Voor Visitekaartjes De sanctie-stemming ie. Uit Nieuw-Guinea's Afhandeling Begrooting Defensie Modellenboek Boekh. TRAPMAN - Schagen Dampo Mr. Duijs stemt vóór* Zie ons Nieuwe Bij al onze agenten ligt dit nieuwe modellenboek Ier inzage Verkoudheid Tweede Kamer t Bij de voortgezette besprekingen over de begroo ting van defensie, wijst de heer Schaepman (r.k.) op de groote beteekenis der militaire luchtvaart. Ook wijst hij op het euvel dat tal van jonge mannen door het vervullen van hun dienstplicht zonder werk geraken. Hij doet een beroep op de werkgevers. De heer v. Zadelhoff (s.d.) vertolkt de meening der S.D.A.P. over de bewapening. Zij stelt eenzijdige ontwapening niet op den voorgrond. Het nakomen der Volkenbondsverplichtingen stelt eischen, die sprekers partij zich van ontwapeningsdebatten zal doen onthouden. Echter gaat men naar sprekers meening met het weerfonds in de verkeerde richting. Principieel staan de soc. dem. tegenover den minister t.a.v. de doelstelling der weermacht. Zij willen haar ver sterking niet; zij willen den vrede, en geen oorlogs voorbereiding. De wereld heeft ons de bloedige wer kelijkheid doen zien. We moeten ons ontworstelen aan den greep van het oorlogsmonster. Moreele ontwapening is voorbereiding voor materieele ont wapening. Oorlog beteekent, dat alle vernielende krachten van het menschdom op zichzelf worden losgelaten. Wat de oeconomische en industrieele oorlogsvoor bereiding betreft wacht spr. de maatregelen der regeering af. Maar als die daarin den burgerlijken dienstplicht opneemt, zal ze de S.D.A.P. tegen zich vinden. Elke regeling dienaangaande is onaanvaar- baar. De geest in het leger is geprezen. Beweerd wordt echter, dat het officierencorps sterke fascistische neigingen heeft. Spr. weet niet, wat hiervan waar is, doch waakzaamheid is aan te bevelen. De heer Joekes (v.d.) zegt dat de vrijzinnig-de mocraten verdeeld zijn t.a.v. deze begrooting. Een deel ziet in onze deelname aan den Volkenbond de verplichting tot versterking van de weermacht, een ander deel blijft principieel tegen elke versterking van leger en vloot. De heer Duys (s.d.) zegt te zullen vóór stemmen, om te bewijzen dat het loslaten van het standpunt der eenzijdige ontwapening voor spr. geen holle phrase is, en om zich te vrijwaren tegen het ver wijt een dubbelzinnige politiek te voeren. Namens de vrijzinnig-democraten die zullen te genstemmen, spreekt de heer Ketelaar, die op de bekende gronden der ontwapenaars zijn stem moti veert. Na nog eenige min of meer scherpe opmerkingen van de heeren Roestam Effendi en Sneevliet, komt de Minister ad. int., de heer Colijn, aan het woord. Spreker onderschrijft de woorden van den heer v. Zadelhoff, dat als alle volken afzien van geweld, Nederland tot de eerste moet behooren. Verder beantwoordt spreker de opmerking over de particuliere wapenindustrie met de mededeeling dat die practisch in ons land niet bestaat. De nood zaak om ons te wapenen wordt door spreker uit voerig aangetoond. Te 's nachts 4 uur wordt de vergadering gesloten. Toen Donderdagmiddag 1 uur de vergadering werd heropend, vond eerst stemming plaats over de be grooting van defensie, die met 51 tegen 23 stem men wordt aangenomen. Tegen: S.D.A.P., C.P., en de heeren Sneevliet (rev.-soc.) en Arts (k.d.p.), be nevens de vrijzinnig-democraten BakkerNort, Kooiman, Ketelaar en Ebels. (De vrijz.