VROUW, V7VODL JAPON VOOR A.S. MOEDERS. Gaarne voldoen wij aan het verzoek, dat verschillende abonné's tot ons richtten om een japon voor a.s. moeders te plaatsen. Wij geven hier een model weer, dat van effen en gebloemd materiaal gemaakt kan worden, b.v. voor 's morgens van ge bloemd flanel of mouseline een aardige fantasie stof, met een opknoopbare cape. Ook als middagjapon is het model aardig van gewerkte zijde of van effen wollen stof. De japon heeft een groote onder- en over slag en het practische van het model is, dat de voorstukken later worden dicht ge stikt en in binnenwaartsche plooien ge legd, die tot op kniehoogte worden opge stikt. Voor 'smiddags kan een aardige ge werkte zijden garneering aan den hals wor den aangebracht met afhangende volant. Patronen zijn verkrijgbaar in de maten 44 en 48 a 58 cent ACHTER GESLOTEN DEUREN... Allerlei nattige en aardige handwerken. Het is hoog tijd om met de kleine hand werkjes te beginnen, die wij onze huisge- nooten met Kerstmis denken te geven. Meer ®n meer treedt de viering hiervan op den voorgrond en blijft Sinterklaas hèt kinder- ieest In vrijwel alle huizen is een of an dere versiering aangebracht, in vele wo ningen zien wij een min of meer beschei den Kerstboom, maar toch zeker herinne ren dennengroen, rood lint en helder bran dende kaarsen aan het feest, dat alle men- schenkinderen vieren. Heel veel extra uitgaven kunnen de ineesten onzer zich niet getroosten, doch verkeerd is om alle vreugde in en om ons te verbannen. Handwerken zijn over het algemeen wei nig kostbaar en komen, indien zij practisch gekozen worden, goed van pas. De waarde van dergelijke geschenken wordt daarbij nog verhoogd door de moeite en tijd, die de geefster met zooveel liefde geofferd heeft Alle handwerken, die wij geven, moeten er onberispelijk uitzien en niet het kenmerk van vluchtigheid dragen. Tafelkleedjes, gebreide tasschen voor breiwerk, eierwarmers, gehaakt of gebreid, zijn altijd welkom. Aardig is het eier- mandje, dat met haak- of breiwerk in ge kleurde wol wordt overtrokken en waarin een kanten kleedje gelegd wordt. Kruissteek blijft door alle zijden heen 'n geliefd handwerk. Buitengewoon aardig zijn ontbijtkleeden, vingerdoekjes, buffet- loopers e.a. van vierkantjes, die door mid del van haaksteken in de gewenschte groot te, met elkaar worden verbonden en in kleurige kruissteken worden gewerkt. Aardige stellen, bestaande uit dek- servet en vingerdoekjes zien wij van chintz en cretonne met kleine bloemenmotieven, ook worden er ontbijtkleeden, vingerdoek jes, theemutsen e.d. van gemaakt. De mogelijkheden om allerlei aardige ge bruiksartikelen van cretonne, chintz, en linnen te maken zijn bijna onbegrensd. Hoofdzaak is, dat mooie kleuren en mo tieven worden uitgezocht, die zich aan de omgeving aanpassen. Garnituren met bree de open zoomen in mooie pasteltinten zijn heel mooi, Vooral indien men nog open randen aanbrengt. Verder zijn linnen sierhanddoeken met 'n enkel monogram en een breede zoom met aangezette linnen kant dankbaar aanvaar de geschenken. We zien aardige filet-kleeden met ge kleurde kunstwol doorregen in rechtlijni ge en geometrische figuren en randen. Gebreide kussens in eenvoudig zoowel als in kunstbreiwerk staan altijd gezellig en bewijzen tevens goede diensten. Vesten, pull- en slip-overs, jumpers, kin- der- en babygoed zijn buitengewoon prac tisch. Donker blauwe wol wordt veel gebruikt om japonnen en jumpers te breien, verder zijn er shawls, ceintuurs, mutsjes, theemut sen, en nog een menigte andere dingen te breien, van wol, wol met zijde, frotté en alle mogelijke materiaal. Ten slotte willen wij nog enkele geschen ken noemen, die wij onlangs zagen en bij zonder in den smaak vielen. In de eerste plaats dictaat cahiers, met de bekende bruinachtige kaften, die bestemd waren om uitgeknipte recepten in te plakken. Hot kaft was op smaakvolle wijze beplakt met uitgeknipte gekleurde reclames, zooals wij deze zoo buitengewoon smaakvol aantref fen