecht, Piet, dénkt de gul hartige goede Sint, a.s. Vrijdagavond een deel onzer jeugd (n.1. de Katholieke) eeh persoonlijk bezoek te brengen. Naar het heet komt St. Nicolaas niet aan de W.-Meer-scholen dit jaar. De hevige stormbuien. De vinnige ha jaarshagelbuien, gingen ditmaal vergezeld van zware stormvlagen. Verscheidene dak pannen moesten het ditmaal ontgelden, terwijl verschillende open schuilkeeten werden omgewor pen. Uitslag Foutenwedstrijd Middenstand Wieringermeer. Eindelijk is dan de commissie gereed gekomen met haar omvangrijk werk en kunnen aan de prijs winnaars hun cadeaux worden uitgereikt. Door het groote aantal prijzen kunnen gelukkig velen blij worden gemaakt. Het zal velen wel interesseeren om te vernemen dat in totaal 72 opzettelijke fouten waren gemaakt. Dit aantal is door niemand gevon den, zoodat de opgave niet gemakkelijk is geweest. Toch hebben velen wel meer fouten gevonden, maar niet de juiste. Woensdag 22 December heeft de prijsuitreiking plaats. Bijzonderheden worden nader bekend ge maakt. ZIJ PE ST. MAARTENSBRUG. Een weeke auto en een hard kalf. Maandagmiddag ongeveer 4 uur werd alhier een op den Schagerweg loopende pink van den heer G. van Schaik aangereden door een uit de richting Scha- gen komende auto van den heer K. S. Leguit, be stuurd door diens bediende, Franzen. De aanrijding had het merkwaardige gevolg, dat de pink ongedeerd bleef en de auto zwaar werd beschadigd. De koplam pen werden, vernield, de radiator ingedrukt, terwijl ook aan de spatborden flinke schade werd aan ge richt. De bestuurder bekwam geen letsel. Door den gemeenteveldwachter Homan werd pro ces-verbaal opgemaakt. De auto is later per kraan wagen naar Schagen opgesleept. SCHAGERBRUG. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente Zijpe zijn benoemd de heeren W. de Leeuw te 't Zand en P. Zeeman Kz. te Burgervlotbrug. T ZAND. Feestavond Esperantoclub Zondagavond 1 Dec. was alhier bij den heer Schrie- ken met medewerking van een tooneelgezelschap, be staande uit dames en heerenleden van de Esperanto club te Callantsoog een feestavond georganiseerd. Me de door het slechte weer was de opkomst van het publiek zeer slecht, Dit was te meer jammer daar de medespelenden niet alleen hun best hebben ge daan, doch tevens voor de omstandigheid van het doel van dezen avond, n.1.: den heer Schrieken ten goede te komen voor het elke week gratis beschik baar stellen van zijn bovenzaal ten dienste der hier gehouden wordende Esperantocursus. In dit licht gezien was het een sof-avond. Opge voerd werd een tooneelspel in 3 bedrijven van J. Smit en J. Braun, getiteld „Materialisme", een stuk met een diep ernstigen tendenz, met goedgevoelde en scherp geteekende afstand tusschen de (gelukkig!) verouderde conversatieve opvatting eener vader om zijn kinderen, afhankelijk zijner materieels belangen aan diegenen welke hij voor hen had Uitgezocht te doen trouwen en de meer moderne opvatting dezer kinderen zelf, om in de eerste plaats den roep van hun har te volgen. Alles samengevat een sterk sprekend stuk, waar mee de spelers dan ook de aanwezigen wel wisten te pakken. Over het spel der spelers willen we ons, gezien het doel en strekking van dezen avond, niet critisch uit laten, en wallen we volstaan met mede te deelen dat een paar spelers o.i. zichzelf beslist overtroffen, dit was geen amateurspel meer! Na afloop van het