Duys ende SIAP Be nood van Rotterdam De verdwenen f 16.000.- Huisvlijt-tripiex bij Lvl Oe fijnste Fruitzaak van Schagen nr DncDncpu COMPAGNON: Waschmachines De Radio centrale is steeds paraat. Kroon P. DEKKER Zijn brief door de S.D.- Kamerfractie bestreden De Schager Verfwinkel Bouwland Levertraan Firma 6ebr. ROTGANS Jan Moejes Zomer of Winter Zonneschijn of Regen De Radio=centrale geeft steeds voldoening!! Tandtechniek. J. KOSTER, Begin bijtijds en houd vol „Het reglement van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij geschonden. Nooit in rechten tekort gedaan." De sociaal-democratische Tweede Kamer fractie heeft aan mr. J. E. W. Duys een brief gezonden naar aanleiding van diens publica tie van 29 November 1.1., waarin hij bedankte als lid der fractie, terwijl hij tegelijkertijd te kennen gaf, dat hij noch zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer zou neerleggen, noch als lid van de S.D.A.P. ontslag zou nemen. In het schrijven wordt o.a. opgemerkt, dat mr. Duys de soc.dem. fractie schijnt te beschouwen als een vrijwillige groepeering van de leden der Partij, die lid zijn van de Kamer, en te meenen, dat bet dien leden der Partij geheel vrij staat te beslissen, of zij al of niet tot de Kamerfractie zullen behooren. Deze opvatting is onjuist. Immers, artikel 91 van het Huishoudelijk Reglement der S.D.A.P. zegt uitdruk kelijk: „De leden der Partij, gekozen tot lid der Staten-Gëneraal, vormen de Sociaal-D.em. Kamer fractie." Het Reglement kent geen uitzondering van deze be paling. Een lid der S.D.A.P., deel uitmakende van een der Kamers, kan dus niet zonder het Reglement der Partij te schenden, zich aan het lidmaatschap der Kamerfractie onttrekken, tenzij hij tegelijkertijd het lidmaatschap der Partij opzegt. Doet hij dit laatste, da.n gebiedt een algemeen als juist erkende regel, dat hij onmiddellijk zijn mandaat als lid van de Kamer neerlegt. Het is niet aan de Kamerfractie, om te zeg gen, hoe hij in de gegeven omstandigheden heeft te handelen. Komende tot de grieven door mr. Duys geuit tegen de S.D.-Kamerfractie, vervolgt het schrijven: „Gij beklaagt u over de voor u „verstikkende at mosfeer" in de Kamerfractie, waarin het „met den dag een meer en meer onhoudbare toestand" voor u werd. Het is voor een leder duidelijk, dat gij hiermede bedoelt te zeggen, dat het werk in de Kamer u door de fractie uiterst onaangenaam en moeilijk, zoo niet onmogelijk is gemaakt. Wij verklaren allereerst en met de grootste be slistheid, dat de fractie u in uw rechten als lid nooit heeft tekort gedaan. Hoe onaangenaam, ja hoe vij andig ook gedurende meer dan twee jaren uw hou ding tegenover haar en vele harer leden is geweest, de fractie heeft steeds getracht u aan haar werk te doen deelnemen, zooals dat behoorde. Wij zijn nu genoodzaakt te zeggen, dat uw werk in de Kamer reeds zeer lang, en reeds vele jaren vóór de conflicten zich voordeden, waardoor sedert 1933 van een „zaak-Duys" wordt gesproken, veel te wen- schen heeft overgelaten. In de jaren vóór 1913 hebt gij door uw inderdaad verdienstelijken arbeid voorna melijk op het gebied der sociale verzekering u een naam en een positie verworven. Daarna hebt gij nog wel herhaaldelijk op propagandistisch gebied zeer groote activiteit ontwikkeld, maar aan liet werk der Kamer en aan dat der fractie hebt gij slechts zeer onregelmatig en dikwijls bitter weinig of in het ge heel niet deelgenomen. Dat gij desondanks uw plaats kondet blijven innemen, is hieruit te verklaren, dat partij en partijbestuur voortdurend de hoop koester den, dat gij tot een ernstiger plichtsbetrachting zoudt terugkeeren en dat zij u de kans daartoe niet wilde •benemen. Gij weet zoo goed als wie ook, dat uw veelvuldige afwezigheid bij de werkzaamheden van Kamer en fractie vroeger reeds herhaaldelijk de aandacht dei- partij heeft getrokken. Dit is meer. dan eens geble ken. En gaf uw lidmaatschap van den Haagschen Ge meenteraad