in Engelsche tijdschriften. Groepsgewij ze, nu eens in het midden, dan weer in een der benedenhoeken plakt men ze op. Wat buitengewoon aardige resultaten geeft is het maken van presenteerblaadjes van ongebruikte gramophoonplaten. Men houdt een plaat eenige oogenblikken in heet water, haalt hem op en geeft de boven omtrek een licht golvende lijn, terwijl men er tevens een opstaand randje aan geeft, laat de plaat drogen, verft hem in een vroolijke kleur, b.v. rood en legt er een kanten kleedje op. Wij hebben verschillende aardige ge schenken genoemd voor de a.s. feestdagen, die practisch en nuttig zijn en wenschen U allen vele gezellige uurtjes bij het ma ken van Uw Kerstgaven. MIDDAGJAPON. VKK 1762. De japon van effen wollen stof bestaat uit één achterbaan, waar in op taillehoogte twee naadjes wor den aangebracht aan den binnen kant, waardoor de ïmg meer aansluit De voorzijde heeft opgestikte zijstuk ken, waardoor een bijzonder aardige lijn wordt verkre gen. De revers worden aange knipt en met de stof tegen gevoerd terwijl een smalle kraag wordt aan gezet. Ceintuur van hetzelfde met eenvoudige gesp; sluiting met "-noo- pen. Bij dit model zijn aangesloten mouwen 't meest in overeenstem ming; zij worden aan den pols met rechte stofreepen afgewerkt en knoopgarneering. Het. japon netje kleedt buitengewoon aardig en wordt van effen wollen stof gemaakt. Geen an dere garneering wordt aangebracht dan een aardige bloem, die even boven de re vers gehecht wordt. Patronen verkrijgbaar in de maten 42 en 46 voor 58 cent, in de maten 44 en 48 voor 78 cent. HEBT U AL KEUS GEMAAKT? Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu zenstraat 5b, Den Haag. (Girorek. 191919 t.n.v. den Knippatronendienst). voor slechts 58 cent. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen 3 dagen worden afgehandeld. VOORBEREIDINGEN TOT DEN KERSTTIJD! Aventslichten. Willen wij tijdig klaar zijn met onze Kerstver sieringen, dan zullen wij reeds nu moeten oeginnen met de voor- oereidingen. Wat een welkome afwisseling geeft dit werk op don kere dagen en lange avonden! Wij kunnen op de laatste dagen van het jaar, voor het mooie Kerstfeest, niet genoeg lichtende kaar sen in onze kamers hebben. Bijzonder aardig zijn de zelfgemaakte kaar senhouders, die in den vorm van sterren dooi onze jongens en meis jes gezaagd worden met een figuurzaag. Oude sigarenkistjes leenen zich hiertoe uit stekend, evenals dun perenhout. Wij kunnen ze zoowel voor één als meerdere kaarsen ma ken, zelfs een pyramide, die als tafelver siering gebruikt kan worden, is van uit gezaagde sterren in verschillende grootten gemaakt. We geven ze mooie kleuren in iakverf, alhoewel de meesten wel rood zul len kiezen, hetgeen met witte kaarsen en kleine takjes groen de Kerststemming zoo goed weergeeft. Kostbare geschenken zijn \olstrekt niet noodig om een aangename sfeer te verkrijgen, het geheim schuilt hier in, dat allen medewerken, elk op zijn ma nier, om het Kerstfeest te doen slagen. Kleine verrassingen, aardige versieringen, takjes groen, roode linten en helder witte kaarsen brengen reeds feestvreugde en niet te vergeten, de mooie, gedekte Kerst tafel. zeer bescheiden garnituur zullen gedragen worden door degenen die in onmidocl- lijk contact staan met het publiek, o.a. ver- •koopsters. Huisvrouwen vergeten maar al te dik wijls, dat ook haar werk een deel van een beroep uitmaakt en dat zij practisch en eenvoudig gekleed'moeten gaan tijdens ha re bezigheden. Overalls en japon-schorten zijn dan ook hier uitstekend op hun plaats Beroepskleeding voor de werkende vrouw, zoowel in- als buitenshuis is een alleszins billijke eisch, die weliswaar eeni ge uitgaven met zich brengt, doch waarte genover aan den anderen kant een groote besparing geboekt kan worden. GEKLEEDE JAPON. VKK 1765. Met zeer weinig moeite kan men deze bijzonder aardige japon maken, die zoo bijzonder goed kleedt. Bedrukte zijde wordt hier voor gekozen, ter wijl de garneering uit plissé's aan voorzijde