eerste stuk volgde nog een klucht in één bedrijf, waarbij een doktersbediende zich, tij dens de afwezigheid van den dokter, voor dien uitgaf en een boer behandelde met alle verwikkelingen van dien. Hartelijk is er om dit dolle, vlot gespeelde stukje gelachen. Werkelijk, zij die de moeite voor den reis niet overhadden, hebben een mooien avond gemist. Er werd nagedanst. BARSINGERHORN Ledenvergadering van „Het Witte Kruis" op Maandag 2 December 1935, nam. half acht, ten huize van den heer A. de Graaf. Aanwezig 9 leden. Voorzitter, de heer L. J. v. d. Kuijl, opent de vergadering met een woord van welkom. Spreker vindt het jammer dat zoo weinig leden aanwezig zijn. De notulen van de vorige vergadering worden ge lezen en onveranderd vastgesteld en geteekend. Mededeelingen en ingekomen stukken. Een tweetal patiënten zijn opgenomen geweest in een inrichting, waaruit er één inmiddels is ontslagen. Een gedeelte der kosten voor één patiënt ad f 246.05 is door de gemeente Barsingerhorn betaald. De bode Jb. van Stipriaan, heeft bericht ingezon den, dat hij als zoodanig bedankt. Een oproeping voor sollicitanten zal worden ge plaatst. Dit uit een billijkheidsoogpunt. Alle leden zijn dan in de gelegenheid voor de betrekking te solliciteeren. Een verzoek om een bijdrage voor een nationaal huldeblijk ter nagedachtenis aan H. M. de Koningin Moeder. Bijdragen zijn bestemd voor stichting van een fonds tot steun bij verpleging van on- en min vermogende tuberculoselijders. Besloten wordt een bijdrage van f 25.— te ver- leenen. Een verzoek om een bijdrage voor de Malaria bestrijding. Besloten wordt een jaarlijksche subsi die van f 10.toe te staan. Een verzoek om een bijdrage voor een te houden cursus voor plattelandsvrouwen. De cursus zal om vatten een kook-, naai- en moedercursus. De vergadering vraagt zich af, waarom een moe dercursus moet worden gehouden naast die van het Witte Kruis. Het gevormde voorloopig comité zal hier naar ge vraagd worden en of er voldoende publicatie aan is gegeven en waar een cursus eventueel zal worden gehouden. Het Bestuur wordt vrij mandaat gege ven. De begrootingen voor 1936 worden aan de orde gesteld. Begrooting van Witte Kruis sluit ln ontvangst en uitgaaf op f 1815.35, met een post voor onvoorzien van f 958.35. Het beginsaldo is f 1275, waarin ls opgenomen een batig saldo van de fancy-fair van f 658.99. Wijkverpleging, ontvangst en uitgaaf f 1797.50, w.o. een subsidie van de gemente van f 805. Onvoor ziene uitgaven f 1.45. Tuberculosebestrijding: ontvangst en uitgaaf op f 950. Deze begrooting sluit met een nadeelig saldo van f 120.—. Bad- en Zweminrichting: ontvangst en uitgaaf f 288, waarbij een nadeelig saldo valt waar te ne men van f 83. Oo voorstel van het Bestuur wordt besloten de geldleening bij de Boerenleenbank af te lossen en Het afgrijzen overwint. De Amerikaansche diepzee onderzoeker dr. Rouxy, ver toefde vijf dagen lang op een diepte van 400 meter in zee, teneinde het leven der wezens op deze diepte te bestudeeren. Het experiment van dr. Rouxy, is een duidelijk bewijs van het onver moeibare en heldhaftige werken van de mannen der wetenschap uit onzen tijd. Dr. Rouxy's excursie nar den bodem der zee moet niet beschouw^worden als een poging om sensatie te verwekken, maar enkel alleen als een wetenschappe lijke daad. Een verblijf van enkele uren, zooals de beroemde William Beebe, dit