Arrondissements-RechtbssL RUISENDE •PEUGD GRATIS SCHAGER COURANT Ntt te Alkmaar. EEN BRUG OVER HET NEANDERTAL. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 3 December. Enkhuizen. DE TIMMERMAN EN DE BAKKER IN CONFLICT. Een Enkhuizer timmerman, met name Jac. H., die voor de variatie ook auto reed, had volgens de schriftgeleerden op 13 April in de Paulus Potter straat .alwaar hij woont, een aanrijding veroor zaakt met een dergelijk vehikel, bestuurd door bakker H. Nauta, bakkers die zoowat overal zijn verspreid, ook in Alkmaar. De timmerman legde voor den Kantonrechter te Hoorn het loodje en werd aldaar veroordeeld, doch hij nam met dit vopnis geen genoegen, hij kwam in hooger beroep en deed heden reusachtig goed zijn woordje, 'n advocaat van 1000 pop zou het hem waarlijk niet verbeterd hebben. Het was echter een feit, dat ook de bakker niet aan stotteren souf- freerde, en zijnerzijds niets verzuimde de collissie voor hem zoo gunstig mogelijk voor te stellen, te genover een zoo lastige tegenpartij. Hij verzuimde dan ook niets om de rijkunst van den timmerman bij officier en rechters in een dubieus blaadje te brengen. Een tweede getuige contra den timmerman, de studeerende heer H. Hommes, verklaarde echter in het voordeel voor den bakker, maar de officier bleek in zoodanige wijze geporteerd te zijn voor den ap pellant, dat door hem vernietiging van het vonnis en vrijspraak werd gerequlreerd. Het was dus ditmaal eens niet „voor den bakker"! St. Paneras. EEN DRONKEN VRACHTAUTOBESTUURDER MAAKT BROKKEN. De vrachtauto-chauffeur Simon Andries Sm., verkeerde op 20 April duchtig onder den invloed, zoodat niet alleen de geëxpedieerde uien en rooie kooien links en rechts van den wagen stoven, door zijn onbehoorlijk rijden, doch de Zuster van het Leger des Heils, mej. Hollenberg, die behoorlijk rechts op den Twuijverweg te St. Pancras op haar rijwiel reed, ook nog van de sokken werd gereden en, wat wel een wonder mocht heeten, gelukkig alleen maar schade bekwam aan haar fiets en kleeren. De rijks- en gemeentepolitie maakte een eind aan het schandelijk geros van dezen onverant woordelijken chauffeur. Er werd eigenlijk getwijfeld of de man gek oftewel dronken was. Met 'n kop sterke koffie trachtte hij toen weer zoowat bij zijn positieven te komen. Uit het onderzoek bleek trou wens wel, dat de chauffeur zijn alcoholische portie behoorlijk genoten had. Bovendien was zijn wagen zeer onoordeelkundig geladen, wat de verspreiding van de lading op den weg mede verklaarde. Rijksveldwachter van Beek had duidelijk gecon stateerd dat Simon rook naar alcohol en wartaal sprak. De officier noemde het optreden van dezen chauffeur ergerlijk en requireerde bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Alkmaar, waarbij Sm. was veroordeeld tct f 20 boete of 10 dagen, benevens ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd van 3 maanden. De officier noemde deze straf feitelijk te licht, doch was niet in de gelegen heid gesteld, daarin verzwaring voor te stellen. Oudorp. STEVEN LIET HET ER NIET BIJ ZITTEN. De honorabele heer Steven Hendr. V. te Oudorp en verwoed minnaar van palingstroopen met behulp van de aalreep, was deswege door den kanton rechter te Alkmaar veroordeeld, doch in hooger beroep gekomen, wat wel te denken was, want Steven hangt bij voorkeur aan de hoogste galg. Toch had bij bijna zijn kans verkeken, aangezien zijn twee hooger beroep-zaken reeds behandeld wa ren, toen hij nog ter elfder ure aan kwam boeme len. De heeren waren zoo beleefd nog eens opnieuw te beginnen en hoorden alstoen met belangstelling de reeds voorheen door hem ontwikkelde