Oostersch fanatisme tegen Wsstersche oorlogstechniek Revanche op het Groene Eiland? Jean Batten in Zuid-Amerika. Tegen Spierpijnen en alie Rheumatisehe pijnen AKKERsKLOOSTERBALSEM SPORT. Onbetrouwbare politie commissaris Zaterdag 7 December 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9867 het vanouds beproefde middel „Ge Onoverwinnelijke Leeuw van Juda" Iets over Ierland-Nederland. laat U vanavond eens grondig wrijven met de diep in de huid dringende Akker's Kloosterbalsem, de wonderbaarlijk ge neeskrachtige balsem. Uw pijn verdwijnt, 35etp.doos Uw spieren worden lenig, Ge slaapt van- 62%...pot nacht weer heerlijk rustig en morgen iOt-pot waardeert Ge de verrassende werking van Uit het geloof put de Abessijnsche soldaat zijn moed (Door James L. Rohrbough, een bijzonder corres pondent van United Press.) ADDIS ABEBA. DE religie van de Ethiopiërs, bet Koptische geloof, dat aan iederen krijgsman van den negus leert, dat de dood op het veld van eer in het hiernamaals schitterend zal worden be- lond, bant uit zijn hart alle vrees, die een gewonen sterveling zou aangrijpen, indien hij zich zag ge plaatst tegenover een zoo geweldige oorlogsmachi ne, als de moderne, gemotoriseerde Italiaansche di visies toch eigenlijk tegenover de slechtbewapende legergroepen van de Abessijnen vormen. Deze reli- gieuse ijver, die maar al te dikwijls in fanatisme ontaardt, doet de ongeschoeide, met een speer en een schild bewapende Abessijnen op de machinege weren, de tanks en het gifgas van den overmachti- gen tegenstander losstormen, zonder dat bij hen de gedachte opkomt, dat zij om het met een beeld spraak uit te drukken als dwergen tegen reuzen strijden, „Gods eigen volk". Hoewel de Koptische Abessijnen het moord dadige fanatisme van den Muzelman tegen over den „ongeloovige" niet kennen, heeft zich toch in hun onderbewustzijn de eeu wenlang door hun priesters verkondigde leer, dat de dood voor het vaderland het hoogste teeken van Godsvereering is en daarom ook een hemelsche belooning met zich brengt, zoo vast verankerd, dat zij in oogenblikken van het grootste gevaar hun leven slechts gering schatten. De onderdanen van den negus zien in hun volk een directe schepping Gods, die voor de wereld onoverwinnelijk is,., tot. het God behaagt, „zijn volk" aan de vernietiging prijs te geven en dan nog is het voor de Abessijnen steeds beter den dood boven de onderwerping te verkiezen. Het religieuze vuur van den gemiddelden Abessijn wordt op het oogenblik nu het volk tegen een machtigen vijand moet strijden, handig door de regeeringsautoriteiten aangeblazen. Volksredenaars trekken door de straten van de Abessijnsche hoofdstad en vuren hun Het was gister al weer drie weken geleden, dat Jean Batten, de nog jeugdige Amerikaansche vlieg- ster, het record sloeg voor den overtocht van Dakar in West-Afrika naar Natal in Brazilië, door alleen in 131/2 uur over den Zuidelijken Atlantischen Oceaan te vliegen. Men zal zich herinneren, dat Jean Batten den volgenden dag dus 15 November, haar vrienden en bewonderaars eenige angstige uren heeft bezorgd. Zij wilde dien dag van Natal naar Rio de Janeiro vliegen, maar kwam daar niet JEAN BATTEN. aan. Achteraf is gebleken, dat zij op nog geen drie kwartier vliegens van haar doel, een noodlanding had moeten maken, op het strand van Arauama, waar een militair vliegtuig haar den volgendeü ochtend vond. Gebrek aan benzine was oorzaak ge weest, dat zij daar haar toestel had moeten neer zetten. Deze kleine tegenslag heeft Jean natuur lijk niet ontmoedigd. Zij heeft nu eenmaal nietten onrechte den naam volhardend te zijn. Haar bij naam in de Engelsche