-dem. Joekes en Schil thuis stemden voor). Voortgezet wordt daarna de behandeling van de begrooting van het verkeersfonds. Nadat de Minister op een vraag van den heer Van Kempen (lib.) had toegezegd, zooveel mogelijk te zullen trachten de Nederlandsche industrie in de vliegtuigbouw in te schakelen, wordt ook de be grooting van het Verkeersfonds, en wel z. h. s. aan genomen. De Warenwet. Dan komt aan de orde de wijziging van de Wa renwet. Mevr. de VriesBruins (s.d.) zegt dat de Waren wet een opvoedkundige werking op ons volk heeft gehad, terwijl de heer Drees (s.d.) constateert, dat het thans ontworpen nieuwe stelsel neerkomt op een belasting op het bedrijfsleven. De heer Schilthuis (v.d.) wenscht ook de gele verde hoeveelheid in de Warenwet op te nemen. Tal van afgevaardigden wijzen op de gevaren, die versobering van den dienst voor het platteland be teekent. In zijn antwoord zegt Minister Slingenberg, dat bezuiniging nu eenmaal noodig is. Het wetsontwerp is nieuw en heeft niets te maken met het oude. Hoe het gerucht in de wereld is gekomen, dat er maar acht keuringsdiensten zouden overblijven, weet spr. niet Het heeft geen enkelen grond. Spr.'s meening daaromtrent is nog niet gevestigd. Aan vankelijk meent hij, dat acht diensten voor ons land wel een beetje te weinig zijn. Hij behoudt zich volkomen vrijheid voor ten aanzien der plaatsen, waar al dan niet keuringsdiensten zullen blijven bestaan. Aan de plattelandsbelangen zal spr. denken. Particuliere controlestations, die aan de gestelde eischen voldoen, zullen worden ingesteld. Na re- en dupliek en het voorstellen van eenige weinig belangrijke amendementen, die óf worden aangehouden óf worden overgenomen, is de behan deling van het wetsontwerp afgeloopen. 's Avonds zal over de amendepienten en het wets ontwerp worden gestemd. (Hiervoor zie men elders in dit nummer). Pardon, meneer de piloot maar..., ehbent U misschie *n ook een zwart- gele kaoarievogel tegengekomen? NIEUWE UITBARSTING VAN AN- TI-BRITSCHE GEZINDHEID. DE GEHEIMZINNIGE RICKETT TE ROME. DIPLOMATIEKE BE SPREKINGEN. (Van een bijzonderen correspondent.) ROME, 5 December. De Britsche Kunst-Academie te Rome Is het jongste slachtoffer der heerschende anti-Britsche gezindheid. Vanmiddag hebben vier mannen mot ladders den naam, die boven de deur is aangebracht, met teer be streken. De Academie bestaat sedert 1797 en heeft in de afgeloopen 113 jaar één groot aantal beurzen beschikbaar gesteld voor Ita- liaansche studenten, waarvan steeds een ruim. gebruik is gemaakt. Deze vandalisti sche daad ins ongetwijfeld het werk van on verantwoordelijke personen, wier gedrag ze ker ook in Italiaansche kringen zal worden afgekeurd. Men vraagt zich echter tezelfdertijd af, waar men verantwoordelijkheidsgevoel moet zoeken, als zelfs een verantwoordelijk blad als het „Giornale dTtalia" zich niét ontziet om op de voorpagina uitlatingen vet te druk ken als de volgende: „5 December 1935: de 18de dag van het economisch beleg, georgani seerd om het Italiaansche volk te vernede ren en zijn ontwikkelingsmogelijkheden te gen te houden. Vergeet het niet!1* Rickett, bijgenaamd „de geheimzinnige", bekend door de kwestie der Abessijnsche petroleumconces- sies. is vandaag met een privé-vliegtuig te Rome aangekomen. Hij weigert zich uit te laten omtrent de redenen van zijn overkomst uit Engeland, en be perkt, zich er toe, mede te deelcn, dat zijn aanwezig heid te Rome louter toevallig is, aangezien zijn machine door het slechte weer was opgehouden. Hij denkt morgen zijn reis naar Bagdad voort te zetten. Desondanks wordt zijn aanwezigheid hier, op het critieke oogenblik, waarop petroleum in het cen trum der belangstelling staat, druk besproken, Uit de in omloop zijnde geruchten kan men afleiden, dat de Italianen geneigd zijn te denken, dat Rickett misschien toch hun vriend is en hen in dit benar de oogenblik komt helpen, in verband met de petro- leumkwestie. De hoopvolle toon, die de berichten van sommige Engelsche correspondenten in Italië