bezwaren aan. Hij ontkende, de lupus in fabula te zijn ge weest. Bevestiging van beide in eerste instantie gewezen vonnissen werd gevorderd. Egmonda. Zee. DE MAN MET DE ZWARTE WENKBRAUWEN. De in de strooperswereld niet geheel onbekende los arbeider Aldert Z. uit Egmond aan Zee, was ver- ^rdesld door den kantonrechter ter zake het los ..ten loopen van honden, benevens een rijwielover- wreding. Van deze vonnissen was Aldert, die zich onderscheidt door een paar bijzonder sterk uitko mende zwarte wenkbrauwen, die bij de behandeling in eerste instantie een domineerende rol hadden gespeeld. Aldert had tot dusver steeds ontkend, doch nam nu een meer soepele houding aan. Beves tiging van de gewezen vonnissen werd gerequireerd. Breezand. DOOR ONOORDEELKUNDIG RIJDEN EEN AAN RIJDING MET DOODELIJK GEVOLG VEROORZAAKT. Een 36-jarig melkhandelaar uit Breezand, Evert R., was door den kantonrechter te Den Helder ver oordeeld, omdat hij op 17 Dec. 1934 op den Rijks weg te Den Helder met de door hem bestuurde vrachtauto eenige aangespannen rijtuigen links was voorbij gereden, niettegenstaande van de ande re zijde eveneens verkeer naderde, waardoor een aanrijding het gevolg was, waardoor de gemeente werkman Thoes werd gedood. De melkhandelaar vermeende geen schuld te hebben en was alsnu in appèl gekomen en thans, nu dit hooger beroep werd behandeld, zich de juridische bijstand verze kerd van een advocaat, mr. A. Hoek uit Schiedam, welke jurist zijnerzijds 2 getuigen a décharge had doen dagvaarden. Na een interview van den verdediger met den getuige Versluijs, bleek dat de wagens der gemeente reiniging van Den Helder van achteren wit waren geschilderd. De voorman der gem.-reiniging, A. Nicolai, die zich op dien noodlottigen morgen per fiets op het rijwielpad bevond, wist niet of de gemeentereini- gingswagens van lantaarn voorzien waren, wèl wa ren reflectoren aanwezig. Rocie lantaarns waren echter besteld, maar op den noodlottigen 17 Dec. nog niet aanwezig. De officier wijdde eenige vriendelijke woorden aan de nagedachtenis van den jammerlijk omgeko men gemeentewerkman om daarna tot de conclusie te komen, dat van grove schuld geen sprake was. De verdachte werd alsnu door den kantonrechter te Den Helder veroordeeld tot f 100 boete of 60 da gen, alsmede ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd van 6 maanden. Deze straf achtte de Officier echter in casu te zwaar en requireerde spreker be vestiging, doch het opleggen van f50 boete of 25 dagen alléén, dus geen ontzegging rijbevoegdheid. Mr. Hoek sprak ook een woord van deernis betref fende het slachtoffer, hield voorts een zeer uitge breid pleidooi, waarin hij de dagvaarding geweldig aanviel en tot de conclusie kwam, dat verdachte zou moeten worden vrijgesproken. Hierop volgde nog re- en dupliek en werd de behandeling gesloten. S t. Pancras. VALSCHHEID IN EEN CERTIFICAAT VAN HER KOMST EN GEZONDHEIDSCERTIFICAAT. De 41-jarige koopman Jan KI. te St. Pancras had zich in de middagzitting te verantwoorden, betref fende de tegen hem staande ernstige verdenking, dat hij in een certificaat van herkomst en ge- gezondheid, bestemd als vervoerdekking te dienen van 3 kilogram aardappelen, aan het adres van Emil Lotsköpf te Cöln in Duitschland Hij zou de aangegeven „drei kilogram" op dat biljet hebben veranderd in 20C90 kilo en bovendien nog eenige andere valschheden hebben gepleegd in andere cij fers en nummers, op dit certificaat voorkomende. Dit feit zou zijn gepleegd te Alkmaar op 28 Juli 1934. Deze verdachte werd als raadsman en verdediger geassisteerd door mr. P. Langeveld. Hij ontkende de hem ten laste gelegde