De ngunstige wending in Noord-China Nieuw beroep op Mussolini Opnieuw zege voor Laval Misdadige plannen tegen de „Bremen" Voedselvergiftiging in de desa Verwilderde honden Auto rijdt op wagen in. Nanking is voornemens een beroep te doen op Genève. De Fransch-Enffglsche vredesvoorstellen. De Bilt seint Marktberichten. Nieuw spoor in de Lindbergh-affalre? De bekende detective, Ellis Parker, volgt een nieuw spoor. New York. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat Hauptmann vermoedelijk niet op den electrischen stoel zal sterven. Het gerucht gaat, dat nieuwe getuigenis sen een ander licht op de Lindbergh-affaire hebben geworpen. De gouverneur van New- Jersey, Hoffmann heeft Hauptmann in zijn cel bezocht en men heeft thans voorgesteld dat het hof van appèl van New-Jersey, het welk het hooger beroep van Hauptmann moet behandelen, de zitting in de gevange nis zal houden. Hoffmann verklaarde, dat bij een gewoon bezoek aan den gevangene heeft gébracht. Wel arbeiden enkele personen aan de kwestie', doch geen bijzon dere opdracht is gegeven en zal ook n'et worden gegeven, indien zich niets van groot belang voordoet. Volgens de „New-York Times" volgt de bekende detective Ellis Parker een nieuw spoor naar aan leiding van een brief en een briefkaart, welke zich in het dossier van de politie van New-York bevin- 'den. De „Evening Journal" schrijft, dat Hoffmann de zaak op een zeer sensationeele basis zou kunnen plaatsen. De pers secretaris van Hoffmann ver klaarde, dat Hoffmann alle leden van het gerecht heeft aangeraden, Hauptmann eveneens in zijn cel te bezoeken en de geschiedenis uit de eerste hand te vernemen. Volgens de „New-York Times" zeide Hoffmann, dat het hof van appèl een rechtbank was voor ge nade en derhalve het recht moet hebben, den gevan gene eerst te zien. Hoffmann gaf toe dat Hauptmann hem onder tranen zijn onschuld bezwoer. Is Hauptmann toch onschuldig? De- y tective Ellis Parker meent van Ja. Nader wordt nog over de verklaring van den gou verneur van New-Jersey, Hoffmann, gemeld: De gouverneur verklaarde nog, dat Ellis Parker, de detective, die het geval speciaal behandelt, gezegd bad, dat hij Hautpmann voor onschuldig hield aan de ontvoering en den moord van baby Lindbergh Deze verklaring wekte groot opzien, daar Parker als de beste kenner van het gcval-Lindbergh geldt. Er wordt eveneens op gewezen, dat Hoffmann lid is van de commissie voor de gratieverleening van New Jersey, zoodat zijn oordeel later van groote waarde kan zijn. UIT ONZE OOST. Vijftig personen het slachtoffer. Veertig zouden zijn overleden. Aneta seint uit Toeloengagoeng: Uit het Trenggaleksche wordt gemeld, dat aldaar ernstige vergiftigingsgcvallen zijn voor gekomen als gevolg van het gebruik van minderwaardig volksvoedsel. In het onderdistrict Pogalan en verschillen de andere desa's is bij 50 personen vergiftiging voorgekomen, waarvan ongeveer 40 zijn over leden. Volgens voorloopige inlichtingen van het bestuur moet dit sterftecijfer echter be langrijk minder zijn. Verscheuren bij Grissee een jongen karbouw. De correspondent te Grissee van het Soer. Hdbld. schrijft: Iedereen, die veel buiten komt, heeft de vuil-gele wilde honden wel eens hier of daar ontmoet. Het zijn kleine, magere scharminkels meestal, die van hon ger naar de desa's komen