beheerscht, wordt in Italiaansche kringen pessimistisch beoor deeld. De onderhandelingen te Parijs worden hier als zonder beteekenis afgewezen, omdat Italië er niet aan deelneemt en men ze daarom als zonder diplomatieke waarde beschouwt. Er is niets bekend van een ontmoeting tusschen Sir Samuel Hoare, en men acht de Britsche vlootbewegingen uitsluitend van technisch en niet van politiek belang. De onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken had van daag wederom een bespreking met den Britschen ambassadeur Sir Eric Drummond en met den Fran schen ambassadeur De Chambrun. Beide bespre kingen waren echter volgens de officieele mededee- lingen van „zuiver administratieven aard". Het pes simisme schijnt in Italiaansche regeeringskringen te overheerschen. Den druk van den petroleumboycot schijnt men vandaag evenwel iets minder scherp te stellen. Aan de-buitenlandsche pers werd medegedeeld, dat Italië een dergelijken boycot als „onrechtvaar dig" zal beschouwen, en dat Italië thans gereed is „om den daardoor ontstanen toestand onder oogen te zien". Men moet daarbij echter niet vergeten, dat al deze verklaringen onderhevig zijn aan den in vloed van den van dag tot dag veranderden toe stand. Volgens het officieele pers- en propaganda- ministerie heeft de Italnaansche regeering uit parti culiere bronnen vernomen, dat de meeste landen tegen de toepassing van een petroleum-boycot zijn, en dat slechts sommige landen, „die een egoistische bijbedoeling hebben", voor een dergelijken maatre gel te vinden zouden zijn. Volgens de Italiaansche berichten uit Asmara, die den Abessijnschen opmarsch aan het Noordelijk front bevestigen, zijn de Abessijnsche troepen thans beter uitgerust en beschikken zij over meer modern wapentuig dan in het begin van den oorlog, wat be teekent, dat zij hulp van een aantal Europeesche landen krijgen. (Copyright Morning Post-A.N.P.). verdrijft men door in wrijving en inademing van Wat Münhardt maakt is goed UIT ONZE OOST. Ontdekking van nieuwe Volksstammen, EXPEDITIE VAN MISSIONARISSEN VAN HET HEILIG HART. Jack Hides, de 28-jarige leider van een patrouille, welke het onbekende gebied van Papoea sedert langen tijd exploreerde, vertelde bij zijn terug komst te Port Moresby (Nieuw-Guinea) zeer inte ressante bijzonderheden, waarvan de „Str. Times" een en ander meedeelt. Het resultaat van deze expeditie was, dat het geheimzinnige land, hetwelk nog acht maanden geleden onbekend was, thans bekend geworden is als een gebied, dat bewoond wordt door een pri mitieve bevolking van minstens honderdduizend menschen met een lichtgetinte huid, die den grond bewerken met houten spaden. De expeditie trok over drie bergketenen met een hoogte van 11.000 tot 14.000 voet, talrijke rivieren, met inbegrip van de waterscheidingen van de Fly, de Purari en de Kihori, waarbij zeer groote ont beringen werden geleden. Dikwijls hadden de deel nemers absoluut niets te eten, terwijl zij daarbij de aanvallen van vijandelijke stammen moest af weren. Hun tenten waren door de regens ten slotte onbruikbaar geworden, en zij moesten onder rots blokken of onder andere beschuttingen in het bosch slapen. Toch stierven slechts twee der in- heemsche deelnemers. Het interessantste moment, dat Hides beleefde, was toen hij, nadat twintig dagen waren besteed aan het uithouwen van een weg door een kalkge- bërgte, van 8000 voet hoogte, waar niet het minste water of eenig voedsel werd aangetroffen, in een boom klom en een vallei zag, die zich over een af stand van twintig tot dertig mijlen uitstrekte, met op vele plaatsen op de hellingen gecultiveerd land. ,Het was een streek, welke wij reeds lang hoop ten te vinden," zeide Hides. Wij daalden