Na den braad in bat Warenhuis ngspaar neemt stelling Stortregens te Addis Abeba oP een span paarden ingereden Euwe wint weer KIJKEI) sKOOPEfU iüOECK Niets is gespaard gebleven Spoor gevonden van de Fridtjof Nansen' tt* Vrachtauto tegen een boom gebotst Den Helder Donderdag 5 December 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9866 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DE BETEEKENIS VAN HET BE SLUIT VAN DEN KONINGé ZUL LEN OOK ANDERE BETREKKIN GEN VERBROKEN WORDEN? OPEN BRIEF VAN KONINGIN ELENA. £Van een bijzonderen correspondent.)] ROME, 4 December. Twee door den Koning en de Koningin van Italië genomen besluiten geven een beeld van den gespannen toestand, die op het oogen- iblik in het land heerscht. De Koning heeft besloten het diplomatieke corps niet op Nieuwjaarsdag te ontvangen en de Koningin heeft de koninklijke trouwringen beschik baar gesteld om tot goud voor de nationale Schatkist te worden versmolten. Deze een voudige gestes zijn uitingen van een nationa listische overspannenheid, die door de ge prikkeldheid over de toepassing der sancties gemakkelijk tot een uitbarsting kan komen. De directe gevolgen daarvan zouden volgens Bommigen kunnen zijn, dat de diplomatieke betrekkingen met landen, die de sancties on dersteunen, zouden worden afgebroken, dat men Genève in den steek zou laten en dat men zou verklaren, dat er tusschen de be trokken landen en Italië een oorlogstoestand bestond. 'A\ deze mogelijkheden, afzonderlijk of tegelijkertijd, zouden binnen enkele weken verwacht kunnen wor den, en toch hangt het uitbreken van een dergelijke crisis af van besluiten, waarover buiten de grenzen van Italië zal worden beslist, hoe vreemd dit ook moge lijken voor ieder, die buiten Italië leeft en daar door de nationale en persoonlijke gevoelens hier. niet kent. Zoo ziet cle toestand er uit, onafhankelijk van de vraag, of Italië gelijk heeft of niet. Mussolini heeft zijn land met den rug tegen den muur gedreven en alles wijst er op, dat als hij gedwongen wordt te buk ken voor den Volkenbond, hij dit temidden van een nieuwe wereldbrand verkiest te doen. Het besluit van den Koning is in de volgende een voudige verklaring vervat: „De gebruikelijke ont vangst van de autoriteiten en van het diplomatieke corps, die hun beste wenschen aan Hunne Majestei ten den Koning en de Koningin komen overbrengen, zal dit jaar bij het aanbreken van het nieuwe jaar niet plaats vinden." Door de geheele ceremonie te schrappen heeft de Koning kunnen vermijden, dat hij de redenen moest vermelden, die tot dit besluit hebben geleid, doch de duidelijke beteekenis van het verbreken van de per soonlijke relaties tusschen d.e regeering en de 52 diplomatieke vertegenworodigers, die bij het Quiri naal geaccrediteerd zijn, kan niet over het hoofd wor den gezien. Voor het eerst in de geschiedenis van Ita lië zal het laten vervallen van een ceremonie, waarbij de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden hun beste wenschen voor Italië komen uitspreken te Rome als een grootere eer worden beschouwd, dan de ceremonie zelf, waaraan men zoo groote waarde hechtte. Men beschouwt dit besluit in alle kringen van Italië als een voorlooper van een nog formeeler breuk met het Quirinaal. Terwijl het besluit van den Koning op diplomatiek terrein ligt, sluit dat van de Koningin aan bij de toenemende hartstochten der bevolking. Koningin Elena geeft in een open brief aan Mussolini als hoofd der regeering haar besluit te kennen om haar trouwring en die van haar echtgenoot te voegen bij die van de overige bevolking van Italië, die op 18 