deed, leek hem niet vol doende voor diepgaande onderzoe kingen. Zoo ontstond in hem het plan dagen, ja weken, in een glazen huisje in den oceaan te wonen, ten einde het geheimzinnige leven te bestudeeren. Hij was zich wel be wust van de moeilijkheden en ge varen dezer onderneming. Alle mo gelijke voorzorgsmaatregelen waren getroffen om den onderzoeker te be schermen. Maar met een ding had dr. Rouxy geen rekening gehouden: de onzichtbare demonen van de menschelijke ziel. Aanvankelijk verliep alles zeer vlot. De universiteit van San Fran- cisco stelde 300.000 dollar ter be schikking, zoodat dr. Rouxy zijn onderzeesch observatorium kon con- strueeren. Het was acht meter lang en breed en werd vervaardigd uit het weerstandskrachtigste glas van 10 c.M. dikte. Alles wat er toe kon bijdragen om bet leven van den ge leerde op deze duisteren diepte dragelijk te maken werd er in ge plaatst Een telefoon zorgde er voor, dat hij in verbinding met de wereld kon blijven. In dit geval bestond de wereld uit een enkel schip. Drie-en- een-halve mijl voor de kust van Honoloeloe bleef de „Oakland" lig gen en liet men het glazen huis van dr. Rouxy voorzichtig zakken. Be halve de noodige levensmiddelen had hij aan boord een hoeveelheid gecomprimeerde zuurstof, die vol doende moest zijn voor een maand Een krachtige schijnwerper van 40000 kaarsen, moest de duisternis op een diepte van 400 meter ver jagen. Dr. Rouxy was van plan onge veer twee weken op den bodem der zee te blijven. Rondom de glazen kluis heerschte een duisternis waar van men zich de intensiteit niet kan voorstellen. Zij vervulde den onder zoeker met een merkwaardige, niet te verklaren angst. Zoo af en toe rinkelde de telefoon op de Oakland en trachtte dr. Rouxy zich door een gesprek met den kapitein te bevrij den van het beklemmende gevoel der eenzaamheid. Maar dergelijke oogenblikken duurden slechts kort. dan moest de onderzoeker zich weer aan zijn wetenschappelijk werk wijden. In het licht van den schijnwerper trokken dieren van fantastische vor. men langs het glazen huis. Rouxy constateerde dat talrijke visschen absoluut ongevoelig waren voor het licht van den schijnwerper, zij wa ren dus waarschijnlijk geheel blind. Dit was voor den geleerde zeer ver rassend, want in het algemeen is men de meening toegedaan, dat de dieren op deze diepte juist zeer ge voelige gezichtsorganen hebben. In sommige punten week hetgeen Rouxy opmerkte af van de ontdek kingen van zijn voorganger. Zoo beweert hij, dat de hem omringende levende wezens in het geheel niet klein waren, doch dat er zeer groo te dieren waren, die zijn huisje dreigden omver te werpen. Maar noch deze geweldige dieren, noch de onvolmaaktheid der tcch nische middelen dwong Rouxy te rug te keeren. De vrees voor het on bekende en onverklaarbare bleek sterker te zijn dan zijn wil. ln de comfortabele gevangenis was een gast binnengeslopen, waarme men geen rekening gehouden had: de angst, 't afgrijzen. Reeds den eersten dag meldde zich dit gevoel van grenzelooze hulpeloosheid en een zaamheid. Een stofje mensch temid den van de overweldigende, onmete lijke natuur. Het zwijgen dat rond om heerschte, was de stilte der eeuwigheid. Op den vijfden dag, was het weer standsvermogen van dr. Rouxy ge broken. De afgrijselijkste visioenen overvielen hem en vertwijfeld gaf hij het signaal hem naar boven te hijschen. Onmiddellijk kwam