Kerstdrukte in New-ïork Vijf millioen voor een woord Gestrande schepen op de kust. De Ioongeschillen in de Engelsche mijnindustrie. De Ossche strafzaken. RAPMAN l Drukwerk in moderne uitvoeringen Schepen aan den ketting. Allerlei van overal. De merkwaardigste bibliotheek van Londen. ZESTIG JAAR GELEDEN WERD IN ENGELAND HET EERSTE ADMINISTRATIEBUREAU VOOR FABRIEKSMERKEN GEOPEND. SEDERTDIEN WERDEN MEER DAN 'N HALF, MILLIOEN WOOR DEN DOOR HET PATENT BE SCHERMD. Een nauwe, slecht verlichte gang leidt naar een kleine voorkamer. Achter een groot bureau zitten twee heeren, die den bezoeker wantrouwig aankij ken. Voor een shilling verkrijgt men dan de toe stemming een blik te slaan in de merkwaardigste en kostbaarste carthoteek van het Britsche wereld rijk. Voor een shilling mag men een kwartier lang, geen minuut langer, in de ontelbare folianten bla deren, die in de rekken staan. Deze ingescheurde en geel geworden boeken openen voor den lezer een nieuwe wereld, dieu it kleine, meer of minder gro teske teekeningen bestaat en waar men een taal spreekt, die schijnbaar onzinnig is, maar die betee- kenis krijgt wanneer men de moeite neemt er dieper over na te denken. Het e enof andere woord, dat men in deze boeken vindt, is een millioen in de valuta van ieder land waard. De advocaten, die voor hun opdrachtgevers een bepaald fabrieksmerk beschermen, tegen „plagiaatplegers" kunnen u staaltjes vertellen betreffende de waarde en invloed van een goed ingevoerd handelsmerk. Men heeft wel eens getracht het oudste handels-, merk ter wereld op te sporen. Bij de onderzoekin gen moest men teruggaan tot in de verre oudheid. Tenslotte zijn de kenmerken, die men op "munten aanbracht, niets anders dan zulke handelsmerken. De nabootsing daarvan wordt heel' wat strenger bestraft, dan die van een gewoon particulier han delsmerk. In de middeleeuwen gaf men echter pas aan bepaalde waren „geheimzinnige" namen en teskens. Beschermd werden deze indertijd evenwel nog niet. Zestig jaar geleden maakte men hiermee in Engeland een begin, door dergelijke namen te „patenteeren". Hoe groot de behoefte hieraan was, blijkt wel uit het feit, dat op de dag der opening van het administratiebure^u tientallen firma's de namen van hun artikelen wilden laten registreeren. De eerste was een zekere Johnson da Silva, die voor zijn preparaten de naam ,,dr. Locock" liet registree ren. Als tweede naam kan men vinden „bosom- friend", voor hoestballetjes. Verder werd patent genomen op de namen voor kunstmest, lijm, wijn, likeur, sigaren en een sedert eeuwen beroemde jus. Men stc'de zich aanvankelijk tevreden met het in schrijven van woorden die in een bepaalde lcgi- sche verhouding tot het artikel stonden; later „patenteerde" men de namen van beroemde men- schen, vooral kunstenaars, om daarmee zijn tand pasta en pomade populair te maken. Dante, Ho merus en Milton waren de eerste poëten wier naam voor commercieele doeleinden gebruikt werd. Hoe ouder deze fabrieksmerken worden hoe groo- ter de waarde er van in de regel is. Hoe kostbaar deze woorden zijn blijkt wel uit de enorme bedra gen, die firma's betalen, teneinde een ingevoerd merk te mogen gebruiken. Een tandpasta-firma kreeg voor den naam van een harer producten een bedrag van vijfhonderdduizend pond. Zulke aanbie dingen zijn in het geheel geen uitzonderingen. Een Engelsche whiskyfabriek kon voor een harer han delsmerken een millioen pond verwerven indien een Amerikaansche firma deze naam mocht gebruiken. De directeur van dit registratiebureau vertelt, dat meer dan eenv half millioen namen in de boeken voorkomen. Indien men in deze folianten snuffelt dan vindt men honderden namen, die men zijn geheele leven lang