December a.s., den „Dag van Trouw", den oproep van de regeering zal beantwoorden. Haar brief luidt als volgt:. „Het is Mijn wensch, U te laten weten, dat zich onder de vele trouwringen, die de vrouwen van Ita lië voor de glorie van ons geliefd en groot vader land zullen offeren, de trouwring van den Koning het symbool van diep gevoel en trouw, zal bevinden, tezamen en verhonden met Mijn ring, die Ik met vreugde aan het vaderland afsta. Mijn ring verte- SCHAKEN. De stand thans 14—12. Gisterenavond werd in de Militiezaal te Amsterdam de voortgezette 26e partij om het wereldkampioenschap schaken een volledig succes voor dr. Euwe. Zooals verwacht mocht worden, heeft Euwe deze partij gewonnen. Na 47 zetten gaf Alje- chin de partij op. Deze 26ste partij is een der fraaiste en beste duels van de geheel match geweest. De stand is nu 1412 voor Euwe geworden. Onze landgenoot heeft prachtige kansen voor den titel maar zelf weet hij wel dat hij er nog niet is. Met 2 punten achterstand heeft de wereldkampioen niets meer te verliezen en een Aljechin in nood is een ge vaarlijk speler. genwoordigt alles, wat Mij het dierbaarst is, want hij herinnert Mij aan den dag, waarop ik het voor recht had, deel der Italiaansche natie te worden." Het effect, dat dit voorbeeld en deze verklaring op de gemoederen van de reeds opgewonden bevol king zal hebben, valt nog niet te overzien. De verheerlijking van het gezin is diep geworteld in Italië en niets zal meer tot de verbeelding van het Italiaansche volk spreken dan dit vrijwillige offer van het heilige symbool van de huwelijkstrouw. Ook andere leden der Koninklijke familie hebben goud en zilver afgestaan naast datgene, dat reeds eerder door den Koning en de Koningin was geschonken. Er wor den voorts lange lijsten gepubliceerd met namen van bisschoppen, waarbij schenkingen van kruisen en bisschoppelijke ketenen zijn vermeld, Iedere school en elk instituut wedijvert om haar aandeel bij te dra gen. Het is overbodig en nutteloos om langer te spre ken over de interne economische en financieele oor zaken, die deze vrijwillige bijdragen aan de schat kist noodig hebben gemaakt. Men acht het momen teel van mee? belang, uiting te geven aan de natio nalistische gemoedsgesteldheid, zooals die thans in Italië wortel heeft geschoten. En het is de vraag, of het verstandig is een tot kookpunt gebracht volk in een positie te dwingen, die elke mogelijkheid van een terugtocht afsnijdt. Mededeelingen uit Engeland en Amerika, dat de Italiaansche regeering een monopolie zou hebben gegeven aan de Standard Oil Company van New York, worden hier officieel tegengesproken. Men ver klaart dat dit bericht van eiken grondslag ontbloot is. Men is in regeeringskringen van meening dat de petroleum- en benzine-voorraden voldoende zijn om leger, vloot en luchtmacht nog geruimen tijd te voor zien. Geen enkel commentaar van eenig belang Is gele verd op de Engelsche troonrede. In officieele kringen weigert men, zich erover uit te laten. In dezelfde kringen verklaart men, dat voor zoover Italië be kend is er geen besprekingen over een oplossing van de Abessijnsche kwestie gaande zijn. (Copyright Morning Post A.N.P.)] Het In 1923 verdwenen ontdekkingsschip. Moskou, 4 Dec. (A.N.P.). De Russische visschersboot „Spartak", die te Moermansk is aangekomen, deelt mede, dat zij midden in de zee ten Westen van Nova Zembla een gedeelte van een werktafel met instrumenten en docu menten heeft gevonden, afkomstig van het Noorsche expeditieschip „Fritjof Nansen" Bij de documenten bevond zich o.a. ook het log boek, waarin de laatste aanteekening dateerde