afzakken om wat afval te bemachtigen. Grissee is echter gezegend met een heel apart soort wilde honden. Hier zwerven op de kalkheuvels een paar troepen groote, bijna zwarte, honden rond. Vol gens een bekend en betrouwbaar jager ter plaatse, lijken ze veel op den dobermann. Zij hebben de grootte van een Duitschen herder. Hoe wild ze zijn, moge hier uit blijken, dat 5 van deze dieren een jongen kar bouw aan het verscheuren waren, toen bedoelde ja ger er een onder schot nam. Men heeft hier natuurlijk niet met een oorspronke lijk ras te doen, doch met een verwilderd soort huis honden. Hoe ze echter in de bosschen terecht geko men zijn, is een raadsel. De desamenschen zijn zeer bang voor deze beesten, want van de gewoonte, om geiten en andere huisdieren vrij rond te laten loo- pen, maken de honden een dankbaar gebruik. Zoo is al menig geitje een prooi dier dieren ge worden. Tegen den avond ziet men, vooral op den weg naar Sembajat, desakinderen ijverig drijven ach ter hun geiten, om ze in veiligheid te brengen voor de roovers. Overdag huizen de beesten in de veel voorkomende bamboe doeri (doornige bamboe), maar om G uur begint hun zwerftocht. Bij gebrek aan groot wild, dat in deze streek totaal verdwenen is, zoeken de honden hun toevlucht tot krengen of als zij de kans hebben, tot huisdieren. Slippen veroorzaakt ernstig ongeluk. Een met een paard bespannen wagen werd gis termiddag omstreeks 12 uur op den Bredascheweg te Tilburg door een uit tegenovergestelde richting komende auto, vermoedelijk tengevolge van slip pen aangereden. Het paard werd op slag gedood, het wagentje werd eenige meters ver over den weg geslingerd. Op den wagen hadden gezeten de heer van H. uit de Klaverstraat in Tilburg en diens on geveer 13-jarig zoontje. Beiden werden op den weg geworpen De vader kreeg een zware hersenschudding en een hoofd wonde en brak een onderarm. Per auto van den G. G.D. is hij naar het Ziekenhuis overgebracht. De jongen kreeg verschillende ontvellingen, doch Icon, na te zijn verbonden, naar huis worden ver voerd. De bestuurder van de aanrijdende auto kwam er met lichte kwetsuren af. üinister Ho verlaat Peking, omdat de Ja panners weigeren met hem te onderhandelen. Volgens een bericht van United Press uit Nanking aan de „Msb." schijnt de ontwikke ling in Noord-China momenteel een belang rijke wending ten kwade te hebben geno men. De Chineesche minister van oorlog, Ho Jing Tsjin, die zich in opdracht van Nan king, om het Noord-Chineesche probleem in den zin van Nanking te regelen naar Noord- China had begeven, heeft zijn regeering telegrafisch medegedeeld, dat hij onver wijld uit Peking naar Nanking zal terug- keeren, wegens het feit, aldus betrouwbare berichten, dat de Japansche autoriteiten hebben geweigerd met hem te onderhan delen. De Japanners wenschen slechts met den voorma ligen opperbevelhebber van de garnizoenen van Peking en Tientsin, Soeng Tsje Joean, te beraad slagen. Naar de Chineesche minister van buitenlandsche zaken verder mededeelt, zal het ministerie van oor log te Tokio, kolonel Kita met nieuwe instructies voor den opperbevelhebber van het Kwantoeng-le ger, generaal Tada, naar Tientsin zenden. In officieele kringen te Nanking wordt aan deze missie van den Japanschen kolonel groote beteeke- nis toegekend. Londen. China is wel