ieder een en alles op de Oakland in actie en drie uur later stond het glazen hijis aan dek. De deur werd ge opend. Men vond dr. Rouxy bewus teloos voor zijn tafel, waarop de aanteekeningen lagen, die de uni versiteit van San Francisco thans gepubliceerd heeft. Het verblijf op den bodem der zee heeft den onder zoeker zoo geschokt, dat hij in een sanatorium moest opgenomen wor den. Volgens de artsen zullen er maanden verloopen, voordat Rouxy weer de oude is. de geldleening te plaatsen bij de afdeeling Witte Kruis, omdat daar op het moment het geld voor handen is. De begrootingen worden vastgesteld. Beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering. In de vacature-Schoenmaker zal de afgevaardigde de stem uitbrengen op Mevr. TeekensKunst te Venhuizen. Tot afgevaardigden naar de vergadering worden benoemd de voorzitter en de secretaris, de heeren L. J. v. d. Kuijl en J. Bakker Az. De heer J. Bakker Az wordt tot Bestuurslid her benoemd Tot lid der commissie voor het nazien der reke ning in de plaats van den heer A Wiedijk, die niet herkiesbaar is, wordt benoemd de heer J. A. Schenk. De heer J. A. Schenk zegt bij de rondvraag dat de Tooneelvereeniging „Liefdadigheid" dit jaar wederom bereid is te spelen ten bate van „Het Witte Kruis". Deze toezegging wordt onder dankzeg ging aanvaard. De vergadering wordt hierna gesloten. Burg. Stand over de maand November Geboren: Wiebe, zoon van Riemer Veenstra en van Adriaantje van Oudenaarden; Cornelis, zoon van Jacob Kossen en van Dieuwertje Hardebol. Ondertrouwd: Rudi Birkenfeld, oud 23 Jaren, tim merman en Anni Liebermann, oud 20 jaren, zonder beroep, beiden wonende te Barsingerhorn; Maarten Kuiper, oud 23 jaren, journalist, wonende te Zuid- scharwoude en Anna Johanna Keesman, oud 23 ja ren, zonder beroep, wonende te Barsingerhorn. Getrouwd: Maarten Kuiper en Anna Johanna Keesman. Overleden: Maart je Borst, oud 58 jaren, echtge- noote van Klaas Dekker. Loop der bevolking over de maand Nov. Ingekomen: H. Fink, F. Bernstein, K. L. Bern- stein uit Duitschland, A. Gutsmuth uit Arnhem, R. RothenbergSalomon uit Amsterdam, H. Lubinski en gezin van Wieringerwaard, Mej. R. Rothenberg van Maartensdijk naar Nieuwesluis, Stichting Jood- sche Arbeid; Mej. A. Kreijger van Zijpe naar A 59; B. Klein van Velsen naar Waardpolder G 40; Mej. E. Burger van Wieringerwaard naar Mieldijk C 80; Mej. M. de Rooij van Sint Pancras naar Kolhorn, ark; Mej. S. Buis van Heemskerk naar Kolhorn F 45; Mej. W. van der Meer van Workum naar Pool land C 34; Mej. T. Everts van Anna Paulowna naar A 6; G. de Boer en echtg. van Schagen naar Waard polder G 1; J. J. Bas van Wieringerwaard naar Kreil C 19; G. Buis en gezin van Wieringen naar Kolhorn F 45. Vertrokken: M. Baan naar Vlissingen ab. H. M. Wachtschip; J. de Bóer naar Schagen, „Avondrust"; H. de Gier en gezin naar Velsen, IJmuiden (O.) Dennestraat 8; Mej. M. Govers naar Alkmaar, Sta tionsweg 13; J. fan der Laan naar 'Sprang-Capelle, A 135; Mej. M. Bos naar Harenkarspel, Smeugelpol- dei E 31; Mej. G. Groenewoud naar 's-Graven- hage, Laan van Meerdervoort 707; L Uithof naar Heeren veen, Rottumerweg 5; H. Lipper, W. Roth- schild, H. Kochmann naar Argentinië; K. Lazarus naar Palestina; Mej. R. Daube naar Duitschland; H. Th. Hattenbach naar Amsterdam; R. Pusch- kanzer, H. Heulemann n. Tsjecho-Slowakije; echtg M. Kuiper naar Zuidscharwoude, B 82; Mej. G. Mul der naar Den Helder, Konlngstr. 