van 6 September 1933, toen het Noorsche schip op weg was van IJsland naar Noorwe gen. Desondanks is de huidige vondst op een afstand van ongeveer 1500 K.M, van deze reisroute gedaan. Schipper door zijn knecht met een dolk doodgestoken ROTTERDAM, 5 Deoember. Gisteravond even voor 12 uur, is op het trambalcon van een wagen yan lijn 3 de 31-jarige schipper J. Ritmeester, van het tanklichtschip „Galli- cië" met een dolkmes doodgestoken door den 27-jarigen C. A. v. I*, schippersknecht van de „Gallicië". Veertien dagen geleden hebben de schipper en de knecht in Straatsburg ruzie gehad, hetgeen den schip per aanleiding heeft gegeven zijn knecht te ontslaan. Vanmorgen ging dit ontslag in. De knecht heeft daarna geprobeerd de directie van de firma Van Ommeren, aan wie het schip toebe hoort, over deze kwestie te spreken te krijgen, het geen hem mislukt is. Hij is daarna naar Amsterdam gegaan, waar hij een dolkmes heeft gekocht en he denavond keerde hij naar Rotterdam terug. De knecht wist, dat de schipper, als hij in Rotter dam was, van zijn schip, dat in de nabijheid van de werf Van Burgerhout ligt, 's avonds dikwijls op be zoek ging bij zijn schoonouders en dan tusschen 12 uur en half een weer aan boord terugkeerde. Zijn plan is geweest om den schipper aan de werf op te wachten. Het toeval wilde, dat hij op den hoek van de Post- hoornsteeg op de tramwagen van lijn 3 sprong, ter wijl juist de schipper met zijn vrouw op het balcon van deze tram stonden. De knecht voegde den schipper nog een paar woorden toe, trok daarna de dolk en stak hem daarmee in de hartstreek. De getroffene viel ineen. De tramconducteur maakte alarm en de tram, waarin groote consternatie bij de passagiers was ontstaan, stopte onmid dellijk. De dader was inmiddels al van de tram af gesprongen en nam de vlucht. Door twee pas sagiers en den bestuurder van de tram werd hij achtervolgd en op den Wijnhaven wist men hem te grijpen. Spoedig waren politieagenten ter plaatse versche nen, waarna de dader meegenomen werd naar het bureau in de Groote Pauwensteeg. Hier werd de schee van het mes, dat hij op zijn vlucht heeft weggeworpen, nog op hem gevonden. Toen de tram, waarin het drama zich afspeelde, was blijven stilstaan, hebben passagiers den G.G.D, gewaarschuwd. Toevallig in de buurt zijnde leden van de E.H.B.O. bekommerden zich om het slacht offer en om zijn echtgenoote, die zeer overstuur was. Nadat een noodverband was gelegd, is het slachtof fer met een auto van den G.G.D. naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. De dolksteek had onmiddellijk het hart getroffen. Het lijk js in beslag genomen voor sectie. De politie heeft nog vannacht de getuigen en den dader verhoord. Deze heeft een bekentenis afgelegd, waaraan hij heeft toegevoegd niet de bedoeling te heb ben gehad den schipper te dooden. Een uitzondering in dit seizoen. Reuter seint uit Addis Abeba: Het heeft hier heden gestortregent, iets wat een uitzondering Vormt in dit seizoen. Motorrijder om het leven gekomen. Op de Goorsche straat onder de gemeente Delden, is gisteravond omstreeks kwart over zes een motor rijder, de heer Nijkamp uit Lochem, die in de rich ting Delden reed, op een span paarden, dat naar laatstgenoemde plaats werd gevoerd, ingereden. Hij werd van zijn motor geslingerd en bleef bewus teloos liggen. Een ijlings ontboden geneesheer, dr. Bloemen uit Delden, kon slechts den dood consta- teeren. Het lijk is naar het R.K. Ziekenhuis te Del den overgebracht. Bestuurder lichte hersenschudding opge- loopen. Te Moergestel heeft gisterenmiddag op den Til- burgscheweg tegenover villa Zonnewende