van 1927 tot 1933 en dat van het partij bestuur van 1928 tot 1930 niet aanleiding tot soort gelijke klachten? In al die jaren bestond er nog geen „zaak-Duys", waardoor de „atmosfeer" in de Kamerfractie voor u „verstikkend" heet te zijn geworden. Aan een ijverige vervuiling van uw plichten heeft de fractie ook in 1933 en volgende jaren niets in den weg gelegd. Integendeel, zij heelt u steeds alle ge- legenneid gegeven uw aandeel in het werk te ne men. Dat gij van die gelegenheid slechts weinig ge bruik hebt gemaakt, is niet haar schuld. Dat gij het enkele malen hebt gedaan op een wijze, d;e haar in stemming niet had, kon zij niet voorkomen, zonder u het zwijgen op te leggen, wat zij niet mocht en ook niet wilde doen. Slechts éénmaal heeft üe fractie bezwaren gemaakt, dat gij op een bepaalde wijze in de Kamer het woord zoudt voeren. Mr. Duys en de N.S.B. Komend tot de vraag, welke geschillen tusschen mr. Duys en de andere leden der S.D. Tweede Ka merfractie zich in de laatste jaren hebben voorge daan, zegt het schrijven dat die geschillen niet be troffen den inhoud van de brochure van mr. Duys: „Ter Orienteering". Geen lid der fractie heeft ooit het recht betwist van eenig lid der partij om als zijn overtuiging uit te spreken, dat tactiek en beginsel der partij op be paalde punten herziening behoeven, al waren de meesten van oordeel, dat die vraagstukken op een verkeerde wijze, immers meer buiten de partij dan in haar midden en ook zeer ondoordacht aan de orde waren gesteld. „De tegenstellingen die zich>sedert 1933 in de fractie tusschen u en alle andere leden hebben ontwikkeld, betroffen andere zaken. Reeds in Januari 193-1 hadt gij in de geheele partij ongerustheid en bij vele buitensaanders verbazing gewekt door het stellen aan den Minister-President van eenige schriftelijke vragen, die onmiskenbaar de strekking hadden, om het z.g. ambtenarenverbod voor ue N.S.B. ingetrokken te krijgen". „Enkele we ken geleden hebt gij opnieuw in een vergadering der fractie blijk gegeven, dat gij met den grootsten ijver materiaal hadt verzameld om zelfs na de in het oog loopende provocaties van de N.S.B. in Duindorp te Scheveningen, de fascisten van schuld te ontlas ten en anderen met schuld te bzwaren, waarbij gij, evenals de fascisten doen, tusschen communisten en sociaal-democraten elk onderscheid wildet verwaar- loozen". „Het was bij deze gelegenheid, dat er in de fractie bezwaar werd gemaakt, dat gij een deel van de aan de fractie zeer krap toegemeten spreektijd voor een betoog van die strekking zoudt gebruiken, uw herhaald beroep op de „rechtvaardigheid"» waardoor gij steeds zeidet te worden gedreven, kon op de frac tie niet voldoende indruk maken, omdat ons van rechtvaardigheid bij de beoordeeling van het optre den van leden uwer eigen partij niets was geble ken." Verwijdering vergroot. De verwijdering tusschen mr. Duys en alle andere leden der S.D.-fractie is in den laatsten tijd vergroot door oorzaken, die wederom niets te maken hebben met de „zaak-Duys" van 1933 en haar nasleep. Met aanhaling van feiten en data wordt dan in het schrij ven gewezen op de houding van mr. Duys bij de be handeling van het groote bezuinigingsontwerp der Regeering in de Tweede Kamer en bij de behande ling van de Kabinetscrisis in de S.D.-fractie. Bij bei de was mr. Duys afwezig zonder bericht en zonder opgave van adres. „Later bleek dat gij in die weken in Duitschland v,ertoefdet." Onmiddellijk na de reconstructie van het kabinet- Colijn vergaderde de S.D.