Polderlasten is geen rijkszaak Urgentieprogramma voor den Tuinbouw Donderdag 5 December 1S35. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9866 Inbraak in een villa te Hengelo. DE KERKSTRIJD IN DU1TSCHLAND. DE PAUS WEIGERT. Financieel schandaal in Spanje. Mexicaansche priester in hooger beroep. DE DOOD OP WIELEN IN RUSLAND. De truc met het spaarbankboekje. .VtERBI De Bilt seint De inbraak te Leimuiden. LAND. EN TUINBOUW. Van het Kon. Ned. Landbouwcomité. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft zich tot den minister van landbouw en visscherij gewend met het volgende urgentieprogramma. De algemeene toestand in den tuinbouw ls zeer slecht. Van 1928—1934 liep de totale veilingomzet in Nederland terug van ruim 100 tot 61.6 millioen gul den en daalde de uitvoerwaarde der tuinbouwpro ducten van 96 tot 34 millioen gulden. De regeering heeft gepoogd aan den nood tegemoet te komen door het beschikbaar stellen van een steunbedrag, waar mede over de jaren 19321934 het op grond van de richtprijzen berekende verlies voor resp. 40, 50, en 60 pet. kon worden vergoed. Hetgeen niet voorkomen ■heeft, dat do toestand steeds verergerde. Waarom de regeering het steunbedrag van 9 tot 12 millioen ver hoogde, waarmede zij meende het verschil fcusschen kost- en richtprijzen en veilingprijzen te kunnen dekken. Daarvoor is men in tuinhouwlcringen welis waar dankbaar, doch niet voldaan. Thans heeft het Kon. Ned. landbouwcomité zich tot tollc der tuiri- bouwmenschen gemaakt en deze aldus geformuleerd: De steun aan den tuinbonw moet het verschil tusschen de veilingprijzen en de voor 1934 gestelde richtprijzen voor 100 pet. vergoeden, wil men den tuinbouw in stand houden, De omzet zal over 1935 pl.m. 26 pet. lager zijn dan over 1934 en pl.m. 45 millioen bedragen. In 1934 was het steun bedrag voldoende om 60 pet. van het verschil tus schen kost- en veilingprijzen te dekken. Het verschil bedroeg dus 15 millioen. In 1935 is de veilingomzet weer pl.m. 15 millioen lager. Rekent men den in vloed der teeltbeperking op 2 millioen, dan zal voor 1935 noodig zijn een steunbedrag van 28 millioen, wil men uitkeeringen van 100 pet. der richtprijzen mogelijk maken. De berekeningen steunen op zeer nauwgezette schattingen. Aangezien het. landbouw crisisfonds het uittrekken van een grooter steunbe drag voor den tuinbouw zeer bezwaarlijk maakt, moest naar een andere bron van inkomsten worden uitgezien en meent het K.N.L.C. dat deze te vinden zou zijn in het in bepaalde gevallen en onder bepaalde omstandigheden invoeren van een heffing op minimum-prijzen. De veilingprijzen zijn abnormaal laag. Door een heffing kunnen deze worden verhoogd. Van de ex portproducten dient die heffing te worden terugge geven, zoodat de maatregel onze concurrentie-moge- lijkheid niet aantast. In verband met de ruime marge tusschen veilings- en klein handelsprijzen is niet aan te nemen, dat deze laatste door de heffing zou den moeten worden verhoogd. Daarnaast moeten de onverkoopbare tuinbouwproducten meer nog dan tot dusver voor lieftallige doeleinden en veevoeder wor den bestemd. Steun aan de fruitteelt. Do-monopolieheffing op het ingevoerde^fruit moet naar het oordeel van het K.N.L.C. zóó zijn, dat de prijs van het inlandsche fruit loonend ié. Men dient er op te rekenen, dat de fruitteelt zich in ons land in de laatste jaren belangrijk heeft uitgebreid, zoo dat in de toekomst de binnenlandsche markt meer voor het eigen gebruik moet worden gereserveerd. In verband hiermede verdient het ernstige overwe ging de monopolieheffing