vliegwereld is de „try-again girl". Dus is zij van Rio weer naar Buenos Aires gevlogen. Zoowel in de Argentijnsche als in de Braziliaansche hoofdstad heeft men de kranige jonge vrouw allerhartelijkst gehuldigd. toehoorders aan, voor het vaderland te ster ven en wanneer men door de kleine straatjes slentert, hoort men eenvoudige Ethiopiërs zeggen: „Waartoe zou ons land nog dienen wanneer er vreemdelingen heer- scfeen? Het is een goede daad, wanneer wij voor het vaderland sterven, God zal ons daar zeker voor beloonen." Slechts twaalf doctoren. Hoe fatalistisch de Abessijnsche krijgsman tegen over dod en verwonding staat, wordt den buiten- landschen toeschouwer eigenlijk eerst duidelijk, wanneer hij rekening houdt met de omstandigheid, dat het Abessijnsche leger van ongeveer 1 raillioen man slechts over een twaalftal artsen van het Roode Kruis beschikt maar daar schenkt de Ethiopi sche soldaat nauwelijks aandacht aan. Zij staan op het standpunt: „Waarom zullen wij tegen den oorlog medicijnen innemsn? Wanneer God wil, dat wij sterven, dan sterven Wij. Wanneer Hij beveelt, dat wij in leven blijven, blijven wij leven. Waar om zouden wij tenslotte vrees voor de Italianen koesteren. Slechts God is werkelijkheid; de Italia nen kunnen ons geen kwaad aandoen, indien Hij het niet wil.' David en Goliath. De Abessijnsche priesters kiezen als tekst voor hun preek met voorkeur de Bijbelsche geschiede nis van David en Goliath en trekken daaruit de conclusie, ,dat de Ethiopiërs het uitverkoren volk Gods zijn en dat Hij hen zal beschermen. Bij dezen religieuzen factor voegt zich nog een andere, die aan de Abessijnen moed verleent om te gen een overmachtig leger te strijden de Ethio piërs zijn namelijk ongelooflijk trotsch op hun heer schar, den „onoverwinnelijken Leeuw van Juda", die voor hen de directe afstammeling v. koning Salomo is. En altijd was de heerscher, die op den troon van het „oudste Christelijke land" zat, ook de leider Gister, den 6den December, vierde de Duitsche veld maarschalk, Von Mackensen, zijn 86sten geboortedag. Zondagmiddag spelen de Oranjehemden te Dublin, de hoofdstad van de Iersche Vrijstaat, om daar voor de vierde maal de zonen van het „groene eiland" te bekampen. De derde ontmoeting vond in April 1934 plaats te Amsterdam voor de voor-ronde van het Wereldkam pioenschap in Italië. Onze lezers behoeven waar schijnlijk nog niet uitvoerig herinnerd te worden aan dien wedstrijd. De heele campagne ter voorbe reiding van de reis naar „Rome" met de prachtige overwinningen op Ierland en België liggen daarvoor te vast in ons geheugen. Hoe leefden we niet allen in een roes; hoe klonk het overal „we gaan naar Rome". Is er wel ooit een tijd geweest dat de voetbal- I sport zoo in de algemeene belangstelling stond? Ierland werd in die voorwedstrijden te Amsterdam met 52 ingemaakt. Inmiddels is iedereen het er wel over eens dat de toestand zich even gewijzigd heeft. Wij Hollanders zijn nogal zwaar op de hand, want ruim anderhalf jaar nadat we Ierland met 5—2 geklopt hebben, zijn we het er allen roerend over eens dat Nederland er in Dublin niet aan te pas zal komén. Deze vrees is o.i. niet geheel ongegrond; inderdaad) ligt het in de lijn dat ons elftal nu niet bij machte is al is het dan ook maar een kwartiertje zoo'n overdonderend bombardement op de Iersche goal te openen als in het voorjaar van 1934. Maar de algemeen geuite vrees is wat te sterk uit gesproken. Want als we het eens rustig bij ons zelf nagaan, dan kan Nederland toch om den drommel ook wel iets van voetballen. Hield ons elftal van 't voorjaar niet prachtig stand tegen Engeland en klop ten