valschheden te. hébben ge pleegd, niet hij, doch een der getuigen, IJsbrand van Duin, 'n handelaar op Duitschland had in be doeld certificaat geknoeid, doch vooraf had getracht den verdachte' te bewegen, andere cijfers op het certificaat te plaatsen, wat. ten slotte door ver dachte was geweigerd. Verdachte had toen van IJ. van Duin afscheid genomen en was naar hij meen de met de stukken naar St. Pancras gegaan. Het van valschheid verdachte en nog een ander ver knoeid certificaat bevonden zich op de zitting. Verdachte ontkende bij de zending belang te heb ben gehad, wel had v. Duin er belang bij. Hij moest echter toegeven, dat hij, als de zaak rond liep 2/3 van de winst zou genieten. Aan v. Duin had hij f 1000 uitbetaald, wat de president verbe terde tot f 1300. De president vermeende dat ver dachte toch wel degelijk belang had bij deze on derneming. Als eerste getuige werd alsnu gehoord de heer N. van Poeteren, inspecteur van den Plantenziekten- kundigen dienst te Wageningen, die niet de eed wenschte af te leggen op grond van bezwaren, ont leend aan de Godsd-'enst en dus volstond met de belofte. Deze inspecteur legde verklaringen af, be treffende de werking van den dienst, speciaal wat betreft de uitgifte der certificaten. Op elke plaats waar aardappelen of andere gewassen worden ver laden, zijn controleurs, totaal 240, aanwezig en deze zijn belast met de behandeling der consenten en afgifte der certificaten. De uitgaande wagens wor den vooraf nagezien. Het geldelijk nadeel voor den Staat was pl.m. f3 of zoo iets, deelde mijnheer v. Poeteren op de vraag van verdediger mede. De 28-jarige koopman Piet Tenzen uit Hem, gem. Venhuizen, gehoord als 2e getuige, had op verzoek der firma Kloosterboer 2 monsters aardappelen, vergezeld van 2 certificaten afgeleverd. Het adres was Emil Lotsköpf te Cöln. De certificaten waren afgegeven door een controleur, die het niet noodig vond de monsters te onderzoeken. Getuige kreeg opdracht direct met de monsters te gaan met de auto naar de schuit. In een café had de verdachte de monsters overgenomen. Hij kwam uit de tele fooncel en zeide: O, wat ben je laat! Tenzen is on middellijk vertrokken. Eindelijk werd géhoord getuige Cornelis Godvliet, 'n hulpcontroleur der Plantenziektenkundigen dienst, te Wijdenes. Deze heer had 2 certificaten voor 2 keer 3 Kg. pootaardappelen afgegeven. De aardappelen had hij niet gekeurd. De getuige IJ. van Duin was niet present, men vermoedt, dat hij zich in Duitschland in „Schutz- haft" bevindt. Volgens den heer v. Poeteren scheen de firma Kloosteboer met betrekking tot certificaten niet onverdeeld gunstig bekend te staan. Over deze certificaten-geschiedenis ontspon zich tusschen den inspecteur en den verdachte een nogal heftige discussie. In verband met de ontstentenis van getuige Van Duin, die nog wel 2 jaar afwezig kan blijven, werd uitstel overwogen, ook de verdachte drong sterk aan op het verhoor van dezen getuige. De zitting werd hierop geschorst en begaf het college zich in raadkamer, teneinde over de netelige kwestie te beraadslagen. De verdediger protesteerde, als inspecteur van Poeteren verlof kreeg, zich te mogen verwijderen, waarop v. Poeteren weer in de zaal terugkeerde. Na terugkomst der rechtbank bleek dat de ver dediging niet af wilde zien van het hooren van getuige v. Duin en werd de zaak alsnu aangehouden tot 18 Februari 1936. Den Helder. DRIE HELDERSCHE BOEVEN VOOR DE RECHTERS. Een drietal veelbelovende leden van de uit Leeuwarden arkomsti-ge familie T., vertoe vende te Den Helder en thans gratis logies genie tende in het huis van bewaring te Alkmaar, ston den heden