voornemens een beroep te doen op den volkenbond, gebaseerd op een schending van het Negen Mogendhe den Verdrag door Japan, doch China wenscht zooveel mogelijk zeker te zijn van zijn posi tie, teneinde een herhaling van het fiasco van 1931 te voorkomen. Tokio. Naar het agentschap Rengo uit Peking meldt, zouden de Chineesche minister van oorlog, generaal Ho Jing Tsjin, en de verzoeningscommissa ris Soeng Tsje Joean het in principe over de autono mie van Noord-China eens geworden zijn. Er is een autonomiecommissie gevormd, die onder leiding zal staan van den verzoeningscommissaris Soeng Tsje Joean, terwijl de leden der commissie zullen bestaan uit leidende persoonlijkheden der autonomistische beweging. Shanghai. Uit Nanking wordt vernomen, dat generaal Soeng Tsje Joean den minister van oorlog, Ho Jing Tsjin heeft verzocht: Ten eerste een bijzonder beheer voor Naord-Chiua tot incasso van de belastingen. Ten tweede ontheffing van Noord-China van dé door Nanking genomen monetaire maatregelen. Ten dorde do benoeming van een speciaal" ambte- narenbestuur voor Hopei. De inning van de belastingen in Noord-China door de plaatselijke autoriteiten ontneemtNanking in komsten van 100 millioen Mexicaansche dollars jaar lijks, of een zevende van de totale inkomsten. De Engelsche minister van buitenlandscV zaken houdt in het Lagerhuis een be schouwing over de internatio nale kwesties van den dag. Donderdagavond heeft de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Sir Samuel Hoare, eeh be schouwing gegeven over de internationale kwesties van den dag. De drie belangrijkste onderwerpen, waarmede de Britsche minister zich heeft, bezig gehouden, waren het Abessijnsche conflict, de situatie in het Verre Oosten en het Egyptische vraagstuk. Ik doe nogmaals een beroep op Mussolini, aldus Hoare, en zijn landgenooten, om uit hun geest elke verdenking te laten varen, dat er verdachte motieven achter onzen steun aan den Volkenbond staan. Wij hebben niet het geringste verlangen om in te grijpen in de interne aangelegenhe den van Italië en wij wenschen slechts een sterk Italië, geleid door een sterke regeering in den vorm die het Italiaansche volk wenscht. Zoolang collectieve actie noodig is, heeft zoowel de Volkenbond als wijzelf slechts de verplichting het pact na te komen, en er is geen enkele kans dat de Volkenbond zwak ker zal worden of de leden zullen falen in het doen van hun plicht Doch allen wenschen slechts, dat er een einde zal komen aan de oorzaken, die het collectieve optreden noodig maken." Londensche persstemmen. De redevoering, van Sir Samuel Hoare vindt in de conservatieve pers hartelijke instemming. In het bij zonder wordt gewezen op de opwekking aan Italië. De „Times" legt er den nadruk op, dat een aan valsoorlog geen goedkeuring zal kunnen wegdragen. Daarom moet Italië bij een beslechting van een ge schil niet winnen, wat het niet zou hebben verwor ven zonder gebruikmaking van geweld. Tegelijkertijd wijst het blad er evenwel op, dat een duurzame vre de slechts mogelijk is, wanneer tegemoet gekomen wordt aan gerechtvaardigde bezwaren van Italië en wanneer eventueele misstanden, welke in Abessinië zouden beslaan tot nadeel der nabuurstaten, zouden worden terzijde gesteld. Ook de oppositiebladen zijn het eens met de rede van Hoare. DRIE