gekend heeft. De waarde van deze merkwaardige bibliotheek wordt op een milli- ard pond geschat. Dat wil dus dus zeggen: wan neer iemand dit bedrag hiervoor zou willen beste den, dan zou hij in het bezit zijn van alle fa brieksmerken van het Britsche Rijk. Bovendien zou hij ondanks dit geweldige bedrag prachtige zaken doen. Om een handelsmerk populair te houden moet een intensieve reclame gemaakt worden. De be dragen, die de groote firma's daaraan besteden, vaneeren zoo tusschen duizend en vijftienhonderd pond per jaar. Advertenties in de kranten en groo te aanplakbiljetten hameren de naam er voort durend in. Men moet hiermee steeds doorgaan, want anders loopt men kans, dat een nieuw woord het oude verdringt. Moeder was invalide. Armen onbruikbaar door rheumatiek. Nu alle pijnen verdwenen. Haar armen waren door rheumatische pijnen niet meer te bewegen. Men raadde haar aan mst te hou den, maar met de zorg voor haai huishouding en twee kleine kinderen was dit onmogelijk Zij schreef ons: „Ik leed aan hevige pijnen in mijn armen, die ik niet meer kon oplichten. Men raadde mij aan rust te houden, maar dat was met het oog op mijn huis houden en mijn twee kleine kinderen onmogelijk. Toen las ik in één uwer Kruschen Salts-advertenties een brief van een dankbare gebruiker en ik besloot ook zelf eens een proef met Kruschen Sa lts te nemen. Mijn pijnen namen geleidelijk af en zijn nu geheel verdwenen. Ook voel ik mij veel beter, wel 10 jaar jonger. Inplaats van een invalide ben ik weer een gelukkige moeder en vrouw." Mevr. R. L. H. Rheumatische pijnen hebben bijna steeds dezelfde reden: afvalstoffen, die zich in het lochaam hebben opgehoopt en uw bloed vergiftigen. De oorzaak is onvoldoend werkende afvoerorganen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld sporen in gewanden, nieren en lever aan tot krachtiger wer king, waardoor de afvalstoffen geleidelijk en volko men worden verwijderd. Frisch bloed zal weer door uw 'aderen stroomen, de pijnen verdwijnen en ge voelt u oneindig veel energieker en gezonder. Kruschen Salts is uitsluitend verkriigbaar bij alle apothekers en erkende drogisten f0.90 en f 1.60 per flaron. omzetbelasting inbngrepen Stralende ge zondheid voor 1 cent per dag. Let op. dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maatschappij Am sterdam, voorkomt. GUNSTIGE VERWACHTINGEN OMTRENT DE „KERKPLEINDE „JOS MARIA" ZAL WORDEN GEBORGEN." Het bij Egmond aan Zee gestrande motorvracht schip „Jos Maria" ligt thans met den kop om de Zuid hoog op het strand. Het schip stoot niet; de beide ankerkettingen, welke vóór aan stuurboord en bakboordzijde uitstaan, hangen slap, zoodat er geen kracht op staat. Daar het schip bovendien geen water maakt, kunnen de kansen voor het vlot- brengen goed genoemd worden. Een beslissing over de berging is echter nog niet genomen; wel is aan boord door bergers de situatie opgenomen. De luiken van de „Jos Maria" zijn verzegeld; voor het bewaken van de lading is dag en nacht een man aan boord. De werkzaamheden voor het vlotbrengen van de „Kerkplein", welke evenals de sleepboot „Drente", waarvan het sloopingswerk zich in vlot tempo vol trekt, met den kop om de Noord ligt, vorderen naar wensch. In deskundige kringen neemt men aan, dat het schip bij hoogtij en gunstig weer vlot zal kun nen komen. Wat voorts de ter hoogte van Den Helder gestrande Zweedsche houtboot „Menja" betreft, welk schip 32 jaar oud is, vernamen wij van bevoegde zijde, dat het vlotbrengen van dit schip nog niet uitgesloten behoeft te worden geacht. Ook hier zal het weer moeten medewerken, terwijl dan tevens snel zal moeten worden gehandeld. De „Jos Maria" zal worden vlotgebracht. Nader uit Egmond aan» Zee: De beslissing inzake de berging van het bij Eg mond gestrande motorvrachtschip, de „Jos Maria", is gevallen. Het schip zal worden vlot gebracht door Smit en van der Tak's Bergingsmaatschappij, aan wie ook het vlotbrengen van de „Kerkplein" is opgedragen. AARDSCHOK RICHT SCHADE AAN. Rome, 5 Dec. (A.N.P.). In Potenza is een aardschok gevoeld, die aan talrijke huizen schade heeft toegebracht. Slachtoffers zijn er echter niet gevallen. De trots van den Adelaar Heel aardig.maar eieren leggen kan hij toch niet!.... Kerstmis der Schotten. Hoewel ons nog eenige weken van Kerst mis scheiden, is in New York reeds de Kerstdrukte begonnen. Ieder jaar geven de New Yorksche warenhuizen in deze maand 150.000 dollar uit voor adverten ties. Bovendien worden nog enorme be dragen besteed aan andere reclameme- tboden. (Van onzen New Yorkschen medewerker.) W\NNRER men de catalogus- van een Ame- rïkaansch warenhuis de Kerstcatalogus nauwkeurig bestudeert, dan ontdekt men tot zijn verbazing, dat vijfentwintig procent van de inkomsten dezer ondernemingen besteed worden aan reclame. Deze catalogi zijn prachtig gedrukt, hon derden bladzijden dik en worden in ontelbare exem plaren gedistribueerd. Wie een keer een warenhuis-wolkenkrabber be treden heeft, begrijpt onmiddellijk, waardoor de Amerikaansche zakenman zulke successen te boe ken krijgt. Of u een paar schoenveters of de in richting voor een villa koopt, steeds wordt u met dezelfde voorkomendheid en beleefdheid behandeld. De man, die zonder boordje en in hemdsmouwen binnenkomt, wordt niet minder vriendelijk te woord gestaan dan het elegantste type. De Amerikaansche warenhuisdirectie kent haar New Yorkers en weet, dat zij voor niets tijd heb ben. Ook niet de tijd om er over na te denken wat zij met Kerst nu eigenlijk oom Jim, tante Elisabeth of „hem" moeten geven. Het warenhuis denkt voor de klanten of helpt hen tenminste bij het nadenken. De catalogus bevat tabellen: wat moet ik aan die en die cadeau geven Bijvoorbeeld: aan een heer van dertig van veertig van vijftig of zestig jaar. Of- voor een zeer jongen man. En daar achter tusschen haakjes: riien u, geachte dame. gaarnp zoudt willen behagen. En dan wordt opgesomd wat men zulke heeren kan geven, wanneer men de beschikking beeft over vijf, tien, vijftien, twintig, vijfentwintig, dertig of meer dollars. Londen. In de onderhandelingen tot bijlegging van het conflict in de mijnindustrie is een ongunstige wending getreden. De mijneigenaars hebben clen Mi nister voor het Mijnwezen hun voorwaarden mede gedeeld. Zij wijzen den eisch der mijnwerkers inzake een nationaal uniform loon van de hand en blijven bij bijzondere loonovcreefïkomsten voor ieder apart district. Ten aanzien van de kwestie der loonsver- hooging verklaren zij, dat in de districten, welke werken voor binnenlandsch gebruik, direct of zeer spoedig een loonswijziging kan worden aangeboden, doch dat in de uitvoe rende districten hieraan niet valt te den ken. Gister zou de Minister voor het Mijnwezen een bespreking hebben met de leden van het uitvoerend comité der mijnwerkersorgani satie. De toestand crltiek. De „Daily Herald" noemt den toestand uiterst cri- tiek, Het blad zegt, dat de eenige hoop, ligt in de mogelijkheid dat de regeering een plan tot stand brengt, dat op een of andere wijze voorzie: in staats hulp. Het blad geeft te kennen, dat de mijnwerkers misschien hun eisch inzake een nationale loonover- eenkomst zouden prijsgeven, indien er op zijn minst een algemeene loonsverhooging zal komen. In ge val geen overeenkomst tot stand zou komen, zal bin nen zeer korten tijd een nationale conferentie van vertegenwoordigers der mijnwerkers worden bijeen geroepen, welke