en mou wen bestaat. In dien men aan ef fen zijde of des noods een wollen georgette de voor keur geeft, zal het effect niet minder goed zijn. De japon bestaat uit bovenstuk met los voorstuk, waar aan de plissé's ge zet worden, terwijl deze ook op de mouwen aan een aparte stofreep worden bevestigd. De tweebaans rok heeft aan de voorhaan een klein heupstuk, waaraan twee stofreepen geknipt zijn, die dienst doen als ceintuur en als garneering een gesp of een paar glazen ringen hebben. Ben. stof 4 el van 100 breed. Patronen verkrijgbaar in de maten 44 en 48 voor 58 cent. BEROEPSKLEEDING. Zoowel in- als buitenshuis. Er zijn vrouwen, die de oudste japon nog goed genoeg vinden om in te wérken. Waarom zouden zij een japon, die voor meer gekleed heeft afgedaan, niet bij haar huishoudelijke bezigheden dragen? Waarom kan een blouse, die niet frisch genoeg meer is voor den Zondag, niet op kantoor worden afgedragen? Vrouwen, die zóó denken hebben niet 't juiste denkbeeld van werken, dat zeker een niet onbelangrijker en minder aangename plaats in het leven moet innemen, dan rust en ontspanning. Men werkt trouwens met meer genoegen, wanneer men kleeding draagt, die zich aan het werk aanpast. Overall's en japon-schorten zijn voor al lerlei werk het meest aangewezen klee- dingstuk. Witte schorten .staan frisch en zijn voor vele beroepen uit hygiënisch oog punt voorgeschreven. In andere gevallen Ican de keus bepaald worden of effen of gedrukte weefsels, al naar gelang van het. werlc, dat verricht -wordt. De snit behoeft geenszins lomp te zijn, aangezien men ge noeg zeer goed kleedende modellen en pa tronen kan krijgen. Hoofdzaak is, dat de japon geheel en al bedekt wordt. Vrouwen, die er in haar werk represen tatief uit moeten zien, zooals b.v. een chef in een modezaak, een secretaresse of wat ook, dragen begrijpelijkerwijze geen schor ten, evenmin als zij, die kantoorwerk ver richten, aangezien het voor de laatste cate gorie, die tikt of schrijft, geen zin heeft. Donkere, liefst zwarte japonnen met een JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. VKK 1755. Gewerkt of effen fluweel is voor 'n meer gekleede ja pon het aangewe zen materiaal, doch ook een wol len georgette of zandcrêpe leent zich hier goed voor. Deze volant kraag en man chetten worden uitgevoerd met lichte zijde. De kleine puntvormi ge halsuitsnijding werkt goed, ter wijl aan de schou dernaad flinke postuurnaden zijn aangebracht. Cok aan de zijnaad van het voorpand zijn een paar naadjes aange geven, waardoor 't bovenstuk mooi valt. De taillelijn is iets langer ge nomen dan de normale, waar door het boven deel een langer aanzien krijgt. De achter baan bestaat uit één geheel, de voorbaan heeft aparte verkorte zijbaantjes, waar over de middênbaan geslikt wordt. Patronen verkrijgbaar in maat 50 a 5S ct KENT U „WINTERPRACHT?" Een fraai blad, dat U allen kunt krijgen! We leven nu in de maand der huiselijke gezelligheid. Feestdag op feestdag vraagt onze aandacht en vindingrijkheid. Want vindingrijk moet men tegenwoordig zijn om op gepaste en toch gezellige wijze een familiefeestje te organiseeren. Het kost al lemaal veel geld, hoort men zoo dikwijls klagen en toch ziet men andere men- schcn, die ook niet over een ruime beurs oeschikken en toch goed weten, op welke wijze zij zich kunnen vermaken. Ook het cadcaux geven is een kunst op zich. Wij kunnen in dit kleine artikeltje niet opsommen, wat U allemaal kunt doen, om de komende feestdagen zoo gezellig moge lijk te maken, zonder veel kosten. U kunt dat uitvoerig en op betere wijze zien uit eengezet in „Winterpracht". „Winterpracht" is een blad, dat van al les bevat,- dat voor U dezen winter van nut kan zijn. Het geeft U practische wen ken op het gebied van Uw kleeding, maar het weet ook op aantrekkelijke manier te vertellen, hoe U zich de komende feestda gen op aangename wijze kunt bezig hou den. Dit prachtige blad, dat met recht „Win terpracht" heet, stellen wij ter beschikking van onze lezeressen. Zij