Italië in afwachting Inval bij een bank G. OE Beloonde moed Duitsche censuur Nog een echte verrassing van Diplomatieke voorstellen? op ons parlement te Amsterdam Zaterdag 7 December 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9867 De directeur gearresteerd W. R. ELE Den Helder Kaam OVERHEMD Een raadselachtige misdaad VERBOD VAN KERSTBOOMEN. BELANGSTELLING VOOR HET ONDERHOUD HOARE-LAVAL. DE TERRITORIALE EISCHEN VAN ITALIë IN ABESSINIë. (Van een bijzonderen correspondent.) Rome, 6 Dec. De Italiaansche regee ring heeft thans de Kerstboom uit de Ita liaansche huizen verbannen. Niet alleen mo gen er gedurende de komende feestdagen geen Kerstboomen in Italiaansche gezinnen prijken, doch de almachtige fascistische par tij-secretaris heeft tevens, een decreet uitge vaardigd, waarhij de plaatselijke autoriteiten de opdracht krijgen ervoor te zorgen, dat in de beboschte districten geen boomen wor den gekapt, en verder te verhinderen, dat Kerstboomen op de markten te koop wor den aangeboden. Hij voegt hier aan toe, dat hij sedert 1931 heeft getracht „deze uit het buitenland geïmporteerde gewoonte om er 'Kerstboomen op na te houden1', uit te roeien. Terwijl men in Rome goede nota heeft genomen van de hoffelijke uitlatingen aan het adres van Ita lië in de gisteren door Sir Samuel Hoare gehouden rede. blijft men in regeeringskringen volhouden, dat elke vooruitgang in de richting van een oplossing van de Abessijnsche kwestie belemmerd wordt door de sancties en door den dreigenden petroleum- boycot. Officieel wordt geen notitie genomen van de Engelsch-Fransche onderhandelingen, doch Italië wacht met spanning af, of de komende bespreking tussclien Hoare en Laval de onderhandelingen op een diplomatiek plan zal brengen, waarbij ook Ita lië tot deelneming aan de besprekingen zal worden uitgenoodigd. De regeering is bovendien van mee ning, dat zelfs als de sancties niet bestonden, het vrijwel ondenkbaar is dat een oplossing gevonden zou kunnen worden, die zoowel Rome als Addis Abeba en Genève en Londen zou kunnen bevre digen. Italië is echter bereid, zijn campagne in Abessi- nië stop te zetten, als aan zijn eischen, die naar het meent in overeenstemming zijn met zijn recht en zijn eer, wordt voldaan. Deze eischen houden o.a. in: erkenning van Italië's recht up koloniale expan sie: erkenning van Italië's recht op koloniale vei ligheid en verdediging; het rekening houden met den militairen toestand en de economische nooden van Italië; erkenning van het verschil tusschen de Am- harische en niet-Amharische bevolking van Abes- sinië. Deze eischen beteekenen practisch een geografi sche verdeeling van Abessinië ten gunste van Italië, waarbij het zoogenaamde Keizerrijk teruggebracht zal worden tot het centrale plateau ten Zuiden van den 14den breedtegraad, langs de lijn van den 8sten breedtegraad en in het Westen en Oosten grenzend aan de 34ste en de 40ste meridiaan. Bij het vast stellen van de grens aan den 14den breedtegraad is rekening gehouden met de huidige militaire situatie, en het koloniseeren en exploiteeren van het thans door de troepen bezette gebied door Italië wordt daarbij geoorloofd verklaard. Men erkent algemeen, dat er geen sprake kan zijn van het vrijwillig terugtrekken der Italiaan sche troepen. Bij de Parijsche besprekingen houdt men zich bezig met de mogelijkheid van een Zuid grens van Abessinië langs den 8sten breedtegraad, waarbij men er echter op rekent, dat de Negus er niet in zal toestemmen, de grens van zijn gebied zoo dicht in de buurt van de hoofdstad te laten verleggen. Er is meer kans, dat men de Westelijke grens van Abessinië niet tot het plateau zal beperken, doch de tegenwoordige Westgrens intact zal hou den, die zich op sommige plaatsen tot voorbij de 34ste meridiaan uitstrekt. De Westgrens langs den 8sten breedtegraad is in het Zuiden