terecht in het avonduur wegens verschil lende diefstallen met of zonder braak, aldaar. Het waren dan de 22-jarige Albertus, de 30-jarige tuin der Oeds en de 24-jarige chauffeur Frederik, die zich in den nacht van 14 op 15 September hadden schuldig gemaakt te Huisduinen aan diefstal uit een schuur van den landbouwer G. Kager van 13 konijnen, eigendom van den heer S. Rijk, alsmede was door hen een automaat opengebroken, toebe- hoorende aan den sigarenwinkelier K. Blom aan de Dijkstraat en waren daaruit ontvreemd een aantal doosjes sigaretten en sigaren. Verdachten, die de feiten toegaven, werden ver dedigd door mr. de Groot en mr. v. d. Loos. De officier beschouwde dit stelletje verdachten als roovers, die het venten met pantoffels bezigden om hun slag te kunnen slaan. Vele huissleutels te Den Helder en omstreken zijn gedurende de pan toffelcampagne op raadselachtige wijze verdwenen en werd alzoo tegen deze zwervende woonwagen nomaden gevorderd: tegen Frederik 5 maanden en tegen Oeds en Albert 10 maanden gevangenisstraf. Mr. v. d. Loos Dleitte voor Oeds en Frederik T. èn verzocht met betrekking tot deze heeren clemen tie of eventueel een voorw. veroordeeling. Mr. de Groot opponeerde voor Albertus en con cludeerde een voorw. straf, subsidiair met de onder gane straf geheel te verdisconteeren in de straf die eventueel zou worden opgelegd. 't Zand (Zijpe). OEDS EN ALBERTUS MOCHTEN NOG EVEN BLIJVEN. De heeren Oeds en Albertus T. moesten daarop npg speciaal rekening en verantwoording afleggen wegens het stelen van een damestaschje met in houd, dat zij op 28 Sept. te 't Zand hadden geroofd van de bejaarde mej. Jonk, die rustig op den Boschweg wandelde. De beroofde vrouw zette een keel op als een mager varken en daardoor werd de aandacht zoo gevestigd op deze straatroovers en konden zij gearresteerd worden. Het liep de spuigaten uit, meende de Officier, met deze schavuiten en requireerde thans tegen ieder 1 jaar en 6 maanden gev. Mr. v. d. Loos refereerde zich en mr. de Groot Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt alle in de maand December verschijnende nummers was van oordeel, dat aan Albertus, zijn prodeaan feitelijk niets ten laste was te leggen. Oeds had het taschje uit de handen van de oude dame gerukt en het aan Albertus gegeven. Mr. de Groot verzocht vrijspraak. De officier kon niet nalaten verdediger van repliek te dienen en werd daarop door pleiter, die ook niet den mond is te stoppen, beantwoord. Schermerhor n. ARTIKEL 247 WE TB. VAN STRAFRECHT. De 50-jarige tuinder Laurens C. te Schermerhorn had zich op verschillende tijdstippen schuldig ge maakt aan bovenaangeduid zedendelict. Deze zaak, waarin mr. Schenkeveld optrad als verdediger, werd op grond van het zedekwetsende met gesloten deu ren behandeld. Hierna sluiting omstreeks half 7. Bij den bouw van den rijksautoweg op het traject Keulen—Hussel dorp moet een brug worden gelegd over het Neandertal. Deze brug zal 550 meter lang worden en de grootste brug zijn, die in het geheele rijk in een der autowegen voorkomt. Op afstanden van 45 meter verrijzen de pijlers uit beton, welke een gemiddelde hoogie van 21 tot 23 meter en een breedte van 23 meter zullen bereiken. Aangezien het Neandertal, als vindplaats van den schedel va'n"d'én Nean'dertalmensch, ook als natuur reservaat .bekend is,, vloeiden hieruit bij den bouw van de enorme brug bijzondere moeilijkheden voort, daar haar lijnen zich harmonisch moesten aanpas sen aan het landschap. Men koos daarom een geheel rechte brug, terwijl elke pijler onderverdeeld is in vier afzonderlijke pij lers. met drie openingen in den vorm van een