80. KOLHORN. Ergerlijke baldadigheid. Zondagavond laat is bij den heer A. H. op de Nieuwe Streek een ruitje ingedrukt van de etalage kast. Later bleek een ledig etalagepakje tabak ver dwenen te zijn. Vermoedelijk heeft men met een baldadige jongensstreek te doen. Niettemin heeft de politie de zaak in onderzoek. SINT MAARTEN Burg. Stand over de maand Nov. 1935. Geboren: Willem, zoon van Reindert Bijpost Wz. n Maartje van der Ham. Aagtje Martha, dochter an Bruno August Rudolf Ernst en Aaltje Ootjers. Co, zoon van Pieter Slot en Maria Adriana Modder. Gehuwd: Jan Pool, oud 23 jaren en Guurtje Jon ker, oud 20 jaren. Van echt gescheiden: Cornelis Pieter IJff en Grietje Martina Baas. NIEUWE N I E DO RP Burg. Stand over de maand Nov. 1935. Geboren: Gerardus Johannes, zoon van Johannes Hendricus Mosch en Petronella Takken; Kaatje, dochter van Jacob Bood en Trijntje Deugd; Pieter Jan, zoon van Pieter Zwakman en Clara Maria Kohlbek. Ondertrouwd: Jacob Kaper, oud 23 jaar, wonen de te Barsingerhorn en Aafje Keizer, oud 24 jaar, wonende te Nieuwe Niedorp; Willem Leeuwenkamp, oud 25 jaar, wonende te Schagen en Elisabeth Kla- sina Bood, oud 22 jaar, wonende te Nieuwe Niedorp. Getrouwd: Geene. Overleden: Maartje de Reus, oud 48 jaar, echtge- noote van Gerrit Rezelman; Dirk Landman, oud 73 jaar, echtgenoot van Elisabeth Nieuwenburg; Wil lem Nieuweboer, oud 76 jaar, echtgenoot van Dieu wertje Kos. DONDERDAG 5 DECEMBER. HILVERSUM (1875 M.) 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—12.— NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Gram.pl; 11.30—12.00 Godsd. half uur; 12.15 Gram.pl. en orkestconcert; 2.003.00 Handwerkles; 3.15 Gram.pl.; 4.00 Bijbellezing.5.00 Handenarbeid voor de jeugd; 5.30 St.Nicolaaspro- gramma voor de kinderen; 6.45 Causerie; 8.05 „An ders dan anders", gevar. programma met Prijs vraag. (Om 10.00 Berichten); 11.00—12.00 Gram.pl. HILVERSUM (301 M.) AVRO-uitzending; 5.30 VPRO.'- 8.00 Gram.pl.; 9.00 Kookpraatje; 9.05 Lyra-Trio; 10.00 Morgenwijding. Gewijde muziek; 10.30 Omroeporkest en voordracht; 12.30 Gram.pl; 1.30 Jetty Cantor's Ensemble en Zang; 3.00 Kniples; 3.45 Gram.pl; 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen; 4.30 Gram.pl; 4.45 Hoorspel; 5.30 Lezing! 6.00 De AVRO-Decibels met zangso liste; 6.30 Sportpraatje; 7.00 Voor de kinderen; 7.05 Vocaal cocert; 7.30 Engelsche les; 8.00 Berichten; 8.10 St. Nicolaas-programma 9.45 Kovacs' Lajos or kest; 19.30 Revue-uitzending (Om 11.00 Berichten)' 11.30—12.00 De AVRO-Decibels. DROITWICH (1500 M.) 11.2511.50 Orgelspel H. Croudson; 12.10 Orkest concert olv. Austin; 1.20—2.20 Gram.pl; 3.20 Ves per; 410 Lezing; 4.30 Gram.pl; 5.05 Orgelconcert; 5.35 Populair concert 6.20 Berichten; 6.50 Schütz- concert; 7.15 Spaansche les; 7.50 Lezing; 8.20 „Ein Walzertraum", Strauss-Marvell; 9.35 'Pianorecital; 9.50 Berichten; 10.20 Kerkdienst; 10.40 Kwintet concert mmv. soliste; 11.35—12.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS (1648 RL) 7.20, 8.20 en 11,20 Gram.pl; 12.35 Omroeporkest; 4.20 Radlotooneel; 8.20 Zang; 9.05 Nat. Orkest; 11.05 12,35 Dansmuziek KEULEN (456 M.) 5.50 Orkestconcert; 11.20 Idem; 1.35 Gram.pl; 3.25 Trioconcert; 4.20 Weragkamerorkest en solisten; 7.30 Omroeporkest en solisten; 9.50—11.20 Omroep- klolnorkest en solisten. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Gram.pl; 12.50 Oniroeporkest; 1.50 2.20 en 5.20 Gram.pl; 6.50 Omroeporkest; 7,35 Gram. pl. 8.20 Salonorkest; 9.10 Voordracht; 9.20 Vervolg concert; 9.50 Religieuze muziek; 10.30—11.20 Gram.- pl; 484 M.: 12.20 Gram.pl; 12.40 Zang: 1.50—2,29 Gram.pl; 5.20 Salonorkes 6.50 en 7.35 Gram.pl- 8.20 Symphonieconcert; 10.30—11.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 7.30 Orkestconcert: 8.20 Dansmuziek; 9.20 Berichten 9.50 Concert; 10.05 Weerbericht 10.20—11.20 Ka mermuziek. Door afsluitboom gereden. Auto bijtijds tot staan gebracht. Zutplien: Maandagavond is een personenauto, bestuurd door den heer Van der B. uit Botterdam, op den weg naar Voorst door den neergelaten afsluit boom op den overweg, gelegen op den Rijksstraatweg Zutphen—Apeldoorn, gereden. De auto kwam juist voor de spoorlijn tot staan, zoodat de personentrein, die uit Voorst het station Zutphen naderde, rakelings langs do auto reed. De bestuurder en de andere inzittenden kwamen met den schrik vrij. De afsluitboom werd totaal vernield. De auto werd aan de voorzijde beschadigd, doch kon op eigen kracht vorder rijden. De bestuurder verklaarde, dat hij de afsluitboom niet had gezien door het verblindend licht van een tegenligger, die aan de andere zijde van de afsluit- boomen stond te wachten. Prinses Victoria overleden. Londen: De zuster van Koning Ge- orge, Prinses Victoria, is gisternacht om 3.35 uur overleden. Het bulletin der geneesheeren vermeldt, dat H. K. H. een vredige dood heeft gehad. De prinses is G7 jaren oud ge worden. De koning heeft thans nog één zuster in leven, koningin Maud van Noorwegen, die thans in Enge land vertoeft. De koning en de koningin hadden oorspronkelijk het voornemen gehad zich na de opening van het parlement Dinsdag naar San dringham te begeven. Met het oog op de ernstige ziekte der prinses hebben zij evenwel van de reis afgezien. Later meldt men nog, dat de prinses sedert drie weken ongesteld was. Zij is noch aanwezig geweest bij het huwelijk van den Hertog van Glouchestcr, noch bij de doopplechtigheid van den zoon van den Hertog van Kent. Ongeveer een wéék geleden was haar toestand verergerd. De inbraak te Leimuidcn. De bankbiljetten terecht. Het is gebleken, dat de aanwijzingen welke door de Leimuidensche politie werden ontvangen omtrent de inbraak bij de firma Maarse en Kroon aldaar in den nacht van Zaterdag op Zondag, waarbij een be drag van, volgens nadere opgave, 8 a 900 gulden werd ontvreemd, juist zijn geweest. De burgemeester van Leimuidcn doelde mede, dat na verhoor van den vermoedelijken verdachte P. uit Aalsmeer, Maandagavond 59 bankbiljetten van 10 gul den en één van 20 gulden zijn gevonden in het koffie huis van Belick, staande aan het Stationsplein 1e Aalsmeer, zoodat thans f708.50 van het ontvreemde bedrag terecht is. De politie neemt' verder in ver band met deze vondst en naar aanleiding van het verhoor van P. met groote zekerheid aan, dat deze inbraak is geschied door den verdachte Scli. te Aalsmeer. Tot nu toe blijft deze ontkennen. ZIEKTEN EN BESCHADIGINGEN VAN KAMERPLANTEN. Ja, waarom zouden wij in dezen tijd, waarin over de vollegrondscultures niet veel actueels te vertellen is, niet eens wat vertellen over kamerplanten. De dames, die zich hiervoor speciaal interessee ren, moeten ook tevrind gehouden worden. De belangstelling is bij de dames in vele gevallen beschamend voor de heeren der