WETSONTWERPEN INGEDIEND. De Fransche Kamer heeft gisterenavond voor de derde maal haar vertrouwen in de regeering uitgesproken, thans met 351 tegen 219 stemmen. De Kamer werd daarna verdaagd tot ne gen uur, op welk tijdstip de debatten over de door de regeering ingediende wetsont werpen begonnen. De elkaar bestrijdende groepen, de Croix de feu (virurkruizen, fascistische groep) en de verbonden linker partijen (Volksfront, socialisten en commu nisten) hadden zich reeds in den middag bereid verklaard hun strijdgroepen, z.g.n. liga's vrijwillig op te heffen. In verband met deze verrassende wending vroeg Laval gisternamiddag bij de hervatting van de ka merzitting de onmiddellijke bespreking van drie wetsontwerpen, waarin weerafdeeling en particulie re milities worden verboden, het dragen van wape nen tijdens manifestaties streng wordt gestraft en daarenboven de persvrijheid een tikje wordt beknot Politiek eindigt deze parlementaire dag in een at mosfeer van algemeene ontspanning en met een overwinning van het kabinet, waarvan de grootste optimisten gisteren den omvang niet voorzien had den. De kamer zal vanavond de wetsontwerpen moeten aannemen, die aan het debat over de liga's prac- tisch onmiddellijk een einde maakten. Voor de stemming legde Laval nog een verklaring af, waarin hij o.m. het volgende zeide: „Wij komen thans aan het einde van een penibel debat. De verschillende sprekers hebben gesproken van provocaties. Deze hebben evenwel plaats ge had voordat de huidige regeering aan het bewind kwam. Morgen zal ik de belangrijke diplomatieke onder handelingen hervatten, die onderbroken waren. Ik ben er zeker van, dat uw stem mij grooter gezag zal geven, en geheel Frankrijk zal versterken. Ik houd van mijn land, ik ben hartstochtelijk verknocht aan Frankrijk en mijn eenige gedachte is het te verdedigen. Ik zal zulks morgen met groo ter moed doen met uw votum van vertrouwen." De Amerikaansche regeering treft voor zorgsmaatregelen. Donderdagavond heeft de politie te New York van anonieme zijde bericht ontvangen, over z.g. plannen, welke zouden worden gesmeed, om een bomaanslag te plegen op het s.s. „Bremen" van den Noord-Duitsche Lloyd, dat gistermorgen 7.45 uur te New-York in het dok moest worden opgeno men. Zoodra het bericht ontvangen was, werd aan de haven-politie en de ambtenaren van de kust wacht opdracht gegeven, op hun hoede te zijn en werd een vaartuig van de kustwacht uitgezonden, om de mailboot de haven binnen te geleiden. De „Icarus" heeft daarop de „Bremen" vanaf het lichtschip „Ambrose" vergezeld naaar de quaran taine. Hier werd de „Bremen" opgewacht door een havensleepboot van de kustwacht, die het schip het dok binnenbracht. Eenige patrouille-booten hebben opdracht ontvangen, scherp uit te zien. De meening te Parijs. In berichten uit Parijs wordt verklaard, dat bij de Fransch-Engelsche beraadslagingen aldaar voortgang wordt gemaakt, doch dat nog geenszins een volledige overeenkomst is tot stand gekomen. In een bericht uit Parijs aan de „Times" wordt de mogelijkheid geopperd, dat Laval en Hoare bij hun morgen te Pa rijs te houden bespreking in staat zullen zijn de be staande meeningsverschiilen te overwinnen. In zekere verantwoordelijke kringen gelooft men, naar het schijnt, dat de grootste moeilijkheid is, dat Laval niet geneigd