ron den boog. Deze bouwwijze biedt vooral het voordeel, dat daardoor het uitzicht in het Neandertal niet wordt belemmerd. De uitvoering van dit werk is toe vertrouwd aan den Iveulschen architect Wucher- pfennig. In samenwerking met de bij den bouw werk zame ingenieurs en onder leiding van Staats- en' Opperbouwraad Nadler zal alles in het werk wor den gesteld, om dit menschenwerk aan te passen aan de eenvoudige schoonheid van de omgeving in overeenstemming met den wcnsch van den Führer om de autowegen harmonisch te doen passen in het kader van het toekomstige beeld van het Duitsche landschap. door MARGARET PEDDLER. Feuilleton 46. Luke schudde met zijn hoofd. „Nee, beste Jem. Onverschillig of ik het wel of niet bij het juiste eind heb, we kunnen ons er nu niet meer mee bemoeien en moeten afwachten. In ieder geval zijn Wing en Phil nog niet getrouwd, moet je niet vergeten. „The Grange" moet eerst in gereedheid gebracht worden, nietwaar?" „Mn die veranderingen zullen wel niet voor De cember verricht zijn', antwordde deze. „Vóór dien tijd moet Timothy nog voor zaken naar Parijs. Een van zijn stukken wordt in het Fransch vertaald. Zoo dra hij echter terug komt, trouwen ze in Londen en dan trekken ze na een lange huwelijksreis naar „The Grange". „En hoe lang blijf jij in de stad?" vroeg hij nijdig „Ongeveer vier maanden. Zeker totdat het huwe lijk voltrokken is en de noodige schikkingen voor Piers en Venetia zijn getroffen. Piers zal natuurlijk op kamers gaan wonen, maar Venetia moet naar een pension, waar verscheidene meisjes van de muziek school zijn. Ze is te jong om alleen te wonen." „In vier maanden kan er heel wat gebeuren", merkte Luke op. „Ik zal je ontzettend mis=en. Jem." „Maar daarna woon ik weer zooals gewoonlijk in Torrenby". lachte ze. „Ik ga voor Budgc het huishou den op „Langmoor Farm" waarnemen, moet Je we ten". ,Ga je het huishouden voor Budge waarnemen?" vroeg hij verwijtend. „Ik had gehoopt dat er nu eindelijk eens een kansj,® voor mij zou komen om voor jou te zorgen," Een zachte blos steeg haar naar de wangen. „Guy's kinderen", begon ze aarzelend „Ja, dat verhaal ken ik nu wel zoetjesaan. Ik heb het dikwijls genoeg van je gehoord", viel hij-haar ongeduldig in de rede. ..Je schijnt echter te vergeten, dat er voor het einde van het jaar nog maar één van het heele stel voor je over is namelijk Budge. En je verbeeldt je toch zeker niet. dat hij lang vrijgezel zal blijven? En dan heeft hii jou niet meer noodig, Jem. Doch ik zal je altijd noodig hebben. Moet ik maar steeds naar je blijven verlangen? Vertel het me eens." „Als. als Budge trouwt," zei ze zacht .dan kom ik bij jou, Luke Misschien zal dat echter de eerste vijf, zes jaar nog niet gebeuren." „Waarom moeten we nog zes mooie jaren van ons leven verknoeien? We zijn waarachtig niet zoo jong meer, beste Jem: dat schijn je te vergeten" Hij hield even op. „Is het nooit tot je di-orgedron gen, dat er zulke nuttige merschen als huishoud ster bestaan? Ze kunnen een zegen des hemels ge nnemd worden sóms." „Huishoudster?" „Ja, een dergelijk nuttig exemplaar kon haar in trek op „Langmoor Farm" nemen. Jij bent dan dicht bij Budge in de buurt en kunt iederen dag als je wilt naar hem gaan kijken." Jemima antwoordde niet. Ze kon zich nog niet goed voorstellen, dat er werkelijk eens een dag zou aanbreken, waarop ze haar plicht ten opzichte van Guy's kinderen als geëindigd kon beschouwen. Was l ze inderdaad vrij om iemand anders, om Luke te denken? Want dat ze nog het noodige te geven had. dat was duidelijk na Guy's dood tot haar doorge drongen. „Ik heb heel, heel lang op je gewacht. Jem", ging