nog niet door de deskundigen vastgesteld. Voorbij de 4ste meridiaan begint hetl asting pro bleem in verband met de positie van de meren. Deze meridiaan snijdt in het Noorden Harrar af van het Abessijnsche plateau. Men kan zich moeilijk voorstel len, dat de Negus er ooit in zal toestemmen, dit ge bied op te geven, en zelfs indien hij dit zou doen is het nog de vraag, of Frankrijk bereid zal zijn, de zen invloedssfeer prijs te geven. Dit gebied rondom Harrar zal de deskundigen voor een dilemma stellen, dat niet onmogelijk zal kunnen leiden tot het afbre- DR. KORTENHORST UIT DUITSCHLAND VERBANNEN. Naar de Msb. verneemt, heeft men van Duitsche zijde doen weten, dat de aanwezigheid van mr. dr. L. G. Kortenhorst, Nederlandsch gedelegeerde bij de besprekingen over handels-aangelegenheden te Ber lijn, ongewenscht werd geacht en heeft deze het Duit sche grondgebied onmiddellijk moeten verlaten. Het motief voor deze verkapte uitzetting schijnt het feit te zijn, dat dr. Kortenhorst, bij de behandeling van de begrooting van Justitie als lid der Tweede Kamer op 21 November j.L, zijn bezwaren heeft uit eengezet tegen de, naar zijn meening, ongewenschte politieke werkzaamheid van Duitsche onderdanen op Nederlandsch grondgebied. Het komt ons voor dat de Duitsche regeering hier op indirecte wijze censuur uitoefent op ons Neder landsche parlement. Als één onzer Kamerleden het optreden van in Nederland wonende Duitschers niet vindt in het be lang van zijn land, dan moet hij dat vrij en onge dwongen kunnen zeggen. Wij hopen, dat onze regeering dit aan de Duitsche autoriteiten zal duidelijk maken. ken van alle onderhandelingen over een vreedzame verdeeling van Abessinië. Alleen wanneer Abessinië 't gebied rondom Harrar afstaat, zal Italië zijn stre ven om zijn beide Oost-Afrikaansche kolonies te ver binden, kunnen verwezenlijken. Door Harrar op te geven zou Abessinië* echter tevens alle kansen op een uitweg naar zee opgeven, en de keizer houdt juist hieraan met nadruk vast. Dan doet zich boven dien nog de moeilijkheid voor, waar men dezen uit weg naar zee zou moeten vinden. Gaida tegen de Anglicaansche geestelijk heid. In het „Giornale d'Italia" vult de hoofdredacteur Gaida twee kolom met critiek op de „strijdbare" hou ding der Anglicaansche bisschoppen en van den Aartsbisschop. In Engelsche kringen wijst men deze critiek verontwaardigd af en zegt men, dat het vreemd aandoet, dat een dergelijke critiek komt uit een land, waar de geheele geestelijkheid het oorlogs standpunt heeft aanvaard. De geestelijkheid in Italië wekt de belangstelling van het volk voor den oorlog op en draagt zelfs bij aan het fonds voor de natio nale schatkist,, bestemd om den oorlog voort te zet ten. (Copyright Morning Post - A.N.P.) VELE PERSONEN, VOORAL IN BELGIE BENADEELD. moeden, dat deze Bank zich bezig hield met tame lijke louchzalcen. Haar werkwijze is als volgt: In België en Frank rijk, doch den laatsten tijd is vooral eerstgenoemd land het operatieterrein van deze hoeren, reizen zoo genaamde remisiers de steden en dorpen af, na voor af hun aanstaande slachtoffers wekelijks of maan delijks „beursberichten" te hebben toegezonden. Het behoeft geen betoog, dat deze beursberichten verre van betrouwbaar zijn. De meestal weinig terzake kun dige aanstaande cliënten werden bewogen zich te wa gen in fondsen, die verre van safe zijn. De klanten zijn, na aldus met „tips" te zijn bewerkt, rijp voor een nadere bespreking, waarin zij tenslotte den re- misier opdracht geven en een premie betalen. Deze premies verdwijnen in de zakken van de remisiers een ervan is de broer van den directeur en ook de directie krijgt een deel van de buit. De posten worden schriftelijk of telefonisch opgegeven aan het hoofdkantoor te Amster dam, doch van uitvoering der opdrachten komt in het algemeen niets. Ook moesten