we onlangs Denemarken niet op ons gemak? Dat zijn toch allemaal dingen, die er op wijzen dat we zonder eenig motief van oordeel zijn, dat ons voetbal sterk achteruit is gegaan sinds April 1934, toen we nog met 52 wonnen. Neen, we zien Van Heel en zijn mannen met een gerust hart aantreden in Dublin. Het Ned. elftal heeft een traditie op te houden: in het buitenland pleegt men niet te verliezen! Dat de Ieren op revanche zinnen staat als een paal boven water. Maar dat wij ons daardoor bij van het verzet tegen iederen vreemden indringer. „Waarom zou niet ieder van ons zijn leven geven voor zoo'n land en zoo'n heerscher?" vragen de stam hoofden zich af. „Waarom zouden wij niet de over winning behalen?" Is deze opvatting niet begrijpe lijk, indien men bedenkt, dat de Abessijnsche ge schiedenis geen enkelen nederlaag van het Ethio pische volk kent? De Abessijnsche geschiedenis schrijvers schilderen het historisch verleden van hun volk slechts als een reeks roemrijke overwin ningen; nergens vindt men een nederlaag vermeld. Hoe levendig is bijvoorbeeld nog in het hart van iederen Abessijn, hetzij oud of jong, de herinnering aan de schitterende overwinning, die het Ethiopi sche leger thans veertig jaren geleden op de Italia nen bij Adoea wist te behalen. „Wij vernietigden hen indertijd. Waarom zou ons dit thans ook niet gelukken, nu wij meer kanonnen hebben?" Uit al dergelijke uitlatingen blijkt de trots, de rassentrots, waarover de Abessijnen in zoo hooge ma te beschikken, Zij zijn trotsch, dat hun land zich nog niet voor den blanken man heeft behoeven te bukken. Ethiopië is het eenige ware Afrikaansche rijk gebleven en hier heerscht de zwarte man op zijn eigen manier. voorbaat kansloos moeten achten is dwaas. Daar om: luistert met spanning naar Uw radio en leeft mee met onze spelers die zullen trachten een zoo eervol mogelijk resultaat te behalen. De opstelling der Ieren is: doel: Harrington; ach ter: O'Neill en Mac Guire; midden: (Ren (aanvoer der), Andrews en O'Reilly; voor: Ellis, Donnelly, Moore, Horlacher en Kendrick. Scheidsrechter is de bekende Duitsche scheidsrech ter Dr. Bauwens. Om 10 voor drie Hollandsche tijd begint de wedstrijd. Tot dusverre speelde Nederland driemaal tegen de Vrijstaat. Op 2 Juni 1924 op de 01. Spelen te Pa rijs won Nederland met 21; 8 Mei 1932 verloren we met 2—0 en 8 April 1934 wonnen we weer met 52. Laatstgenoemde twee wedstrijden werden in Amster dam gespeeld. Het is nu de eerste maal dat het Ned. Elftal naar Ierland gaat. Over het Iersche elftal deelt de Sportkr. enkele bij zonderheden mee. In Ierland vond het samengestelde elftal een vrij goede pers. Alleen over den keeper is men niet zoo erg te spre ken. De middenlinie moet het beste deel van de ploeg zijn. In de achterhoede is Mac Guire wat lang zaam, hetgeen ook van het meerendeel der voorspe lers gezegd wordt. De uitzondering vormt de snelle rechtsbuiten Ellis, en van hem en den steeds gevaar lijken Moore zal het wel moeten komen. Deze mid denvoor speelt een doortastend en stevig partijtje, men denke aan het tweede doelpunt te Amsterdam toen hij Van Male met den bal en al over de lijn werkte. De meeste spelers zijn profs, doch Mac Guire, An drews, Horlacher en Ellis, allen van de Bohemians F.C. zijn amateurs. Wat onze kansen betreft, zegt de Sportkroniek: „Er moge dan geen aanleiding zijn tot groot optimisme, voor pessimisme is er o.i. ook niet de minste reden. Het is een volkomen open strijd en de hoop dat 1935 een van de mooiste jaren wordt, die het Nederland- sche voetbal ooit beleefd heeft hetgeen bij een zege te Dublin zeker het geval zou zijn is niet als ongewettigd