schepping. Dat weet ik bij ervaring. De meest voorkomende insecten bij kamerplanten zijn dopluizen aan de onderzijde van het blad van palmen, b.v. ook echter wel bij vetplanten en de cacti, die daarbij behooren. Verder kan men te ge legener tijd bij de meest uiteenloopende kamer- en kasplanten zeer kleine, donker gekleurde beestjes waarnemen, ook aan de onderzijde der bladeren. Deze diertjes, die zeer slank van lichaamsbouw zijn veroorzaken verkleuringen in het blad, de groei der plant lijdt daaronder natuurlijk. Ook zeer kleine, met het bloote oog nauwelijks waarneembare spin netjes komen veelvuldig voor. Treft men planten aan, die door deze „spint", zooals de praktijk het noemt, zijn aangetast, dan ziet men, dat het blad onregelmatig gevormde lichtgele vlekken vertoont. Overigens is het niet zoo buitengewoon belangrijk, als men deze diertjes niet alle bij namen kent. De zaak is n.1. dat dopluizen, thrips (de slanke diertjes) en spint, de kleine spinnetjes dus, hoofdzakelijk dan alleen voorkomen, als de planten iri een te schrale, droge omgeving staan. Treft men ze aan, dan moet men dus beginnen met de levensomstan digheden voor de planten betfer te maken en die voor de genoemde insecten ongunstiger. Het spreekt vanzelf, dat wij, om het proces te versnellen gaarne gebruik maken van een middel om die dingen te dooden als dat er tenminste is. De dopluizen kan men niet beter opruimen dan ze met een stomp afgepunt lucifertje van het blad te wrijven en dan de plant te wasschen met een sponsje, dat gedoopt is in een oplossing van 2 qns groene zeep en 1/10 liter brandspiritus in 10 liter water. Ook zijn er vele fabrieksmiddelen in den handel, die goed zijn, maar veelal wat duur. Voor het behandelen van eenige planten is dat echter niet zoo buitengewoon belangrijk. Is de kamerlucht te vochtig, dan kunnen daaruit ook gevaren ontstaan. Ziet men n.1. Clivia's, die bruine wratachtige verhevenheden vertconen, die roestachtig van kleur zijn, dan kan men er vrij ze ker van op aan, dat de lucht te droog is: de plant lijkt doodziek maar het verdwijnt van zelf als men minder water geeft en de lucht een beetje droger houdt. Verdikte bladeren aan Azalea's moeten worden afgeplukt. Ook vindt men die verdikkingen wel aan de bloemblaadjes. Deze galachtige verdikkingen ont staan door de werking van een interessante zwam. In de kweekerij kan men ook nog wel gebruik maken van een spuitmiddel maar voor een enkele plant loont dat niet. Alle verdikkingen zorgvuldig en snel afplukken en verbranden. Veel plantenlief hebsters zijn zeer bang van wormen in den pot grond. Deze angst is zeer overdreven. Wormen, ten minste deze soorten, vreten niet aan plantenwortels. Het zijn eigenlijk zeer nuttige dieren. Ze zorgen voor de vertering van de organische stoffen die in den potgrond zitten. Treft men echter wormen aan, dan beteekent dit, dat de grond veelal te zuur is. De aanwezigheid van wormen is dus veelal een aanwijzing, dat de plant verpot moet worden. Is dit niet mogelijk, dan kan men door wat kalkwater op den potgrond te gieten "11e wormen eruit jagen. Eenvoudig hé. Eenvoudiger ?n minder gevaarlijk dan het gebruik van koffie dik (dat gebruikt men heusch) waschwater of thee "deren. Eventueele vragen worden gaarne beantwoord. De Ambtenaar van den Plantenz.k. dienst VAN HERWIJNEN. St. Pancras.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7