VEROORDEELD TOT HET BAGNO DEPORTATIE VROEGER EN THANS Dwangkolonisatie in de Siberische steppen HET DORADO NIEUW-CALEDONIE door K. WINKLER tsaristische regiem in Rnsland werden in ketenen geklonken... donië. Tegenwoordig bestaat de mogelijk# heid om land in eigendom te verkrijgen, niet meer. In de mijnen werken nog circg, 1S00 gedeporteerden. Het grootste deel van de tot deportatie veroordeelden wordt tegenwoordig naa? Cayenne gezonden! Daar is hun lot niet be# nijdenswaard, want Cayenne behoort toji de Fransche koloniën, die tengevolge van het onverdraaglijke klimaat het minsj; van alle streken ter wereld geschikt zijn om door blanken bewoond te worden. Des* ondanks is de kolonie door de gestrafte® zoo bewerkt en door blanken en inboorlin gen uit andere koloniën zóó bevolkt gewoi> den, dat de na vele jaren tenslotte in.vrij* heid gestelde bagnards daar geen arbeids* veld, om maar niet te spreken van een ko* lonisatiemogelijkheid, kunnen vinden. Daar echter gedeporteerden, wanneer hun straftijd verstreken is, zelden naar Frank* rijk mogen terugkeeren, is Cayenne over stroomd door het proletariaat van ontsla* gen bagnards! Daar verzetten de vrijwillige kolonisten, blanken en inboorlingen, zich' hevig tegen; dit zal dan ook wel de oon- zaak zijn van de steeds opnieuw opduiken de geruchten omtrent de volkomen afschaf fing der deportatie in Frankrijk, BRANDENDE OLIE BLUSSCHEN MET WATER! Te Boston heeft kort geleden het Natia*- nale Brandweérverbond interessante proe ven genomen, waarbij tegen alle re gels in brandende olie werd gebluschjb met water! Deze methode, die ook elders reeds met succes werd toegepast, bestaak in het gebruik van verstuivers, die aan de slangen worden aangebracht en het ge heim van het succes ligt nu in de zeer bepaalde grootte van de afzonderlijke wa terdruppels. Zijn deze te groot, dan sproeien zij de brandende olie in het rond; doch zijn ze te klein, dan kunnen ze de vlammen niet blusschen. Nu is het een feit, dat water, mits men er op de 'juiste wijze gebruik van maakt, een olie- brand op verschillende wijzen kan blus schen. Al deze werkingen en waarschijnlijk nog andere, die thans nog niet bekend zijn treden op, wanneer men fijn ver deeld water op brandende olie spuit:; doch slechts onder bepaalde omstandighe den. Zoo moeten bijvoorbeeld de water druppels met voldoende kracht tegeia den vuurhaard worden geslingerd, om de vlammen, resp. de brandende olie-opper vlakte te bereiken; anders worden ze door de sterke, dcor de vlammen veroor zaakte luchtstrooming» omhoogevoerd en bereiken hun doel niet. Anderzijds echter mogen de druppeltjes ook weer niet tp krachtig de brandende olieoppervlakte treffen, want dan sproeien zij de olie in 't rond en de brand breidt zich uit. deel van de Fransche strafkolonie Cayenne Verbanning in het Tsaristische Rnsland; de tot dwangarbeid veroordeelden v/erden aan handen en voeten geketend... niën zich energiek ver zette tegen verderen „import" van dergelij ke „ongewenschte im migranten"! Misdadi gers naar de Britsch- Amerikaansche kolo niën te sturen, was een denkbeeld, dat tijdens de regeering van Jaco- bus I in Engeland rijp te. Toen deze koloniën zich van het moeder land losscheurden, moest Nieuw Zuid-Wa- les in Australië voor taan de gedeporteerden opnemen! Bij de op richting van de straf kolonie op Nieuw Zuid- Wales werd 't uiteinde lijke doel van deportatie door de Britsche regee ring nauwkeurig gefor muleerd: door deporta tie wilde men het moe derland van de plaag van een dagelijks groeiende opeenhooping van misdadigers in de tuchthuizen en gevan genissen van het rijk bevrijden, een plaats De tot deportatie veroordeelden onder het aan handen en voeten portatie, toegepast op gewone boeven, heeft hetzelfde tot doel als Engeland destijds met Nieuw Zuid-Wal es. De Fransche wet van 1S50 bepaalde, dat de mannen beneden de 60 jaar in de strafkoloniën dwangarbeid zouden moeten verrichten. In 1854 werd Cayenne, in 1863 Nieuw-Caledonië daar voor bestemd. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling der Franschen om, behalve het productief maken der koloniale gronden tevens te ko men tot een meer humane strafsoort. Doch later bleek, dat deze deportatie voor zoo ver het Cayenne betreft, tenminste op dien naam geenszins aanspraak mocht ma ken en dat het Duivelseiland een hèl was! Daarentegen was Nieuw-Caledonië een Dorado voor misdadigers; in Frankrijk vermoordden sommigen gestraften hun ci piers, alleen om toch maar naar Nieuw- Caledonië getransporteerd te worden, of, zooals zij het uitdrukten... om transporta- tie naar Nieuw-Caledonië" te verdienen"! Daar konden zij namelijk na een bepaald aantal jaren planter worden; zij kregen dan van staatswege een plantage in eigendom! Een Amerikaansche strafkolonie. Het op een eiland voor San Franclsco gelegen tuchthuis Alcatraz, waar de allergevaar- lijkste misdadigers opgesloten worden. TOT de onloochenbare verbeterin gen, die de moderne tijd in alle beschaafde landen ter wereld heeft gebracht, behoort de af schaffing van de vele, gruwe lijke straffen, waarvan de recht spraak zich vroeger bediende. Eén van die straffen is echter tot heden ten dage blij ven voortbestaan: de dwangarbeid 1 Deze straf heeft een zekere „opvoedkundige" waarde, wanneer die in gesloten inrichtin gen systematisch wordt ondergaan en pae- dagogisch wordt geleid. Anders gesteld is het natuurlijk met de dwangarbeid, zooals die ook nog bij Europeesche staten in ge bruik is, waarbij het oord van die dwang arbeid dan meestal nog in een ander we relddeel is gelegen. Een ander middel om te straffen dat o.a. reeds bij de Romeinen bekend was, heeft in enkele staten tot nog toe zijn bestaan we ten tehandhaven: de deportatie. Reeds veel is er over de strafkoloniën geschreven; op alle manieren heeft men het wreede er van trachten aan te toonen. Typisch is het, dat Frankrijk na de revolutie de deporta tie invoerde en dat Sowjet-Rusland in de eerste jaren na de omwenteling de in het tsaristische Rusland gebruikelijke verban ning ophief om deze na betrekkelijk korten tijd weer in te voeren. Tegenwoordig wordt men in Rusland even spoedig naar Si berië gestuurd als in den Tsarentijd. De deportatie der Romeinen was een strengere vorm der bij de Grieken zoo ge bruikelijke verbanning. Van de nieuwere staten zijn het Rusland, Engeland en Frankrijk, die bijzondere, van andere lan den overgenomen systemen hebben inge voerd. In Rusland kwam de deportatie in de 17e eeuw in gebruik, als straf voor politieke, zoowel als voor gewone misdaden. De Svensch om de uitgestrekte, onbebouwde en vrijwel onbewoonde gebieden van Sibe rië te cultiveeren, gaf aan de Russische de portatie vorm. De deportatie van Engeland en Frankrijk naar de koloniën is wel een zeer zware straf. In Rusland daarentegen beoogde men met het invoeren van de deportatie een verzachting van de gebruikelijke strafwij ze. Inplaats van de lijfstraf, die slechts verminkten en invaliden van de gestraften maakte en de doodstraf, kwam nu de ver banning naar Siberië. Desondanks was de ze straf niet licht, want behalve de