af naar de vallei en bevonden ons weldra tusschen duizen den inboorlingen, met een Aziatisch type, dat nog niet bekend was: korte menschen met bruin-getinte huiden, en groote raagbollen, versierd met bloemen. Velen hunner droegen pruiken, welke er als hoofd deksels van kozakken uitzagen. Anderen hadden tanden van dieren in hun neusvleugels. Hier waren geen gemeenschappelijke dorpen. De lieden gevoel den zich volkomen onafhankelijk, en duldden geen inmenging van anderen. Missie-expeditie. Een expeditie van de missionarissen van het Heilig Hart werd van Darwin naar Port Keats gezonden, om een nieuwe missie te vormen voor de inboorlin gen in de woeste streek van de Fitzmauricerivier in het noordelijk gebied.Deze expeditie kwam op vriend schappelijke wijze met de inboorlingen in aanra king en inmiddels werd reeds een aanvang gemaakt met den bouw van een tehuis voor de missie. In de laatste jaren was Port Keats een berucht oord, waar zeer veel moeilijkheden werden onder vonden. Verscheidene Europeanen en Japanners werden daar vermoord. Uitgezonderd Arnhem Land is die streek het eenige gedeelte van het noordelijk gebied, waar Australische inboorlingen nog in den natuurstaat worden aangetroffen. De expeditie van de missie, die Da.rwin in twee loggers verliet, maakte een onstuimige reis naar Port Keats, dat ongeveer 200 mijlen zuid-westelijk van Darwin gelegen is. Een plaats voor den zetel van de missie werd gekozen aan de zuidzijde van de haven, en men is thans bezig met het vellen van hout voor het gebouw van de missie. Een weg wordt door het bosch aangelegd, terwijl op vele plekken putten geboord worden. Het gebouw van de missie zal aan een prachtige baai van den oceaan verrijzen, waar een uitstekend landingsterrein voor vliegtuigen zal worden aangelegd. Voordat de expeditie Darwin verliet, was het be richt van het vertrek reeds bekend onder bijna al de verschillende stammen van inboorlingen door de geheimzinnige „bosch-telegraaf". Binnen vier dagen na de landing van de missionarissen, kwa men de inboorlingen, die zich verscholen hadden en bespiedden wat er gebeurde, uit het bosch te voor schijn. Zij brachten veel meer kleine kinderen me de, dan zij zelf in aantal waren, om de missiona rissen dezen te laten zien. Al de inboorlingen zagen er wel doorvoed uit en gezond. Verwacht wordt, dat de missie veel van de levens wijze der inboorlingen in dit gedeelte van de kust zal laten zooals die thans is. Gehoopt wordt, dat zij hen zal aansporen om in de gebieden van hun stammen te blijven. Wanneer de missie met de voor bereidingswerkzaamheden gereed is, zal zij de in boorlingen aanmoedigen, om landbouw te beoefenen U'T DE OMGEVING NIEUWE N IEDORP Op initiatief van de Vereeniging van Plattelands vrouwen is ook hier wederom een St. Nicolaasfeest gehouden in de zaal van den heer Kossen. De Sint en zijn knecht kwamen van richting Winkel en bij de Prins Maurits werden zij door een groote schare kinderen op juichenden toon ver welkomd en zingende ging het vervolgens naar de zaal van Kossen, die weldra tot achter toe bezet was. De heer Verhoeve' heette de Sint en zijn knecht en moeders en kinderen met een opgewekt woord van harte welkom. Hierna werden op spontane wijze door de kinde ren een vijftal liedjes gezongen, onder leiding van meester Schouwstra. Hierna vertelde de Sint on dervindingen van zijn reis, en werden versnaperin gen aan de kinderen rondgedeeld, met behulp van Zwarte Piet. Een viertal kinderen van de laagste klas mochten hierna een door hen geleerd liedje opzeggen, wat door deze kleine kleuters op bijzon der aardige wijze werd gedaan. Aan de kinderen der eerste en tweede klasse werden cadeautjes door de Sint zelf