op buitenlandsch fruit te verhoogen. Behoud van werkgelegenheid. In verschillende deelcn van het land wordt een proef genomen om landarbeiders in de bedrijven en dus buiten de werkverschaffing aan het werk te houden door het geven van een subsidie van 50 pet. boven een bepaald bedrag aan uitbetaald loon. Daar voor komt dan het vaste en los-vaste personeel in aanmerking. Een soortgelijke regeling is nu in het leven geroepen voor de tuinbouwbedrijven in Hooge- zand en Sappemeer. Evenals voor het landbouwbe drijf het geval is, zijn loonnormen vastgelegd voor de verschillende onderdcelen der tuinbouwbedrijven als platglas- en kassencultuur, volle-grondsteelt, enz. Voor het tweede halfjaar van 1935 zijn de normen vastgesteld op 75 pet. van het bedrag in het tweede halfjaar van 1934 voor deze onderdeelen in werke lijkheid uitgegeven. Deze regeling bestaat nog slechts kort, doch werkt tot tevredenheid van de betrokken instanties en 't ligt in de bedoeling ze, al dan niet ge wijzigd in 1936 te continueeren. Het K.N.L.C. beveelt aan ook voor andére gedeelten des lands een der gelijke regeling te treffen. Werkverschaffing aan kleine tuinders. Hot gevaar is groot, dat velen hunner zich niet meer staande kunnen houden en gedurende de winter in de werkverschaffing terecht komen. De daaraan verbonden gevaren zijn, dat het eigen bedrijf verwaar loosd wordt; dat ze terecht komen in het groote wcrkloozenleger en aan allerlei minder goede in vloeden bloot staan; dat de kleine tuinders mede om dat ze geen normale werkloozen zijn, de aan de werk verschaffing verbonden moeilijkheden vergrooten en mede beslag leggen op de toch al schaars geworden wcrkobjecten; terwijl de waarde van hun arbeid in de werkverschaffing gering te achten is en er vol doende gesteunde werklooze arbeiders zijn om dit werk te verrichten. Het K.N.L.C. acht het daarom ge- wenscht, dat ook voor de kleine tuinders op hun bedrijfje eèn bijslagregeling in het leven wordt ge roepen. De rijksinspecteur voor de werkverschaffing en steunverleening in Groningen zou reeds een toe zegging tot medewerking in die richting hebben ge daan. Ook voor andere gedeelten van het land diende thans een dergelijke regeling te worden ingevoerd. Een buit van f 1100. Tc Hengelo is een Inbraak gepleegd in de villa van de familie S. aan den straatweg naar Enschedé. De bewoners hebben van het ongewenschte bezoek niet eerder iets bemerkt dan bij het ontwaken. Een keukenraam bleek open te staan. Aangenomen wordt, dat de inbrekers langs, dezen weg zijn binnen gekomen en ook weer zijn verdwenen. In totaal wordt een bedrag vermist van 1100 gulden, bestaande uit bankbiljetten van 10 gulden, een aan tal gouden tientjes, een gouden vijfje en wat klein geld. Dit alles werd gehaald uit een lederen dames taschje, uit een spaarkokertje en uit een doosje in do keuken. De marechaussee van de brigade Hengelo heeft het Onderzoek in deze zaak in handen genomen. 180 predikanten weigeren de decreten van Kerrl te gehoorzamen. Gister hebben 180 afgevaardigden van de oppositie op de confessioneele provinciale synode.voor Berlijn en Brandenburg pertinent geweigerd om de kerk- decreten van Kerrl, den minister voor kerkelijke aan gelegenheden, te gehoorzamen. Zij verklaarden, dat de decreten een schending beteekenen van het in wendige leven van de kerk en van de vrijheid om Gods woord te interpreteeren. Zij voegden eraan toe dat het gehoorzamen van zijn regiem gelijk zou staan met het verraad van het vertrouwen in God. De synode werd door een vijfhonderd personen