is eenigen gemeenschappelijken stap met En geland te ondernemen, welke de Fransch—Italiaan sche vriendschap zou kunnen verzwakken. Het wordt waarschijnlijk genoemd, dat Laval is begonnen de Italiaansche regeering te polsen over haar houding nopens zekere suggesties, welke bij de Fransch—Brit sche besprekingen zouden worden overwogen. De bewering van Fransche bladen, dat de Engel sche voorstellen een afstaan van de geheele pro vincie Ogaden aan Italië zou moeten inhouden, wordt in het bericht van de „Times" onjuist ge noemd. De bladen melden overigens, dat niets wijst op een bereidheid der Italiaansche rcgeeririg het te Parijs uitgewerkte vredesplan aan te nemen. De meening te Rome. De „Daily Telegraph" meldt uit Rome, dat daar Donderdagavond in officieele kringen is verklaard, dat Italië geen bruikbaar resultaat verwacht van de ontmoeting van Hoare met Laval. Parijs. De correspondent van de „Figaro" te Lon den meldt, nan zijn blad dat hij het Fransch Engel scbe voorstel tot bijlegging van het Italiaansch— Abessijnsch conflict in groote lijnen kan mededee- len. Het zou op het volgende neprkomen: 1. Een deel der provincie Tigre en de ste den Adoea, Adigrat en waarschijnlijk ook Ma- kalle, zonden bij Italiaansch-Eritrea worden gevoegd, terwijl Aksoem Abessijnsch zou blij ven. - 2. De provincie Ogaden komt bij Ita- liaansch-Somaliland. 3. De Abessijnen moeten den Italianen oeconomische kolonisatiemogelijkheden la ten in de baart van Bari, Dit gebied zon worden geplaatst onder een bijzondere be- stunrscontrole, doch zou principieel moeten blijven onder de snzereiniteit van den Negos van Abessinië. 4. De Italianen zonden den Abessflren een „corridor" In Eritrea afstaan naar de haven van Assab met bet recht in deze corridor een straatweg of een spoorweg aan te leggen. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Wes- telijke richtingen, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, iets zachter overdag. Verdere vooruitzichten: geleidelijk zachter. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 762. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR 1 gr. C. te gr. F. RHEUMATIEK? Haal nog heden een flesch Terlep's rheuma- tieksmeersel. Het geeft onmiddellijk verlichting Prijs per flesch f 0.65. TERLEP'S DROGISTERIJ, Hoogzijde 103, Schagen. EINDE VAN HET CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De werknemersbonden aanvaarden de nieuwe regeling. In een gisteren te Amsterdam gehouden huis houdelijke vergadering van den Ned. Sigaren- en Tabaksbewerlcersbond is besloten zich neer te leg gen bij de nieuwe loon- en arbeidsregeling. Hier mede is het loongeschil in de sigarenindustrie, dat reeds sinds April van dit jaar gaande is, geëindigd. Ook de Federatie van sigarenmakers heeft zich thans bij deze beslissing neergelegd, evenals de R.K. en Christelijke Sigarenmakersorganisatie, die zulks eerder deden. De nieuwe regeling houdt in loons verlaging voor diverse groepen in het bedrijf en veranderde werkgeversvoorstellen. Zij zal gelden tot 1 April 1937. EIERVEILING SCHAGEN, 5 December 1935. Aangevoerd: 22.000 kipeieren: 5456 Kg f3.60 3.80, 56—58 Kg f3.90—4.10, 58—60 Kg. f4.30—4.40, 60—62 Kg. f4.50—4.60, 62—65 Kg f 4.60—5; klein f3.103.50, alles per 100 stuks. ALKMAAR, 6 Dec. Aardappelen f 2.70, bieten f 3.70; gele