zoo mogelijk den datum zou vast stellen voor de proclamatie van een algemeene mijn werkersstaking. "Verdere behandeling op 16, 17 en 19 Dee. Den Bosch. Op Maandag 16 December zal de Bossche rechtbank weer aanvangen met de be handeling van Ossche strafzaken. Op dien dag zul len opnieuw terecht staan de 58-jarige landbouwer H. L. van Erp, bijgenaamd Driek van Reneeren en de 47-jarige arbeider N. J. van Geenen, verdacht van uitlokking van brandstichting te Oss in Au gustus 1926 bij welken brand vier personen om het leven zijn gekomen. Voor van Erp treedt als verde diger op Mr. E. van Zinnicq Bèrgmann te Den Bosch, voor Van Geenen Mr. W. van Dijk te Eind hoven. Op Dinsdag 17 December zal worden behandeld de strafzaak tegen den 47-jarigen Osschen arbeider M. F. de Bie, verdacht van medeplichtigheid aan den roofoverval te Oyen in den nacht van 15 op 16 Mei 1934. Verdediger is mr. Gerrits uit Den Bosch. Op Donderdag 19 December zullen worden behan deld de navolgende zaken: Tegen den 36-jarigen arbeider J. J. van Galen, verdacht van inbraak bij de Boerenleenbank te Heesch in den nacht van 23 op 24 November 1928, waarbij 700 gulden werd ge stolen (verdediger mr. Bogaerts te Boxtel) en te gen den 33-jarigen arbeider J. de Bie bijgenaamd Koosje; verdacht van de inbraak bij de Boerenleen bank te Heesch en van den roofoverval te Dinther in den nacht van 28 op 29 Januari 1929 bij van Sleeuwen, waarbij 500 gulden en goud envoorwer- pen werden gestolen (verdediger mr. Bogaerts), vervolgens tegen den 30-jarigen arbeider J. A. van Schaik te Eindhoven, bijgenaamd Menne Pop en den 27-jarigen J. C. van Geenen, bijgenaamd Puk, verdacht van den roofoverval te Oss in den nacht van 19 op 20 April 1927 bij Jan Huismans. waarbij geld en een geweer werd gestolen (verdediger van beiden mr. Gerrits); voorts tegen Mej. J. M. van Ballegooy—Vossenberg, bijgenaamd Hanneke van Martekes, verdacht van heling van goederen van Men kan over dergelijke tabellen glimlachen. In derdaad is er iets komieks aan zulke lijsten van advies. Eén Amerikaansche moeder, die voor haar twee kinderen en haar man dertig dollars en dat is tegenwoordig een heel bedrag kan beste den, wordt door zulke catalogi prachtig geadviseerd. Er bestaan rubrieken, die op de volgende wijze inge leid worden. „Mevrouwtje, U heeft gespaard en U daarvoor veel moeten ontzeggen. Het spreekt dus vanzelf, dat U thans voorzichtig te werk wilt gaan met uw 50 dollars. Geeft slechts dertig uit, dan houdt U nog twintig over. Hiervan reserveert U tien voor speciale gevallen, terwijl U voor de andere tien een heerlijke Kerstmaaltijd samenstelt. Wij leveren U stipt op tijd een gebraden kalkoen. Dit bespaart U werk en moeite. Twee flesschen wijn krijgt U gratis. Natuurlijk ontvangt U ook twee kilo heerlijke bon bons en chocola voor de kinderen". Welke huisvrouw zou niet bezwijken? Al zijn de prijzen in den laatsten tijd ook enorm gedaald, toch koopt de New York^r hoe langer hoe minder. De omzetten, die met Kerst mis gehaald worden zijn echter verbazingwekkend. Volgens de statistieken werden in het vorige jaar in de New Yorksche warenhuizen 80 000 cigaretten- kokers verkocht. (Met inscriptie voor ter herin nering aan vergeet deze Kerst nooit Ver der 148.000 dassen, 90.000 paar sokken, 150.000 paar handschoenen. Voor ons Hollanders lijken deze Wa renhuizen erg goedkoop. Een paar schoenen, die men bij ons alleen in heel fijne schoenenzaken vindt, kosten tweeeneenhalve dollar. Een zilveren arm bandhorloge vier dollar. De drukte in en om de warenhuizen in de Kerst weken is soms zoo geweldig, dat de politie de stra- tén moet afsluiten. Voor de werkelooze verkoopers en verkoopsters is het een gouden