Brodie voort. Het kwam Jemi'na voor alsof zijn ge duld en trouw van die lange jaren om haar rie pen smeektpn! En ineens voelde ze dat ze aan die stem gehoor zou geven. „Beste Luke", zei ze. „wanneer we een van „die zegeningen des hemels" voor Budge kunnen vinden, dan zul je niet langer hoeven te wachten". Zonder zich er van bewust te zijn dat ze een on derwerp van gesprek hadden gevormd, liepen Phil en Terry in de richting van den top van het eiland. Ze hadden onderweg heel weinig gesproken, doch op een gegeven oogenblik had ze hem toch gevraagd, waarom hij er op had aangedrongen dat ze hem zou vergezellen. „Het was vrijwel onmogelijk langer te weigeren", zei ze verwijtend. „Dat lag ook in mijn bedoeling. Ik wilde dat je meeging", antwoordde bij Verder vond hij het niet noodig nog meer los te laten, maar nu hij bereikt had wat hij bereiken wil de, was zijn houding opvallend veranderd Niet lan ger tartend of uitdagend, doch rustig en ernstig. En als ze hem goed had aangekeken, had ze moeten merken, dat er een vastberaden trek om zijn mond lag. De hut van de „Heilige Hubertus" was nu in het zicht gekomen en met een blik van angst en ver driet in haar oogen keek Phil naar de kleine kapel, die niet ver daarvandaan lag. Eensklaps stond ze stil. Het leek alsof de teeder ste en mooiste herinneringen nog om deze kale hut en bouwvallige kapel hingen herinneringen, wel ke ze met geweld had willen verjagen en die lie ten zich thans gelden. De verdrietige maanden van hopeloos wachten waren als bij tooverslag verdwe nen en ze dacht aan niets anders dan dien wonder mooien dag toen Terry haar naar het eiland had gebracht. Met een afwerend gebaar, alsof ze dit alles wilde verdrijven, hief ze haar handen op en kreunde: „Ik ik kèn'niet verder gaan, Terry. Oh, breng me terug." „Nee", zei hij bedaard. „We gaan nog niet terug. Eerst moeten we de kapel zien." Hij nam haar zachtjes bij den arm en leidde haar verder. Bang en aarzelend, doch onweerstaanbaar aangetrokken door die herinneringen, ging ze ver der en kort daarop betraden ze de kleine kapel en stonden precies zooals vroeger voor het eenvoudige steenen altaar. „Herinner je je nog hoe we hier den laatsten keer stonden?" Hij begon weer ie spreken: het was wreed, oh, onbeschrijflijk wreed. Hij had totaal geen mede lijden met haar. en het kon hem blijkbaar niet sche len hoeveel verdriet hij haar aandeed. „Ik durfde je toen niet te zeggen hoeveel ik van je hield. Maar ik wist ik wist. dat je ook om mij gaf. We stonden precies zooals nu voor het altaar, en ik bedacht hoe wonderbaarlijk het zou wezen, als we den een of an deren dag als man en vrouw voor een ander al laar zouden staan. Ik legde dien dag hier een zekere gelofte af." Terwijl hij sprak liet een andere herinnering zich gelden, en in gedachten zag ze Terry's gelaat voor zich, zooals hij er uit had gezien, terwijl hij naar dat kleine altaar keek. Ze had zich toen onwillekeurig afgevraagd waaraan hij dacht. En nu wist ze het! „Terry". Eindelijk kwamen de woorden haar weer over de lippen. „Terry, laat me nu toch weg gaan. Ik kan het niet langer verdragen." „Nee, je zult hier blijven. Ik heb je opzettelijk hier heen gebracht zoodat je je alles zou herinneren de kapel, de hut, en wat die voor ons beteekenden." Zijn oogen waren nu heel dicht bij de hare en er lag een sombere gloed in. „Je was zoo bekoorlijk dien avond zoo bekoorlijk, kleine liefste". Plot seling veranderde de klank van zijn stem, en deze was even teeder als een liefkoozing. „Herinner je het je nog, Phil? Zul je het ooit kunnen vergeten?" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6