een ta melijk ernstig auto-ongeval plaats gehad. Door onbekende oorzaak kwam een uit de rich ting Tilburg komende vrachtwagen in botsing met een tweetal boomen. De cabine van den wagen werd geheel ingedrukt. "Met veel moeite kon men den be stuurder uit zijn benarde positie bevrijden. De man bdeek er vrij ernstig aan toe te zijn. Hij had ver scheidene schaafwonden bekomen en klaagde over inwendige pijnen. In villa Zonnewende vond hij, tot dat de Geneeskundige Dienst uit Tilburg arriveerde een zorgvolle verpleging. De man, die bovendien een licht hersenschudding bleek te hebben opge- loopen, werd door den Geneeskundigen Dienst ter verdere behandeling naar het Gasthuis te Tilburg vervoerd. „Den Helder kan weer ruim ademhalen; de stad door het oog van een naald gekropen", (Van onzen eigen correspondent). Eindelijk hebben zich de woedende vlammen ver zadigd en zijn zij tot rust gekomen, na alles, maar dan ook alles grondig te hebben vernietigd. Maar laat ons het verslag van gisteren vervolgen. Te ongeveer middernacht zijn wij nog weer eens een kijkje gaan nemen en het kwam ons toen voor, dat er wel eenige kans was, dat in den loop van den nacht het vuur weer zou kunnen oplaaien. Ook de autoriteiten waren blijkbaar deze meening toege daan, want er bleef een flinke bewaking achter, terwijl voortdurend twee stralen op de brandende massa bleven gericht. Inderdaad laaiden de vlam mende vuurtongen tegen half drie weer op en vonden thans nog gretig voedsel in alles wat nog over gebleven was van de schilderszaak van den heer De Boer (en niet Boom, zooals onze krant van gisteren meldde). Het winkelhuis dezer firma was gedeeltelijk reeds vernield door het neerstor tende zware ijzerwerk van het brandende waren huis. In allerijl had men. toen nog kans gezien een zieke, oude man, de vader van den heer De Boer, naar een veiliger gelegen pand over te brengen, Al brandde dit perceel niet geheel af, van restauratie ervan kan ons inziens geen sprake meer zijn. Gistermorgen vroeg waren wij wederom ter plaat se en nam men juist maatregelen om een gedeelte van de achtermuur, nl. dat van de juist ln gebruik genomen nieuwbouw, omver te halen, daar het da nig wankelde en derhalve een dreigend gevaar voor de omgeving opleverde. Stevige touwen werden er omheen geslagen, doch aanvankelijk braken die af. Nieuwe werden bevestigd, de hulp van de nog steeds aanwezige marinemenschen ingeroepen en na eehig heen en weer gesjor viel met donderend geraas een gedeelte van deze ruine omver. Dit ge schiedde om ongeveer tien minuten voor negenen Een kwartiertje later was ook het andere gedeelte omver getrokken, waarna de schoorsteen der cen trale verwarming met den grond werd gelijk ge maakt. Gemeentewerklieden togen aan den arbeid om de hoofdschakelaar van het electrisch licht op te sporen. Zoo werd dan één en ander reeds opgeruimd maar steeds stootte men dan weer op een vuur haard je. Overal schenen die te zijn, niets van dit eens zoo mooie warenhuis scheen te mogen blij ven gespaard. Den geheelen dag stegen de rookwolken op en bleef de politie waakzaam. De meest uitgebreide ordemaatregelen zijn tot laat in den middag ge handhaafd en eerst omstreeks half vier is het ver keer op de Weststraat weer vrijgegeven. Den Helder kan weer ruim ademhalen; onze stad is door het oog van een naald gekropen. Dank zij de gunstige windrich ting, maar vooral dank zij de energieke hulp van de Marine, die met schitterend materiaal en onverschrokken manschappen krachtig ingreep is een ramp voorkomen. In 1919 was een soortgelijke situatie, toen er brand was ontstaan in het kapitale