kool f 14.20, roode kool f 1.607.50, uien f 0.603, witte kool f 1.60 wortelen f 1.50, per 100 Kg., andijvie f 0.502.40, Bloemendaler kool f 1.50—7, bloemkool I f 8—13.50, II f 3—5, boerenkool f 2.608, groene kool f 16, kropsla f 1—6.70, knolselderie f 2—4, per 100 stuks, appelen f 310.50, druiven f 9—20.50, peren f 28, spruiten f 37.50, tomaten f 412.50, witlof I f 5 7.50, II f 2.50—3.50 per 100 pond, prei f 2.40—4.90, pe terselie f 2.30, selderie f 1.203.30, wortelen f 2—9 per 100 bos, spinazie f 0.S0—0.85 per bak. ALKMAAR, Kaasmarkt, 6 Dec. Aangevoerd 41 stapels, zijnde 78.000 Kg. Fabrieks- kaas, kleine f 19, Fabrieks commissie f 16.50, boe renkaas, kleine f 17.00 per 50 Kg. Handel stug. HELDERSCHE EIERVEILING, 5 December 1935. Aangevoerd: 13672 kioeieren: 48—51 Kg f3, 52 54 f3.20—3.40, 55—57 Kg f3.40—3.90, 58—60 Kg. f4—4.80, 61—63 Kg f 4.60—5, 64—67 Kg f5—5.40, kleine eieren f2.702.90, 90 eendeieren f 2.60, alles per 100 stuks. HOORN, 5 December 1935. 3 stapels kleine Fabriekskaas f 17, 7 stapels kleine Boerenkaas f 18, 1 stapel Boeren Comm. Kaas 17.50. Aanvoer: 11 stapels, wegende 5287 Kg. Handel matig. MEDEMBLIK, 5 December 1935. Aardappelen 85 ct. per 50 Kg., roode kool f 2.70— 5.60, gele kool f 2.60—3.40 per 100 Kg., uien f 1.10 1.15 per 50 Kg., wortelen f 1.10—1.20, witlof f 9— 9,90 per 100 Kg. WARMENHUIZEN, 5 December 1935. Roode kool, le kw. f4.10—5.60, 2e kw. f 3.10—6, gele kool, le kw. f 4.20—6.40, 2e kw f 3.50—5.60, D. witte kool, le kw. f 3.70—4,50, 2e kw f 3.10—4,40, nep f 3,50, drielingen f 1—1.10, uien f 2.20—2.30, eigenheimers f 2.30—2.40. Aanvoer: 27600 Kg. roode kool, 11400 Kg. gele kool, 16900 Kg. D. witte kool, 175 Kg. nep, 2625 Kg. uien, 850 Kg. aardappe len. WARMENHUIZEN, 6 Dec. Aangevoerd: 1625 Kg. roode kool kale f 2.705.20, 825 Kg. gele kool 2e kw. f 2.70—4.40, 7625 Kg. D. witte kool 2e kw. f 3.50—4.30, klae f 3.40—4.30, 750 Kff- uien f 2—2.40, driel. f 1.10. AMSTERDAM, 6 December 1935. Aardappelen. Zeeuwsche bonten f 2.502.70, id. blauwen f 2.502.70, id. bl. eigenheimers f 2—2.20, ib bonte star f 2—2.20, id. eigenh. f 1.60—2, id eigen heimer poters f 1.501.70, id. blauwen poters f 1.50 —1.70, id roodstar f 1.20—1.30, id. bevelanders 1.70 180, id .bonken f 1.601.80, IJpolder eigenheimers f 1.80—2, id. bl. eigenheimers f 2—2.20, id. eigenh. poters f 1,501,70, idem bevelanders f 1,701,80, id. bonten f 2.502.60, Anna Paulowna zand f 2.50 —3.50, Hillegommer zand f 2.50—3.50, Noordwijker zand f 2.503.50, per 70 Kg. Drentsche eigenhei mers f 2,503, per 100 Kg, Flakkeesche eigenh. 1.80 —2, id. eigenheimer poters f 1.50—1.70, Spuische eigenh. f 1.80—2, id. eigenh. poters f 1.50—1.70, Lim burgsche industrie f 1.60—1.80 per 70 Kg. ALKMAAR, 6 December 1935. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in to taal 549 HL's aangevoerd, als: 78 HL voertarwe f 5—5.50; 42 HL gerst chev. f 5—5.35; 234 HL haver f 5.50—6.80; Tuinboonen f 12—18; 80 L boonen, w.o. bruine f 12—15, citroen f 17—22, duiven f 8—8.25 en witte boonen f 16—17; 43 HL karwijzaad f 19— 23; 5 HL blauwmaanzaad f 17; 67 HL erwten, w.o. kleine groene f 8—9, groote groene f 12—13, grau we f 20—25 en vale erwten f 16—20, alles per 100 Kg. Handel stug. ..Voor Langendijker groentenmarkten zie pagina 3 Eerste Blad.

Schager Courant | 1935 | | pagina 10