uitgereikt, waarbij de blijdschap der kinderen zich zoo spon taan uitte, dat de toespraakjes en vermaningen van de Sint grootendeels voor ons verloren gingen. Nadat nog enkele liedjes waren gezongen, was het voor de Sint en Piet wederom tijd te vertrekken. De cadeaux voor de andere kinderen werden daarna door enkele dames en het onderwijzend personeel uitgereikt. Het was voor de kinderen wederom een pracht- middag, waarvoor een woord van dank aan allen die hebben medegewerkt om dit feest te doen slagen en niet het minst aan het Bestuur van de N.H.W. voor hun onmisbare financieele bijdrage zeer zeker op zijn plaats is. Donderdagmiddag brak door tot.nog toe on bekende oorzaak brand uit in het perceel aan het Hoefje, alhier, bewoond door C. v. d. Voor de. V. was naar zijn werk, terwijl de vrouw bij een der buurvrouwen een kopje thee was gaan drinken. Enkele personen die in de buurt aan 't werk wa ren zagen, dat het op verdachte wijze begon te rooken en stelden een onderzoek in en zagen zich genoodzaakt de ramen in te slaan, wijl de moge lijkheid bestond, dat zich nog een kind binnen be vond. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Aan iets te redden viel intusschen niet te den ken, het huis stond in een oogwenk in lichte laaie en brandde tot den grond toe af. Voor belendende perceelen bestond geen gevaar en de brandweer bepaalde zich door de brandende resten te blusschen. DE MOOISTE FOTO Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER Z IJ P E SCHAGERBRUG. Sint Nicolaasfeest O. L. School. Donderdagmiddag heeft Sint Nicolaas den kin deren in de schoolwijk Schagerbrug een bezoek ge bracht. Vele ouders en andere belangstellenden met ongeveer honderd en vijftig kinderen vulden het ruime gymnastieklokaal geheel. In zijn openings woord deelde het hoofd der school, de heer Jaring, mede, dat van verschillende zijden medewerking was ondervonden, die zeer op prijs werd gesteld, Voordat Sint Nicolaas arriveerde, zongen de kin deren eenige opgewekte Sinterklaasliedjes, op de piano begeleid door den heer Kingma. De kinderen der hoogste klassen voerden een tooneelstukje op: „Baas Gansendonck", en die der laagste klassen een zangspelletje: „De groote toovenaar". Toen tegen half drie Sint Nicolaas er. Zwarte Piet bin nenkwamen, werd hun uit volle borst het welkomst lied toegezongen. Nog vele andere toepasselijke lied jes volgden. Daarna kwamen de derde en vierde klassers op de planken met „Wachter, ahoi", ter wijl door een meisje en een jongen uit de zevende klasse nog werd gespeeld: „Wie brengt de koeke- pan terug?". Het bleek, dat alle stukjes in den smaak vielen, want de jeugdige speelsters en spelers hadden allen een warm applaus in ontvangst te nemen. Het spreekt vanzelf, dat de Sint zich met de kleinen onderhield en dat Zwarte Piet ze allen tracteerde. De hoogste klassers zongen voor St. Ni colaas nog een viertal Fransche versjes. Tegen vieren was het programma afgewerkt. Alle leerlin gen ontvingen hun cadeautje met een speculaas, Sint Nicolaas deelde ze persoonlijk aan de jongste uit. Het hoofd der school dankte aan het slot allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dit kinderfeestje, niet het minst de goede gevers, wier steun onmogelijk gemist zou kunnen worden en eindigde met het Sint Nicolaasfeest in de voort durende belangstelling van de burgerij aan te be velen. Burg. Stand van 29 Nov. t.m. 5 Dec. '35. Geboren: Corrie Anna, dochter van Roelof Schouw- vlieger en van Anna Maria Schrijver: Petronella, dochter van Jacob Schoen en van Aaltje Hollander. Ondertrouwd of getrouwd: Geene. Overleden: Klaas Breed, oud 69 jaar, echtgenoot van Grietje Blom.

Schager Courant | 1935 | | pagina 14