winkelpand van de Firma Oudkerk en Van Praag in de Spoorstraat (waar nu de Ri- alto-bioscoop is gevestigd). Toen heeft het gedreigd als nooit te voren; ook toen kon men niet voorkomen, dat belendende per- ceelen mede een prooi der vlammen wer den. Het materiaal ls in die zestien jaar niet vernieuwd en verouderd. Het wordt dan ook hoog tijd, dat men gereed komt met de organisatie van een Politiebrand- weer, die gepaard zal gaan met de aan schaffing van nieuw modern materiaal; wij schreven hierover uitvoerig in ons blad van 9 Maart 1935. Bijna had de catastrofe die wij toen onder de oogen zagen, zich on tijdig voltrokken. Nu is alles beperkt gebleven tot een belendend winkelhuls aan de ééne zijde en groote aange brachte schade aan een woonhuis aan de andere zijde, terwijl bovendien een huisje aan den achter kant gedeeltelijk werd vernield. Maar men diene te bedenken, dat men zich ook nog had te behoeden voor het springen van een ondergrondsche benzinetank met circa 3000 Liter van deze uiterst brandbare vloeistof. Door er veel zand en water op te gooien heeft men ook dit ge vaar kunnen bezweren. Ook de Rijkswerf heeft ernstig gevaar geloopen. Door den sterken Westenwind vlogen de vonken naar dit emplacement over en heeft men zich daar druk bezig gehouden met het nathouden der daken van de nabij gelegen loodsen. Plat ligt nu het historische gebouw. Het heeft geen historische waarde vanwege de architectuur, integendeel, wij konden de gevel nimmer bewonde ren. Maar welk een waarde lag er niet in voor den eigenaar, want duidelijk sprak het gebouw van vele uitbreidingen. In een oogwenk is dit alles vernield, de groote voorraden, het mooie interieur; maarniet is vernield de koopmansgeest en de wilskrachtige energie. Naar wij vernamen bestaan er reeds plannen om tijdelijk een gedeelte van het bedrijf elders on der te brengen, mede om althans de gezinshoofden, die in het bedrijf werkzaam waren, aan den gang te houden. En het zou ons niet verwonderen als over een jaar een nieuw en fraai, modern Warenhuis Van Willigen aan de Weststraat uit de assche is herre zen. En vele winkeliers op de Weststraat zullen dit zeker wenschen, want deze firma was het, die groo- tendeels de loop naar deze overigens stille gracht bracht. Ook de winkels in de binnenstad hebben Dinsdag middag danig kunnen merken, welk'een tooneel zich aan de Weststraat afspeelde. De hoofdstraten leken als ontvolkt en uitgestorven. Gisteravond keerde ech ter de drukte weer en verschillende zaken hadden het er drukker om, wijl zij nu niet hun inkoopen kon den doen in het groote Warenhuis. Den Helder heeft zijn brand gehad, zooals wij niet kunnen herinneren, dat die hier ter stede ooit heeft plaats gehad. Gelukkig zijn er in deze enorme vuur haard geen menschen omgekomen, wat een wonder mag heeten als men bedenkt met welk een snelheid het vuur om zich heeft heen gegrepen, gretig voed sel als het vond in de brandbare voorraad. Men mo ge er niet aan denken dat deze brand een dag later zou hebben plaats gevonden, daar de mogelijkheid dan had bestaan, dat op den vrijen Woensdagmiddag vele kinderen in het gebouw aanwezig hadden kun nen zijn. Dan zou de ramp niet te overzien zijn ge weest. Per telefoon vernemen wij heden nog dat gister avond de brandkluis is opengesneden en dat, hoewel de constructie niet modern was, zij toch haar in houd veilig heeft weten te bewaren. De puinhoopen rooken nog hevig, doch dit zal, naar men ons mededeelt, nog wel enkele dagen aan houden. Gevaar voor uitbreiding is echter thans niet meer aanwezig.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1