bijgewoond. Ds. Niemoler het zwijgen opgelegd. Berlijn, 4 Dec. Naar wordt vernomen, heeft ds. Niemoeler van de autoriteiten bevel gekregen in het heele Duitsche rijk niet meer in het openbaar te spreken. In protestantsche kringen is de toestand momen teel zeer gespannen. De broederraad van Berlijn-Brandenburg is heden in vergadering bijeen gekomen en heeft een resolutie aangenomen, waarin de verordening van den rijks minister van kerkelijke aangelegenheden, Kerrl, van Maandag 1.1. als een ingrijren in de interne aan gelegenheden der kerk wordt gekwalificeerd, welke men van de hand moet wijzen. Aan het einde der vergadering verschenen ambte naren der gestapo. In kringen der belijdeniskerk re kent men met de mogelijkheid, dat de belijdenis- kerk eerlang in het geheele Duitsche rijk zal worden ontbonden. Vrouwelijke fascisten niet in audiëntie ontvangen. Wijl bezoek aan Rome po litiek doel had. Parijs: De „Matin" meldt uit Rome, dat de af gevaardigden der vroiiwelijke fascisten, moeders, we duwen en zusters van slachtoffers uit den wereld oorlog, die Zondag een indrukwekkende ceremonie hadden bijgewoond, welke was gepresideerd door Mussolini, aanvankelijk door den Paus in audiëntie zouden worden ontvangen. Op het laatste oogenblik evenwel is deze audiëntie afgezegd. De Heilige Stoel heeft een nota gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat het bezoek aan Rome der 845 afgevaardigden een politiek en geen religieus doel heeft gehad en dat de Paus derhalve geen ge legenheid heeft gehad, haar te ontvangen. Schatkist voor honderd millioen peseta's benadeeld. Madrid: De monarchistische afgevaardigde Carranza heeft den cortes een brief doen toekomen, waarin hij de vergadering verzoekt, kennis te ne men van het dossier betreffende de inschrijving, wel ke geopend is voor de levering van torpedo's, be stemd voor het leger en de luchtvaart. De omstandigheden, waaronder deze inschrijving plaats vond, hebben een bepaalde onderneming be voordeeld, hetgeen een verlies zou beteekenen voor de schatkist van ongeveer honderd millioen peseta's. Van veroordeeling wegens medeplichtig heid aan presidentsmoord. Mexico. Voor het hoog gerechtshof is het hooger beroep behandeld van de twee priesters José Jimenez en Manuel Trejos, die als „intellectueele daders" van den moord op president Obregon in 1928 waren ver oordeeld tot resp. 20 en 14 jaar gevangenisstraf. Volgens de aanklacht zouden zij tot hetzelfde ge nootschap hebben gehoord als José en Leon Toral, de moordenaar van den president. De priesters ontkenden, met het misdrijf iets te maken te hebben. Het Openbaar Ministerie eischte, dat de straf van Trejos verhoogd zou worden tot twintig jaar. Reizigers zijn hun leven niet zeker in den trein. De statistiek der Spoorweg ongelukken stijgt. De spoorwegen zijn en blijven het „smar- tekind" van de Sowjet-regeering. Men krijgt zoo langzamerhand den indruk, dat reizen per trein in Rusland gelijk staat met zich moedwillig aan groote gevaren blootstellen. MOSKOU. D,e benoeming van Lazarus Mozeszoon Kagano- witsj tot dictator der spoorwegen in Sowj et-Rusland heeft nog lang niet het gevolg gehad, dat men er van verwachtte, ondanks de propaganda, die het tegen deel wil beweren. In de Sowjetpers treft men voort durend meer berichten aan over den gebrekkigen spoorwegdienst. De Tomsker spoorweglijn is, volgens de „Sowjetskaja Sibirj" van 17 Nov., ,den winter- dienst ingegaan met een voortdurend stijgend aantal ongevallen." Op deze ééne lijn hebben zich, aldus ge noemd blad, in het 2e kwartaal van