vele klanten stukken in onder pand afstaan. Voor groote bedragen benadeeld. Reeds in Januari kwam vanuit Frankrijk een klacht in van een cliënt van de Bank, die zich benadeeld achtte. Het onderzoek duurde geruimen tijd, daar be wijzen, noodzakelijk om in het bedrijf van deze hee- ren in te grijpen, moeilijk te verkrijgen waren. Deze Fransche cliënt zou f14.000.aan fondsen in onder pand hebben gegeven en die fondsen zouden ver dwenen zijn; het staat nog niet vast, of hier sprake is van oplichting dan wel van verduistering. Het globale onderzoek heeft reeds uitgewe zen, dat tientallen personen in België stuk ken in onderpand hebben gegeven en die GEVESTIGD: TANDARTS Schagen, Landbouwstr. 129 Spreekuur 9—10, 2—3 en volgens afspraak. TELEFOON no. 13. fondsen thans kwijt zijn. Verschillende perso nen zijn voor groote 'bedragen gedupeerd, varieerend tusschen 15 en 20.000 gulden. Directeur een strooman? Er wordt door de justitie vermoed, dat de directeur van deze N.V. een strooman is en dat de werkelijke eigenaar een buitenlander is, die zich vermoedelijk te Weenen ophoudt. De directeur die gisteren gearresteerd is, is een Hollander. Gezien de groote hoeveelheid materiaal, die in be slag is genomen op het kantoor is geheel schoon schip gemaakt en de ingewikkelde wijze, waarop de Bank „zaken" deed, zal het onderzoek waarschijn lijk geruimen tijd in beslag nemen. Het verhoor van den verdachte en verschillende getuigen is den geheelen avond door inspecteur Dijk stra voortgezet. Waarschijnlijk is door deze Bank op gelijkwaardige wijze gewerkt als indertijd door de „Inter Bank" te Den Haag, die ongeveer een jaar geleden door de justitie is gesloten Op verzoek van den gearresteerden directeur heeft mr. W. Loeb zich met diens verdediging belast. Gistermorgen hebben de justitie en politie te Amsterdam een inval gedaan bij de Hol- landsche Escompto Bank, die gevestigd is aan den N.Z. Voorburgwal 120126. De directeur, die te Amsterdam woonachtig is, doch die tijdelijk verblijf houdt te Blaricum, is gister morgen vroeg uit zijn bed gelicht, gearresteerd en in het hoofdbureau van politie ingesloten. De inval werd gedaan door den Officier van Justitie, mr. dr. J. A. van Thiel, den substi tuut-officier, mr. H. A. Wassenbergh, deh rechter-commissaris, mr. H. J. Hütschler en den inspecteur van politie Dijkstra, bij wien het politioneele onderzoek berust. Alle boeken en bescheiden van de Bank, de inhoud van de brandkast en de kluis, zijn in beslag genomen en per politieauto naar het hoofdbureau vervoerd. De Bank, die zich hoofdzakelijk bezig houdt met premie-affaires in België en Frankrijk en die ook als animeerbank bekend staat, wordt sedert 2Y2 jaar hier ter stede gedreven. Reeds geruimen tijd bestond bij de politie het ver- Merkwaardig verzoek aan oud-burgemeester Houwing Ongeveer een week geleden maakten wij er mel ding van dat ergens in de buurt van Zuid-Amerika een schip een stalen kabel in de schroef had ge kregen. Dit ongemak gebeurde in volle zee en voor het verhelpen ervan behoorde dus veel moed. Toch stelde iemand der opvarenden zich ter beschikking en het mocht hem inderdaad gelukken na vele ma len te hebben gedoken de kabel van de schroef te verwijderen. In het relaas deed de berichtgever het voorkomen alsof dit voor de eerste maal in de ge schiedenis der scheepvaart was, dat zich iets der gelijks had voorgedaan. Niets is echter minder waar. Bij de Koninklijke Nederlandsche Marine vond in 1905 een dergelijk voorval plaats. Het was in de buurt van de West-Indische wateren, dat Hr. Ms. „Gelderland" ook zoo iets overkwam. Het was een leelijk geval, want men kon niet meer voor- of achteruit. Nu is gewoonlijk aan boord van de Ne derlandsche oorlogsbodems de timmerman meteen duiker, maar die had niet veel zin in het avontuur, want in de buurt van het schip bevonden