disci plinaire maatregelen verscherpte het kli maat van Siberië de kwelling van den dwangarbeid aldaar. Sedert 1828 maakte Rusland onderscheid tusschen de verban ning met strenge dwangarbeid en de depor tatie met gedwongen kolonalisatie voor on- bcperkten tijd of voor levenslang. De tot dwangarbeid veroordeelden werden in den regel naar de mijnen op het eiland Sacha- litï gezonden; de gedwongen kolonisten werden in bepaalde gemeenten opgenomen. Door deze dwangkolonisatie zijn groote De tot het „bagno" veroordeelde, Fransche gevangenen worden in Martin de Ré, on der scherpe bewaking, ingescheept. deelen van Siberië langzaam maar zeker eenigszins bevolkt. Men heeft het aantal gedeporteerden van het Tsaristische Rus land aanmerkelijk overschat; bij het uitbre ken van den wereldoorlog zal dit ongeveer 300.000 bedragen hebben! Wel werden er verscheidene millioenen in Siberië tot ko lonisatie gedwongen. Tal van leiders van het Rusland van heden moesten met de Siberische oorden kennis maken en hebben hier voor hun haat tegen het Tsarendom voedsel gevonden. Nu zou men natuurlijk meenen, dat dientengevolge in Sowjet-Rus- land geen plaats ware voor deportatie naar Siberië, doch dan slaat men de plank mis! Deze is weer ingevoerd en waarschijnlijk is het aantal gedeporteerden thans grooter, dan ooit in de laatste 200 jaar van het Tsarisme het geval is geweest! En het lot van de gedeporteerden op de Solowetzky- eilanden in de Witte Zee is even weinig benijdenswaard, als dat van de door het keizerlijke Rusland naar Siberië verban- nenen... Engeland heeft de deportatie als straf middel reeds in het jaar 1858 volmaakt af geschaft. Maar voor dien tijd was de Brit sche deportatie berucht! De opheffing er van had niet plaats om humaniteitsrede- nen, tioch omdat de uitgewezen gevange nen bestaande bevolking van de strafkolo- scheppen, waar de grondige bewaking en bestraffing van deze misdadigers gewaar borgd zou zijn en waar men tevens een soort paedegogischen invloed op hen zou kunnen uitoefenen, teneinde tenslotte uit de gevangenen, die toonden, zich gebeterd te hebben, de kern voor een Britsche kolo nie te vormen, aangezien de animo voor vrijwillige emigratie kennelijk verflauw de. Volgens deze beginselen werden ook de strafkoloniën in Tasmanië en in West-Au- stralië georganiseerd. Wanneer we Rusland even terzijde laten, evenals Italië, dat zijn politieke bagnards naar de Liparische eilanden zendt en Span je en Portugal, die hun politieke bannelin gen tijdelijk op koloniale eilanden onder dak brengen en gevangen houden, waarbij zij in den regel uitstekend behandeld wor den, dan is Frankrijk fetielijk nog het éénige Europeesche land, dat de strenge deportatie naar bepaalde strafkoloniën nog kent! De Fransche strafwetten onderschei den verschillende graden van deportatie. De eerste graad, voor zware'vergrijpen, be staat in eenzame opsluiting op een volko men geisoleerde plaats in een der overzee- sche gewesten. De politieke gevangenen ondergaan deze straf op het beruchte Dui velseiland. De deportatie van den tweeden graad heeft plaats bij verzachtende om standigheden en kleinere misdaden. De gestraften staan dan niet zoo streng onder bewaking en controle. Bij beide graden is men in geen enkel opzicht verplicht arbeid te verrichten; een derde graad, de trans- Tegen het einde van de 19de eeuw moest Frankrijk aan dezen toestand een einde maken. Men zond eenigen tijd achtereen geen bagnards meer naar Nieuw-Cale- Luchtopname van het Duivelseiland, een

Schager Courant | 1935 | | pagina 20