dit jaar 2147 on gevallen voorgedaan; in het 3e kwartaal waren het het al 3578. Van 10 Oct. tot 20 Nov. vielen er 1242 spoorwegongelukken voor. Op het traject Nowosibirsk telde men er 127 van 1—10 Nov. Andere lijnen en trajecten blijven hierbij weinig of niet ten achter. Bovengenoemd blad schrijft den toestand toe aan „het onverstand van het be heer der spoorwegen" en doet uitkomen, dat onop houdelijke meeningsverschillen onder de hoofdamb tenaren storend werken op den dienst. Men schijnt in de Sowjet-Unie altijd nog te hopen, dat men verbetering in den toestand zal kunnen brengen door het treffen van draconische strafmaat regelen tegen ondergeschikte spoorwegbeambten. De hoofdschuldige is echter het bolsjewistische systeem zelf. Bij een proces tegen de schuldigen aan een spoorwegongeluk op hei station Iskitim werd „een buitengewoon gebrek aan discipline onder de stationschefs" geconstateerd. De toestand in Iskitim is echter geen uitzondering, doch regel. De Sowjetpers maakt gebruik van de ongehoorde toestanden bij de spoorwegen om een nieuwe „Het ze" in te zetten tegen de z.g. „klassenvijanden", door te beweren, dat „koelaken, politiebeambten en leden van de Witte garde" sabotage plegen en spoorweg ongelukken „organiseeren". De „Sowjetskaja Sibirj" spreekt echter zichzelf tegen, waar zij aan het slot van haar bericht zegt: „Bij de spoorwegen zijn nog verschillende partij-organisaties, waarvan vele leden niet te vinden zijn in de Kriwonossow-beweging. In het spoorweg-dépot Barnaul zijn 21 communisten, die spoorwegongelukken hebben veroorzaakt. Het zelfde is het geval in Taiga en Nowosibirsk." Kriwonossow is voor de spoorwegen hetzelfde, wat Stachanof voor de mijnwerkers is. Hij heeft zich in geschakeld in de z.g. Stachanof-beweging en wil de „nieuwe arbeidsraethoden" ook bij de spoorwegen in voeren. Doch ook de spoorwegbeambten hebben wei nig lust zich zoo brutaal te laten uitbuiten.. Wan neer de Sowjet-pers dus gelijk heeft als zij beweert dat het toenemende aantal ongelukken, dat op het oogenblik samenvalt met de invoering der nieuwe werkmethode, te wijten is aan sabotage, beteelcent dit met andere woorden het volgende: De spoorweg beambten zijn openlijk in verzet gekomen tegen de bolsjewistische dictatuur, tegen de uitbuiting van hun arbeidskracht, tegen de terreur en de geweld daden der Sowjets. Gevoelige straf voor de knoeierijen. In Juli van dit Jaar ontdekten beambten van de Rijkspostspaarbank, dat deze instelling voor een be drag van f2000 was benadeeld. Het bleek, dat een werkster op een valschen naam een spaarbankboekje had aangevraagd; door knoeie rijen was het tegoed veranderd in f2490, terwijl er slechts f190 was gestort. De zwager van het meisje, een adjunct-commies bij de P.T.T. betaalde er f2000 op uit. Hij deelde het geld met zijn medeplichtige. De rechtbank veroordeelde den ambtenaar wegens valschheid in geschrifte en verduistering tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van vier en een halve maand voorarrest. De werkster werd tot oen jaar met aftrek van vier maanden voorarrest ver oordeeld. Het O. M. had resp. twee en een jaar gerequireerd. Verwachting: Meest matige wind uit Weste lijke richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regen- of hagelbuien, zelfde tem peratuur. Verdere vooruitzichten: tijdelijk minder buiig en iets zachter. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 751. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 3 gr. C. 37 gr. F, EEN FOTOALBUM is een aardig St.