kunnen deze pre mie verkrijgen door twaalf cents in post zegels op te zenden aan de Moderedactrice, Muzenstraat 5 b, Den Haag, of door stol ling of overschrijving op gironummer 191919 ten name van den Knippatronendienst te Den Haag. U zult er ongetwijfeld veel ge noegen van beleven. JAPON VOOR MEER GEZETTE FIGUREN. VKK 1766. Een meer gezet figuur vraagt een model, dat niet alleen goed zit, doch tevens een afkleedende lijn geeft. De heupen moeten een model rok hebben, dat ze omsluit zonder te strak te zitten, terwijl jabots-re- vers, die ip lichte klokken vallen, eveneens afklee- den. Indien ge werkt materiaal gebruikt wordt, moet b.v. zwart wit in kleine pa troontjes worden gekozen, terwijl moesjes ook altijd aardig kleeden. We zien ook mooie wollen stof fen met ingewe ven zijden moes jes. De lange ondermouwen worden los ge dragen en van boven met een elastiekje afgewerkt, doch kunnen natuurlijk ook aan de bovenmouw genaaid worden. Om 't middel een smalle ceintuur, die van ach teren gestrikt wordt. Ben. stof hij een breedte van pl.m. 1 M. ■is 4 M. bij 1.30 M. is 3.25 M. noodig. Patronen in de maten 48 en 50 a 58 ct. DE TRIOMF VAN DE STRUISVEEREN. Jaren lang heeft men in modekringen voorspeld, dat de struisveer weer een voor name plaats zou gaan innemen en steeds is het bij deze profetie gebloven. Thans is er een kentering waar te nemen en Spreekt men reeds van een triomf, die verwacht mag worden. Weliswaar werden zeer be scheiden garneeringen op avondjaponnen aangebracht, men zag ook struisveeren waaiers en aigrettcs, doch als garncering van hoeden trof men de mooie, afhangen de vceren niet meer aan. Men vond het zelfs buitengewoon antiek indien hier en daar nog een dame gezien werd met de groote veeren om den Dol gelegd. Wij zien thans op do modclhocdon' zwar te, witte en gekleurde struisveeren, rnooie lange exemplaren, waarvan het ongekrui de uiteinde gracieus over den achterrand neigt. De vrouw van 1935 zal er niet minder goed gekleed mede uitzien als die van 1900, alleen zullen de modellen van de hoeden zich moeten aanpassen aan de kortgeknipte coiffures. Het type heeft zich gewijzigd, dorh het piachtige materiaal blijft dezelfde charme uitoefenen. Een licht gebogen Remhrandthoed met versiering van mooie gekrulde struisvee ren verleent charme evenals de amazone- modellen van paars fluweel niet over den rand vallende veer in verschillende nuan- cëeringeh. Lang zal het niet meer duren of wij zien de struisveeren niet alleen op de avondjaponnen, doch eveneens als hoofd versiering, zooals de debutanten, die dra- gén, wanneer zij aan liet Engelsche hof worden voorgesteld. Do veeren diadeem zal ongetwijfeld an dere hearversieringen weten Ie verdringen en de waaier van struis zal ongetwijfeld met wel overwogen gestes gebruikt worden door menige elegante vrouw. FLUWEELEN GARNEERING. VKK 1769. Bestaande japon nen modernisec- ren is een dank baar werk, doch niet minder pret tig is hel om door verschillende gar nituren variatie te brengen. He' fluweelen garni tuur geeft een ge drapeerde lijn weer, valt. tot, do taille met 'n punt en wordt daar me houden. Aan de schouders wordt een wei nig ruimte door een paar plooitjes of inha len op gelijke breedte gebracht met het deel, dat op den rug komt en met knoopjes en lusjes gesloten wordt. De ceintuur is een weinig ruim om het middel en wordt aan beide zijden van de gesp eenige malen ingehaald. Patronen verkrijgbaar van dit ganr'u'ir voor 18 cent. PRACTISCHE WENKEN. Kurken tafelmatjes kan men schoonma ken met toilet puimsteen, waartoe men ze eerst nat maakt, daarna onder de kraan af spoelen en dragen. De vlugste manier om een vouw in een heeren pantalon scherper te maken 'is, het gedeelte der pijpen door een goed droge wringer te draaien. Zijde behoudt haar witte kleur, indien men aan het laatste spoelwater wat melk toevoegt. Met azijn kan men steeds verf vlekken van vensterruiten doen verdwijnen. sierspeld vastge-

Schager Courant | 1935 | | pagina 19