tijd. Honderden menschen worden aan het werk gezet. Het salaris is niet hoog, maar het personeel, dat in den verkoop is krijgt provisie. Het gebeurt vaak, dat in de Kerst weken witte ziekenauto's voor de warenhuizen stop pen. Oververmoeidheid Een meisje, dat de laat ste maanden te weinig gegeten heeft, en te veel zorgen heeft gehad, is in elkaar gezakt. In den regel zijn de chef zeer edelmoedig, geven het slachtof fer honderd dollar en zeggen: so long. Een uitste kende reclame Zes weken na Kerstmis begint de uitverkoop. Dan kan men een artikel, dat eerst zes dollar gekost heeft, voor drie dollar koopen. De Amerikanen noemen deze uitverkoop: Schotsch Kerstfeest. Want de Schotten, beweren zij, vieren Kerstmis pas later, wanneer de geschenken goedkoo- per geworden zijn. I SCHAGEN Couranten - Folders Systeemkaarten Brochures - Precisie- en itÉww Stanzwerk - Kleurendruk Schitterend geoutilleerde drukkerijen in 1 Schagen en Alkmaar msgmsmÊttËKËÊmmmÊmmi inbraken gepleegd in 1933 (verdediger Mr. J. Pulles te Oss) en tenslotte tegen den 45-jarigen landbou wer J. van Gooy te Heesch, verdacht van mede plichtigheid aan den roofoverval te Dinther en bij v. Sleeuwen (verdediger Mr. E. van Zinnicq Bèrg mann). Na een botsing op de reede van Vlissin- gen. Hansweert. Het uitgaande Belgische stoom schip „Syrië" is gisternacht door clen deurwaarder uit Goes aan clen ketting gelegd, liet schip ligt nu in den Biezelingschen Ham voor anker. Deze beslaglegging moet in verband worden ge bracht met een aanvaring, welke het Belgische schip, uitgaande van Sluiskil naar Malaga op Maandag j.1. ter reede van Vlissingcn had met het Russische stoomschip „Kim", dat van Antwerpen naar Livorno was vertrokken. De vSyrie" kreeg hierbij schade aan. de huidplaten boven de waterlijn, terwijl de „Kim" zijn bakboordanker verloor. Later verloor de Rus ook nog het stuurboordanker, doch beide ankers heeft men reeds kunnen opvisschen. In verband met cle aanvaring is ook de „Kim" aan den ketting gelegd door den deurwaarder, die na mens de reederij „Deppe" waartoe de „Syrië", be hoort, optrad. De „Kim" ligt in cle haven van Vlissingcn. In verband met de epidemische honds dolheid te Istanboel hebben de autoriteiten een bedrag van 5 piasters uitgeloofd voor eiken losloopende straathond, die gedood wordt. In de laatste weken zijn 813 honden afgemaakt. Te Tholen overleed den Sisten Novem ber op ruim 95 jarigen leeftijd de ouiste in woner. Deze beeft het zeldzame voorrecht ge had, dat hij 249 afstammelingen gehad heeft. Uit zijn huwelijk werden 13 kinderen geboren, waarvan er thans nog 9 leven Deze verwek ten 90 kinderen, waarvan er thans nog 69 in leven zijn. Hieruit werden 138 kinderen gebo ren, waarvan thans nog 124 leven Van dit laatste geslacht, dat grootendeeis nog uit kinderen bestaat, bereikten eenige den huw baren leeftijd, waaruit vijf kinderen zijn ge boren, die allen in leven zijn De overle dene was dus bet-overgroofvader van vijf knideren, iets dat wel niet dikwijls zal voor komen. De Amerikaansche multimillionnair Hughes, een geestdriftige fotograaf, wil de menschenrassen der gansche wereld op de gevoelige plaat vastleggen I-Tij wil zijn geheele vermogen daaraan besteden. De opnamen zijn voor een geweldige fotntheek bestemd. Er worden 20 expedities uitgerust om 2.000.000.000 menschen in alle deelcn der we reld te fotografeeren. Het record der spaarpotten knmt den Japanners toe. Op een totaalbevolking van 93 millioen menschen hebben 42 millioen een spaarbank tegoed. Tedere tweede Japanner vrouwen, kinderen er. oude lieden nic» uitgesloten heeft een bedrag, zij het dan ook dikwerf ook slechts een klein, op de bank staan.

Schager Courant | 1935 | | pagina 11