-Nicolaasgeschenk. Een ruime keuze ervan reeds vanaf 25 ets. vindt U in TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL, Hoogzijde 103 Schagen. Volledige bekentenis van den dader. Naar gemeld wordt, heeft de te Aalsmeer gearres teerde Sch., die verdacht werd de inbraak bij de firma Maarse en Kroon te Leimuiden te hebben ge pleegd, tegenover de politie een volledige bekentenis afgelegd, Sch. bekende deze inbraak alleen te hebben gepleegd. Met een bootje is hij van de Ringvaart naar de garage van Maarse en Kroon gevaren. Door in klimming heeft hij zich toegang tot het kantoor ver schaft, waar hij met betrekkelijk weinig moeite de brandkast heeft geforceerd. Daarna is hij met het bootje door de Kerksloot naar de Ringvaart gevaren, waar zijn fiets stond. Op aanwijzing van den dader heeft men op eeni- gen afstand van de garage het nog zoek zijnde geld kistje met eenige spaarbanboekjes uit de sloot op gehaald. Het thans nog vermiste kleine geld, dat in rol letjes verpakt was heeft de dader op verschillende plaatsen in het water geworpen. Een bedrag van 150 gulden is op deze wijze verloren geraakt. De politie te Alphen a.d. Rijn zet het onderzoek in de zaken tegen P. en V.. die verdacht worden van den inbraak in het kantoor bij de firma Van Oordt te Alphen a.d. Rijn, nog voort RUS IN BRAZILIË GEARRESTEERD. In verband met den jongsten opstand. Rio de Janeiro. De Russische vorst Igor Dolge- roeki, is gearresteerd Hij wordt er van beschuldigd de vertegenwoordiger van Moskou bij de Braziliaan- sche communisten te zijn en had opdracht, na hot succesvolle verloop van den opstand, namens de Komintern de werkzaamheden van de in dat geval gevormde sovjetregecring in Brazilië te controleercn. Tweede Kamer. De hooge steenkolen-prijzen zijn een gevolg der ordening In de avondvergadering van Dinsdag, waarvan wij reeds in ons blad van gisteren een gedeelte af drukten, werd voortgezet de behandeling van de begrooting van Waterstaat. Polderlasten. De heer Louwes (lib.) en Ebels (v.d.) wijzen oj: de zware druk der polderlasten. De laatste bepleit samenvoeging van kleine waterschappen, teneinde daardoor de kosten van bestuur en beheer te druk ken. De heer Vervoorn (plattel.) meent dat het recht en billijk is, dat het Rijk voor spoorwegen bijdraagt in de polderlasten. De Minister zegt, dat het Rijk inzake de polder lasten geen taak heeft te vervullen. Dit is een pro vinciale zaak en er is geen enkele aanleiding zich er mede te bemoeien. Er zijn inderdaad waterschap pen, die onder zware lasten gebukt gaan. Spreker is bereid dit vraagstuk nog eens te overzien. De kolenhandel. De heeren Weitkamp (c.h.) en Louwes (lib.) wij zen op het bestaande dure distributiestelsel in de steenkolenhandel. Door de getroffen regelingen is concurrentie uitgeschakeld, hetgeen volgens den heer Weitkamp neerkomt op brandschatten van den consument. De heer Hermans (s.d.) wenscht een arbeidsver- kortlng voor den mijnwerker. In zijn antwoord zegt de Minister dat hij met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken over de ver korting van de werktijden zal spreken. Zoo spoedig mogelijk zal de Kamer een uittreksel worden ver strekt over het rapport Verschuur. De hooge verkoopsprijzen zijn een kwestie van ordening. Het streven is om de detailprijzen der ko len niet te verhoogen en de kosten der distributie te verlagen. Door deze saneering zal gestreefd wor den naar hoogere kolenprijzen aan de mijnen, zon der dat de consument er de dupe van wordt. De begrooting van het departement van water staat wordt zonder h. st. aangenomen. Het