-fractie opnieuw, n.1. op 2 Augustus en zoo merkt het schrijven op: „gij waart nog steeds nergens te vinden." Nog op meerdere feiten wordt gewezen, waarna wordt geconcludeerd: „Zoo hebt gij u in een van de allermoeilijkste pe rioden, die onze fracties met inspanning van al haar krachten door te werken had, van uw taak als so ciaal-democratische afgevaardigde gekweten." „Aan wien de schuld, als de fractie het gevoel heeft dat gij u van haar en haar werk hoe langer hoe ver der hebt verwijderd? Aan wien de schuld, als dit gevoel toeneemt, wanneer in een tijd van diepe volks- nooden en ongekende moeilijkheden, waarin van ieder onzer de uiterste inspanning wordt vereischt, gij niet ophouden wilt voor uw eigen zaak beslag te leggen op tijd en kracht der partij? Ieder mensch heeft het recht op zijn eigen oor deel; maar iemand, die zoo oordeelt en handelt als gij, moest erkennen, dat hij zich geestelijk reeds bui ten zijn eigen partij heeft geplaatst." Geen „Hetze" van den fractie-voorzitter. Tenslotte voelt de S.D.-fractie zich verplicht met de meeste beslistheid op te komen tegen de voor stelling, alsof de voorzitter, de heer Albarda, een „hetze" tegen mr. Duys heeft gekweekt. „Beter dan iemand anders kunt gij zelf weten, dat onze voor zitter integendeel voortdurend heeft gepoogd de ontstemming tegen u in de partij te doen bedaren en herhaaldelijk heeft beproefd een brug te slaan, waarover gij in het midden der partij zoudt kunnen terugkeeren, om uw arbeid te hervatten. Wij wil len hierbij voegen, wat u minder goed bekend kan zijn, dat in den kring onzer fractie juist herhaal delijk aan onzen voorzitter is verweten, dat hij te genover u veel te lankmoedig was; maar dat hij aan eiken aandrang om scherper en krachtiger te gen u op te treden, steeds weerstand heeft geboden, ondanks de tallooze beleedigingen, waaraan gij hem telkens opnieuw hebt blootgesteld." Volgen dan weer eenige feiten ter illustreering, waarna het schrijven sluit: „Het heeft alles niets gebaat, om u tot bezinning te brengen. Gij wildet niet eindigen met de „zaak- Duys", die gij telkens opnieuw aan de partij tracht- tet op te dringen, alsof zij de belangrijkste aangele genheid was van dezen ernstigen tijd. Indien gij door de lezing van dit relaas niet tot het inzicht mocht kunnen komen, dat gij niet het recht hebt tot de beleedigende verwij en, die gij rondstrooit, dan zullen anderen, die dit lezen, ten minste tot die overtuiging komen." Tweede Kamer. Middenstand het stiefkind In de voortgezette behandeling van de Warenwet wordt liet amendement van mevr. de VriesBruins (s.d.) over voorschriften betreffende de hoedanigheid en aanduiding van waren verworpen, terwijl baai- tweede amendement op Art. 15 om te bepalen, dat op de omhulsels van waren de hoeveelheid moet worden aangeduid, z.h.s. wordt aangenomen. Aan de orde komt dan hoofdstuk X, de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De heer Lovink (c.h.) wil een goeden economischen voorlichtingsdienst, terwijl de heer Weitkamp blijk geeft niet veel te gevoelen voor den Burgerlijken Stand van den Handel, het Handelsregister speciaal ten aanzien van den handel acht hij het een onding. Zoowel de heeren Donker (s.d.) als Smeenk (a.r.) wijzen op den nood onzer havensteden, speciaal Rot terdam. Gewezen wordt op de valutaconferentie van België. De heer Vos (lib.) bepleit de belangen van den kleinen middenstand en de heer Schilthuis (v.d.) wijst op de nadoelen, die door de contingenteeringen ontstaan, hoewel hij erkent, dat ze, althans voorloo- pig, nog niet geheel gemist kunnen worden. Ook deze spreker wijst op den nood van Rotter dam en zegt zeer ernstig te vreezen, dat deze stad met het verlies van zijn positie als wereldstad wordt bedreigd. De heeren Westerman (n.h.) evenals de heer Kor- tenhorst (r.k.) betreuren de splitsing van Economi-, sche Zaken. De laatste spreker constateert dat thans alle bedrijfstakken in ons land op de een of andere wijze worden gesteund. Wijkomen zoo langzamerhand in de positie van baron von Münchhausen, die zich aan zijn eigen pruik omhoog trok. Hoe moeten wij nu het aanpas singsproces aanpakken? De heer Wijnkoop (c.p.) dringt aan op erkenning van Sovjet-Rusland en de heer Wielenga (a.r.) wijst er op dat den middenstand ten onrechte wordt ver weten de prijzen hoog te houden. De fout zit in de veel te hooge vaste lasten. Zoowel