zich veel haaien. Tenslotte bood een Curacauer, die bij de Nederlandsche Marine diende, Charles genaamd, zich aan. Met een mes tusschen de tanden om zich eventueel tegen de haaien te kunnen verweren, dook Charles in de diepte en na zwaren, langen ar beid mocht het hem gelukken de tros van de kabel vrij te maken. De Comandant van het schip, Ba ron van Asbeck, liet Charles bij zich komen en bedankte hem hartelijk voor zijn flink optreden en Een extra St. Nicolaas-verrassing, beschik baar gesteld door de Schager Middenstands ver eenigingen en zijnde een vervolg op de MIC A-week 1935, had den volgenden uitslag: Bon ter waarde van i 40.P. Borst, Schagen. Bon ter waarde van f25.C. Dekker, Scha gen. Bon ter waarde van f10.—Mevr. K. Rogge veen—Levendig, Schagen, Bon ter waarde van 110.—, E. Pronk, Scha gen. Bon ter waarde van 110.—H. de Goede, Breezand. Bon ter waarde van f5.—, P. Gootje Szn., Groenveld. Bon ter waarde van f 5.J. E. Theunis, St. Maarten. Bon ter waarde van f2.50, C. Stoop Szn., St. Maarten. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was een Donderdag jl. heel goed; prijzen genoteerd van 25 ct. De duurste koe kwam op naam uit den stal van J. K. Boontjes op f200, gekocht door den heer D. Bregman, koop man te Alkmaar. De handel in kalfkoeien was ook zeer goed, hoogste noteering f200. dat wil wat zeg gen. In gelde koeien was de handel zeer matig. Hoog ste noteering f 120, dat was wel wat weinig. In vaarzen de handel matig. Graskalveren vlug, duur. Nuchtere kalveren goed, prijshoudend, hoogste noteering f 14. De handel in schapen over 't geheel had beter moeten zijn. Oude slachtschapen 15—20 gld. Met de U HEEFT HET van Uw verlanglijst niet ontvangen, ook de ON KREUKBARE DAS niet? Wij hebben weder een zeer mooie collectie ont vangen. Voor de a.s. koude dagen: PULLOVERS VESTEN SLIPOVERS HANDSCHOENEN SOKKEN en vele artikelen meer die U tenslotte toch koopt bij IJMUIDEN SCHAGEN. jonge vette schapen was het lang niet wild, hoogste noteering 22/4 gld, voor heel zware schapen. Over- houders handel zeer matig, tot f 13. Bokken en geiten hoegenaamd geen aanvoer. De handel in paarden niet druk. De handel in vette varkens was nogal bevredi gend, hoogste noteering 2214 ct. Biggen "handel goed, hoogste noteering f 14, schrammen f 18, matige handel. De prijzen van kippen en konijnen waren iets hoo- ger. Over het algemeen was de handel dus goed en aardige aanvoei, met veel bezoekers. ST. NICOLAAS OP BEZOEK. Ook de grootere scholieren, n.1. die van de U.L.O.- school hebben, zij het dan op bescheiden voet, hun Sinterklaasfeest gehad. Donderdagmorgen vond dit gebeuren plaats. Door den onderwijzer, den heer C. Wardenaar, werden verschillende sprookjes verteld, nader toegelicht door lantaarnplaatjes en later kwam Sinterklaas in eigen persoon. Het bleek wel dat de Kindervriend ook goed bekend was met het doen en laten van deze oudere leerlingen, zijn op- en aanmer kingen over diverse leerlingen getuigden daarvan. Aan alle leerlingen werd een taai-taai uitgereikt. Het korte bezoek viel zeer in den smaak. DAM WAND BEZWEKEN. Wie het werk aan onze kanalen heeft gadegesla gen, zal de uitmuntende organisatie en de welover wogen werkwijze der aannemers ongetwijfeld heb ben bewonderd. Het is daarom jammer dat ondanks alle voorzorgs maatregelen de stalen damwand van onze haven, door den eenzijdigen druk van den grond over ruim honderd meter is bezweken. Was er water in de haven geweest dan kon hier van nimmer sprake zijn geweest. moedig gedrag en zegde hem toe steeds ook voor hem te zullen klaar staan indien Charles coit eens de hulp van Baron van Asbeck mocht behoeven. Of Baron van Asbeck woord hield? Het was in 1913, dat Hr. Ms. „Zeeland" in de West-Indische wateren voer onder commando van Kolonel W. Houwing, den lateren Burgemeester van Den Hel der. Onder hem diende