Verkeersfonds. Thans komt aan de orde de begrooting van het Verkeersfonds. De heer Duymaer van Twist (a.r.) protesteert er tegen dat de Spoorwegen den binnenscheep vaart zulk een moordende concurrentie aandoen. Zij doen dit met rijksgeld en dat is onrecht. Spreker wijst op de zware scheepvaartrechten. De over schotten daarvan worden gebruikt om autowegen aan te leggen. De heeren v. d. Waerden (s.d.) en van Braam beek (s.d.) wijzen op de moeilijkheden waarmede de spoorwegdirectie heeft te kampen. De laatste ziet slechts heil in ordening en wijst op de oplos sing, die voor de verkeersmisère in het Plan van den Arbeid is aangegeven. De vergadering wordt dan 's nachts om half twee verdaagd tot den volgenden dag 1 uur. De behandeling van de begrooting van het Ver keersfonds wordt voortgezet. Over het Spoorwegtekort houdt de heer van Kem pen (lib.) een uitvoerige beschouwing. Hij acht de oorzaak een te groote kapitaalsinvesteering en de gebondenheid der spoorwegen aan allerlei over heidsvoorschriften Overigens meent spreker dat de directie veel te laat is overgegaan tot aanpassing aan de gewij zigde omstandigheden. De heer Sneevliet (r.s.) wil radicale maatrege len. Hij acht kapitaalafschrijving op groote schaal gewenscht. De heer de Geer (c.h.) vreest dat de regeering zich opmaakt om de eenmaal gegeven garantie ten aanzien van de Spoorwegaandeelen te gaan be snoeien. Spreker waarschuwt daartegen. Zelfs devaluatie zou het Staatscrediet minder ondermijnen dan wanbetaling door den Staat. In zijn antwoord zegt Minister van Lldt de Jeude dat onvermoeid gewerkt wordt om het spoorweg tekort te beperken. Spreker had met verbazing gehoord dat de heer Van Braambeek van meening was dat sprekers memorie van antwoord geinspireerd was door het Plan van den Arbeid. De memorie van antwoord bestond echten eerder, zoodat het Plan dus waar schijnlijk beinvloed Is door spreker meeningen. (Ge lach). Zijne Excellentie geeft aan den heer De Geer de verzekering dat de bedoelde kwestie met groote omzichtigheid zal worden behandeld. Spreker wijdt de slechte toestand van de bin nenscheepvaart niet alleen aan de concurrentie van de Spoorwegen, maar meer nog aan het teveel aan vervoercapaciteit. Over de kwestie brug of tunnel te Rotterdam is nog geen beslissing gevallen. Bij de daarop gevolgde debatten over de afdee- lingen Spoorwegen en Tramwegen blijkt dat het behoud van de Haarlemmermeerlijnen niet kan worden overwogen, daar zij een verlies geven van 7 1/2 ton. Bewaking van spoorwegovergangen door werkloo zen, acht de Minister ondoenlijk; men moet hier krij gen mechanische bediening. BEGROOTING VAN DEFENSIE. In de avondvergadering werd aan de orde gesteld de begrooting van defensie. De heer Duymaer van Twisk (a.r.) acht de uitrus ting van ons leger onvoldoende. Er is ook groote achterstand bij de vloot. De heer v. d. Bilt (r.k.) dringt aan op een behoor lijke luchtzeemacht. De heer v. d. Laan (s.d.) meent dat een eventueele achterstand geheel aan de regeering zelf is te wij ten. Zij heeft steeds gekregen wat zij vroeg. Ons be- wapeningspeil opvoeren tot dat van onze buurlui is onmogelijk. Spreker acht het onjuist, dat dit Mi nisterie, dat op alles en nog wat bezuinigd en ons voor wil gaan naar een lager levenspeil, bij defensie op geen geld blijkt te zien. De heer Van Lingbeek (herv. geref.) meent dat wij onze weermacht niet sterk genoeg hebben gemaakt. Wij rekenen te veel op hulp van anderen. Spreker juicht de plannen der regeering toe. (De vergadering duurt voort.)

Schager Courant | 1935 | | pagina 5