de heer Dros (s.d.) als de heer Wijnkoop (c.p.) dringen aan op Rijkshulp aan de pensioenge rechtigden van de Holl. Lloyd. De heer Stumpel (r.k), meent dat voor den midden stand, in verhouding tot de andere bevolkingsgroepen te weinig wordt gedaan. Ook de heer van Dis (s.d.) pleit voor de belangen van dezen stand, doch zegt met zorg de vestigings- eischen tegemoet te zien, omdat hij vreest, dat die tot zeer veel teleurstelling aanleiding zullen geven. Een belooning uitgeloofd. De commissaris van politie te Rotterdam maakt bekend, dat aan hem of haar, die dusdanige aan wijzingen geeft, dat het dezer dagen te dezer stede zoek geraakte bedrag van f 16.000 geheel of gedeelte lijk terecht komt, een belooning zal worden uitge keerd van 15 pet. van de waarde van het terug- bzorgde geld. tot een maximum van f 2000. De kantoorbediende, die beweert het geld te hebben verloren is nog steeds opgesloten. Het onderzoek wordt voortgezet. Naar nader is gebleken is een aantal nummers van de vermiste bankbiljetten be kend» L m.M. 2 m.M. 3 m.M. 3 m.M. 4 m.M. 115 X 120 144 X 122 122 X 92 125 X 118 145 X 120 2.25 2.50 0.60 1.00 1.40 per blad. 1 m.M. 4 m.M. 4 m.M. 5 m.M. 6 m.M. 60 X 60 40 X 60 46 X 35 158 X 122 158 X 122 0.35 0.25 0.15 2.00 2.35 per blad. Fotolljst Bloklijst Paarllijst Ahorn Satijnnoten 0.15 p. M. 0.20 p. M. 5 ct. p. M. 3 ct. p. d.M2. 5 ct p. d.M.2. Celotex 4 ct. p. d.M2. Heeit U ons nieuwe BRANDAPPARAAT al gezien? Prijs slechts f 2.25 Wij hebben alles voor de HUISVLIJT. - Zie de Etalages. Schager Ijzerhandel - tel. no. 6 - L. van Rijswijk Nieuwe Fig.-zaag teekeningen met atb. van Buziau f| f"1 r '1 I Al den tijd van twee jaar: heeft vanaf heden voorradig: IJL UULIIUIbIiIJ CHAMPIONS in blik Blikjes gesneden ZALM. GEMBER, per pot. Groote blikken ROODE ZALM. HARING IN TOMATENSAUS. De APPETIT SILD en SARDELRINGEN. BISMARCK HARING. NIEUWE KASTANJES, AMANDELEN, GEPELDE DESSERTAMANDELEN. WALNOTEN en HAZELNOTEN. FIJN FRUIT, zooals fijne Handappelen en Peren, pracht Druiven en Fyffes Bananen. Beleefd aanbevelend, N. TUINMAN, v.h. D. Leyen WRINGERS. WASCHTOBBEN. WASCHKETELS. WASCHBORDEN en7.., enz., koopt U voordeelig bij: Ijzerhandel Tel. 110 Schagen Wij' staan ten alle tijde voor U klaar en onze apparatuur waar borgt de beste ontvangst. WINTER OF ZOMER NU OF OVER 10 JAAR Plantsoen Schagen Telefoon No. 128 houdt alle dagen behalve Zaterdags. Spreekuur van 9 tot 12 en 2 tot 4 uur. is het adres voor BEREIDE VERF. VENSTERGLAS en BEHANGSELPAPIER. Aanbevelend, DOEKE WIT - NOORD 71. Te koop; Stoelen, Tafels, Ledikanten, enz ')ok op termijnbetaling. ■F, REENS Hoep B 142, Schagen. Te huur bij inschrijving, voor den tijd van twee jaar: groot 22 H.A., 13 A., met werk manshuis, gelegen aan de Langc- reis, gem. Hoogwoud. Eigenares de Wed. Butter. Biljetten geteekend door twee soliede borgen, worden ingewacht voor 20 December bij G. LIEFHEBBER, Kennemersingel 1, Alkmaar. Gunning voorbehouden. Op druk en soliede Makelaars kantoor te Haarlem is plaats voor een persoon v. goede huize. Vakk. niet ver. Inbrengsom f1500.—» Ser. refl. refl. ondtr no. 145 Bur. van dit blad. Te huur gevraagd; 2 a 3 H.A, liefst zandgrond, geschikt voor bloembollen, omgeving Petten. Br. no, 829 Bur. van dit blad. Aangeboden: N. H. M. Maiszaad ras welke hier rijpt. Ook in ruil voor Juliana-Zaaitarwe bij N.V. VOLHAR DING, Langevliet 5, luIianadorp.Tel. 15 Is zomerzon in een iles Overal verkrijgbaar. LAAT 8L ALKMAAR. Onze kwaliteit wint het. iiirairaiira Wet U wat voor U DE oplossing is? Dat is het bekende Kleine motorrijwiel Wat in het verlopen Jaar zo'n grote vermaardheid bracht. Rijders van fietsen, bedenkt Toch het grote gemak van het mechanisch voortbewegen. Voor slechts 2 X f100 bent U bezitter van een DKW model RT 2K en U weet niet Y2 wat het genot daarvan is. De 1936 modellen zijn onderweg. Vraagt eens aan bij Heerhugowaard. ülh^ü'ii^Ulllffi^UilINSSillUl IMÉIM

Schager Courant | 1935 | | pagina 7