Charles en deze vroeg Kolo nel Houwing voor hem een audiëntie te willen aan vragen bij Baron van Asbeck, die inmiddels Gouver neur van Curacau was geworden. De heer Houwing vroeg vol verwondering naar Charles' reden voor dit gewenschte onderhoud en teen vertelde deze zijn Commandant het gebeurde in 1905; en daar hij nu een vrijgekomen postt op Haiti begeerde en die niet kon krijgen zonder de voorspraak van den Gouverneur van Curacau, wilde hij dezen er thans om verzoeken. En Baron van Asbeck heeft woord gehouden Charles heeft zijn baantje gekregen. Het was den heer Hansen van Huisduinen, die op beide schepen met Charles heeft gevaren, die ons hierop attent heeft gemaakt. EEN JUBILEUM. Inspecteur Helder 25 jaar in politie-dicnst. Onder groote belangstelling uit alle kringen heeft de heer E. Helder, inspecteur van Politie te dezer stede, vandaag het feit herdacht, waarop hij voor 25 jaar bij de politie dienst kwam. Des morgens had in het Militair Tehuis in de Spoorstraat (het politie-bureau wordt verbouwd en leent...zich thans niet voor officieele ontvangsten) de huldiging van gemeentewege plaats.' De receptie, die 's middags ten huize van den heer Helder werd gehouden, was zeer druk bezocht. HET VERWOESTE WARENHUIS. Nog steeds stijgen dikke rookwolken op. Het begint er op te lijken, dat het vuur, dat het Warenhuis Van Willigen heeft ver woest, nog niet de geheele prooi door de vlammen heeft doen verteren. Nu het water is opgedroogd begint het af en toe weer op te flikkeren en een permanente bewaking is nog steeds noodzakelijk. De brandslangen blijven aangesloten op de waterleiding om oogenblikkelijk oplaaiende vuurtongen te kunnen blusschen. Naar wij vernemen zou een der winkeldames van het verbrande Warenhuis van Willigen kans hebben gezien om een belangrijk bedrag aan kasgeld te red den. Toen de brand uitbrak ledigde zij onmiddellijk de kassa's, doch zag, door dit oponthoud, geen kans meer langs de trappen naar beneden te komen. Zij had toen den moed van de lift gebruik te maken en zoodoende met levensgevaar een belangrijk bedrag te redden. Eenige oogenblikken later schoot een steekvlam door de lifttunnel. De zaken worden voortgezet. De heer Van Willigen zet zich met groote energie aan het herstel van zijn zaak. Twee panden werden reeds gehuurd, n.1. de winkel van de firma Prins cn het leegstaande winkelpand van de firma Grunwald aan den Kanaalweg naast het Postkantoor. De Londensche politie staat op het oogenblik voor een groot raadsel. Dezer dagen werd zij naar een woning in Chap- ham ontboden, waar zij een gruwelijke ontdekking deed. Op een bed vond zij het ontzielde lichaam van een ongeveer 36-jarige vrouw, terwijl in een hoek van kamer het lichaam van een ongeveer 40- jarigen man lag, bewusteloos en met wonden over dekt. Daar de toestand van den man zeer kritiek was, werd hij zoo snel mogelijk naar een ziekenhuis vervoerd. In een achterkamer vond men een pleegdochter tje van bovenbedoelde vrouw, dat rustig doorsliep. Het bleek uit de versiering die in de woning werd aangetroffen en uit opschriften, dat gedurende den afgeloopen avond de verjaardag van 'het meisje ge vierd was. Intusschen waakten detectives bij het bed van den zwaar gewonden man om te trachten iets van de oorzaak van het drama te weten te komen. Hun moeite was echter vergeefsch. Het slachtoffer keer de niet meer tot het bewustzijn terug en stierf. De politie schijnt verdenking tegen een henaalden persoon te hebben opgevat, want zij heeft het, sig nalement laten verspreiden van een man met een klein lidteeken aan zijn rechteroog om dezen aan een verhoor te kunnen onderwerpen. Meer dan zeshonderd politiemannen zijn nu op zoek naar dezen man, terwijl heel Londen in span ning de ontknooping van dit raadselachtig drama afwacht.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9