te beschouwen." EngelandDuitschland. Als we het niet even over dezen strijd hadden, mocht men ons met recht van onvolledigheid betich ten. Want het was de grootste internationale voetbal Parij s. De „Petit Parisien" meldt, dat^ de commissaris van politie en leider van de Süreté te Grenoble, Lalane bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is geschorst. Lalane, die sedert een jaar te Grenoble werkzaam was, was afkomstig uit Avignon. Verschillende be langrijke zaken had hij tot een goed einde weten te brengen, totdat hij in aanraking kwam met ze kere Emilie Coudere, een avonturierster, die bij de politie in geheel Frankrijk bekend was, en ver scheidene malen was veroordeeld wegëiis oplichting. Deze vrouw, welke te Grenoble was aangehouden, degens oplichting, werd door Lalane ondervraagd. De commissaris stond haar toe zich even te ver wijderen, van welke gelegenheid de vrouw gebruik maakte, te ontsnappen,. Een maand later, werd zij gearresteerd en door de rechtbank veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. In de gevangenis deelde zij mede, hoe zij erin geslaagd was, uit het politiebureau te Grenoble te ontsnappen. Haar mededeelingen bleken bij een in gesteld onderzoek juist te zijn, hetgeen den minis ter van binnenlandsche zaken aanleiding gaf tot de schorsing van den commissaris. gebeurtenis van het jaar, daar in 't mistige Londen! Woensdagmiddag. Wederom was er een groote en sterke voetbalmo- gendheid van de vaste wal aan het bod om te pro- beeren het geduchte Albion de bakermat van onze voetbalsport in eigen huis te slaan. Het is de Duitschers niet gelukt! Evenmin als tQ voren aan Italië en Oostenrijk. Duitschland heeft in tegenstelling tot deze' beide landen met flinke cijfers verloren. De 30 zege van de Engelschen mag naar verluidt niet geflatteerd genoemd worden. Zij waren de bezoekers technisch en tactisch zichtbaar de baas. De Engelsche backs waagden zelfs zoo nu en dan vanaf de middenlijn, een schot op doel! De corner verhouding was 13lf in het voordeel van Engeland. De Duitschers hebben buitengewoon netjes ge speeld. De Engelschen hebben daardoor een heel waï beteren indruk gekregen van het Vasteland dan vo- ,rig jaar door het bezoek van Italië, die op het laatst tamelijk gemeen uitpakten toen ze het met voet ballen niet konden redden. Enfin, we weten het weer voor een tijdje, aan den overkant van het Kanaal wonen voorloopig nog on ze meesters! K.N.V.B.-Beker. H.R.C. moet haar wedstrijd voor de derde ronde van den beker nog spelen. Dat geschiedt Zondag a.s. te Den Helder tegen Meteoor. Zondag over een week wordt H.R.C.—Helder gespeeld! N.H.V.B. Door programmawijziging heeft Bergen er nog een vrijen Zondag bij gekregen. Men zie hieronder de wijzigingen. Alkmaarsche Boys 2 speelt Zondagmorgen de be langrijke match tegen C.S.V., die vorige week niet door kon gaan. In 1 D. geven we Wieringerwaard een kans op re vanche tegen J.V.C. Helder kan na flinke inspan ning van Atlas winnen. Petten zal Watervogels in Den Helder evenmin kunnen weerstaan als thuis. Succes 2 moet een beste beurt maken om H.R.C. 4 een punt te ontnemen. PROGRAMMA-WIJZIGING. 8 December. N.H.V.B. 1 A: 'Alkm. Boys 2—Zilvermeeuwen 2 vervalt; C.S.V.Bergen vervalt; inlasschen Alkm, Boys 2C.S.V. 1. 2 E: Sport 1—Hollandia 4 vervalt 4 J: Dirkshorn 2—Dirkshorn 1 vervalt; Dirkshorn Calantsoog 1 ingelascht (11 uur). 4 K: Inlasschen: Strandvogels 3Aartswoud 2. K.N.V.B.: Voor de competitie blijft de mededec- ling gelden: alles vrij wat betreft afd. I. Voor de derde ronde van den K.N.V.B.-bekcr: H.R.C, —Meteoor.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5